Për festat e fundvitit, mjeku amerikan ua fali borxhet pacientëve

Një mjek i Arkansasit ka zgjedhur një formë të veçantë t’u ndihmojë pacientëve dhe ish-pacientëve të tij. Për festat e fundvitit, Omar Atiq, u ka dërguar nga një kartolinë atyre duke u thënë se borxhet që i kishin ndaj tij, i kanë të falura.

Atiq ka thënë se këtë veprim e ka bërë që t’u dal në ndihmë pacientëve në këtë kohe pandemie.

“Nëse kjo u dha atyre pak ndihmë, atëherë jam mirënjohës që pata mundësinë ta bëja këtë”, ka deklaruar onkologu për CNN.

“Gjithmonë ka pasur elemente dyshime lidhur me bashkëqytetarët tanë, qeniet njerëzore që duhet të shqetësohen nëse paguajnë për shërbimet kur janë sëmurë. Por kjo është mënyrë sesi funksionon sistemi ynë fatkeqësisht. Shumica e pacientëve fatmirësisht kanë një sigurim shëndetësor, një mënyrë për t’i paguar shërbimet mjekësore dhe ilaçet që janë jashtëzakonisht të shtrenjta”, ka deklaruar tutje mjeku.

Mjeku ka potencuar se borxhet e pacientëve dhe ish-pacientëve të tij kapnin shifrat nga qindra deri në mijëra dollarë./ KultPlus.com

Gjirokastra nën magjinë e dritave festive (FOTO)

Një dekor i veçantë plot ngjyra i ka dhënë qytetit të gurtë të Gjirokastrës këtë fundvit një bukuri magjepsëse për festat e fundvitit.

I ndriçuar nga dritat festive sidomos në qafën e Pazarit, e cila që prej restaurimit vitin e kaluar është shndërruar në pikën më tërheqëse të qytetit.

Edhe pse në kushtet e pandemisë qytetarët gjirokastritë duke respektuar masat po shijojnë mbrëmjet në qytetin e dekoruar për festa.

Kryetari i bashkisë së Gjirokastrës, Flamur Golemi, ka publikuar një galeri fotogaleri me pamje nga qyteti i gurtë.

“Për pak ditë po lemë pas një vit të vështirë. Duhet të shpresojmë se 2021 do të jetë shumë më i mirë se viti që po mbyllet. Më e keqja ka kaluar sidoqoftë, më të mirën e kemi përpara. Uroj festa të gëzuara për të gjithë gjirokastritët dhe mbarë shqiptarët”, – tha Golemi.

Për shkak të kufizimeve të pandemisë, bashkia e Gjirokastrës bëri ditët e fundit vetëm një ceremoni simbolike të ndezjes së dritave të pemës së Krishtlindjes.

Zbukurimet e qytetit krijojnë atmosferën e ngrohtë të festave, duke përcjellë mesazhe shprese te qytetarët në këtë vit të vështirë nga pandemia botërore COVID-19. /atsh / KultPlus.com

Trendet e festave këtë fundvit

2020-ën askush nga ne nuk mund ta parashikonte. Duket se dhe festat do të jenë shumë ndryshe këtë vit. Jo vetëm që nuk do të jemi në gjendje të mblidhemi me të afërm e miq sikuse është në traditën tonë të festave të fundvitit, por blerjet dhe aktivitetet që bëjmë në kohën e lirë kanë ndryshuar shumë.

Mënyra si blejmë ushqimet

Blerjet në internet u përshpejtuan në vitin 2020 dhe u ndie edhe në blerjet e ushqimeve. Ndërsa shumë prej nesh u përpoqën të qëndronin në shtëpi sa më shumë të ishte e mundur, shumë supermarkete filluan të dërgonin porositë e ushqimeve në shtëpi. Një pjesë e madhe e restoranteve kaluan në shërbimin “delivery”, qytetarët mund të bënin porosinë si në restorant dhe të prisnin tu vinte në shtëpi.

Duket se kjo ishte sfida e supermarketeve dhe restoranteve, shumë prej të cilëve e kryenin këtë shërbim për herë të parë, megjithatë duket se u përshatën shpejt.

Blerja e veshjeve në dyqanet me pakicë

Shitësit me pakicë (me rëndësi jo thelbësore) kanë pasur gjithashtu një vit të ndërlikuar. Bllokimet nënkuptonin se shumë dyqane rrobash ishin mbyllur dhe njerëzit ishin të detyruar të blinin rroba në internet. Problemi është se, me shumë njerëz që nuk dilnin për të punuar, shitjet u reduktuan.

Buxheti dedikuar festave mund të jetë më i ulët për shumë shqiptarë

Numri i njerëzve pa punë është shumë më i lartë për shkak të pandemisë. Punëdhënësit po shkurtojnë qindra vende pune ndërsa Covid-19 vazhdon të godasë ekonominë. Janë raportuar të mbyllura biznese të vogla për shkak të gjendjes të vështirë financiare por dhe në bizneset e mëdha ka pasur shkurtime të punëtorëve.

Kjo do të thotë që shumë njerëz do të kërkojnë të blejnë dhurata më pak të kushtueshme dhe të gjejnë mënyra për të kursyer para.

Më pak pushime dimërore

Për shkak të bllokimit të kufijve dhe anulimit të lëvizjeve ndërkombëtare, shqiptarët e kanë thuajse të pamundur të pushojnë jashtë vendit.

Frika nga infektimi dhe vështirësitë ekonomike vënë janë pengesë për qytetarët që të udhëtojnë edhe brenga vendit.

Dhuratat e bëra vetë janë në modë

Ndërkohë që po kalojmë më shumë kohë në shtëpi, është rritur tendenca për të dekoruar vetë shtëpinë dhe për të krijuar dhurata të personalizuara.

Darka e Krishtlindjes mund të duket ndryshe

Do të ketë më pak takime dhe më pak prej nesh rreth tryezës në darkën e Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri.

Qytetarët dhe kryesisht të rinjtë e nisin Vitin e Ri duke festuar jashtë shtëpisë, në rrugët e qytetit ose ne lokale por kjo nuk do të jetë e mundur. Në vend vazhdon mbyllja pas orës 22:00 dhe grumbullimet me më shumë se 10 persona janë të ndaluara, si masa anti-covid./ KultPlus.com

Berati, qyteti i “Një mbi një dritareve” ndriçohet nga dritat festive (FOTO)

Berati, qyteti i “Një mbi një dritareve”, është zbukuruar me drita shumëngjyrëshe, duke sjellë atmosferën e ngrohtë të festave të fundvitit për qytetarët.

Kryeministri Edi Rama publikoi sot foto nga qyteti i Beratit, ku shihet se si rrugët e tij janë mbushur plot me drita dhe me zbukurime festive.

Dritat e zbukurimeve të vendosura në pedonalen e qytetit, në të dyja Urat e Goricës,  pema në qendër të qytetit dhe instalacione të ndryshme dritash, e bëjnë qytetin e Beratit më të shndritshëm se asnjëherë më parë, në prag të festave të fundvitit.

Në kushtet e një viti të pazakontë të krijuar nga pandemia botërore, zbukurimet e qytetit krijojnë atmosferën e ngrohtë të festave, duke përcjellë mesazhe shprese te qytetarët. / atsh/ KultPlus.com

A do të mbyllet Kosova për festat e fundvitit, flasin nga Qeveria

Rritja e rasteve me COVID-19 në javët e fundit ka bërë që shumë prej vendeve evropiane të marrin vendim për mbyllje totale për festat e fundvitit. Por, a po planifikon edhe Kosova që të marrë një vendim të tillë?

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, thotë se masat që janë aktualisht në fuqi kanë parandaluar rritjen e rasteve dhe se kjo është dëshmuar edhe me lëvizjen që ka pasur nëpër komuna sa i përket kategorizimeve që bëhen në bazë të shtrirjes së infeksionit.

“Që nga e premtja kemi kategorizim të ri të komunave dhe fatmirësisht kemi lëvizje për të mirë ku 5 komuna nga zona e kuqe kanë kaluar në zonën e verdhë dhe 7 komuna janë nga zona e verdhë në zonën e gjelbër”, ka deklaruar Zemaj.

E nëse vazhdohet me trendin e tanishëm të rasteve, Zemaj thotë se do të vazhdojnë të jenë në fuqi masat që janë ndërmarrë në nëntor.

“Situata epidemiologjike analizohet në baza të rregullta dhe në varësi të asaj se sa është numri i të infektuarve, sa është numri i të shtrirëve në spital dhe cilat janë projeksionet, edhe mund të propozohen masa të reja. Por për momentin, do të vazhdohet me këto që janë në fuqi dhe është ende herët të dihet se si do të veprohet në mënyrë specifike me secilin sektor apo veprimtari në fund të vitit”, ka deklaruar Zemaj për Express.

Tahiri: Mbyllja totale s’është e nevojshme, të analizohet shtyrja e orarit

Për situatën epidemiologjike në vend është deklaruar dje edhe zëvendëskryeministri Besnik Tahiri.

Pas takimit virtual që e ka pasur me kryetarët e komunave dhe ministrin e Shëndetësisë, Tahiri ka thënë se kanë arritur në përfundim se mbyllja e tërësishme nuk është e nevojshme aktualisht.

Ai tha se, po ashtu, kanë diskutuar që të analizohet shtyrja e orarit të mbylljes.

“Me ministrin Armend Zemaj bashkëbiseduam me kryetarët e komunave dhe Asociacionin e Komunave të Kosovës për situatën me Pandemi dhe respektimin e masave. U dakorduam të rrisim vigjilencën institucionale si dhe respektimin rigoroz të masave të rekomanduara. Në këtë takim, u dakorduam se mbyllja e tërësishme nuk është e nevojshme në këtë fazë, sikurse që duhet të analizohet zonimi dhe të shtyhet orari i mbylljes”, ka shkruar Tahiri.

Kryetarët e komunave kërkojnë të vazhdohen masat, lirimi i tyre nuk është opsion

Ndërkohë, drejtori i Asociacionit të Komunave të Kosovës, Sazan Ibrahimi, ka deklaruar për Express se kryetarët e komunave kanë kërkuar që të vazhdohen masat anti-Covid.

“Kryetarët kanë kërkuar që masat të vazhdohen. Masat do të shqyrtohen varësisht numrit të të infektuarve, nëse ndryshohen masat do të ketë kujdes që të mos dëmtohet ekonomia. Lirimi i masave nuk është opsion, pasi situata është ende e rënduar”, ka deklaruar Ibrahimi.

Ibrahimi tha se kategorizimi i komunave sipas zonave të rrezikshmërisë së përhapjes së virusit, ka pasur efekt pozitiv në uljen e numrit të rasteve pozitive.

“Në takim u diskutua edhe ndarja e komunave sipas zonave, si konkludim i përbashkët ishte se ky kategorizim është treguar i suksesshëm. Kjo ndarje e ka pasur efektin pozitiv në uljen e numrit të rasteve pozitive”, ka deklaruar Ibrahimi. 

Ai shtoi se niveli lokal ka kërkuar nga ai qendror që t’i kushtohet vëmendje edhe ardhjes së mërgatës.

“U vlerësua puna e përbashkët e nivelit lokal dhe qendror. U kërkua nga niveli qendror që t’i kushtohet vëmendje e veçantë ardhjes së mërgatës, pasi kanë kontribuuar vazhdimisht”, ka thënë Ibrahimi. /Gazeta Express / KultPlus.com

Magjia e festave në Cyrih, nga duart e fotografit shqiptar Mentor Bajrami (FOTO)

Një numër i konsiderueshëm i mërgimtarëve në botë po tregohen të suksesshëm në shumë fusha të ndryshme, duke treguar pasqyrim të denjtë dhe rezultate të mira. Pjesë e këtij numri pa dyshim është edhe Mentor Bajrami që, përveç aktrimit, po shquhet edhe si fotograf, shkruan albinfo.ch.

Artisti dhe mjeshtri i fotografisë, Mentor Bajrami, ka realizuar disa fotografi të bukura nga kënde të ndryshme të Cyrihut.

Nga pamjet e ofruara mund të shihni magjinë e këtij qyteti, ku duket se e gjithë qetësia dhe ngjyrat më të bukura janë shkrirë në një vend të vetëm për festat e fundvitit.

Duhet theksuar se Mentori jeton dhe vepron në Zvicër. Ai është larguar nga Kosova gjatë luftës së fundit dhe është bërë një aktor në “Opernhaus” të Cyrihut.

Gjithashtu ai ka përfunduar shkollën e aktrimit në European Film Actor School EFAS në Cyrih, dhe jo rastësisht ishte pjesë e veprës operistike“Opernhaus”.

Kujtojmë se Mentori, para kësaj, kishte luajtur në shumë shfaqje dhe reklama gjatë studimeve. Po ashtu, prishtinasi kishte bërë video satirike në Youtube, të cilat i sollën krejt rastësisht famë të papritur në Zvicër. /Albinfo.ch / KultPlus.com