Rikthehet Grupi 403 me “Përralla e fundit” (VIDEO)

Grupi 403 rikthehet pas shumë vitesh në skenën muzikore përmes këngës “Përralla e fundit”, e cila në të njëjtën kohë është kënga e parë me videoklip e rock grupit, shkruan KultPlus.

Muzika, teksti dhe orkestrimi i kësaj kënge është bërë nga Hektor Gjurgjiali, solisti i grupit.

KultPlus ju sjell edhe tekstin e plotë të këngës:

Përralla e fundit

Askush nuk foli e as nuk këndoj për te,

Nuk e përmendin, pak kohë që është nën dhe,

Unë do t’ju flas se më duket pak vetja si ai.

Ështe një këngë, flet vetëm për një gjeth,

Që tërë kohën e kaloi në lartësi.

I vetmuar , i pathyer, kishte një qëllim.

Ishte pjesë e vogël e një trungu shumë të madhë

I vendosur në një degë diku në fund

Ishte ky që këtij trungu i jepte gjallëri

Kishte detyrë të rinte aty si mburojë

Deri sa jeta e tij mos mari fund

Të kujdesej dhe të mbronte një lule dhe një frut

Kalonin ditët, kalonte borë dhe shi

Kalonte dielli, kaluan shumë stuhi

Kjo ishte lufta që natyra e bënte me kte gjeth

Kaluan stinët, kaluan vite shumë

Gjethi detyrën e kishte kryer deri në fund

Dhe erdhi koha që ai të largohej nga kjo degë

Ishte Shtatori kur gjethi fluturoi

E ktheu kokën, për herë të fundit i shikoi

Lulën dhe frutin e rritur që për te ishin gjithcka

E dinte se kur të vijë Janari

Nuk do t’i dihet as varri

Por thellë në zemër e dinte se shpesh do t’a kujtojnë.

“A thua do të kthehet, pyes veten dhe s’kam përgjegje”

Grupi 403, është një grup muzikor i njohur i cili identifikohet me kultivimin e muzikës pop-rock. Grupi 403 është pjese e gjeneratës se rokut kosovar të viteve 80’, e cila njihet edhe si koha me e ndritur ne krijimtarinë rok-ut në Kosovë, shkruan KultPlus.

Grupi 403 u formua në vitin 1981 nga Mentor Gjurgjiali (bas), Fatmir Zajmi (bateri) dhe Naim Osmani (kitarë). Bendit më vonë, pas kryerjes së shërbimit ushtarak, i bashkohet Hektor Gjurgjiali (vokal dhe kitarë), Arben Godanca (kitarë) dhe Veton Orana (sint).

Grupi 403 ka një album te incizuar me 15 këngë në të, i cili për herë të parë është incizuar në vitin 2002. Edhe pse ky grup nuk është aktiv për aq shumë vite, këngët e tyre i kanë rezistuar kohës dhe dëgjohen ende me shumë nostalgji nga publiku shqiptar.

Këngët “Bohemi”, “Kujtimi”, “A do të kthehet”, “Indeksi”, “Paraja”, “Në derë të kujt tani po troket”, e shumë të tjera, janë cilësuar si përqafim i kulturës urbane, e që padyshim ndikuan në urbanizimin e të rinjve të asaj periudhe. /KultPlus.com

“A thua do të kthehet, pyes veten dhe s’kam përgjegje”

Grupi 403, është një grup muzikor i njohur i cili identifikohet me kultivimin e muzikës pop-rock. Grupi 403 është pjese e gjeneratës se rokut kosovar të viteve 80’, e cila njihet edhe si koha me e ndritur ne krijimtarinë rok-ut në Kosovë, shkruan KultPlus.

Grupi 403 u formua në vitin 1981 nga Mentor Gjurgjiali (bas), Fatmir Zajmi (bateri) dhe Naim Osmani (kitarë). Bendit më vonë, pas kryerjes së shërbimit ushtarak, i bashkohet Hektor Gjurgjiali (vokal dhe kitarë), Arben Godanca (kitarë) dhe Veton Orana (sint).

Grupi 403 ka një album te incizuar me 15 këngë në të, i cili për herë të parë është incizuar në vitin 2002. Edhe pse ky grup nuk është aktiv për aq shumë vite, këngët e tyre i kanë rezistuar kohës dhe dëgjohen ende me shumë nostalgji nga publiku shqiptar.

Këngët “Bohemi”, “Kujtimi”, “A do të kthehet”, “Indeksi”, “Paraja”, “Në derë të kujt tani po troket”, e shumë të tjera, janë cilësuar si përqafim i kulturës urbane, e që padyshim ndikuan në urbanizimin e të rinjve të asaj periudhe. /KultPlus.com

A kryhet fakulteti me zor?

Këngë nga grupi i njohur 403.

Në duar mbaj indexin tim
si duket mbeta pa nënshkrim
Erdhi koha të mendoj
a do mësoj a të këndoj

Nuk kryhet shkolla me muzikë
Fjali e thjesht në fund me pikë
Tri pikat tjera më mungojnë
S’mund vendosi e ditët shkojnë

Më thoni shoku profesor
a kryhet fakulteti me zor
Mos duhet më tepër të mësoj
apo ndoshta profesionin ta ndërroj

Për fakultete nuk jam fare
duhet t’gjetur tjetër qare
Nga muzika s’mund t’jetoj
as për cigare s’mund fitoj

Prindërit me thonë nxeje karrigen
Të gjithave librave ua kam frikën
Rrugëdalje tjetër tani s’kam
me duhet t’jem ai qe s’jam

Më thoni shoku profesor
A kryhet fakulteti me zor
Mos duhet më tepër të mësoj
apo ndoshta profesionin ta ndërroj./ KultPlus.com

Grupi 403 rikthejnë hitet e tyre në skenën e Hardh Fest (VIDEO)

Legjenda e muzikës shqiptare, Grupi 403, mbrëmë ka performuar live në Festivalin ‘Hardh Fest ‘, aty ku i priti një publik i madh, si asnjëherë më parë në këtë festival, shkruan KultPlus.

“403” kanë rikthyer hitet e tyre në këtë skenë të ngrohtë, duke mahnitur kështu publikun me performancën e tyre.

“403” është një grup muzikor i njohur, që këndon muzikë rock. Grupi 403 është pjesë e gjeneratës së Rockut Kosovar të viteve 80’, e cila njihet edhe si koha më e ndritur në krijimtarinë e rockut në Kosovë. Grupi 403 u formua në vitin 1981 nga Mentor Gjurgjiali (bas), Fatmir Zajmi (bateri) dhe Naim Osmani (kitarë). Bendit më vonë, pas kryerjes së shërbimit ushtarak, i bashkohet Hektor Gjurgjiali (vokal dhe kitarë), Arben Godanca (kitarë) dhe Veton Orana (sint).

Më poshtë po ju sjellim një video nga atmosfera e krijuar mbrëmë. / KultPlus.com