Lista e plotë e fituesve në ‘Oscars 2020’

Janë shpallur të gjithë fituesit në edicionin e 92-të të Academy Awards, ndërsa “Parasite” e ka shkruar historinë.

Filmi jugkorean ka hyrë në histori duke u bërë filmi i parë joanglishtfolës që e fiton çmimin Oscar në kategorinë e filmit më të mirë.

Më poshtë jua sjellim të gjithë fituesit e çmimeve Oscar për vitin 2020:

Aktorja më e mirë
Cynthia Erivo, Harriet

Renee Zellweger, Judy

Scarlett Johansson, Marriage Story

Charlize Theron, Bombshell

Saoirse Ronan, Little Women

Aktori më i mirë
Joaquin Phoenix, Joker

Leonardo DiCaprio, Once Upon a Time…in Hollywood

Antonio Banderas, Pain and Glory

Adam Driver, Marriage Story

Jonathan Pryce, The Two Popes

Regjisori më i mirë
Bong Joon-ho, Parasite

Sam Mendes, 1917

Todd Phillips, Joker

Martin Scorsese, The Irishman

Quentin Tarantino, Once Upon a Time…in Hollywood

Kënga më e mirë
“I’m Standing With You” nga Breakthrough

“Into The Unknown” nga Frozen II

“Stand Up” from Harriet

“(I’m Gonna) Love Me Again” nga Rocketman

“I Can’t Let You Throw Yourself Away” nga Toy Story 4

“Glasgow” nga Wild Rose

Kolona zanore
Joker

Little Women

Marriage Story

1917

Star Wars: The Rise of Skywalker

Filmi më i mirë ndërkombëtar
Franca, Les Miserables

Maqedonia e Veriut, Honeyland

Polonia, Corpus Christi

Koreja e Jugut, Parasite

Spanja, Pain and Glory

Makijazhi dhe stili
Bombshell

Joker

Judy

Maleficent: Mistress of Evil

1917

Efektet vizuale
Avengers: Endgame

The Irishman

The Lion King

1917

Star Wars: The Rise of Skywalker

Editimi
The Irishman

Jojo Rabbit

Joker

Ford v Ferrari

Parasite

Kinematografia
Roger Deakins, 1917

Rodrigo Prieto, The Irishman

Lawrence Sher, Joker

Jarin Blaschke, The Lighthouse

Robert Richardson, Once Upon a Time…in Hollywood

Miksimi i zërit
Ad Astra

Joker

1917

Ford v Ferrari

Once Upon a Time…in Hollywood

Editim i zërit
1917

Ford v Ferrari

Joker

Once Upon a Time…in Hollywood

Star Wars: The Rise of Skywalker

Aktorja më e mirë në rol dytësor
Laura Dern, Marriage Story

Florence Pugh, Little Women

Margot Robbie, Bombshell

Kathy Bates, Richard Jewell

Scarlett Johansson, Jojo Rabbit

Dokumentari i shkurtë
In the Absence

Life Overtakes Me

St. Louis Superman

Walk Run Cha-Cha

Dokumentari
American Factory

The Cave

The Edge of Democracy

For Sama

Honeyland

Kostumografia
Sandy Powell & Christopher Peterson, The Irishman

Mark Bridges, Joker

Arianne Phillips, Once Upon a Time…in Hollywood

Jacqueline Durran, Little Women

Mayes C. Rubeo, Jojo Rabbit

Dizajn produksioni
Once Upon a Time…in Hollywood

The Irishman

1917

Jojo Rabbit

Parasite

Filmi i shkurtë aksion
Brotherhood

Nefta Football Club

The Neighbors’ Window

Saria

A Sister

Skenari më i mirë i adaptuar
Steven Zaillian, The Irishman

Greta Gerwig, Little Women

Taika Waititi, Jojo Rabbit

Anthony McCarten, The Two Popes

Todd Phillips & Scott Silver, Joker

Skenari më i mirë origjinal
Rian Johnson, Knives Out

Noah Baumbach, Marriage Story

Sam Mendes & Krysty Wilson-Cairns, 1917

Quentin Tarantino, Once Upon a Time…in Hollywood

Bong Joon-ho, Parasite

Filmi i shkurtë i animuar
Dcera (Daughter)

Hair Love

Kitbull

Memorable

Sister

Filmi i animuar
How to Train Your Dragon: The Hidden World

I Lost My Body

Klaus

Missing Link

Toy Story 4

Aktori më i mirë në rol dytësor
Brad Pitt, Once Upon a Time…in Hollywood

Al Pacino, The Irishman

Joe Pesci, The Irishman

Anthony Hopkins, The Two Popes

Tom Hanks, A Beautiful Day in the Neighborhood

Filmi më i mirë
1917

The Irishman

Jojo Rabbit

Joker

Little Women

Marriage Story

Once Upon a Time…in Hollywood

Parasite

Ford v Ferrari. / KultPlus.com

Lista e plotë e fituesve në “Golden Globe 2018”

Ky ishte viti i 75-të i ndarjes së çmimeve Golden Globe, një ndër mbrëmjet më të mëdha ku u vlerësua puna e yjeve në filma e seriale.

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”, ishte filmi që mori çmimin kryesor, e pas tij, seriali i HBO “Big Little Lies”, transmeton Koha.net.

Aktorja Nicole Kidman, mori çmimin e parë për rolin e saj në “Big Little Lies”.

CNN shkruan se gratë këtë vit morën qendrën e vëmendjes duke fituar më shumë çmime se çdo vit tjetër.

Lista e plotë e fituesve
Aktorja më e mirë në seri të kufizuara ose film televiziv
Nicole Kidman, Big Little Lies
Reese Witherspoon, Big Little Lies
Jessica Lange, Feud: Bette and Joan
Susan Sarandon, Feud: Bette and Joan
Jessica Biel, The Sinner

Aktori më i mirë në rol dytësor në film (dramë)
Willem Dafoe, The Florida Project
Armie Hammer, Call Me by Your Name
Richard Jenkins, The Shape of Water
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Plummer, All the Money in the World

Aktorja më e mirë në seri televizive (mjuzikël/komedi)
Pamela Adlon, Better Things
Alison Brie, GLOW
Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel
Issa Rae, Insecure
Frankie Shaw, SMILF

Aktorja më e mirë në seri televizive (dramë)
Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale
Claire Foy, The Crown
Katherine Langford, 13 Reasons Why
Maggie Gyllenhaal, The Deuce
Caitriona Balfe, Outlander

Aktori më i mirë në seri televizive (dramë)
Freddie Highmore, The Good Doctor
Sterling K. Brown, This Is Us
Bob Odenkirk, Better Call Saul
Jason Bateman, Ozark
Liev Schreiber, Ray Donovan

Seriali më i mirë televiziv (dramë)
The Handmaid’s Tale
This Is Us
The Crown
Game of Thrones
Stranger Things

Aktori më i mirë në rol dytësor në serial, seri të kufizuara ose film televiziv
Christian Slater, Mr. Robot
David Harbour, Stranger Things
Alfred Molina, Feud: Bette and Joan
Alexander Skarsgard, Big Little Lies
David Thewlis, Fargo

Muzika më e mirë origjinale
Carter Burwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Alexandre Desplat, The Shape of Water
Jonny Greenwood, Phantom Thread
John Williams, The Post
Hans Zimmer, Dunkirk

Kënga më e mirë origjinale
Home, Ferdinand
Mighty River, Mudboumd
Remember Me, Coco
The Star, The Star
This Is Me, The Greatest Showman

Aktori më i mirë (komedi/mjuzikël)
Steve Carell, Battle of the Sexes
Ansel Elgort, Baby Driver
James Franco, The Disaster Artist
Hugh Jackman, The Greatest Showman
Daniel Kaluuya, Get Out

Aktorja më e mirë në rol dytësor në serial, seri të kufizuara dhe film televiziv
Laura Dern, Big Little Lies
Ann Dowd, The Handmaid’s Tale
Chrissy Metz, This Is Us
Michelle Pfeiffer, The Wizard of Lies
Shailene Woodley, Big Little Lies

Filmi më i mirë i animuar
The Boss Baby
The Breadwinner
Coco
Ferdinand
Loving Vincent

Aktorja më e mirë në film (dramë)
Mary J. Blige, Mudbound
Hong Chau, Downsizing
Allison Janney, I, Tonya
Laurie Metcalf, Lady Bird
Octavia Spencer, The Shape of Water

Skenari më i mirë
The Shape of Water
Lady Bird
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
The Post
Molly’s Game

Filmi i huaj më i mirë
A Fantastic Woman
First They Killed My Father
In the Fade
Loveless
The Square

Aktori më i mirë në mini-seri ose film televiziv
Robert De Niro, The Wizard of Lies
Kyle MacLachlan, Twin Peaks
Jude Law, The Young Pope
Ewan McGregor, Fargo
Geoffrey Rush, Genius

Seriali më i mirë televiziv (komedi)
Black-ish
The Marvelous Mrs. Maisel
Master of None
SMILF
Will & Grace

Aktori më i mirë në një serial televiziv (mjuzikël/komedi)
Anthony Anderson, Black-ish
Aziz Ansari, Master of None
Kevin Bacon, I Love Dick
William H. Macy, Shameless
Eric McCormack, Will & Grace

Regjisori më i mirë filmik
Guillermo del Toro, The Shape of Water
Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Nolan, Dunkirk
Ridley Scott, All the Money in the World
Steven Spielberg, The Post

Mini-seriali ose filmi televiziv më i mirë
Big Little Lies
Feud: Bette and Joan
Fargo
Top of the Lake: China Girl
The Sinner

Aktorja më e mirë në një film (komedi/mjuzikël)
Judi Dench, Victoria & Abdul
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Emma Stone, Battle of the Sexes
Helen Mirren, The Leisure Seeker

Filmi më i mirë (komedi/mjuzikël)
The Disaster Artist
Get Out
The Greatest Showman
I, Tonya
Lady Bird

Aktori më i mirë (dramë)
Timothee Chalamet, Call Me by Your Name
Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.
Tom Hanks, The Post
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Gary Oldman, Darkest Hour

Aktorja më e mirë dramë
Jessica Chastain, Molly’s Game
Sally Hawkins, The Shape of Water
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Meryl Streep, The Post
Michelle Williams, All the Money in the World

Filmi më i mirë (dramë)
Dunkirk
The Post
The Shape of Water
Call Me by Your Name
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Kujtojmë se Golden Globes këtë vit trajtoi edhe ngacmimet seksuale dhe pabarazinë gjinore.

Publikohet lista e prezantuesve më të paguar në botë

Revista e njohur “Forbes” ka zbuluar se Dr Phil është prezantuesi më i paguar në botë, duke mposhtur Simon Cowellin dhe Ellen DeGeneresin.

Kjo është lista e prezantuesve të televizionit më të paguar në botë, sipas Forbesit, përcjell Koha.net:

1. Dr Phil McGraw: 79 milionë dollarë
2. Ellen DeGeneres: 77 milionë dollarë
3. Ryan Seacrest: 58 milionë dollarë
4. Judy Sheindlin (Judge Judy): 47 milionë dollarë
5. Simon Cowell: 43.5 milionë dollarë
6. Steve Harvey: milionë dollarë
7. Bill O’Reilly: 37 milionë dollarë
8. Sean Hannity: 36 milionë dollarë
9. Michael Strahan: 21.5 milionë dollarë
10. Heidi Klum: 21 milionë dollarë

KultPlus siguron listën e plotë të aseteve të Trashëgimisë Kulturore

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, ka marrë vendim për aprovimin e Listës së Trashëgimisë Kulturore për Mbrojtje të Përkohshme, shkruan KultPlus.

Lista e Trashëgimisë Kulturore për Mbrojtje te Përkohshme për vitin 2017-2018 përfshin gjithsej 1567 asete, prej tyre 46 të reja sipas këtyre kategorive : 14 asete te reja në trashëgiminë arkeologjike, 23 asete në atë arkitekturore, dy asete në trashëgiminë e luajtshme dhe shtatë asete të reja në trashëgiminë shpirtërore, ndërsa për pejsazhet kulturore nuk ka pasur propozime te reja

Këtë vit, Lista është plotësuar edhe me asete te reja nga fusha e trashëgimisë shpirtërore, kategori kjo që nuk ka qene e dokumentuar, hulumtuar, studiuar dhe promovuar sa meriton.

KultPlus ka siguruar listën e plotë të këtyre 46 aseteve të reja që i janë shtuar Listës së Trashëgimisë për Mbrojtje të Përkohshme.

Kalaja e Bresalcit
Vendbanimi i Nasalës
Vendbanimi Gllama
Vendbanimi Starasellë
Vendbanimi Roanke
Vendbanimi Budrikë
Vendbanimi Kërshi I Madh / Livadhet
Lokaliteti Bara e Bixhës
Gërmadhat e Kishës
Vendbanimi Katune
Vendbanimi Brege
Arat e Kooperativës
Kulina, Kalaja e Strezocit
Vendbanimi Suishtë
Ndërtesa e Kuvendi tKomunal ne Podujevë
Shtëpibanimi – Muharrem Veseli
Mulliri i Sinan Gashit
Qyteti i vjetër i Janjevës
Ëmbëltorja Elida
Shtëpia e Armatës – nr. unik 004442
Xhamia e Miftar Beçukit – nr.unik 004443
Kompleks banimi i familjes Drini
Kompleks banimi i familjes Xhejshylmedine
Kompleks banimi i familjes Hadro
Kulla e Zaptive
Shtëpia Muze Ukshin Hoti
Kulle
Mulliri dhe koshi i familjes Jonuzaj
Mulliri i vjetër
Ndërtesa e SHKA Agimi
Kulla e Bajram Qerim Istrefaj
Kulla e Reshat Istrefaj
Koshi i Drithit – Ragip Hazir Bytyqit
Koshi i Drithit – Enver Likaj
Kulla e Hasan Mehmetit
Kulla e Ali Bekës
Shtabi i Zones Operative te Dugagjinit
Verat e Llukes
Deklarata e Pavarësisë së Kosovës
Mozaiku i Nënës Terezë
Vallet e Karadakut
Jeta dhe veprimtaria gojore e Xhemajl Abrisë
Këcimet e Drenicës
Sofra pejane
Ushqime tradicionale
Lojerat tradicionale