UEFA vendos shqiptarin Hadergjonaj në garë për golin më të mirë të javës

Goli i Florentit Hadergjonaj në ndeshjen e fundit Kosovë-Maqedonia e Veriut është futur në mesin e më të mirëve të javës nga  UEFA.

Faqja zyrtare e UEFA-s ka vendosur për votim katër gola, shqiptarit Hadergjonaj, të islandezit Gylfi Sigurdson, të norvegjezit Matthias Normann dhe futbollistit nga Serbia Sergej.

Edhe pse ndeshjen e humbën, futbollisti shqiptarë ka mundësi të fitojë si futbollisti që shënoi golin më të mirë të javës.

KËTU mund të votoni për golin e Hadërgjonajt si më të mirin e javës nga UEFA.. / KultPlus.com

UEFA po shqyrton mundësinë e anulimit të Champions League dhe Europa League

Anulimi i Champions League është opsion shumë real.

UEFA të mërkurën do të mbajë një videokonferencë me sekretarët e përgjithshëm të 55 federatave nacionale, anëtare të saj.

Në konferencë do të shkëmbehen informata për përparimin e bërë nga dy grupet punuese që janë formuar dy javë më parë.

Aty do të diskutohet për datat e mundshme të rinisjes së ligave, afatin kalimtar dhe kontratat e futbollistëve, njofton Goal përcjell Klan Kosova.

Ka mundësi që të diskutohet për anulimin krejtësisht të UEFA Champions League, e ndoshta edhe Europa League, pas krizës që ka kapluar botën për shkak të COVID-19.

UEFA reklamon stadiumin shqiptar “Air Albania”

Stadiumi “Air Albanian” ditën e sotme është reklamuar nga faqja zyrtare e UEFA-s, shkruan KultPlus.com

Në profilet zyrtare të UEFA-s në rrjetet sociale është shpërndarë një video 1-minutshe ku shihet i stadium ”Air Albania” më 26 nëntor.

Në postimin e shpërndarë nga UEFA thuhet: “Stadiumi i ri në Shqipëri u inaugurua së fundmi në një ndeshje kundër kampionëve të Botës që është Franca. Ashtu si mbi 60% e stadiumeve kombëtar në Europë ai u financua pjesërisht nga programi UEFAHatTrick, i cili rishpërndan fitimet nga turnet e UEFA-s për 55 federatat pjesëmarrëse.”

Lansohet videoklipi i kampanjës “We Play Strong”, mbështetur nga Rita Ora dhe UEFA (VIDEO)

Është publikuar kampanja reklamuese që i përkrah gratë që merren me futboll, “We Play Strong”, e cila mbështetet nga këngëtarja dhe aktorja me prejardhje kosovare Rita Ora, përcjellë KultPlus.

Rita Ora për këtë kampanjë ka bashkëpunuar së bashku me UEFA, me qëllim që sa më shumë gra të jenë të përfshira në futboll.

Rita Ora pati thënë se kampanja #WePlayStrong nuk ka të bëjë vetëm me futbollin por edhe me fuqizimin e grave dhe barazinë gjithashtu. Ajo e pati konsideruar privilegj faktin që është pjesë e kësaj fushate.

“Mesazhi im për të gjitha vajzat e reja është që nëse ato mendojnë që të marrin një top dhe të luajnë futboll, ta bëjnë këtë pa hezituar”, pati thënë ajo.

Rita dhe UEFA së bashku kanë për qëllim që përmes kësaj kampanjë të bëjnë që futbolli të jetë sporti numër një për vajzat dhe gratë në shtetet e Evropës në pesë vitet e ardhshme./KultPlus.com

Dua Lipa performon në finalen e Ligës së Kampionëve (VIDEO)

UEFA përmes një videoje të shkurtër ka paralajmëruar se ylli nga Kosova, Dua Lipa, do të performojë në ceremoninë e finales së Ligës së Kampionëve.

“Kemi një tjetër artiste që do të pushtojë skenën e sivjetme të finales së Ligës së Kampionëve. A mund t’ia qëlloni kush është?” ka shkruar UEFA në faqen zyrtare në Facebook, derisa në video shihej Dua dhe një sekuencë e këngës “New Rules”./ KultPlus.com