Tragjedia në Alpet italiane, mund të jenë 30 viktimat pas ortekut të akullt

Tragjedi në Alpet italiane. Të paktën 7 alpinistë humbën jetën pas shembjes së një blloku masiv akulli në Marmolada.

Me një lartësi prej 3300 metrash ai është mali më lartë, i Dolomiteve në Alpet lindore mes rajoneve të Trentos dhe Venetos. Tetë persona kanë mbetur të plagosur, ndërsa 17 të tjerë janë shpallur të humbur, ndërkohë që autoritetet me kalimin e orëve po fillojnë të flasin potencialisht për 30 viktima.

Ekipet e shpëtimit vijuan gjatë gjithë natës kërkimet me helikopterë e dronë, për gjetjen e personave të zhdukur. Shërbimet e emergjencës bënë me dije se një ortek akulli goditi me shpejtësinë e 300 km në orë itinerarin e përdorur nga alpinistët për t’u ngjitur në majë, të Punta Rocca.

Autoritetet flasin për një tragjedi të paimagjinueshme, me disa prej trupave që janë identifikuar vetëm falë testeve të ADN-së. Me viktimave janë 3 italianë dhe një shtetas çek.

Një zëdhënës i grupeve të shpëtimit tha për një televizion shtetëror se zona kishte përjetuar temperatura rekord  gjatë ditëve të fundit, deri në 10 gradë celsius. I ngrohti ekstrem sipas ekspertëve, është krejtësisht i pazakontë për zonën. rritja e temperaturave mesatare ka bërë që akullnajat e Marmoladës, ashtu si shumë të tjera rreth botës, të tkurren në mënyrë të qëndrueshme gjatë dekadave të fundit. /A2CNN/ KultPlus.com

Shpërthimi në Bangladesh, rritet numri i viktimave

Ka shkuar në 40 numri i të vdekurve prej shpërthimit të madh që ndodhi të shtunën në Bangladesh.

Qindra njerëz kishin mbërritur për të shuar zjarrin kur një numër i kontejnerëve të transportit shpërthyen në vendin në Sitakunda, raporton BBC.

Dyshohet se në disa nga kontejnerët ruheshin lëndë kimike.

Zjarret industriale janë të zakonshme në Bangladesh dhe shpesh fajësohen për rregulloret e dobëta të sigurisë.

Shumë prej të plagosurve raportohet të jenë në gjendje kritike dhe numri i të vrarëve pritet të rritet.

Spitalet e zonës janë mbingarkuar dhe është apeluar për dhurim gjaku për të shpëtuar sa më shumë jetë njerëzish. /KultPlus.com

Presidentja Osmani ngushëllon për viktimat e Teksasit: Ndajmë dhimbjen me popullin amerikan

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka ngushëlluar për 19 nxënësit dhe dy arsimtarët që u vranë dje në një shkollë fillore në shtetin e Teksasit në SHBA.

Ajo përmes një postimi në Twitter ka thënë se populli i Kosovës ndan dhimbjen me popullin amerikan.

“Të thyer nga lajmi për të shtënat në një shkollë në Teksas. Ngushëllimet tona për familjet e fëmijëve dhe të rriturve, jetët e të cilëve u morën padrejtësisht. Ne ndajmë dhimbjen e popullit amerikan dhe bashkëndiejmë me miqtë tanë në këtë kohë”.

Në nderim të viktimave, ambasada e SHBA-së në Prishtinë ka ulur sot flamurin në gjysmështizë, pasi presidenti amerikan Joe Biden ka urdhëruar që flamujt e institucioneve amerikane të ulen në gjysmështizë.

Nxënësit dhe arsimtarët u qëlluan nga një 18-vjeçar në shkollën fillore Robb, në qytetin Uvalde. Sulmuesi u vra nga forcat e sigurisë, thanë zyrtarët.

Hetuesit thanë se sulmuesi kishte qenë i armatosur me një pistoletë, me një pushkë gjysmë-automatike të llojit AR-15 dhe kishte pasur karikatorë me kapacitet të lartë. Adoleshenti dyshohet se fillimisht ka qëlluar gjyshen e tij dhe më pas ka vazhduar sulmin. Mediat lokale raportuan se ai mund të ketë qenë nxënës i një shkolle të mesme në atë zonë.

Shefi i policisë për qarkun e pavarur të shkollës Uvalde, Pete Arredondo, tha se të shtënat kishin filluar në orën 11:32 sipas kohës lokale gjatë së martës dhe hetuesit besojnë se sulmuesi ka “vepruar i vetëm gjatë këtij akti të tmerrshëm”. / KultPlus.com

Flamuri në gjysmështizë në Ambasadën Amerikane në Prishtinë, nderohen viktimat në Teksas

Nëntëmbëdhjetë fëmijë të vegjël dhe dy të rritur kanë vdekur nga të shtënat në një shkollë fillore në Teksasin jugor të Amerikës.

I dyshuari 18-vjeçar, i cili filloi të gjuajë nga një klasë në tjetrën, ka mbetur gjithashtu i vrarë.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në nderim të viktimave ka vendosur sot flamurin në gjysmështizë.

“Sot flamuri ynë në gjysmështizë për të nderuar viktimat e akteve të pakuptimta nga një person i armatosur në shkollën fillore Robb në Uvalde, Teksas”, thuhet në njoftim. /KultPlus.com

Ndizen qirinj për viktimat e aksidenteve rrugore në Kosovë

Me ndezjen e qirinjve ka përfunduar aktiviteti treditor në përkujtim të viktimave të aksidenteve rrugore në Kosovë.

Kjo ditë sivjet në qendër të vëmendjes kishte uljen e shpejtësisë së lëvizjes në trafik, gjë që mund të parandalojë shumë vdekje dhe lëndime serioze, në veçanti ato të këmbësorëve dhe të gjithë përdoruesve të tjerë të rrugës – fëmijë, të moshuar dhe të personave me aftësi ndryshe, raporton Kosovapress.

Ndryshe, në periudhën janar-korrik 2021 në Kosovë si pasojë e aksidenteve kanë humbur jetën 65 persona dhe lëndime kanë marrë mbi 8 mijë persona.

Sipas statistikave të Policisë së Kosovës, në vitin 2020, si pasojë e aksidenteve rrugore kanë vdekur gati shtatë persona në muaj, ndërsa këtë viti shifrat tregojnë për një rritje ku për çdo muaj kanë vdekur mbi nëntë persona. / KultPlus.com

Zbulohet një varrezë masive në Përmet, mendohet se janë viktima të kohës së enverizmit

Zbulimi i disa varreve në Përmet gjatë punimeve për infrastrukturën rrugore po ngjall reagime.

Shoqata antikomuniste e të përndjekurve politikë thotë se dyshon se varret janë të të zhdukurve nga diktatura komuniste, pasi zona është në një ish-repart të Ministrisë së Brendshme. Ndërsa Prokuroria e Përmetit thotë se është në pritje të vlerësimit të ekspertëve të monumenteve dhe mjekësisë ligjore pasi varret dyshohet se janë të periudhave më të hershme.

Punimet në infrastrukturën rrugore në Përmet kanë nxjerrë në dritë në pjesën fundore të qytetit disa varre ende të paidentifikuara nga autoritetet shtetërore. Shoqata antikomuniste e të përndjekurve politikë thotë se dyshon se varret janë të të zhdukurve nga diktatura komuniste. Kryetari i kësaj shoqata Nebil Çika tha se në diktaturën komuniste zona ku janë gjetur varret ka qenë një repart ushtarak i Ministrisë së Brendshme ku nga të dhënat arkivore dhe dëshmitë dyshohet se kryheshin ekzekutime të kundërshtarëve politikë.

“Janë katër varre që ne kemi gjetur, në fakt dyshohet nga dëshmitarët dhe nga indiciet që të jetë një varrezë shumë e madhe. Pra, edhe ndërtesat që janë ndërtuar këtu, një pjesë e tyre dyshohet që të jenë bërë mbi varre. Në diktaturën komuniste këtu ka qenë një repart ushtarak, nga ato repartet famëkeqe të ndjekjes që ndiqnin armiqtë e komunizmit, diversantët, ata që arratiseshin dhe deri në vitin 1991 ka qenë qendra më e madhe e stërvitjes së ushtarëve të kufirit. Në bazë të të dhënave që kemi dhe nga arkivi i Ministrisë së Brendshme, por edhe nga dëshmitarët, këto lloj repartesh të izoluara, në varësi të Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe të Sigurimit të Shtetit përdoreshin dhe si vende ekzekutimi për kundërshtarët e regjimit, ata që dënoheshin me vdekje, ata që vriteshin ose kapeshin në kufi, varroseshin në këto vende”, thotë ai për Zërin e Amerikës.

Ndërsa Bektash Osmani ish-i përndjekur politik në Përmet thotë se të dhënat e kohës dëshmojnë se në këtë zonë u pushkatua një klerik katolik, Dom Gjergj Gjeçaj dhe familjarët e kanë kërkuar trupin e tij.

“Këtu ka qenë repart ushtarak dhe këtu është pushkatuar në vitin 1947 një prift katolik Dom Gjergj Gjeçaj. Të afërmit kanë ardhur disa herë dhe kur morën vesh edhe zbulimin e varreve erdhën dhe thanë se kur të hapet të shikojmë por nuk e besojmë se është këtu “, thotë ai për Zërin e Amerikës.

Duhet të ketë edhe varre të tjera, thotë Bektashi nga bisedat që ka bërë me inxhinierët e kompanisë pasi zona ku janë gjetur varret duket se është fillimi dhe mund të jetë më e gjerë.

“Këtu nuk janë pak viktima. Sipas të dhënave duhet të jenë edhe më shumë edhe në godinat më tutje. Kështu tha dhe inxhinieri i firmës, në rrëzë është njëri varr por mund të ketë edhe të tjerë më tutje.

Bektashit i pushkatuan babanë gjatë regjimit komunist dhe edhe pas shembjes së komunizmit nuk arriti t`i gjejë eshtrat e tij me gjithë kërkimet. Ai thotë se janë mbi 100 të pushkatuar gjatë regjimit komunist vetëm në Përmet që nuk u janë gjetur eshtrat nga familjarët.

“Përmeti ka më shumë të pushkatuar në Shqipëri. Janë mbi 100 të pushkatuar, 3 prej të cilëve klerikë ortodoksë dhe tre klerikë bektashianë”.

Prokurori i Përmetit Asllan Bajrami i tha Zërit të Amerikës se policia dhe prokuroria ishin vënë në dijeni nga firma ndërtuese më datën 7 korrik lidhur me zbulimin e disa varreve. Është zhvilluar një këshillim paraprak me specialistë të Monumenteve të Kulturës pasi dyshohet se varret janë më të hershme, tha prokurori i Përmetit. Pritet vlerësimi i arkeologëve dhe specialistëve të mjekësisë ligjore për të vijuar më tej hetimet, tha zoti Bajrami.

Ndërkohë edhe Arben Dosti që kërkon prej vitesh eshtrat e xhaxhait të tij të pushkatuar ishte sot me përfaqësuesit e shoqatës së të përndjekurve. Ai tha se strukturat shtetërore duhet të bashkëpunojnë me familjet që kërkojnë eshtrat e të zhdukurve në diktaturën komuniste.

“Nevojitet ndihma e shtetit ,të jemi bashkë me përfaqësuesit e Ministrisë së Brendshme në kërkimin dhe gjetjen e eshtrave të familjarëve dhe të afërmve tanë.”

Në Shqipëri disa mijëra familje që humbën të afërmit në burgjet komuniste nuk kanë arritur të gjejnë eshtrat e tyre megjithëse kanë kaluar rreth 30 vite nga shembja e komunizmit./Zeri Amerikës / KultPlus.com

Bideni do të nderojë 500 mijë jetët e humbura nga COVID-19 në SHBA

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, do të nderojë 500 mijë jetë të humbura nga COVID-19 me një moment heshtjeje dhe ceremoni ndriçimi qirinjsh në Shtëpinë e Bardhë.

SHBA-të pritet ta kalojnë këtë moment të zymtë gjatë ditës së sotme, pak më shumë se një vit që pas vdekjes së parë në vend.

Shtëpia e Bardhë ka thënë se Bideni do të marrë pjesë bashkë me zonjën e Parë, Jill Biden, zëvendës-presidentin Kamala Harris dhe burrin e saj, Doug Emhoff, në momentin e heshtjes dhe ceremonisë së ndriçimit.

Shetetet e Bashkuara të Amerikës kanë pasur më shumë se 28.1 milionë raste positive me COVID-19 që nga fillimi i pandemisë. / KultPlus.com

Makthi im më i errët filloi gjatë natës së dasmës

Ky është një tregim tjetër i shkruar nga një grua shqiptare. Rina është një shkrimtare nga Kosova që aktualisht po punon në autobiografinë e saj

Shkruan: Mirja Lasko

Këtë tekst do të doja t’ia kushtoja të gjitha grave dhe vajzave që janë ose kanë qenë viktima në një lidhje ose martesë – Rina Tahiraj

Kur isha në një situatë që ndoshta shumë prej jush janë tani, unë zgjodha të mbaj gjithçka për vete. Unë isha diskrete dhe pikturova një “fotografi të lumtur” të lidhjes në të cilën isha.

Me dëshirën time për të mos i treguar askujt, unë madje u kërkova prindërve të mi të mbanin sekretin tim në lidhje me “ngjarjen e çarçafit” (kontrollimi për gjak në çarçafë). As vëllezërit e motrat e mi ose dikush tjetër në familjen tonë të gjerë nuk kishin ide se për çfarë kisha qenë viktimë.

Ende sot prindërit dhe vëllezërit e motrat e mi nuk dinë as 30% të asaj që kam kaluar në të vërtetë. Gjatë asaj kohe, më vinte turp. Mendova se të gjithë do të qeshnin me mua. Mendova se njerëzit nuk do të më besonin.

Ai më manipuloi për të besuar se ishte ai që kishte gjithmonë të drejtë duke më qortuar me traditat e vjetra. Kjo rezultoi që unë të kisha frikë se askush nuk do të merrte anën time nëse u tregoja njerëzve të vërtetën.

Nuk doja që njerëzit të dinin se kisha përjetuar diçka që as vetë nuk e kisha dëgjuar kurrë. Duke parë njerëzit e tjerë që ishin të lumtur në lidhjet e tyre, nuk doja që të tjerët të dinin se isha e pakënaqur.

Nata e martesës ishte fillimi i makthit tim më të keq. Ishte fillimi i diçkaje që do të bëhej burgu im i errët. Më dukej sikur muret po mbylleshin dhe mushkëritë e mia po ulërinin për ajër.

U desh më pak se një minutë që ai të përmbushte atë që pashë si një provë për të zbuluar të vërtetën rreth virgjërisë sime. Fytyra e tij ishte e paharrueshme, e mbaj mend si dje. Si më shikonte sikur të isha e padobishme.

U përpoqa me dëshpërim shumë herë t’i shpjegoja atij se ai e kishte gabim që unë nuk isha e virgjër. Por ai nuk pranoi të dëgjonte dhe vazhdonte të më quante fjalë mizore, duke më quajtur prostitutë.

Kur ai doli me zemërim nga dhoma e gjumit, unë nuk mund të mendoja për asgjë tjetër përveç se si ai mund ta ma bënte mua këtë. Nuk kuptova asgjë, kur u akuzova se i solla turp pjesës së tij të familjes.

Unë u akuzova se nuk kam përmbushur atë që një grua e nderuar duhet të bëjë gjatë natës së dasmës. Nuk e kam idenë se kur më zuri gjumi, por jam e sigurt se nuk bëra më shumë se disa orë gjumë para se vjehrra ime të më zgjonte në 5.30 të nesërmen në mëngjes.

Unë vura re drejtpërdrejt përmes shprehjes së saj të fytyrës që ai tashmë i kishte treguar familjes së tij për natën e martesës. Ajo më shikoi me urrejtje në sytë e saj.

Por mënyra se si ndjehesha ishte krejtësisht jointeresante për secilin prej tyre. Gjatë gjithë ditës u ndjeva plotësisht e zbrazët nga jeta. Thjesht doja të zhdukesha nga atje.

Kjo ishte e njëjta ditë kur gratë nga familja e burrit tim u ftuan të më shihnin duke shfaqur kostume kombëtare dhe fustane të gjata të veshur me take të larta.

Të shtiresha me një buzëqeshje ishte gjëja më e mirë që mund të bëja për të fshehur dhimbjen para më shumë se 20 grave të ulura aty duke diskutuar martesën ndërsa unë u shërbeja atyre kafe.

E mbaj mend se sa e frikësuar isha, ndërsa vishja takat e larta të parehatshme, se do të rrëzohesha dhe do të bie tabaku me 10 filxhanë kafe.

Unë gjithashtu e kujtoj atë ditë si jashtëzakonisht të dhimbshme në zemrën time dhe se si dukej se dita nuk do të mbaronte kurrë. U habita se si askush në familjen e burrit tim nuk tregoi ndonjë ndjenjë apo dhembshuri për mua. Unë do t’u bindesha urdhrave si një e sapoardhur në familje.

Pas shumë ditësh konflikti midis familjes sime dhe tij, unë zgjodha ta fal atë për akuzat e tij të rreme dhe të vazhdoja. Dashuria që ndjeva për të ishte arsye e mjaftueshme për ta falur, edhe nëse në të vërtetë ishte e pafalshme.

Doli se ishte gabimi më i madh i jetës sime, sepse ai kurrë nuk kërkoi falje ose pranoi se ishte ai që bëri gabim. Ai vetëm më tregoi se ishte i gatshëm të vazhdonte lidhjen me mua.

Ajo që unë nuk e dija në atë kohë ishte se ai kurrë nuk do të hiqte dorë nga akuzat e tij të paarsyeshme dhe as nga mentaliteti i tij që i dha idenë se ai mund të vërtetonte virgjërinë e një gruaje duke parë nëse ajo rrjedh gjak apo jo.

Që nga dita kur unë hodha këmbën në shtëpinë e tyre më dukej sikur isha e mallkuar. Asnjë ditë nuk arrita të gjej paqe.

Kështu që, kur lexoj postime si ato që Mirja Lakso po poston, unë qaj çdo herë. Sepse unë mund ta ndiej secilin dhe çdo emocion sikur të ishte i imi.

Unë gjithmonë kam qenë e ndjeshme dhe e keqe në fshehjen e emocioneve të mia, por jeta më ka bërë edhe më të ndjeshme pasi ndonjëherë më kujtohen ndjenjat e vjetra që do të qëndrojnë brenda meje përgjithmonë.

Pra, në vend që të shkoni kundër Mirjas, e cila po përdor kohën e saj të çmuar për të krijuar ndryshime, lavdërojeni atë që përpiqet të bëjë diçka që mund të parandalojë që vajzat ose vajzat tuaja të ardhshme të përfundojnë në një lidhje si e imja.

Unë jam ulur këtu duke menduar se çfarë lloj mjetesh përdorin këto gra për të matur të vërtetën në ato që shkruan Mirja.

Po mendoj se si gratë mund ta gjejnë në vetvete që të akuzojnë përvojat e një gruaje tjetër si të rreme.

Fatkeqësisht nuk mund të arrij në një përfundim tjetër ose ta interpretoj ndryshe, sesa që disa prej nesh jemi shumë krenarë që jemi shqiptarë, për të pranuar se mentaliteti i lashtë ekziston akoma dhe përdoret edhe sot tek gratë.

Kosova nuk është një parajsë, dhe derrat ekzistojnë edhe në Kosovë, pa marrë parasysh nëse dikush zgjedh ta pranojë atë apo jo.

Për ju gratë që po përpiqeni të tërheqni prizën për ato që përpiqen të vendosin përvojat e grave në qendër të vëmendjes që bota të shohë; para se të pështyni predikimin tuaj për diçka që nuk e keni provuar kurrë vetë, thjesht jini shumë të lumtura që nuk ju është dashur kurrë ta kaloni atë ferr.

Ndërsa jeni duke bërë deklarata se si gjëra të tilla nuk ndodhin më, ki parasysh se diku një grua është ulur në një cep, krejtësisht e pashpresë, duke kërkuar një rrugëdalje nga ajo që ju po pretendoni se është e pavërtetë.

Mendoni se si mund të jenë këto gra që përpiqen të gjejnë shpresë diku, të cilat po lexojnë komentet tuaja, të cilat bëhen arsyeja që ato varrosen në vetmi në vend që të kërkojnë ndihmë.

Nuk mendoj se e kuptoni që jeni JU që krijoni frikën tek këto gra për të dalë me historitë e tyre. Jeni JU që vritni shpresën e këtyre grave.

Njerëzit janë shumë të frikësuar nga mendimet dhe trajtimi i njerëzve të tjerë. Por për një grua, e cila është tashmë e prekshme, e ndjeshme dhe e dobët, vetëvlerësimi dhe besimi i saj do të përkeqësohen kur lexon kritika nga gratë e tjera që po vënë në dyshim të vërtetën e situatës në të cilën ndodhet.

Unë thjesht mund të them se jeni JU që i vendosni këto gra në mendime të pashpresa, se një ditë mund të çojë në diçka të tmerrshme.

Ju gra që mendoni se vetmia dhe pashpresa janë duke marrë jetën tuaj – Ju KURRË nuk jeni vetëm. Shpresa do të jetë GJITHMONË. GJTHMONË ekziston një rrugëdalje.

Luftoni derisa të gjeni shkrepsën me të cilën ndizni qirië. Shtegu dhe pengesat në rrugë mund ta zgjasin udhëtimin, por mos harroni se të gjitha sfidat janë atje për t’ju forcuar para se të arrini në vijën e përfundimit. Mos u dorëzoni kurrë.

Nëse ka një gjë që ia keni borxh vetes, është që të mos dorëzoheni kurrë.

E di që mendoni; pse po me ndodh kjo? Çfarë kam bërë për të merituar këtë dhimbje dhe fatkeqësi?

Nuk ka të bëjë me atë se si e meritojmë që gjërat e këqija të na ndodhin. Kur ata e bëjnë nuk do të thotë që ne kemi bërë diçka për ta merituar atë.

Unë ende mendoja në atë mënyrë edhe shumë kohë pasi arrita të largohesha nga lidhja ime. Vetëm pasi kuptova përparimin tim, ndryshova pikëpamjen time për situatën dhe jetën time.

E kuptova që nuk isha futur në atë lidhje që të dënohesha për diçka.

Dita kur e gjeta veten përsëri; ishte si kur merr syzet e para. Ju mendoni se keni pasur shikim të shkëlqyeshëm më parë, derisa të vendosni syzet tuaja të reja dhe papritmas të shihni çdo detaj që nuk keni parë më parë.

Një zë ngushëllues i dhembshurisë është pikërisht ajo që ju nevojitet. Komoditeti që vjen me ndarjen e historisë suaj me të tjerët është ajo që do t’ju japë fuqinë të riktheheni në këmbë.

Njerëzit nënvlerësojnë kuptimin e një përqafimi të vetëm për një grua që vrapon bosh; njerëzit nuk e kuptojnë se çfarë mund të thotë gjesti më i vogël.

Në vend që të lejojnë që mësimi i dhembshurisë të krijojë shkëndijë për një grua të ndryshojë tërë situatën e saj, disa njerëz zgjedhin të pështyjnë deklarata pa ndonjë përvojë fare, gjë që e bën vetëm më të vështirë situatën për gratë e prekura.

Turp të keni!

Për një grua të bllokuar në këtë lloj situate, nëse vetëm një grua në një mijë bën një koment injorant, kjo mund të rezultojë në humbjen e vullnetit të saj për të jetuar.

Prandaj, mendoni dy herë para se të bëni deklarata për këto lloj përvojash të ndjeshme dhe personale. Mund të keni qenë ju ose vajza juaj.

Unë dua ta përfundoj tekstin tim duke thënë se unë jam gjithmonë e hapur dhe e gatshme të marr kohë për secilin prej jush që dëshiron të ndajë diçka që mban, sepse unë e di saktësisht se sa e rëndë është për zemrën t’i mbash gjërat afër kur dikush dëshiron vërtet të bërtasë me të madhe që bota ta dëgjojë. /insajderi/ KultPlus.com