Nga një refugjate në sekretare të Amerikës, fakte interesante nga jeta e Madeleine Albright

Emri i Madeleine Albright për Kosovën konsiderohet si një prej më të rëndësishmëve, pasi që ajo ishte indikatore kyçe në përfundimin e luftës në Kosovë.  

Madeleine Albright u lind më 15 maj 1937, Pragë, Çekosllovakia (tani në Republikën Çeke).

Madeleine Albright, e rrethuar nga gjyshet Růžena Spieglová (majtas) dhe Olga Körbelová.

Madeleine Albright (Marie Jana Korbel) ishte vajza e një diplomati çek. Pasi nazistët pushtuan Çekosllovakinë në vitin 1939, familja e saj iku në Angli. Edhe pse e kaloi pjesën më të madhe të jetës duke besuar se ata kishin ikur për arsye politike, ajo mësoi në vitin 1997 se familja e saj ishte hebreje dhe se tre prej gjyshërve të saj kishin vdekur në kampet gjermane të përqendrimit.

Familja u kthye në Çekosllovaki pas Luftës së Dytë Botërore, por grushti komunist i sponsorizuar nga Bashkimi Sovjetik i bëri ata refugjatë përsëri dhe deri në vitin 1948 u vendosën në Shtetet e Bashkuara.

Madeleine Albright me familjen e saj në Çekosllovaki.

Madeleine u martua tri ditë pas diplomimit nga kolegji. Menjëherë pas martesës  Madeleine mbeti shtatzënë dhe kishte binjakë. Madeleine me një nga tre fëmijët e saj. Gjatë 15 viteve të ardhshme, ndërsa ishte një nënë dhe grua, Madeleline filloi të punonte në doktoraturën e saj. dhe vullnetarisht në fushatat politike demokratike. Në vitin 1976 ajo u angazhua nga Senatori Ed Muskie për të qenë asistent ligjvënës. Ajo ishte 39 vjeçe dhe ishte puna e saj e parë që u pagua. Korbel u diplomua nga Kolegji Wellesley (Massachusetts) (B.A., 1959) dhe u martua me Joseph Albright, një anëtar i familjes së gazetës Medill. Pasi fitoi një diplomë master (1968) nga Universiteti Columbia, Neë York City, ajo punoi si një investitor fondesh për fushatën presidenciale të dështuar të senatorit Edmund Muskie më 1972 dhe më vonë shërbeu si asistente ligjvënës i Muskies. Nga 1976 ajo kishte marrë një Ph.D. nga Kolumbia dhe po punonte për Zbigniew Brzezinski Pres, përcjell rtv21.tv. 

Gjatë administratës të presidentëve Ronald Reagan dhe George H.W. Bush në vitet 1980 dhe në fillim të viteve ’90, Albright punoi për disa organizata jofitimprurëse dhe Uashingtoni, D.C, u bë një sallon për politikanët dhe politikëbërësit me ndikim. Ajo gjithashtu ishte profesoreshë e çështjeve ndërkombëtare në Universitetin Georgetoën, Uashington, D.C., 1982 – 1993.

Pas zgjedhjes së Pres. Bill Clinton, një demokrat, në vitin 1992, ylli politik i Albright filloi të ngrihej dhe Clinton e emëroi ambasadore në Kombet e Bashkuara në vitin 1993. Në OKB ajo fitoi një reputacion për një mendje të ashpër si një avokate e ashpër për interesat amerikane dhe promovoi një rol në rritje për Shtetet e Bashkuara në operacionet e OKB-së, veçanërisht ato me një komponentë ushtarake. Emërimi i saj në pozitën e sekretares së shtetit u konfirmua unanimisht nga Senati në vitin 1997. Gjatë qëndrimit të saj në detyrë, Albright mbeti një përkrahës i ndërhyrjes ushtarake dhe një kampion i fuqishëm i demokracisë dhe i të drejtave të njeriut.

 Veçanërisht, në vitin 1999 ajo shtyu për bombardimet e NATO-s në Jugosllavi për të ndalur spastrimin etnik të shqiptarëve etnikë në Kosovë nga forcat jugosllave dhe serbe. Konflikti i Kosovës përfundoi pas 11 javësh të sulmeve ajrore, kur Jugosllavia u pajtua me kushtet e NATO-s. Albright u përfshi gjithashtu në përpjekjet për t’i dhënë fund programit bërthamor të Koresë së Veriut dhe në vitin 2000. Megjithatë, bisedimet e saj me udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim Jong Il dështuan të prodhonin një marrëveshje.

Me përfundimin e mandatit të dytë të Bill Klintonit në vitin 2001, Albright u largua nga shërbimi qeveritar dhe themeloi grupin Albright, një firmë konsultimi me seli në Uashington DC. Ajo më vonë mbështeti ofertat presidenciale të Hillary Clinton në vitin 2008 dhe 2016. Në fushatën e fundit, Albright tërhoqi kritika kur ajo tha se “ka një vend të veçantë në ferr për gratë që nuk ndihmojnë njëra-tjetrën”, një ndjenjë që ajo kishte shprehur shpesh gjatë disa dekadave. Megjithatë, disa besonin se ajo nënkuptonte se gjinia ishte konsiderata e vetme kur zgjedh një kandidat dhe më vonë sqaroi komentet e saj.

Një kolumnist i shpeshtë për çështjet e punëve të jashtme, Albright shërbeu në bordin e drejtorëve të Këshillit për Marrëdhëniet me Jashtë. Albright shkroi një numër librash, përfshirë The Mighty and the Almighty: Reflektime mbi Amerikën, Perëndinë dhe Çështjet Botërore (2006), Memorandumin e Presidentit të zgjedhur (2008) dhe Fashizmin: Një paralajmërim (2018). Sekretari i Madh (2003) dhe Winter Prague: Një histori personale e përkujtimit dhe luftës, 1937-1948 (2012) j. Në 2012 Albright u nderua me Medaljen Presidenciale të Lirisë. /KultPlus.com

14 fakte nga jeta e Madeleine Albright me origjinë hebreje që bëri historinë

Madeleine Albright ishte gruaja e parë që shërbeu si Sekretare amerikane e Shtetit.

Kujtimet e saj kryesore, ajo i përshkroi në librin e shkruar në vitin 2003 – “Zonja Sekretare”.

Ishte pothuajse e pakonceptueshme që dikush që nuk kishte përvojë politike deri në të 40-at, e për më tepër nëna e tre fëmijëve, të bëhej gruaja më e rëndësishme në historinë amerikane.

Kredencialet e saj mbresëlënëse janë: profesoreshë, ambasadore, autorja më e shitur sipas New York Times, kryetare e Institutit Kombëtar Demokratik për Çështjet Ndërkombëtare, si dhe kryesuese e Grupit Albright Stonebridge, një biznes i strategjisë globale.

Ajo njihet për thënien: “Ka një vend të posaçëm në ferr për gratë që nuk i ndihmojnë gratë e tjera”,

Por si kaloi jeta e saj nga fëmijëria deri në shtigjet e politikës, mund ta mësoni më poshtë:

“Madaleine” nuk është emri i saj origjinal

Ajo quhet Marie Jana dhe ka lindur në Pragë më 15 maj 1937, si fëmija i Anna Spieglova dhe Josef Korbel. Por emri “Marie” nuk u përdor gjatë. Anëtarët e familjes e quajtën Madla, Madlin ose Madlenka kur ishte shumë e re. Kur Albright filloi të studionte frengjishten, ajo pëlqeu versionin Madeleine. Megjithatë, Albright kurrë nuk e ndryshoi ligjërisht emrin e saj zyrtar – Marie Jana.

Familja e saj iku nga nazistët

Roli i babait të saj si ambasador i Çekosllovakisë në Beograd dhe respekti i thellë për demokracinë, vënë në dyshim sigurinë e familjes nën regjimin nazist.

Ndërsa prindërit u organizuan për të shkuar në Londër, Albright jetoi me gjyshen në Çekosllovaki. Albright dhe familja e saj u larguan për në Angli 10 ditë pasi nazistët pushtuan kryeqytetin Pragë.

U shfaq në një film për refugjatë

Kur ishte në Angli, Albright u përzgjodh për t’u shfaqur në një film për fëmijët e refugjatëve të luftës. Si formë shpërblimi, ajo morri një arush prej pellushi.

Familja kthehej në Çekosllovaki herë pas here

Albright (e cila flet rrjedhshëm gjuhën çeke) do të kthehej në Çekosllovaki shumë herë si e rritur, duke përfshirë edhe tetorin e vitit 2003, kur ajo udhëtoi atje për të nisur autobiografinë e saj.

Megjithëse familja i ishte mirënjohëse që u kthye në vendin e lindjes, ajo nuk qëndroi atje shumë gjatë.

Familja e tyre nis një jetë të re në Denver

Pasi babai i saj mbërriti në SHBA, familja jetoi në Long Island duke pritur që t’i jepej azil politik. Pasi Josef siguroi punë si mësimdhënës në Universitetin e Denverit, familja u vendos në qytetin e tyre të ri dhe Albright filloi të studionte në Kolegjin Kent Denver, ku dhe themeloi Klubin e Marrëdhënieve Ndërkombëtare të shkollës.

Ishte tejet e sukseshme në Kolegj

Albright studioi Shkenca Politike në Kolegjin Wellesley, dhe u diplomua me nderime të larta në vitin 1959. Në vitet para diplomimit, ajo u bë shtetase dhe u njoh me burrin e saj të ardhshëm, Joseph Medill Patterson Albright, gjatë një pune praktike në Postën e Denverit. Në librin e saj, Albright kujton se ishte traditë që gratë në Wellesley të martoheshin në ditën e diplomimit. Përkundër kësaj, ajo priti tri ditë pas marrjes së diplomës për t’u martuar me Jozefin.

Nga një vend në tjetrin – një jetë në lëvizje

Albright u zhvendos disa herë për shkak të karrierës së Jozefit. Nga viti 1961, çifti jetoi në Rolla të Missourit dhe Çikago përpara se të jetonin në Long Island, ku edhe lindën binjakët e tyre, Alice dhe Anne.

Në vitin 1962 familja u zhvendos në Georgetown, ku Madeleine studioi marrëdhëniet ruse dhe ndërkombëtare në Universitetin Johns Hopkins.

Kur ata u kthyen në Long Island në vitin 1963, Albright vazhdoi studimet e saj në Universitetin e Kolumbias, ku dhe morri një certifikatë masteri, në vitin 1968 edhe një doktoraturë, e më pas lindi edhe vajza e saj e tretë.

Zhvendosja në Uashington i dha kahje karrierës së saj

Albright u përfshi më shumë në politikë kur familja e saj u rikthye në D.C në vitin 1968. Nga viti 1976 deri në vitin 1978, ajo shërbeu si ndihmëse kryesore e senatorit Edmund S. Muskie, më pas ndihmëse e senatorit Zbigniew Brzezinski.

Ajo ndoqi hapat e të atit për shkollim akademik

Pasi martesa e saj 22-vjeçare përfundoi me divorc në vitin 1982, Albright u bashkua me Shkollën e Shërbimit të Jashtëm të Universitetit Georgetown si profesoreshë e Shkencave Kërkimore në Çështjet Ndërkombëtare, ku ushtroi disa kurse universitare dhe pasdiplomike. Ajo gjithashtu shërbeu si drejtoreshë e programit të Shërbimit të Gruas në Shërbimin e Jashtëm.

Si ambasadore e OKB-së bëri zgjedhje të vështira

Si ambasadore e SHBA-ve në Kombet e Bashkuara, Albright votoi në favor të një rezolute të OKB-së më 10 gusht 1995, përmes së cilës serbët e Bosnjës detyroheshin të tërhiqeshin nga lufta, gjë që çoi edhe në mbarimin e konfliktit më të përgjakshëm të Europës pas Luftës së Dytë Botërore.

Megjithëse ishte shpesh një nga gratë e pakta në Dhomë (dhe shumë herë, e vetmja), Albright nuk e la veten në heshtje; ajo e kuptoi se nëse vetëm vëzhgonte, dëgjonte dhe nuk do të fliste, do të thoshte se zëri i Shteteve të Bashkuara nuk do të dëgjohej.

Roli i saj historik si Sekretare Shteti

Ndërsa Presidenti Bill Clinton morri detyrën, Albright u betua si Sekretare e Shtetit në janar të vitit 1997.

Albright në librin e saj shkruan për postin që Clinton i besoi. “Ai më dha mundësinë që asnjë individ, mashkull apo femër tjetër, nuk më ka dhënë. Ai më ka nderuar duke më emëruar Sekretare e Shtetit e SHBA-ve”.

Ky emërim e bëri Albright si gruan më të lartë në pozitë në gjithë historinë e qeverisë amerikane deri atëherë.

E para zyrtare amerikane që takohet me liderin koreanoverior

Sekretarja amerikane e Shtetit Albright u takua me udhëheqësin e Koresë së Veriut, Kim Jong Il më 23 tetor 2000.

Udhëtimi i saj drejt vendit komunist, shënoi herën e parë që një Sekretar amerikan i Shtetit dhe zyrtar i nivelit të tillë shkel aty.

Ajo vonë e kuptoi prejardhjen hebreje

Albright u rrit si katolike nga prindërit të cilët ishin konvertuar në krishterizëm me të ardhur në SHBA. Megjithatë, ajo nuk ishte në dijeni të ndonjë përkatësie të mëparshme fetare.

Gjatë procesit të vetingut për Sekretar Shteti, ajo zbuloi se mund të ketë paraardhës hebrenj. Gjatë hulumtimi, Michael Dobbs, gazetar i Washington Post, zbuloi se tre prej gjyshërve të Albright vdiqën në Aushvic dhe Terezin. Familja e saj bëri kërkime të mëtejshme dhe mësoi se 25 anëtarë të tjerë nga trungu vdiqën në kampet e përqendrimit.

Gjithnjë ka patur një sens humori

Albright ka thënë se ajo ishte shumë serioze si fëmijë, por duke u rritur ka zhvilluar sens të jashtëzakonshëm humori.

Kështu, si diplomate, ajo ka ditur të reagojë edhe në situata të tensionuara. Për t’u argëtuar, zonja Albright madje ka marrë pjesë në show-in televiziv – Gilmore Girls.

Veshja e saj me stil dhe karficat me mesazhe

Albright është e mirënjohur për karficat e saj që mbante në pallto sa herë që paraqitej në takime diplomatike. Për secilin takim kishte karfica të ndryshme, me mesazhe të ndryshme gjithashtu.

Kur mediat irakiane të Sadam Huseinit e quajtën atë “gjarpër”, ajo u shfaq në konferencë të nesërmen me një karficë në formë gjarpri, të vendosur në xhaketë.

Përgatiti: Arbnora Avdiu-Hoxha/ KultPlus.com

Ambasada e Amerikës në Prishtinë apelon qyetetarët: Vendosni maskën, mbroni vetën dhe të tjerët

Rastet pozitive me COVID-19 në Kosovë kanë shënuar rritje të madhe ditët e fundit, shkruan KultPlus.

Instititu Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës së bashku me Ministrinë e Shëndetësisë po bëjnë thirrje të vazhdueshme që të vaksinohen dhe të respektoni masat.

Një thirrje të tillë e ka bërë së fundmi edhe Ambasada e Amerikës në Prishtinë.

“Ndërsa rastet me COVID-19 po rriten, ju lutemi mos harroni se maskat, vaksinat dhe përforcuesit janë mbrojtja më e mirë kundër Omicron”, thuhet në shkrimin e tyre.

Kur vendosni maskën, ndihmoni të mbroni vetën dhe të tjerët nga COVID-19. /KultPlus.com

May be an image of text that says 'Wear a mask with the best fit, protection, and comfort for you. N95 Respirator NIOSH-approved KN95 Respirator Disposable Mask Sometimes referred as "surgical masks" "medical procedure masks" Cloth Mask Non-medical, made ffabric When worn correctly, respiratorsoffer offer the highest of protection filter 95% partides. Filtration varies dependgo standard. Disposable masks offer more protection than cloth masks. Layered finely woven cloth masks offer more protection. When correctly, KN95s provide more protection disposable masks. CDC Loosely woven cloth masks provide the leastprotection. Masks and respirators should not be worn by children younger than years old. cdc.gov/coronavirus 328947-P'

Kosova forcon bashkëpunimin me Amerikën, Merdiana Leci zyrtare ndërlidhëse në Washington

Me të marrë detyrën e re, ambasadori amerikan në Kosovë, Jeff Hovenier, ka njoftuar se Merdiana Leci do të jetë zyrtarja ndërlidhëse e Kosovës në Departamentin amerikan të shtetit, shkruan KultPlus.

Me një foto të publikuar në “Twitter”, Hovenier bën të ditur se programi i ri do të fuqizojë bashkëpunimin SHBA-Kosovë.

Diskutim produktiv me Ministrën e Punëve të Jashtme, Gërvalla dhe i inspiruar të takojë Merdiana Lecin, kosovarja e parë që do të shërbejë si zyrtare ndërlidhëse në departamentin amerikan të shtetit në Washington. Ky program do të fuqizojë edhe më shumë bashkëpunimin dhe mirëkuptimin mes Kosovës dhe Amerikë për prioritetet e përbashkëta të politikës së jashtme”, shkruan ambasadori në “Twitter”.

Presidenti, Joe Biden, ka nominuar për ambasador të Kosovës Hovenierin në korrik të vitit të kaluar. /KultPlus.com

Për herë të parë në botë, një burrë amerikan transplanton zemrën nga një derr


Një burrë amerikan është bërë personi i parë në botë që ka transplantuar zemrën nga një derr i modifikuar gjenetikisht, shkruan BBC, përcjell KultPlus.

David Bennett, 57 vjeç, është mirë tre ditë pas procedurës eksperimentale shtatë-orëshe në Baltimore, thonë mjekët.

Transplanti u konsiderua si shpresa e fundit për t’i shpëtuar jetën zotit Bennett, megjithëse nuk është ende e qartë se cilat janë shanset e tij afatgjata për të mbijetuar.

“Ose vdisje ose bëje këtë transplant,” shpjegoi zoti Bennett një ditë para operacionit. “E di që është një goditje në errësirë, por është zgjedhja ime e fundit”, tha ai.

Mjekët në Qendrën Mjekësore të Universitetit të Maryland-it iu dha një leje e veçantë nga rregullatori mjekësor i SHBA-së për të kryer procedurën, me bazën se zoti Bennett përndryshe do të kishte vdekur. /KultPlus.com

Ambasadori Hovenier: Ndjehem i nderuar, do të forcojmë edhe më shumë partneritetin Kosovë – SHBA

Ambasadori i ri i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeff Hovenier, ka pranuar sot zyrtarisht detyrën e tij të re, shkruan KultPlus.

Përmes një postimi në llogarinë zyrtare, Hovenier, është shprehur shumë i nderuar që ka dorëzuar kredencialet e tij presidentës së Kosovës, Vjosa Osmanit.

“Jam i nderuar t’i dorëzoj kredencialet e mia Presidentes, Vjosa Osmanim sot si ambasador i re i SHBA-së në Kosovë”, shkroi ai në “Twitter”.

Tutje, Hovenier shtoi se është i përkushtuar për ndërtimin dhe forcimin e partneritetit të qëndrushem ndërmjet Kosovës dhe SHBA-së.

Presidenti, Joe Biden, ka nominuar për ambasador të Kosovës Hovenierin në korrik të vitit të kaluar. /KultPlus.com

Jeff Hovenier do të marrë sot detyrën e ambasadorit të SHBA-së në Kosovë

Ambasadori i ri i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, Jeff Hovenier, do të marrë sot detyrën e tij të re, përcjell KultPlus.

Presidenti Joe Biden ka emëruar Hovenier në këtë post gjatë muajit korrik të vitit të kaluar, derisa vendimi u konfirmua unanimisht nga Senati i SHBA-së më 18 nëntor.

Në qershor të vitit 2018, ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi e pati dekoruar diplomatin Hovenier me Medaljen Presidenciale Jubilare të Dhjetëvjetorit të Pavarësisë.

Hovenier luajti një rol të rëndësishëm në negociatat që dërguan përfundimisht në shpalljen e pavarësisë së Kosovës.

Derisa, kjo do të jetë hera e parë që ai shërben si ambasador i SHBA-së. /KultPlus.com

Senate Confirms Jeffrey Hovenier as US Ambassador to Kosovo - Exit -  Explaining Albania

BBC bën përmbledhjen e vitit 2021 përmes fotografive të shkrepura nga agjencitë më të njohura të lajmeve

Gazeta britanike, BBC, ka bërë një përzgjedhje të disa prej fotografive më të fuqishme të bëra nga fotografët e agjencive të lajmeve në mbarë botën këtë vit, përcjell KultPlus.

A pro-Donald Trump protester carries the lectern of US Speaker of the House, Nancy Pelosi, through the Rotunda of the Capitol Building
Më 6 janar, mbështetësit e dhunshëm të ish-presidentit kaluan barrikadat dhe hynë në ndërtesë, ndërsa Kongresi po vërtetonte fitoren zgjedhore të Joe Biden.
Kamala Harris (L), standing next to her husband Douglas Emhoff,, is sworn in as US vice-president by Justice Sonia Sotomayor (R)
Kamala Harris bëhet nënpresidentja e parë femër, e zezë dhe e Azisë Jugore e SHBA-së, pasi u betua në detyrë nga gjyqtarja e Gjykatës së Lartë, Sonia Sotomayor.
Family members of Vijay Raju mourn before his cremation ain Bengaluru, India
Anëtarët e familjes së Vijay Raju, i cili vdiq si rezultat i koronavirusit, vajtojnë në një terren krematoriumi në fshatin Giddenahalli në periferi të Bengaluru, Indi, në maj.
A child points to a balloon while sitting on a motorbike with an adult
Një fëmijë tregon një tullumbace në Karaçi, Pakistan, pas lutjeve të Fitër Bajramit, duke shënuar fundin e muajit të shenjtë të Ramazanit në maj.
Search and rescue teams work on the site of a collapsed 12-storey apartment complex in Surfside, near Miami in Florida
Ekipet e kërkimit dhe shpëtimit punojnë në vendin e një kompleksi apartamentesh 12-katëshe të shembur në Surfside, pranë Miami në Florida, ku 98 njerëz u vranë më 24 qershor. Një pjesë e mbetur e bllokut të apartamenteve u shkatërrua në fillim të korrikut për shkak të frikës së sigurisë. Shkaku i shembjes është ende duke u hetuar.
Orphaned mountain gorilla, Ndakasi, lies in the arms of her caregiver, Andre Bauma, shortly before her death in a gorilla orphanage at Virunga in the Democratic Republic of Congo
Gorilla malore jetime, Ndakasi, shtrihet në krahët e kujdestarit të saj, Andre Bauma, pak para vdekjes së saj në shtator në një jetimore gorillash në Virunga – parku kombëtar më i vjetër i Afrikës – në Republikën Demokratike të Kongos. Z. Bauma e shpëtoi Ndakasin si dy muajshe në 2007 pasi gjuetarët pa leje vranë prindërit e saj. Pa të afërm, rojtarët vendosën se ishte shumë e pasigurt ta linin Ndakasin të dilte në natyrë dhe kështu e rritën atë në jetimoren e gorillave.
Imam Aleksander Bazarewicz says a prayer during the funeral ceremony of a 19-year-old Syrian refugee Ahmed
Imam Aleksander Bazarewicz thotë një lutje gjatë ceremonisë së varrimit të një refugjati sirian 19-vjeçar, Ahmed, i cili u mbyt në lumin Bug duke u përpjekur të shkonte në Poloni, në nëntor. Ceremonia u zhvillua në varrezat lokale të një komuniteti të vogël tatarët myslimanë në Bohoniki.
A person raises their arms after the verdict in the trial of former Minneapolis police officer Derek Chauvin, in front of Hennepin County Government Center, in Minneapolis, Minnesota
Turmat festojnë verdiktin fajtor të ish-oficerit të policisë së bardhë Derek Chauvin jashtë Qendrës Qeveritare të Qarkut Hennepin, në Minneapolis, SHBA, në prill. Një juri e shpalli Chauvin fajtor për tre akuza për vrasjen e George Floyd: vrasje të shkallës së dytë, vrasje të shkallës së tretë dhe vrasje nga pakujdesia.
An installation entitled Together, by Lorenzo Quinn, is displayed next to the Great Pyramids of Giza in Cairo, Egypt
Një instalacion i titulluar Së bashku, nga Lorenzo Quinn, shfaqet pranë Piramidës së Madhe të Gizës në Kajro në tetor. Ekspozita, Forever Is Now, shfaqi skulptura rreth pllajës së Gizës, me vepra të artistëve bashkëkohorë egjiptianë dhe të huaj.
Picture provided by the US Air Mobility Command appears to show hundreds of Afghans fleeing Kabul on board an American C-17 cargo plane
Qindra afganë hipin në bordin e një aeroplani të ngarkesave ushtarake amerikane ndërsa largohen nga Kabuli pas pushtimit të vendit nga talebanët në gusht. Uebfaqja amerikane e analizave të mbrojtjes Defence One raportoi se një zyrtar amerikan kishte thënë se ekuipazhi kishte vendosur se ishte më mirë të ngrihej, sesa të detyronte njerëzit të largoheshin nga avioni.
Principal deputy press secretary Karine Jean-Pierre holds a press briefing at the White House in Washington, US
Zëvendës sekretarja kryesore e shtypit Karine Jean-Pierre u bë gruaja e parë me ngjyrë në 30 vjet që organizoi një konferencë të përditshme për shtyp në Shtëpinë e Bardhë në Uashington, SHBA, në maj. “Është një nder i vërtetë të qëndrosh këtu”, tha ajo. “Por unë besoj se të qenit pas këtij podiumi, të qenit në këtë ndërtesë, nuk ka të bëjë me një person; ka të bëjë me atë që ne bëjmë në emër të popullit amerikan.”
A health worker vaccinates a woman in Siaya, Kenya
Një punonjës shëndetësor mjekësor që kryen vizita derë më derë i injekton një gruaje vaksinën AstraZeneca Covid-19 në Siaya, Kenia, në maj.
An image of the surface of planet Mars
Sipërfaqja e Marsit e parë nën roverin Mars Perseverance në shkurt. NASA ndau qindra imazhe të planetit ndërsa roveri filloi misionin e tij për të gjetur shenja të jetës së lashtë dhe për të mbledhur mostra të shkëmbinjve dhe regolithit (shkëmbi dhe dheu i thyer) për një kthim të mundshëm në Tokë.
Tokyo 2020 Olympics gold medallist Julio Cesar La Cruz of Cuba holds his medal up to his mouth, which has gold on his teeth
Në gusht, Julio Cesar La Cruz nga Kuba pozoi për foto pasi fitoi boksin e peshave të rënda për meshkuj në Lojërat Olimpike Tokio 2020.
The inside of a tornado-damaged home in Mayfield, Kentucky, US, in December 2021
Pjesa e brendshme e një shtëpie të dëmtuar nga tornado në Mayfield, Kentaki, SHBA, në dhjetor. Tornadot pushtuan shtetin, me zyrtarët që thanë se ishin më shkatërruesit në historinë e Kentakit. Më shumë se 70 persona dihet se kanë vdekur.
Local volunteers gather in an open field and wait to support fire fighters during a wildfire next to the village of Kamatriades, Evia island, Greece
Vullnetarët vendas mblidhen në një fushë të hapur dhe presin të mbështesin zjarrfikësit gjatë një zjarri pranë fshatit Kamatriades, ishulli Evia, Greqi
Icebergs are seen at the at the mouth of the Jakobshavns ice fjord during sunset near Ilulissat, Greenland
Ajsbergët shihen në grykën e fjordit të akullit Jakobshavns në perëndimin e diellit pranë Ilulissat, Grenlandë, në shtator.
Matt Stutzman, of the US, competes in archery at the Tokyo 2020 Paralympic Games
Matt Stutzman, nga SHBA, i njohur si Shigjetari pa krahë, konkurron kundër Marcel Pavlik të Sllovakisë në garën individuale të komponimit të harkut për meshkuj në Lojërat Paralimpike Tokio 2020 në gusht.
US rapper Lil Nas X arrives for the 2021 Met Gala at the Metropolitan Museum of Art in New York on 13 September
Reperi amerikan Lil Nas X në Met Gala 2021 – një nga ngjarjet më të mëdha dhe më me yje të modës – në Muzeun Metropolitan të Artit në Nju Jork, në shtator. Gala u rikthye pasi u anulua vitin e kaluar për shkak të pandemisë së koronavirusit.
Two astronauts walk in spacesuits during a training mission for planet Mars at a site that simulates an off-site station at the Ramon Crater in Mitzpe Ramon in Israel's Negev desert
Dy astronautë me kostume hapësinore marrin pjesë në një mision në Kraterin Ramon në shkretëtirën Negev të Izraelit, i projektuar për të ndihmuar në përgatitjen për një ulje të ardhshme në Mars, në tetor. Forumi Austriak i Hapësirës dhe Agjencia Hapësinore e Izraelit po bashkëpunojnë në misionin tre-javor.

Bota ishte e mbushur me befasi nga më të ndryshmet në vitin 2021, derisa viti i ardhshëm do të na pres në vitin e tretë pandemike, pa zgjidhje dhe me probleme të ndryshme. /KultPlus.com

*Photos are taken by: AFP, Getty Images and Reuters*.

Adea Badivuku rrëfen sukseset dhe angazhimin e madh këtë vit: Realizova ëndrrën time

Vullneti dhe dëshira për të mos u dorëzuar asnjëherë kanë ndikuar që puna e jashtëzakonshme e pianistes shqiptare, Adea Badivuku, të vlerësohet maksimalisht dhe pjesëmarrja e saj të jetë në nivel global e mbarëkombëtar, shkruan KultPlus.

Së fundmi, pianistja nga Kosova pati një performancë të veçantë në njërën ndër skenat më prestigjioze në botë “Carnegie Hall”.

Rreth këtij suksesi, Badivuku ka thënë për KultPlus se ky vit ka qenë i mbushur me plotë angazhime sikurse në aspektin profesional po edhe atë performoues.

“Tani jam angazhuar edhe në anën hulumtuese në fushën e pianos, meqenëse tashmë jam duke punuar si asistent-profesor në Universitet të Nevadas, e në të njëjtën kohë edhe duke doktoruar”, ka thënë ajo.

Pianistja shqiptare është shprehur tutje se ka pasur rastin të paraqitet në koncerte e salla madhështore në shtetet më të mëdha në Amerikë.

“Si pjesëmarrëse e vazhdueshme e garave dhe fituese e çmimeve të shumta, mund të them se çmimi i parë këtë herë në New York dhe performimi në sallën prestigjioze në Carnegie Hall ishte një përjetim përrallor. Një ëndërr e bërë realitet dhe përmbyllje fantastike e arritjeve të mia në vitin 2021”, u shpreh ajo mes tjerash, duke treguar me emocione të arriturat e saj të jashtëzakonshme.

Artistët dhe sidomos pianistet nuk marrin vlerësimin e duhur nëpër botë dhe vështirësitë e tilla i tregon edhe Badivuku për KultPlus.

May be an image of 1 person, standing and indoor

“Të jesh pianiste dhe artiste nuk është aspak e lehtë, pasi kërkon punë të vazhdueshme, sakrificë dhe përkushtim të madh ndaj instrumentit”, pohoi Badivuku.

Edhe pse arritja deri te majat e suksesit është rrugë e gjatë dhe sfiduese, ajo tregon se vullneti dhe dëshira për të vazhduar edukimin e sidomos dashuria ndaj profesionit ishin shtytjet më të mëdha që ajo të arrij ku është tani.

“Unë ndihem e privilegjuar dhe shumë krenare të jem pianistja e parë nga Kosova në nivel të lartë akademik “PhD” në Shtetet e Bashkuara të Amerikës”, deklaroi ajo.

Sa i përket ëndrrave të rë rinjve, 26 vjeçare thotë se nuk duhet të dorëzoheni asnjëherë në gjetjen e rrugëve të ndritshme, sepse suksesi është rezultat i punës së fortë dhe nxënies nga dështimet. /KultPlus.com

Presidentja Osmani në fjalimin vjetor: Kosova është projekt i rëndësishëm amerikan, misioni im buron nga vullneti qytetarë

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbajtur fjalimin vjetor të saj në Kuvendin e Kosovës, ku edhe ka diskutuar çështje lidhur me fushëveprimtarinë e institucionit që ajo drejton dhe siç parashihet me Kushtetutën e Kosovës, shkruan KultPlus.

Osmani fjalimin e saj e hapi duke kujtuar zgjedhjet e 14 shkurtit, dhe gjithashtu edhe pandeminë, e cila po vazhdon të jetë një problem global.

“Pas zgjedhjeve nacionale të 14 shkurtit, përfaqësuesit tuaj duke respektuar vullnetin tuaj të qartë, më dhanë besimin që të udhëheq me institucionin më të lartë në vend. Gjej rastin që edhe njëherë t’iu falënderoj për këtë besim. Pandemia ka ndryshuar jetërat tona duke ndryshuar edhe mënyrën tonë të jetesës. Dua që se bashku me ju t’i kujtojmë bashkëqytetarët tanë që humbën jetën nga ky virus. Ne na duhet përkushtim global për ta luftuar pandeminë dhe për ta ruajtur ambientin. Si presidente kam bashkëpunuar me institucionet që qytetarët të kenë qasje në vaksina. Sot Kosova radhitet në vendet më të suksesshme në luftimin e pandemisë”, tha e parja e shtetit.

Me falënderime të përzemërta për aleatët e Kosovës, me një theks të veçantë për Shtetet e Bashkuara të Amerikës, presidentja ka bërë thirrje që qytetarët ta marrin dozën e tretë të vaksinës.

“Ne jemi të lumtur që mund të themi se Kosova është projekti më i rëndësishëm amerikan”, u shpreh më tej Osmani.

Osmani gjatë fjalimit të saj ka bërë të ditur se zyrën e presidencës e ka shndërruar në zyrë të hapur dhe transparente për të gjithë qytetarët.

“Institucioni që drejtoj është shpallur si institucioni më transparent në rajon, ndërkaq këtë përkushtim për transparencë të plotë karshi publikut, gjatë këtij muaji do ta dërgojmë në një nivel tjetër, ku në mënyrë proaktive do të publikojmë shpenzimet e mia dhe të kabinetit tim, por edhe ato të viteve paraprake, ku dëshmohet që përderisa shpenzimet tona janë shumëfish më të vogla, puna jonë për vendin është shumëfish më e madhe”, tha ajo.

Osmani në fund kujtoi edhe fjalimin e saj të parë inagurues si presidente e vendit, duke thënë se ne jemi tepër pak për të qenë të ndarë.

“Unë do të vazhdoj të punoj për ruajtjen e unitetit të qytetarëve dhe krijimin e një ambienti të shëndosh dhe ndërveprimi mes nesh dhe bashkëpunimi në çështje madhore jo vetëm të jetë i mundur po të shndrrohet në parim të pakapërcyeshëm për secilin prej nesh. Sikur e kam thënë në fjalimin tim inagurues si presidente, ne jemi tepër pak për të qenë të ndarë, ne duhet të kujtojmë vazhdimisht që vlera në të cilat janë të ndëruara shoqëria jonë bazohen në harmoninë e ndërsjellë”.

Falënderimet e saj në fund ishin për të gjithë qytetarët, duke rikujtuar se roli dhe burimi i saj burojnë nga vullneti qytetarë.

“Si presidente e juaja, si Presidente e të gjithë qytetarëve të Kosovës në çdo hap roli dhe misioni im burojnë nga vullneti qytetarë, Dua të ju falënderojë për besimin tuaj, e duke ju uruar shëndet të plotë juve dhe të gjithë qytetarëve, ju falënderojë shumë”, tha në fund ajo.

Partia Demokratike e Kosovës, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe shumica e deputetëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës nuk qëndruan në sallë atëherë kur Osmani po mbante fjalimin e saj. /KultPlus.com

Karficat e famshme të Madeleine Albright prezantohen online përmes një ekspozite (FOTO)

Muzeu Diplomatik Ndërkombëtar Amerikan krenarë të prezantojë ekspozitën e tyre të re online me koleksionin Madeleine Albright, transmeton KultPlus.

“ReadMyPins: Koleksioni Madeleine Albright” – ekspozita paraqet më shumë se 200 karfica që Albright përdorte për të përcjellë mesazhe rreth politikës së jashtme dhe për të komunikuar mesazhe diplomatike.

Ish-sekretarja e shtetit të Amerikës luajti një rol kyç në çlirimin e Kosovës dhe shënimin e Pavarësisë së vendit më të ri në Evropë.

Kjo ekspozitë do të jepet në formën online, dhe mund të shikohet duke klikuar këtu. /KultPlus.com

Kosova në një vijë me Amerikën – bojkot diplomatik Kinës në Lojëra Olimpike Dimërore ‘Pekini 2022’

Komiteti Olimpik i Kosovës (KOK) gjatë orëve të pasdites sonte i është drejtuar me një letër Presidencës së Kosovës, Qeverisë dhe Ministrisë së Sporti, KOK ka kërkuar nga këto institucione që të deklarohen nëse do të marrin pjesë  apo jo në Lojërat Olimpike Dimërore “Pekini 2022”.

Kosova do t’i bashkohet Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Britanisë së Madhe dhe Australisë duke mos marrë pjesë në Lojërat Olimpike Dimërore që sivjet pritet të mbahen në Pekin në Kinë.

ShBA ka thënë se nuk do të merre pjesë në këtë lojëra për shkak të shkeljes së të drejtave të njeriut në shtetin e Azisë Qendrore,

Kërkesa e KOK është bërë një ditë pasi që nga Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani e kishte mbështetur publikisht vendimin e SHBA-së për bojkotimin e këtyre lojërave,

Presidenca po ashtu ka njoftuar se bojkot diplomatik nënkupton që ekipet garuese mund të marrin pjesë në Lojëra, por Presidentja e Kosovë do t’i bojkotojë shumicën e ceremonive dhe aktiviteve zyrtare që krerët e delegacioneve i bëjnë gjatë Lojërave Olimpike,

Kështu, KOK ka kërkuar gjatë orëve të pasdites me një letër që të këtë sqarime shtesë dhe atyre i është konfirmuar se Kosova do të solidarizohet me diplomacinë amerikane që ta bojkotojë Kinën.

Megjithatë, derisa presidenca ka kthyer përgjigje në KOK, Qeveria ende nuk u ja kthyer përgjigje institucionit më të lartë sportiv në vend,

Këtë e ka konfirmuar zëdhënësi i KOK-ut, Kushtrim Krasniqi.

“Sekretari i përgjithshëm i KOK-ut, Besim Aliti, u ka dërguar sot letër Presidencës, Kryeministrisë dhe MKRS-së, për t’u deklaruar nëse do të marrin pjesë ose do ta bojkotojnë pjesëmarrjen në Lojërat Olimpike Dimërore Pekini 2022. Nga Presidenca kemi marrë një përgjigje sonte, të cilët janë deklaruar edhe zyrtarisht se do t’iu bashkohen shteteve aleate për bojkotim. Nga Kryeministria dhe MKRS nuk kemi marrë ende përgjigje. Deri më tani, KOK ka pasur të konfirmuar vetëm pjesëmarrjen e përfaqësuesve të MKRS”, tha ai për Express.

“Pavarësisht qëndrimit të institucioneve tona, Komiteti Olimpik i Kosovës, qëndron në linjë me vendimet që dalin nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar, dhe ne vazhdojmë të përgatitemi për të përfaqësuar vendin tonë me sportistë dhe delegacionin tjetër sportiv” .

Kosovën pritet ta përfaqësojë në Pekini 2022 skitari Albin Tahiri, që ka përmbushur kriteret për normë olimpike në katër disiplina të skijimit alpin, dhe po e kërkon normën edhe në disiplinën e pestë.

Normën po e kërkojnë edhe Arbi Pupovci dhe Kiana Kryeziu, por të cilët kanë më pak gjasa.

15 janari i vitit të ardhshëm do të jetë data përfundimtare se sa sportistë do ta përfaqësojnë Kosovën në Olimpiadën e dimrit. /GazetaExpress/ /KultPlus.com

Komiteti Olimpik i Kosovës merr ftesë për Lojërat Olimpike “Tokio 2020” –  AktivPress

Osmani në Samitin e Demokracisë: Nga populli më pro-amerikan në botë, faleminderit të gjithëve

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, është ftuar në Samitin e Demokracisë të organizuar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, shkruan KultPlus.

Demokracia është në themelet e shoqërisë së Kosovës, ka thënë Osmani, duke treguar gjithnjë e më shumë se tri shtyllat më të fuqishme mbesin ato të Presidentit Rugova: liri, pavarësi demokraci.

KultPlus iu sjellë deklaratën e saj të plotë 3 minutëshe:

“I nderuari President Biden,

Të nderuar pjesëmarrës,

Po ju drejtohem si Presidente e Republikës së Kosovës, një nga demokracitë më të reja por edhe më aktive në botë.

Së shpejti, Kosova do të shënojë 14 vjetorin e pavarësisë, por regjimet autoritare dhe gjenocidale i kemi luftuar për një kohë shumë më të gjatë se kaq. Demokracia është në themelet e shoqërisë sonë, ajo është e rrënjosur thellë në luftën tonë historike për liri dhe të drejtat e njeriut. Dhe, siç e parashikoi ati ynë themeltar, Presidenti Rugova, Republika jonë mbështetet fuqishëm në tri shtylla: liri, pavarësi, demokraci.

Sot, Kosova vazhdon të përparojë përmes zgjedhjeve të lira dhe të ndershme, me tranzicion paqësor të pushtetit, liri të pacenuar të mediave dhe standardet më të larta të të drejtave të njeriut të vulosura në kushtetutën tonë.

Por, Demokracia nuk është kurrë një projekt i përfunduar apo i kufizuar në kohë. Andaj sot, do të paraqesë zotimet e Kosovës për forcimin dhe zhvillimin e demokracisë sonë për të siguruar që ajo t’i rezistojë kohës. Ne do të:

1.    Forcojmë sundimin e ligjit përmes zbatimit të plotë të Strategjisë Kombëtare për Sundim të Ligjit, dhe një procesi të vetingut i cili do t`i rrënjosë integritetin, paanshmërinë dhe profesionalizmin në zemër të sistemit tonë të drejtësisë. Ne zotohemi për miratimin dhe zbatimin e legjislacionit të avancuar për konfiskimin e pasurisë së paligjshme, vendosjen e ndalimit të udhëtimit për individët e huaj të përfshirë në abuzime të rënda të të drejtave të njeriut, ndalimin e financimit të qeverive të huaja për partitë politike dhe ndalimin e institucioneve publike që të përdorin teknologji të vëzhgimit nga prodhues jo të besueshëm.

2.    Forcojmë rolin e gruas në shoqërinë tonë duke iniciuar veprime për harmonizimin e të gjitha ligjeve përkatëse me dispozitat e ligjit për barazinë gjinore, për të garantuar vendin e duhur të gruas në institucionet publike dhe rolet vendimmarrëse. Ne gjithashtu do ta miratojmë një strategji kombëtare të guximshme kundër dhunës me bazë gjinore për ta zbatuar Konventën e Stambollit, për ta frenuar këtë epidemi përmes parandalimit dhe mbrojtjes dhe duke i rritur dënimet minimale për të pasqyruar peshën e rëndë të krimeve me bazë gjinore.

3.    Do ta themeloj një Këshill Presidencial për Demokraci dhe të Drejta të Njeriut, i cili do të bashkojë institucionet publike dhe shoqërinë civile për të shtyrë përpara dhe monitoruar zbatimin e zotimeve tona. Ky këshill tregon përkushtimin tonë afatgjatë për ta përmirësuar demokracinë tonë.

Ne nuk duhet ta marrim demokracinë si të mirëqenë dhe duhet ta mbrojmë pa u dorëzuar asnjëherë. Qoftë një vend i madh apo i vogël, ne të gjithë mund të bëjmë një ndryshim, veçanërisht nëse i bashkojmë forcat. Andaj, ne zotohemi së do të punojmë me ju të gjithë për t`i arritur objektivat tona, për t`i ndarë praktikat më të mira, për ta kundërshtuar ndërhyrjen dhe propagandën ruse dhe për ta promovuar paqen në mbarë botën.

Në këtë frymë, unë do të organizojë një Samit Global për Gratë në Paqe dhe Siguri në vitin 2022 që do të bashkojë liderë nga e gjithë bota.

Në betejën mes demokracisë dhe autokracisë, historia na mëson se akomodimi i autokratëve nuk funksionon kurrë. Sot është më shumë se një samit. Është zëri ynë i përbashkët që i refuzon tendencat autokratike dhe zëri ynë i përbashkët në mbrojtje të demokracisë.

Dua të falënderoj Presidentin Biden për lidershipin e tij në këtë përpjekje!

Nga populli më pro-amerikan në botë, faleminderit të gjithëve dhe mirupafshim!”

Videon mund ta shikoni duke klikuar këtu: https://we.tl/t-BkwOsNzayr /KultPlus.com

DioGuardi me letër ngushëllimi për Bob Dole: Ishte i rëndësishëm për lirinë e popullit shqiptar

Presidenti i Lidhjes Qytetare Shqiptaro-Amerikane, Joe DioGuardi, i ka dërguar një letër ngushëllimi familjes së Bob Role, i cili vdiq këtë javë për shkak të një sëmundje, shkruan KultPlus.

Delegacioni i senatit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, më 29 gusht të vitit 1990 vizitoi Kosovën për herë të parë të udhëhequr pikërisht nga senatori Bob Dole.

KultPlus iu sjellë letrën e plotë të ngushëllimit nga Lidhja Qyetetare Shqiptaro-Amerikane

“Të dashur miq dhe mbështetës,

Lidhja Qytetare Shqiptaro-Amerikane i shpreh ngushëllimet e saj të përzemërta Elizabeth Dole dhe anëtarëve të tjerë të familjes së senatorit Bob Dole.

Senatori Dole u bë shumë i rëndësishëm për lirinë e popullit shqiptar, kur kongresmeni Joe DioGuardi bëri me sukses rastin në qershor 1986 për të prezantuar me të Rezolutën e parë për të drejtat e njeriut dhe vetëvendosjen e popullit shqiptar në Jugosllavi.

DioGuardi dhe Dole punuan në mënyrë aktive së bashku nga viti 1986 deri në vitin 1991 për t’i dhënë fund okupimit brutal ushtarak serb të Kosovës.

Më poshtë janë disa foto të paharrueshme të Bob Dole dhe Joe DioGuardi duke punuar së bashku në Uashington, DC

Gjithe te mirat,”

Mendja e tij gjeniale dhe aftësitë njohëse në ligjvënie, e kanë karakterizuar Dolen, i cili ka pasur një karrierë të gjatë në Kongresin amerikan.

Dole ka dhënë kontribut të madh në ndërkombëtarizimin e çështjes së vendit të Kosovës. /KultPlus.com

Senatori amerikan që vizitoi për herë të parë Kosovën, Bob Dole, vdes në moshën 98 vjeçare

Senatori Bob Dole, i cili kishte vizituar Kosovën për herë të parë, ka vdekur pas kancerit që u paraqit në mushkërit e tij, përcjellë KultPlus.

Vdekja e Dole u konfirmua nga Fondacioni Elizabeth Dole në një deklaratë gjatë ditës së sotme.

Delegacioni i senatit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, më 29 gusht të vitit 1990 vizitoi Kosovën për herë të parë të udhëhequr pikërisht nga senatori Bob Dole.

Mendja e tij gjeniale dhe aftësitë njohëse në ligjvënie, e kanë karakterizuar Dolen, i cili ka pasur një karrierë të gjatë në Kongresin amerikan.

Dole ka dhënë kontribut të madh në ndërkombëtarizimin e çështjes së vendit të Kosovës.

Kosova kishte përuruar një pllakë përkujtimore në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë për nderë të senatorit. /KultPlus.com

Big Time Rush do të bëjnë rikthimin e madh, konfirmojnë këngën e re

Një nga grupet më të preferuara të adoleshentëve “Big Time Rush” do të rikthehet me një këngë të re, e cila do të publikohet më 13 dhjetor, shkruan KultPlus.

Lajmin e kanë bërë të ditur vetë protagonistët e grupit, ku kanë njoftuar përmes rrjete sociale se do të bëjnë rikthimin e tyre të madh.

Big Time Rush është një grup amerikan i muzikës pop, i formuar në vitin 2009. Grupi përbëhet nga Kendall Schmidt, James Maslow, Logan Henderson dhe Carlos Pena Jr.

Ky grup luajti në njërin ndër serialet më të shikuarua ndonjëherë në Nickelodeon, me emër të njëjtë “Big Time Rush”.

Rikthimi i tyre po pritet nga shumë njerëz, ku edhe pritet që të lansojnë këngën e tyre më të re të quajtur “Call It Like I See It”. /KultPlus.com

Image

Konfirmohet ambasadori i ri i SHBA-së në Kosovë

Jeffrey Hovenier do të jetë ambasadori i ri i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, ku do të trashëgojë punën e bërë nga Philip Kosnett, shkruan KultPlus.

Mandati i Kosnett përfundon në fund të vitit dhe qysh nga viti 2022, Kosova do të jetë me një ambasador të ri nga SHBA-ja.

Shteti më i fuqishëm në botë, është konfirmuar nga Senati amerikan, i cili ka një karrierë të shërbimit të jashtëm amerikan.

Presidenti Joe Biden dhe miqësia e tij me Kosovën daton qysh moti, e ky i fundit edhe ka propozuar emrin e Hovenier si ambasador të shtetit më të ri në Evropë. /KultPlus.com

Kur Nëna Terezë bëhet një nga 7 qytetarët e nderit në Amerikë

Çmimi Qytetar Nderi i Shteteve të Bashkuara , është çmimi me i madh për jo-amerikanet.

Vetëm 7 personalitete jo-amerikane iu është dhënë çmimi Qytetarë Nderi gjatë gjithë historisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në mesin e këtyre personaliteteve është edhe shqiptarja Gonxhe Bojaxhiu-Nënë Tereza.

Çmimi Qytetarë Nderi i Shteteve të Bashkuara , është çmimi me i madh për jo-amerikanet. Vetëm shtatë persona kanë qenë të nderuar me këtë çmim në historinë e Shteteve të Bashkuara , pesë pas vdekjes, dhe dy persona ndërsa ende ishtin gjallë, Nënë Tereza dhe Sir Winston Churchill.

Më 16 nëntor 1996, një vit para vdekjes së saj, Agnese Gonxhe Bojaxhiu, e njohur në botë si Nënë Tereza, u bë personi i vetëm së bashku me Churchill që ishte nderuar me çmimin Qytetarë Nderi i SHBA-së, ndërsa ende ishte gjallë.

Edhe pse murgesha shqiptare e cila ishte lauruar me Çmimin Nobel të Paqes dhe çmimin e Presidentit për Medaljen e Lirisë ajo kishte qëndruar pak kohë në Shtetet e Bashkuara, të Misionareve të Bamirësisë, që ajo e kishte themeluar në vitin 1950, duke hapur një kuzhinë që shërbente supë, në strehimoret e emergjencës, për shtëpi pleqsh dhe strehimeve të tjera në të gjithë vendin.

Ajo ishte njoftuar nga ambasadori amerikan në Indi për dhënien e çmimit Qytetare Nderi, në vendin në të cilin Nënë Tereza arriti në vitin 1929, duke ë quajtur murgeshën 86-vjeçare, “një bijë të Amerikës”. / KultPlus.com

Sportistja shqiptare shkëlqeu në Spanjë, tani bën hapin gjigant në Amerikë

Pas eksperiencës brilante në Spanjë, Astera Tuhina ka bërë një hap edhe më gjigant në karrierën e saj në basketboll. Basketbollistja e gjatë 188 centimetra që i është bashkuar ekipit të femrave nga Amerika, “Palouse”, derisa do të jetë pjesë e tyre zyrtarisht nga fillimi i sezonit 2022-23.

Tuhina arriti të bije në sy të Washington State Cougars me paraqitjet e saj në Kampionatin Evropian për Shtetet e Vogla 2021 në Qipro dhe ndihmoi Kosovën të fitojë medaljen e bronztë në këtë ngjarje.

“Jam e emocionuar të njoftoj për një tjetër prurje në klasën tonë të rekrutimit 2022, Astera Tuhina”, u shpreh Ethridge. “Babai i Asterës, Astrit Tuhina, ka qenë një pjesë integrale në rritjen e basketbollit të të rinjve në Kosovë.  Si fëmijë, ajo ka zhvilluar instinktet që nuk mund të mësohen. Ajo zgjodhi të largohej nga vendlindja në moshën 13 vjeçe për të ndjekur mundësi më të mira basketbolli në Spanjë. Astera ka cilësi speciale që duam në programin tonë. Ajo ka pasion, këmbëngulje, ashpërsi dhe një përpjekje të pamëshirshme për të bërë gjithçka që duhet që ekipi i saj të ketë sukses. Ajo ka një mentalitet pasues, megjithatë, ajo është një lojtare e talentuar sulmuese.  Ajo mund të gjuajë për treshe dhe është shumë kreative në lëvizjet e saj drejt koshit. Energjia me të cilën luan Astera është drithëruese dhe tifozët tanë do ta pëlqejnë mënyrën e saj të të luajturit. Jemi të emocionuar që kemi fituar besimin e Asterës dhe familjes së saj. Ajo do të jetë një përforcim i shkëlqyer për familjen tonë Coug”.

Për më tepër, Tuhina ishte gjithashtu anëtare e Përfaqësueses U-20 të Kosovës në evenimentin e FIBA ​​U-20 për “Women’s European Challengers 2021” në Shkup. Basketbollsitja shpërtheu në këtë eveniment që u mbajt në Maqedoninë e Veriut, pasi ajo shënoi mesatarisht 7.7 pikë, 7.3 asistime dhe 6.3 kërcime në tre ndeshje. Tuhina dha gjashtë ose më shumë asistime në të tre ndeshjet. Ajo shënoi 10 pikë personale dhe dha nëntë asistime në një fitore ndaj Rumanisë, ndërsa realizoi edhe dhjetë pikë kundër Sllovakisë.

Në moshën vetëm 16-vjeçare, Tuhina bëri debutimin e saj në Ligën Elite të Basketbollit spanjoll me Deportivo Promete. Tuhina ishte lojtarja e tyre më e re në listë, por megjithatë arriti të depërtojë suksesshëm në ligën më të mirë të basketbollit të femrave në Spanjë.

Tuhina bëhet transferimi i katërt për Washington State, pasi asaj i bashkohen edhe Krya Gardner, Lauren Glazier dhe Kaia Woods./ KultPlus.com

Vikingët shkuan në Amerikë rreth një mijë vite më parë, zbuluan atë përpara Kolombit

Sipas një studimi të ri, vikingët përdorën anijet e tyre për të kaluar Oqeanin Atlantik dhe për t’u vendosur në Kanada që në vitin 1021. Studimi shqyrtoi objekte prej druri nga një vendbanim viking në Newfoundland, të cilat japin të dhënat për njerëzit që kaluan Atlantikun dhe arritën në Amerikë.

Studiuesit arritën në një datë përfundimtare falë dy burimeve: drurit të copëtuar dhe një stuhi diellore që ndodhi një mijë vjet më parë. Kur vikingët arritën në L’Anse aux Meadows, ata copëtuan pemë duke përdorur tehe metalike, të cilat nuk ishin prodhuar nga popullsia autoktone që jetonte në atë zonë, asokohe. Shkencëtarët kanë identifikuar përmes unazave të këtyre pemëve, se ato i takojnë vitit 993. Pikërisht një vit më parë, dihet se ka ndodhur një stuhi masive diellore, që lëshoi një rrjedhë rrezesh kozmike.

Konfirmimi i kësaj date tregon që kjo është prania më e hershme e evropianëve në Amerikë, përpara Kristofor Kolombit. “Mendohet se vikingët u nisën drejt perëndimit për të gjetur lëndë të para të reja, më së shumti dru. Ky udhëtim midis kontinenteve për materiale të tilla, është përshkruar si hapi i parë i globalizimit”, shprehet për Cnn, studiuesi Dee.

Numri i saktë i udhëtimeve në Amerikë, ose se sa kohë ata qëndruan atje, është i paqartë, por dëshmitë aktuale tregojnë se ka të ngjarë të ishte një qëndrim jetëshkurtër për vikingët. Përpjekjet e mëparshme për të kuptuar se kur vikingët arritën në Amerikë kanë qenë të rrënjosura në Sagat Islandeze, të cilat tregojnë për takime të mundshme midis vikingëve dhe popullsisë autoktone të Amerikës. Disa nga këto ngjarje u përshkruan si miqësore dhe të tjera të dhunshme. /a2news/ KultPlus.com

Kosova i ofron Amerikës mundësinë e krijimit të një baze të përhershme ushtarake

Kosova i ka ofruar mundësinë Shteteve të Bashkuara që të krijojnë një bazë të përhershme ushtarake në Kosovë.

Ky propozim, në emër të Qeverisë së Kosovës, është dhënë nga ministri i Mbrojtjes së Kosovës, Armend Mehaj, i cili në Pentagon zhvilloi takim me nënsekretarin e Departamentit amerikan të Mbrojtjes, Colin Kahl.

Sipas një njoftimi për media, ministri Mehaj ka thënë se krijimi i një baze të tillë do t’i kontribuonte “shumë paqes dhe stabilitetit rajonal në Ballkan”.

Kampi Bondsteel në Ferizaj është kampi më i madh ushtarak që SHBA-ja ka në Kosovë.

Ndërkaq, nënsekretari Kahl, sipas njoftimit të Ministrisë së Mbrojtjes, ka rikonfirmuar përkrahjen e SHBA-së për Kosovën drejt integrimeve euroatlantike, “duke theksuar se vizioni i presidentit amerikan, Joe Biden për integrimin e Ballkanit Perëndimor, në BE, mbetet në agjendën prioritare”.

Po ashtu, Mehaj dhe Kahl kanë biseduar edhe për punën e Forcës së Sigurisë së Kosovës, teksa nënsekretari Kahl ka premtuar se përkrahja e shtetit të tij për FSK-në do të jetë e vazhdueshme.

Të dy e kanë vlerësuar lart partneritetin në misionin e parë paqeruajtës të FSK-së në Kuvajt dhe pjesëmarrjen e Kosovës në stërvitjen e forcave të NATO-s “Defender- Europe’21”.

Kosova, në bashkëpunim me forcat amerikane, dërgoi në mars në Kuvajt një kontingjent të FSK-së, që është misioni i parë jashtë vendit i kësaj force./ KultPlus.com

Amerika vendosë rekord grash në pozitën e guvernatores

Një numër historik grash po udhëheqin aktualisht shtetet amerikane, pas marrjes zyrtarisht sot të detyrës së Guvernatores së Nju Jorkut nga Kathy Hochul. Ky zhvillim shihet si një nxitje drejt barazisë dhe përfaqësimit, që mund të vazhdojë deri në zgjedhjet e vitit të ardhshëm për në Kongres, që përkojnë me mesin e mandatit të presidentit.

Tashmë janë nëntë gra që shërbejnë si guvernatore në SHBA. Kjo barazon një rekord që u vendos në 2004 e shkon në një linjë me atë që u vu re në 2007 dhe 2019, por që gjithësesi mbetet ende shumë pak, parë në këndveshtrimin gjinor, transmeton KultPlus.

Pasi mori drejtimin e shtetit të martën, pas dorëheqjes së paraardhësit të saj për shkak të akuzave për ngacmime seksuale, zonja Hochul ndeshet me mjaft sfida për një administratë të re, por ajo ka gjithashtu një mundësi historike: Hochul është gruaja e parë në një nga pozitat më të rëndësishme në Shtetet e Bashkuara.

“Nju Jorku në tërësi ka qenë një vend i vështirë për gratë që të ngjiten në nivelet më të larta, për shkak të atyre që e kontrollojnë atë”, thotë Debbie Walsh, drejtoreshë e Qendrës për Gratë Amerikane e Politikat, në Universitetin “Rutgers”.

“Dhe për fat të keq edhe në vitin 2021 gratë ende shihen si rishtare”, thotë ajo.

Një shekull pasi gratë fituan të drejtën e votës, 19 shtete nuk janë udhëhequr kurrë nga një grua. Mes tyre shtete më popullësi të dendur si Kalifornia, Florida, Pensilvania dhe Ilinois. Edhe nëse do të jenë të sukseshme zgjedhjet e muajit të ardhshëm në Kaliforni për hequr para mandatit Guvernatorin Gavin Newsom, nuk duket se do të kenë gjasa të çojnë tek zgjedhja e një gruaje në pozitën kryesore të shtetit.

Zonja Hochul shërbente në postin e zëvendës guvernatores së Nju Jorkut deri para dorëheqjes se kolegut të saj demokrat, Andrew Cuomo, i cili u largua nga kjo detyrë pas një dekade në pushtet. Zoti Cuomo përballej me mundësinë e shkarkimit nga organi legjislativ, pas hetimit të zyrës së prokurores së përgjithshme që doli në përfundimin se ai kishte ngacmuar seksualisht 11 gra. Ndër të tjera, zoti Cuomo po përballej gjithashtu me një hetim, po nga organi legjislativ, nëse ai kishte gënjyer publikun vitin e kaluar, në lidhje me numrin e vdekjeve nga COVID-19 në shtëpitë e pleqve.

Zonja Hochul e ka bërë tashmë të ditur synimin për të garuar për një mandat të plotë katërvjeçar gjatë zgjedhjeve të vitit të ardhshëm.

Viti i ardhshëm mund të jetë një vit kyç për gratë që kandidojnë për guvernatore. Guvernatorja demokrate Kate Brown nga Oregoni do të jetë e vetmja grua në detyrë e cila nuk do ta ketë mundësi të konkurojë për t’u rizgjedhur, për shkak të kufizimeve në mandat. Gjashtë guvernatorë meshkuj gjithashtu do të kenë kufizime në mandat, duke i hapur rrugën drejt postit kandidatëve të rinj nga të dyja partitë.

Në Arizona, ku guvernatori republikan Doug Ducey nuk mund të kandidojë sërish, në garë ka tashmë disa kandidate gra, përfshirë Drejtoreshën e Thesarit të këtij shteti republikanen Kimberly Yee dhe Sekretaren e Shtetit demokraten Katie Hobbs. Arizona mban rekordin për numrin më të madh të grave që kanë shërbyer si guvernatore, katër gjithsej, pasuar nga shteti i Kansasit me tre.

Në Arkansa, një shtet që nuk ka patur kurrë një grua guvernatore, në zgjedhjet paraprake ka një garë të fortë mes republikanëve, Prokurorja e Përgjithshme Leslie Rutledge kandidon kundër Sarah Sanders, ish-sekretares së shtypit të ish-PresidentitTrump dhe vajzës së ish-guvernatorit Mike Huckabee. Guvernatorit republikan në detyrë, Asa Hutchinson, i mbaron mandati.

Në vitin 2018, mbështetësit politikë të grave menduan se ishin të përgatitur për sukses pas një numri rekord kandidatësh për guvernatore. Por kjo nuk u përkthye si e tillë në rezultatin përfundimtar.

Gratë aktualisht mbajnë 18% të pozitave për guvernatore, dukshëm më pak se rekordet e reja të shënuara këtë vit për sa i takon numrit të grave në Kongresin amerikan prej 27%, si dhe vendeve në organet legjislative shtetërore prej 31%. Krahas tyre, këtë vit Nënpresidentja Kamala Harris u bë gruaja e parë në këtë detyrë në historinë e vendit.

Pjesë e sfidës në zgjedhjen e grave si guvernatore është kapërcimi i stereotipeve që i shohin burrat si udhëheqës më të fortë dhe më të vendosur thotë zonja Walsh.

Një sfidë tjetër është thellimi i grupit të grave të gatshme për të hyrë në politikë, thotë Wendy Doyle, presidente dhe shefe ekezekutive e organizatës jofitimprurëse “United WE” me qendër në Mizuri, një organizatë që punon për fuqizimin e grave.

Organizata po koordinon një përpjekje për të kandiduar më shumë gra në pozita të tilla si bordet shtetërore, ato të qarqeve e të qyteteve. Për arritjen e këtij qëllimi po punohet me zyrtarët lokalë në Kaliforni, Kansas, Mizuri, Karolinën e Veriut, Oklahoma, Pensilvani, Teksas dhe Uashington. Synimi është që disa gra të caktuara në këto poste të arrijnë të kandidojnë për pozitën më të lartë zyrtare të shtetit.

“Do të kërkojë kohë”, thotë Doyle. “Por ne duhet të shtrojmë rrugën drej qëllimit”, shton ajo. / KultPlus.com

Rënia e miteve amerikane

Edhe ideja e “lajmeve të rreme” si një fenomen relativisht i ri është, pra, lajm i rremë.

Njerëzit ende po pretendojnë se Washingtoni kishte dhëmbë prej druri. Ai në fakt kishte proteza të bëra prej metali dhe fildishi, dhe ju mund t’i shihni gjërat e ekspozuara në shtëpinë e tij në Mount Vernon. Por jo, miti për dhëmbët e tij prej druri vazhdon të qëndrojë dy shekuj më vonë. Pra, lexoni për të parë më nga afër disa nga mitet dhe gjysmë të vërtetat më të qëndrueshme amerikane.

Zbulimi i Amerikës nga Kolombi

Se si ky eksplorues evropian i merr akoma të gjitha meritat, është e habitshme. Le të fillojmë me bazat. Ju nuk mund të “zbuloni” diçka që tashmë është e zënë. Kjo është si të “zbulosh” picën e mbetur në frigoriferin e mikut tënd. Por edhe nëse i refuzoni amerikanët vendas, Columbus ishte ende 500 vjet shumë vonë për ta quajtur veten evropianin e parë që mendoi se Amerika ishte Costco e tij personale. Për më tepër, Columbus as që shkeli në atë që do të bëheshin Shtetet e Bashkuara. Ai zbarkoi në disa ishuj të Karaibeve, dhe më vonë në Amerikën Qendrore dhe Jugore.

Shtrigat u dogjën në kunj në Salem.

Nëse jeni duke kërkuar për shembuj të Jerkdom epike, nuk mund të bëni shumë më mirë sesa gjyqet e shtrigave në Salem, Massachusetts. Midis shkurtit 1692 dhe majit 1693, gati 200 persona u akuzuan për praktikimin e “magjisë së Djallit”, përfshirë të moshuarit, të pastrehët dhe një vajzë 4 vjeçare e cila ishte pjekur në skarë. Shumica u burgosën, por 19 u varën në atë që së shpejti do të njihej si “Kodra e Varjeve”, dhe një 71-vjeçar u shtyp me gurë të rëndë. Por askush nuk u dogj.

Benjamin Franklin mendoi se gjelat duhet të jenë zogu ynë kombëtar

Keq interpretimi i shakave nuk është unik për shekullin tonë. Duke i shkruar vajzës së tij nga Parisi në vitin 1784, Benjamin Franklin iu ankua vajzës së tij Sarës se Shtetet e Bashkuara të sapoformuara po e konsideronin seriozisht shqiponjën tullace si simbolin e tyre kombëtar. Shqiponja tullace kishte një “karakter të keq moral”, shkroi Franklin, dhe ishte një “frikacak i rangut” i cili nuk e merr jetën me ndershmëri sepse thjesht vjedh ushqim nga zogjtë e tjerë dhe është shumë dembele për të peshkuar për veten e saj.

Ai vuri në dukje se vizatimi i propozuar dukej më shumë si një gjeldeti, për të cilin ai bëri shaka se ishte një ide më e mirë, pasi një gjeldeti është një vendas i vërtetë origjinal i Amerikës dhe një zog guximi i cili nuk do të hezitonte të pushtonte oborrin e fermës së tij me një ngjyrë të kuqe pallto. Sikur ai të mbante mend të përfshinte një emoticon me fytyrë të qeshur, askush nuk do të ishte i hutuar.

Walt Disney vizatoi Mickey Mouse

Pioneri legjendar i animacionit, djali që e bëri “Po shkoj në Disneyland” shprehjen më të zakonshme të festimit në botën e lirë, në të vërtetë nuk vizatoi krijimin e tij më të famshëm. Sigurisht, Mickey Mouse ishte ideja e tij, dhe ai siguroi zërin. Por gjithçka ikonike për Mickey Mouse, veshët e pantallonat e shkurtra të kuqe  janë krijimi i Ub Iwerks, animatorit të preferuar të Disney.

Deklarata e Pavarësisë u nënshkrua më 4 korrik

A e dini se si njerëzve sot u pëlqen të ankohen se ju kurrë nuk mund t’i besoni qeverisë? Rezulton se ka qenë e vërtetë që nga fillimi. Kongresi Kontinental votoi për pavarësinë dhe hartoi deklaratën më 2 korrik, një rishikim u miratua më 4, u lexua me zë për herë të parë më 8, dhe dokumenti përfundimtar nuk u nënshkrua deri më 2 gusht. John Adams, presidenti i dytë, ishte i bindur se 2 korriku do të bëhej festa vjetore.

Pocahontas ra në dashuri me John Smith

Asnjëherë mos mësoni historinë nga filmat Disney. Thelbi i historisë së Pocahontas/John Smith është i vërtetë. Një vajzë e re amerikane vendase u miqësua me një anglez dhe lidhja e tyre mund të ketë shpëtuar koloninë e Jamestown. Por Pocahontas ishte vetëm 12 vjeç, gjë që do të bënte një marrëdhënie romantike me një djalë 28 vjeç, thjesht skandaloze, madje edhe sipas standardeve të shekullit XVII. Gjithashtu, emri i saj i vërtetë nuk ishte Pocahontas. Ky ishte vetëm një pseudonim, i përkthyer afërsisht si “Little Playful One” ose “Little Dischief”. Emrat e saj më formalë, ajo kishte disa përfshinin Matoaka dhe Amonute.

Dita e falënderimeve

Pothuajse gjithçka që dini për Falënderimet nuk është e vërtetë. Historia që thuhet, herë pas here, është për pelegrinët që hanë një vakt të lumtur me amerikanët vendas dhe të gjithë e kuptojnë, “Hej, ne nuk jemi aq të ndryshëm nga njëri -tjetri në fund të fundit. Le të kemi pak gjeldeti dhe mbushje për të festuar ” Jo Historia e vërtetë përfshin murtaja dhe pelegrinët që shfaqen sepse menduan se amerikanët vendas ishin të sëmurë ose të vdekur, kështu që do të ishte e lehtë të vidhej ushqimi i tyre.

“Banner Spangled Star” është një melodi amerikane e kompozuar në SHBA

Për të qenë i drejtë, fjalët u shkruan në SHBA nga poeti Francis Scott Key. Fillimisht kishte të bënte me Fort McHenry në Baltimore, e cila luftoi me sukses marinën britanike në vitin 1814. Por muzika, notat që ne të gjithë i dimë përmendësh edhe kur nuk i mbajmë mend fjalët ishte fillimisht një këngë e vjetër britanike e pijes e shekullit XVIII e quajtur “Për Anacreon në Heav’n”, në lidhje me një klub shoqëror për burra të quajtur Shoqëria Anakreontike, ku me sa duket kishte shumë pije alkoolike. Disa shembuj të teksteve të këngës:

Voice, fiddle, and flute, no longer be mute,

I’ll lend you my name and inspire you to boot

And besides I’ll instruct you like me to intwine

The myrtle of Venus with Bacchus’s vine.

Johnny Appleseed është vetëm një mit

Rezulton se miti i një miti mund të jetë një mit në vetvete. Johnny Appleseed, heroi folklorik nga ditët e para të vendit, është një djalë shumë i vërtetë. Emri i tij i lindjes, John Chapman. Dhe, nëse shkoni në qytetin e tij të lindjes (Leominster, Massachusetts), madje do të gjeni një shënues të dedikuar graniti pranë vendlindjes së tij. E gjithë rruga u riemërua gjithashtu, megjithëse planifikuesit e qytetit mbërthyen në emrin e tij mitik Johnny Appleseed Lane.

Walt Disney është ngrirë kriogjenikisht.

Ekziston një mit i përjetësuar që Walt Disney, pas vdekjes së tij në vitin 1966, e kishte ngrirë trupin në mënyrë kriogjenike, me synimin për t’u ringjallur sapo ta lejojë teknologjia. Ky thashethem është dukshëm i rremë. Disney u dogj dhe hiri i tij u hodh në erë në Liqenin Memorial të Forest Lawn. Personi i parë që ngriu pas vdekjes është James Bedford, në vitin 1967.

Kishte 13 koloni origjinale.

Ne jemi mësuar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës, siç e njohim ne, u krijuan nga trembëdhjetë koloni origjinale. Siç doli, një nga ato kolonitë, Delaware, nuk ishte zyrtarisht një koloni deri në vitin 1776, pak më parë, e dini, e gjithë revolucioni filloi. Më parë, për shumicën e shekullit XVIII, ishte një koloni e Britanisë së Madhe. Dhe madje edhe më mbrapa, që nga inkorporimi i tij, Delaware ishte pjesë e kolonisë së Pensilvanisë.

Është e paligjshme të digjësh flamurin

Për të qenë i drejtë, ishte e paligjshme të digjej flamuri për shumicën e historisë amerikane. Por Gjykata Supreme e SHBA-së vendosi, në vitin 1989, në Texas kundër Johnson, që parandalimi i dikujt nga djegia e flamurit është një shkelje e amendamentit të parë. Gjykata la në fuqi vendimin e tyre në SHBA të viteve 1990 kundër Eichman.

Uashingtoni, DC ka qenë gjithmonë kryeqytet

Kryeqyteti ynë i parë zyrtar, në vitin 1774, ishte Filadelfia. Por me pak fjalë, udhëheqësit e vendeve kërcejnë dhe mblidhen kudo nga qytetet e mëdha, si Baltimore dhe New York City, në zona më pak të vlerësuara, si Trenton, New Jersey dhe Annapolis, Maryland. (Lancaster, Pensilvani, mban pretendimin unik të të qenit “kryeqytet për një ditë”, pasi Kongresi i Dytë Kontinental u mblodh atje për një ditë të vetme më 27 shtator 1777.) Distrikti i Kolumbisë nuk u bë kryeqyteti siç e njohim të vendosura në gur, si me dekret ashtu edhe me një sasi të madhe statujash dhe monumentesh deri në vitin 1819./KultPlus.com

National Archives

Serialet më të shikuara në Amerikë

Kinematografia shpesh është cilësuar si pjesa më e pëlqyer e njerëzve për të kaluar momente relaksimi. Ndonëse me kalimin e viteve bota e kinematografisë është pasuruar, një vend të veçantë e zënë edhe seritë më të vjetra, në gërshetim me ato të reja.

Por cili është seriali më i pëlqyer deri tani? Duke u bazuar në një sondazh të YouGov, këtë listë nuk e prinë as “The Office”, “Game of Thrones” e as “The Sopranos”. Më poshtë gjeni një listë të bazuar në sondazhin e YouGov i cili është bazuar në shikueshmërinë e serialeve nga amerikanët.

50. “Criminal Minds”

©COMCBS

49. “The Brady Bunch”

©PARAMOUNT HOME ENTERTAINMENT

48. “Columbo”

©UNIVERSAL PICTURES HOME ENTERTAINMENT

47. “All in the Family”

©SONY PICTURES HOME ENTERTAINMENT

46. “The Mary Tyler Moore Show”

@20TH CENTURY FOX HOME ENTERTAINMENT

45. “Friends”

©WARNER HOME VIDEO

44. “Three’s Company”

©ANCHOR BAY ENTERTAINMENT

43. “The Tonight Show Starring Johnny Carson”

©NBCU PHOTO BANK/NBCUNIVERSAL/GETTY IMAGES

42. “Dr. House”

©UNIVERSAL PICTURES HOME ENTERTAINMENT

41. “The Dick Van Dyke Show”

@CBS/GETTY IMAGES

40. “Seinfeld”

@SONY PICTURES HOME ENTERTAINMENT

39. “Sanford and Son”

©SONY PICTURES HOME ENTERTAINMENT

38. “Laverne & Shirley”

©COMCBS

37. “The Jeffersons”

©SHOUT! FACTORY

36. “60 Minutes”

©CBS BROADCASTING

35. “Little House on the Prairie”

©NBC

34. “Home Improvement”

©BUENA VISTA HOME ENTERTAINMENT

33. “Law & Order”

©UNIVERSAL PICTURES

32. “Alfred Hitchcock Presents”

©SILVER SCREEN COLLECTION/GETTY IMAGES

31. “Everybody Loves Raymond”

©COMCBS

30. “The Simpsons”

©FOX

29. “Married… With Children”

©SONY PICTURES HOME ENTERTAINMENT

28. “Lassie”

©CBS PHOTO ARCHIVE/GETTY IMAGES

27. Three Stooges shorts

©BETTMANN/GETTY IMAGES

26. “Cheers”

©COMCBS

25. “America’s Funniest Home Videos”

©SER BAFFO/GETTY IMAGES

24. “The Fresh Prince of Bel-Air”

©WARNER HOME VIDEO

23. “The Beverly Hillbillies”

©COMCBS

22. “Family Feud”

©QUANTRELL D. COLBERT/WALT DISNEY TELEVISION/GETTY IMAGES

21. “I Dream of Jeannie”

©SONY PICTURES HOME ENTERTAINMENT

20. “The Munsters”

©UNIVERSAL STUDIOS HOME VIDEO

19. “Happy Days”

©COMCBS

18. “Gilligan’s Island”

©CBS/GETTY IMAGES

17. “The Andy Griffith Show”

©PARAMOUNT HOME VIDEO/GETTY IMAGES

16. “The Price Is Right”

©FREDERICK M. BROWN/GETTY IMAGES

15. “The Muppet Show”

©WALT DISNEY HOME ENTERTAINMENT

14. “M*A*S*H”

©20TH CENTURY FOX HOME ENTERTAINMENT

13. “The Carol Burnett Show”

©COMCBS

12. “Mister Rogers’ Neighborhood”

©INTERNATIONAL/GETTY IMAGES

11. “Bewitched”

©SONY PICTURES HOME ENTERTAINMENT

10. “Wheel of Fortune”

©HERB BALL/NBCU PHOTO BANK

9. “The Golden Girls”

©BUENA VISTA HOME ENTERTAINMENT

8. “The Twilight Zone”

©COMCBS

7. “The Jetsons”

©WARNER BROS. HOME ENTERTAINMENT

6. “I Love Lucy”

©CBS PARAMOUNT DOMESTIC TELEVISION

5. “Sesame Street”

©AP PHOTO/MARK LENNIHAN

4. “The Bugs Bunny Show”

©FILMPUBLICITYARCHIVE/UNITED ARCHIVES/GETTY IMAGES

3. “The Flintstones”

©WALT DISNEY TELEVISION/GETTY IMAGES PHOTO ARCHIVES

2. Tom and Jerry cartoons

©STEVE EASON/HULTON ARCHIVE/GETTY IMAGES

1. “Jeopardy!”

©AMANDA EDWARDS/GETTY IMAGES