Adea Badivuku po sjell edicionin e dytë të festivalit “Shadows” në ShBA

Edicioni i dytë i “Shadows” – Festivalit të Artit Bashkëkohorë drejtuar nga Adea Badivuku do të mbahet më datat 22-26 Janar, 2024 në Reno, Nevada, USA, shkruan KultPlus.

Artistë/muzikantë të shquar dhe të njohur ndërkombëtarisht nga Amerika do jenë pjesë e këtij edicioni.

Hapja e festivalit do të bëhet me një recital pianistik nga Adea Badivuku dhe prezantimin e Instalacionit audio-vizual nga Deniz Çaglarcan dhe Günes Çaglarcan.

Në serinë e koncerteve gjatë kësaj jave do të performojnë gjithashtu Katherine Parker, Bryan Chuan, Eric Fassbender, Josh D. Reed, Keidi Sada, Aren Long, Alyssa Jacobucci dhe Dennis Dairon.

“Jam shumë e lumtur dhe e entuziazmuar për këtë projekt. Është nder i madh të organizoj dhe drejtoj një Festival artistik të këtij niveli për herë të parë në SHBA. Sikurse edhe në edicionin e parë festivali është projekt multidiciplinar me koncept bashkëkohorë dhe gjithëpërfshirës. Tre pikturat me vaj/akrilik, muzika vizuale, e përbërë nga tre projektorë dhe konfigurimi i altoparlantëve kuadrafonik, dhe seria e koncerteve rrëfejnë strukturën formale të instalimit, janë të gjitha të lidhura me njëra-tjetrën dhe krijojnë përvojën e Shadows”, ka thënë Badivuku për KultPlus e cila tutje ka shpalosur edhe detaje nga raportuari i këtij edicioni.

“Raportuari i cili do të interpretohet në koncertet gjatë kësaj jave është kontemporan me vepra të kompozitorëve të shquar si John Cage, Karlheinz Stockhausen, Alexina Louie, Deniz Caglarcan, Jean Paul Perrotte, Max Deger etj”, thotë Badivuku. / KultPlus.com

Gërshetim i disa disiplinave të artit në një vend, hapet në Prishtinë festivali ‘Shadows’

Flonja Haxhaj

Mbrëmë, në Galerinë e Fakultetit të Arteve në Prishtinë, u hap festivali i Artit Bashkëkohor ‘Shadoës’, festivali i cili ka për qëllim të sjellë  inovacion kulturoro-artistik në skenën Kosovare dhe eksperiencë gjithëpërfshirëse të rrethuar nga ekspozita e pikturave në vaj, instalacioni i artit audio-vizual dhe seri të koncerteve instrumentale.

Në një mbrëmje që kishte bërë bashkë shumë artdashës, publiku pati mundësi të mahnitet fillimisht nga performanca në piano e pianistes së mirënjohur kosovare, Adea Badivuku, e cila njëkohësisht është edhe drejtoreshë organizative e këtij festivali, e më pas të shijojë edhe ndërthurjen e artit dhe muzikës vizuale të ndërthurur me pikturat, instalacion ky nga vëllezërit Gunes dhe Deniz Caglarcan, shkruan KultPlus.

Hapjen e këtij festivali i cili do të sjellë performanca të shumta nga artistë të mirënjohur vendorë e ndërkombëtarw, e  bëri vetë Badivuku, e cila u shpreh e lumtur që ky festival vjen pikërisht në ditët kur shënohet edhe Dita e Muzikës.

“Dje ishte dita botërore e muzikës dhe ne jemi mbledhur sot të festojmë me shumë dashuri dhe passion këtë ditë kaq me vlerë për të gjithë ne. Unë ju mirëpres në hapjen e festivalit tonë, festivali i artit bashkëkohor ‘audio – visual shadows’”, tha Badivuku, duke vazduar më pas me performancën e saj në piano, performancë kjo që magjepsi publikun për gati një orë.

Në këtë performancë, asaj më pas iu shtua edhe violinistja Meriem Badivuku, interpretim ky që u mirëprit shumë nga audienca.

Pas koncertit në Kosovë, ku ajo kthehet pas katër vitesh studime në Amerikë, për KultPlus me emocionesh foli pianistja Badivuku, e cila e cilëson si një moment të papërshkrueshëm, rikthimin e saj para audiencës kosovare.

“Jam shumë e lumtur me e nda këtë eksperiencë me familje, kolegë dhe shoqeri. Ndërkaq, sa i përket festivalit, ndihem shumë e lumtur që projekti qe e kam organizuar është i pari i këtij lloji në Kosovë i cili gërsheton disa diciplina arti në nje vend dhe është një kompozim i tërësishem sa i përket konceptit dhe formës narrative,” shprehet Badivuku, duke shtuar mes tjerash që komentet dhe përshtypjet e audiencës i kanë tejkaluar edhe pritshmëritë e saj.

E në këtë mbrëmje, u prezantua edhe instalacioni i vëllezërve Caglarcan, të cilët bënë bashkë artin e tyre dhe sollën një bashkëveprim të shprehjeve të ndryshme të ndjenjave të ndryshme në një instalacion të vetëm.

Piktori Gunes Caglarcan, tha për KultPlus se ndjehet i lumtur për prezencën e tij këtu, e për këtë merita i takon pianistes Badivuku. Ai më pas foli për pikturat e tij, e që të gjitha kanë një të përbashkët, ‘hijet’.

“Koleksioni ‘Shadoë’, është një koleksion i pikturave të mia që unë i kam realizuar tri vite më parë. Në fillim të pandemisë , kur të gjithë po bënin një jetë individuale, larg nga jeta shoqërore, ishte koha kur ne rrinim shumë në rrjete sociale, por nuk e shihnim njëri – tjetrin. Ishte një kohë kur ne po e jetonim jetën tonë dhe po bënim sikur po kënaqemi shumë, porn ë fakt nuk ishte ashtu. Arsyeja pse unë fillova të bëj këtë koleksion, filloi atëherë kur ne humbëm gjyshen tonë në fillim të pandemisë. Unë i thashë vetes sime se pavarësisht që ne dukemi sikur kemi një jetë shumëngjyrëshe, ne jemi të pikëlluar në të njëjtën kohë dhe ndjenja të ndryshme brenda vetes sonë”, shpjegon Caglarcan konceptin e veprave të tij dhe atë që ai gjithmonë dëshiron të shpreh nëpërmjet pikturave të tij.

Kurse muzikanti Deniz Caglarcan shpjegoi mënyrën se si piktura dhe muzika krijuan një lidhje aq të fortë dhe u prezantuan në këtë instalacion që u shfaq mbrëmë para publikut.

“Unë mora idenë e Gunesin në mënyrën se si ai i shpreh ndjenjat e ndryshme dhe i përdora në muzikën vizuale. Në këtë instalacion kam shprehur pamje të ndryshme që ne i shohim për çdo ditë”, theksoi mes tjerash Caglarcan.

Ndëkaq, festivali ‘Shadows’, i mbështetur nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit do të mbahet në galerinë e Fakultetit të Arteve nga 22 deri më 28 qershor./ KultPlus.com

Badivuku: Vitin e ardhshëm do të vij me një ekspozitë në Kosovë

Uranik Emini

Pianistja nga Kosova, Adea Badivuku, ka triumfuar në salla të ndryshme të botës, duke e vulosur emrin e saj si një pianiste mjaft e suksesshme, shkruan KultPlus.

Se fundmi, ajo duke përfaqësuar departamentin e muzikës me punimin e saj shkencor për piano, ajo bëri histori në fushën e kërkimit pasi ishte hera e parë që departamenti i arteve të bukura dhe muzikës në Reno mori një simpozium kërkimor.

Ajo gjithashtu njoftoi për KultPlus se do të vijë në Kosovë me një projekt gjatë muajit qershor të vitit të ardhshëm

“Do të ketë një ekspozitë gjithëpërfshirëse me performanca dhe instalim audio/video”, tha ajo për KultPlus.

Gjatë vitit të kaluar, Badivuku ka performuar në skenën prestigjioze “Carnegie Hall”, pasi këtë vit fitoi çmimin e parë në muzikën klasike në Nju Jork. /KultPlus.com

Adea Badivuku bëri histori në fushën e kërkimit, fiton vendin e dytë në Simpoziumin e Nevadas

Uranik Emini

Studentja e diplomuar në muzikë Adea Badivuku së fundmi fitoi vendin e dytë në Simpoziumin e Posterit të Graduate Student Association që është mbajtur në Nevada të Amerikës, shkruan KultPlus.

Në këtë hulumtim morën pjesë 80 doktorantë nga fusha të ndryshme.

Duke përfaqësuar departamentin e muzikës me punimin e saj shkencor për piano, ajo bëri histori në fushën e kërkimit pasi ishte hera e parë që departamenti i arteve të bukura dhe muzikës në Reno mori një simpozium kërkimor.

Badivuku në një intervistë për KultPlus shprehet shumë e lumtur që pati mundësinë të përfaqësojë departamentin e muzikës dhe artet e bukura në Nevada.

“Ndihem tej mase e lumtur që pata mundësinë të përfaqësoj departamentin e muzikës dhe artet e bukura në Nevada në një sympoziom shkencor dhe hulumtues. Padyshim është një privilegj i vërtetë që përveç performimit dhe koncerteve të shumta në Amerikë, puna ime vazhdon të shpërblehet edhe në aspektin hulumtues akademik”.

Ajo gjithashtu njofton ekskluzivisht për KultPlus se së shpejti do të vijë në Kosovë me një projekt gjatë muajit qershor. Do të ketë një ekspozitë gjithëpërfshirëse me performanca dhe instalim audio/video.

Adea Badivuku është një pianiste nga Kosova dhe sukseset e saj në mbarë botën kanë qenë të jashtëzakonshme. /KultPlus.com

Çeku pret në takim Badivukun, pianistja që performoi në sallën prestigjioze në ‘Carnegie Hall’

Pianistja nga Kosova, Adea Badivuku, është mirëpritur në takim nga Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, shkruan KultPlus.

Badivuku bëri të ditur këtë gjë përmes një postimi në “Facebook”, duke falënderuan Çekun për pritjen e ngrohtë, siç thotë ajo.

Postimi i plotë (pa ndërhyrje):

“Faleminderit shume Ministrit te Kultures, Rinise dhe Sportit se Kosoves z.Hajrullah Çeku per pritjen e ngrohte sot! Ndihem shume e lumtur per mundesine e diskutimit te arritjeve dhe sukseseve te mia ne performancen pianistike ne SHBA e mbi te gjitha per mbeshtetjen e iniciativave, projekteve dhe artisteve te rinje!”

“Si pjesëmarrëse e vazhdueshme e garave dhe fituese e çmimeve të shumta, mund të them se çmimi i parë këtë herë në New York dhe performimi në sallën prestigjioze në Carnegie Hall ishte një përjetim përrallor”, kishte deklaruar Badivuku më herët për KultPlus.

Ky është vetëm njëri prej disa sukseseve të shumta që Kosova ka arritur në vitet e fundit përmes pianistëve të ndryshëm. /KultPlus.com

Adea Badivuku rrëfen sukseset dhe angazhimin e madh këtë vit: Realizova ëndrrën time

Vullneti dhe dëshira për të mos u dorëzuar asnjëherë kanë ndikuar që puna e jashtëzakonshme e pianistes shqiptare, Adea Badivuku, të vlerësohet maksimalisht dhe pjesëmarrja e saj të jetë në nivel global e mbarëkombëtar, shkruan KultPlus.

Së fundmi, pianistja nga Kosova pati një performancë të veçantë në njërën ndër skenat më prestigjioze në botë “Carnegie Hall”.

Rreth këtij suksesi, Badivuku ka thënë për KultPlus se ky vit ka qenë i mbushur me plotë angazhime sikurse në aspektin profesional po edhe atë performoues.

“Tani jam angazhuar edhe në anën hulumtuese në fushën e pianos, meqenëse tashmë jam duke punuar si asistent-profesor në Universitet të Nevadas, e në të njëjtën kohë edhe duke doktoruar”, ka thënë ajo.

Pianistja shqiptare është shprehur tutje se ka pasur rastin të paraqitet në koncerte e salla madhështore në shtetet më të mëdha në Amerikë.

“Si pjesëmarrëse e vazhdueshme e garave dhe fituese e çmimeve të shumta, mund të them se çmimi i parë këtë herë në New York dhe performimi në sallën prestigjioze në Carnegie Hall ishte një përjetim përrallor. Një ëndërr e bërë realitet dhe përmbyllje fantastike e arritjeve të mia në vitin 2021”, u shpreh ajo mes tjerash, duke treguar me emocione të arriturat e saj të jashtëzakonshme.

Artistët dhe sidomos pianistet nuk marrin vlerësimin e duhur nëpër botë dhe vështirësitë e tilla i tregon edhe Badivuku për KultPlus.

May be an image of 1 person, standing and indoor

“Të jesh pianiste dhe artiste nuk është aspak e lehtë, pasi kërkon punë të vazhdueshme, sakrificë dhe përkushtim të madh ndaj instrumentit”, pohoi Badivuku.

Edhe pse arritja deri te majat e suksesit është rrugë e gjatë dhe sfiduese, ajo tregon se vullneti dhe dëshira për të vazhduar edukimin e sidomos dashuria ndaj profesionit ishin shtytjet më të mëdha që ajo të arrij ku është tani.

“Unë ndihem e privilegjuar dhe shumë krenare të jem pianistja e parë nga Kosova në nivel të lartë akademik “PhD” në Shtetet e Bashkuara të Amerikës”, deklaroi ajo.

Sa i përket ëndrrave të rë rinjve, 26 vjeçare thotë se nuk duhet të dorëzoheni asnjëherë në gjetjen e rrugëve të ndritshme, sepse suksesi është rezultat i punës së fortë dhe nxënies nga dështimet. /KultPlus.com

Sukses i madh i Adea Badivukut, pas çmimit në New York performon në skenën ‘Carnegie Hall’

Pianistja shqiptare, Adea Badivuku, ka performuar në skenën prestigjioze Carnegie Hall, pas triumfit me çmimin e parë në muzikën klasike në New York këtë vit, shkruan KultPlus.

Përmes një postimi në llogarinë zyrtare në “Facebook”, Badivuku ka thënë se muzika është kudo në botë, por Carnegie Hall rrit muzikën.

“Të kem shansin që të performoj në këtë skenë prestigjioze është një ëndërr e bërë realitet”, ka shkruar ajo.

Tutje, Badivuku ka falënderuar të gjithë mbështetësit e saj që e kanë bërë të mundur rrugëtimin deri tani dhe të gjithëve për mesazhet e mira.

Gjatë këtë viti, pianisja shqiptare ka fituar çmimin e parë në garën ndërkombëtare “Golden Classical Music Awards” në New York. /KultPlus.com

May be an image of 1 person, standing and brick wall

Albumi Ade Duo, Adea Badivuku dhe Deniz Caglarcan sjellin duetin ‘Can’t Help Falling in Love’

Pianistja kosovare, Adea Badivuku së fundi ka publikuar një cover të këngës së Elvis Presley ‘Can’t Help Falling in Love’, në bashkëpunim me violistin Deniz Caglarcan, shkruan KultPlus.

Njoftimin e ka dhënë vetë pianistja përmes një postimi në Facebook.

“Pas një pune të gjatë, jam shumë e lumtur të ndaj me gjithë ju Single-in tonë “Can’t Help Falling in Love”. Falenderim i veqantë i takon Komunës së Vushtrrisë, Shkollës së Muzikës “Tefta Tashko” Vushtrri dhe gjithë ekipës që kontribuan në realizimin e këtij projekti. Shpresoj të iu pelqej! “-ka shkruar Badivuku./KultPlus.com

Adea Badivuku triumfon në garën e New York, çmimi i parë i siguron performancën në “Carnegie Hall”

Adea Badivuku, pianistja shqiptare sapo ka fituar çmimin e parë në garën ndërkombëtare “Golden Classical Music Awards” në New York, shkruan KultPlus.

Çmimi i parë në këtë garë i ka dhuruar asaj mundësinë për të performuar në një nga sallat më prestigjioze në botë për artistët “CARNEGIE HALL”.

Badivuku është shprehur se ajo e konsideron këtë mundësi si një privilegj të vërtetë për të si pianiste. Ndërkaq, ajo shpreson se do të përfaqësoj Kosovën më së miri pikërisht në sallën e famshme të New Yorkut.

Adea Badivuku është studente e nivelit të dokoratures në ‘University of Nevada’ në Amerikë. / KultPlus.com

Pianistja kosovare Adea Badivuku, ligjëruese në Universitetin Qendror të Michigan-it

Medina Pasoma

Muzika klasike ishte një përditshmëri në familjen e saj andaj ajo vendosi që lidhjen me muzikën klasike ta forcojë duke u lidhur ngushtë me pianon. Gishtërinjtë e saj krijuan melodi që nga shkolla e mesme e deri te studimet pasuniversitare, ndërkaq Adea Badivuku pritet t’i sjell tinguj publikut duke lansuar albumit e saj të parë, shkruan KultPlus.

Ishte e vogël në moshë por jo edhe për art, atëherë kur i lindi dëshira për piano. Nga një pasion për ushqim të shpirtit, dikur ajo vendosi që muzikën ta ketë edhe drejtim studimi, kur u bë nxënëse në bankat e shkollës së mesme të muzikës ‘Prenk Jakova’, e pastaj studente e Fakultetit të Arteve në Universitetin e Prishtinës dhe me gradimet tjera akademike në Universitetin Qendror të Michigan-it në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, aty edhe ku punon si asistente e diplomuar.

Gjithë këtë rrugëtim artistik dhe detajet e publikimit të albumit të saj të parë ‘ADE Duo’ e cila është në bashkëpunim me artistin Deniz Caglarcan, Adea vendosi ta ndaj me KultPlus.

‘Qysh në moshë të vogel, kur isha 5 vjeçe lindi interesimi im për të luajtur në piano, e me përkrahjen e vazhdueshme të prindërve dhe të familjes ëndrra u bë realitet’’, nis rrëfimin e saj Adea Badivuku.

Nga ky moment pianoja u bë pjesë e pandashme e jetës së saj, duke nisur me performanca kur ishte 7 vjeçare dhe për ta kthyer këtë në një udhëtim të bukur përplotë 18 vite.

‘’Piano dhe muzika klasike tashmë janë pjesë e rutinës ditore dhe burim i pashtershëm i kënaqësisë për mua’’, shprehet Badivuku.

Në anën tjetër ‘’ADE Duo’’ është albumi i parë i Adeas i përbërë nga gjithsej 10 këngë, teksa është një gërshetim mes tingujve të dala nga pianoja dhe viola.

‘’Albumi përmban cover të këngëve të njohura të muzikës pop, jazz dhe klasike të transkriptuar nga ne për piano dhe violë’’, thotë Adea.

Përderisa kjo përmbledhje veprash është bashkëpunim i Badivukut me violistin, kompozitorin dhe dirigjentin nga Turqia, Deniz Caglarcan, ata vendosën që edhe emërtimi të rrjedh nga ta. ‘’ADE’’ është gërshetim i dy shkronjave të para të këtyre artistëve, teksa ‘’Duo’’ nënkupton bashkëpunimin e tyre në çift.

Ideja për albumin i cili pritet të lansohet në fillim të vitit të ri kishte lindur gjatë kohës kur e gjithë bota ishte në një izolim total dhe kishte rastin të vlerësonte domosdoshmërinë e artit në jetërat tona. Kështu, edhe këta dy artistë muzikën e panë si rrugëdalje.

‘’Ideja për të realizuar albumin ka lindur gjatë kohës së pandemisë duke përshkuar mesazhin se edhe atëherë kur gjërat nuk shkojnë si deshirojmë, muzika është shpresë për ne’’, vlerëson Badivuku.

Një bashkëpunim i cili zgjati 4 muaj kishte synimin e krijimit të muzikës së bukur dhe ndarjes së saj me të tjerët, në mënyrë që thellësia e artit të depërtoj te gjithsecili. 10 këngët e albumit ‘’ADE Duo’’ do të lansohen së shpejti dhe dëgjuesit do të kenë rastin t’iu qasen në platforma të ndryshme. / KultPlus.com