Publikohet një dokument, Qeveria planifikon t’ua ndalë pagat grevistëve

Në Kosovë ka filluar sot greva e përgjithshme e sektorit publik.

Kjo për shkak që sindikalistët nuk kanë arritur të merren vesh me Qeverinë për të parandaluar grevën e paralajmëruar ditë më parë.

Sindikatat i kanë bërë thirrje kryeministrit Albin Kurti që të ndryshojë qasjen dhe të realizojë kërkesat për mbështetje prej 100 euro për sektorin publik.

Front Online ka siguruar një dokument për të cilin thotë se u ka shkuar grevistëve nga zv.sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Financave, Enis Spahiu, në të cilin thuhet se të gjithë ata që i janë bashkuar kësaj greve duhet të pezullohen nga paga. / T7 / KultPlus.com

Kaq fitojnë mësuesit në Zvicër

Në varësi të moshës, ka dallime në paga dhe mëditje për profesionin e mësuesit.

Paga mesatare vjetore si mësues është 85,777 CHF bruto.

Gjysma e pagave dhe mëditjeve të mbledhura janë mbi 86,000 CHF bruto, që do të thotë të ardhura mujore prej 7,167 CHF bruto.

Nëse sapo keni filluar punën si mësues, mund të prisni fitime bruto mesatarisht 90,000 CHF në vit. Kjo është 7,500 CHF bruto në muaj.

Në varësi të moshës, ka dallime në paga dhe mëditje për profesionin e mësuesit. Në një moshë të re, ju mund të prisni fitime bruto mesatarisht 80,000 CHF në vit. Me rritjen e moshës, të ardhurat ndryshojnë dhe janë 95,238 CHF bruto. Kjo korrespondon me një ndryshim prej 19%, shkruan tutje albinfo.ch.

Në varësi të vendit të punës, ka dallime në paga dhe mëditje për profesionin e mësuesit. Në Thurgau, Zug dhe St. Gallen ju keni potencialin më të lartë të fitimit. Në shtetet federale të Bernit, Gjenevës dhe Nidwalden ju duhet të pranoni humbje në paga.

Pagat për profesionin e mësuesit i nënshtrohen një rritje mesatare prej 7% gjatë 5 viteve të fundit. Kjo do të thotë një rritje e pagave prej 6,429 CHF bruto në vit ose 536 CHF në muaj.

Burrat dhe gratë përfitojnë ndryshe nga rritja e pagave. Për gratë, ndryshimi mesatar është 7%, që është një diferencë prej 6,429 CHF bruto në vit. Për burrat, ndryshimi mesatar është -14%, që është një ndryshim prej -13,982 CHF bruto në vit. / KultPlus.com

Mesatarja e pagave, kaq paguhet një punëtor i Facebook-ut

Duke qenë se pasuria personale e Mark Zuckerbergut është 33.3 miliardë dollarë, paga mesatare e punëtorëve të tij nuk është për t’u nënvlerësuar.

Referuar të dhënave të hulumtimit nga Glassdoor, mesatarja e pagës së inxhinierëve fillestarë është 106 mijë dollarë, ndërsa e një analisti mesatar është 118.864 dollarë.

Duhet theksuar se inxhinierët e programeve të gjigantit të mediave sociale marrin pagë mesatare prej 183.397 dollarëve.

Ndërkohë, vlera e Facebook-ut është aktualisht 200 miliardë dollarë, gjë që tregon se pagat e 8.348 punëtorëve janë goxha mbresëlënëse.

Facebook u themelua më 2004 nga studentët e Harvardit: Mark Zuckerberg, Dustin Moskovitz, Chris Hughes dhe Eduardo Saverin. Ky rrjet social së shpejti u zgjerua në universitetet tjera amerikane dhe më pas u bë një fenomen botëror. /Albinfo.ch/ KultPlus.com

Ministria rriti pagat me buxhet të institucioneve kulturore

Teatri Kombëtar i Kosovës, Baleti Kombëtar i Kosovës, Filarmonia e Kosovës dhe pesë institucionet e tjera qendrore të kulturës rrezikojnë të mbesin pa një pjesë të mjeteve për projektet e tyre. Të paktën disa prej tyre nuk mund të llogarisin në buxhetin që u është ndarë në fillim të vitit.

Pa kurrfarë njoftimi paraprak, Ministria e Kulturës ka sakrifikuar buxhetin e tyre në mënyrë që t’ua rrisë pagat krijuesve, performuesve e punonjësve institucionalë të trashëgimisë kulturore. MKRS-ja ka futur dorën në kuletën e institucioneve që ministri Kujtim Gashi ta mbajë fjalën për rritjen e pagave, që u festua e u promovua me dy konferenca për media e me aheng.

Tetë institucionet qendrore të kulturës, sipas Ligjit për buxhetin e këtij viti, kanë pasur 2 milionë e 85 mijë euro. Por ministri i Kulturës, Kujtim Gashi, ka vendosur që ta përdorë një pjesë të këtyre mjeteve për tjetër destinim. Nga nënprogrami “Përkrahja institucionale për kulturë” janë tërhequr 36 mijë e 872 euro në mënyrë që punonjësve t’u rriten pagat e tetorit. Nuk kanë mjaftuar kaq. Është dashur të gjenden edhe 9 mijë e 812 euro. Për këtë janë përdorur mjetet e nënprogramit “Mbrojtja dhe ruajtja e trashëgimisë kulturore”. Këtë MKRS-ja nuk e ka barë publike në asnjërën prej tri ngjarjeve të mbajtura për ta kumtuar lajmin e rritjes së pagave.

“Nuk është prekur asnjë projekt. Ministria e Financave i ka ekzekutuar pagat me rritje”, i kishte thënë ministri Gashi gazetës në ditën e parë të nëntorit pas asaj që ishte quajtur konferencë solemne për media me rastin e ekzekutimit të pagave me rritje.

Por Ministria e Financave ka dhënë një tjetër version.

“Buxheti për rritjen e pagave për punonjësit në fjalë është marrë nga buxheti i nënprogrameve të Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, pikërisht nga nënprogrami ‘Përkrahja institucionale për kulturë’ dhe nënprogrami ‘Mbrojtja dhe ruajtja e trashëgimisë kulturore’, shkruhet në përgjigjet që gazetës ia ka përcjellë në formë elektronike shefi i Divizionit për komunikim me publikun në Ministrinë e Financave, Muharrem Shahini. Në përgjigje sqarohen shifrat që janë tërhequr nga këto nënprograme. MF-ja nuk e di se çfarë do të bëjë MKRS-ja me minusin e krijuar në këto nënprograme, shkruan Koha Ditore./ KultPlus.com

Nënshkruhen kontratat me 50% rritje për krijuesit, perfomuesit dhe punonjësit e trashëgimisë kulturore

Alberina Haxhijaj

Ministria e Kulturës ka bërë sot solemnisht nënshkrimin e kontratave të reja në bazë të rregullores së re me të cilën është bërë ngritja e pagave prej 50% për krijuesit, performuesit si dhe për punonjësit profesional të trashëgimisë kulturore, shkruan KultPlus.

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi ka mirëpritur sot në kabinetin e tij disa krijues, performues dhe punonjës profesional të trashëgimisë kulture për të ndarë së bashku lajmin për nënshkrimin e këtyre kontratave të reja.

Sipas ministrit Gashit, mbështetja dhe përforcimi i kapaciteteve njerëzore është i një rëndësie të veçantë pasi që vetëm me një trajtim dinjitoz dhe meritor të punonjësve të fushës së kulturës dhe të trashëgimisë kulturore mund të arrihen rezultate të mira në punë.

“Jam shumë i lumtur që për një kohë shumë të shkurtër kemi dhënë përgjigjen e duhur dhe meritore për çështjen e sistematizimit të pagave, gradimit dhe kategorizimit të krijuesve, performuesve dhe punonjësve të trashëgimisë kulturore”, tha ai duke shtuar se përmes kësaj rregullore janë krijuar parakushtet për të arritur edhe objektivat e tjera në politikat programore për kulturën dhe trashëgiminë kulturore.

“Me ngritjen e pagave për artistët nga sot kemi krijuar një mundësi më shumë që artistët tanë të vazhdojnë të na bëjnë krenarë më krijimtarinë dhe perfomancat e tyre të cilat po e promovojnë Kosovën në mënyrën më të mirë të mundshme”, tha ai duke falënderuar mbështetësit që ndihmuan në realizimin e këtij vendimi dhe në kërkesën e shoqatave sindikale.

Ai po ashtu premtoi që të gjitha pakënaqësitë që institucionet e kulturës mund të kenë në lidhje me këtë rregullore do të shikohen nga ministria dhe të gjitha defektet që mund të ekzistojnë do të eliminohen.

Në emër të përfaqësuesve të institucioneve vartëse të Ministrisë së Kulturës, përfaqësues të sindikatës së Teatrit Kombëtar të Kosovës, Filharmonisë së Kosovës dhe Ansamblit të Këngëve dhe Valleve “Shota”, fjalën e mori aktorja Semira Latifi.

“Sot janë ekzekutuar pagat me rritje për performuesit e artit të Republikës së Kosovës për të cilën gjë pati premtuar ministri Gashi që në takimin tonë të parë kur edhe u emërua ministër. Fjalët e dhëna dhe premtimet publike nga zyrtarët shtetëror dhe mos realizimi i tyre janë bërë krejt normale në ambientin tonë . Kjo dukuri ka krijuar një mosbesim të grupeve të caktuar shoqërore karshi institucioneve publike dhe për këtë ndodhin shpesh edhe përplasje e keqkuptime të cilat janë të pariparueshme. Mirëpo, kërkesa jonë e kamotshme është realizuar dhe për këtë shprehim konsideratë dhe respekt të veçantë për ministrin Kujtim Gashi, si ministër i cili edhe e mbajti fjalën e dhënë”, tha ajo duke shtuar se dëshirojnë që në të ardhmen mbajtja e përgjegjësive dhe mbajtja e fjalës publike të jetë diçka normale në shoqëri dhe jo një lajm konference si kjo e sotshmja.

Kujtojmë se tri institucionet vartëse të MKRS-së, Teatri Kombëtar i Kosovës, Filharmonia e Kosovës dhe Ansambli i Këngëve dhe Valleve “Shota” kanë qenë në grevë duke kërkuar miratimin e kësaj rregullore.

Performuesit e institucioneve kulturore të Kosovës hyjnë në grevë, anulojnë çdo aktivitetGreva kishte përfunduar pasi që ishte miratuar rregullorja për gradimin dhe pagat e krijuesve dhe performuesve të kulturës, si dhe punonjësve profesional të trashëgimisë kulturore. Përmes këtij akti do të rritet paga në vlerë prej 50% për këto kategori./ KultPlus.com

Artistët pezullojnë grevën, nga 1 nëntori do t’i marrin pagat me rritje

10 shtetet e botës me pagat më të larta për mësuesit

Edukimi dhe arsimimi i brezave të rinj është shtylla kryesore që garanton jo vetëm mbijetesën e një populli, por edhe rritjen e mirëqenies së tij.

Sado të ndryshojnë prioritetet e një qeverisjeje, arsimimi është gjithnjë e aty, njëri prej tyre, madje edhe kur bëhet fjalë për vendet më të zhvilluara të planetit, transmeton “TCH”.

Por cilat janë vendet që vlerësojnë më shumë ata që përhapin dijen tek brezat e rinj?

“World Economic Forum” ka bërë renditjen e 10 vendeve që paguajnë më shumë mësuesit në bazë të të dhënave të publikuara nga Organizata për Bashkëpunimin dhe Zhvillimin Ekonomik, përcjell albinfo.ch.

Në top-10 janë vende të zhvilluara që i kushtojnë shumë rëndësi arsimit. Në vendin e dhjetë është Kanada, ku një mësues paguhet 39 179 dollarë në vit. Para saj janë Holanda, Australia, Spanja, SHBA, Danimarka, Norvegjia dhe Gjermania.

Zvicra ndodhet në vendin e dytë në botë, ku paga vjetorë është 69,865 dollarë, derisa në vendin të parë është Luksemburgu me 79 mijë dollarë.

Renditja

10 – Kanada – Paga vjetore për mësuesit është 39,179 dollarë

9 – Holanda – Paga vjetore për mësuesit është 39,205 dollarë

8 – Australia – Paga vjetore për mësuesit është 40,874 dollarë

7 – Spanjë – Paga vjetore për mësuesit është 42,002 dollarë

6 – SHBA – Paga vjetore për mësuesit është 43,678 dollarë

5 – Danimarka – Paga vjetore për mësuesit është 46,914 dollarë

4 – Norvegjia – Paga vjetore për mësuesit është 47,445 dollarë

3 – Gjermania – Paga vjetore për mësuesit 61,589 dollarë

2 – Zvicra – Paga vjetore e mësuesve në këtë vend është 69,865 dollarë

1- Luksemburg – Paga vjetore e një mësuesi është 79 mijë dollarë. Për ata me përvojë shkon deri në 137 mijë dollarë

Artistët pezullojnë grevën, nga 1 nëntori do t’i marrin pagat me rritje

Gili Hoxhaj

Pas propozimit të ministrit Gashi sot është miratuar Rregullorja për gradimin dhe pagat e krijuesve dhe performuesve të kulturës, si dhe punonjësve profesional të trashëgimisë kulturore. Përmes këtij akti do të rritet paga në vlerë prej 50% për këto kategori dhe do të përmbyllet procesi i punës së përbashkët i të gjithë aktorëve që kanë qenë të përfshirë, shkruan KultPlus.

Pas miratimit të kësaj rregulloreje, institucionet vartëse të MKRS-së, Teatri Kombëtar i Kosovës, Filharmonia e Kosovës dhe Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve “Shota”, që nga nesër do t’i kthehen punës për të sjellë aktivitetet e parapara tek publiku. Periudha ligjore kur do të ridestinohen mjetet është data 5 tetor deri më 10 tetor dhe koha kur pagat do të dalin me rritje është data 1 nëntor i këtij viti, ndërsa ministri Gashi tha se këto paga do të jenë retroaktive që nga qershori, përkundër kërkesës së Ministrisë që të jenë retroaktive që nga janari.

“Prej janarit është e pamundur ligjërisht për shkak se buxheti i Republikës së Kosovës nuk ka kaluar në procesin e rishikimit dhe mundësia ligjore dhe financiare është që pagat të jenë retroaktive që nga qershori” , u shpreh ai sot gjatë konferencës.

Minsitri Gashi sot priti Këshillin Grevist të sindikatave dhe performuesve të institucioneve vartëse të MKRS-së. Ai në konferencën e mbajtur për media, u shpreh se si ministri që nga marrja e detyrës kanë qenë të përkushtuar në zhvillimin e politikave kulturore dhe në mbështetjen e kapaciteteve njerëzore në fushën e kulturës dhe trashëgimisë kulturore. Ai tutje u shpreh se ndihet jashtëzakonisht i lumtur e i kënaqur që sot në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës, me propozimin e tij është miratua ky dokument, si një proces i nisur në fillim të këtij viti.

“Me sigurimin e një page bazë konkurruese me rajonin do të kontribuojmë në konkurrencë dhe interesim më të madh të punëtorëve të kulturës dhe angazhim në institucionet e kulturës dhe trashëgimisë kulturore. E kemi mirëkuptuar edhe grevën që ka ndodhur këto muajt e fundit, përkundër faktit se kam qenë shumë i bindur se këtë proces të nisur do ta përfundojmë me sukses, megjithatë sot Qeveria e Kosovës i ka dhënë drejtim të duhur këtij procesi dhe jam shumë i lumtur që të gjithë krijuesit, performuesit, punëtorët e trashëgimisë kulturore do të kenë paga të dinjitetshme, ashtu siç i kanë kërkuar”, u shpreh Gashi.

Gashi në fund tha se u bën thirrje të tri institucioneve që (Teatri Kombëtar i Kosovës, Filharmonia e Kosovës, Ansamblit të Këngëve dhe Valleve “Shota”) t’i kthehen punës me programin e paraparë, ndërsa janë të interesuar që vitin e ardhshëm të jenë edhe më të pasura me aktivitete.

Besnik Grajçevci tha se si përfaqësues i trupës artistike dhe ansamblit “Shota”, pas takimit të sotëm dhe miratimit të rregullores së Qeverisë së Kosovës, ashtu siç kanë premtuar edhe në fillim të grevës, do t’i kthehen punës momentin e finalizimit të qëllimit të përbashkët që kanë pasur së bashku me Ministrinë e Kulturës.

“Ne e shpallim grevën të pezulluar dhe ftojmë të gjithë kolegët që qysh nesër t’i kthehen punës me aktivitetet dhe me një intensitet të madh të punës që edhe këto ditët e humbura t’i përmbushin në mënyrën sa më profesionale”, u shpreh në fjalën e tij Grajçevci, duke thënë se kjo është një dritë e gjelbër drejt besimit institucional.

Adrian Morina që përfaqëson sindikalistët e TKK-së, u shprehe se hyrja në grevë ka qenë shumë e rëndë por ka qenë zgjidhja e tyre e fundit, ndërsa gëzohet që po i kthehen repertorit të rregullt, veçmas për publikun, i cili thotë se shpreson që publiku do ta shohë premierën e paraparë javën e kaluar “Kopshti i Vishnjeve” me regji të Ilir Bokshit.

“I kemi përcjellë mbledhjet e qeverisë këto javë, për shkak të përgjegjësisë që e kemi marrë dhe ne jemi përfaqësues të komunitetit artistik dhe kemi prapa vetes diku 170-180 persona. Ka qenë shumë e rëndë hyrja jonë në grevë, ndoshta ka qenë zgjidhja e fundit. E di që institucionet, Ministria e Kulturës n’a janë hidhëruar pak dhe me të drejtë ndoshta pasi që kanë qenë shumë bashkëpunues, të paktën vitin e fundit ne kemi qenë pjesë e komisionit i cili ka draftu rregulloren për ngritjen e pagave dhe pasi që këto muaj të fundit, nuk ka kaluar rregullorja, kemi parë të arsyeshme që të hyjmë në grevë, ndoshta greva nuk ka qenë mjeti i duhur por kjo ka qenë kërkesa e atyre që përfaqësojmë, më vjen mirë jo për neve pasi që ne jemi çdo ditë në institucione por për publikun që do t’i kthehet raportuarit të rregullt te të gjitha institucioneve veçmas Teatrit Kombëtar të Kosovës”, u shpreh Morina, ndërsa falënderoi ata që i kanë përkrahur në këtë grevë, e veçmas ministrin për fjalën e mbajtur ndërsa finalja do të jetë ditën kur do t’i marrin paratë.

Kurse Alban Feka nga Filharmonia e Kosovës falënderoi ministrin dhe kabinetin e tij që kanë bërë një punë të madhe deri më sot, ndërsa tha se shpreson që pagat e tyre do të rriten shumë shpejtë dhe do të vazhdojnë me aktivitetet e parapara./ KultPlus.com

Pagat e aktorëve të TKK do të zgjidhen brenda buxhetit të Ministrisë së Kulturës

Sarandë Selimi

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Kujtim Gashi sot ka mbajtur konferencën e fundvitit me anë të cilës ka prezantuar raportin e punës njëqind ditësh të kësaj ministrie.

Ndërkohë, nuk ka lënë pa përmendur edhe arritjen e marrëveshjes ndërmjet Ministrisë së Kulturës dhe aktorëve rezidentë të Teatrit Kombëtar të Kosovës për rritje pagash. I pyetur nga KultPlus, lidhur me planin konkret të kësaj Ministrie për ngritjen e pagave të aktorëve rezident të Teatrit Kombëtar të Kosovës, pasi që, një rregullore e dërguar më herët në Parlament është refuzuar nga Komisioni Parlamentar i Republikës së Kosovës, ministri Kujtim Gashi, tha se kjo çështje do të zgjidhet brenda buxhetit të MRKS- së.

Ai tregoi se janë duke punuar në rregulloren së bashku me Sindikatën e Aktorëve, ku i kanë përfshirë të gjithë në mënyrë që vendimmarrja të jetë e përbashkët.

“Po , rregullorja është refuzuar nga Komisioni Parlamentar, por ne kemi një zgjidhje brenda Ministrisë. Jemi duke e punuar rregulloren së bashku me Shoqatën Sindikale të Aktorëve, ku i kemi përfshirë të gjithë në mënyrë që vendimmarrja të jetë e përbashkët, kurse i kemi dërguar një dokument Ministrisë së Financave sa i përket buxhetit lidhur me këtë rritje. Ne jemi krejt në rregull sa i përket rritjes, sepse këtë çështje do ta zgjidhim brenda buxhetit të Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, natyrisht me vendim të qeverisë” tha ministri Gashi./ KultPlus.com