Sot nis Octoberfest-i në Mynih

16 shtatori është një datë që të gjithë adhuruesit e birrës e kanë rrethuar me të kuqe në kalendarin e tyre.

Këtë ditë, në fakt, nis Oktoberfesti i Mynihut, i cili njihet globalisht si festivali më i rëndësishëm i birrës në botë.

Një festë që filloi në 1810 për të festuar martesën midis princit dhe mbretit të ardhshëm, Ludwig I të Bavarisë, me princeshën Therese të Saxe-Hildburghausen.

Tetë vjet më vonë, në 1818, ideja u përdor përsëri nga William I, Mbreti i Württemberg, i cili thirri një festival të madh në Shtutgart për të lehtësuar moralin e fermerëve që kishin humbur të korrat e tyre për shkak të motit të keq, duke krijuar kështu ”Cannstatter  Volksfest”.

Me kalimin e kohës, tradita e festave të birrës ka kaluar kufijtë gjermanë dhe është përhapur në të gjithë botën dhe, në shumicën e rasteve, periudha e zgjedhur mbetet midis mesit të shtatorit dhe mesit të tetorit.

Në Vjenë festohet nga 21 shtatori deri më 8 tetor me ”Wiener Kaiser Wiesn”.

Edhe një muaj festimesh me lumenj birre në Trento ku zhvillohet ”Oktoberfest Trento” nga 15 shtatori deri më 15 tetor, një ngjarje e krijuar për të kujtuar Andrea Michele Dell’Armi që konsiderohet një nga krijuesit e Oktoberfest-it të Mynihut.

Nga 18 deri më 21 tetor, Varshava i bën homazhe birrave të prodhimit me festivalin ”Piwa”.

Festivali i birrës mbërriti edhe jashtë shtetit, pasi nga 21 deri më 23 shtator, Denver pret Festivalin e Madh të Birrës Amerikane./ atsh/KultPlus.com

Presidentja Osmani në Mynih për Konferencën për Siguri

Presidentja Vjosa Osmani është duke marrë pjesë në Konferencën për Siguri që po mbahet në Mynih të Gjermanisë. 

Nga atje ajo ka njoftuar se është takuar me homologen e saj sllovene, Nataša Pirc Musar, me të cilën tha se ka folur për forcim të partneritetit.

“Bashkëpunimin e ngushtë me Slloveninë do ta vazhdojmë edhe gjatë mandatit të Presidentes së re Nataša Pirc Musar. Në Mynih, diskutuam forcimin e partneritetit tonë, bashkëpunimin për të kontribuar në paqe të qëndrueshme në rajon e më gjerë, si dhe mbështetjen për integrimin e plotë të Kosovës në institucionet euroatlantike”.

Osmani mori pjesë edhe në një panel me temë diskutimi për gruan, paqen dhe sigurinë. / KultPlus.com

Rita Ora iu rikthehet fuqishëm koncerteve, interpretimi i saj në Mynih mahnit audiencën

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Rita Ora, ka performuar së fundmi në festivalin “Superbloom” në Mynih të Gjermanisë, shkruan KultPlus.

31-vjeçarja ndau disa fotografi dhe video me ndjekësit e saj në rrjetin social ‘Instagram’. Ndërkaq, në mbishkrim ajo thotë se Shqipëria është ndalesa e saj e radhës.

“Ju keni brohoritur jashtë mase, saqë u argëtova shumë atje lart! Faleminderit ‘Superbloom’ dhe të gjithë atyre që erdhën për të parë dhe kënduar në majë të mushkërive! Ju pashë të gjithëve!!! Shqipëria ti je ndalesa radhës! Shihemi së shpejti!!”, ka shrkuar Ora.

E veshur me markën “Versace”, ajo është shfaqur tejet tërheqëse. Duket se artistja iu është rikthyer koncerteve mbresëlënëse anembanë botës.

Ora po ashtu ka paralajmëruar se do të sjell së shpejti për fansat edhe albumin e saj të shumëpritur, ‘Rita Ora 3’. / KultPlus.com

Dirigjenti rus Valery Gergiev shkarkohet nga Filharmonia e Mynihut për mbështetjen ndaj Putinit

Valery Gergiev është shkarkuar nga puna si kryedirigjent i Filharmonisë së Munihut, për shkak të mbështetjes së tij për presidentin rus Vladimir Putin dhe sepse nuk kundërshtoi pushtimin e Ukrainës.

Dieter Reiter tha se vendimi vjen pasi Gergiev nuk iu përgjigj kërkesave të Reiterit që 68-vjeçari të ndryshonte qasjen, raporton AP.

“Kam pritur që ai të rimendojë dhe rishikojë vlerësimin e tij pozitiv për liderin rus”, ka thënë Reiter. “Pasi kjo nuk ndodhi, opsioni i vetëm ishte ndërprerja e menjëhershme e lidhjeve”.

Gergiev ka qenë kryedirigjent i Munihut prej sesionit 2015-2016.

Gergiev aktualisht po drejton një seri shfaqjesh të Mbretëreshës së Spades të Çajkovskit në La Scala në Milano, ku u raportua se ai u përshëndet nga audienca javën e kaluar.

Shtëpia e operës ka deklaruar gjithashtu se ai do të hiqet nga paraqitja e tij e ardhshme më 5 mars nëse nuk flet kundër regjimit rus.

“Ne i kemi kërkuar atij të marrë një pozicion të qartë kundër këtij pushtimi dhe, nëse ai nuk do ta bëjë këtë, ne do të detyrohemi t’i japim fund këtij bashkëpunimi,” tha kryetari i bashkisë së Milanos, Giuseppe Sala, i cili është gjithashtu president i La Scala. .

Filharmonia e Roterdamit ka njoftuar gjithashtu se do të anulojë Festivalin e saj vjetor me Gergiev këtë vit, nëse dirigjenti rus nuk do të revokojë mbështetjen e tij për Putinin; ndërsa festivali Verbier i Zvicrës ka kërkuar gjithashtu që dirigjenti të japë dorëheqjen si drejtor muzikor i Orkestrës së Festivalit Verbier.

Në Nju Jork, drejtori muzikor i Metropolitan Opera, Yannick Nézet-Séguin zëvendësoi Gergiev për tre shfaqje të fundjavës nga Filharmonia e Vjenës në Carnegie Hall. Vendi anuloi gjithashtu dy shfaqje të majit nga Orkestra Mariinsky që Gergiev duhej të drejtonte. / KultPlus.com

Osmani: Procesi i dialogut mes Kosovës dhe Serbisë duhet të përqendrohet në njohjen reciproke

Në ditën e fundit të Konferencës për Sigurisë në Mynih, Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ishte e ftuar si folëse në tryezën e rrumbullakët për të diskutuar të ardhmen e Ballkanit Perëndimor si dhe për sfidat dhe mundësitë në rrugën drejt strukturave euroatlantike.

Në këtë diskutim, përveç Osmanit, morri pjesë edhe Presidenti i Sllovenisë Borut Pahor, përfaqësuesi i BE-së për dialog Miroslav Lajçak, ministrat e punëve të jashtme nga rajoni, ambasadorja i SHBA-ve në NATO, i dërguari i posaçëm i Mbretërisë së Bashkuar për Ballkanin Perëndimor Stuart Peach si dhe përfaqësues të shteteve, organizatave ndërkombëtare dhe shoqërisë civile.

Osmani ka folur për progresin thelbësor që po bën Kosova në fusha të ndryshme dhe njëkohësisht përmendi sfidat me të cilat përballet shteti i Kosovës me një fqinj agresiv dhe destabilizues.

Në kuadër të zhvillimeve të fundit në Evropë, Osmani theksoi nevojën për një përpjekje të bashkërenduar të bashkësisë ndërkombëtare në raport me situatën e sigurisë në Ballkanin Perëndimor.

Ajo theksoi se ndikimi i Rusisë përmes Serbisë është evident dhe se Serbia duhet të trajtohet si shteti që nuk bazohet në vlerat evropiane. Tutje shtoi pjesën e nevojës së angazhimit të vazhdueshëm në procesin e dialogut dhe potencoibse Kosova e ka dëshmuar gjithnjë konstruktivitetin e saj në proces. Kosova çdoherë ka kontribuuar për paqen dhe sigurinë afatgjate dhe në dialog ka treguar angazhim aktiv duke dhënë propozime konkrete, theksoi Presidentja, duke shtuar se procesi duhet të përqendrohet në njohjen reciproke si e vetmja zgjidhje që siguron paqen dhe stabilitetin afatgjatë në rajon. /KultPlus.com

Qytetet dhe fshatrat më të mira të Gjermanisë

Gjermania është një territor i madh me vende të bukura ngado që shkon.

Edhe pse shumica e vendeve të Evropës kanë një qendër kryesore frekuentimi nga turistët, siç ka Franca kullën e Parisit, Gjermania nuk ka një të tillë, por çdo vend i saj të bën të ndihesh sikur po viziton një vend të mahnitshëm.

Guardian ka listuar vendet më të bukura në Gjermani.

Banja e Pyllit të Zi

Është një qytet i vogël i bukur dhe i vjetër, por gjëja më e mirë për të është pishina e madhe publike, e hapur, me rrjedhje uji, zona pikniku me bar dhe një kafene. Më e mira nga të gjitha, kur paguani taksën tuaj turistike ju merrni hyrje falas dhe udhëtim falas me tren rreth rajonit të Pyllit të Zi. Kjo do të thotë që ju mund të eksploroni qytetet e vogla, liqenet, pyjet dhe ujëvarat me tren.

Pamje alpine dhe një plazh, pranë Mynihut

Herrsching am Ammersee është një qytet i vogël pranë Ammersee, një liqen i bukur akullnajor i gjatë 15 kilometra. Ka pamje nga Alpet Bavareze mbi 60 kilometra larg, një shëtitore dhe plazhe ku njerëzit notojnë gjatë verës. Marrja e varkës për në Dießen am Ammersee është gjithashtu një domosdoshmëri, siç është të marrësh me qira një biçikletë për të eksploruar shumë fshatra përrallorë bavarezë aty pranë.

Trashëgimia e Luterit, pranë Berlinit

Lutherstadt Wittenberg është një qytet i bukur më pak se një orë me tren nga Berlini. Është vendi i përsosur për një udhëtim ditor ose qëndrim gjatë natës. Është një vend i bukur, veçanërisht nëse jeni adhurues i historisë së reformimit.

Në malet Harz, Saksonia e Poshtme

Goslar, një qytet i listuar nga Unesco në një zonë e paprekur në malet Harz. Është një qytet i bukur i vjetër me një qendër simpatike. Figurat magjepsëse interpretojnë skena nga e kaluara minerare e Goslar. Një udhëtim i shkëlqyeshëm nga Goslar është të bëni një udhëtim skenik në hekurudhën Brocken me një gjatësi të ngushtë, një mënyrë ideale për të parë disa nga peizazhet natyrore më pak të njohura në Gjermani.

Magjia mesjetare, Bavaria veriore

Qyteti i fortifikuar në majë të kodrës Rothenburg ob der Tauber nuk është vetëm një vend i bukur për t’u vizituar, por një nga qendrat më të rëndësishme historike të Gjermanisë. I rrethuar nga një mur i madh mbrojtës i shënuar nga portat e larta të qytetit, zonat e mbyllura të rrugëve të ngushta, korsive dhe rrugicave, janë një kënaqësi për t’u endur. Kafenetë, restorantet dhe sallat e birrës janë të shumta, ashtu si edhe muzetë.

Çudia arkitekturore pranë Detit të Veriut

Bremen është një qytet i vogël magjepsës, i bukur me rrugë të lashta. Ka një fshat të mrekullueshëm përreth, me parqe natyrore, kështjella, ku ka Muzeun e shkëlqyer Detar Gjerman. Ka shumë restorante të mira jashtë dhe brenda. Shëtitjet përgjatë lumit Weser janë gjithashtu të bukura.

Aty ku Bach luante në organ, Thüringen

Mühlhausen, në Thüringen, është një qytet i vogël me një histori të madhe. I riu JS Bach ishte organist këtu, dhe ju mund të dëgjoni muzikë organesh në kishën ku ai punonte. Qendra mesjetare është një nga më të mëdhatë në Gjermani, me kisha dhe ndërtesa të bukura kudo që të shikoni. Ka dyer të bukura të vjetra prej druri, prapa njërës prej të cilave është bashkia e qytetit ku një nëpunës civil miqësor mund t’ju çojë në dhomën e mrekullueshme të pikturuar të këshillit. Udhëtimi me tren kalon nëpër fshat të qetë në stacionin e përgjumur, larg nga qytetet e mëdha, transmeton Klan Kosova.

Wonky Wonder, Bavaria

Jo shumë larg nga Nuremberg është qyteti mesjetar Dinkelsbühl me çati të kuqe. Një lum i mbushur me trofta. Në mes të korrikut qyteti është i stërmbushur me të rinj të veshur me lëkurë të bardhë.

Dyert me ngjyra të ndezura, dritaret me shkëlqim dhe rrugët kurioze me kalldrëm e bëjnë Dinklesbuhl një qëndrim historik fantastik.

I bukur dhe Hanseatik, Lübecku

Në momentin që ecni nëpër Portën Holstentor të listuar nga Unesco, gjeni një qytet të mbushur me ëmbëlsira. Si ish-kryeqyteti i Lidhjes Hanseatike, ai ka shumë histori dhe kulturë, dhe ka bonusin shtesë për të qenë brenda disa kilometrave plazhe të gjera, me rërë… / KultPlus.com

UEFA refuzon kërkesën për të ndezur Allianz Arena në ngjyrat e ylberit për ndeshjen Euro 2020

Organi qeverisës evropian i futbollit UEFA ka refuzuar kërkesën e cila u bë pas një propozimi nga këshilli i qytetit të Mynihut pas një ligji anti-LGBTQ të miratuar nga parlamenti i Hungarisë javën e kaluar, për të ndezur Allianz Arena të Mynihut në ngjyrat e ylberit për ndeshjen e së mërkurës në Euro 2020 midis Gjermanisë dhe Hungarisë, shkruan CNN, transmeton KultPlus.

Legjislacioni, i cili është kritikuar gjerësisht nga grupet e të drejtave të njeriut dhe partitë e opozitës, ndalon përhapjen e përmbajtjes në shkolla që konsiderohet se po promovohet homoseksualiteti dhe ndryshimi gjinor.

“Racizmi, homofobia, seksizmi dhe të gjitha format e diskriminimit janë një njollë në shoqëritë tona – dhe përfaqësojnë një nga problemet më të mëdha me të cilat përballet loja sot,” ka thënë UEFA në një deklaratë.

“Sjellja diskriminuese ka dëmtuar të dy ndeshjet dhe ligjërimin në internet rreth sportit që duam. Megjithatë UEFA, përmes statuteve të saj, është një organizatë politike dhe fetare neutrale. Duke pasur parasysh kontekstin politik të kësaj kërkese specifike, rreth një mesazhi që synon një vendim të marrë nga parlamenti kombëtar hungarez, UEFA duhet ta refuzojë këtë kërkesë.”

Tutje, UEFA shtoi se ka propozuar që Mynihu të ndezë stadiumin ose më 28 qershor, që shënon Ditën e Çlirimit të Rrugës Christopher, ose midis 3 korrikut dhe 9 korrikut, që është java e ditës së Christopher Street në Mynih.

Dita e Çlirimit të Rrugës Christopher njeh trazirat Stoneëall 1969 dhe marshimin në New York City që u zhvilluan një vit më vonë dhe që tani konsiderohet parada e parë e krenarisë homoseksuale.

Në një propozim ndërpartiak të paraqitur nga këshilli i qytetit të Mynihut, ideja për të ndriçuar Allianz Arena në dritën e ylberit ishte që të jepej një shenjë e rëndësishme dhe e dukshme e solidaritetit ndaj komunitetit LGBTI në Hungari, për ata që vuajnë nën homofobinë dhe tranfobinë e tanishme.

Lojërat e së mërkurës do të jenë fazat e fundit të të dy palëve në fazat e grupeve Euro 2020.

Gjermania humbi ndeshjen e saj të hapjes kundër Francës, por mundi Portugalinë 4-2 në fundjavë, ndërsa Hungaria humbi ndaj Portugalisë në ndeshjen e saj të hapjes para se të barazonte 1-1 me Francën. / KultPlus.com

default