Nagip Tashi realizon portretin e Enver Petrovcit në mozaik druri, ia dedikon karrierës së tij në teatër dhe film

Zdrukthtari Nagip Tashi, i cili mes tjerash punon edhe portrete prej druri të figurave të ndryshme, së fundi ka realizuar në mozaik druri, portretin e aktorit Enver Petrovci, shkruan KultPlus.

Për të realizuar këtë portret ai thotë se është motivuar nga shfaqja ‘Muslimani’, realizuar së fundi nga Petrovci.

Në vijim, KultPlus ua sjell postimin e plotë të tij:

Kur u pata taku njëher me aktorin Enver Petrovcin para njo 20 vjete me ni lokal në Prishtinë, në bisedë e sipër më pyeti.

Çfarë profesioni ke be djalë?

I thash, Zdrukthtar jam.

Eh, po mos të isha bo aktor do t’isha bo zdrukthtar ( marangoz), shumë e kam dasht ket zanat, tha ai.

Ia ktheva, edhe unë po mos t’isha bo zdrukthtar do t’isha bo aktor, shumë e kom dasht ket zanat.

Sot, për rrespekt të karierës së tij në dërrasat e teatrit dhe shesheve të xhirimeve të një mori projektesh filmike ia punova një portret mozaik në dru.

Arsyeja tjetër që më motivoi për ta realizuar këtë portret multidimmenzional në fushën e artit ishte pjesmarrja në shfaqen e fundit të tij ,, Muslimani”. Aty e pash madhështin e aktrimit të një aktori të madh siç është Enveri.

Shnet./ KultPlus.com

Dita e Flamurit përkon me hapjen e “Rrënjë” nga Nagip Tashi, portreti i Nënës Terezë për herë të parë në teknikën e drurit

Era Berisha

Janë pikërisht ato copëzat e drurit që formojnë mozaikë dhe gjegjësisht na portretizohet një figurë e dukshme për syrin e publikut. Me këtë teknikë të veçantë, krijon edhe artisti i njohur me stilin e tij, Nagip Tashi që sot ka hapur ekspozitën e tij “Rrënjë”, pikërisht në nderë të Ditës së Flamurit, shkruan KultPlus.

Gjithsej 11 portrete të figurave të rëndësishme shqiptare, sikurse: Gjergj Kastrioti, Nëna Terezë, Bekim Fehmiu, Gjergj Fishta, Shtjefën Gjeçovi, Ibrahim Rugova, Adem Demaçi, Ukshin Hoti, Abdurrahman Shala, Ibrahim Kodra e Fahrije Hoti, janë jetësuar përbrenda hapësirës në bibliotekën “Ernest Koliqi” brenda Katedrales Nënë Tereza në Prishtinë.

Krijimtaria e Tashit fokusohet në vlerat e mëdha që këto figura të ndritura të historisë e kulturës shqiptare shpërfaqin. Andaj, për të mos i lënë në harresë vlerat e tyre, ai portretet e tyre i ka sjell nëpërmjet teknikës së drurit. Nëse shikoni thellë në këto punime, do të përjetoni mundin, kohën, pasionin e dashurinë e artistit Tashi, i cili i ka shkrirë të gjitha në një vend.

Ajo që vjen si një portret ekskluziv është figura e Shën Nënë Terezës. Fytyra e saj e njomë dhe e mbushur plot dashuri, na vjen e punuar në një formë që jo rrallëherë e shohim. Me lloje diversive që krijon vetë druri, dhe ato ngjyrime që krijohen vetvetiu pas një kohe të gjatë të qëndrimit të drurit, na është shfaqur edhe portreti i Terezës, nga duart e talentuara të artistit Tashi.

Në anën tjetër, ambienti i ngrohtë i bibliotekës “Ernest Koliqi” ka mbledhur rreth vetes një numër të konsiderueshëm të artdashësve. Në ndërkohë, të pranishëm ishin edhe bashkëpunëtorët, kryeredaktorja e KultPlus, Ardianë Pajaziti, Don Fatmir Koliqi dhe vetë artisti Nagip Tashi.

Fillimisht, ka qenë kryeredaktorja e KultPlus, Ardianë Pajaziti ajo që ka thënë se fillimisht ekspozita është hapur në KultPlus Caffe Gallery, pastaj në Shqipëri, për të vazhduar edhe sot në bibliotekën ‘Ernest Koliqi’.

“Faleminderit shumë që keni ardhur. Jemi në ekspozitën e radhës së Nagip Tashit, që vjen nga Tërrnovci e që veçantia e krijimeve të tij shihet lehtazi sikurse që po e shihni edhe ju. Ai ka sjell figura shumë të rëndësishme të kombit. Por në anën tjetër, ai krijon edhe portrete të tjera me dru. Njashtu është edhe kënaqësi e madhe që pikërisht për 110 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë, kemi një bashkëpunim me Katedralen, për të sjell këtë ekspozitë në këtë datë. Është vendosur për përzgjedhjen e disa figurave të teatrit por edhe të historisë të kombit tonë. Unë jam tejet e kënaqur sepse kjo është hera e tretë që bashkëpunojmë me Nagipin. Fillimisht, e kemi hapur ekspozitën në KultPlus Caffe Gallery, pastaj e radhës ka ardhur në Shqipëri, kurse sot këtu. Sot e kemi një ekskluzivitet tjetër për arsye që Nagipi po e prezanton portretin e Nënës Terezë, pikërisht në vendin që mban emrin e saj”, thotë Pajaziti.

Ndërsa, nikoqiri i këtij organizmi, Don Fatmir Koliqi është shprehur i lumtur që artisti Nagip Tashi i ka sjell rrënjët e kombit tonë në këtë vend.

“Kjo është ekspozita ‘Rrënjë’ dhe artisti Tashi na sjell rrënjët e kombit tonë, pra ato vlera të cilat në fakt neve na mbajnë gjallë me këto figura. Janë një pjesë e rrënjëve tona të cilat ne të gjithë i duam dhe dëshirojmë t’i kultivojmë e të jetojmë sipas tyre. Dëshiroj t’i përmendi disa gjëra që të gjithë ju që jeni të pranishëm, duhet t’i dini. Kjo ekspozitë është koincident me 25 vjetorin e kalimit në amshim të Nënës Terezë dhe gjithashtu sot është Dita e Flamurit tonë Kombëtar dhe po ashtu është një bashkëpunim që e kemi me KultPlus-in, si kulturë për të promovuar vlerat tona. Prandaj, është gjithmonë kënaqësi që të ju pranojmë e të bashkë ndajmë këto vlera. Edhe unë sot i kam parë këto mozaikë të bukura të punuara me dru dhe shpresoj që gjatë gjithë javës, të jetë e hapur ekspozita në bibliotekën ‘Ernest Koliqi’”, ka thënë Koliqi.

Krejt në fund, qe vetë artisti Nagip Tashi ai i cili ka thënë se vetë puna dhe koha e tij, kanë respektuar këto figura që janë pjesë e punimeve të tij.

“Unë gjithmonë e kam një emocion në këso raste. Kësaj here nuk dua të flas shumë por dua të ju falënderoj për prezencën e juaj e sidomos Ardianën për këtë bashkëpunim. Nuk e kam filluar këtë punë dje por e kam nisur shumë vite më parë. Këto punime qëndrojnë në një periudhë kohore prej 15 vitesh. Unë këto figura kam dashur t’i respektoj duke i punuar, dhe ashtu bëra. Besoj që është e mjaftueshme respekti që e kam dhënë për këto figura, duke i sjell ata edhe njëherë në kujtesë. Aq më shumë, sot për këtë datë të rëndësishme”, thotë Tashi.

Ekspozita “Rrënjë” do të qëndrojë e hapur deri më 2 dhjetor në bibliotekën ‘Ernest Koliqi’ dhe tashmë veprat e artistit Nagip Tashi janë edhe në shitje.

Kjo ekspozitë është organizuar nga “Drita” dhe “KultPlus”. / KultPlus.com

“Rrënjët”, ekspozita e Nagip Tashit vjen sot në nderë të Ditës së Flamurit

Në Bibliotekën “Ernest Kolliqi” brenda Katedrales Nënë Tereza në Prishtinë, Nagip Tashi do të prezantojë sot ekspozitën e tij të radhës “Rrënjë”, që këtë herë do të prezantohet në nderë të Ditës së Flamurit, shkruan KultPlus.

Ekspozita “Rrënjë”, përfshinë 11 portrete të figurave të rëndësishme shqiptare, sikurse: Gjergj Kastrioti, Nëna Terezë, Bekim Fehmiu, Gjergj Fishta, Shtjefën Gjeçovi, Ibrahim Rugova, Adem Demaçi, Ukshin Hoti, Abdurrahman Shala, Ibrahim Kodra e Fahrije Hoti.

Ekspozita e Nagip Tashit do të hapet sot, më 28 Nëntor në Katedralen Nëna Terezë në Prishtinë, në ora 17:00 dhe kjo ekspozitë që do të prezantohet, veprat e saj janë të punuara dru, stil tashmë i njohur i Nagip Tashit i cili nxjerr portretet nga copëza të drurit.

Kjo ekspozitë organizohet nga “Drita” dhe “KultPlus”. Ekspozita do të rri e hapur deri më 2 dhjetor./ KultPlus.com

Për Ditën e Flamurit, Nagip Tashi vjen me ekspozitën “Rrënjë”

Në Bibliotekën “Ernest Kolliqi” brenda Katedrales Nënë Tereza në Prishtinë, Nagip Tashi do të prezantojë ekspozitën e tij të radhës “Rrënjë”, që këtë herë do të prezantohet në nderë të Ditës së Flamurit, shkruan KultPlus.

Ekspozita “Rrënjë”, përfshinë 11 portrete të figurave të rëndësishme shqiptare, sikurse: Gjergj Kastrioti, Nëna Terezë, Bekim Fehmiu, Gjergj Fishta, Shtjefën Gjeçovi, Ibrahim Rugova, Adem Demaçi, Ukshin Hoti, Abdurrahman Shala, Ibrahim Kodra e Fahrije Hoti.

Ekspozita e Nagip Tashit do të hapet më 28 Nëntor në Katedralen Nëna Terezë në Prishtinë, në ora 17:00 dhe kjo ekspozitë që do të prezantohet, veprat e saj janë të punuara dru, stil tashmë i njohur i Nagip Tashit i cili nxjerr portretet nga copëza të drurit.

Kjo ekspozitë organizohet nga “Drita” dhe “KultPlus”. Ekspozita do të rri e hapur deri më 2 dhjetor./ KultPlus.com

KultPlus dhe Mrizi i Zanave me ekspozitë të përbashkët, prezantuan “Gjamë” nga Nagip Tashi

Përderisa institucionet shtetërore të Shqipërisë e Kosovës po rikthejnë hapësirat e burgjeve, qoftë për ndonjë projekt të caktuar, kujtesë kolektive apo si hapësirë arti, “Mrizi i Zanave” një gjë të tillë po e bën me vetiniciativë.

Një hapësirë që ishte përdorë për të burgosurit, tash e sa vite është shndërruar në kantinë te “Mrizi i Zanave”, ku brenda kësaj hapësire ka fuqi të mëdha të verërave, por që të në njëjtën kohë bëhet edhe degustimi i verërave që prodhohen nga Altin Prenga.

Dhe, përderisa kjo hapësirë vizitohet nga turistë vendorë e të huaj, në pasditen e së shtunës erdhi edhe me një ‘gjamë’.

“Gjama” ekspozita e Nagip Tashit po u uronte mirëseardhje artdashësve  të pranishëm, ku si fillim ishte vendosë portreti-mozaik në dru i Gjergj Fishtës, portet që edhe i printe kësaj ekspozite që përfshinë figura të rëndësishme të historisë e kulturës shqiptare, e që nuk janë më në mesin tonë si: Gjergj Kastrioti, Gjergj Fishta, Ibrahim Rugova, Ibrahim Kodra, Bekim Fehmiu e shumë figura të tjera të rëndësishme të kombit shqiptar, por e veçanta e kësaj ekspozite që ka bashkuar Shqipërinë, Kosovën e Luginën e Preshevës, ishte se në mesin e portreteve ishte i vetmi portret i një figure të gjallë, e që është portreti i Fahrije Hotit, gruas së guximshme nga Krusha, e cila dhimbjen e ka shndërruar në guxim e forcë, për të krijuar biznes, për tu shndërruar në inspirim për regjisorë, e tash së fundi inspirim edhe për Nagip Tashin nga Tërrnoci, i cili edhe ishte shkak i bashkëpunimit mes KultPlus dhe Mrizit të Zanave.

Altin Prenga në cilësinë e nikoqirit të kësaj ekspozite ka falënderuar fillimisht të pranishmit nga Kosova e Lugina e Preshevës, i cili ka vlerësuar punën dhe angazhimin e Tashit për këtë projekt artistik, por që i njëjti ka falënderuar edhe kryeredaktoren e KultPlus, Ardianë Pajaziti, i cili ka thënë se Pajaziti asnjëherë nuk e ulë nivelin, dhe gjithnjë sjell vlera artistike, sikurse është ekspozita “Gjamë” e Nagip Tashit.

Ndërkohë, Ardianë Pajaziti ka potencuar në hapjen e kësaj ekspozite, se ekspozita e Nagip Tashit pas prezantimit në Prishtinë, në KultPlus Caffe Gallery, tashmë po numëron ekspozitën e dytë të radhës te Mrizi i Zanave në Shqipëri.

“Unë dhe Altin Prenga që një kohë kemi qenë në kërkim të një projekti të përbashkët që mund të organizohet nga të dy palët, dhe ekspozita e Nagip Tashit është gjetja më e mirë e këtij bashkëpunimi, duke pas parasysh veçantinë e punës së Tashit me këto mozaikë, por edhe përzgjedhjen e figurave të rëndësishme kombëtare e kulturore. Nuk do të kishte një projekt më të denjë që do të mund të niste këtë bashkëpunim mes KultPlus dhe Mrizit të Zanave”, ka thënë Pajaziti.

Kurse Fahrije Hoti është shprehë të jetë e privilegjuar që portreti i saj të gjendet në mesin e këtyre figurave kaq të rëndësishme shqiptare, por që në të njëjtën kohë është shprehë falënderuese që këtë sukses dhe këtë vlerësim po e përjeton duke qenë në mesin e të gjallëve, pasi që, sipas saj, është një fenomen i pranishëm, që në të shumtën e rasteve puna të vlerësohet pas vdekjes.

Kurse për fund, autori i ekspozitës duke falënderuar partneritetin e KultPlus dhe Mrizit të Zanave që edhe kanë iniciuar këtë ekspozitë, ai ka treguar se ndihet shumë mirë që në këtë ekspozitë është e pranishme edhe Fahrije Hoti.

“Unë kësaj radhe kam bërë një përjashtim, duke përfshirë një portret që është në mesin e të gjallëve. Kam pas dëshirë të inspirohem nga një person që e kemi në mesin tonë, dhe këtë inspirim e kam marr nga figura e Fahrije Hotit”, ka thënë Tashi.

Ekspozita “Gjamë” e Nagip Tashit do të qëndrojë e hapur për dhjetë ditë dhe përfshinë 17 portrete në mozaik, të cilat janë punuar me mbetje të drurit./ KultPlus.com

“Gjama” e Nagip Tashit nesër te “Mrizi i Zanave”, ekspozohen portrete të figurave të rëndësishme shqiptare

Copëza të drurit që formojnë mozaikë, e që brenda këtyre mozaikëve paraqiten figurat më të ndritura të historisë dhe kulturës shqiptare shpërfaqin krijimtarinë e Nagip Tashit, i cili më 25 qershor do të prezantohet me ekspozitë personale te “Mrizi i Zanave” në Lezhë të Shqipërisë, shkruan KultPlus.

Të realizuara në një punëtori modeste në Tërrnoc të Bujanocit, portretet e Tashit që përfshijnë figura si të: Gjergj Kastriotit, Gjergj Fishta,  Bekim Fehmiu, Ibrahim Kodra, Ibrahim Rugova, Adem Demaçi, Abdurrahman Shala, Leze Qena, Adem Mikullovci, Arbën Xhaferi, Fahrije Hoti  e figura të tjera do të ekspozohen te Mrizi i Zanave, por që kësaj radhe me vëmendje të theksuar te figura e Gjergj Fishtës.

Nagip Tashi ka thënë për KultPlus se ndihet të jetë i nderuar që po vlerësohet puna e tij që ka filluar shumë vite më parë, po që viteve të fundit ka dalë në pah edhe me ekspozita.

Ekspozitën e parë personale, Tashi e ka prezantuar në KultPlus Caffe Gallery, në Prishtinë, për të lëvizë tash në një pjesë tjetër të territorit shqiptar, në Lezhë të Shqipërisë.

Ekspozita “Gjama” e Nagip Tashit është duke u realizuar si bashkëpunim mes “KultPlus” dhe “Mrizi i Zanave”, ceremonia e së cilës do të fillojë në ora 16:00, me 25 qershor. / KultPlus.com

“Gjama” e Nagip Tashit te “Mrizi i Zanave”, ekspozohen portrete të figurave të rëndësishme shqiptare  

Copëza të drurit që formojnë mozaikë, e që brenda këtyre mozaikëve paraqiten figurat më të ndritura të historisë dhe kulturës shqiptare shpërfaqin krijimtarinë e Nagip Tashit, i cili më 25 qershor do të prezantohet me ekspozitë personale te “Mrizi i Zanave” në Lezhë të Shqipërisë, shkruan KultPlus.

Të realizuara në një punëtori modeste në Tërrnoc të Bujanocit, portretet e Tashit që përfshijnë figura si të: Gjergj Kastriotit, Gjergj Fishta,  Bekim Fehmiu, Ibrahim Kodra, Ibrahim Rugova, Adem Demaçi, Abdurrahman Shala, Leze Qena, Adem Mikullovci, Arbën Xhaferi, Fahrije Hoti  e figura të tjera do të ekspozohen te Mrizi i Zanave, por që kësaj radhe me vëmendje të theksuar të figura e Gjergj Fishtës.

Nagip Tashi ka thënë për KultPlus se ndihet të jetë i nderuar që po vlerësohet puna e tij që ka filluar shumë vite më parë, po që viteve të fundit ka dalë në pah edhe me ekspozita.

Ekspozitën e parë personale, Tashi e ka prezantuar në KultPlus Caffe Gallery, në Prishtinë, për të lëvizë tash në një pjesë tjetër të territorit shqiptar, në Lezhë të Shqipërisë.

Ekspozita “Gjama” e Nagip Tashit është duke u realizuar si bashkëpunim mes “KultPlus” dhe “Mrizi i Zanave”, ceremonia e së cilës do të fillojë në ora 16:00, me 25 qershor. / KultPlus.com

Ekspozita ‘Distanca’  shfaqi 15 personalitete të rëndësishme, Tashi: Tek secili punim shoh nënën time

Flonja Haxhaj

Mbrëmë në KultPlus Caffe Gallery u bë hapja e ekspozitës ‘Distanca’ e Nagip Tashit nga Tërrnoci. 15 mozaikë të punuar në dru, nga zdrukthëtari Tashi paraqesin disa nga figurat më të rëndësishme të historisë shqiptare por edhe ndërkombëtarëve, shkruan KultPlus.

Tashi, i cili  ka punuar në këta mozaikë në 20 vitet e fundit, në ekspozitën personale ‘Distanca’ ka paraqitur figura të rëndësishme nga arti dhe politika, përfshirë Bekim Fehmiun, Gjergj Kastrioti Skënderbeun, Ibrahim Rugovën, Ukshin Hotin, Adem Demaçin, Adem Mikullovcin, Arbën Xhaferin, Hadi Shehun, Leze Qenën, Muharrem Kadriun, Llukman Halilin, Abdurrahman Shalën, Ridvan Qazimi- Vajën, Ibrahim Kodrën dhe Barac Obamën.

E një numër i madh i artdshësve dhe familljarë të personazheve të cilëve u janë realizuar portrete, kishin zënë hapësirat  e KultPlus Caffe Gallery dhe prisnin padurim për hapjen  e ekspozitës.

Fjalën e para e mori drejtoresha e KultPlus, Ardianë Pajaziti e cila shprehet e lumtur për hapjen e kësaj ekspozite e cila sipas saj paraqet një përzgjedhje me një shije të hollë të figurave të ndryshme, figura këto që kanë kontribuar dhe vepruar qoftë në politikë ashtu edhe në kulturë.

“Jemi shumë të kënaqur për hapjen e ekspozitës ‘Distanca’ edhe për këtë përzgjedhje të veprave. Jemi poashtu të lumtur që në këtë ngjarje kemi të pranishëm edhe familjarë të personazheve, portretetet e të cilëve do të jenë të ekspozuar për dy javë për artdashësit”

Po ashtu, Pajaziti e konsideron hapjen e kësaj ekspozite një festë që i paraprin festës së 28 Nëntorit.

“Jam shumë e lumtur që sidomos në këtë kohë të festës së 28 nëntorit, e kemi sjellë Luginën dhe një pjesë shumë të madhe të bashkëvendasëve të Nagipit, me ardhë dhe me pa këtë ekspozitë”- shtoi ajo.

E i emocionuar për hapjen e ekspozitës së tij personale, foli autori Nagip Tashi, i cili falënderoi drejtoreshën Pajaziti që ia bëri të mundshëm ekspozimin e punimeve të tij para një mase më të madhe njerëzish.

“Ekspozitën e kam titulluar ‘Distanca’ për shumë arsye, është shumëdimensionale. Së pari, mozaikët e mi nuk shihen prej larg, e dyta, me kriju një lloj kulture se punimeve nuk duhet me iu afru shumë afër, e ka një lloj distance e distanca paraqet vendin prej nga vij unë, më është dashtë me ardhë në Prishtinë me i ekspozu punimet e mia, jo pse atje nuk ka vend, por sigurisht se këtu ka vend dhe masë më të madhe.”- thotë Tashi duke vazhduar se secilin mozaik ai e ka realizuar për shkak se i ka dashur këta persona, shkruan KultPlus.

Me lot në sy, ai rrëfen para pjesëmarrësve se te secila figurë e paraqitur në këto 15 punime, ai sheh nënën e tij.

“Punimin e parë kur kam fillu me punu, atë të Bekim Fehmiut, e kam pasë si provë me punu nënën time. Pasi e kam përfundu, e kam thirrë nanën edhe e kam vendosë 20 metra larg punimit, e kam pyet kush është tha Bekim Fehmiu, kështu që kjo dëshmon se unë jam shumë i lidhur emocionalisht me këto punime se përndryshe nuk i kisha punu.”- shtoi ai.

Në këtë ngjarje, nuk mungoi as gruaja e Adem Mikullovcit, e cila ndau me emocion mbajti një fjalë rasti ku u shpreh se ndjehet e lumtur që po i sheh të gjitha këto figura që i ka njohur dhe ka punuar me ta.

“Më pëlqen që te Ademi e ke nxjerrë atë shkimin e tij, sytë, nuk është lehtë të realizohet një skulpturë, e sidomos skulpturë nga druri”- thotë Mikullovci duke e përgëzuar autorin për punën e bërë.

Ndërkaq, arkitekti Arbër Sadiku, foli pa hezitim për këto vepra të Nagip Tashit, me të cilin ai thotë se njihen që moti dhe e kishte idoll në fëmijërinë e tij duke e kujtuar si një person që gjatë gjithë kohës ka pikturuar.

“Nagipi, e përmendi disa herë që është zdrukthëtar, por pak rëndësi ka se çka je, me rëndësi është të jesh mjeshtër në punën që e bën.”- shton Sadiku.

E pranishme në këtë mbrëmje, ku ishte e ekspozuar portreti i nënës së saj ishte edhe vajza e Leze Qenës, Argjenda Qena-Hajdini, e cila shprehet e lumtur që në një formë apo tjetër, ajo nuk po harrohet.

“Më erdhi shumë mirë që në një mënyrë apo tjetër mama nuk po harrohet, e për këtë jam shumë e lumtur. Njerëzit që e kanë pasë një peshë duhet me u kujtu e mos me u harru se sigurisht që na familjarët nuk i harrojmë asnjëherë.”- shprehet ajo për KultPlus.

Mozaikët do të jenë të ekspozuar për dy javë në KultPlus Caffe Gallery. Të gjitha punimet janë në shitje dhe të gjithë të interesuarit mund të kontaktojnë me autorin./KultPlus.com

Sonte në KultPlus Caffe Gallery, Nagip Tashi do të prezantojë 15 mozaikë të figurave kombëtare

15 mozaikë të realizuara nga Nagip Tashi, nga Tërrnoci i Bujanocit, sonte do të ekspozohen në KultPlus Caffe Gallery.

Zdrukthëtari Nagip Tashi, i cili artin e ka pasion tash e 20 vite, disa nga figurat më të rëndësishme të historisë shqiptare por edhe ndërkombëtare i ka sjell nëpërmjet mozaikut, vepra të cilat do prezantohen para artdashësve, shkruan KultPlus.

Mozaikët janë të punuara në dru, kryesisht me arrë, bung, ah, frashër…

Nagip Tashi, përpos 20 mozaikëve që tashmë i ka në atelienë e tij, ka realizuar edhe dy instalacione: Neë Born dhe Shtëpinë e Pavarësisë.

Në KultPlus Caffe Gallery do të prezantohen mozaikët në kuadër të ekspozitës personale “Distanca”, ku përfshinë figura nga arti dhe politika: Bekim Fehmiu Gjergj Kastrioti Skënderbeu, Ibrahim Rugova, Ukshin Hoti, Adem Demaçi, Adem Mikullovci, Arbën Xhaferi, Hadi Shehu, Leze Qena, Muharrem Kadriu, Llukman Halili, Abdurrahman Shala, Ridvan Qazimi- Vaja, Ibrahim Kodra dhe Barac Obama./KultPlus.com

Zdrukthëtari nga Tërrnoci që drurin e shndërron në vepër arti, vjen me ekspozitë në KultPlus Caffe Gallery

15 mozaikë të realizuara nga Nagip Tashi, nga Tërrnoci i Bujanocit do të ekspozohen në KultPlus Caffe Gallery.

Zdrukthëtari Nagip Tashi, i cili artin e ka pasion tash e 20 vite, disa nga figurat më të rëndësishme të historisë shqiptare por edhe ndërkombëtare i ka sjell nëpërmjet mozaikut, vepra të cilat do prezantohen para artdashësve, shkruan KultPlus.

Mozaikët janë të punuara në dru, kryesisht me arrë, bung, ah, frashër…

Nagip Tashi, përpos 20 mozaikëve që tashmë i ka në atelienë e tij, ka realizuar edhe dy instalacione: Neë Born dhe Shtëpinë e Pavarësisë.

Në KultPlus Caffe Gallery do të prezantohen mozaikët në kuadër të ekspozitës personale “Distanca”, ku përfshinë figura nga arti dhe politika: Bekim Fehmiu Gjergj Kastrioti Skënderbeu, Ibrahim Rugova, Ukshin Hoti, Adem Demaçi, Adem Mikullovci, Arbën Xhaferi, Hadi Shehu, Leze Qena, Muharrem Kadriu, Llukman Halili, Abdurrahman Shala, Ridvan Qazimi- Vaja, Ibrahim Kodra dhe Barac Obama./KultPlus.com

Artisti Nagip Tashi nderon Leze Qenën me mozaik prej druri

Skulptori Nagip Tashi e ka nderuar në mënyrën e tij artisten e ndjerë, Leze Qena.

Ai, me copëza druri, ka bërë një mozaik të Qenës, transmeton KOHA.

“Këtë mozaik, të punuar me shumë dashuri në dru, ia dedikoj të gjithë kolegëve të saj aktor, regjisor e skenarist të teatrit dhe filmit, me të cilët ka bashkëpunuar gjithë jetën e sajë artistike”, shkruan ai në Facebook, në përshkrimin të cilin ia ka bashkëngjitur fotografisë së këtij mozaiku.

Leze Qena vdiq javën që shkoi, në moshën 85-vjeçare. Karriera e saj shtrihej në gjashtë dekada dhe përfshin role të shumta në teatër, televizion dhe film. Koha.net / KultPlus.com