Ministri Çeku: Punimet në stadiumin Fadil Vokrri drejt përfundimit

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, ka bërë të ditur që punimet në stadiumin “Fadil Vokrri” janë drejt përfundimit.

Përmes një shkrimi në facebook, Ministri Çeku ka thënë se punimet në stadium janë duke u realizuar me intensitet e profesionalizëm të lartë.

“Fusha hibrid e vendosur është teknologjia e fundit e fushave dhe e para e llojit të tillë në Kosovë. Mirëmbajtja do të bëhet me pajisje të veçanta dhe inovative të cilat janë të dedikuara për fushat hibrid”, ka shkruar Ministri Çeku/ KultPlus.com

Ministri Çeku: Kosova po bëhet me teatër të ri kombëtar, duke e ruajtur teatrin e vjetër 

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku ka bërë të ditur se projekti zbatues për rinovimin e Teatrit Kombëtar të Kosovës ka marr edhe pëlqimin përfundimtar nga Komisioni i IKMM-së.

Ministri Çeku  po ashtu ka bërë të ditur se përveç rinovimit të ndërtesës së TKK-së parashihet edhe shtim i hapësirave të reja për të krijuar kushte të dinjitetshme.

“Vazhdojmë me shpalljen e procedurës për angazhimin e operatorit për realizimin e punimeve. Kosova po bëhet me teatër të ri kombëtar, duke e ruajtur teatrin e vjetër.

Kemi punuar me gjashtë fakultete të Universitetit të Prishtinës, profesionistët më të mirë të vendit tonë për hartimin e projektit, i cili përveç rinovimit të ndërtesës parasheh edhe shtim të hapësirave të reja për të krijuar kushte të dinjitetshme për aktorët e stafin dhe përjetim të përmirësuar artistik për publikun”, është shprehur Ministri Çeku/KultPlus.com

Nis mbulimi i fushave të tenisit në Prizren, ministri Çeku: Tenisi më nuk do të jetë sport sezonal

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka bërë të ditur se në qytetin e Prizrenit ka filluar me mbulimin e fushave të tenisit, për ta shëndrruar në sport aktiv për çdo sezonë të vitit.

Ministri i MKRS, Hajrulla Çeku, po ashtu ka njoftuar se kjo nismë do të vazhdojë edhe në qytetet e tjera.

“Tenisi më nuk do të jetë sport sezonal. Nisim me mbulimin e fushave të tenisit në Prizren, për të vazhduar edhe me qytetet tjera.

Në bashkëpunim me Federatën e Tenisit të Kosovës po investojmë për konsolidimin e kushteve infrastrukturore në tenis, në përputhje të plotë me standardet ndërkombëtare”, thuhet në shrkimin e Çekut./ KultPlus.com

Ministri Çeku takon olimpistin e artë Florent Haziri: Integrimi i personave me aftësi të veçanta në shoqëri mbetet prioritet i yni

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku pas nënshkrimit të Koalicionit Global për Gjithëpërfshirje të Olimpiadës Speciale, ka thënë se si prioritet ka integrimin e personave me aftësi të kufizuar në shoqëri.

Ministri Çeku pas nënshkrimit të kësaj marrëveshjeje ka takuar edhe Florentin Hazirin, sportist me aftësi të veçanta intelektuale i cili vitin e kaluar Kosovës i solli medalje të artë nga Olimpiada Speciale Botërore në Berlin.

“Sot bëmë edhe një hap shumë të rëndësishëm për të krijuar më shumë mundësi që sportistët si Florenti të zhvillojnë aktivitetin e tyre sportiv dhe të përfaqësojnë Kosovën në gara ndërkombëtare. U bëmë pjesë e Koalicionit Global për Gjithëpërfshirje të Olimpiadës Speciale.

Qeveria jonë ka prioritet integrimin e personave me aftësi të kufizuar në shoqëri. Me ligjin e ri të sportit kemi fuqizuar rolin e Olimpiadës Speciale në sistemin sportiv vendor, ndërsa për herë të parë kemi siguruar buxhet për pjesëmarrjen e tyre në gara ndërkombëtare vitin e kaluar”, ka thënë ministri Çeku./KultPlus.com

Gati në përfundim të mandatit të tij si drejtor i Filharmonisë, Jashari pritet nga Ministri Çeku

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, ka pritur sot në takim profesorin dhe dirigjentin Baki Jashari i cili po e përfundon mandatin e tij si drejtor i Filharmonisë së Kosovës.

Ministri Çeku dhe drejtori Jashari bashkë diskutuan për punët e angazhimin e këtij të fundit në institucionin më të lartë të muzikës në vend.

“Ministri e falenderoi për kontributin e tij jetësor në skenën e muzikës klasike dhe atë 18 vjeçar në forcimin e institucionit të Filharmonisë”, thuhet në njoftim.

Deri në shpalljen e konkursit të rregullt, si ushtrues detyre i drejtorit të Filharmonisë së Kosovës është emëruar Dardan Selimaj, zyrtar i brendshëm i këtij institucioni, i cili poashtu ishte pjesë e takimit./KultPlus.com

Ministri Çeku priti kryetarin e Arkivave Shtetërore të Turqisë, diskutojnë për mundësinë e shkëmbimit të dokumenteve

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit Hajrulla Çeku, ka pritur sot në takim kryetarin e Arkivave Shtetërore të Presidencës së Republikës së Turqisë, Prof. Dr. Uğur Ünal.

Bashkë diskutuan për marrëveshjen aktuale të bashkëpunimit në mes të Agjencionit të Arkivit Shtetëror të Kosovës dhe Kryesisë së Arkivave Shtetërore të Turqisë, punët e përbashkëta që janë bërë deri tani dhe planet për të ardhmen.

Shkëmbimi i përvojave për zhvillimin e arkivave shtetërore, rritja e kapaciteteve profesionale, digjitalizimi dhe shkëmbimi i dokumenteve ishin disa nga temat konkrete që u folën.

Në takim ishin të pranishëm po ashtu drejtori i Arkivave Shtetërore të Kosovës, Bislim Bislimi, zëvendës ambasadorja e Republikës së Turqisë në Prishtinë, Şeyda Çimeli Aydın, drejtoresha për politika zhvillimore në AShAK, Shpresa Mekaj, Hatixhe Mehmeti, zyrtare për dokumente të huaja në AShAK dhe Onur Canhas, këshilltar i ministrit Çeku./KultPlus.com

Ministri Çeku mirëpret ambasadorin e Austrisë, diskutojnë për shkëmbime kulturore

Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku ka takuar ambasadorin e ri të Austrisë në Kosovë, George Schnetzer.

“Ministri Çeku mirëpriti sot Ambasadorin e ri të Austrisë, George Schnetzer, për t’i uruar mirëseardhje në Kosovë. Biseduan për bashkëpunimin e ngushtë ndërmjet dy shteteve dhe për mbështetjen e vazhdueshme të Austrisë për Kosovën”, njofton MKRS.

Në njoftim thuhet se është diskutuar avancimi i bashkëpunimit, me fokus të veçantë në fushën e institucioneve të kulturës, muzeve dhe rritjen e shkëmbimit kulturor./KultPlus.com

Ministri Çeku për vendosjen e 23 aseteve në listën e trashëgimisë kulturore: Po formojmë identitetin kolektiv dhe kulturën tonë

Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku me rastin e vendosjes së 23 aseteve të reja në listën e trashëgimisë kulturore, ka thënë se duke i mbrojtur pasuritë e Kosovës, janë duke kontribuar në formimin e identitetit kolektiv duke i kujtuar ngjarjet e së kaluarës, KultaPlus.

Ministri Çeku, përmes një njoftimi në facebook ka thënë se vendosa e 23 aseteve në listën e trashëgimisë kulturore, në mbrojtje të përkohshme, po shënon një rrugëtim historik dhe kulturor të vendit.

Postimi i Ministrit Çeku në facebook:

Listës së trashëgimisë kulturore në mbrojte të përkohshme i janë shtuar edhe 23 aset të reja

Lista e trashëgimisë kulturore në mbrojtje të përkohshme pasurohet me 23 asete të reja që shënojnë rrugëtimin historik dhe kulturor të vendit.

Nga shtëpitë tradicionale, shkolla e parë shqipe e fillim shekullit të XX-të e kulla deri tek monumentet që pasqyrojnë historinë e fundit, në tërë territorin e Kosovës janë vlerësuar pasuri materiale dhe shpirtërore.

Në këtë listë janë shtuar afreskat e periudhës Romake të Dresnikut, Guri i Nënës Pashkë, aset me vlera të jashtëzakonshme shpirtërore, ndërtesa e lokalit Panda në Pejë dhe po ashtu ish spitali ushtarak në Drenas që shënojnë ngjarje historike.

Duke mbrojtur asetet tona, po kontribuojmë në njohjen dhe kuptimin e historisë së Kosovës teksa duke i kujtuar ngjarjet e kaluara formojmë identitetin kolektiv dhe kulturën tonë./KultPlus.com

Ministri Çeku takohet me ambasadorin amerikan Hovenier, pranon dhuratë për vajzën e posalindur

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku sot ka pranuar një dhuratë, thurrje dore për vajzën e tij të posalindur nga ambasadori amerikan Jeffrey M. Hovenier, të cilën e kishte punuar gruaja e tij, shkruan KultPlus.

Ministri Çeku përmes një postimi në facebook ka bërë të ditur se në takim u diskutua për bashkëpunim nëpërmjet projekteve konkrete në fushën e kulturës, sportit dhe fuqizimit të të rinjëve.

“Takimi me të parin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Ambasadorin Jeffrey M. Hovenier, filloi shumë ngrohtësisht. Pranova një dhuratë të veçantë, thurrje dore nga bashkëshortja e tij për vajzën time të posalindur.

Bisedën e vazhduam për bashkëpunimin e deritanishëm dhe thellimin e partneritetit tonë dypalësh nëpërmjet projekteve konkrete në fushën e kulturës, fuqizimin e të rinjve, të trashëgimisë kulturore dhe sportit.

Përherë falënderues për punën dhe përkushtimin e palëkundur të Shteteve të Bashkuara në zhvillimin e vendit tonë”, ka shkruar ministri Çeku në facebook./KultPlus.com

Ndalohet shfaqja e filmave shqiptarë në Bujanovc, Çeku: Ky është përgënjeshtrimi më i madh që Serbia ka ndryshuar apo se mund të ndryshojë

Ministri i Kulturës Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku ka reaguar me rastin e ndalimit të shfaqjes së dy filmave shqiptarë në Shtëpinë e Kulturës në Bujanovc, nga autoritetet serbe, shkruan KultPlus.

Përmes një postimi në facebook Çeku ka thënë se një akt i tillë, i cili u ndëmorr një ditë para shfaqjes së filmave, me motivin që filmi është me aktorë shqiptarë dhe që është mbështetetur nga Qeveria e Republikës së Kosovës, sipas tij më e pakta që mund të emërohet është mosdurim nacional.

Ministri më tutje ka thënë se politizimi nga ana e Serbisë edhe i artit, është përgënjeshtrimi më i madh që Serbia ka ndryshuar apo mund të ndryshojë.

Postimi i plotë i ministrit Hajrulla Çeku në facebook:

I paprecedent dhe i papranueshëm rasti i mbrëmshëm në Komunën e Bujanocit, ku u ndalua shfaqja e dy filmave në Shtëpinë e Kulturës.

Një ditë para shfaqjes së filmave, policia e Serbisë i merr në bisedë informative drejtorin e Shtëpisë së Kulturës në Bujanoc, producentin dhe aktorët e filmave.

Pa asnjë motiv konkret, e madje duke e paragjykuar përmbajtjen e filmave, autoritetet serbe ndalojnë shfaqjen e filmave deri në një vendim të radhës.

Ky akt më e pakta që mund të emërohet, është mosdurim nacional. E për fat të keq ka ende qarqe politike brenda, në rajon e jashtë që besojnë në ndryshimin e Serbisë.

Pikërisht politizimi nga ana e Serbisë edhe i artit, me të vetmin motiv që filmi është me aktorë shqiptarë dhe mbështetet nga Qeveria e Republikës së Kosovës, është përgënjeshtrimi më i madh që Serbia ka ndryshuar, apo se mund të ndryshojë.

Ky projekt ishte njëri nga 78 projektet që Qeveria jonë i mbështeti financiarisht përmes Këshillit Kombëtar Shqiptar. Projekte këto që bartnin aktivitete në ruajtjen dhe kultivimin, avancimin e artit, gjuhës, arsimit e identitetit kombëtar shqiptar në Luginën e Preshevës./KultPlus.com

Ministri Çeku uron Ermonela Jahon: Çdo çmim për artistët tanë i jep shpresë, krenari dhe emocion një kombi të tërë

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, ka uruar sopranon e njohur Ermonela Jaho për çmimin “Artiste e vitit” nga “International Classical Music Awards”, duke thënë se çdo çmim që fitojnë artistët shqiptarë janë krenari, shpresë dhe emocion për mbarë kombin, shkruan KultPlus.

Minstri Çeku, duke e ngritur lartë figurën e Ermonela Jahos, ka thënë se për një çmim dhe vlerësim të tillë, çfarë e mori Jaho së fundmi, kërkohet pasion i madh dhe punë maratonike, të cilën ajo e dëshmoi në mënyrë të përkryer.

‘Arti i këndimit kërkon pasion e punë maratonike, ndërsa këtë në mënyrë të përkryer e dëshmoi Ermonela Jaho, e cila së fundi u vlerësua si “Artiste e vitit” nga “International Classical Music Awards”.

Çdo çmim për artistët tanë i jep shpresë, krenari dhe emocion një kombi të tërë. Urime dhe shumë suksese tutje!’, thuhet në urimin e Ministrit Çeku./KultPlus.com

Ministri Çeku: Reforma ligjore në kulturë po jetësohet me hapa të sigurt dhe konkretë

Ministri Hajrulla Çeku nëpërmjet një statusi ka thënë se reforma ligjore në kulturë po jetësohet me hapa të sigurt dhe konkretë.

“Dy lajme të mira për kulturën sot

Miratohet në lexim të parë projektligji për kinematografinë, publikohet në platformën e konsultimeve projektligji për artin dhe kulturën.

Projektligji për kinematografinë u miratua në lexim të parë me mbështetje të plotë nga deputetët e të gjitha grupeve parlamentare. Reforma ligjore në kulturë po jetësohet me hapa të sigurt dhe konkretë”, thuhet në postimin e tij. / KultPlus.com

Nesër fillon Manifesta 14, Çeku: Nuk po organizojmë vetëm bienale, por po e zhvillojmë një narracion ndryshe për Kosovën

Nesër në Prishtinë në Prishtinë do të bëhet hapja zyrtare e Manifesta 14.

Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku, përmes një postimi në Facebook u ka uruar mirëseardhje në Kosovë artistëve, artdashësve, kuratorëve, gazetarëve, arkitektëve e profesionistëve të tjerë, delegacioneve politike, bartësve të institucioneve të artit dhe vizitorëve përgjatë 100 ditëve të Manifestës, përcjell KultPlus.

Postimi i plotë:

Nesër bëhet hapja zyrtare e Manifesta 14, sot mbajtëm konferencë me gazetarë të shumtë nga vendi dhe Europa

Artistë, artdashës, kuratorë, gazetarë, arkitektë e profesionistë të tjerë, delegacione politike, bartës të institucioneve të artit, vizitorë – mirë se vini në Kosovë.

Ne nuk po organizojmë vetëm një bienale. Të gjithë ne bashkërisht po e zhvillojmë një narracion ndryshe për Kosovën tonë. Një narracion me jehonë botërore, brenda të cilit ka art e transformim të hapësirave publike, ka rini e komunitet, ka energji e pozitivitet.

Jam tejet i lumtur që jam pjesë e një qeverie që e kupton drejt rolin e kulturës. Duke filluar nga Kryeminstri Albin Kurti deri te mbeshtetja dhe përkushtimi maksimal i secilit institucion publik që nesër të fillojmë ngjarjen më të madhe kulturore të organizuar ndonjëherë në shtetin tonë.

Qeveria e Kosovës është mbështetësi më i madh financiar i Bienales Nomade Manifesta 14. Vlera totale e mbështetjes direkte financiare nga qeveria e Kosovës është rreth dy milionë Euro.

Në kryeqytetin tonë, qytetarët e Kosovës dhe vizitorët nga jashtë do të kenë mundësinë që përgjatë 100 ditëve të shijojnë art të nivelit botëror. 103 pjesëmarrës nga 30 shtete, 45 vepra të reja të punuara enkas për Manifestën./ KultPlus.com