Ribashkohen yjet e “Home Alone”

Macaulay Culkin shijoi një ribashkim të ëmbël me aktoren Catherine O’Hara, teksa e prezantoi atë në ceremoninë e yllit të tij në Hollywood Walk of Fame të premten.

Culkin, 43, portretizoi rolin kryesor të Kevin McCallister në ekskluzivitetin Home Alone, duke filluar me filmin ikonik në 1990 dhe vazhdimin e tij në 1992 – së bashku me O’Hara, 69, si nënën e tij të shumëvuajtur Kate.

O’Hara preku me butësi fytyrën e Culkin-it ndërsa ajo mbajti një fjalim të përzemërt për aktorin – 33 vjet pas takimit të tyre të parëm shkruan DailyMail.

Ajo tha: “Home Alone ishte, është dhe do të jetë gjithmonë një sensacion i dashur global, arsyeja që familjet në të gjithë botën nuk mund të lënë një vit të kalojë pa parë dhe dashuruar Home Alone së bashku, është për shkak të Macaulay Culkin”.

Duke e quajtur performancën e Culkin ‘perfekt’ ajo shtoi; “E di që keni punuar shumë, e di që keni punuar, por e keni bërë aktrimin të duket si gjëja më e natyrshme në botë për t’u bërë”. /KultPlus.com

Në këtë ditë, 33 vite më parë doli në kinema ‘Home Alone’

Home Alone’ u shfaq në kinema sot 33 vjet më parë.

Filmi amerikan i vitit 1990 arriti sukses në mbarë botën dhe vazhdon të njihet si një film klasik i Krishtlindjeve.

Filmi pasqyron aventurat e një fëmije të vogël, Kevin McCallister, i cili përballet me situatën e papritur kur familja e tij e harron atë në shtëpinë e tyre gjatë festave të Krishtlindjeve. Kevin, interpretuar me humor dhe talent nga Macaulay Culkin, përballet me dy hajdutë që përpiqen të grabisin shtëpinë e tij, duke shpikur një varg gjërash të papritura për të mbrojtur shtëpinë e tij.

“Home Alone” shpejtoi në krye të listës së filmave të suksesshëm, duke fituar shumë vlerësime pozitive nga kritikët dhe duke fituar mbi 476 milionë dollarë në nivel botëror, duke bërë atë një nga filmat më të fituar të kohës. Për shumë, kjo komedi vazhdon të jetë një pjesë e pandarë e traditave festive, duke u shfaqur në ekranet e televizorëve në shumë familje gjatë sezonit të festave. / KultPlus.com

Këto janë filmat që mund t’i shikoni për këtë fundvit

Shumë prej jush do të pajtoheni që gjëja më e mirë e festave të fundvitit janë kokoshkat, një përzgjedhje e mirë filmi, pranë pemës së dekoruar, një ambient i rehatshëm, ndoshta edhe një çokollatë e nxehtë.

“Home Alone” – njëri ndër më të pëlqyerit për festat e fundvitit. Ndoshta, tani për herë të dhjetë po e shikoni këtë film.

Por, ka një listë të gjatë opsionesh brenda asaj të filmave të fundvitit. Këtu, përfshijmë “Bad Santa”, “The Holiday”, “Scrooged”, “Elf”, “Just friends”, “Spirited”, “Gremlins”, “Krampus”, “A Christmas to Remember”, “Falling for Christmas”, “The Family Stone”, “Last Christmas”, “Die Hard”, “The Tower”, “8-Bit Christmas” – janë disa në propozimet nga lista e filmave që ju mund t’i shikoni./21Media/ KultPlus.com

Nga viti 1990, ‘Home Alone’ vazhdon të konsiderohet si një nga filmat më të mirë të Krishtlindjeve

Një djalë i veshur me një pulovër të kuq me duart e vendosura në fytyrë teksa bërtiste, është në qendër të fotografisë, ku pas tij, jashtë një dritareje me borë, majtas dhe djathtas djalit, janë dy burra të veshur me të zeza, ky është posteri i famshëm i filmit “Home Alone” dhe njëkohësisht më i dashuri pothuajse nga të gjithë, përcjell KultPlus.

“Home Alone” është një film komedi amerikane e Krishtlindjeve i vitit 1990 me regji të Chris Columbus dhe prodhuar nga John Hughes. Në film luajnë Macaulay Culkin, Joe Pesci, Daniel Stern, John Heard dhe Catherine O’Hara. Culkin luan Kevin McCallister, një djalë që mbron shtëpinë e tij në periferi të Çikagos nga hajdutët pasi familja e tij e la aksidentalisht në shtëpi, pasi shkuan në pushimet e tyre të Krishtlindjeve në Paris.

Xhirimet u zhvilluan midis shkurtit dhe majit 1990 në vendndodhje në të gjithë Illinois.

Home Alone u shfaq premierë në Çikago më 10 nëntor 1990 dhe u shfaq në teatër në Shtetet e Bashkuara më 16 nëntor dhe mori vlerësime pozitive, me vlerësime për kastin, humorin dhe muzikën e tij. Home Alone fitoi 476.7 milionë dollarë në mbarë botën, duke u bërë komedia live-action me fitimet më të larta deri në publikimin e The Hangover Part II (2011) dhe e bëri Culkin një yll fëmijësh. Për më tepër, ai ishte filmi i dytë me fitimet më të larta të vitit 1990, pas Ghost.

Ai u nominua për çmimin Golden Globe për filmin më të mirë – muzikal ose komedi, dhe aktori më i mirë në film – muzikal ose komedi për Culkin, dhe për çmimin e Akademisë për këngën më të mirë origjinale për John Williams, dhe kënga më e mirë origjinale për “Diku në kujtesën time”. Që atëherë është konsideruar si një nga filmat më të mirë të Krishtlindjeve.

Dhjetori është muaji që gjithmonë na rikthen tek ky film, pasi që filmi lidhet me festat e fundvitit dhe Kevin, konsiderohet idhulli i të gjithë fëmijëve për gjenerata të tëra.

Edhe pse me shumë mundësi e keni parë tashmë këtë film, po ta rishikoni përsëri, nuk do t’u bëjë keq aspak. Filmi, i cili vazhdon të ketë akoma shikueshmëri në çdo sezon festiv. / KultPlus.com

Nga viti 1990, “Home Alone” vazhdon të konsiderohet si një nga filmat më të mirë të Krishtlindjeve

Një djalë i veshur me një pulovër të kuq me duart e vendosura në fytyrë teksa bërtiste, është në qendër të fotografisë, ku pas tij, jashtë një dritareje me borë, majtas dhe djathtas djalit, janë dy burra të veshur me të zeza, ky është posteri i famshëm i filmit “Home Alone” dhe njëkohësisht më i dashuri pothuajse nga të gjithë, përcjell KultPlus.

“Home Alone” është një film komedi amerikane e Krishtlindjeve i vitit 1990 me regji të Chris Columbus dhe prodhuar nga John Hughes. Në film luajnë Macaulay Culkin, Joe Pesci, Daniel Stern, John Heard dhe Catherine O’Hara. Culkin luan Kevin McCallister, një djalë që mbron shtëpinë e tij në periferi të Çikagos nga hajdutët pasi familja e tij e la aksidentalisht në shtëpi, pasi shkuan në pushimet e tyre të Krishtlindjeve në Paris.

Xhirimet u zhvilluan midis shkurtit dhe majit 1990 në vendndodhje në të gjithë Illinois.

Home Alone u shfaq premierë në Çikago më 10 nëntor 1990 dhe u shfaq në teatër në Shtetet e Bashkuara më 16 nëntor dhe mori vlerësime pozitive, me vlerësime për kastin, humorin dhe muzikën e tij. Home Alone fitoi 476.7 milionë dollarë në mbarë botën, duke u bërë komedia live-action me fitimet më të larta deri në publikimin e The Hangover Part II (2011) dhe e bëri Culkin një yll fëmijësh. Për më tepër, ai ishte filmi i dytë me fitimet më të larta të vitit 1990, pas Ghost.

Ai u nominua për çmimin Golden Globe për filmin më të mirë – muzikal ose komedi, dhe aktori më i mirë në film – muzikal ose komedi për Culkin, dhe për çmimin e Akademisë për këngën më të mirë origjinale për John Williams, dhe kënga më e mirë origjinale për “Diku në kujtesën time”. Që atëherë është konsideruar si një nga filmat më të mirë të Krishtlindjeve.

Dhjetori është muaji që gjithmonë na rikthen tek ky film, pasi që filmi lidhet me festat e fundvitit dhe Kevin, konsiderohet idhulli i të gjithë fëmijëve për gjenerata të tëra.

Edhe pse me shumë mundësi e keni parë tashmë këtë film, po ta rishikoni përsëri, nuk do t’u bëjë keq aspak. Filmi, i cili vazhdon të ketë akoma shikueshmëri në çdo sezon festiv. / KultPlus.com

La punën si mekanik për t’u bërë artist i muraleve festive dhe prodhoi magji (FOTO)

Pandemia ka ndikuar që vendet e punës nëpër botë të pësojnë ndryshime, e në të njëjtën kohë të hapen edhe shumë vende të reja pune, transmeton KultPlus.

Scott Wilcock, la punën e tij si mekanik për të ndjekur artin me kohë të plotë në pandemi pasi mori një reagim dërrmues nga fqinjët e tij dhe klientët e tjerë për pikturat e tij me spërkatje bore dhe artin e furçës së ajrit.

Ai ka bërë krijimin e disa figurave dhe dizajneve të ndryshme për festat që kanë qenë këtë vit.

34 vjeçari ka krijuar shumë murale për njerëzit, duke filluar nga tema të ndryshme, si dizajne për festat e Halloween dhe Krishtlindjeve.

Njëra ndër skenat më të famshme që ai krijoi, ishe pikërisht ajo nga filmi Home Alone dhe gjithashtu edhe Miracle on 34th Street, Elf and the Grinch. /KultPlus.com

Scott Wilcock - Snow Graffiti - movie mural
Scott Wilcock - Snow Graffiti

10 filmat më të mirë që mund t’i shkoni në festat e fundvitit

Festat e fundvitit mbledhin afër gjithë familjen që të festojnë dhe kësisoj edhe shtojnë haren, lumturinë dhe gëzimin në familje, shkruan KultPlus.

Mbledhja e familjes së bashku nënkupton se atmosfera në dhomë do të jetë më ndryshe, e në prag të festave të fundvitit edhe më festive.

KultPlus ka bërë përzgjedhjen e 10 filmave të cilët janë shumë të përshtatshëm për fundvit.

Duke filluar nga Home Alone, It’s a Wonderful life, Elf, A Christmas Story, The Santa Clause, White Christmas, Scrooged, How the Grinch Stole Christmas, e deri te Miracle on the 34th Street, janë top 10 filmat që mund t’i shikoni këto ditë. /KultPlus.com

Home Alone (1990) - IMDb

Shtëpia ikonë e ‘Home Alone’ ofrohet në shërbim për një natë

Fansat e “Home Alone” tani mund të realizojnë ëndrrën e tyre për të kaluar një natë në shtëpinë McCallister këtë sezon festash, përcjell KultPlus.

Airbnb njoftoi të mërkurën se do të japë me qira shtëpinë ikonë nga filmi i vitit 1990 vetëm për një natë.

“Festoni sezonin e stilit McCallister, kafshë të ndyra. Për herë të parë ndonjëherë, një ekuipazh i keqbërësve mund të rezervojë një pushim në shtëpinë e përjetshme ku filloi historia ‘I vetëm në shtëpi’” shkroi Airbnb në një postim në Instagram.

Shtëpia, e vendosur në zonën e Çikagos, do të jetë e disponueshme për të rezervuar duke filluar nga 7 dhjetor për 25 dollarë. Ata që sigurojnë qëndrimin e tyre në shtëpi do të mund të kalojnë kohë atje më 12 dhjetor.

Të ftuarit do të mirëpriten nga aktori Devin Ratray, i cili luajti Buzz, vëllain e madh të Kevin McCallister. Kevin McCallister u portretizua në mënyrë të famshme nga Macaulay Culkin./KultPlus.com

Shtëpia origjinale nga filmi ‘Home Alone’ mund të merret me qera për 25 dollarë

Shtëpia origjinale e familjes McAllister nga filmi “Home Alone”, tani është listuar si banesë për qera nga AriBnb, shkruan KultPlus.

Për vetëm 25 dollarë, ju mund ta merrni me qira dhe ta shihni përbrenda shtëpinë e familjes McAllister nga filmi i njohur “Home Alone.

Buzz McCallister, vëllai i madh i Kevinit në film, do të mirëpres më 12 dhjetor në këtë shtëpi personat që do ta marrin me qera shtëpinë.

Airbnb është një kompani amerikane që operon një treg në internet për akomodim, kryesisht banesa për pushime me qira dhe aktivitete turistike. /KultPlus.com

The 'Home Alone' house is on Airbnb. Merry Christmas, dirty animal. -  BESTINAU

“Home Alone” vazhdon pa Macaulay Culkinin

Aktori i njohur amerikan, 41-vjeçari Macaulay Culkin – i cili e ka portretizuar rolin e Kevin McCallisterit në filmin shumë të famshëm “Home Alone” – ka thyer heshtjen gati 2-mujore në media sociale këtë javë, për t’i informuar adhuruesit, pas publikimit të trailerit për ripërpunimin e kompanisë “Disney+”, “Home Sweet Home Alone”.

“Vetëm sa për t’ju treguar, pasi që më kanë pyetur shumë njerëz sot: NUK do të jem në ripërpunimin e filmit ‘Home Alone’”, ka shkruar ai në Twitter. “Ju dëshiroj shumë fat të gjithë njerëzve që janë pjesë e tij”.

Ekipi i aktorëve të filmit të ri “Home Sweet Home Alone” përbëhet nga Aisling Bea, Ellie Kemper, Rob Delaney dhe Kenan Thompson.

Në filmin e parë të vitit 1990 aktorët që portretizuan rolet kryesore ishin Macaulayi, Catherine O’Hara, Joe Pesci dhe i ndjeri John Candy. Skenari ishte shkruar nga John Hughes, i cili ka krijuar edhe “The Breakfast Club” dhe “Ferris Bueller’s Day Off”.

Më pas u zgjerua në disa vazhdime, ndër to më i famshmi është “Home Alone: Lost in New York”, që ishte publikuar më 1992. Të tjerat janë prodhuar posaçërisht për televizion dhe nuk e kanë përfshirë aktorin e filmit “My Girl”.

Në prill, Macaulayi kishte ndarë lajmin se partnerja e tij Brenda Song, ish-aktorja 33-vjeçare e filmit “The Suite Life of Zack and Cody”, kishte lindur një djalë.

Çifti e kishte pagëzuar të voglin Dakota, duke ia përtërirë emrin motrës së ndjerë të Macaulayt, e cila ka vdekur në një aksident trafiku.

Vitin e kaluar, Macaulay kishte blerë një maskë me motive të filmit “Home Alone” për ta mbrojtur veten nga COVID-19.

Ai kishte shkruar në atë kohë: “Po mbrohem nga COVID-19 me një maskë, ku në të jam unë kur kam qenë i vogël. Mos harroni të mbani maska, fëmijë”./ KultPlus.com

Konfirmohet rikthimi i filmit të famshëm për Krishtlindje, ‘Home Sweet Home Alone’

Përgatituni, pasi një film i ri i “Home Alone” vjen në Disney Plus në kohën e Krishtlindjeve.

Ata kanë njoftuar zyrtarisht se “Home Sweet Home Alone”, është film i mbushur me yje i përbërë nga Archie Yares, Ellie Kemper, Rob Delaney, Aisling Bea, Kenan Thompson, Tim Simpson dhe shumë të tjerë, transmton KultPlus.

Disney Plus ka ndarë gjithashtu imazhe të kastit që mbajnë titullin e filmit në rrjetet sociale, dhe konfirmoi se do të jetë në dispozicion për tu transmetuar nga 12 nëntori.

The cast of Home Sweet Home Alone: Ally Maki, Ellie Kemper, Archie Yates and Rob Delaney

“Home Sweet Home Alone” fokusohet në djalin e ri Max Mercer (Archie Yates) i cili, siç mund ta merrni me mend, është lënë në shtëpi gabimisht, ndërsa pjesa tjetër e familjes së tij shkon në Japoni për pushimet e Krishtlindjeve. / KultPlus.com

Fansat e “Home Alone” kërkojnë që pjesa ku Donald Trump luan të hiqet nga filmi

Adhuruesit e filmit “Home Alone 2”, kanë kërkuar të largohet pjesa ku luan Donald Trump.

Rrënimi i Donald Trump ka qenë një spektakël që e gjithë bota ka parë të shpaloset këtë javë, shkruan Mirror.

Por ish-presidenti i SH.B.A.-së ka arritur një dështim të ri pasi adhuruesit e filmit po kërkojnë të shohin pjesën e tij të hequr dixhitalisht nga një film portreti.

Donald bëri një paraqitje të famshme në vazhdimin e “Home Alone” në vitin 1992 Lost In New York.

Ai i tregon Kevin McCallister (Macaulay Culkin) si të shkoj në hollin e hotelit në një paraqitje të shkurtër në filmin ikonik festiv.

Por tani adhuruesit e filmit po kërkojnë që pjesa e tij të hiqet.

“A ka menduar dikush që të redaktojë “Home Alone 2” për të hequr Donald Trump? Duket si diçka që ndoshta duhet bërë dhe unë dua ta shoh, “shkroi një ndjekës.

“Zëvendëso Donald Trump në Home Alone 2 me Danny Devito”, kërkoi një tjetër./ KultPlus.com

Pas 30 vjetësh, kështu duket sot shtëpia e famshme ‘Home Alone’

Klasiku më i mirë komik që ka lidhje me festat e fundvitit nuk ka se si të mos jetë në këtë listë. Kevin, idhulli i të gjithë fëmijëve për gjenerata të tëra, do t’ ju ofroj gjithçka që dëshironi për këto festa.

Edhe pse me shumë mundësi e keni parë këtë film, po ta rishikoni përsëri, nuk do t’u bëjë keq aspak. Filmi, i cili vazhdon të ketë akoma shikueshmëri në çdo sezon festiv, u bë 30 vjeç muajin e kaluar dhe shtëpia ku u xhirua po vazhdon të jetë ende, transmeton KultPlus.

Tashmë pallati gjeorgjian me shumë milionë dollarë duket më pak festiv, sesa që ishte në kohën kur u xhirua filmi vite më parë. Sigurisht, McCallisters super të pasur nuk jetojnë në të vërtetë atje ose ndoshta ata janë ende në Paris.

Duket se pronarët e vërtetë të shtëpisë preferojnë qartë një pamje më moderne, duke përzgjedhur skemën festive të ngjyrave dhe duke i dhënë asaj një ndryshim të ndritshëm.

Shumë nga dhomat do të jenë akoma të njohura menjëherë për fansat, pasi vendet ku Kevin, i luajtur nga Macaulay Culkin – i cili tani është 40 vjeç, u “shkatërrua” nga hajdutët Harry dhe Marv. Më poshtë mund të shihni përmes fotografive se si ka ndryshuar shtëpia e famshme e “Home Alone” prej kohës kur u xhirua filmi. / KultPlus.com

“Home Alone” do të vijë sërish për shikuesit në një version të ri

“Home Alone ” do të realizohet në një version të ri për gjeneratën e re.

Kjo gjë u bë e ditur nga shtëpia e madhe e filmave, Disney, në një njoftim të martën, shkruan DailyMail, transmeton Telegrafi.

Klasiku i Krishtëlindjes së vitit 1990 do të ‘rimendohet për një gjeneratë të re’, pasi shefi i Disneyt, Bob Iger zbuloi se do të ripërpunohet për shërbimin e ri të rrjedhës së kompanisë Disney +.

Sipas ComicBook.com, nuk është vetëm filmi “I vetëm në shtëpi” që do të ripërpunohet, pasi e njëjta do të ndodhë edhe me filmat tjerë të famshëm si: “Night at the Museum” dhe “Diary of a Wimpy Kid”.

“Home Alone (I vetëm në shtëpi_” sjell aktorin Macaulay Culkin në rolin e tetë vjeçarit Kevin McCallister, i cili u detyrua të mbrojë shtëpinë e familjes së tij nga dy hajdutë, pasi ai u la aksidentalisht atje gjatë periudhës festive.

Culkin e vazhdoi rolin e tij në “Home Alone (I vetëm në shtëpi) 2”, dy vjet më vonë, i cili tregonte se si Kevin mbeti prapë vetëm pasi u fut në një fluturim të gabuar.

Ndërkohë tri versionet tjera të filmit erdhën në vitet 1997, 2002 dhe 2012, në asnjërën prej të cilave nuk luajti Culkin, megjithatë ato nuk ishin pothuajse aq të njohura dhe u shikuan gjerësisht nga fansat dhe kritikët.

Dhe fansat e dy filmave origjinal u lanë të indinjuar nga lajmet, pasi kërkuan që Disney të linte ekskluzivitetin vetëm.

Ndërkohë, filmi i vitit 2006, “Night At The Museum” sjell historinë e një roje të natës në muze, të luajtur nga Ben Stiller, i cili zbulon se ekspozitat vijnë në jetë pasi ndërtesa mbyllet.

I ndjeri Robin Williams u shfaq në film dhe vazhdimet e tij pasuese, roli u luajt nga Theodore Roosevelt, ndërsa Rami Malek luajti rolin si Faraoni Ahkmenrah.

Dick Van Dyke, Mickey Rooney, Ricky Gerais, Paul Rudd, Owen Wilson dhe Steve Coogan gjithashtu u paraqitën në filmin argëtues të familjes. /Telegrafi/ KultPlus.com

Aktori që kishte refuzuar të luajë në filmin e famshëm “Home Alone”

Pa filmin “Alone in Home”, është pothuajse e pamundur të imagjinohen festat e Vitit të Ri dhe Krishtlindjet.

Në një prej roleve filmike, ku në kryesorin shfaqet djaloshi Kevin McCallister (Macaulay Culkin) i vetëm në shtëpi për festat e Vitit të Ri, ku lufton me banditët që përpiqen të vjedhin shtëpinë e tij, është dashur ta luajë Robert De Niro.

Edhe pse sot është e pa imagjinueshme të shihet në rolin e hajdutit Joe Pescian, ky rol është dashur t’i takojë yll të madh të Hollivudit, shkruan revista britanike Express.

Pasi që aktori amerikan refuzoi të luajë këtë rol, më pas Song pranoi të paraqitet në këtë film të famshëm.

Megjithëse, skena në të cilat Kevini i kapërcen dy hajdutë duket qesharake, prodhuesit e filmit thanë se regjistrimi nuk ishte fare i këndshëm.

” Për fat të mirë, vetëm një lëndim ka ndodhur në xhirim”, tha një ndër producentët.

Ndryshe, De Niro është duke punuar në projekte të reja filmike që do t’i shohim gjatë vitit të ardhshëm në ekranet e mëdha të kinemave botërore./KultPlus.com

‘Home Alone’ vjen në një film për të rritur

“Home Alone” (I vetëm në shtëpi) do të ketë një film të ri dhe producent do të jetë aktori i famshëm Ryan Reynolds.

Titulli i këtij projekti është “Stoned Alone” dhe do të prodhohet nga “20th Century Fox”, e njëjta studio e filmit origjinal.

“Stoned Alone” do të ketë të njëjtin shpirt si “Home Alone” dhe do të jetë një përzierje e mirë e pushimeve klasike me shumë batuta, edhe vulgare.

“Stoned Alone” do të tregoje një përdorues të marijuanës, i cili humbet fluturimin për pushimet e tij dimërore, transmeton lapsi. Ky projekt është në hapat e parë të prodhimit dhe ende nuk dihet se kush do të jetë protagonisti dhe nëse do të jetë një film për Krishtlindje./KultPlus.com


Gjërat që nuk i keni ditur për filmin më të famshëm të Kërshëndellave

“Home Alone”, është filmi që mbanë të mbërthyer gjenerata të ndryshme prej vitit 1998 e këtej, dhe vazhdon të mbetet si filmi më i adhuruar për festat e fundvitit, shkruan KultPlus.

Skenaristi John Hughes ka shkruar skenarin për vetëm dhjetë ditë, ideja i kishtë ardhur krejt spontanisht, përgjatë një udhëtimi me familjen e tij në vitin 1989 në Evropë. Dy javë pas kthimit nga pushimet, ai kishte pyetur vetën se cfarë do të ndodhte nëse do të humbte njëri nga fëmijët.

Edhe pse roli i Kevinit ishte vendosur që ti jepej Macaulay Culkin, regjisori i këtij filmi prap kishte vendosur të mbante një audicion, ku ishin lajmëruar rreth 200 fëmijë.

Përpos Macaulay Culkin, në këtë film ka luajtur edhe vëllau i tij më i vogël.

Ky film poashtu është përfshirë edhe në librin Guinnes. Vetëm në vikendin e parë ky film ka grumbulluar 17 milionë dollarë.

Shtëpia ku është xhiruar filmi në Ilion ka mbetur një aktraksion për turistët. Këtë film e patën dhënë për shfrytëzim pronarët e kësaj shtëpie, dhe më pas e kanë shitur me një cmim marramendës prej 1 milion e 585 mijë dollarë.

Për këtë film më së shumti ka pasë reagime në Poloni. 4 milion njerëz në këtë shtet nuk mund ta imagjinojnë festën e kërshëndellave pa e parë këtë film. /KultPlus.com