Historike, Kosova shpallet shteti nikoqir i Lojërave Mesdhetare Prishtina 2030

Kosova është shpallur nikoqir i Lojërave Mesdhetare Pristina 2023, përcjell KultPlus.

Lajmin e ka bërë të ditur ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku.

“Historike! Kosova shpallet shteti nikoqir i Lojërave Mesdhetare Prishtina 2030. Përgëzime të gjitha palëve të përfshira në procesin e kandidimit. Së bashku, këtë rrugëtim transformativ do ta udhëheqim me shumë përkushtim dhe përgjegjësi.”, ka shkruar ministri Çeku./KultPlus.com

Ministri Çeku viziton ekspozitën ‘Ç’nuk dija që e kisha ditë…’ të artistes Lala Meredith-Vula

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, ka vizituar ekspozitën ‘Ç’nuk dija që e kisha ditë…’ e artistes Lala Meredith-Vula, shkruan KultPlus.

Ministri Çeku ka thënë se fotografitë në sfondin monokrom paraqesin shtetin e Kosovës, Shqipërisë dhe Maqedonisë në katër dekadat e fundit.

“Fotografitë në sfondin monokrom që krah për krah shfaqin Kosovën, Shqipërinë dhe Maqedoninë nëpër katër dekadat e fundit dhe mullari i sanës në hyrje të galerisë, janë pjesë të ekspozitës “ç’nuk dija që e kisha ditë…” të artistes e fotografes Lala Meredith-Vula, kuruar nga Edi Muka, në Galerinë e Ministrisë së Kulturës”, ka thënë ai përmes një postimi në Twitter./KultPlus.com

Ministri Çeku vizitë në Novobërdë ku kanë filluar punimet restauruese në xhaminë e Osman Efendisë

Ministri Çeku bashkë me partnerët nga zyra e BE dhe UNDP ishin në vizitë në Novobërdë, ku kanë filluar punimet restauruese në xhaminë e Osman Efendisë, përcjellë KultPlus.

Këtë vizitë e zhvilluan në muajin që shënohen ditët e trashëgimisë evropiane dhe kur festohet trashëgimia e qëndrueshme, ndërsa takuan studentët e arkitekturës dhe të trashëgimisë kulturore që janë pjesë e kampit të restaurimit, të cilët po mësojnë teknikat e ruajtjes dhe restaurimit përmes mësimit teorik dhe duke e aplikuar në praktikë.

Ndërhyrjet restauruese po bëhen në kuadër të programit “Trashëgimia Kulturore si nxitëse e dialogut ndërmjet komuniteteve dhe kohezionit social”, bashkëpunim mes Ministrisë së Kulturës, Bashkimit Europian dhe UNDP-së, ndërsa po zbatohet nga organizata Trashëgimia Kulturore pa Kufij. Në kuadër të këtij programi parashihet restaurimi i dhjetëra aseteve të trashëgimisë kulturore të Kosovës. / KultPlus.com

Ministri Hajrulla Çeku ka zhvilluar një vizitë dy ditore në Mal të Zi

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit Hajrulla Çeku ka zhvilluar një vizitë dy ditore në Mal të Zi, përcjellë KultPlus.

Në komunën e Tuzit ai u takua me Kryetarin e Komunës, Nik Gjeloshaj. Bashkë diskutuan për fillimin dhe angazhimin për bashkëpunim në kulturë, rini e sport. Ndër të tjera për ndërlidhjen mes organizatave kulturore dhe organizimin e një turneu mbarëkombëtar sportiv.

Gjatë qëndrimit aty gjithashtu panë shtëpinë muze të Dedë Gjo’ Lulit në Bardhaj të Malësisë së Madhe, ku u pritën nga aktivistë e banorë të zonë gjithashtu u takua me shoqatat kulturore të shqiptarëve.

Vizitën e vazhdoi në Ulqin ku u prit nga Kryetari i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Malin e Zi, Faik Nika.

Delegacioni i Kosovës, së bashku me kryetarin Nika kanë vizituar Kalanë e Ulqinit dhe Muzeun si dhe janë takuar me përfaqësues të organizatave të shoqërisë civile që veprojnë në Ulqin, për të dëgjuar nga vet komuniteti mbi idetë konkrete se si të thellohet bashkëpunimi mes MKRS-së dhe shqiptarëve në Mal të Zi. / KultPlus.com

Ministri Çeku: Është ndjenjë e veçantë të shohësh garat e tyre në një prej organizimeve më të mëdha sportive në botë

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrullah Çeku, sot nëpërmjet një postimi në rrjetin social Facebook, ka përgëzuar punën e skitarëve tonë, Kiana Kryeziut dhe Albin Tahirit, të cilët me paraqitjen e tyre kanë bërë krenarë një popull të tërë, përcjell KultPlus.

“Kiana me paraqitjen e saj na ka bërë krenarë të gjithëve, ndërsa ka hapur dyert që rrugën e saj ta ndjekin edhe shumë vajza të tjera”, ka shkruar ai.

poshtë KultPlus ju sjell postimin e tij të plotë:

Skitarët tanë sot bënë paraqitjet e para në Lojërat Olimpike Dimërore në Pekin. Është kënaqësi dhe ndjenjë e veçantë të shohësh garat e tyre në një prej organizimeve më të mëdha sportive në botë.

Kiana Kryeziu, 17 vjeçare u bë vajza e parë garuese nga vendi ynë dhe zuri vendin e 49-të nga 82 garuese. Kurse Albin Tahiri doli në vendin e 35-të nga 43 garues në garën e parë dhe do të vazhdojë me dy gara të tjera.

Kiana me paraqitjen e saj na ka bërë krenarë të gjithëve, ndërsa ka hapur dyert që rrugën e saj ta ndjekin edhe shumë vajza të tjera.

I përgëzoj për punën që kanë bërë deri tash duke e përfaqësuar denjësisht shtetin e Kosovës dhe u uroj shumë suksese më tutje. / KultPlus.com

Ministri Çeku: Nevojitet politikë kombëtare për fuqizimin e rinisë në Kosovë

Instituti Kombëtar Demokratik (National Democratic Institute Kosovo) ka organizuar sot konferencën e të rinjve “Të rinjtë flasin për qeverisjen” në kuadër të fushatës globale për të mbrojtur aspiratat e të rinjve për t’i ndihmuar që të dëgjohet zëri i tyre.

Në këtë konferencë ndër të tjera u diskutua për perspektivën dhe qëndrimet e të rinjve të Kosovës nga të gjitha komunitetet në lidhje me çështjet aktuale sociale, politike, të ambientit dhe ekonomike lidhur me llogaridhënien dhe marrëdhëniet ndërmjet komuniteteve dhe qeverisjes.

Në kuadër të saj u prezantua një hulumtim që ka realizuar NDI Kosovo për qëndrimet dhe përshtypjet e të rinjve në raport me aktualitetin ekonomik e social që vjen si rezultat i qeverisjes, dhe në kuadër të tri paneleve diskutuese u trajtuan temat e Solidaritetit ndërmjet gjeneratave, vlerësimi për Këshillat e Veprimit Rinor Lokal (KVRL) si dhe KVRL-të si mekanizma për fuqizimin e të rinjve.

Në këtë konferencë morën pjesë Ministri Hajrulla Çeku, Nancy Soderberg, drejtore e NDI-Kosovë, deputetët e Kuvendit të Kosovës, Agon Batusha, Besian Mustafa, Driton Bardheci e Ganimete Musliu, që ishin diskutuesit e panelit të parë bashkë edhe me Rachel Mims nga NDI në Uashington, Driton Bardheci, Kryesues i Forumit të të rinjve të AAK-së, përfaqësues të organizatave rinore të të gjitha komuniteteve.

Ministri Çeku foli për përkushtimin e institucioneve dhe përfshirjen e të gjitha ministrive për krijim të mirëqenjes së të rinjëve.

“Politikat dhe ligjet që i kemi sot në fuqi kanë buruar kryesisht nga Ministria e Rinisë duke u kufizuar vetëm në një institucion, që si strukturë vetëm ajo të merret me rininë. Kemi nevojë të kalojmë në një nivel tjetër, në politikën kombëtare për zhvillimin e rinisë dhe ku të gjithë bashkërisht do të kemi detyra specifike. Ne e kemi marrë një hap në këtë drejtim, e kemi themeluar Këshillin Shtetëror për Rininë, ku janë të përfaqësuara të gjitha ministritë dhe institucionet e organizatat e tjera dhe kemi kërkuar nga secili të kenë përfaqësuesit e tyre”-tha Çeku.

Ndërsa Nancy Soderberg, tha se aktiviteti i sotëm ka për qëllim avokimin e çështjeve që e preokupojnë rininë që ata vërtetë të jenë zëri i së ardhmes përmes përfshirjes dhe kontributit të tyre në jetën politike. Ajo tha se të rinjtë e shohin realitetin si do të duhet të ishte e jo siç është, ata janë zëri i ndryshimit, dhe nga kjo konferencë pret që të dalim me një plan të përbashkët për të adresuar nevojat dhe kërkesa e të rinjve të Kosovës, ka thënë Soderberg./KultPlus.com

Ministri Çeku: Sportin duhet ta bëjmë kulturë, fëmijët dhe të rinjtë tanë duhet të jetojnë me sport

Sot Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka ndarë gjithsej 335 mijë euro për mundësimin e qindra nxënësve në pjesëmarrjen në programin e skijimit gjatë këtij dimri, përcjell KultPlus.

Me këtë rast, ministri Hajrulla Çeku ka publikuar një postim në rrjetet soicale duke thënë se të gjithë fëmijët tanë duhet të merren aktivisht me sport.

Sot zotuam mbështetjen e radhës për sportin shkollor në Kosovë. Bashkë me Ministren e Arsimit, Arbërie Nagavci, zëvendës Ministren e Shëndetësisë, Dafina Gexha Bunjaku, Rektorin e Universitetin të Prishtinës, Naser Sahiti, Dekanin e FEFS, Musa Selimi dhe Kryetarin e Federatës së Sportit Shkollor, Adrian Telaku nënshkruam marrëveshjen në vlerë 335 mijë Euro që u mundëson qindra nxënësve pjesëmarrjen në programin e skijimit gjatë këtij dimri.

Së fundmi kemi zotuar mjete në vlerë prej 100 mijë eurove për Federatën e Sportit Shkollor për organizimin e garave sportive në shkollat fillore të Kosovës. Gjithashtu, me 100 mijë Euro po mbështesim Federatën e Sporteve Universitare për organizimin e Kampionatit Botëror Universitar në Hendboll gjatë vitit 2022.

Të gjithë fëmijët tanë duhet të merren aktivisht me sport. Qeveria jonë po punon intensivisht dhe po vepron konkretisht për të arritur këtë synim. Duke e masovizuar sportin shkollor e universitar, ne zbulojmë talentë, parandalojmë devijime, mbrojmë shëndetin. Gjatë mandatit tonë, krahas rritjes së mbështetjes për sportin shkollor dhe universitar, po punojmë edhe në përmirësimin e infrastrukturës sportive, përfshi hapësirat sportive të shkollave. Bashkëpunimi i ngushtë mes Ministrisë së Sportit dhe Ministrisë së Arsimit, bashkë edhe me Komitetin Olimpik të Kosovës, federatat sportive dhe komunat është parakusht i suksesit.

Sportin duhet ta bëjmë kulturë, fëmijët dhe të rinjtë tanë duhet të jetojnë me sport“, thuhet në statusin e tij. / KultPlus.com

Ministri Çeku priti në takim regjisorin Samir Karahoda që po synon Palmën e Artë në Kanë

Pas filmit debutues që theu akullin dhe arriti të fus filmin e parë të Kosovës në Berlinale, filmi i dytë i regjisorit Samir Karahoda bëhet filmi i parë nga Kosova që përzgjedhet në mesin e 10 filmave të shkurtë që do të garoj për ‘Palmën e Artë’  në garën zyrtare të festivalit më prestigjioz në botë, atë të Kanës, përcjell KultPlus.

Pas këtij lajmi të mrekullueshëm, Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku sot priti në takim regjisorin e filmit, Samir Karahoda dhe producentin Erroll Bilibani.

Gjatë këtij takimi u diskutua për fushën e kinematografisë, sukseset e filmave shqiptar dhe nominimin e tyre në festivale prestigjioze botërore.

Ministri Çeku gjatë këtij takimi uroj regjisorin edhe për suksese të mëtutjeshme,

‘Pa Vend’ sjell rrëfimin e klubit më të suksesshëm të ping pongut nga Prizreni ‘Lidhja e Prizrenit’ duke rikrijuar historinë e protagonistëve nga paslufta në kontekstin e situatës së sotme. / KultPlus.com