Granit Xhaka në mesin e lojtarëve më të mirë të Kampionatit Evropian

Pas përfundimit të Euro 2020, UEFA ka publikuar më të mirët e Euro 2020, ose më saktë edhe formacioni top 11. Mes formacionit, nuk mungon një shqiptar. Është Granit Xhaka, një lider i padiskutueshëm për Zvicrën e tij, që me lojën fantastike ndaj Francës eliminoi kampionët e botës. Shqiptari edhe njëherë tjetër la shenjë.

Lojtari më i mirë u përzgjodh Gigio Donnarumma, tani portieri i PSG dhe jo më i Milanit, transmeton KultPlus.

Cristiano Ronaldo (Portugali) doli golashënuesi më i mirë i turneut me 5 gola, teksa Steven Zuber (Zvicër) dhuroi 4 asiste, si askush tjetër. Portën kundërshtare nuk e goditi askush më shumë se Patrick Schick (Çeki), i cili realizoi 9 goditje në kuadrat.

Rahem Sterling (Angli) realizoi 20 driblime, ndërsa Marco Verratti (Itali) numëroi 14 pasime kyçe dhe të rëndësishme. 690 pasime për Aymeric Laporte (Spanjë), ndërsa Giovanni Di Lorenzo (Itali) numëron 19 ndërhyrje të sakta.

Jorginho është italiani tjetër mes më të mirëve. Mesfushori i Chelsea ia doli t’i marrë topit kundërshtarëve në 25 raste. Në fund portierët. Jordan Pickford (Angli) e mbajti në 5 ndeshje portën e paprekur, ndërsa Yann Sommer (Zvicër) kreu 21 pritje vendimtare. / KultPlus.com

Gjoni në Eurovision, Xhaka e Shaqiri në Euroligë, kontributi i kosovarëve ngrit Zvicrën në maja

Mund të themi lirisht që suksesi i shtetit zviceran në dy prej ngjarjeve më të mëdha botërore, atë të Eurovision dhe Euro 2020, erdhi pikërisht nga kontributi i djemve shqiptarë në këto fusha, shkruan KultPlus.

Gjon Tear’s, Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri padyshim që janë bwrw edhe emrat më të përfolur në Zvicër, kjo falë suksesit që ata i siguruan këtij shteti. I pari në Festivalin e Këngës “Eurovision” dhe dy të fundit në lojën që u zhvillua mbrëmë e që Zvicrës i siguroi vendin në çerekfinale të Kompionatit Evropian për herë të parë duke e mposhtur ekipin favorit për ta fituar Euro 2020, Francën.

Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri janë dy djemtë kosovarë që mbrëmë dëshmuan për profesionalizmin e tyre në fushë e madje UEFA e shpërbleu Granit Xhakën me çmimin lojtari i ndeshjes.

Kjo ishte ndeshja e dytë në të cilën kontributi i kosovarëve në ekipin zviceran ishte vendimtar për përparimin e tij në Euro 2020.

Teksa flasim për suksesin e djemve kosovarë mbrëmë, kthehemi vetëm një muaj prapa dhe kujtojmë suksesin e jashtëzakonshëm të Gjon Muharremit në Eurovision.

Me emrin artistik Gjon’s Tears, ky ishte shqiptari tjetër i cili përfaqësoi Zvicrën me këngën “Tout l’Univers” në Eurovision e kështu arriti të ja siguroj shtetit zviceran vendin e tetë në këtë garë të madhe të këngës.

Madje, Gjon’s Tears ishte në vendin e parë me 267 pikë mirëpo në fund votat e audiencës e shtynë Italinë në krye, por kjo nuk ka ndikuar asgjë tek artisti pasi për të të jesh fitues nuk do të thotë të jesh më i miri, por më i njohuri.

Gjoni me paraqitjen e tij, siguroi një nga rezultatet më të mira për Zvicrën në Eurovision.

Sukseset e tyre kanë bërë që t’i dojë edhe bota e shqiptarët janë më krenarë se asnjëherë për këto sukses të jashtëzakonshme të djemve përbrenda vetëm një muaji. / KultPlus.com

Reagon Xhaka, pasi e frymëzoi Zvicrën drejt çerekfinales së parë në Euro

Granit Xhaka mbeti pa fjalë derisa e lartësoi shpirtin luftarak të Zvicrës, duke e quajtur të mahnitshëm ekipin helvetik pas fitores kundër Francës në penallti dhe kalimit në çerekfinale të Kampionatit Evropian për herë të parë të hënën.

Ekipi zviceran u rikthye nga humnera pasi po humbiste me epërsi prej dy golave dhe e barazoi rezultatin në 3:3 në çastet e fundit të takimit të 1/8 së finales në Bukuresht, për ta mposhtur 5:4 në penallti kampionen e Botës, Francën.

Zvicra e kishte humbur mundësinë për ta krijuar një epërsi prej 2:0 në fillim të pjesës së dytë, pasi Ricardo Rodriguez e humbi penalltinë dhe Xhaka, i cili u shpall lojtari i ndeshjes, u mahnit nga qëndresa e bashkëlojtarëve të tij për ta barazuar rezultatin dhe për ta çuar ndeshjen në penallti.

Yann Sommer e mbrojti penalltinë e Kylian Mbappes dhe ia siguroi Zvicrës triumfin 5:4 në penallti.

Duke folur pas ndeshjes, Xhaka tha: “Më vjen keq që duhet ta them këtë, por ky ekip është f*cking i mahnitshëm, njeri! Ne kishim mundësi ta çonim në 2:0 rezultatin dhe t’i jepnim fund ndeshjes, por humbja e penalltisë na i preu këmbët paksa”.

Ai shtoi: “Por pas rezultatit 3:1, të rikthehemi në këtë mënyrë kundër Francës, të tregojmë karakter kaq të madh.. ky ekip është f*cking i mahnitshëm, njeri!”

Zvicra do të përballet me Spanjën në çerekfinale të premten, e cila është e parë në historinë e ekipit helvetik në Euro.

Por fatkeqësisht, Xhaka do të jetë në gjendje t’i ndihmojë Zvicrës në atë ndeshje, për shkak se do të mungojë si pasojë e pezullimit me kartonë të verdhë.

Në një reagon në Facebook më vone, ylli i Arsenalit shkroi: “Kur beson, mund të arrish!”. / Gazeta Express / KultPlus.com

Shaqiri, Xhaka e Mustafi bashkë me yjet e Premierligës me iniciativë për luftimin e koronavirusit

Lojtarët e Premierligës, përfshirë treshen shqiptare Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka dhe Shkodran Mustafi, e kanë marrë një nismë të përbashkët duke e hapur një fond për grumbullimin e të hollave për t’i ndihmuar Shërbimit Shëndetësor Kombëtar të Britanisë së Madhe ta luftojë koronavirusin.

Iniciativa – e quajtur #Lojtarëtsëbashku – është marrë me qëllim për t’i ndihmuar mjekët dhe infermierët në vijën e frontit kundër pandemisë koronavirus në vend, transmeton Gazeta Express.

Sekretari i NHS-së, Matt Hancock, e ka mirëpritur ngrohtësisht këtë iniciativë zemërmadhe.

Anësori i Liverpoolit Xherdan Shaqiri dhe dyshja e Arsenalit Granit Xhaka dhe Shkodran Mustafi ishin në mesin e më shumë se 150 yjeve të Premierligës që e kanë shpërndarë në rrjetet sociale deklaratën e përbashkët të mërkurën mbrëma.

“Gjatë javës së fundit, ne si një grup i lojtarëve të Premierligës, kemi biseduar së bashku shumë herë me synim për ta krijuar një fond i cili mund të përdorët për të shpërndarë para aty ku ka nevojë më së shumti në këtë krizë të Covid-19; për t’i ndihmuar ata që po luftojnë në vijën e frontit të NHS-së”, thuhet në deklaratën e futbollistëve.

Më shumë se 7.000 njerëz kanë vdekur nga koronavirusi në Britani të Madhe. /Gazeta Express/ KultPlus.com

Granit Xhaka: Jam shumë i prekur me tragjedinë e vëllezërve tanë në Shqipëri

Granit Xhaka vendosi që para shumë vitesh të vishte fanellën e Zvicrës dhe jo të Shqipërisë, por kjo nuk do të thotë se ai nuk ka lidhje të fortë me vendin tonë.

Një gjë të tillë e ka konfirmuar pas tërmetit të fortë që tronditi Shqipërinë.

Në një postim në “Instagram”, Xhaka ka bërë apel për ndihmë. Ai shton se është rritur me dashuri për Shqipërinë dhe se prindërit e tij kanë bërë burg për këtë vend.

“Jam shumë i prekur me tragjedinë e vëllezërve tonë në Shqipëri të prekur nga tërmeti. Familja ime ka bërë burg për Shqipërinë dhe ne jemi rritur me dashurinë për vendin amë. Ndaj bëj thirrje, që në këtë ditë kaq të vështirë për popullin shqiptar të ndihmojmë me të gjitha mënyrat që mundemi. Gjithmonë bashkë, në të mirë e në të keq”, shkruan Xhaka. / KultPlus.com

Xhaka realizon ëndrrën, takohet me aktorin indian

Ylli i Arsenalit, Granit Xhaka, më në fund ka realizuar ëndrrën e tij që të takojë aktorin e njohur indian, Shah Rukh Khan.

Vetë Xhaka kishte postuar kohë më parë fotografi me SRK-në në formë dylli, ndërsa ishte aktori që kishte shprehur dëshirën për takim edhe në jetën reale.

Tani futbollisti shqiptar është takuar në Londër me indianin.

“Preferoj të shoh performancën e SRK-së dhe shpresoj se ai e shijoi performancën e Arsenalit mbrëmë (në ndeshjen ndaj Newcastlet). Ishte nder për mua të takoj më në fund një prej aktorëve të mi të preferuar. Këtë herë në të vërtetë”, ka shkruar Xhaka në Instagram.

“Shqiponja e Xhakës”, u zgjodh si fotografia sportive e vitit në Zvicër

Për fotografinë më të mirë nga gazetaria sportive është shpërblyer Laurent Gillieron, i cili ka përjetësuar Granit Xhakën duke bërë shqiponjën.

Është bërë dje ndarja e çmimeve “Swiss Press Photo Award 2019”, për fotografitë më të mira  gazetareske të realizuara gjatë vitit 2018. Një juri e formuar nga fondacioni Reinhardt von Graffenried ka bërë nominimin e fotografive pretenduese për çmim, shkruan swissinfo.ch, transmeton albinfo.ch

Në kategorinë e fotografive nga aktualiteti, çmimin e ka fituar Stefan Bohrer me fotografinë nga një shpërthim i madh i zjarrit në portin e lumit Rajna në Bazel. “Kjo fotografi është edhe një citat vizuel për një klasik të fotografisë gazetareske”, ka thënë anëtari i jurisë, Koni Nordmann. Ai e ka vënë këtë fotografi në lidhje me atë të fotografit Thomas Hopeker, i cili ka fotografuar një grup të rinjsh që po kënaqeshin derisa në prapavijë po digjeshin kullat binjake (në Nju Jork, 11. 09.  2001).

Për fotografinë më të mirë nga gazetaria sportive është shpërblyer Laurent Gillieron, përcjell albinfo.ch. Ai ka bërë fotografinë e famshme në të cilën Granit Xhaka pas shënimit të golit kundër Serbisë në Botërorin 2018 në Rusi “e bën shqiponjën” dhe  nxjerr gjuhën jashtë.

Kjo fotografi është bërë e njohur shumë shpejt në gjithë botën ndërsa veprimi që pasqyron ajo, në Zvicër i ka shkaktuar kokëçarje të madhe Granit Xhakës, Xherdan Shaqirit dhe gjithë komunitetit shqiptar të këtushëm.

Të kujtojmë se fjala “Dopperladler” (Shqiponja dykrenëshe) që i referohet gjestit të bërë nga Xhaka, Shaqiri dhe bashkëlojtari i tyre, Lichtsteiner, vitin e kaluar ishte zgjedhur edhe si “Fjala e vitit 2018” në Zvicër.

Miqësia frymëzuese e Granit Xhakës dhe djalit me sindromë down

Sot është Dita Botërore të Sindromit Down dhe kjo datë e shënuar po shënohet me aktivitete të ndryshme.

Edhe Granit Xhaka i është bashkuar kësaj dite të shënuar duke publikuar një video mjaft të veçantë dhe domethënëse.

Futbollisti shqiptar ka treguar se ka miqësi me një djalosh, i cili është i prekur nga ky sindromë dhe është tifoz i Arsenalit.

“Granit Xhaka dhe Julian kanë pasur një lidhje të veçantë me vite të tëra”, shkruan klubi londinez në kanalin zyrtar në YouTube.

Xhaka e kishte ftuar mikun në një udhëtim special në qendrën stërvitore dhe më pas luajti në Emirates pas triumfit ndaj Southamptonit.

Ndryshe, Granitin do ta shohim gjatë ditës së hënë në ndeshjen kualifikuese që Zvicra e zhvillon kundër Danimarkës, e cila sot do të ballafaqohet me Kosovën në Prishtinë./Telegrafi/KultPlus.com

“Shqiponja” e Granitit dhe bashkëshortes së tij bën bujë në mediet britanike

Granit Xhaka dhe bashkëshortja Leonita janë bërë temë e mediave rozë të Britanisë së Madhe.

Futbollisti kishte vendosur të ketë një darkë romantike me të dashurën, me ç’rast edhe ndau disa fotografi prej mbrëmjes.

Ai me këtë rast ka dëshmuar edhe njëherë prej ardhjen shqiptare, duke bashkuar duart me zeshkanen për të formuar simbolin e shqiponjës së shqiptarëve, shkruan The Sun.

Gjesti është një simbol nacionalist, që përfaqëson shqiponjë me dy kokë mbi flamurin kombëtar të Shqipërisë, raporton më tutje mediumi lartcekur.

Ai kujton edhe kohën kur të njëjtën gjë e kishte bërë Graniti së bashku me Xherdan Shaqirin, të cilët ishin golashënuesit e vetëm të fitores së Zvicrës kundër Serbisë me rezultat 2-1.

Familja Xhaka është nga Kosova, ku kryefamiljari, Ragipi kaloi pothuajse katër vjet si i burgosur politik në Jugosllavi për mbështetjen e pavarësisë së Kosovës.

Gjersa fansat serbë kërkuan që futbollistët të ndëshkohen, ata shqiptarë duartrokitën veprimin e Xhakës dhe Shaqirit.

Ndryshe, Granitin do ta shohim sërish në aksion gjatë fundjavës me skuadrën angleze të Arsenalit./KultPlus.com

https://www.instagram.com/p/BqvJ5GpAOgq/?utm_source=ig_embed

The Guardian shkruan për yjet shqiptare, nga Sunny Hill e deri tek tensionet e fundit mes Kosovës e Serbisë

Prestigjiozja The Guardian, sot i ka kushtuar një shkrim mjaft të gjerë yjeve kosovare që po mahnitin botën, përcjell KultPlus.

Gjithçka nisin me babanë e Dua Lipës, Dukagjin Lipa i cili tash është në përfundim të përgatitjeve të fundit për festivalin Sunny Hill i cili do të sjellë në Kosovë yjet botërore duke përfshi këtu edhe vetë Dua Lipën.

The Guardian në këtë shkrim, nuk lë pa përmend edhe Rita Orën, Era Istrefin, Xherdan Shaqirin e Granit Xhakën.

“Me suksesin muzikor të këngëtareve si dhe me dhunti të futbollistëve me origjinë kosovare si Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri gjatë Kupës së Botës, përceptimi ndërkombëtar i vendit po fillon të ndryshojë”, shkruan The Guardian.

The Guardian shkruan edhe për tensionet e fundit mes Kosovës e Serbisë në lidhje me kornizën e re për zonat me shumicë serbe që Prishtina duhet t’i bëjë.

“Familja Lipa shpreson që, për pak kohë, festivali të ndryshojë agjendën e lajmeve rreth Kosovës”, shkruan The Guardian. Ky është linku ku mund të lexoni shkrimin e plotë./ KultPlus.com

Granit Xhaka ‘provokon’ prapë me shqiponjë (FOTO)

Futbollisti i njohur shqiptar, Granit Xhaka vazhdon të tregojë krenarinë e tij për prejardhjen shqiptare.

Performanca e futbollistit Xhaka së fundmi në kampionatin Botëror u vlerësua lartë, gjersa simboli i shqiponjës i bërë pas shënimit të golit kundër Serbisë, u kthye në senzacion.

Tani, simboli i shqiponjës është kthyer në trend dhe figurat publike tentojnë ta bëjnë kudo.

Ndërsa tani ai së bashku me bashkëshorten e tij Leonita, po kalojnë pushimet verore në ishullin luksoz Seychelles, në Afrikën Lindore.

Graniti dhe Leonita në fotografinë e fundit të hedhur në Instagram, shfaqen të ulur buzë detit, teksa me bashkimin e duarve të tyre bëjnë këtë simbol.

Fotografia në fjalë ka marrë mijëra pëlqime dhe komente nga ndjekësit e tyre të shumtë. /KultPlus.com

“Erdha, pashë, fitova”

“Veni. Vidi. Vici” është shprehja e famshme e Julius Caesarit që është përdorur edhe shumë kohë pas përdorimit fillestar, shkruan KultPlus.

Faqja “Images of Kosovo” që promovon figurat e rëndësishme të vendit, ka krijuar një fotografi në të cilën kanë vendosur tri figurat shqiptare që nga Kampionati Botëror sollën emocione të forta për publikun shqiptarë e duke e përcjellur domethënien e simbolit të “shqiponjës” në mbarë botën.

Fotografia me mbishkrimin “Erdha. Pashë. Fitova”, ka të vendosur fotografitë Era Istrefit, Xherdan Shaqirit, Granit Xhakës të kufizuar në hartën e Kosovës, për ata të cilët shumëfishuan emocionet e shqiptarëve kur nga stadiumi i Rusisë krijuan simbolin e shqiponjës, duke përshëndetur kombin e vendin e tyre. / KultPlus.com

Shqipet e botërorit (FOTO)

Kampionati Botëror që është pozicionuar këtë vit në Rusi sonte ka arritur në natën kulminante. Ky kampionat ishte mjaft i ngarkuar emocionalisht për shqiptarët anë e mbarë botës.

Këngëtarja Era Istrefi, sonte ktheu gjithë sytë e botës nga ajo me performancën e Himnit të Kampionatit Botëror. Ajo sonte performoi “Live it Up”, përkrahë emrave të njohur Will Smith dhe Nicky Jam. Ky sukses e fut Era Istrefin në mesin e artistëve më të njohura si Shakira, Jennifer Lopez, Anastacia e Jason Derulo, shkruan KultPlus.

Para kësaj, shqiptarët e Kosova u vendos në shumë media ndërkombëtare, falë ‘shqiponjës’ së futbollistëve Xherdan Shaqiri e Granit Xhaka. Emocione të shumëfishta i dhuruan publikut shqiptar, e atyre që njihnin historinë e vendit të tyre. Në ndeshjen e Zvicrës me Serbinë, ata triumfuan me dy gola ndaj kombëtares së Serbisë, duke e nxjerrë Zvicrën fituese të asaj ndeshje.

“Shqiponja”, në mes të Rusisë, në ndeshje me Serbinë u kushtoi Xhakës e Shaqirit me dënim nga FIFA, e cila i gjobiti me nga 10 mijë franga, ndërkaq kapitenin e kombëtares së Zvicrës, Lichtsteineri me 5 mijë franga zvicerane. Nuk ishte vetëm Lichtsteineri, ai që iu bashkua ‘shqiponjës’ së Xhakës e Shaqirit. Shqiptarë anë e mbarë botës dhe jo vetëm u bashkuan me ta në simbolin e shqiponjës, nuk mungoi as mbështetja e figurave të njohura në botë.

Pas, kësaj qarkulluan shkrime të shumta e reagime në përkrahje e kundër të simbolit të tyre, por po shqiptarëve momenti i golave, e i shqiponjës, u ka marrë brohoritjet më të fuqishme, emocionet e forta./ KultPlus.com

Xhaka tregon nëse do të bëj shqiponjën në ndeshjen me Suedinë

Të martën do të zhvillohet dueli i 1/8 së finales në Kampionatin Botëror, ku do të përballen Suedia dhe Zvicra.

Mesfushori shqiptar nuk ka dashur të përgjigjet nëse do të festonte me shqiponjë po të shënonte sërish, shkruan albinfo.ch.

Para takimit, nuk kanë munguar provokimet. Mbrojtësi suedez Lustig tha se dëshironte që Granit Xhaka të largohej nga fusha me karton të kuq, ndërsa nuk vonoi dhe përgjigja e mesfushorit nga Kosova. “Nuk është ndeshja ime e parë dhe provokimet janë të zakonshme në duele si këto. Kam mësuar nga gabimet e së kaluarës”, është shprehur Xhaka.

Në konferencën për media, Xhaka është pyetur nëse do të festonte sërish me shqiponjë në rast të një goli eventual, por mesfushori i Arsenalit dribloi gjithçka.
Federata e Futbollit të Zvicrës nëpërmjet një përfaqësuesi të saj ndërhyri më pas në konferencën e shtypit duke thënë se do të lejoheshin vetëm pyetje në lidhje me ndeshjen.

Futbollisti shqiptar është pyetur edhe për penalltinë e humbur në Evropianin e kaluar ndaj Polonisë.

“Mund të fle normalisht edhe duke menduar këtë. Do të synojmë të mbyllim ndeshjen brenda 90 minutave por nëse çështja e kualifikimit do të vendoset me 11-metërsha, do jem nga të parët që do të marr përgjegjësinë, gjithmonë nëse ma lejon trajneri”, u shpreh futbollisti shqiptar. / KultPlus.com

Dua Lipës i bëhet “zemra mal” me futbollistët kosovarë (FOTO)

Kanë kaluar dy ditë pas fitores së madhe të futbollistëve kosovarë në ndeshjen Kosovë- Serbi, mesazhet e urimet anë e mbarë botës nuk kanë të ndalur, shkruan KultPlus.

Këtë ndeshje me krenari e ka përjetuar edhe babai i këngëtares së njohur botërore, Dukagjin Lipa, i cili ka publikuar fotografitë e yjeve të futbollit ndërkohë ka uruar për ndeshjen e tyre duke uruar Zvicrën.

Poshtë kësaj fotografie ylli botëror, Dua Lipa ka lënë një koment të jashtëzakonshëm, ku ka shkruar “Zemra mal”, me shkronja të mëdha e duke bashkangjitur shumë zemra./ KultPlus.com

Xhaka: Moj Serbi rrjetën ta shpova, se mua më thonë Granit Kosova (FOTO)

Granit Xhaka ka bërë reagimin e parë pas golit ndaj Serbisë.
Xhaka ka shënuar një super-gol në Kupën e Botës ku ka festuar pastaj me shqiponjë.

Ai në Instagram nuk ka mundur t’i kontrollojë emocionet, duke bërë edhe një reagim.

“Moj Serbi rrjetën ta shpova, se mua më thonë Granit Kosova”, ka shkruar Xhaka./Lajmi.net/

Dy shqiptarë sonte e mposhtën Serbinë

Sonte u duk sikur po luante Kosova kundër Serbisë, dhe jo Zvicra.

Loja futbollistike mes Serbisë e Zvicrës përfundoi me fitoren e kësaj të fundit, me dy golat që u shënuan nga dy shqiptarë, Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri.

Pjesa e parë e lojës i takoi dukshëm Serbisë ndërsa revanshi filloi pjesën e dytë.

Fitorja bëhet edhe më historike kur dihet se dy golashënuesit janë shqiptarë dhe me duart e tyre bënë shqiponjën në stadiumin e njohur në Kaliningrad të Rusisë. / KultPlus.com