Kryeministri Kurti në 25 vjetorin e masakrës në Likoshan e Qirez: Pas kësaj masakre, lufta nuk mund të kishte më kthim pas

Sot bëhen 25 vjet nga fillimi i luftës në Kosovë, e cila nisi në fshatrat e Drenicës, Likoshan dhe Qirez, ku te vendi i quajtur “Te tre lisat” u zhvilluan luftimet mes Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe forcave kriminale serbe.

Në këtë përvjetor, kryeministri i vendit, Albin Kurti, bashkë me kryeparlamentarin Glauk Konjufca dhe ministra të tjerë, kanë bërë homazhe në varrezat e të vrarëve në këtë betejë.

Kurti është shprehur se pas masakrës së kryer nga policia serbe në Likoshan dhe Qirez më 28 shkurt 1998, lufta nuk mund të kishte më kthim pas, duke u intensifikuar tutje me mijëra të vrarë dhe të rënë dëshmorë, deri te çlirimi i Kosovës, në qershor të vitit 1999.

Ky është postimi i plotë i kryeministrit:

Sot bëhen 25 vite nga dita kur Serbia kreu masakrën e parë gjatë luftës së fundit në Kosovë. Më 28 shkurt 1998, policia serbe vrau 24 shqiptarë në Likoshan dhe Qirez të Drenicës, prej të cilëve 20 ishin civilë. Dy javë para kësaj masakre, më 14 shkurt 1998, policët serbë e vranë në vendin e tij të punës në një trafostacion elektrik, 45 vjeçarin Avdullah Nika nga fshati Gllanasellë, për shkak të lidhjeve të tij me UÇK-në. Rreth 12 mijë njerëz morën pjesë në varrimin e tij, më 17 shkurt 1998, ashtu siç mijëra njerëz shkuan për ngushëllime në Gllanasellë gjatë dy javëve të ardhshme.

Ditën e 27 shkurtit, Komandanti Adem Jashari i ngarkoi me detyrën që të patrollonin në Likoshan, Qirez dhe Gllanasellë, tre shokë të tij, ushtarë të UÇK-së: Sahit Jasharin, Sabit Lladrovcin dhe Rasim Kiqinën. Pasi e kaluan natën në shtëpinë e Jahir Hajdarit në Dobroshec, të nesërmen, ata të tre u nisën me makinë drejt Prekazit për t’i raportuar Adem Jasharit. Rrugës, ata hasën në një patrullë të policisë serbe të fshehur pranë një shitore në Likoshan. Në këtë pikë, megjithëse ata u tërhoqën deri në lagjen Hasani të Likoshanit, ndeshja ishte e pashmangshme. Luftimet filluan te mikrotoponimi “Gjashtë lisat”, ku nga katër policë serbë u vranë tre dhe një u plagos, kurse nga ushtarët e UÇK-së, u plagos Sabit Lladrovci, i cili u tërhoq në krah nga Rasim Kiqina.

Ndërkohë që e kishin lajmëruar Adem Jasharin, i plagosuri Sabit Lladrovci u mor në makinë nga Sabit Geci dhe Sahit Jashari dhe u nisën drejt Prekazit. Por rrugës, në fshatin Baks, ata u pikasën nga një helikopter i policisë serbe, që shtiu një predhë dhe plot 111 plumba mitralozi mbi veturën e tyre, duke e plagosur sërish Sabit Lladrovcin dhe duke i plagosur rëndë Sabit Gecin dhe Sahit Jasharin. Ishte ardhja e Adem Jasharit dhe të shtënat e tij në drejtim të helikopterit, që u shpëtoi jetën këtyre të tre luftëtarëve të plagosur.

Të përforcuar me trupa shtesë, policët serbë i vazhduan luftimet gjatë gjithë ditës së 28 shkurtit deri në mbrëmje, me një bilanc prej 18 policësh të vrarë dhe mbi 20 të plagosur. Në ato luftime ranë katër dëshmorë: Rexhep Rexhepi, Beqir Rexhepi, Muhamet Gjeli dhe Naser Gjeli. Si hakmarrje për policët e vrarë, policia serbe vrau dhe masakroi 20 civilë të paarmatosur shqiptarë: Beqir Sejdiu, Nazmi Sejdiu, Bedri Sejdiu, Bekim Sejdiu, Ilir Nebihu, Rukie Nebihu, Xhemshir Nebihu, Ibish Rama, Behram Fazliu, Ismail Behrami, Gani Ahmeti, Ahmet Ahmeti, Hamzë Ahmeti, Hilmi Ahmeti, Driton Ahmeti, Naim Ahmeti, Lumni Ahmeti, Shemsi Ahmeti, Basri Ahmeti dhe Elhami Ahmeti.

Pas masakrës së kryer nga policia serbe në Likoshan dhe Qirez më 28 shkurt 1998, lufta nuk mund të kishte më kthim pas, duke u intensifikuar tutje me mijëra të vrarë dhe të rënë dëshmorë, deri te çlirimi i Kosovës, në qershor të vitit 1999.

Lavdi të vrarëve të masakrës së Likoshanit dhe Qirezit si dhe lavdi të gjithë dëshmorëve dhe të rënëve në rrugën tonë të gjatë për liri! / KultPlus.com

‘Spice Girls’ shënon 25-vjetorin e ‘Wannabe’

Grupi i njohur muzikor i vajzave “Spice Girls” po e shënon përvjetorin e 25-të të hitit debtues, me anë të lansimit të edicionit të veçantë EP të “Wannabe25”.

“Wannabe” ishte publikuar në Mbretërinë e Bashkuar më 8 korrik të vitit 1996 dhe kishte debutuar në pozitën e tretë të listës së këngëve, para se të ngjitej në krye të saj vetëm një javë më vonë. Në vendin e parë është pozicionuar për plot shtatë javë, transmeton KultPlus.

Kënga ishte sukses global, duke i kryesuar listat e këngëve më të mira në gjithsej 37 vende të botës, përfshirë Australinë, Danimarkën, Finlandën, Francën, Gjermaninë, Hungarinë, Irlandën, Holandën, Norvegjinë, Spanjën, Suedinë, Zvicrën dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

“Wannabe25” do ta përfshijë këngën origjinale, një remix nga Junior Vasquez, demon origjinale të xhiruar për këngën dhe “Free Your Love”, një demo kjo e papublikuar deri më tani e një balade.

“Spice Girls” do të publikojnë po ashtu një video të re, të xhiruar nga adhuruesit, për ta shoqëruar EP-në që njashtu do të jetë e qasshme edhe në formën e vinilit dhe të kasetës më 27 gusht. / KultPlus.com

Dukagjin Lipa uron Duan në 25 vjetorin e lindjes: Jam i lumtur që jemi bashkë në këtë udhëtim, do më kesh gjithmonë pranë

Sot Dua Lipa feston 25 vjetorin e lindjes.

Sigurisht se urimi i babit të saj, Dukagjin Lipa, nuk do të mungonte. Ai uroi Duan përmes një postimi në llogarinë e tij në rrjetin social Instagram.

Dukagjin Lipa shprehet se ndjehet i bekuar dhe me fat për Duan.

“25 vjet nga koha kur linde dhe unë jam i bekuar. Je rritur tani, por ti je akoma fëmija im i vogël. Unë jam aq mirënjohës që jam me ty në këtë udhëtim të mahnitshëm. Do më kesh gjithmonë duke u kujdesur për ty. Gëzuar ditëlindjen dashuria ime”, shkruan ai në mbishkrimin e fotografive të postuara. / KultPlus.com

Dua Lipa feston 25 vjetorin e lindjes

Më 22 gusht të vitit 1995 do të lindte vajza shqiptare, e cila Kosovës do t’i mveshte një pasyqrë tjetër në të cilën bota do të mund të shihte se edhe nga ky vend i vogël, ekziston arti. Dua Lipa, një vazjë kosovare e cila tash e 5 vite karrierë ka rrëmbyer zemrat e miliona fansave në mbarë botën, shkruan KultPlus.

Kënga e parë e Duas ishte ‘New Love’, ndërkaq kënga me të cilën Dua i hapi shumë rrugë vetes ishte kënga ‘Be the one’.

Talenti i Duas nuk është i rastësishëm, pasiqë ajo është vajza e rokerit të njohur kosovar, Dukagjin Lipa, i cili poashtu edhe ai pas vetes la një mori këngësh që dëgjohen edhe sot e kësaj dite.

Dua ka kënduar qysh në vegjëli, ku në rrjete sociale nuk kanë qenë të rralla videot e publikuara ku shihet Dua duke kënduar nëpër evente të ndryshme shkollore, e potenciali i saj sigurisht se vërehet qysh atëherë.

Dua Lipa kur i këndonte mësueses në Prishtinë, shikojeni Duan e vogël në Sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë./ KultPlus.com

Gepostet von KultPlus.com am Sonntag, 29. März 2020

Ndër të tjera, vlen të ceket se Dua ka fituar shumë çmime gjatë karrierës së saj, duke përfshirë dy çmime Grammy, tri çmime Brit dhe dy çmime MTV Europe Music. Ajo është nominuar edhe për tri çmime Billboard, një çmim American Music dhe katër çmime MTV Video Music. Ndërsa, sa i përket viti 2020, Dua veçse e ka rrëmbyer plotësisht këtë vit me sukseset e saj të njëpasnjëshme.

”Dua Lipa u lind në Westminster, Londër nga prindër shqiptarë nga Kosova të larguar nga Prishtina në vitin 1992. Në lidhje me emrin e saj, Lipa shtjelloi: “Tani jam krenare për të. Por kur isha e vogël, e gjitha që doja ishte të quhesha Hana, Sara, Ela… diçka normale. Sepse me emrin “Dua”, njerëzve duhet t’ua shpjegoj: Jam nga Kosova.” Babai i saj, Dukagjin Lipa është menaxher marketingu dhe vokalisti kryesor në një grup roku në Kosovë, Oda, ndërsa nëna e saj, Anesa Lipa (Rexha) punon në turizëm. Lipa ka edhe një motër më të re dhe një vëlla më të ri. Ajo, me gjysmë orari, ka ndjekur shkollën Sylvia Young Theatre School, një shkollë artistike teatrale, para se të zhvendosej me familjen e saj në Kosovë në vitin 2006, kur babai i saj gjeti një vend pune. Në Kosovë, ajo ndoqi shkollën “Mileniumi i Tretë” në Prishtinë dhe u bë fanse e artistëve hip hop, të cilët do të ndikonin në stilin e saj muzikor.

Në moshën 14-vjeçare, Lipa filloi të postojë në YouTube versionet e kënduara vetë, të këngëve të saj të preferuara nga artistë si: Pink, dhe Nelly Furtado. Pas një viti, ajo u rikthye në Londër me qëllimin që të bëhet këngëtare, jetoi me një shoqe dhe studioi në Parliament Hill School gjatë javës dhe në Silvya Young Theatre School të shtuneve. Për të fituar para për qëllimet e saj muzikore, Lipa pati profesione të ndryshme, si menaxhimi i restoranteve dhe klubeve të natës. Ajo punoi edhe si modele në katalogun online ASOS Marketplace kur ishte 16-vjeçe, me qëllimin e vetëm që të takonte njerëz që mund ta ndihmonin ta ndiqte karrierën e saj muzikore, por dha dorëheqje pasi një menaxher i tha të humbte peshë. Në vitin 2013, këngëtarja mori pjesë në një reklamë televizive për The X Factor”, është ky përshkrimi mbi fillimet e Dua Lipës, që i bëhet në mediet e huaja.

Ajo çfarë e bënë Duan tejet të dashur edhe për publikun shqipfolës, është fakti se ajo vazhdimisht shprehet krenare me rrënjët e saj, ka ndihmuar edhe në kauza të ndryshme që kishin të bënin me Kosovën, ku poashtu i ka sjellur vendit tonë edhe Festivalin më të madh të këtij vendi. / KultPlus.com

Sot në 25 vjetorin e Srebrenicës, përkujtohet masakra më e rëndë në Europë që nga Lufta e Dytë Botërore

11 Korriku, tashmë datë që kujton gjenocidin serb në Srebrenicë, ku rënia e Srebrenicës, pasoi me rreth 8 mijë burra dhe djem, të moshës 12 deri 77 vjet, që u vranë nga serbët e Bosnjës dhe u varrosën në varre masive

Në korrik të vitit 1995, forcat serbe të Bosnjës vranë mbi 8 mijë burra dhe djem myslimanë në enklavën e Srebrenicës, që ishte caktuar si “vend i sigurt” nga Kombet e Bashkuara.

Nën udhëheqjen e Radovan Karadziç, me 9 Korrik 1995 ushtarët serb të Bosjnës morën urdhër për të pushtuar Srebrenicën, ku si vend ruhej nga forcat paqeruajtëse holandeze. Pas pushtimit edhe morën peng 30 ushtarë holandez dhe pas sulmeve ajrore të NATO-s, edhe filluan të i vrisnin ushtarët holandez, gjë që shkaktoi ndaljen e sulmeve ajrore nga NATO.

Në mbrëmjen e 11 korrikut, Gjenerali i forcave serbe në Bosnjës Ratko Mlladiç, duke përfshirë formimin e “paraushtarakeve Skorpions”, nën kontrollin e Ministrisë së Punëve të Brendshme të Serbisë, hyri në Srebrenicë, ku rreth 30 mijë refugjatë mysliman u grumbulluan rreth bazës së paqeruajtësve holandez në Potoçari, në veri të Srebrenicës.

Me pretendimin që “nuk kishte arsye për frikë” Mlladiç u përpoq t’i qetësonte myslimanët boshnjak të grumbulluar në zonën e sigurt të Potoçarit, duke i futur në autobusë, kinse për largimin e tyre, por Kombet e Bashkuara vunë re se shumica e refugjatëve që mbërrinin nga Srebrenica ishin fëmijë, gra dhe të moshuar, gjë që krijoj shqetësim për fatin e burrave.

Reth 15 mijë ushtarë dhe civil myslimanë të Bosnjës u larguan natën nga Srebrenica duke u përpjekur të arrinin në territor të kontrolluar nga myslimanët. Shumë vdiqën nga bombardimet dhe goditjet e snajperëve.

Gjatë javës pasoi rënia e Srebrenicës, rreth 8 mijë burra dhe djem, të moshës 12 deri 77 vjet, u vranë nga serbët e Bosnjës dhe u varrosën në varre masive.

Edhe pas më shumë se dy dekada pas vrasjeve, ende vazhdojnë të gjenden varre masive. Identifikimi i viktimave është i vështirë, pasi trupat ishin copëtuar nga ekskavatorët që i hidhnin në varr.KultPlus.com

”Friends” rikthehet në ekranin amerikan

”Friends”, seriali më i famshëm amerikan, feston përvjetorin e 25 duke u kthyer përsëri në ekranin amerikan, përcjellë KultPlus.

Intervista me aktorë, sezonet dhe prapaskenat e serialit do të transmetohen në qindra kinema të Amerikës për tre netë radhazi, në datat 23, 28 shtator dhe më 2 tetor të këtij viti.

Serialin në kinemanë amerikane e solli “Fathom Events” dhe ”Warner Bros”.

”Friends” është një komedi amerikane, prodhuar nga NBC gjatë periudhës 1994 – 2004. Seriali bën fjalë për një grup shokësh, që jetojnë në Manhattan të New York City, që të gjashtët kanë shumë të përbashkëta, por edhe shumë kontraste. Tematika e këtij seriali kryesisht flet për shoqërinë, situatat qesharake dhe afeksionin ndaj të tjerëve. Ka qenë një prej serialeve që ka marrur shumë kritika pozitive, dhe shpejt u bë një ndër serialet me më së shumti shikueshmëri dhe ndikim jo vetëm në Amerikë, por në tërë botën.

 Në këtë serial humoristik bëhet fjalë për gjashtë shokë të pandashëm nga njëri tjetri. Që të gjashtët kanë shumë të përbashkëta, por edhe shumë kontraste. Tematika e këtij seriali kryesisht flet për shoqërinë, situatat qesharake dhe afeksionin ndaj të tjerëve. ”Friends” ka qenë i nominuar për 63 çmime Emi. / KultPlus.com