Akullnajat e mbyllura nuk e ndalin punën e Kiana Kryeziut (FOTO)

Skiatorja nga Kosova, Kiana Kryeziu, është duke punuar fort përkundër faktit se akullnajat janë akoma të mbyllura, shkruan KultPlus.

Përmes një videoje të shpërndarë në rrjete sociale, Kryeziu njofton se është duke punuar shumë për të qenë e gatshme për të ardhmen.

“Akullnajat janë të mbyllura, por ka ende punë për të bërë. Kam punuar shumë për stabilitetin tim dhe kardio’, shkruan ajo duke falënderuar edhe trajnerin e saj, Enver Tahiraj.

Kryeziu hyri në librat e historisë në Lojërat e fundit Olimpike Dimërore, duke u bërë skiatorja e parë nga Kosova në këto lojëra. /KultPlus.com

Veliaj mirëpret skiatoren Kryeziu, ndihet krenar për arritjet e saj

KKryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i uroi mirëseardhjen skiatores Kiana Kryeziu, e cila shkroi historinë në Lojërat Olimpike Dimërore, duke u bërë vajza e parë nga Kosova që kualifikohet në këto gara, shkruan KultPlus.

Veliaj u shpreh shumë i lumtur për këtë sukses të Kryeziut, e cila pati rezultate të suksesshme.

“I lumtur që mikprita skiatoren Kiana Kryeziu, e cila përfaqësoi Kosovën në Lojërat Olimpike Dimërore, Pekin 2022, me rezultate mjaft të suksesshme. Krenar”, ka shkruar Veliaj.

Më tej, edhe Kryeziu ka falënderuar kryebashkiakun për mikpritjen.

“Faleminderit shumë për ftesën. Shpresoj se do të shihemi në aktivitetet e radhës”, shkroi ajo. /KultPlus.com

Skitarja Kiana Kryeziu zë vendin e 48-të në disiplinën e sllallomit në “EYOF Vuokatti 2022”

Skitarja Kiana Kryeziu, ka zënë vendin e 48-të në disiplinën e sllallomit në EYOF Vuokatti 2022.

Kiana përfundoi me kohë 1 minutë e 46.56 sekonda, pas dy lëshimeve, +17.82 sekonda prapa vendit të parë.

Garuesja la pas vetes nëntë garuese, kurse 13 të tjera nuk e përfunduan shtegun në lëshimin e parë ose të dytë.

Në mesin e atyre që dolën nga shtegu në lëshimin e parë ishte edhe Arba Pupovci.

Ndërkaq, skitarët tjerë shqiptar nesër do të garojnë në kualifikime të sllallomit paralel. / KultPlus.com

Skitarët Kiana Kryeziu, Arba Pupovci dhe Drin Kokaj do të përfaqësojnë Kosovën në EYOF Vuokatti 2022

Komiteti Olimpik i Kosovës ka prezantuar ekipin olimpik, që do të marrë pjesë në Festivalin Olimpik Evropian Dimëror për të Rinj (EYOF) Vuokatti 2022. EYOF Vuokatti 2022 mbahet prej 20 deri më 25 mars 2022 në Vuokatti të Finlandës.

Ekipi olimpik përbëhet nga tre skitarët e skijimit alpin: Kiana Kryeziu, Arba Pupovci dhe Drin Kokaj, trajnerët Agim Pupovci e Bujar Turjaka, shefi i misionit, Jeton Rudari, dhe përgjegjësi për media, Kushtrim Krasniqi.

Në konferencën për shtyp, presidenti Ismet Krasniqi, ka deklaruar se KOK-u ka bërë të gjitha përgatitjet, derisa ekipin e ka dërguar edhe në përgatitje jashtë vendit.

“Pritshmëritë tona janë që sportistët të japin maksimumin dhe të kenë paraqitje sa më të mirë”, tha mes tjerash presidenti Krasniqi.

Kryetari i Federatës Skitare të Kosovës, Milaim Kelmendi, njëherit nënpresident i KOK-ut, theksoi se pritshmëritë janë që të arrihen rezultate të mira edhe në EYOF.

Trajneri Agim Pupovci, foli për përgatitjet, derisa falënderoi KOK-un për mundësinë e dërgimit në përgatitje dyjavore në alpet e Austrisë, derisa theksoi se konkurrenca në EYOF është e madhe, pasi marrin pjesë sportistët më të mirë.

Optimist për përfaqësim sa më të mirë u shprehën edhe të tre skitarët, të cilët thanë se është nderë dhe kënaqësi që ju është dhënë mundësia të përfaqësojnë vendin tonë në këtë EYOF.

Skitarët do të garojnë në disiplinat e sllallomit dhe sllallomit paralel.

Ceremonia hapëse mbahet më 20 mars, kurse ekipi ynë udhëton sonte në relacionin, Prishtinë – Tiranë – Frankfurt dhe Vuokatti.

Për Kosovën është pjesëmarrja e tretë në EYOF Dimëror, pas përfaqësimit në Erzurum 2017 dhe Sarajeva 2019./ KultPlus.com

Çeku takon Kryeziun dhe Tahirin, paraqitja e tyre bëri krenar gjithë popullin

Ministri Hajrulla Çeku priti sot në takim skitarët Kiana Kryeziu dhe Albin Tahiri të cilët prezantuan Kosovën në Lojërat Olimpike Dimërore, Pekin 2022.

Ata tashmë përfunduan garat dhe u kthyen në vend duke sjell nga atje një përvojë të shkëlqyer dhe rezultate mjaft të suksesshme.

Në takim ishin gjithashtu Kryetari i Komitetit Olimpik të Kosovës, Ismet Krasniqi, Kryetari i Federatës Skitare të Kosovës, Milaim Kelmendi, dhe trajneri i skitarisë, Agim Pupovci.

Bashkë diskutuan për garat dhe paraqitjen e shtetit tonë në këtë ngjarje sportive, gjë që na bënë krenar të gjithëve.

Çeku përgëzoi skitarët për prezantimin dhe suksesin e arritur në gara gjithashtu folën për planet që ka MKRS-ja për zhvillimin e programeve të reja dhe investimet tjera në sport, ku bënë pjesë edhe skijimi. /KultPlus.com

‘Rroftë Kosova’, Kiana Kryeziu e Albin Tahiri nga Pekini urojnë Pavarësinë e Kosovës

14-vjetori i Pavarësisë së Kosovës, skitarët Kiana Kryeziu dhe Albin Tahiri i gjeti në Pekin ku po garojnë në Lojërat Olimpike Dimërore ‘Pekini 2022’, përcjell KultPlus.

Me flamur në duar, ata përmes një videoje kanë uruar Kosovën në përvjetorin e Pavarësisë.

Më poshtë gjeni postimin e Komitetit Olimpik të Kosovës./ KultPlus.com

Albin Tahiri pas garës së fundit: Duhet të jem i kënaqur me rezultatin

Skiatori nga Kosova, Albin Tahiri, i cili është duke përfaqësuar Kosovën në Lojërat Olimpike Dimërore, ka garuar në dy pjesë për disiplinën e sllallomit, shkruan KultPlus.

Në disiplinën e sllallomit, në lëshimin e parë ai mori rezultat jo edhe aq të mirë, duke zënë vendin e 44-të nga 88 garues në total, kurse garën e përfunduan 52 sosh.

Albini pati kohën 1 minutë e 04.1 sekondë.

Në anën tjetër, Albin Tahiri ka zënë vendin e 37-të në disiplinën e sllallomit në Lojërat Olimpike Dimërore Pekini 2022.

Photo: GEPA pictures/ Harald Steiner

Tahiri përmes një postimi në llogarinë në “Facebook”, tha se duhet të jetë i kënaqur me rezultatin e sotëm.

“Duke qenë se nuk stërvitem fare për sllallomin, duhet të jem i kënaqur me rezultatin e sotëm. Bëra disa kthesa të forta, por përndryshe ishte një ditë tjetër lufte për të qëndruar në kurs”.

Albini garoi në katër disiplina. Në lëshim ishte i 35-ti, në kombinim alpin i 15-ti, në sllallom të madh i 30-ti. Kiana garoi në sllallom të madh dhe doli e 49-ta. /KultPlus.com

Skiatori Albin Tahiri kërkon nga Kina ta njohë Kosovën shtet (VIDEO)

Lojërat Olimpike Dimërore janë duke u zhvilluar në Pekin të Kinës këtë vit, derisa shteti i Kosovës është duke u përfaqësuar nga Albin Tahiri dhe Kiana Kryeziu, shkruan KultPlus.

Ndërkaq, sot në një intervistë të dhënë për televizionin e Kinës ‘CGTN’, televizon ky që po i transmeton Lojërat Olimpike Dimërore Pekini 2022, skiatori Albin Tahiri kërkoi nga Kina që ta njeh Kosovën si shtet.

Më poshtë gjeni intervistën e skitarëve Albin Tahiri dhe Kiana Kryeziu.

Albini, duke folur për mikpritjen e mirë të Kinës (1:00′ – 1:43 min) për ekipin olimpik të Kosovës, kërkon nga Kina që ta njeh Kosovën si shtet. / KultPlus.com

Komiteti Olimpik i Kosovës befason skiatorin Albin Tahiri për ditëlindjen e tij (VIDEO)

Lojërat Olimpike Dimërore janë duke u zhvilluar në Pekin të Kinës këtë vit, derisa shteti i Kosovës është duke u përfaqësuar nga Albin Tahiri dhe Kiana Kryeziu, shkruan KultPlus.

Komiteti Olimpik i Kosovës ka publikuar një video, ku shihet befasia që ata kanë përgatitur për skiatorin Tahiri, i cili feston ditëlindjen e tij të 33-të.

Këto janë Lojërat e dyta Olimpike Dimërore në të cilat Tahiri po përfaqëson Kosovën, derisa Kryeziu shkroi histori duke u bërë vajza e parë që arrin një gjë të tillë.

Në anën tjetër, së bashku me ta janë edhe pjesëtar nga Komiteti Olimpik. /KultPlus.com

Kiana Kryeziu për Lojërat Olimpike: Asgjë nuk është e pamundur nëse punoni shumë, jam vajzë e re dhe vij nga një vend i vogël

Skiatorja, Kiana Kryeziu, shkroi histori duke u bërë vajza e parë nga Kosova që arrin të marrë pjesë në Lojërat Olimpike Dimërore, shkruan KultPlus.

Në garën e saj të parë, një konkurencë të fortë, Kryeziu u rendit e 49-ta nga 82 pjesëmarrëse, me kohë 1 minutë, 18.78 sekonda.

Në anën tjetër, në disiplinën e sllallomit të madh, ajo zuri vendin e 49-të nga 82 garues total me kohë 2 minuta e 42.19 sekonda.

Përmes një postimi në ”Facebook”, Kryeziu u shpreh jashtëzakonisht i lumtur për këtë arritje.

“Asgjë në botë nuk mund të matet me ndjenjën që e perjetova në lojërat olimpike, vetëm prania ime atje ishte një aritje e madhe, një eksperiencë e paharruar. Dua të falënderoj të gjithë që më ndihmuan të jem unë këtu ku jam sot, të cilët qëndruan në hije të suksesit tim të madh”.

17 vjeçarja tutje falënderoi prindërit, që e mbështetën atë sikurse në suksese ashtu edhe në eksperiencat e tjera.

“Gjithashtu, dua të falëndetoj trajnerin tim, Agim Pupovci, i cili më mori në krahët e tij dhe me shumë dedikim e fokusim më solli këtu ku jam unë tani. Si një vajzë e vogël me një ëndërr të madhe nga një vend i vogël, dua të them se asgjë nuk është e pamundur në qoftë se ju punoni shumë”, përfundoi ajo.

Kosova në këto Lojëra Olimpike, është duke u përfaqësuar edhe nga skijatori Albin Tahiri. /KultPlus.com

Ministri Çeku: Është ndjenjë e veçantë të shohësh garat e tyre në një prej organizimeve më të mëdha sportive në botë

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrullah Çeku, sot nëpërmjet një postimi në rrjetin social Facebook, ka përgëzuar punën e skitarëve tonë, Kiana Kryeziut dhe Albin Tahirit, të cilët me paraqitjen e tyre kanë bërë krenarë një popull të tërë, përcjell KultPlus.

“Kiana me paraqitjen e saj na ka bërë krenarë të gjithëve, ndërsa ka hapur dyert që rrugën e saj ta ndjekin edhe shumë vajza të tjera”, ka shkruar ai.

poshtë KultPlus ju sjell postimin e tij të plotë:

Skitarët tanë sot bënë paraqitjet e para në Lojërat Olimpike Dimërore në Pekin. Është kënaqësi dhe ndjenjë e veçantë të shohësh garat e tyre në një prej organizimeve më të mëdha sportive në botë.

Kiana Kryeziu, 17 vjeçare u bë vajza e parë garuese nga vendi ynë dhe zuri vendin e 49-të nga 82 garuese. Kurse Albin Tahiri doli në vendin e 35-të nga 43 garues në garën e parë dhe do të vazhdojë me dy gara të tjera.

Kiana me paraqitjen e saj na ka bërë krenarë të gjithëve, ndërsa ka hapur dyert që rrugën e saj ta ndjekin edhe shumë vajza të tjera.

I përgëzoj për punën që kanë bërë deri tash duke e përfaqësuar denjësisht shtetin e Kosovës dhe u uroj shumë suksese më tutje. / KultPlus.com

Kiana Kryeziu debuton në Lojërat Olimpike Dimërore, renditet e 49-ta

Kiana Kryeziu ka debutuar në Lojërat Olimpike Dimërore ‘Pekini 2022’. Skitarja kosovare ka përfunduar garën e parë në disiplinën e sllallomit të madh, përcjell KultPlus.

Në një konkurencë të fortë, ajo u rendit e 49-ta nga 82 pjesëmarrëse, me kohë 1 minutë, 18.78 sekonda.

Kiana po e shkruan historinë, si vajza e parë nga Kosova që garon në Lojërat Olimpike Dimërore.

17-vjeçarja do të vazhdojë në garën e dytë, që me kohën tonë lokale nis në ora 7:30./ KultPlus.com

Kiana Kryeziu gati për debutimin në Lojërat Olimpike Dimërore ‘Pekini 2022’

Kiana Kryeziu është gati për debutimin në Lojërat Olimpike Dimërore ‘Pekini 2022’, përcjell KultPlus.

Në një video të publikuar nga Komiteti Olimpik i Kosovës, nga fshati olimpik, skitarja kosovare thotë se është gati për debutim.

Kiana Kryeziu do të debutojë nesër, e hënë, nga ora 2:30, në garën e sllallomit të madh për femra.

Më poshtë KultPlus ua sjell postimin e plotë:

Kiana Kryeziu “pushton” mediat japoneze: Lojërat Olimpike ishin ëndrra ime

Skitarja nga Kosova, Kiana Kryeziu, ka shkruar histori për Kosovën duke arritur të bëhet vajza e parë që arrin kualifikim në Lojërat Olimpike Dimërore, shkruan KultPlus.

Njëra ndër agjencitë më të njohura të lajmeve në Tokio, Kyodo News, ka shkruar për arritjet e Kryeziut.

Kyodo News është një agjenci lajmesh bashkëpunuese jofitimprurëse me qendër në Minato, Tokio. Ajo u themelua në nëntor 1945 dhe shpërndan lajme pothuajse në të gjitha gazetat dhe rrjetet e radios dhe televizionit në Japoni. Gazetat që përdorin lajmet e saj kanë rreth 50 milionë abonentë.

“Një gjimnaziste nga Kosova ka rrëmbyer një biletë për të marrë pjesë në Lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit. Kjo është hera e parë që një sportiste nga Kosova do të marrë pjesë në Lojërat Olimpike. Kjo ka qenë ëndrra ime. “Unë do të bëj çmos për të arritur rezultate të mira”, u shpreh e entuziazmuar skiatorja Kiana Kreziu.

“Fillova të merrem me sikjimin në moshën katër ose pesë vjeçare dhe më pëlqeu aq shumë sa mezi prisja të bëja një gjë të tillë, ku gjatë gjithë vitit prisja dimrin. Një nga motivimet e synimit për Olimpiadën ishte suksesi i Majlinda Kelmendit (30), e cila fitoi medaljen e parë të artë në Kosovë në Olimpiadën e Rio de Zhaneiros 2016 në Xhudo për vajza në kateogrinë52 kg. “Isha ende fëmijë, por u ndikova shumë”, tha ajo.

Ky artikull është shkruar nëpër disa prej gazetave më të famshme në Japoni, të cilat KultPlus i ndan me ju.

Gazeta Kanagawa (gazeta me ndikim në kantonin, komunën e Kanagawa)
Okinawa Times (një nga gazetat më të mëdha në kantoninOkinawa)
Gazeta Asahi (një nga gazetat më të mëdha në Japoni)
Gazeta Tokio (një nga gazetat më të mëdha në Japoni)
Niigata Nippo (gazeta më e madhe në kantonin Niigata)
Gazeta Kochi (gazeta më e madhe në kantonin e Koçit)
Gazeta Kumamoto Nichinichi (gazeta më e madhe në kantonin Kumamoto)
Gazeta Ryukyu Shinpo (një nga gazetat më të mëdha në kantonin Okinawa)
Gazeta Chunichi (gazeta më e madhe në kantonin Aichi)
Gazeta Fukushima Minpo (një nga gazetat më të mëdha në kantonin e Fukushimës)
Gazeta e përditshme sportive “Daily Newspaper” (një nga gazetat më të mëdha sportive në Japoni)
Gazeta Hokkaido (gazeta më e madhe në Hokkaido). /KultPlus.com

Ambasadori i SHBA-së në Prishtinë me mesazh për garuesit e Kosovës në Lojërat Olimpike Dimërore në Kinë

Ambasadori i Shteteve të Bashkuar në Prishtinë, Jeff Hovenier, i ka uruar fat dhe sukses ekipit olimpik të Kosovës në Lojërat Olimpike Dimërore 2022 në Kinë.

Kosova parakaloi sot në ceremoninë hapëse të lojërave Pekini 2022, me skitarin Albin Tahiri si bartës të flamurit shtetëror.

Lojërat Olimpike Dimërore do të mbahet nga 4 deri më 20 shkurt në Pekin dhe Kosova po merr pjesë për herë të dytë në historinë e vet në lojëra dimërore.

Në një shkrim në Twitter gjatë ceremonisë hapëse të lojërave, Hovenier shkroi: “I uroj ekipit të Kosovës – dyshes dinamike Kiana Kryeziu, gruas së parë që e përfaqëson Kosovën në Lojtarët Olimpike Dimërore dhe Albin Tahirit, garuesit të parë të Kosovës në Lojërat Olimpike Dimërore – shumë fat dhe sukses në garë për medalje të artë.”

Tahiri e barti i vetëm flamurin e Kosovës në ceremoninë hapesë sot pasdite, pasi garuesja tjetër Kiana Kryeziu nuk u lejua të merrte pjesë për shkak të kontaktit me trajnerin Agim Popovci që ka dalë pozitiv në testin për Covid-19.

Kryeziu e siguroi pjesëmarrjen në Pekini 2022 pas garës kualifikuese në Itali në fillim të janarit, duke u bërë gruaja e parë që do ta përfaqësojë Kosovën në Lojërat Dimërore.

Ajo do të garojë në sllallom të madh në garën me ski në Pekin.

Tahiri, i cili bë sportisti i parë që e përfaqësoi Kosovën në Lojëra Olimpike Dimërore duke marrë pjesë në PyeongChang 2018 në Korenë e Jugut, në Pekin 2022 do të garojë në katër disiplina të garës me ski.

32-vjeçari do të garojë nën flamurin e Kosovës në katër disiplina të garës me ski: lëshim, kombinim alpin, sllallom të madh dhe sllallom. / KultPlus.com

Më 7 shkurt, Kiana Kryeziu do të shkruajë histori

Skitarja nga Kosova, Kiana Kryeziu, është bërë vajza e parë që ka arritur të kualifikohet për Lojërat Olimpike Dimërore, të cilat këtë vit do të mbahen në Pekin të Kinës, shkruan KultPlus.

Së bashku me skitarin, Albin Tahir, të dy do të përfaqësojnë Kosovën në këto Lojëra Olimpike.

Tahiri do të fillojë i pari më 6 shkurt, kur edhe do të marrë pjesë në disiplinën e lëshimit, derisa Kryeziu më 7 shkurt merr pjesë në sllallomin e madh.

Lojërat Olimpike do të zgjasin deri më 20 shkurt. /KultPlus.com

Tahiri, një stomatolog slloven i cili përfaqëson Kosovën në skijim: Qëllimi im ishte të kisha dikë pas meje, në këtë rast Kiana Kryeziu

Skitari nga Kosova, Albin Tahiri, do të marrë pjesë edhe një herë tjetër në Lojërat Olimpike Dimërore pas atyre të Pyongyang në vitin 2018, kësaj radhe në Pekin të Kinës së bashku edhe me Kiana Kryeziun, shkruan KultPlus.

Në një intervistë për mediumin slloven “Vecer Koroska“, shpjegohet i gjithë rrugëtimi i Albin Tahirit, sllovenit që nga viti 2009 bën ski për Kosovën, histori e cila është larg normalitetit. Tahiri e filloi udhëtimin e tij të skijimit në Ravne na Koroskem, ndërsa këtë fundjavë do të mbajë flamurin e Kosovës për herë të dytë në hapjen e Lojërave Olimpike në Pekin.

Katër vite më parë në Korenë e Jugut, skitari ishte i vetëm në përfaqësim për Kosovën, derisa sivjet ngjyrat e Kosovës do t’i përfaqësojnë dy, Albin Tahiri së bashku me Kiana Kryeziu 17-vjeçare.

Mirëpo, historia e skitarit Tahiri është shumë interesant për faktin se ai tanimë ka arritur të realizojë ëndrrën e tij, e cila ishte të bëhej një stomatolog, ndërkaq në tetor të vitit të kaluar filloi specializimin për kirurgji orale dhe u punësua në qendrën shëndetësore të Mariborit.

Për të qenë në gjendje të performonte në Pekin, ai mori dy muaj pushim pa pagesë. “Për fatin tim, ata e miratuan, janë mjaft të arsyeshëm dhe inkurajojnë aftësinë sportive”, thotë Tahiri, për të cilin Lojërat e Pekinit do të jenë gara e pestë e madhe. Ai gjithashtu mori pjesë në tre kampionate botërore.

Photo: Michael Kappeler/dpa/Alamy Live News

Ai e kaloi javën e fundit para se të nisej për në Pekin të shtunën, në një nga hotelet e Prishtinës, ku u tërhoq për t’u izoluar nga bota e jashtme. I është dashur t’i kushtojë shumë vëmendje edhe një aplikacioni të veçantë që e ka shkarkuar në celularin e tij më shumë se një muaj më parë. “Çdo ditë më duhet të fus temperaturën e trupit tim, çdo simptomë, certifikatat e testit PCR, duke përfshirë certifikatën e vaksinimit. Vetëm kur futa të gjitha të dhënat, mora një kod QR, pa të cilin nuk do të mund të hyja në terminalin e aeroportit. Kinezët realisht nuk i lënë asgjë rastësisë, protokollet janë jashtëzakonisht të rrepta”, shpjegon Tahiri, i cili do të nisë paraqitjet e tij në Lojërat Olimpike këtë të dielë, kur është caktuar edhe testi i skive.

Më vonë e pret sllallomi, sllallomi gjigand dhe kombinimi, do t’i mungojë vetëm performanca në supersllallomin gjigant. “Unë pres më së shumti nga skijimi, ku përvoja shpesh del në pah. Sllallomi, për shembull, kërkon shumë më tepër stërvitje, duhet të jesh i shpejtë, i ri dhe i gjallë, gjë që nuk më pëlqen shumë”, buzëqesh 32-vjeçari, i cili humbi biletën e supersllallomit me dy pikë FIS.

Ai përgatitej kryesisht për Lojërat Olimpike në pistat e skive austriake dhe italiane, rreth Vitit të Ri edhe në Kope dhe Črna na Koroškem. Edhe pse është një dimër i mrekullueshëm me shumë borë, është ende e vështirë të gjesh një vendpushim skish ku situata nuk është shumë e ashpër.

Për shkak të punës, ai nuk shkon në stërvitje aq i pushuar sa do të donte, por nga ana tjetër ka frikë se do të pësojë një dëmtim që do të ndikonte në karrierën e tij profesionale. “Duhet të shikoj duart e mia. Gjithçka është tashmë e dukshme në trupin tim, kam pasur probleme me shpinën në fund të dhjetorit dhe në fillim të janarit. Trupi im dalëngadalë nuk po arrin të mbajë dot. “Fatmirësisht më kanë dhënë dy muaj pushim pa pagesë në punë, janë të arsyeshme dhe më inkurajojnë të merrem me sport”.

Ai thotë se ende nuk ka bërë ski në Kinë, por ka përvojë nga ajo pjesë e Azisë. Dëbora, e cila është kryesisht artificiale, i përshtatet, pasi skitë kthehen në mënyrë të përsosur për shkak të mbështetjes së tyre të mirë.

“Por mua nuk më pëlqejnë pistat jashtëzakonisht të politizuara, të akullta. Është brutale, duhet të jesh i përgatitur dhe i mësuar me kushte të tilla, përndryshe mund të jetë e bezdisshëm”, tha Tahiri, i cili është i lumtur që nuk do të jetë i vetmi përfaqësues i Kosovës. në Kinë.

“Në fund të fundit, ky ka qenë qëllimi im gjatë gjithë këtyre viteve. Të kem një tjetër skiator pas meje dhe të mos jetë e gjitha mbi supet e mia, dalëngadalë do të ndaloj skijimin në një nivel kaq të lartë, ndaj më përshtatet që pas ka të rinj që janë duke marrë rolin tim”.

Lojërat e dyta olimpike të Tahirit do të jenë veçanërisht emocionuese për babain e tij, i cili u shpërngul në Slloveni më shumë se dyzet vjet më parë.

Në kohën kur djali i tij po fillonte të merrej me ski, ai ishte një tifoz jashtëzakonisht i zhurmshëm dhe entuziazmi i tij nuk po i pakësohet as tani.

“E mahnitshme se nga e merr energjinë e tij, ai është në fakt një nga arsyet që unë ende insistoj. Ai është me të vërtetë një fans thuajse fanatik dhe nuk mendoj se kjo do të ndryshojë ndonjëherë. Nëse nuk do të kisha një mbështetje të tillë, jo vetëm E babait tim, por nga e gjithë familja, pyetja është nëse do të bëja akoma ski”, thotë Tahiri, i cili ende i pëlqen të kthehet në shtëpi në Ravne. “Është e vërtetë që ka gjithnjë e më pak kohë, shihemi rreth një herë në muaj. por nuk kam harruar ku jam në shtëpi. Më pëlqen të vij gjithmonë”.

Photo: GEPA pictures/ Mario Kneisl

Në Kosovë, sportet dimërore janë disi të neglizhuara dhe nuk mund të krahasohen me futbollin, basketbollin apo sportet marciale. “Ka shumë skiatorë rekreativë, qendra e skijimit në Brezovicë është e mbushur, por është rekreacion, ndryshe është me skijimin konkurrues. Që kur konkurroj për Kosovën, kemi bërë progres konkret, sponsorët janë aktivizuar, por na pret një rrugë e gjatë përpara.

“Unë kam qenë në Prishtinë, kam dashur të shikoj një transmetim të skive nga Kitzbuhel, por nuk e kam gjetur në mesin e 200 programeve”, shpjegon Tahiri, i cili gëzon një reputacion të madh në Kosovë.

“Në sytë e popullit të Kosovës, sllovenët janë konsideruar gjithmonë një komb i zotërinjve. Tashmë në Jugosllavi, Sllovenia ishte një tokë e premtuar. Megjithatë, mendoj se bashkëpunimi aktual mes dy vendeve është në një nivel të lartë, gjë që më pëlqen. ”, ka përfunduar Tahiri.

Kosova ka shënuar suksese të jashtëzakonshme arenën ndërkombëtare përmes sportit dhe filmit, e gjitha kjo është mundësuar nga sportistët, të cilët konsiderohen medoemos si ambasadorë të vendit. /KultPlus.com

. Photo: GEPA pictures/ Harald Steiner

Ekipi Olimpik i Kosovës arrin në Kinë, gati për Lojërat Olimpike Dimërore

Pas një udhëtimi ‘maratonik’ Prishtinë – Stamboll – Pekin, ekipi olimpik i Kosovës ka arritur në Fshatin Olimpik në Yanqing të Kinës, transmeton KultPlus.

“Ekipi i është nënshtruar procedurave për Covid 19 në aeroportin ndërkombëtar të Pekinit dhe me të mbërritur në Fshatin Olimpik”, njofton Komiteti Olimpik i Kosovës përmes “Instagramit”.

Ekipi përbëhet nga skitarët Kiana Kryeziu e Albin Tahiri, trajneri Agim Pupovci dhe shefi i misionit, Bujar Turjaka.

Lojërat Olimpike Dimërore në Pekin do të fillojnë nga 4 shkurt dhe do të zgjasin deri më 20 shkurt. /KultPlus.com

Mediumi kinez shkruan për Kiana Kryeziun, e paraqet Kosovën si shtet

Mediumi kinez ‘China Daily’ ka bërë një shkrim për skitaren Kiana Kryeziu, e cila do ta përfaqësojë Kosovën në Lojërat Olimpike Dimërore ‘Pekini 2022’.

Në shkrimin për Kryeziun, ‘China Daily’ e ka paraqitur Kosovën si shtet.

E përditshmja që është e shkruar në gjuhën angleze, është pronë e Departamentit të Publicitetit në Partinë Komuniste të Kines, ndërsa burim i këtij shkrimi ka qenë “Associated Press”./ KultPlus.com

Mediumi amerikan shkruan për kualifikimin historik të Kiana Kryeziut: Hap gjigant për Kosovën

Skitarja nga Kosova, Kiana Kryeziu, do të përfaqësojë vendin e saj në Lojërat Olimpike Dimërore që do të zhvillohen në Pekin këtë vit, duke filluar më 4 shkurt, shkruan KultPlus.

Rreth kualifikimit historik të saj, mediumi amerikan Washington Post, i ka dedikuar një artikull, duke thënë se ky kualifikim është një hap gjigant për Kosovën.

“Gara në sllallomin e madh në Lojërat Olimpike të Pekinit do të jetë një hap gjigant për 17-vjeçaren Kiana Kryeziu dhe vendin e saj Kosovën”.

Kryeziu është sportistja e parë nga Kosova në Lojërat Dimërore, pasi ka përmbushur standardet kualifikuese gjatë garave të zhvilluara në Itali.

“Me të vërtetë nuk e prisja që do të ndodhte kaq herët”, tha Kryeziu për Associated Press. “Ishte një nga synimet e mia më të mëdha. Ishte një nga ëndrrat e mia dhe tani gjithçka po bëhet realitet.”

Kryeziu mbështetjen e saj kryesore financiare e ka pasur nga sponsorët, por është mirënjohëse edhe për ndihmën e federatës së skijimit të Kosovës, Komitetit Olimpik dhe Ministrisë së Sportit.

Po aq e rëndësishme, “vetëm një telefonatë larg” ishte mbështetja e babait dhe trajnerit të saj.

“Pjesëmarrja e saj në Olimpiadë është arritja më e madhe dhe, kushedi, çdo rezultat i mirë (është i mundur)”, tha trajneri i saj Agim Pupovci.

Visar Kryeziu, babai i Kianës, tha se arritja e saj në realizimin e Olimpiadës “na tronditi ne, si dhe gjithë kombin”.

Kryeziu ka filluar të garojë si skiatore rreth moshës 10 apo 11 vjeçare.

“Dhe pastaj rash në dashuri me të”, tha Kiana, duke e quajtur atë “pasion dhe lumturi” që nga atëherë.

Babai i saj, i cili është një fotograf për Associated Press, e pa potencialin.

“E pashë që nëse investoja 10% të kohës për të, kthimi ishte 110%,” tha Visar Kryeziu. “Sekreti pas tij është shumë punë, shumë përkushtim, pasioni për sportin”.

Trajnimi i saj i kushtoi shumë buxhetit të familjes, por mbështetja financiare nga sponsorët e lejoi atë të stërvitej në Austri dhe Itali vitin e kaluar.

Lojërat Olimpike Dimërore do të fillojnë më 4 shkurt, derisa Kiana Kryeziu pritet që të debutojë më 7 shkurt. /KultPlus.com

Foto: Visar Kryeziu (AP)

Çeku priti në takim zyrtar Kiana Kryeziun, nënshkruajnë memorandum me Federatën Skitare të Kosovës

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, ka pritur në takim zyrtar sportisten, Kiana Kryeziu, e cila së fundmi arriti të sigurojë kualifikimin në Lojërat Olimpike “Pekini 2022”, shkruan KultPlus.

Përmes një postimi në llogarinë zyrtare, Çeku njoftoi se diskutuan për punën, përkushtimin dhe sukseset e sportistëve të Kosovës, në veçanti për zhvillimet në sportin e skijimit.

Postimi i tij i plotë:

“Kiana Kryeziu është 17 vjeçare. Ajo tashmë ka hyrë në historinë e sportit kosovar si vajza e parë që do të përfaqësojë shtetin tonë në Lojërat Olimpike Dimërore. Sot prita në takim skitaren Kiana Kryeziu, sportisten që ka fituar normën olimpike për pjesëmarrje në Lojërat Olimpike Dimërore, kryetarin e Federatës Skitare të Kosovës, Milaim Kelmendi dhe kryetarin e Komitetit Olimpik të Kosovës, Ismet Krasniqi. Në takim diskutuam për punën, përkushtimin dhe sukseset e sportistëve tanë, në veçanti për zhvillimet në sportin e skijimit. Së bashku me Kianën vendin tonë në Olimpiadën dimërore Pekini 2022 do ta përfaqësojë edhe skitari Albin Tahiri. Me qëllim të përgatitjes së sportistëve për këto gara olimpike nënshkruam memorandum me Federatën Skitare të Kosovës për mbështetje financiare të sportistëve tanë”. /KultPlus.com

Pas Kiana Kryeziut edhe Albin Tahiri zyrtarizon pjesëmarrjen e tij në Lojërat Olimpike në Pekin

Skitari nga Kosova, Albin Tahiri, do të marrë pjesë në Lojërat Olimpike “Pekini 2022”, shkruan KultPlus.

Lajmin e ka bërë të ditur Tahiri përmes një postimi në llogarinë zyrtare në “Facebook”.

“Është tanimë zyrtare, unë do të marrë pjesë në katër diciplina në Pekin”, shkroi Tahiri.

Tutje aj falënderoi Federatën e Skitare të Kosovës, që i dhanë mundësinë për të marrë pjesë për herë të dytë.

“Gjëja më e mirë është që në këto gara nuk do të jem vet, apo jo Kiana Kryeziu?”, pyeti ai duke bërë të ditur se do të garojnë bashkë.

Lojërat Olimpike Dimërore Pekin 2022, do të mbahen në Pekin të Kinës, prej 4 -20 shkurt. /KultPlus.com

Kryeziu futet në histori të Kosovës: Së shpejti do ta realizoj ëndrrën time

Uranik Emini

Skitarja nga Kosova, Kiana Kryeziu, edhe zyrtarisht do ta përfaqësojë Kosovën në Lojërat Olimpike Dimërore, pasi arriti që të sigurojë normën olimpike në garat e fundit në Itali, shkruan KultPlus.

Kosova po vazhdon që të shijojë suksese të mëdha në arenën ndërkombëtare në fushën e sportit.

Kryeziu në një intervistë për KultPlus ka deklaruar se ndjehet shumë krenare dhe mirënjohëse ndaj njerëzve të cilët e mbështetën rrugëtimin e saj.

“Jam shumë krenare me vetën dhe jam shumë, shumë mirënjohëse njerëzve që më kanë mbështetur dhe përkrahur në çdo hap rrugës”, tha fillimisht ajo.

Tutje, ajo ndau me lexuesit e KultPlus edhe vështirësitë nëpër të cilat kaloi për të arritur këtë pjesëmarrje historike.

“Vështirësitë më të mëdha ishin së pari konkurrenca, për shkak të sezonit olimpik të gjithë garuesit e kishin një qëllim dhe ajo ishte norma olimpike. Pastaj, kishim vështirësi ndalesat gjatë udhëtimit për shkak të situates me COVID-19 dhe së fundmi ka qenë anulimi i garave për shkak të kushteve atmosferike”, thotë Kryeziu.

Skitarja nga Kosova beson se vendi në të cilin ajo jeton nuk ka kushte shumë të mira për shkak të infrastrukturës fillimisht dhe gjithashtu edhe barrës financiare që mbanë ky sport.

Ndërkaq, sa i përket ëndrrës së saj më të madhe, Kiana thotë se do të realizohet së shpejti.

“Ëndrra ime e madhe ka qenë me garu me idollat e mi në nivelin më të madh të sportit, që do të realizohet së shpejti në këto Lojëra Olimpike”.

Kjo nuk është hera e parë që Kryeziu arriti të shkruajë histori për Kosovë, ku vitin e kaluar për herë të parë ka fituar medalje në një garë ndërkombëtare të Federatës Ndërkombëtare të Skitarisë.

Kryeziu fitoi medaljen e argjendtë në disiplinën e sllallomit. Ajo përfundoi me kohë 2:12.46 minuta.

Lojërat Olimpike Dimërore “Pekini 2022” do të mbahen prej 4-20 shkurt. /KultPlus.com

Historike, Kiana Kryeziu bëhet skitarja e parë që do ta përfaqësojë Kosovën në Lojërat Olimpike Dimërore

Skitarja Kiana Kryeziu do ta përfaqësojë Kosovën në Lojërat Olimpike Dimërore që do të mbahen në Pekin, shkruan KultPlus.

“Krenarë pa fund.

Skitarja Kiana Kryeziu bëhet femra e parë që do ta përfaqësojë vendin tonë në Lojërat Olimpike Dimërore.

Ajo ka fituar normën olimpike për Lojërat Olimpike Dimërore Beijing 2022.

Shumë urime Kianës dhe gjithë komunitetit të skitarisë.”- thuhet në njoftimin e MKRS-së./KultPlus.com