Me fanellë në stadium, ambasadori amerikan përkrah Prishtinën

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara, Jeff Hovenier, është parë duke shikuar ndeshjen e Prishtinës mes Dukagjinit, e cila do të jetë shumë interesante në garën për të siguruar mbijetesën, shkruan KultPlus.

Komentatori i sportit në Art Motion, Arlind Sadiku, e ka takuar atë në shkallët e stadiumit dhe ka vendosur që ta pyes se si ai vendosi ta mbështes Prishtinën.

“Unë jetoj në Prishtinë dhe e dua futbollin, më pëlqen të shkojë e t’i shikoj ndeshjet kudo që jetoj. Jam i lumtur që stadiumi është këtu dhe gjithashtu luhet futboll kualitativ dhe më pelqen të mbështes një ekip, kështu tani është Prishtina. Mundohem t’i shikoj ndeshjet dhe e di që ka fituar ndeshjen e kaluar. Gjithashtu, e di që Prishtina ka më së shumti tituj në Superligën e Kosovës”, ka thënë Hovenier.

Prishtina është duke luajtur për të siguruar mbijetesën në një përballje direkte me ekipin e Dukagjinit. /KultPlus.com

Ambasadori amerikan nderohet me praninë e Osmanit dhe Kurtit në varrimin e Albright

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeff Hovenier ka thënë se është ndjerë i nderuar me prezencën e Presidentes Vjosa Osmani dhe kryeministrit Albin Kurti, në funeralin e ish-sekretares Medeline Albright.

“I nderuar nga presidentja Vjosa Osmani dhe kryeministri Albin Kurti me praninë e tyre në funeralin e djeshëm teksa ata bënë homazhe për Madeline Albright, duke i atribuuar a kontributet e saj të shumta për lirinë, pavarësinë dhe sovranitetin e Kosovës”, ka shkruar Hoevenier.

Kryeministri Albin Kurti, bashkë me presidenten Vjosa Osmani, dhe ish presidenten Atifete Jahjaga, morën pjesë në ceremoninë e varrimit të ish-sekretares së Shtetit të SHBA-së, Madeleine Albright, në ambientin historik të Katedrales Kombëtare në Washington.

Kurti theksoi se për Kosovën dhe shqiptarët ndërhyrja e NATO-s për të ndalur gjenocidin e Serbisë dhe emri i saj i përveçëm Madeleine Albright i përkasin të njëjtës fjali.

Kurse presidentja Osmani ka lavdëruar rolin e Albright për çlirimin e Kosovës, duke e quajtur atë mike të madhe të Kosovës. /KultPlus.com

Ambasadori Hovenier: Duhet bërë më shumë për të garantuar drejtësi për familjet që kanë humbur të dashurit e tyre

Më 27 prill shënohet Dita Kombëtare e Personave të Pagjetur, e për këtë gjë ka shkruar edhe Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeffrey Hovenier, përcjell KultPlus.

Nga lufta e fundit në Kosovë janë 1620 persona të pagjetur që ende mungojnë.

Ambasadori Hovenier thotë se duhet të bëhet më shumë për familjarët e këtyre personave.

“Sot në Ditën Kombëtare të Personave të Zhdukur qëndrojmë pranë familjarëve të cilët edhe pas më shumë se 20 vitesh nuk kanë përgjigje për fatin e të dashurve të tyre. Duhet bërë më shumë për të garantuar drejtësi për këto familje dhe ata që nuk janë gjetur ende,” shkroi Hovenier në Twitter.

Për të shënuar Ditën Kombëtare të Personave të Pagjetur, YIHR KS do të organizojë një aksion rrugor në Sheshin “Skënderbeu” më datë 27 prill, duke filluar nga ora 12:00. /KultPlus.com

Ambasadori Hovenier u bënë thirrje kosovarëve për vaksinim gjatë pranimit të vaksinave të dhuruara nga ShBA

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë dhuruar dje Kosovës dje mbi 500 mijë doza të vaksinës Pfizer, të cilat kanë arritur sot në Kosovë.

Në ceremoninë e pranimit të këtyre vaksinave kanë marrë pjesë krerët shtetërorë dhe Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeffrey Hovenier.

Hovenier u ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës që të vaksinohen dhe t’i respektojnë masat anti-Covid.

“Vaksinat mbesin mënyra më e mirë në botë e mbrojtjes kundër Covid-19 dhe pasojave shkatërruese të tij. Shkalla e lartë e vaksinimit do të thotë shkallë e ultë e hospitalizimit dhe më pak raste të vdekjes. Ju lutem, bëjeni pjesën tuaj: vaksinohuni, lani duart dhe bartni maskën. Të gjithë duhet të punojmë së bashku për ta luftuar dhe mposhtur këtë pandemi globale”, ka thënë Hovenier.

Ndryshe, duke përfshirë dy dërgesat e mëparshme në gusht dhe shtator 2021, Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë dhuruar mbi 1 milionë doza të vaksinave Kosovës.

Njoftimi i plotë i Ambasadës Amerikane në Prishtinë:

SHBA-ja i dhuron edhe gjysmë milioni doza të vaksinave Pfizer për mbrojtjen e kosovarëve; Numri i përgjithshëm i dozave të dhuruara nga SHBA-ja tani tejkalon 1 milion doza.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë dhënë përafërsisht 10 milionë dollarë në emër të ndihmës tjetër të ndërlidhur me pandeminë për të forcuar reagimin e Kosovës ndaj pandemisë.

Dje, Shtetet e Bashkuara të Amerikës ia dhuruan Kosovës edhe 515.970 doza të vaksinës Pfizer, vaksinë kjo që shpëton jetë, është e sigurt dhe shumë efektive. Duke përfshirë dy dërgesat e mëparshme në gusht dhe shtator 2021, populli i Shteteve të Bashkuara të Amerikës i ka dhuruar mbi 1.054.170 doza për të mbrojtur kosovarët, që paraqet donacionin më të madh të vaksinave kundër Covid-19 nga ndonjë shtet apo organizatë dhuruar Kosovës.

„Vaksinat mbesin mënyra më e mirë në botë e mbrojtjes kundër Covid-19 dhe pasojave shkatërruese të tij.  Shkalla e lartë e vaksinimit do të thotë shkallë e ultë e hospitalizimit dhe më pak raste të vdekjes.  Ju lutem, bëjeni pjesën tuaj: vaksinohuni, lani duart dhe bartni maskën. Të gjithë duhet të punojmë së bashku për ta luftuar dhe mposhtur këtë pandemi globale”, tha ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Jeff Hovenier.

Meqenëse asnjë vend nuk mund ta mposhtë Covid-19 i vetëm, presidenti Biden është zotuar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të ndajnë më shumë se 1.2 miliardë doza të vaksinës nëpër botë. „Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të jenë arsenali i vaksinave të botës në luftën tonë të përbashkët kundër këtij virusi”, tha presidenti Biden në një deklaratë më 3 qershor 2021. „Do të vazhdojmë të bëjmë gjithçka për të ndërtuar një botë më të sigurt kundër kërcënimeve të sëmundjeve ngjitëse”, tha ai.

Përveç vaksinave, Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbesin donatori më i madh bilateral për sistemin shëndetësor të Kosovës për forcimin e reagimit ndaj Covid-it.  Prej fillimit të pandemisë, Shtetet e Bashkuara kanë dhënë rreth 10 milionë dollarë në emër të mbështetjes shtesë të ndërlidhur me pandeminë për ngadalësimin e përhapjes, kujdesin për të prekurit dhe pajisjen e shkollave kosovare, shtëpive të shëndetit, familjeve dhe komuniteteve në 38 komunat e Kosovës me mjetet e nevojshme për ta luftuar Covid-19.

Vaksinat e dhuruara nga SHBA-ja u dorëzuan përmes mekanizmit për Angazhim të avancuar të tregut për lehtësim COVAX (COVAX AMC), që është nismë globale në mbështetje të qasjes me mundësi të barabartë në vaksina të sigurta dhe efektive kundër Covid-19.  Me donacionin prej 4 miliardë dollarë në Covax, Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë donatori më i madh në botë për qasje me mundësi të barabartë globale në vaksinat kundër Covid-19.  Covax-i bashkë-udhëhiqet nga Koalicioni për gatishmëri dhe inovacion ndaj epidemive (CEPI), Gavi – Aleanca për vaksina, dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë (ËHO), si dhe UNICEF-i si partner kryesor për shpërndarjen e dërgesave./ KultPlus.com

Ambasadori i SHBA-së në Prishtinë me mesazh për garuesit e Kosovës në Lojërat Olimpike Dimërore në Kinë

Ambasadori i Shteteve të Bashkuar në Prishtinë, Jeff Hovenier, i ka uruar fat dhe sukses ekipit olimpik të Kosovës në Lojërat Olimpike Dimërore 2022 në Kinë.

Kosova parakaloi sot në ceremoninë hapëse të lojërave Pekini 2022, me skitarin Albin Tahiri si bartës të flamurit shtetëror.

Lojërat Olimpike Dimërore do të mbahet nga 4 deri më 20 shkurt në Pekin dhe Kosova po merr pjesë për herë të dytë në historinë e vet në lojëra dimërore.

Në një shkrim në Twitter gjatë ceremonisë hapëse të lojërave, Hovenier shkroi: “I uroj ekipit të Kosovës – dyshes dinamike Kiana Kryeziu, gruas së parë që e përfaqëson Kosovën në Lojtarët Olimpike Dimërore dhe Albin Tahirit, garuesit të parë të Kosovës në Lojërat Olimpike Dimërore – shumë fat dhe sukses në garë për medalje të artë.”

Tahiri e barti i vetëm flamurin e Kosovës në ceremoninë hapesë sot pasdite, pasi garuesja tjetër Kiana Kryeziu nuk u lejua të merrte pjesë për shkak të kontaktit me trajnerin Agim Popovci që ka dalë pozitiv në testin për Covid-19.

Kryeziu e siguroi pjesëmarrjen në Pekini 2022 pas garës kualifikuese në Itali në fillim të janarit, duke u bërë gruaja e parë që do ta përfaqësojë Kosovën në Lojërat Dimërore.

Ajo do të garojë në sllallom të madh në garën me ski në Pekin.

Tahiri, i cili bë sportisti i parë që e përfaqësoi Kosovën në Lojëra Olimpike Dimërore duke marrë pjesë në PyeongChang 2018 në Korenë e Jugut, në Pekin 2022 do të garojë në katër disiplina të garës me ski.

32-vjeçari do të garojë nën flamurin e Kosovës në katër disiplina të garës me ski: lëshim, kombinim alpin, sllallom të madh dhe sllallom. / KultPlus.com

Ambasadori Hovenier: Kosova është një vend sovran, disa njerëz mund të zgjedhin ta kundërshtojnë këtë por thjesht është

Ambasada e SHBA-ve në Prishtinë së fundmi ka publikuar një postim në rrjetet sociale nëpërmjet të cilit theksohen fjalët e Ambasadorit të SHBA-së në Republikën e Kosovës, Jeff Hovenier, përcjell KultPlus.

Më poshtë KultPlus ju sjell postimin e plotë:

“Kosova është një vend i pavarur… Kosova është një vend sovran. Disa njerëz mund të zgjedhin ta kundërshtojnë këtë; por, thjesht është. Dhe, njerëzit mund të argumentojnë sa të duan, por realiteti, faktet në terren, flasin vetë”, ka thënë Hovenier.

Ambasadori amerikan në Kosovë: Siç ka thënë presidenti Clinton, masakra e Reçakut ishte akt vrasës i qëllimshëm

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeff Hovenier në ceremoninë e 23-vjetorit të Masakrës së Reçakut, ka thënë se Masakra e Reçakut ka qenë akt vrasës i qëllimshëm dhe ishte arsyeja pse ShBA-ja intervenoi në mbrojtje të popullit të Kosovës.

“Askush të mos harrojë apo mohojë se çka ndodhi këtu dhe se pse aleatët dhe ShBA-ja intervenuan për të mbrojtur popullin e Kosovës. Në përgjigje të këtyre mizorive SHBA-të në bashkëpunim me aleatët e NATO-s vepruan në mbrojtje të civilëve të pambrojtur. Këto qëllime i përfaqësojnë thellësisht vlerat amerikane dhe perëndimore.Ne besojmë që të gjithë popujt pa dallim etnie apo feje meritojnë të jetojnë në liri”, tha ai.

Ai citoi ish-presidentin amerikan, Bill Clinton i cili e kishte quajtur masakrën e Reçakut akt vrasës i qëllimshëm.

“Jemi të vetëdijshëm për përpjekjet për të rishkruar historinë e dokumentuar mirë të masakrës së Reçakut dhe për të minimizuar apo keqintepretuar faktet rreth këtyrë mizorive, dëshiroj të jem i qartë siç ka thënë presidenti Clinton atëherë dhe e vërtetojmë sërish tani ky ishte një akt vrasës i qëllimshëm dhe pa dallim, që synonte të mbillte frikë te populli i Kosovës, mohimi dhe glorifikimi i krimeve të luftës çnderon kujtimin e të vrarëve dhe e kthen rajonin prapa”, tha ai.

Tutje Hovenier tha se e mban mend mirë ditën e Masakrës së Reçakut kur ish-ambasadori amerikan Ëalker e kishte informuar përmes telefonit.

“E mbaj mend shumë mirë si zyrtar në misionin e ShBA-së në OSBE përgjegjës për Kosovën atëherë kisha një marrëdhënie të mirë me ambasadorin Walker. Ai më thirri në telefon sapo ishte larguar nga Reçaku tashmë i përqëndruar në rekomandimet e tij për OSBE-në në reagim të vrasjeve brutale të civilëve të pafajshëm”, tha ai./KultPlus.com

Kosova forcon bashkëpunimin me Amerikën, Merdiana Leci zyrtare ndërlidhëse në Washington

Me të marrë detyrën e re, ambasadori amerikan në Kosovë, Jeff Hovenier, ka njoftuar se Merdiana Leci do të jetë zyrtarja ndërlidhëse e Kosovës në Departamentin amerikan të shtetit, shkruan KultPlus.

Me një foto të publikuar në “Twitter”, Hovenier bën të ditur se programi i ri do të fuqizojë bashkëpunimin SHBA-Kosovë.

Diskutim produktiv me Ministrën e Punëve të Jashtme, Gërvalla dhe i inspiruar të takojë Merdiana Lecin, kosovarja e parë që do të shërbejë si zyrtare ndërlidhëse në departamentin amerikan të shtetit në Washington. Ky program do të fuqizojë edhe më shumë bashkëpunimin dhe mirëkuptimin mes Kosovës dhe Amerikë për prioritetet e përbashkëta të politikës së jashtme”, shkruan ambasadori në “Twitter”.

Presidenti, Joe Biden, ka nominuar për ambasador të Kosovës Hovenierin në korrik të vitit të kaluar. /KultPlus.com

Viola von Cramon mirëpret ardhjen e Hovenier në Kosovë: Uroj të takohemi shpejt

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, e ka mirëpritur emërimin dhe ardhjen e Ambasadorit të ri të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, Jeff Hovenier, shkruan KultPlus.

Përmes një postimi në llogarinë zyrtare në “Twitter”, Von Cramon, ka thënë se po pret të takojë me padurim Hovenierin.

“Mirë se vini në Prishtinë Ambasador Hovenier! Unë pres që së shpejti të takohemi me ju dhe ekipin tuaj për të forcuar bashkëpunimin e mëtejshëm të BE-së dhe SHBA-së”, ka shkruar Cramon.

Presidenti, Joe Biden, ka nominuar për ambasador të Kosovës Hovenierin në korrik të vitit të kaluar. /KultPlus.com

Ambasadori Hovenier: Ndjehem i nderuar, do të forcojmë edhe më shumë partneritetin Kosovë – SHBA

Ambasadori i ri i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeff Hovenier, ka pranuar sot zyrtarisht detyrën e tij të re, shkruan KultPlus.

Përmes një postimi në llogarinë zyrtare, Hovenier, është shprehur shumë i nderuar që ka dorëzuar kredencialet e tij presidentës së Kosovës, Vjosa Osmanit.

“Jam i nderuar t’i dorëzoj kredencialet e mia Presidentes, Vjosa Osmanim sot si ambasador i re i SHBA-së në Kosovë”, shkroi ai në “Twitter”.

Tutje, Hovenier shtoi se është i përkushtuar për ndërtimin dhe forcimin e partneritetit të qëndrushem ndërmjet Kosovës dhe SHBA-së.

Presidenti, Joe Biden, ka nominuar për ambasador të Kosovës Hovenierin në korrik të vitit të kaluar. /KultPlus.com

Jeff Hovenier do të marrë sot detyrën e ambasadorit të SHBA-së në Kosovë

Ambasadori i ri i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, Jeff Hovenier, do të marrë sot detyrën e tij të re, përcjell KultPlus.

Presidenti Joe Biden ka emëruar Hovenier në këtë post gjatë muajit korrik të vitit të kaluar, derisa vendimi u konfirmua unanimisht nga Senati i SHBA-së më 18 nëntor.

Në qershor të vitit 2018, ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi e pati dekoruar diplomatin Hovenier me Medaljen Presidenciale Jubilare të Dhjetëvjetorit të Pavarësisë.

Hovenier luajti një rol të rëndësishëm në negociatat që dërguan përfundimisht në shpalljen e pavarësisë së Kosovës.

Derisa, kjo do të jetë hera e parë që ai shërben si ambasador i SHBA-së. /KultPlus.com

Senate Confirms Jeffrey Hovenier as US Ambassador to Kosovo - Exit -  Explaining Albania