Diva italiane, Sandra Milo vdes në moshën 90-vjeçare

Sandra Milo vdiq sot në moshën 90-vjeçare.

Aktorja, këngëtarja, prezantuesja dhe diva e ekranit të vogël dhe të madh thuhet se ka ndërruar jetë në shtëpinë e saj e rrethuar nga të dashurit e saj.

“Sandrocchia”, siç e quante Federico Fellini, për të cilën ishte një muzë, ishte një nga aktoret më të njohura të kinemasë italiane.

Sandra Milo, emri i vërtetë i së cilës ishte Salvatrice Elena Greco, lindi në Tunis më 11 mars 1933. Ajo ka luajtur në rreth 70 filma.

Një socialiste në kohën e Bettino Craxi (kryeministër i Italisë nga viti 1983 deri në vitin 1987), me të cilin ka qënë në një lidhje për dy vjet, dhe e dashura e regjisorit Federico Fellini prej 17 vitesh (gjë që e ka rrëfyer për herë të parë në emisionin “Porta a Porta” në vitin 2009), mund të thuhet se ka bërë një film të vërtetë të jetës së saj emocionale.

Në vitin 2021 ajo mori çmimin “David di Donatello” për arritjet në karrierë, i konsideruar si Oscar- e Italisë./atsh / KultPlus.com

Kur Shahindere Bërlajolli i këndonte Bilbilit me pika (VIDEO)

Shahindere Bërlajolli është një ndër këngëtaret më të njohura të muzikës shqipe.

Zëri dhe mënyra e të kënduarit autokton e bën këtë këngëtare një ikonë të vërtetë të muzikës popullore kosovare. Zëri i saj u dëgjua shumë larg, çdokund nëpër botë, ngado që ajo këndonte trofetë ishin pjesë e saj.

Repertori i Shahindere Bërlajollit numëron 280 këngë, shumica e të cilave janë të regjistruara në Radio Prishtinë dhe në vende të tjera regjistruese.

KultPlus ju sjell këngën e njohur ‘O bilbil me pika’ të interpretuar nga zëri i këndshëm i Shahinere Bërlajollit. / KultPlus.com

Nexhmije Pagarusha, një gjurmë e përjetshme në historinë e muzikës shqiptare

Nexhmije Pagarusha e njohur ndryshe si mbretëresha e muzikës shqiptare, lindi në Pagarushë, më 7 maj 1933 dhe vdiq më 7 shkurt 2020, për t’i shënuar sot plot 3 vite pa figurën më të dashur e zërin më të veçantë për shqiptarët.

Veprimtaria e saj muzikore 40-vjeçare është aq e gjerë, sa që është vështirë të thuhet se cilit zhanër i takon. Është e njohur për interpretimet e saj të shkëlqyera në muzikën popullore dhe opera.
Nexhmije Pagarusha ishte edhe aktore e suksesshme, si në film ashtu edhe në teatër.

Në Beograd vijoi shkollën e muzikës për solo kanto, të cilën ajo e la në vitin e tretë dhe nuk e vazhdoi më. Po ashtu në Beograd kishte paraqitjen e parë muzikore në skenë. Në vitin 1948 është pranuar soliste në Radio Prishtinë.

Bashkëpunoi edhe me këngëtarët nga Shqipëria dhe u paraqit edhe në Shqipëri me ansamblin “Shota” me rastin e një turneu.

”Baresha” është një ndër kryeveprat e interpretimit të saj. Kjo këngë u kompozua nga bashkëshorti i saj Rexho Mulliqi, me tekstin e poetit Rifat Kukaj.

Nexhmije Pagarusha interpretoi në një koncert të muzikës klasike veprat e përkthyera shqip të Bethovenit, Puçinit, Verdit, etj. Ky koncert ka qenë i pari i këtij lloji. Fatkeqësisht, asnjërit nga organizatorët teknikë nuk iu kishte kujtuar që të regjistronte këtë koncert! Për fat të keq, nuk janë evidentuar as të gjitha koncertet dhe repertori i këngëve të kënduara nga ajo, ngaqë, siç ka thënë ajo një herë, për të vetëm muzika ishte me rëndësi; ajo dhe muzika ishin një. Mendohet se ajo ka interpretuar mbi 150 këngë.

Ajo ishte pjesëmarrëse e koncerteve në Kosovë, Shqipëri, Bullgari, etj. Karrierën muzikore e përfundoi në vitin 1984, pas një koncerti në Sarajevë.

Pas 16 vjetësh larg skenës, ajo u paraqit në vitin 2000 me këngën “Për ty” në një emision të udhëhequr nga Ardit Gjebrea, i cili e bindi të bëjë këtë.

Ishte në jurinë e festivalit “Kënga Magjike 2005”. Aktualisht është këshilltare e lartë për muzikë në Radio Kosovë dhe në Radio Blue Sky.

Më 2018 Pagarusha u vlerësua me “Medaljen e Mirënjohjes” nga presidenti amerikan, Donald Trump.[1]
Me 7 Shkurt 2020, Nexhmije Pagarusha u nda nga jeta dhe u përcolle me nderime të larta shtetërore. / KultPlus.com

Nga Vjena në Kosovë, Fiona Llapashtica sonte me performancë në KultPlus Caffe Gallery

Fiona Llapashtica sonte vjen në KultPlus Caffe Gallery në një mbrëmje muzikore që do të jehojë në këngë të zhanrit pop dhe jazz, shkruan KultPlus.

Në këtë mbrëmje do të keni rastin të dëgjoni një këngëtare me sharmë e me zë që të futet thellë brenda poreve të trupit.

Fiona ka përfunduar shkollën fillore dhe të mesme në Institutin e të Verbërve në Vjenë të Austrisë, më pas ka përfunduar shkollimin për dy vjet në Schubert Konservatorium.

Ajo ka realizuar disa paraqitje në Vjenë, kurse për KultPlus Caffe Gallery, Fiona ka përzgjedhë disa nga këngët më të fuqishme, në mesin e tyre edhe: ‘What ever Lola wants’ nga Jerry Ross, ‘Give me give me’ nga ABBA, ‘Love on the Brain’ nga Rihanna e shumë të tjera.

Ngjarja do të filloj nga ora 20:00. / KultPlus.com

Bleonah sjell këngën e re “Do Better”

Këngëtarja shqiptare Bleonah e cila karrierën e saj muzikore po e zhvillon kryesisht në Suedi, ka sjell këngën e re në gjuhën angleze, shkruan KultPlus.

Kënga titullohet “Do Better” dhe vjen vetëm në versionin audio.

Kënga është realizuar nga Rika Music Group, ndërsa teksti nga Bleonah dhe Cecilia Hammarberg & asks Mutén.

Këngët e Bleonhas gjithmonë marrin vëmendje në Suedi dhe janë transmetuar në radiot shtetërore të Suedisë e njëjtë po ndodhë edhe me këngën e re.

Vajza nga Mitrovica po punon fuqishëm që të ndërtojë një karrierë në Suedi e më gjerë. / KultPlus.com

Vjollca Robelli-Mripa pasi performoi në ‘Royal Albert Hall’: Ne krijuam histori për vendin tonë

Këngëtarja Vjollca Robelli-Mripa, e njohur me emrin artistik si ‘AJO’, ka performuar më 3 dhjetor në njërën ndër skenat më të njohura në të gjithë botën “Royal Albert Hall” në Londër, shkruan KultPlus.

“Një ëndërr që u realizua” ishin fjalët e para të këngëtares në llogarinë zyrtare në “Facebook”, ku ka thënë se ky event ishte një kënaqësi e papërshkrueshme.

“Kënaqësi e papërshkrueshme me qenë ndër artistet e para shqiptare të prezantoj punën time 5 vjeçare me këngët të cilat i kam shkruar dhe komponuar, në një nga venuet më prestigjioze në botë “Royal Albert Mall”, shkroi ajo në Facebook.

Tutje, Mripa falënderojë të gjithë njerëzit që e bënë të mundur performimin e saj në këtë skenë.

“Ndjenja më e fuqishme ishte aty kush pashë fotografinë time në dy ekrane të mëdha nga hyrja kryesore në ndërtesë”, përfundoi ajo duke thënë se ka krijuar histori për vendin e saj.

Vjollca Robelli-Mripa për më shumë se një dekadë është larguar nga Kosova për në Londër, por zëri i saj është mishëruar me gjithë publikun këtu përmes këngës “Ajo”, me të cilën vazhdon të identifikohet personaliteti i saj artistik. / KultPlus.com

May be an image of 3 people and people standing
May be an image of 1 person and standingMay be an image of 3 people, indoor and text that says 'HE R1 LIVE AT THE ROYAL ALBERT HALL'

“Kroi i fshatit tonë”, nën interpretimin e veçantë të Shpresa Gashit (VIDEO)

Është padyshim një nga këngëtaret që ka lënë gjurmë në muzikën shqiptare me një karrierë muzikore 45-vjeqare, shkruan KultPlus.

E lindur në një familje në të cilën janë kultivuar vlerat e artit dhe muzikës, Shpresa i ka trashëguar ato duke i sjellë para publikut me një mjeshtëri artistike të jashtëzakonshme.

Ishte një nga vajzat e pakta shqiptare që në vitet e 70-ta kishte kryer studimet në Akademinë e  Muzikës në Zagreb të Kroacisë më pas fillon punën në televizionin e Prishtinës, duke qenë çdo herë aktive në muzikë.

Shpresa ishte një nga emrat e rrallë  të muzikës shqiptare që në ish-jugosllavi në festivalin e Opatisë  përfaqësoi Kosovën me këngë për në Eurovizion, ajo u shpërblye dy herë me çmimin e këngëtares me karrierë të suksesshme në Shqipëri si dhe çmimin “Mbretëresha Teuta” të cilin e marrin vetëm emra të mëdhenj të skenës së artit shqiptarë.

Me sharmin dhe elegancën  e saj dhe me një zë të mrekullueshëm, Shpresa ka ditur të bëjë gjithmonë publikun për vete, ajo ka një trashëgimi të pasur me shumë këngë.

E pyetur nëpër shumë intervista se cila është kënga e saj e preferuar, Shpresa ka thënë: Këngën që e ka më së shumti për zemër është ‘’Ballada për Drenicën” të cilën e ka kënduar në Akordet e Kosovës gjatë viteve 1988-1989.

KultPlus sot ju sjell një nga interpretimet e këngëtares, këngën “Kroi i fshatit tonë” të cilin përmes origjinalitetit, timbrit dhe një zëri të veçantë, Shpresa e sjell në mënyrë unike. / KultPlus.com

Sot në 79 vjetorin e lindjes së këngëtares Vaçe Zela

Shkruan Albert Vataj

Vaçe Zela ishte dhe mbeti emblemë e këngës shqiptare. Vokali i saj i jashtëzakonshëm, ai zë që i’u thurën legjenda, kujtesa dhe nostalgjia e gjeneratave e njohu si një mit. Vaçe Zela mishëronte përfytyrimin më konkret të asaj çka ne kërkonim si në eter të përmbushte atë shpirt të etur për magjiken e këngës. Këndoi gjithçka, dhe kudo la vulën e një personaliteti të papërsëritshëm, që komunikoi me tërë arsenalin e mundshëm të ndjenjave, prej të cilave do të veçoja atë çka përbën thelbin e shpirtit të saj: dhimbjen njerëzore. Arritjet e saja udhëtuan me kohën për tu shndërruar në model frymëzimi dhe inspirimi. Zëri dhe repertori i pasur që la trashëgim vijojnë të mbeten gurë shndritës në xhërdanin e traditës shqiptare të këngës.

Vaçe Zela u lind në Lushnjë më 7 prill 1939 dhe vdiq në Bazel, Zvicër, më 6 shkurt 2014. Vaçe Zela ishte një nga këngëtaret ikonë e skenës shqiptare. Ajo e filloi karrierën e saj në moshë të re dhe në vitin 1962 ishte e para që fitoi Festivalin e Këngës. Me këngën Fëmija i parë, ajo dëshmoi se një idhull i muzikës po lindte atë mbrëmje të 26 dhjetorit të vitit 1962. Repertori i saj është shumë i pasur; numërohen me dhjetëra këngë popullore, të lehta, kantata, balada, etj. Ajo ka një kontribut të rëndësishëm edhe në muzikën e filmit, ku ka interpretuar shumë këngë si pjesë e muzikës së filmave.

Fituese 12 herë e festivalit, Vaçja fitoi famë gjatë epokës komuniste dhe iu dha titulli Artist i Merituar në vitin 1973 dhe Artist i Popullit në vitin 1977. Vaçe Zela është larguar përfundimisht prej skenës në vitin 1992. Ajo ishte e martuar me Pjetër Rodiqin dhe së bashku ata kanë vajzën Irma. Që nga viti 2002 Zela ka jetuar me burrin e saj në Bazel të Zvicrës, për të marrë kujdes më të mirë shëndetësor.
Vace Zela ne festivalin e Kenges ne Radio TelevizionAjo është e vetmja femër shqiptare e nderuar në të gjallë me Urdhrin “Nderi i Kombit” më 24 dhjetor 2002 nga presidenti Alfred Moisiu me motivacionin: “Për vlerat e rralla si Artiste e Shquar, me popullaritet të jashtëzakonshëm, për interpretimin mjeshtëror të këngës së muzikës së lehtë dhe asaj popullore, për pasurinë e vyer që krijoi në shkollën shqiptare të interpretimit muzikor”.

Për nder të këngëtares, viti 2009 u shpall nga Ministria e Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve si “Viti Vaçe Zela”. Së fundi, edhe një rrugë në Tiranë mban emrin e saj./ KultPlus.com

Rikthehet Tina Turner

Këngëtarja veterane e lindur në Amerikë, Tina Turner, u largua paksa nga pensionimi për të sjellë në treg muzikë të re që e përfaqëson jetën e saj.

Këtë gjë këngëtarja e bëri të martën më 17 tetor në Londër.

Fjala nuk është për ndonjë album muzikor por për shfaqjen muzikore, ‘TINA’, me regji të Phyllida Lloyd dhe me aktoren e nominuar për çmim Tony, Adrienne Warren, në rolin e divës Tina Turner.

Mjuziklli është krijuar me ndihmën e vetë këngëtares dhe besohet se sjellë historinë e pa treguar të një femre e cila guxoi t’i tejkalojë të gjitha barrierat që ia krijonte mosha, gjinia dhe raca e saj.

Shfaqja muzikore “TINA” do të hapet në teatrin “Aldwych” të Londrës, në prill të vitit të ardhshëm. / KultPlus.com