Unaza me 12,638 diamante thyen rekord në Guinness

Unaza me 12,638 diamante në të, ka hyrë në librin e Rekordeve “Guinness”.

Harshit Bansal është personi që ka dizajnuar këtë unazë, ndërsa është drejtues i dyqanit të argjendarisë “Renani” në Meerut, Indi.

Unaza e cila është emëruar Marigold ose “Unaza e Mbarësisë”, ka një brez rrethor të zbukuruar me forma lulesh, i kompletuar me mijëra diamante natyrore 38.08 karat, sipas Guinness. Unaza peshon pak më shumë se 165 gram, transmeton CNN.

Unaza që më herët kishte shënuar rekord për numër të diamanteve, kishte 7,801 sosh, po ashtu në Indi.

Bansal i tha Guinnessit se fillimisht ishte inspiruar ta thente rekordin për diamante në vitin 2018. Dy vjet më vonë, kompania e tij kompletoi dizajnin e unazës më 30 nëntor./ KultPlus.com

Shpallen fituesit e rekordeve botërore ‘Guiness’

Frank Hachem nga Hampshire, Mbretëria e Bashkuar është një nga mbajtësit e rekordeve “Guiness” të këtij viti. 136,2 cm i gjatë, ai është një nga shoferët e autobusëve më të shkurtër në botë.

Por ky fakt nuk e pengon aspak në punën e përditshme. Hachem thotë se nuk ka nevojë për modifikime të veçanta në autobusin e tij, thjesht rregullon sediljen e timonin dhe niset….

Po nga Hampshire është edhe motoristi profesionist, Marco George i cili mund të bëjë akrobacira duke qendruar vertikal mbi motorin e tij që ecën me shpejtësi 122.59 km / orë. Ai mban titullin e motoçliklistit më të shpejtë ndërsa qëndron mbi të pa duar.

Ndërsa nigeriani 11 vjeçar, Eche Chinoso në një minutë mund të mbajë topin ndërsa ekuilibron një tjetër në kokë. Ai tani është mbajtësi i rekordit të xhonglimeve me top. Chinoso ka praktikuar aftësinë e tij për tre vjet, dhe tani stërvitet dy herë në ditë.

Një tjetër titull Guiness ka shkuar në Indi. 21-vjeçari, Zorawar Singh, mbajtës i disa Rekordeve Botërore, arrin të realizojë në 30 sekonda, 135 kërcime me litar, teksa mban veshur patina me rrota. I riu stërvitet gjashtë ditë në javë deri në katër orë në ditë. Madje, ndërsa libri ka shkuar për t’u shtypur, Singh ka thyer rekordin e tij, duke arritur në 147 kërcime.

Koleksionisti amerikan Paul Scardino tani mund të pretendojë të ketë koleksionin më të madh në botë të Funko Pop! Ai zotëron plot 5,306 statuja.

Janë të shumtë personazhet që janë bërë pjesë e edicionit të këtijviti. Libri “Guinness”i Rekordeve Botërore, është një libër referimi i botuar çdo vit, duke renditur rekordet botërore si të arritjeve njerëzore ashtu edhe të ekstremeve të botës natyrore. Botimi i këtij viti ka 12 kapituj./oranews/ KultPlus.com

Vdiq njeriu më i moshuar me rekord “Guinness”, jetoi në dy luftërat botërore

Njeriu më i vjetër në botë që jetoi në dy luftërat botërore ka vdekur në moshën 112 vjeçare.

Bob Weighton vdiq pas një beteje të guximshme me kancerin, konfirmoi familja e tij dje pasdite.

Weighton, i cili lindi në vitin 1908, kishte festuar ditëlindjen e tij në mars në shtëpi në Alton, Hampshire.

Ai lindi në Hull, East Yorkshire, jetoi në periudhën e gripit spanjoll, dy luftërat botërore dhe 25 Lojërave Olimpike Verore.

Weighton fitoi Rekordin Botëror Guinness në mars të këtij viti pas vdekjes së burrit japonez Chitetsu Watanabe.

Ai la pas tre fëmijë, 10 nipër e mbesa dhe 25 stërnipër e stërmbesa.

Dumitru Com nescu, nga Rumania, tani është njeriu më i vjetër në botë, me moshë 111 vjeç dhe 202 ditë.

Weighton festoi ditëlindjen e tij të 112-të në mars në fillim të bllokimit, megjithëse ai e festoi vetëm atë për shkak të shpërthimit të Covid-19.

Duke folur në atë kohë, ai tha: “Nuk ka festime për ditëlindjen, të gjitha ato janë anuluar. Unë jam në izolim. Më pëlqen të takoj njerëz të rinj, kështu që nuk ka qenë ideale, por nuk më shqetëson shumë ditëlindja.”

Weighton ishte gjashtë vjeç kur filloi Lufta e Parë Botërore në 1914.

Ai më parë tha: “Mbaj mend ushtarët që marshonin nëpër rrugë dhe sulmet ajrore të Zeppelin. Ne u bombarduam në Hull, si dhe në Londër. Gjatë bastisjeve të para, mbaj mend që u fsheha nën shkallë në korridor.”

Pasi la shkollën, ai ndoqi gjurmët e xhaxhait të tij inxhinier dhe kaloi tre vjet në industrinë e ndërtimit të anijeve në Tyneside.

Ai më parë tha: “Kur dola nga praktika ime nuk pata absolutisht punë”.

Kështu që u bë vullnetar, dha mësim jashtë vendit dhe u bashkua me një program misionar në 1933, duke shkuar të mësonte anglisht në një shkollë djemsh në Tajvan. Pak para se të nisej, ai takoi gruan e tij Agnes. Pasi u martuan katër vjet më vonë në Hong Kong, ata u zhvendosën në Kanada dhe më pas në Amerikë, ku Bob punoi si inxhinier dhe përkthyes para se të transferohej përsëri në Mbretërinë e Bashkuar në 1946.

Tre fëmijët e tyre kanë lindur të gjithë jashtë vendit. David në Tajvan, dhe më pas Peter dhe Dorothy në Kanada gjatë dy viteve në vijim.

Mjerisht, pas 50 vjet martese, Agnes vdiq në 1995 nga një sulm në zemër. / KultPlus.com

Kosovarja synon edhe një rekord në Guinness

Arbnora Fejza nga Skenderaj është vajza e cila synon edhe një rekord të ri Guinness.

Ajo së fundi ka filluar të punoj një projket të ri, një vazo gjigante me 69 mij copa letër, 110 lule dhe me flamujt e shteteve që e kanë njohur Kosovën si shtet të pavarur.

Përmes kësaj vazo ajo pretendon rekord të ri Guinness.

Këtij punimi Arbnora i ka dhënë një kuptim sipas të cilës, të gjitha copat e letrave paraqesin popullin shqiptar të përvuajtur dhe të bashkuar, ndërsa lulet në këtë punim paraqesin dëshmorët e kombit, përcjell albinfo.ch. / KultPlus.com