Durmishi: Jemi bërë ‘vrasës’ të njëri tjetrit, jemi dalldisur dhe nuk e di a po e vërejmë këtë

Nga Luan Durmishi

Në ditët e fundit të Covid 19, në trupin tim, kuptova saktësisht se virusi është shumë i rrezikshëm ! Përtej këtij vrasësi të padukshëm që po mer jetëra njerëzish, kuptova se edhe ne jemi bërë “vrasës” të pavetëdijshëm të njëri tjetrit !

Të nënës dhe babait, të motrës dhe vëllaut, të shokut dhe shoqes etj… ! Jemi dalldisur dhe nuk e dijë a po e vërejmë këtë ? Qeveritë në të gjitha anët e globit, kur po kanë zgjedhje, po e humbin toruan dhe si të “çmendur ” po vrapojnë pas turmave dhe kështu po bëhemi të gjithë “vrasës” të njërit t’jetrit, e nuk po di a po e kuptojmë këtë apo nuk po duam t’a kuptojmë ! Ata pastaj po kthehen në humanitet, e ne në vazhdim dalldisjeje !

Virusi po vazhdon të vret, e dhimbjet veq po shtohen, kurse frika nga ky virus tek ne si duket ende është shumë largë.
Ju lutem respektoni masat që pasojat dhe dhimbjet të jenë sa më afatëshkurta. / KultPlus.com

Luan Durmishi nënshkruan kontratë me Label-in ‘’Lahuta Music’’

Label – i  ( shtëpia muzikore ) ‘’ Lahuta Music’’, i cili menaxhohet nga ONIMA nënshkruan kontratë me Luan Durmishin si trajnues vokali ( Vocal Coach ).

Kjo shtëpi muzikore bëhet a para shtëpi në të gjitha trojet shqiptare dhe me gjerë, me trajnues ( profesionist ) të vokalit, i cili do t’i trajnojë të gjithë këngëtarët me të cilët kjo shtëpi do të lidhë kontrata me ta.

Nga tash e tutje ‘’ Lahuta Music ‘’, e cila drejtohet nga Erkand Shabani do të nxjerrë  artistë të rijnë dhe që janë në skenë në mënyrën me profesionale si këngëtar profesionist, të cilët do ta kenë target industrinë e muzikës moderne, pop etj… , duke ju ofruar kushtet më moderne në rajon si dhe me një ekip profesional e të përkushtuar për zhvillimin e artistëve.

Këngëtarët e kësaj shtëpie muzikore ekskluzivisht do të kenë mundësi të marrin instruksionet, teknikat vokale dhe ato interpretative më bashkëkohoret , të cilat aplikohen në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, për të cilat Luan Durmishi ka specializuar dhe është certifikuar për teknikat vokale dhe ato interpretative‘’ Zëri për trupin, trupi për zërin’,’ në klasën e një prej pedagogeve më të mira në SHBA , Dorothy Stone./ KultPlus.com

‘Ju nuk e doni vendin tuaj, sepse interesat personale, inatet dhe paraja ju kanë rrëmbyer edhe atë pak dashni’

Luan Durmishi – Tenor

Kur bota po mrekullohet çdo ditë e më shumë vetëm me artistët dhe sportistët kosovar, ju nuk e votoni ligjin për sponsorizim në kulturë dhe sport.

Ju nuk e votoni, sepse ju jeni turpi i këtij vendi. Ju kur ndodh diçka e bukur në artin dhe sportin kosovar, brenda e sidomos jashtë vendit, vraponi kush më shpejtë e kush më parë të bëj statuse mburrjeje për sukseset tona të merituara!

Ju kur ndodh diçka e bukur nga artistët dhe sportistët kosovar jashtë vendit, vraponi me shumicë për ti hipur aeroplanit ti merrni ato dreq meditje që paguhen nga taksat tona dhe për tu dukur të “kulturuar” kinse ne kuptojm nga arti dhe i suportojmë artistët dhe sportistët tanë!

Juve vetëm me art dhe sport ju ka mbetë të krenoheni dhe me asgjë t’jetër, sepse jeni bërë vetë turpi për botën, kurse ne suksesi dhe imazhi më i mirë !

Tash, kur erdhi momentumi jonë ta përfaqësojmë vendin më lehtë dhe dinjitetshëm brenda dhe jashtë, siq e kemi bërë deri tash, ju nuk i hapni rrugën artit dhe sportit për inatet dhe interesat e juaja personale.

Ju është e vërtet që jeni shumë më të fuqishëm se ne ekonomikisht dhe në vendime të tilla, sepse vetëm ju më së miri e dini këtë, se si keni mbërri deri aty, por e vërteta është se ju kurr nuk do të mund ta luftoni dhe bllokoni fuqinë që e kemi ne si artistë dhe sportist.

Ju nuk e doni vendin tuaj, sepse interesat personale, inatet dhe paraja ju kanë rrëmbyer edhe atë pak dashni nesë e keni pasur për vendin ndonjëherë ! Kurse ne për dallim nga ju, e duam dhe do ta dojmë gjithmonë vendin, madje do të vazhdojmë pa u ndal ta bëjmë sa më të bukur që mundemi me punën tonë./KultPlus.com

Luan Durmishi: Si artistë jemi të shokuar se akoma ka këso lloj personash nëpër institucione

 

Komenti i një zyrtari të Ministrisë së Drejtësisë, Xheladin Krasniqit në rrjetin social në Facebook ku është shprehur se komunitetit LGBTI duhet t’u hiqen kokat më shpatë, ka tronditur shumë njerëz. Ai bën thirrje për një vrasje të drejtpërdrejtë të ekipit të shfaqjes “55 shades of gay”.

Qendra Multimedia dhe ekipi i shfaqjes “55 shades of gay” janë tronditur nga komenti fashist i Xheladin Krasniqit, i cili është një zyrtar i Ministrisë së Drejtësisë. 

Luan Durmishi këtë e quan një kërcënim nga një zyrtarë i lartë shtetëror ndaj lirive themelore.

“Kërcënimet nga zyrtarë të lartë shtetëror ndaj lirive themelore, në prag të përvjetorit të Pavarësisë. Prerje kokash dhe thirrje për shfarosje ndaj komunitetit LGBT dhe të artistëve, të cilët edhe tek ne si kudo në botë janë në vija të para të mbrojtjes së lirive të të gjithëve. Në këtë rast si artist performues në shfaqjen e Qendrës Multimedia “55 shades of gay” së bashku me kolegët e mij, jemi të shokuar se akoma ekzistojnë kësi lloj personash nëpër institucione, të cilat do të duhej të na shërbenin në mbrojtjen e lirive të të gjithëve. Edhe në kohën e Millosheviqit artistët kanë qenë të kërcënuar për idetë dhe veprat e tyre për lirinë. I bëjë thirrje prokurorisë që ta merr shumë seriozisht këtë kërcënim.”, ka thënë Durmishi. /KultPlus.com

Roli i nënës në ‘Këngën e Rexhës’ është jetësuar në Vjenë nga artistja nga Kurdistani, pa e kuptuar asnjë fjalë të tekstit

Gili Hoxhaj

Në fillim të marsit 2018, Kisha “Shën Ndou” në Prishtinë ishte mbushur plot me audiencë.

Krejt sy e vesh ata dukeshin në mes të programit, së bashku me Korin e Filharmonisë së Kosovës, e nën tingujt e violinës së Festim Fanajt kur kishin filluar të zhyteshin në zërin e thellë të Luan Durmishit. Përballë tyre ishte dirigjenti që vepron në Londër, Marsio Da Silva. Këtë interpretim më të veçantë e pat bërë përjetimi i publikut që po dëgjonte “Këngën e Rexhës”, e cila erdhi nën aranzhimin e kompozitorit Hajrullah Syla.

Kur vepra mbaroi, publiku dukej sikur kishte gjetur prehje në interpretim e zor ishte shkëputur nga kjo qetësi, për të vazhduar me duartrokitje të fuqishme. Luan Durmishi nuk po e interpretonte këtë vepër për herë të parë. Para dhjetë vitesh e kishte përjetuar një eksperiencë fort të veçantë derisa e kishte kënduar para një publiku krejtësisht tjetër në Austri, që nuk dinte asnjë fjalë të veprës. Nuk ishte vetëm publiku ai që nuk e kuptonte tekstin e saj, por edhe vetë këngëtarja që kishte vendosur të interpretonte përkrah Durmishit.  

Drejtoresha e teatrit “Lalish”, Nigar Hasib, përsipër kishte marrë rolin e nënës së Rexhës. Kishte përfunduar në skenë pa e ditur tekstin por duke e ndjerë e transmetuar fuqishëm atë. Kjo kishte ndodhur në saje të respektimit të rregullave të teatrit, ku artisti që përballet me tekste të vendeve të tjera, e transmeton atë vetëm përmes impulseve, lëvizjeve të trupit të cilat nxjerrin në pah fuqinë e zërit. Kështu Nigar e kishte interpretuar copëzën muzikore pa kuptuar as edhe një fjalë të saj, pa e ditur aspak historinë veprës, përkundër që gjatë provave e kishte ndjerë se vështirë po i rezistonte asaj. Përkundër këtyre, publiku e solistja e kishin shoqëruar veprën me një intensitet emocionesh, derisa publiku kishte përfunduar mes lotësh. Kështu e kujton tenori Luan Durmishi performancen që e cilëson si një nga eksperiencat më të veçanta të karrierës së tij.

Depërtimi i Durmishit në Lalish Theater Labor në Vjenë

Lalish Theater Labor në Vjenë është një teatër bashkëkohor, krejtësisht jokonvencional që merret me traditën dhe eksplorimin e kulturave të qytetërimeve të ndryshme, përmes të cilave gjen artistë të atyre vendeve që ata i konsiderojnë si përfaqësuesit më të denjë të kulturave vendore, derisa kjo arrihet përmes një punëtorie seleksionuese. Pas kësaj, artistët ftohen në teatër për të bashkëpunuar në krijimin e performancave muzikore. Pasi një pjesë e këtij teatri kishin vizituar Kosovën, kishin përzgjedhur Durmishin për të përfaqësuar Kosovën në projektin e tyre ‘’Drei Brucken’’, ku ishin të përfshirë  Kosova, Ukraina dhe Irani.

“Artistët nga Irani, për shkak të problemit të lëvizjes, nuk kishin pasur mundësi të jenë pjesë e projektit dhe vendi i tretë është zëvendësuar me Vjenën, konkretisht me bashkëthemeluesit e këtij teatri, artisten me prejardhje nga Kurdistani, Nigar Hasib dhe Shamal Amin, dy udhëheqëset e këtij teatri”, tregon Durmishi.

Ajo çka e bën edhe më të veçantë këtë teatër është “rregullorja” se në çdo ballafaqim me kulturat e vendeve botërore, nuk duan të dinë se çka thotë teksti në fjalë i një monologu ose kënge. Kur një artist i një vendi të caktuar sjellë tekst në fjalë ose tekst notal në fjalë, në këtë teatër përmes eksperimentit laboratorik deri te vënia e performancave në skenë, punohet vetëm përmes impulseve, lëvizjeve të trupit të cilat nxjerrin në pah fuqinë e zërit, emocionin real përmes të cilit praktikisht kuptohet domethënia e tekstit. 

Rrugën për atje, Durmishi e kishte marrë me një bagazh veprash të kulturës shqiptare, në mesin e të cilave ishte edhe “Kënga e Rexhës”. Ai kishte interpretuar këtë këngë në provat eksperimentale para bartësve të teatrit e kolegëve nga Ukraina. Interpretimi e vepra i kishte goditur të gjithë, veçmas Nigar Hasib, e cila njihet si një artiste e këngëtare e përmasave të mëdha që ka marrë në botë epitetin e divës së këtij teatri.

“Te nesërmen, drejtori i teatrit – Shamal Amin, artist dhe antropolog i jashtëzakonshëm më thotë se Nigar ka vendosur të performojë vetëm me ty, në njërën pjesë të performancës “Këngën e Rexhës” në duet. Natyrisht që për mua ishte tejet privilegj të performoja vetëm me Nigar Hasib ”, shpjegon tutje për KultPlus tenori Durmishi.

Për Nigar Hasib, “Kënga e Rexhës” mbetet vepra që e ka emocionuar nga gishtërinjtë e këmbës e deri tek flokët

Durmishi tregon se e kishin ndërtuar veprën në mënyrë spontane përmes lëvizjeve të trupit dhe gjatë provave derisa ai këndonte “Këngën e Rexhës” në formën e tij origjinale (accapella), Nigar lëshonte tinguj të çuditshëm nga trupi i saj. Gjatë kësaj kohe, ajo e kishte ndjerë se nuk po mund t’i qëndronte rezistente kësaj storje dhe kishte bërë përpjekje që për herë të parë t’i thyente rregullat e teatrit.

“Më thotë “rregullat shpesh ja që thyhen. Nëse jo tash gjatë krijimit tonë të kësaj performance, atëherë pas përfundimit të katër shfaqjeve tona, dëshiroj shumë ta di se çka thotë teksti nga fillimi deri në fund”. Unë refuzoj natyrisht t’i tregoj domethënien e tekstit gjatë eksperimentit dhe i premtoj që në fund të shfaqjes së fundit do t’i tregoj saktësisht se çka është storja e këngës”, tregon tutje tenori kosovar.

Kjo performancë ka mbetur fort e ngulitur në mendjen e Durmishit, i cili e kujton në detaje. Ai thotë se Nigar, aq magjishëm e kishte sjellë rolin e nënës, duke nxjerr nga trupi i saj tinguj ofshame të një nëne ‘’shqiptare’’ pa e ditur tekstin, por në fakt duke e ditur që bëhet fjalë për një tragjedi dhe një vajtim mortor. Ashtu siç e kujton Durmishi, interpretimi i tyre i përbashkët kishte përlotur edhe audiencën.

“Unë gjatë performancës tonë isha i ballafaquar për herë të parë me mrekullinë e artit dhe për mua ai moment, ata tinguj të Nigarit që të rrëqethnin të gjithë trupin, ato lëvizje të trupit të saj që tregonin dhimbjen për “djalin” e saj të vdekur, ajo audiencë e tëra gati e përlotur nuk do të shlyhen kurrë nga memoria ime artistike”, rrëfen Durmishi.

Kurse artistja Nigar Hasib kishte cilësuar ‘Këngën e Rexhës’ si veprën që e ka emocionuar më së shumti në karrierën e saj duke thënë se çdo tingull e kishte ndjerë nga gishtat e këmbëve e deri tek flokët.

“Zëri për këtë teatër është më tepër se artikulim i fjalëve apo pasues i teksteve të mësuara përmendësh”

Përvojën e tij në këtë teatër, Durmishi e cilëson si një ndër eksperiencat më të rëndësishme në karrierën e tij, ndërsa tregon për veçantitë e këtij teatri, tek i cili i kushtojnë shumë rëndësi zërit. Pushteti i artistit në skenë është i definuar në zërin e tij. Durmishi për KultPlus tregon se vetëm në këtë teatër e ka parë ballafaqimin me pushtetin e zërit të artistit. Zëri për këtë teatër është më tepër se artikulim i fjalës apo pasues i teksteve të mësuara përmendësh.

“Zëri për ta është pjesa më e rëndësishme e performuesit, duke e konsideruar se kryesisht teatri tradicional euro-amerikan duke qenë i lidhur ngushtë me tekstin e shkruar dramaturgjik, rolin e zërit e ka kufizuar gati krejtësisht, duke e vënë në shërbim të dialogjeve verbale me përmbajtje apo domethënie të caktuar, përmes aktorëve apo përgjithësisht artistëve performues të këtij teatri”, tregon tutje tenori Luan Durmishi.

Në këtë mrekulli të këtij teatri qëndrojnë dy ‘’bardet primitiv’,  Nigar Hasib dhe Shamal Ami, të cilët janë bartësit kryesor të Tetarit “Lalish” dhe të cilët përmes ekspeditave etnologjike dhe antropologjike në kulturat dhe qytetërimet e hershme vazhdojnë t’i gjurmojnë misteret e humbura të zërit njerëzor.

Durmishi tregon se në teatrin “Lalish” zëri nuk është vetëm diçka që dëgjohet, por ai edhe ‘’shihet’’ dhe si i tillë vepron. Nigar Hasib thotë “zëri për sy e jo sallë për vesh’’.

Në këtë teatër artistët nuk luajnë role. Aty askush nuk imiton dhe kopjon askënd. Ata janë të gjithë vetja e tyre. Në këtë teatër nuk ka role kryesore e as dytësore. Aty secili është rol kryesor. Aty secili është autor, regjisor dhe aktor.

“Mund të themi se në këtë teatër brenda një shfaqjeje, secili ashtu siç e ka rrëfimin apo historinë, e ka edhe shfaqjen e tij  dhe paraprakisht në këtë teatër, kështu ndërtohet gjithçka nga fillimi deri në fund. Kjo është magjia e teatrit “Lalish””, tregon Durmishi.

Durmishi ndihet i lumtur që këtë interpretim ai ia ka falur edhe publikut të Prishtinës, ani pse në një format krejtësisht tjetër.

“Natyrisht ndjesia gjatë interpretimit tim si solist me “Këngën e Rexhës”  ishte pothuajse e njëjtë dhe ajo u pa në reagimin dhe sytë e publikut, por e ndryshme si koncept, sepse interpretohej  prej një mediumi dhe formati krejtësisht tjetër të artit, atij të muzikës klasike”, tregon ai.

Durmishi thotë se ajo çfarë i karakterizon performancat e tij artistike është emocioni. Ai thotë se është produkt i studimeve edhe të dobëta edhe atyre superiore, por në fund emocionin e fort dhe te sinqertë, nuk ka lejuar që ta shkatërrojë askush.

“Ti mund të kesh shkollime të dobëta dhe brilante gjatë studimeve gjithkund në botë, por emocionin ose e ke, ose nuk e ke. Interpretimi i një artisti në çfarëdo lloj medium te artit nëse nuk transmeton emocion, rrezikon gjithmonë ta humbasësh publikun, për arsyen sepse publiku është shumë i sinqertë kudo” tregon ai.

Luan Durmishi është tenor multidimensional, themelues dhe udhëheqës i Orkestrës “Rexho Mulliqi” dhe anëtar i korit të Filharmonisë së Kosovës. / KultPlus.com

Me tingujt e “Vdekja nuk është fundi” do t’i jepet lamtumira Lumit

Dje ka ndërruar jetë regjisori i njohur nga Kosova, Bekim Lumi i cili për më shumë se dy vite po përballej me sëmundjen e rëndë të kancerit, shkruan KultPlus.

Gjatë ditës së sotme do t’i ipet lamtumira e fundit ndërsa nga ora 12:00 do të fillojnë homazhet në Teatrin Kombëtar të Kosovës. Tenori Luan Durmishi do ta jetësoj amanetin e tij që sot të përcillet me muzikë për banesën e fundit, me veprën “Vdekja nuk është fundi” të nobelistit Bob Dylan.
Më poshtë ju sjellin postimin e plotë të Luan Durmishit.

Miku im i dashtun !

E paske lënë amanet që unë sot të t’përcjellë në banesën tënde të fundit me këngë ! Unë, sot nuk e gjejë dot forcën të këndoj ! Të LUTEM falëm ! Por, unë sot gjithsesi do ta gjejë forcën dhe do ta përmbush amaneti , në tingujt e pianos , krijimin tim që ta kam dediku TY , me vargjet me të bukura dhe më të fuqishme, nga poeti , nobelisti dhe muzikanti Bob Dylan ” Vdekja nuk është fundi “.

Miku im i dashtun !

Më kujtohet kur më ke tregu , se fillimin e studimeve t’ua e ke nisur në muzikë , për t’i braktisur ato menjëherë , për shkaqe të rrethanave politike të asaj kohe ! Dhe si disident , që t’kanë konsideru , nëse nuk gaboj dhe dashuri të madhe që ke pas për Shqipërinë
kë lënë vendin , për t’i vazhdu studimet , për teatër në Tiranë.
Je kthy në Kosovë , në teatrin tënd të dashtun për të bërë mrekulli ! Unë, sot me shumë dhimbje , por i përmbushun që po ta plotësoj amanetin tënd , do t’përcjellë në banesën tënde të fundit me muzikë dhe vargje , sepse muzika për TY ishte dhe mbeti pika më e fuqishme e artit , sepse TI e doje aq shumë muzikën dhe ishe njeriu më muzikal dhe shije hollë për muzikë , që kam taku në jetën time.

Orkestra “Rexho Mulliqi” së shpejti në Orkestër Simfonike A2

Orkestra “Rexho Mulliqi” së shpejti do të shndërrohet në Orkester Simfonike A2.

Këtë e ka bërë të ditur për KultPlus, menaxheri i Orkestrës Luan Durmishi.

“Së shpejti Kosova do t’i ketë dy Orkestra Simfonike, atë të Filharmoinsë së Kosovës dhe Orkestrën Simfonike “Rexho Mulliqi”. Poashtu jemi duke punuar në repertorin e ri, i cili do të vijë me një koncert të madh për një ngjarje të rëndësishme”, ka thënë Durmishi.

Për këtë koncert të Orkestra “Rexho Mulliqi”, Durmishi ka thënë se janë duke punuar një grup të madh njerëzish profesionist të fushave të ndryshme./ KultPlus.com

Luan Durmishi: Filharmonia e Kosovës pretendoi se realizoi një prezantim të suksesshëm, në të vërtetë realizoi një prezantim të dobët

Te premtën e kaluar u interepretua vepra madhore e kompozitorit Joseph Haydn “Missa in Tempore Belli” – Meshë në kohën e luftës, nga institucioni më i lartë në vend – Filharmoina Opera e Kosovës.

Kjo vepër sic dihet është shkruar për kor profesional, orkestër dhe solist. U pretendua si realizim i suksesshëm, por në fakt ishte një realizim tejet i dobët në cdo aspekt. Me këtë dua të them se për të realizuar një vepër kaq komplekse në cdo aspekt profesional, ne na duhet së pari një edukim shumë cilësor, të cilin ende nuk e kemi dhe nuk do ta kemi edhe për një kohë shumë të gjatë, thënë më shkurt edhe pak shekuj.

Nëse nisemi nga fakti se ne po e mbajmë gjallë kulturën sic po pretendojnë disa përgjegjës të këtij institucioni, atëherë e kemi shumë gabim, sepse vec sa e dëmtojmë shumë institucionin dhe performuesit e këtij institucioni, duke i arritur koncertet komplet me një dhunë sistematike, psiqike, gjë që arti nuk e duron në asnjë moment këtë sistem.

Arti është kulturë, edukim, realizim dhe profesionalizëm i mirëfillt. Kjo që e thashë më lart, po i ndodhë tash e sa vite, sidomos korit të këtj institucioni. Nëse nisemi nga interesi personal, atëherë lë për të besuar shumë se e gjithë kjo ambicie për të realizuar vepra të këtij formati, shumë kompleks sic është kjo meshë, bëhet kryekput për interesa personale.

Kjo u vërtetua shumë qartë të premtën e kaluar, se për të realizuar një vepër të tillë, të paktën duhet të udhëhiqet nga dirigjent super profesional , në të kundërtën vepra nuk duron dirigjent total amator, sic e kishte kjo vepër të premtën e kaluar, duhet të paktën të ketë solistë shumë të mirë, gjë që rezultoi me solistë shumë të dobët, pervec basit tashmë të dëshmuar Frano Lufi ( në këtë rast u sigmatizuan solistët shumë të mire që i ka ky institucion i yni ). Dhe krejt në fund, vepra u realizua si u realizua falë atyre pak muzicientëve të rinjë shumë të mirë dhe me përvoja edukimi dhe ekperiencë jashtë vendit./KultPlus.com

Luan Durmishi sjellë Studion e Teknikës Vokale dhe Repertorit

Studio e teknikës vokale dhe repertorit është një program i udhëhequr nga tutori vokal Luan Durmishi, që ka në fokus edukimin, avancimin dhe zhvillimin e zërave/vokaleve, gjegjësisht këngëtarëve dhe aktorëve, përmes teknikës ‘’Zëri për trupin, trupi për zërin’’, përcjell KultPlus.

Studio e teknikës vokale dhe repertorit ofron trajnime profesionale me fokus të veçantë në vokalin e këngëtarëve. Duke filluar prej këngëtarëve fillestarë e deri tek këngëtarët me më shumë përvoje në skenë, studioja aplikon metodologji tejet të avancuar dhe bashkëkohore, me programe të specializuara 6 mujore që kanë mundësi avancimi në kohëzgjatje deri në një vit. Çfarë e bën këtë teknikë të veçantë është fakti se ajo është në shërbim të të gjitha zhanreve muzikore. Një aplikim të jashtëzakonshëm, kjo teknikë e gjen edhe tek aktorët, duke iu mundësuar ta shfrytëzojnë potencialin e tyre vokal.

Edukimi përmes kësaj teknike bëhet përmes kurseve të Vokalit dhe të Repertorit, paralelisht dhe ndaras, sipas kërkesës dhe nevojës, duke mos u kufizuar në zhanre apo stile të caktuara.

Përshkrim i shkurtër i teknikës “Zëri për trupin, trupi për zërin”

Teknika në fjalë, vjen si rezultat i një sërë studimesh që i janë bërë vokalit gjatë dekadës së kaluar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ekspertët e zërit në bashkëpunim me shkencëtarët mjekësorë kanë konstatuar se 90% e këngëtarëve këndojnë me sforcim. Për më tepër, ekspertët e UMHS (University of Medicine and Health Sciences) në Neë York City, të cilët kanë bërë një studim më të thellë, përmes obduksionit në trupa njerëzorë, kanë parë se elasticiteti i kordave të zërit është shumë më i madh sesa që u është krijuar mundësia këngëtarëve me përdorimin e metodologjive të aplikuara deri më tani. Këto hulumtime kanë gjetur format më praktike për trajtimin e vokalit, të cilat kanë rezultuar tejet të suksesshme, duke e larguar tërësisht sforcimin gjatë performancës dhe tejkaluar teknikat e deritanishme konvencionale.


Teknika vokale “Zëri për trupin, trupi për zërin” ndikon drejtpërdrejt në zgjerimin e ambitusit të këngëtarëve, në origjinalitetin e tyre, qetësinë gjatë performancës, energjinë e këndimit, në rehabilitimin e dëmtimit të vokalit dhe, më e rëndësishmja, në rregullimin e frymëmarrjes në mënyrë profesionale dhe kondicionin e saj.

Kjo teknikë nuk kufizohet në një grupmoshë të caktuar, në një stil të muzikës, apo në ambitus të ulët apo të lartë. “Zëri për trupin, trupi për zërin” thyen kufijtë konvencionalë dhe e ndihmon çdo lloj vokali ta shprehë vetveten në mënyrën më të natyrshme të mundur në cilindo repertor./ KultPlus.com