Hungaria thyen rekordin 128-vjeçar të temperaturës së lartë

Departamenti meteorologjik i Hungarisë ka raportuar temperaturën më të lartë gjatë natës, në 128 vitet e fundit, me 25,4 gradë Celsius në mes të valës së të nxehtit të vazhdueshëm në Evropë.

“Niveli më i lartë i mëparshëm i temperaturës gjatë natës u regjistrua në qytetin Szeged më 24 korrik 1894 me 24,6 gradë Celsius dhe temperatura më e fundit u mat dje në kryeqytetin Budapest me 25,4 gradë Celsius”, tha në një deklaratë Drejtoria e Përgjithshme Hungareze e Meteorologjisë.

Temperaturat do të ulen nga e marta dhe priten reshje shiu në disa rajone, por temperaturat do të vazhdojnë të rriten sërish në ditët në vijim.

Evropa po lufton me temperaturat ekstreme pasi vala e të nxehtit në Spanjë dhe Portugali shkaktoi vdekjen e më shumë se 330 personave javën e kaluar ndërsa Britania e Madhe regjistroi temperaturën e saj më të nxehtë ndonjëherë të martën e kaluar.

Ndërkohë, në jugperëndim të Francës, zjarret kanë gllabëruar mijëra hektarë tokë./ KultPlus.com

BE-ja nis procedura ligjore kundër Hungarisë e Polonisë shkaku i LBGT-së

Komisioni Evropian ka thënë se ka filluar masa ligjore kundër Hungarisë dhe Polonisë për atë që e ka cilësuar si diskriminim kundër komuniteteve LGBT në këto dy shtete të BE-së.

Organi ekzekutiv i Bashkimit Evropian tha të enjten se masat e tij kundër Hungarisë janë të lidhura me ligjin e ri, që ua ndalon shkollave përdorimin e materialeve që shihen si promovim i homoseksualitetit. Ky ligj është kundërshtuar ashpër nga BE-ja, por Hungaria dukej e vendosur për të mos hequr dorë dhe e miratoi atë ditë më parë.

Masat kundër Polonisë lidhen me vendimin e disa rajoneve dhe komunave për ta shpallur veten “zona të lira nga ideologjia LGBT” dhe me dështimin e autoriteteve për të reaguar ndaj hetimeve në këtë çështje, shkruan Free Europe, transmeton Gazeta Express.

“Komisioni është duke filluar procedura për shkelje kundër Hungarisë dhe Polonisë në lidhje me barazinë dhe mbrojtjen e të drejtave themelore”, thuhet në njoftimin e këtij institucioni.

“Dy shtetet anëtare tani kanë dy muaj për t’iu përgjigjur argumenteve të ngritura nga Komisioni. Në të kundërtën, Komisioni mund të vendosë që t’iu dërgojë atyre një opinion të arsyetuar dhe në një hap të ardhshëm t’i drejtojë ato në Gjykatën e Drejtësisë të Bashkimit Evropian”, shtohet më tej.

Në Hungari, qeveria nacionaliste e kryeministrit Viktor Orban ka sjellë policika sociale më radikale si pjesë e asaj që e cilëson si mbrojtje të vlerave tradicionale të krishtera nga liberalizmi perëndimor.

Në Poloni, gati 100 autoritete lokale kanë miratuar rezoluta që e kundërshtojnë atë që e quajnë “ideologji LGBT”. Aktivistët për mbrojtjen e këtij komuniteti thonë se këto zona kanë nxitur dhunë dhe kanë kontribuuar në shëndetin e dobët mendor të pjesëtarëve të rinj në moshë të komunitetit LGBT. / Express / KultPlus.com

UEFA refuzon kërkesën për të ndezur Allianz Arena në ngjyrat e ylberit për ndeshjen Euro 2020

Organi qeverisës evropian i futbollit UEFA ka refuzuar kërkesën e cila u bë pas një propozimi nga këshilli i qytetit të Mynihut pas një ligji anti-LGBTQ të miratuar nga parlamenti i Hungarisë javën e kaluar, për të ndezur Allianz Arena të Mynihut në ngjyrat e ylberit për ndeshjen e së mërkurës në Euro 2020 midis Gjermanisë dhe Hungarisë, shkruan CNN, transmeton KultPlus.

Legjislacioni, i cili është kritikuar gjerësisht nga grupet e të drejtave të njeriut dhe partitë e opozitës, ndalon përhapjen e përmbajtjes në shkolla që konsiderohet se po promovohet homoseksualiteti dhe ndryshimi gjinor.

“Racizmi, homofobia, seksizmi dhe të gjitha format e diskriminimit janë një njollë në shoqëritë tona – dhe përfaqësojnë një nga problemet më të mëdha me të cilat përballet loja sot,” ka thënë UEFA në një deklaratë.

“Sjellja diskriminuese ka dëmtuar të dy ndeshjet dhe ligjërimin në internet rreth sportit që duam. Megjithatë UEFA, përmes statuteve të saj, është një organizatë politike dhe fetare neutrale. Duke pasur parasysh kontekstin politik të kësaj kërkese specifike, rreth një mesazhi që synon një vendim të marrë nga parlamenti kombëtar hungarez, UEFA duhet ta refuzojë këtë kërkesë.”

Tutje, UEFA shtoi se ka propozuar që Mynihu të ndezë stadiumin ose më 28 qershor, që shënon Ditën e Çlirimit të Rrugës Christopher, ose midis 3 korrikut dhe 9 korrikut, që është java e ditës së Christopher Street në Mynih.

Dita e Çlirimit të Rrugës Christopher njeh trazirat Stoneëall 1969 dhe marshimin në New York City që u zhvilluan një vit më vonë dhe që tani konsiderohet parada e parë e krenarisë homoseksuale.

Në një propozim ndërpartiak të paraqitur nga këshilli i qytetit të Mynihut, ideja për të ndriçuar Allianz Arena në dritën e ylberit ishte që të jepej një shenjë e rëndësishme dhe e dukshme e solidaritetit ndaj komunitetit LGBTI në Hungari, për ata që vuajnë nën homofobinë dhe tranfobinë e tanishme.

Lojërat e së mërkurës do të jenë fazat e fundit të të dy palëve në fazat e grupeve Euro 2020.

Gjermania humbi ndeshjen e saj të hapjes kundër Francës, por mundi Portugalinë 4-2 në fundjavë, ndërsa Hungaria humbi ndaj Portugalisë në ndeshjen e saj të hapjes para se të barazonte 1-1 me Francën. / KultPlus.com

default

“Unicum”, historia interesante e likerit hungarez

Hungaria njihet për prodhimin e një prej verërave më të shtrenjta në botë, ku një shishe prej verës Essencia, kushton 40.000 dollarë. Megjithatë, ky vend nuk shquhet vetëm për këtë pije, por edhe për një pije kombëtare, të veçantë, të quajtur Unicum, që daton që nga fundi i shekullit të 18-të.

Prodhuar nga kompania e pijeve me bazë në Budapest, Unicum është një liker bimor që përmban një përzierje të fshehtë të më shumë se 40 bimëve dhe erëzave.

“Një pije pak e hidhur, por me një aromë dhe shije delikate të eukaliptit, Unicum është me të vërtetë i fortë, me një shije që forcohet pas çdo gllënjke”, shprehet ambasadori i markës Unicum, Csaba Gulyas. “Është një ilaç i hidhur dhe nuk shijon edhe aq shumë herën e parë kur e provon, por më pas bëhet shija jote e preferuar”.

Historia se si u krijua Unicum është e veçantë. Shishja e pijes ka në ambalazhin e saj një kryq të artë në një sfond të kuq, çka tregon se në fillim ajo ka qenë një pije mjekësore, një lloj shurupi kurues.

Gjithçka filloi më 1790, kur sundimtari i Habsburgut, Jozefi II, pati një periudhë të keqe shëndetësore dhe dr. Zwack, mjek mbretëror në Oborrin Perandorak, krijoi një ilaç bimor për të. Kur e piu atë, Jozefi II thuhet se bërtiti: “Dr. Zwack, das ist ein Unikum!” (Dr. Zwack, kjo është unike!).

Pija u përhap më pas masivisht dhe kompania Zwack u themelua më 1840 nga Jozsef Zwack, një pasardhës i mjekut vizionar. Deri në vitin 1895, Zwack prodhonte mbi 200 lloje pijesh alkoolike duke i eksportuar ato nga një fabrikë që është ende në përdorim sot.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, fabrika u shkatërrua dhe pak më vonë, komunizmi e detyroi ndërmarrjen të shtetëzohej. Sidoqoftë, kompania Zwack hartoi një plan, duke krijuar një recetë të rremë për t’u përdorur nga komunistët. Pasi komunizmi ra më 1989, pasardhësit e Zwack blenë përsëri kompaninë e tyre dhe rikthyen recetën e vërtetë.

“Unicum është historia e Hungarisë politikisht dhe shoqërisht, që nga perandoria e Hapsburgut e deri sot. Kjo sigurisht që i jep asaj një vend të veçantë në zemrat e hungarezëve”, shprehen përfaqësues të kompanisë Zwacks. \ a2news/ KultPlus.com

Një tjetër shtet evropian kthen gjendjen e jashtëzakonshme, rivendos shtetrrethimin

Hungaria rivendosi gjendjen e jashtëzakonshme, për shkak të pandemisë së koronavirusit. Lajmi u konfirmua nga kryeministri Viktor Orban në një video të postuar në faqen e tij në Facebook.

Vendi do të mbyllë klubet e natës dhe do të vendosë një shtetrrethim gjatë natës për të frenuar përhapjen e infeksioneve të koronavirusit, tha Orban.

Kryeministri tha se qeveria do të ushtrojë një kontroll më të rreptë në vendet e argëtimit, të tilla si kinematë, teatrot dhe eventet sportive, për t’u siguruar që audienca të ndjekë masat e parashikuara për distancimin shoqëror dhe mbajtjen e maskave.

Nëse këto protokolle nuk ndiqen, policia ka autoritet të ndërhyjë, të gjobisë dhe madje të mbyllë vendet nëse është e nevojshme.

Qeveria gjithashtu do të “rrisë frekuencën e transportit publik në mëngjes dhe gjatë orës së pikut të mesditës” për të shmangur mbipopullimin, shtoi Orban.

Këto masa vijnë ndërsa numrat e rasteve ditore në Hungari vazhdojnë të rriten, duke e lënë qeverinë të shqetësuar për tejkalimin e kapaciteteve të spitaleve. / KultPlus.com

Folklori dhe kultura e Beratit prezantohen në Hungari

Ansambli i Këngëve dhe Valleve Qytetare Beratase prezantoi me sukses artin dhe kulturën e qytetit përgjatë dy netëve të Festivalit Ndërkombëtar Folklorik, të zhvilluar në Pech të Hungarisë.

Kënga dhe vallja qytetare beratase, nën drejtimin e drejtuesit të muzikës Albi Kadëna, koreografit Euklid Cakrani, regjisorit Shpëtim Dyrmishi, dhe drejtueses artistike, Migena Hoxha, u vlerësua dhe u duartrokit nga spektatorët e shumtë për interpretimin me nivel të lartë artistik.

Ansambli i Beratit u vizitua nga ambasadori shqiptar në Budapest, Arjan Spasse, i cili falenderoi bashkinë e Beratit për mbështetjen që u japin aktiviteteve kulturore.

Nata e dytë e Festivalit Ndërkombëtar Folklorik u zhvillua në qytetin hungarez, Kozármisleny. Edhe kjo natë ishte e suksesshme për ansamblin e këngëve dhe valleve të Qendrës Kulturore “Margarita Tutulani”, Berat.

Performanca e artistëve rrëmbeu duartrokitjet e shumta të spektatorit hungarez për lojën e bukur e dinamike të valltarëve dhe interpretimin profesional e me nivel artistik të këgëtarëve beratas. atsh/KultPlu.com