Sonte shfaqet premiera e “Gënjeshtër pas gënjeshtre” në Teatrin e Gjilanit

Sonte do të jepet shfaqja premierë “Gënjeshter pas gënjeshtre” në Teatrin e Gjilanit.

Shfaqja “Gënjeshter pas gënjeshtre” e Anthony Nielson, me regji të Sevdije Ajetit do të filloj nga ora 20:00.

Ndërkaq, shfaqja do të jepet edhe nesër (31 maj).

Sa mund të vret një e vërtetë? A duhet ta themi gjithmonë atë apo mund dhe ta zbusim nëse dhimbja është më e vogël. Gënjeshtër pas gënjeshtre është një komedi e cila përmes situatave jashtëzakonisht komike do të ju bëjë të kaloni një natë fantastike në teatër..” / KultPlus.com

Shfaqja “Dasma e Kallajxhiut” nën regjinë e Sevdije Ajetit vjen më 19 janar në TKK

Shfaqja “Dasma e Kallajxhiut” e autorit John Millington Synge së shpejti vjen në Teatrin Kombëtar të Kosovës, përcjell KultPlus.

Pikërisht nën regjinë e Sevdije Ajetit, shfaqja do të shfaqet më 19 janar, duke filluar nga ora 20:00.

Shfaqja është shqipëruar nga Artur Lena. Ndërsa, asisent regjie është Mevludin Berisha.

Po ashtu në shfaqjen “Dasma e Kallajxhiut” luajnë aktorët si: Valina Muçolli, Gramoz Malaj, Kumrie Hoxha dhe Burim Koprani. / KultPlus.com

‘Jo simfonia e 5-të po e 9-ta’ vjen me premierë në teatrin ‘Avdush Hasani’

Shfaqja ‘Jo simfonia e 5-të po e 9-ta’ e autori italian Aldo Nicolaj, nën regjinë e Sevdije Ajetit, neser duke filluar nga ora 20:00 shfaq premierën në teatrin ‘Avdush Hasani’ në Podujevë, shkruan KultPlus.

Shfaqja trajton temën e një trekëndëshi dashurie i filluar në brigjet e detit të një dite të ngrohtë vere. Eva, dashnori i saj Bruno dhe bashkëshorti Mario, personazhe integruese, të ngjashëm, por edhe kundërthënës, përkojnë historinë e kësaj komedie.

Trekëndëshi i dashurisë mes Evës, Brunos dhe Marios shoqërohet me të papritura, aksidente që bëhen po në emër të dashurisë, me personazhe të pushtetshme, por edhe të pafuqishme. Si në çdo trekëndësh tjetër edhe në këtë komedi dikush është i tepërt.

Repriza e parë e komedisë “Jo simfonia e 5-të, po e 9 – ta!” do të jepet të dielën (11 tetor 2020), po ashtu në ora 20:00. / KultPlus.com

Komedia “Jo simfonia e 5-të po e 9-ta” e regjisores Sevdije Ajeti, së shpejti me premierë

Suada Qorraj

Trekëndësh dashurie i filluar në brigjet e detit të një dite të ngrohtë vere. Eva, dashnori i saj Bruno dhe bashkëshorti Mario, personazhe integruese, të ngjashëm, por edhe kundërthënës, përkojnë historinë e komedisë “Jo simfonia e 5-të po e 9-ta”, të autorit italian Aldo Nicolaj e që vjen e inskenuar me regji të Sevdije Ajetit, shkruan KultPlus.

Trekëndëshi i dashurisë mes Evës, Brunos dhe Marios shoqërohet me të papritura, aksidente që bëhen po në emër të dashurisë, me personazhe të pushtetshme, por edhe të pafuqishme. Si në çdo trekëndësh tjetër edhe në këtë komedi dikush është i tepërt. Kjo është vetëm një pjesë e rrugës që përbën shfaqjen “Jo simfonia e 5-të po e 9-ta” e cila do të zërë vend në tetarin e qytetit të Podujevës “Avdush Hasani”, e në të cilën luajnë aktorët Valina Muçolli, Muhamet Zeka dhe Besart Zeneli.

Regjisorja e kësaj shfaqjeje, Sevdije Ajeti në një intervistë për KultPlus ka shpalosur detajet, aktorët por edhe procesin e punës që po mundëson realizimin e shfaqjes.

Ajo ka treguar se provat për shfaqje ishin planifikuar që të fillojnë shumë më herët, por shkaku i pandemisë u ndërpre gjithçka, prandaj ekipa është vetëm në fazën e parë të përgatitjeve.

 “Ne para pandemisë së bashku me ekipin veç se e kishim planifikuar që të fillojmë me provat e para të shfaqjes, por gjithçka u ndërpre pas raportimit për rastet e para të të infektuarve me koronavirus në Kosovë. Ne tani jemi në fazën e parë të provave të leximit duke përdorur të gjitha mundësitë e ruajtjes së shëndetit duke ruajtur distancën. Sigurisht se realizimi i kësaj shfaqjeje hap rrugë që të rikthehet jeta kulturore dhe teatrore”, ka deklaruar ajo.

Ajeti ka shtuar se ndonëse përpara ka një proces shumë të gjatë deri në realizim e plotë të shfaqjes “Jo simfonia e 5-të po e 9-ta”, planet janë që premiera e saj të jetë muajin e ardhshëm në teatrin e qytetit të Podujevës. / KultPlus.com

“Të jesh nënë” e regjisores Sevdije Ajeti sonte premierë në Teatrin “Istref Begolli”

Shfaqja “Të jesh nënë” me regji të Sevdije Ajetit, sonte vjen premierë në Teatrin “Istref Begolli” në Pejë, shkruan KultPlus.

Regjisorja Sevdije Ajeti ka thënë se kjo shfaqje gjatë reprizave do të ketë transformime dhe ndryshime.
“Së bashku me Besim Ajetin bashkëshortin tim ka qenë ideja që kjo shfaqje të pësoj ndryshime gjatë reprizave, në çdo të treten reprizë që i bie të kemi nga një premier do të ketë së paku edhe 5 premiera. Ky koncept inovativ është koncept i ri në të cilin kemi punu kohë të gjatë unë dhe aktori Besim Ajeti”, tregoi regjisorja Ajeti për KultPlus.

Shfaqja “Të jesh nënë” e regjisores Sevdije Ajeti, është një dramë e shkruar e autorit Italian Roberto Bracco i cili njihet si letrar i madh në fillim të shekullit njëzet. Drama trajton aspektin e lirisë së individit në raport me kërkesat e shoqërisë. Personazhi kryesor është një grua e moshës së mesme, Klaudia e cila është e martuar me Alfredin i cili është i zhytur në borxhe. Ai gjithashtu nuk ka qenë i sinqertë ndaj bashkëshortes së tij.

Në këtë shfaqje luajnë akotrët: Aida Alidemi, Flormend Shabaj, Agon Bala, Faik Zekaj, Shpresa Salihaj, Fitore Zekaj, Herodita Ramshaj, Luan Daci.

Shfaqja vjen sonte duke filluar nga ora 20:00 nw Teatrin “Istref Begolli”. / KulPlus.com

“Të jesh nënë” e regjisores Sevdije Ajeti së shpejti në Teatrin “Istref Begolli”

Mbas çmimit si regjisore e vitit nga Ministria për Kulturë, Rini dhe Sporte, Sevdije Ajeti, e ftuar nga Teatri i Pejës “Istref Begolli”, ka filluar punën për të vënë në skenë shfaqjen “Të jesh nënë” të autorit Roberto Bracco, shkruan KultPlus.

Regjisorja Sevdije Ajeti së bashku me trupën e aktorëve të teatrit “Istref Begolli” i janë përveshur punës për të sjellë para publikut shfaqjen “Të jesh nënë” premiera e të cilës pritet të jetë gjatë këtij muaji.

Shfaqja “Të jesh nënë” e regjisores Sevdije Ajeti, është një dramë e shkruar e autorit Italian Roberto Bracco i cili njihet si letrar i madh në fillim të shekullit njëzet. Drama trajton aspektin e lirisë së individit në raport me kërkesat e shoqërisë. Personazhi kryesor është një grua e moshës së mesme, Klaudia e cila është e martuar me Alfredin i cili është i zhytur në borxhe. Ai gjithashtu nuk ka qenë i sinqertë ndaj bashkëshortes së tij.

Klaudia krejt çka ka ëndërruar gjatë jetës së saj ishte të bëhej nënë. Prandaj ai me të marrë vesh lajmin se Klaudia është shtatzënë kërkon të riparoj marrëdhëniet me Klaudian dhe të ndryshojë mënyrën e tij të jetesës duke mos vazhduar me marrjen e borxheve, për arsye sepse xhaxhai i tij i cili nuk kishte trashëgimtar, tani pasurinë do të ja kaloi fëmiut të tyre. Klaudia e cila kishte ëndërruar të bëhej nënë dhe e cila kishte kërkuar një jetë të sajën duke mos qenë subjekt i trajtimit zakonor, por edhe në kërkim të lirisë së saj si grua dhe si nënë, ndërmerr një hap që krijon raporte të tensionuara brenda familjes, fillimisht duke ju hakmarrë Alfredit për të shkuarën e tij por edhe të familjes, xhaxhait të tij për cenimin e të drejtës së saj si nënë. Teksti dramatik mes të tjerash është i mbushur me tension që krijojnë personazhet mes tyre. Personazhet ndërthuren mes tyre duke krijuar situata komike por edhe tragjike në fund. Kjo atmosferë e tensionit të dramës dhe komikes është zhvendosur në skenë fillimisht mes lojës komike të shërbëtorit Diego dhe zotërisë së tij, Muricio që paraqitet gabimisht si i dashuri I Klaudias. Në këtë lojë komike ngatërrohet pastaj Alfredi dhe detektivi i tij që i raporton për sjelljet e Klaudisë. Por, ngjarja merr zhvillimin e vet të papritur dhe ndërtohet mbi fragmente pikëlluese dhe tejet dramatike, më tutje.

“Këtë atmosferë e kemi bartur në skenë edhe përmes skenografisë dhe kostumeve duke treguar luhatjen e personazheve mes komikes dhe dramatikes. Skenografia është shumë piktoreske dhe vizive deri në përmasa të kubizmit. Në këtë mënyrë personazhet shfaqen reflektues”, ka treguar regjisorja Ajrti për KultPlus.

Ajo tutje ka treguar se mesazhi i shfaqjes është dilema e gruas midis të drejtës për të qenë nënë dhe për të qenë një grua e pavarur. Ky konflikt brenda gruas së sotme e krijon një shfaqje dramatike si kjo e Brakos.

“Provat për shfaqjen veç kanë filluar. Jam shumë e kënaqur me procesin e punës është një ekip shumë i mirë i aktorëve , tani jemi në finalizim të provave, të skenografisë dhe kostumografisë. Kasta e aktorëve është nga teatri ‘Istref Begolli’ dhe premiera pritet të dalë gjatë këtij muaji”, ka treguar krejt për fund regjisorja Ajeti.

Në këtë shfaqje luajnë akotrët: Aida Alidemi, Flormend Shabaj, Agon Bala, Faik Zekaj, Shpresa Salihaj, Fitore Zekaj, Herodita Ramshaj, Luan Daci./ KulPlus.com/KultPlus.com