Mall

Poezi nga Hilë Mosi

Vend i dashtun , ku un’leva,
Sa sa her’ me mall t’kujtoj!
Kurr si sot dashtni nuk ndjeva,
Shum’ Shypni, un’ ty t’dishroj!

Shpesh kujtimet m’shkojn’ te shpia,
Ku me mall e shkush fmininë,
Zemrën krejt ma grin dashtnia
E prej mallit mrend po zin.

Ah, at’ votër kur kujtova,
Ku qark saj un’ jam rrethu…
Dy tri pika lot i lshova,
Ktu n’kët vend ku jam mërgu.

Kur ma thell’ jam shty n’mendime
E mjerimin kam kujtu…
Ikne, ikne ç’pata gzime,
Zemra faret m’u coptu!/ KultPlus.com

Mall

Poezi e shkruar nga Teodor Keko.

Ti mos e mbyll, nёnё, derёn,
Dritaren mos e mbyll.
Vёr veshin!
Dёgjo erёn e vjeshtёs,
Tek tund drurёt nё pyll.

Ja, si kjo erё nё mesnatё,
Do vij nё endrrat e tua.
Ti kokёn do ta ngresh ngadalё,
S’tё le pa tё shikuar…

E di, ti mbrёmjeve e gdhin,
Shqetёsohesh, unё e di.
Mbi flokё karficё e hёnёs ndrin,
S’tё lё ty nё vetmi.

Ti rri mendon: dimri u zgjua,
Djali a vishet trashë?
Dhe pёr tё mijtёn herё thua:
T’i isha djalit pranё!

Ti mos e mbyll, o nёnё derёn,
Dritaren mos m’a mbyll.
Do vij gjithmonё njё çast me erёn,
Sa tё tё puth ty…./KultPlus.com

‘Gjyshi me kish thënë prej se jemi ndarë, atje ke vëllanë që kurrë nuk e kë parë’-Çamëria

Enkelejda Arifi dhe Hysni Alushi janë këngëtarë me prejardhje nga Çameria, të cilët identifikohen me këngën popullore, këngën çame dhe popullore të Shqipërisë së jugut.

KultPlus ju sjell një interpretim të tyre me këngën Mall për Çamërinë:

çamerii na mori mallii
moj çamerii
se ne vete u ndame nga halli
moj çameri
na mori maaaaaaaaallllii

enkleida:
gjyshi me kish thene e se kur jemi ndare
atje ke vellan qe kurre nuk e ke pare
shume kohe u mendova sa u be sahati
vajta te takoja vellane nga FILATI

hysni:
oo moj nusee e bukur
c’te solli ksaj ane
keshtu me te dukur
me dukesh si çame

oo kur te shoh keshtu moj xhane
me jelek e me citjane
borzilok e manxurane
çame e kaluar çame

enklejda:
vij nga SHQIPERIA atje jam me shpi
jam nga ÇAMERIA came jam si ti
prinderit kur u ndane amanet ma lane
mos harro FILATIN atje ke vellane

hysni:
ngrihem nga sofati shqepem ne te qare
mos je motra ime vite ste kam pare
e kapa per floku e putha me mall
c’me kujtove nenen si kur te jete gjalle

refreni:

u ndame per se gjalli
s’njohim njeri-tjetrin motra snjeh vellanee
i riu te vjetrin 2x

u ulem se toku
shkrepem ne te qare
c”qe ky fati jone
te jetojme te ndare
ne kete bote te madhe ndodhin mrekulli
njerezit le te ndahen bashkohen nje dite

u ndame per se gjalli humbmë njeri-tjetrin
motra s’njeh vellane i riu te vjetrin
u ndame per se gjalli humbem njeri tjetrin
motra s’njeh vellane i riu te vjetrin

eeeeee ÇAMERII moj çamerii copa-copa
vende-vende ti ne ate ane une ne kete ane
amanet pleqt na lan varret ti leme ne vatan
çameri moj cameri na mbeti loti ne si (sy)
gjith jeten pa te pare mbetem rrugeve te ndare
s’ka nje varr per te qare çameri moj çameri
se ku mbarova nuk e di si ti nuk pash ne gjith
dynjane po ta dish o cameri jesh dhe mbeta cam

refreni:

e ne kete bote te madhe ndodhin mrekulli njerezit le te ndahen bashkohen nje dite 2x

‘Ca pika shiu ranë mbi qelq, për ty unë befas ndjeva mall’

Mall

Poezi nga Ismail Kadare

Ca pika shiu ranë mbi qelq.
Për ty unë befas ndjeva mall.
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi, sa rrallë.

Edhe m’u duk pak e çuditshme
Si erdh kjo vjeshtë, ky mëngjes.
Qiejt e ngrysur pa lejlekë
Dhe shirat pa ylberë në mes.

Dhe thënia e vjetër e Heraklitit
Seç m’u kujtua sot për dreq :
« Të zgjuarit janë bashkë në botë,
Kurse të fjeturit janë veç ».

Në ç’ëndërr kemi rënë kaq keq,
Që dot s’po zgjohemi ne vallë ?…
Ca pika shiu ranë mbi qelq
Dhe unë për ty seç ndjeva mall.

1976./ KultPlus.com

Timo Flloko krah Ismail Kadaresë, emocionon duke interpretuar poezinë e tij ikonike (VIDEO)

Dy nga figurat më të mëdha të artit dhe letërsisë shqiptare aktori Timo Flloko dhe shkrimtari Ismail Kadare janë shfaqur krah njëri-tjetrit.

Ata shihen të ulur në një kafene në kryeqytet dhe aktori nis të interpretojë vargjet e poezisë së Kadaresë, “Mall”. Shkrimtari shihet teksa e dëgjon me vëmendje.

Poezia ‘Mall’

Ca pika shiu ranë mbi qelq.
Për ty unë befas ndjeva mall.
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi, sa rrallë.

Edhe m’u duk pak e çuditshme
Si erdh kjo vjeshtë, ky mëngjes.
Qiejt e ngrysur pa lejlekë
Dhe shirat pa ylberë në mes.

Dhe thënia e vjetër e Heraklitit
Seç m’u kujtua sot për dreq
Të gjallët janë bashkë në botë,
Kurse të fjeturit janë veç.

Në ç’ëndërr kemi rënë kaq keq,
Që dot s’po zgjohemi ne vallë?
Ca pika shiu ranë mbi qelq
Dhe unë për ty seç ndjeva mall” / KultPlus.com

Mall

Poezi e shkruar nga Ismail Kadare.

Ca pika shiu ranë mbi qelq.
Për ty unë befas ndjeva mall.
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi sa rrallë

Edhe m’u duk pak e çuditshme
Si erdh kjo vjeshtë, ky mëngjes.
Qiejt e ngrysur pa lejlekë
Dhe shirat pa ylber në mes.

Dhe thënia e vjetër e Heraklitit
Seç m’u kujtua sot për dreq:
“Të zgjuarit janë bashkë në botë,
Kurse të fjeturit janë veç”.

Në ç’ëndërr kemi rënë kaq keq,
Që dot s’po zgjohemi vallë?…
Ca pika shiu ranë mbi qelq
Dhe unë për ty seç ndjeva mall. /KultPlus.com

‘Ca pika shiu ranë mbi qelq, për ty unë befas ndjeva mall’

Mall

Poezi nga Ismail Kadare

Ca pika shiu ranë mbi qelq.
Për ty unë befas ndjeva mall.
Jetojmë të dy në një qytet,
Dhe rrallë shihemi, sa rrallë.

Edhe m’u duk pak e çuditshme
Si erdh kjo vjeshtë, ky mëngjes.
Qiejt e ngrysur pa lejlekë
Dhe shirat pa ylberë në mes.

Dhe thënia e vjetër e Heraklitit
Seç m’u kujtua sot për dreq :
« Të zgjuarit janë bashkë në botë,
Kurse të fjeturit janë veç ».

Në ç’ëndërr kemi rënë kaq keq,
Që dot s’po zgjohemi ne vallë ?…
Ca pika shiu ranë mbi qelq
Dhe unë për ty seç ndjeva mall.


1976./ KultPlus.com

‘Mu zu një mall’

Poezi nga Lasgush Poradeci

Më zu një mall dhe sot,
E s’mund t’a shuaj.
Ri vasha largë-o Zot,
Që kaq po vuaj.

Kalojnë kot më kot
Muaj me muaj.
S’vjen vasha sot as mot,
Pa heq e vuaj.

Nuk vjen, e më s’di dot
Ç’t’i them t’i shkruaj!
Ah! mëndja po më lot
Që s’plas e vuaj!

Në vëndin t’im o Zot,
Jam vetë i huaj.
M’a sill ti vashën sot,
Që kaq po vuaj.

Mall

Poezi nga Endrita Elezkurtaj

Do vijë një ditë që rrugë të marrë
n’trotuaret që bashkë i ecëm
Veç tani si dy të ndarë
në Prishtinen që fort e deshtëm

Do të shkel në mendjen time
një kujtim, një lot në faqe
Do të qesh me mallin ngjitur
S’do t’më quash më manushaqe

Zë i yti më vjen kalimthi
dhe ja prap po flas me veten
Nuk e di si t’i përgjigjjem
pyetjes time, pse po tretem?

Të t’harroj e di qe s’mundem,
as te vdes me mall per ty
Sikur harresa të mund të blihej
s’paku veç harresë për sy. / KultPlus.com

Mall

Poezi nga Ismail Kadare.

Ca pika shiu rane mbi qelq.
Per ty une befas ndjeva mall.
Jetojme te dy ne nje qytet,
Dhe rralle shihemi sa rralle.

Edhe m’u duk pak e çuditshme
Si erdh kjo vjeshte, ky mengjes.
Qiejt e ngrysur pa lejleke
Dhe shirat pa ylber ne mes.

Dhe thenia e vjeter e Heraklitit
Seç m’u kujtua sot per dreq:
“Te zgjuarit jane bashke ne bote,
Kurse te fjeturit jane veç”.

Ne ç’enderr kemi rene kaq keq,
Qe dot s’po zgjohemi valle?…
Ca pika shiu rane mbi qelq
Dhe une per ty seç ndjeva mall

Mall

Poezi nga Nafije Zogaj

zemër
s’po guxoj të mendoj në ty
se
veç të qeshurën tënde po ta mendoj
kah krahu im i djathtë
dhe shikimin me bisht të syrit
që fluturon vrik si vremç i trembur
posa vëren se është parë
më bën të nisem këmbë për në botën
tjetër
atje ku sigurt ti do të vish

Sot dy vite nga performanca e mahnitshme e Eugent Bushpepës në Eurovision (VIDEO)

Eugent Bushpepa, këngëtari shqiptar i cili me zërin e tij të fuqishëm, shumë shpejt bëri për vete miliona fansa nga Shqipëria dhe më gjerë, shkruan KultPlus.

Në Eurovisionin e vitit 2018, ai përfaqësonte Shqipërinë, me këngën ‘Mall’, një zë dhe një këngë që historia e Eurovisionit do ta mbajë mend për shumë gjatë.

Sot, kur gjysmëfinalja e këtij edicioni shënon dy vjet, KultPlus ju rikujton performancën e mahnitshme të Bushpepës. Një performancë që mahniti publikun shqiptar e atë ndërkombëtar. / KultPlus.com

Veliaj, thirrje shqiptarëve të mbështesin Bushpepën në Eurovizion

Eugent Bushpepa është këngëtari që do të përfaqësojë vendin tonë në Eurovision Song Contest 2018, që do të mbahet në Lisbonë të Portugalisë në datat 08 – 12 maj. Ai ka publikuar tashmë edhe klipin zyrtar të këngës “Mall”, që do të jetë kënga përfaqësuese në këtë garë kaq të rëndësishëm muzikor.

Duket se një nga fansat më të zjarrtë të Eugentit është Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj. Teksa ka postuar klipin e ri të këngës që do na përfaqësojë në arenën e muzikës europiane, kryebashkiaku Veliaj kërkon mbështetjen edhe të publikut shqiptar për një nga artistët më të mirë të viteve të fundit.

“Të mbështesim të gjithë Eugent Bushpepën për Eurovision Song Contest 2018! Një super artist që e duam fort, me një super këngë dhe super klip! Forca! Kur jemi bashkë, bëjmë gjëra të pamundura”, shkruan Veliaj.

Në klipin e kësaj kënge spikasin motivet shqiptare, xhubleta, daullja, fustanella si një përfaqësim të të gjitha krahinave të vendit tonë.

“Mall” ishte kënga që triumfoi në festivalin e 56-të të RTSH-së dhe që automatikisht u zgjodh si materiali muzikor prezantues i Shqipërisë në festivalin europian./ KultPlus.com

Së shpejti versioni final i këngës “Mall”, Eugent Bushpepa paralajmëron prezantim të saj në Evropë

Eugent Bushpepa, me këngën “Mall”, është fituesi i sivjetmë i Festivalit të Këngës në RTSH.

Tashmë ka kaluar një muaj nga kjo fitore e cila Eugent Bushpepës ia siguroi biletën për Eurovizion 2018-të, shkruan KultPlus.

Kësisoj, sipas një njoftimi në rrjetin social Facebook, Eugent Bushpepa, tha se versioni final i këngës është në përfundim, dhe sipas tij shumë shpejt do të publikohet.

Poashtu Bushpepa, lajmëroi edhe një prezantim të këngës nëpër vende të Evropës.

“Ka kaluar nje muaj nga fitorja ne Festivalin e Kenges ne RTSH dhe ndjenja qe me keni falur cdo dite eshte e papershkrueshme! Mbeshtetja qe po me jepni me ben shume te lumtur dhe me ben te punoj fort qe te jap maksimumin tim ne Festivalin Eurosong. Dua te ju njoftoj se jemi ne perfundim te versionit final te kenges dhe se shpejti do te publikohet. Kengen gjithashtu do ta prezantojme neper evente ne shume vende te Evropes:
17 Shkurt Podgorice, Mali i Zi
5 Prill Londer, Britani e Madhe
8-11 Prill Tel Aviv, Izrael
13-15 Prill Amsterdam, Hollande
20-22 Prill Madrid, Spanje”, ka shkruar Eugent Bushpepa.

Eugent Bushpepa: Do bëjë më të mirën e mundshme që të përfaqësohemi sa më denjësisht

“Mall” është kënga fituese e Festivalit të Këngës të edicionit të 56-të në RTSH. Kënga u këndua nga Eugent Bushpepa, i cili këtë këngë ia kishte kushtuar njeriut të tij të zemrës por që tani do të jetë diçka përtej personales.

Përveç fitores unike, si rrallëherë të publikut, “Mall” fitoi edhe të drejtën për të na përfaqësuar në festival.

Pas marrjes së çmimit mbrëmjen e së shtunës, Genti u shpreh shumë i lumtur për vlerësimin. Ai tha se do bëjë më të mirën që ta përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion: “Jam shumë i lumtur, falënderoj RTSH, falënderoj jurinë që më dhanë mundësinë të arrij të përfaqësoj Shqipërinë në Eurovizion. Do mundohem të jap maksimumin. Do bëj më të mirën e mundshme që të përfaqësohemi sa më denjësisht”, – tha ai në Post Festival.

““Mall” është një konglomerat tingujsh, ndjenjash dhe fjalësh që dikur ishin pjesë e imja. Shpresoj t’ju pëlqejë dhe t’ju ndihmojë të kaloni sadopak mallin që keni për dikë”, shkroi Genti kur prezantoi këngën e tij./ KultPlus.com

Dëgjojeni këngën që do të bartë flamurin shqiptar në Eurovizion-Lisbonë (VIDEO)

Këngëtari Eugent Bushpepa është shpallur fitues i edicionit të 56-të të Festivalit të Këngës në RTSH, fitore që e bënë si përfaqësues të Shqipërisë në Eurovizion, shkruan KultPlus.

Ai ka kënduar këngën “Mall” dhe shumë herët fansat ishin rreshtuar për këtë këngë, si këngë fituese e këtij edicioni.

Në vijim gjeni tekstin e këngës:

MALL

STROFA 1

Nje pritje e gjate
E embel e zjarrte
Ca hapa trokasin si zemer kete nate
Une ndjek ritmin e saj
Dy duar qe zgjaten perpijne ne ngrohtesi
Ky mall qe te djeg nuk njeh kufi as largesi

PARA REF 1
Asgje ne kete bote nuk mund ta shprehe dot ndjesine
Kur zemrat bashkohen dhe prape rrahin si nje

STROFA 2
Dua te hesht ne kete nate i shtrire ne kete shtrat
Ku endrrat hyjnore sherojne cdo plage
Te shoh portretin e saj
Momentet kalojne
Sekondat nuk falin
Oret pasojne por ndjenjen se ndalin, jo

PRE REF 2
Si me magji hena shikimet perpin
Me sjell vegimin tend

REFREN
Lot i pathare ndricoje kete nate
Sonte kumbo prej shpirtit pa fjale
Vetem nje cast dhimbja te me ndale
Ky lot i pathare nje dite do shteroje
Nga puthjet e zjarrta qe enderroi
Ne ate cast dhimbja do ndaloje

STROFA 3
E embel kjo jete por nuk njeh kufi
Here na perkedhel here na krijon largesi
Ty te kam larg
Me ben te luftoj kur fuqite kane shteruar
Te enderroj edhe kur zgjuar jam

PRE REF 3
Si me magji hena shikimet perpin
Syte tane puqen serish edhe pse eshte fantazi
Jeten do ta fal ty

REFREN
Lot i pathare…

Mall

Poezi e shkruar nga Ismail Kadare.

Ca pika shiu rane mbi qelq.
Per ty une befas ndjeva mall.
Jetojme te dy ne nje qytet,
Dhe rralle shihemi sa rralle.

Edhe m’u duk pak e çuditshme
Si erdh kjo vjeshte, ky mengjes.
Qiejt e ngrysur pa lejleke
Dhe shirat pa ylber ne mes.

Dhe thenia e vjeter e Heraklitit
Seç m’u kujtua sot per dreq:
“Te zgjuarit jane bashke ne bote,
Kurse te fjeturit jane veç”.

Ne ç’enderr kemi rene kaq keq,
Qe dot s’po zgjohemi valle?…
Ca pika shiu rane mbi qelq
Dhe une per ty seç ndjeva mall