Më shumë se gjysma e muzeve në Londër rrezikojnë të mbyllen

Gjashtë në 10 muze britanikë i tremben faktit se nuk do të mund t’i mbijetojnë pandemisë së koronavirusit, theksoi sot shoqata Art Fund, duke dyshuar se kufizimi i tretë në Britaninë e Madhe do të përkeqësojë situatën e këtyre institucioneve që po luftojnë për mbijetesën e tyre.

Shoqata, e cila e nxjerr këtë vlerësim nga një sondazh i kryer në fund të vitit 2020, vëren në një njoftim për shtyp se izolimi i ri i cili hyri në fuqi në fillim të Janarit “rrezikon të rritet ndjeshëm kjo shifër” dhe të shohë disa muze “të mbyllura përfundimisht dyert e tyre”.

“Ky mbyllje e fundit është një goditje, e cila i detyron muzetë dhe galeritë tona të luftojnë për mbijetesën e tyre”, theksoi drejtori i shoqatës Jenny Waldman, duke u ankuar se disa muze të vegjël në veçanti, kaq thelbësorë për komunitetet tona nuk kanë rezervat e nevojshme.

“Pandemia na ka gjunjëzuar”, tha David Green, drejtoresha e muzeut të Londrës, Florence Nightingale, të cilës i është dashur tashmë të braktiste festimet e rëndësishme të planifikuara për dyqindvjetorin e tij vitin e kaluar.

“Nëse situata vazhdon, ne mund të bëhemi plotësisht të rrënuar financiarisht”, theksoi ajo duke shtuar se është e vështirë të thuash nëse do të jemi në gjendje të rihapim dyert tona. /atsh/ KultPlus.com

Covid-19 godet kalatë dhe muzeumet në Shqipëri, reduktohen vizitorët

Kalaja e Borshit apo siç njihet në histori, e Sopotit është mbi 500 metra mbi nivelin e detit dhe ndodhet në kodrën e Sopotit. E ndërtuar mes shekullit të lV dhe të lll.

Në periudhën e mesjetës ajo u përshtat për garnizon ushtarak dhe mori pamjen e plotë të fortifikimit në kohën e Ali Pashë Tepelenës.

Rruga që të çon në këtë kala është e pashtruar dhe e ngushtë. Po turistët dikur për ta vizituar udhëtonin me mjete të posaçme. Ndërsa pandemia bëri të kundërtën reduktoi numrin e vizitorëve.

Po këtë vit nuk është si më parë. Gjatë vëzhgimit tonë u hasëm vetëm turistë të huaj që numërohen me gishtat e dorës. Kjo kala është pozicionuar mjaft të bukur në një gadishull në gjirin e vogël tektonik të Porto Palermos, ndodhet pranë Himarës dhe fshatit Qeparo. Kalaja e Porto Palermos është një nga sarajet e shumta të Ali Pashë Tepelenë.

Pandemia ka goditur dhe turizmin në Krujë. Kalaja, muzeu dhe pazari janë frekuentuar nga pak turistë të huaj dhe nga Kosova. Disa familje nga Kosova vizitojnë për herë të parë Krujë.

“Kam ardhur me familje nga Kumanova për here te pare vizitojnë Muzeun e Krujës është mahnitëse. Kam ardhur me familjen dhe shoqërinë. Fëmija më pëlqen shumë ky vend. Po kënaqemi gjithçka mirë”, thonë ata.

Në Krujë takua dhe një shtetas italian që ka ardhur në vendin tonë për arsye biznesi. “Ka pak turistë po është bukur. Herën tjetër do vij me familjen time të shoh gjithçka dhe Beratin e Gjirokastrën”, tregon ai.

Kjo situatë ka shqetësuar dhe sipërmarrësit krutanë. Bizneset e vogla dhe baret e janë pothuajse bosh.

“Tani kanë filluar shumë pak polakë po vijnë dhe ikin se kanë prenotuar në plazhe. Kemi filluar që nga fatkeqësia e nëntori që u dëmtua kalaja dhe turistët kishin frikë se mos shembej kalaja, më pas erdhi virusi. Po shapi dhe gushti mund të falimentojmë”, shprehet administratori i një bar-kafe ambient të cilin e ka marrë me qira.

Edhe Mehdi Hafizi, Drejtori i Muzeut të Krujës tregon se pandemia ka sjellë shumë pengesa në zhvillimin e turizmit dhe ekonomisë në Krujë. “Si sivjet s’ka ndodhur kurrë më parë. Ky muze ka vizitorë gjithëvjetorë. Jemi me 30% frekuentim nga vjet”, thotë Hafizi.

Kalaja e Rozafës në Shkodër është një tjetër atraksion turistik një mijëvjecar që mbart dhe një legjendë. E ngritur mbi kodrën shkëmbore 130 metra mbi nivelin e detit.

Kjo pohohet dhe nga përgjegjës i muzeut të Kalasë, Ndriçim Mlika. “Muzeu u hap në 18 maj por vizitueshmëria ka rënë me 90% në krahasim me vjet”, shprehet Milka.

Të vetëm turistë që takuam ishin nga Zagrebi. “Unë vij shpesh në Shqipëri. Nuk ka rëndësi ka apo s’ka koronë. Ne nga Kroacia mund të udhëtojmë pa probleme në Mal të Zi dhe në Shqiperi. Kam vizituar shumë qytete por më së shumti me pëlqejnë Berati dhe Shkodra.

Në Berat më pëlqen kalaja, dritaret dhe shëtitorja. Ndërsa këtu në Shkodër më pëlqen çdo gjë. Kjo kështjellë është madhështore. Natyra për rreth saj dhe çdo gjë. Është e disata herë që vij këtu ne kalanë Rozafa”, thotë turisti.

“Është hera e parë që jam në Shqipëri. Këtu kjo kala më intrigon për historinë e saj dhe legjendën e Rozafës. Por tani që e shoh më duket madhështore”, shprehet partnerja e tij.

Kalaja e Krujës mendohet se është ndërtuar rreth shekujve V-IV para erës sonë. Është përmendur shumë shekuj më parë dhe nga Marin Barleti në Librin e tij “Rrethimi i Shkodrës“ që u botua në Itali në vitin 1504. /abcnews.al /KultPlus.com

Hyrje falas çdo të diel në muzetë dhe parqet arkeologjike në Shqipëri

Sitet e trashëgimisë kulturore kombëtare dhe muzetë e vendit po tërheqin një numër përherë e më të madh vizitorësh vendas, por edhe të huaj.

Kësaj i shërben edhe nisma e Ministrisë së Kulturës që turistët dhe vizitorët të dielave të  vizitojnë falas muzetë dhe parqet arkeologjike në të gjithë vendin.

Ministrja e Kulturës Elva Margariti ftoi sërish sot vizitorët vendas dhe të huaj të mos e humbasin rastin këtë të dielë, për të vizituar muzetë dhe parqet arkeologjike, pa biletë.

Në kushtet e situatës së COVID-19, Ministria e Kulturës ka marrë disa masa lehtësuese, që synojnë të nxisin turizmin, një ndër të cilat është dhe hyrja falas çdo të diel në muzetë dhe parqet arkeologjike.

Vizitat kryhen gjithnjë duke respektuar protokollet e mbrojtjes kundër përhapjes së COVID-19.

Në Shqipëri ndodhen një sërë sitesh arkeologjike si Butrinti, Apolonia, Oriku, Amantia, etj, ndërsa nga kalatë përmendim kalaja e Gjirokastrës, kalaja e Lëkurësit, Sarandë, kalaja e Krujës, kalaja e Beratit, Kalaja e Petrelës, Tiranë, Kalaja e Ali Pashës, Tepelenë, kalaja e Rozafës, Shkodër etj, ndërsa nga muzetë përmendim Muzeun e Ikonografisë “Onufri” dhe Muzeu Etnografik në Berat, Muzetë Arkeologjikë në Durrës, Tiranë, Korçë, Muzeu i armëve dhe Etnografik në Gjirokastër, Muzeu Etnografik në Sarandë, Muzeu Historik Kombëtar, Tiranë, Muzeu Arkeologjik, Tiranë, Muzeu Historik, Shkodër etj. /Atsh /KultPlus.com

Hyrje falas çdo të diel, në muzetë dhe parqet arkeologjike të Shqipërisë

Turistët  dhe vizitorët të dielave vizitojnë falas, muzetë dhe parqet arkeologjike në të gjithë vendin tonë.

Mnistrja e Kulturës Elva Margariti, fton vitorët vendas dhe të huaj të mos e humbasin rastin këtë të dielë, për të vizituar muzetë dhe parqet arkeologjike, pa biletë.

Në kushtet e situtës së Covid-19, Ministria e Kulturës ka marrë disa masa lehtësuese, që synojnë të nxisin turizmin, një ndër të cilat është dhe hyrja falas çdo të dielë në muzetë dhe parqet arkeologjike.

Vizitat kryyhen gjithnjë duke respektuar protokollet e mbrojtjes kundër përhapjes së Covid-19. / KultPlus.com

Ulëm tarifat e biletave të muzeve dhe parqeve arkeologjike

Ministrja e Kulturës Elva Margariti deklaroi sot se “tarifat e biletave të muzeve dhe parqeve arkeologjike janë shumë më të ulëta se viti që shkoi dhe kjo është një ndër masat për nxitjen e turizmit kulturor”.

E ftuar në një studio televizive, Margariti u ndal te masat që janë marrë për nxitjen e  turizmit kulturor në situatën e pandemisë.

Ajo theksoi se “nga data 18 maj janë hapur muzetë dhe parqet arkeologjike, ndërkohë që kemi dalë me tarifa të reduktuara”.

“Jemi të bindur që duhet gjithmonë e më shumë të promovojmë turizmin lokal dhe duhet të mbështesim bizneset e vogla dhe të gjitha njësitë akomoduese që mendojmë se kanë kaluar një periudhë tejet të vështirë”, tha ajo.

Margariti u shpreh se “nga janari 2020 kishim rritur tarifat, por bëmë një hap mbrapa duke sakrifikuar arkën e mirëmbajtjes së Ministrisë së Kulturës, për të shtuar sa më shumë turistët”.

“Nga ana tjetër paketat online janë një shërbim i ri që krijon mundësinë për të programuar edhe vizitat nëpër site. Kemi shtuar çdo të diel të muajit falas. Menduam që kjo do të ishte impakt pozitiv”, u shpreh ajo.

Margariti tha se monumentet e kulturës kanë nevojë për mirëmbajtje dhe se është më rëndësi që të shtohet ndërgjegjja qytetare. “Ky është një vit i vështirë. Fokusi ishte që të shtojmë sa më shumë shërbime, një nga mënyrat për të sjellë më shumë vizitorë. Kemi marrë hapa konkretë për rimëkëmbjen e muzeve pas tërmetit duke miratuar një fond të posaçëm për restaurimin e tyre. Biletat nuk janë ato që sjellin të ardhurat më të mëdha, por janë dyqanet e muzeve të cilat mund të sjellin 3-fishin e të ardhurave dhe fokusi është në këtë drejtim, të krijojmë një brendim unikal për të gjithë këto dyqane”, tha Margariti.

Margariti komentoi edhe shkatërrimin e një prej monumenteve në Parkun Arkeologjik Kombëtar të Apolonisë, ndërsa theksoi se çështja tashmë i ka kaluar Prokurorisë. Ajo shtoi se “është miratuar projekti për restaurimin e saj”.

“Gjatë pandemisë ka ndodhur ky akt, sipas hetimeve të policisë është një akt vandal. Ne po vazhdojmë me hetimet, çështje është në Prokurori. Kemi miratuar projektin e restaurimit dhe shumë shpejt do të procedojmë më fillimin e restaurimit”, u shpreh Margariti.

Margariti shprehu ngushëllimet për ndarjen nga jeta të Moikom Zeqos. “Ishte një zë kritik, i fort, me kontribut pozitiv me gjithë kritikat e tij për çështjet e artit dhe kulturës. Kemi bërë së bashku një takim vetëm disa muaj më parë në Galerinë e Arteve dhe përtej atyre çështjeve që ai i trajtonte gjithmonë si një person artdashës gjetëm një dialog të mirë”, tha ministrja./ atsh/ KultPlus.com

Zbuloni Gjirokastrën, hyrja në muze pa pagesë për të gjithë turistët

Gjirokastra është qyteti i traditës, shijes dhe historisë. Gjirokastra nuk është vetëm e shqiptarëve dhe e gjirokastritëve, por një pasuri botërore që duhet shijuar në radhë të parë nga shqiptarët.

Kryebashkiaku i Gjirokastrës, Flamur Golemi, gjatë një interviste për Agjencinë Telegrafike Shqiptare ka bërë me dije se paketat turistike këtë sezon turistik do të përfshijnë hyrjen në muze pa pagesë për ata që zgjedhin Gjirokastrën për të kaluar pushimet apo një fundjavë.

“Flasim për një qytet që si pasuri botërore që shtyllën kryesore të zhvillimit ekonomik ka turizmin. Në këtë sezon prisnim pikun, në maj qershor është piku në Gjirokastër dhe mbi 80% e turistëve që vijnë dhe qëndrojnë në Gjirokastër janë të huaj. Është gjithë lugina e Drinos një pasuri më vete, ku veç se shijohet historia, trashëgimi, kulturë, çdo shtëpi në Gjirokastër është një muze më vete, kalaja, qyteti antik i Antigonesë, ka kala dhe në zonat përreth Gjirokastrës. E gjithë lugina  e Drinos është një mundësi për të kaluar më shumë se një fundjavë”, shprehet Golemi.

“Deri në këto moment ka qenë e aksesueshme dhe tërheqëse për të huajt. I bëj thirrje të gjithë shqiptarëve, pasi ka shumë që nuk e kanë shijuar Gjirokastrën dhe më vjen mirë që këto ditë, pasi jam takuar me miq e shokë, shoh dhe vetë hotelet që rezervohen dhe këto rezervime janë për dy apo tre vite, pra deri në vitin 2022-2023. Gjatë periudhës së punimeve te pazari kemi pasur një shfrytëzim deri 70% të kapacitetit të strukturave akomoduese. Këtë vit kishim parashikuar mbi 90% shfrytëzim dhe prandaj unë bëj thirrje të gjithë shqiptarëve ta shijojnë Gjirokastrën, ku do gjejnë historinë, kulturën, aventurën, kalërimin, hicking dhe patjetër kulinarinë. Gjirokastra është një surprizë e paprovuar për shqiptarët, jo vetëm të Shqipërisë, por dhe të Kosovës. Prandaj duhet të shijojmë vendin tonë dhe të zbulojmë vendin tone”, shprehet Golemi.

“Jemi në kontakt të vazhdueshëm me të gjithë operatorët, strukturat akomoduese dhe zemra e turizmit është pjesa e pazarit. Po flasim për një zonë shumë të ngushtë, më shumë se 500 shtretër, të kufizuar vetëm në një zonë. E gjithë pjesa tjetër, në periferi bujtinat e shumta që janë shtuar vitet e fundit e plotësojnë këtë mozaik, me gjithë strukturat akomoduese kemi qenë në kontakt të vazhdueshëm. Si Këshill Bashkiak, si Bashki, kemi paraqitur para një muaji lehtësirat fiskale për dy muajt e pandemisë, mars e prill për tarifat vendore i kemi 0 për të gjitha bizneset e mbyllura dhe ato që mund të kenë qenë hapur, por për shkak të situatës nuk kanë pasur dot klientë. Ne si bashki me një kosto i kemi 0 tarifat vendore”, deklaroi GolemI.

“Ndërkohë thash dhe për specifikën që ne kemi, do t’i paraqes pas një jave Këshillit Bashkiak, të gjithë operatorëve, strukturave akomoduese, të gjithë sistemit muzeal për të gjitha paketat që janë bërë gati për t’ju ofruar të gjithë shqiptarëve të zerohen. Pra hyrja dhe vizitat në muzeumet në bashkinë e Gjirokastrës do jetë e zeruar. Kjo do vihet në shërbim për strukturat akomoduese. Të ardhurat që presim për muzeumet, ua kemi vënë në dispozicion operatorëve turistikë dhe strukturave akomoduese. Jemi në koordinim me ta, kemi nxjerr paketat e para dhe do vijojmë të jemi konkurrues me të gjithë këtë treg që do të ofrohet. Kjo është një mundësi për shumë shqiptarë që nuk kanë arritur të shijojnë Gjirokastrën, që mund të kenë qëndruar disa orë, por duhet të qëndrojnë më shumë se kaq. I presim të vijnë dhe të shijojnë Gjirokastrën”, theksoi Golemi.

“Gjirokastra ngelet nga qarqet më të sigurta. Ka qenë në fakt nga ato qytetet që edhe në vitin e mbrapsht të ’97-ës qytetarët gjirokastritë paguanin dritat dhe ujin”, tha ai.

Goli foli edhe për takimin me ambasadorin italian, ku tha se “më erdhi shumë mirë për dashurinë me të cilën ai foli për Gjirokastrën pasi shumë e njohin si qytetin e Kadaresë, një nga arsyet që shumë dëshirojnë të shohin dhe vizitojnë vendin ku ka lindur ky shkrimtar i madh. Ai u mrekullua dhe fjala e tij ishte se kjo vizita ishte një aparitiv, pasi unë do jem një nga ata persona që do ta kem Gjirokastrën në fokus dhe do jem edhe Ambassador i Gjirokastrës”,- përfundoi kryebashkiaku i Gjirokastrës. /atsh / KultPlus.com

Muzetë e Vjenës rihapen, hyrja falas në disa prej tyre

Katër muze në Vjenë do t‘ua mundësojnë vizitorëve që për dy ditët e para hyrja të jetë falas.

Pas mbylljes për disa javë, muzetë e parë në Vjenë hapën dyert e tyre përsëri më 15 maj. Muzetë e tjerë do të hapen gjatë ditëve në vijim.

Ashtu sikur biznese të shumta në Austri, edhe shumë muze në Vjenë po provojnë mënyra të ndryshme për të joshur vizitorët dhe adhuruesit e kulturës dhe artit. Katër muze në Vjenë do t‘ua mundësojnë vizitorëve që për dy ditët e para hyrja të jetë falas.

Muzetë “Mozarthaus”, “Jüdisches Museum“, „Kunst Haus“ dhe „Haus der Musik“ më 31 maj do t’ i rihapin përsëri dyert e tyre për vizitorë. Në këtë ditë, të dielën dhe të hënën, pra më 1 qershor, të interesuarit mund të vizitojnë falas muzetë dhe ekspozitat e tyre të preferuara, shkruan oe24.at, përcjell Albinfo Austria.

Ndërkohë Muzeu “Leopold”, i cili do të hapet më 27 maj, ua ka mundësuar hyrjen falas 100 vizitorëve të parë, kurse më 28 maj blerësit e parë të biletave në internet do të marrin zbritje prej 50 për qind të çmimit të biletës së plotë.

Po ashtu, nga data 1 maj tashmë është hapur edhe kështjella e bukur në Laxenburg. / Albinfo.ch / KultPlus.com

Udhëto në muzetë më interesantë të të gjithë botës, vetëm me një klikim nga shtëpia

Ministria e Kulturës ka ndërmarrë një nisëm mjaft interesant për të apasionuarit e kulturës dhe historisë në këtë situatë pandemia nga COVID-19.

Duke qëndruar në shtëpi secili nga ne vetëm me një klik mund të udhëtojë virtualisht dhe të njoh historinë interesante të muzeve të të gjithë botës.

Ministria e Kulturës ka publikuar booklet-in kulturor, me aktivitete artistike që mund t’i realizoni nga shtëpia, informacione dhe kuriozitete, e plot fusha të tjera të cilat ju ftojmë t’i zbuloni online.

Ministria e Kulturës ka vënë dispozicion të çdokujt që dëshiron të argëtohet virtualisht përmes kulturës këtë link: https://bit.ly/34vigs5.

Në këtë link është lista e muzeve, kopshteve zoologjike dhe atraksioneve të tjera nga vende të ndryshme që mund të vizitohen virtualisht nga shtëpia.

Shijoni këtë udhëtim virtual mes historisë, kulturës dhe mistereve që fshehin këto muze  nga ai i Ana Frankut në Holandë, deri tek Galeria e Arteve në Uashington. / KultPlus.com

Muzeu edukon në heshtje admirimin për të bukurën

Të vizitosh muzetë në mbarë botën, nuk është thjesht njohje e kohëve të pajetuara dhe kjo, përmes perceptimit të artistëve të mëdhenj. Nuk është vetëm mënyra sesi arritën ta shfaqin ata, peshën e dashurisë njerëzore deri në përsosmëri. Nuk është një shikim dhe kaq. Muzeu edukon në heshtje admirimin për të bukurën, njerëzore dhe atë sublime. Arti na mëson ta shohim natyrën e realitetin nga këndvështrimi më i thellë – ai i përjetësisë esenciale të ekzistencës. Nga thellësitë e shpirtit tek dashuria hyjnore.

Fotografitë e mëposhtme ju sjellin para syve, Musée des Beaux-Arts de Lyon – Muzeun e Arteve Bukura të Lionit, në Francë, shkruan Konica.al

/KultPlus.com

Shërbim i ri i biletave online për muzetë dhe sitet e trashëgimisë kulturore

Vizitorët që zgjedhin Shqipërinë si destinacion turistik tashmë do të kenë mundësinë të vizitojnë dhjetë muze dhe site të trashëgimisë tonë kulturore duke rezervuar biletat online.

Shërbimi i ri i biletarisë on line u prezantua sot nga ministrja e Kulturës, Elva Margariti së bashku me kreun e Bordit të Fondit Shqiptaro-Amerikan Të Zhvillimit Michael Granoff.

“Një mundësi e re, një shërbim më shumë për të gjithë vizitorët, që kanë zgjedhur Shqipërinë si destinacionin e radhës. Vizitat në dhjetë muze dhe site të trashëgimisë sonë kulturore janë vetëm një klik larg”, tha ministrja e Kulturës Elva Margariti.

“Së bashku me partnerin tonë, Fondin Shqiptaro-Amerikan të Zhvillimit prezantuam shërbimin e biletarisë on line. Kënaqësi të kryenim sot aktin simbolik të prerjes së një bilete on line me kreun e Bordit të AADF, Michael Granoff, një mbështetës i vizionit tonë për të ecur përpara. Me prekje të vogla, drejt projekteve më të mëdha”, u shpreh ministrja Margariti.  /atsh / KultPlus.com

15 muzetë dhe galeritë më të famshme në botë

Arti ka jetuar pothuajse aq gjatë sa ka jetuar edhe njerëzimi. E që një vepër arti të ketë jetë të gjatë, ku më mirë të ruhet se në muze e galeri. KultPlus sjell 15 muzetë e galeritë më të famshmë në botë.

Muzeu i Luvrit, Paris
Muzeu Kombëtar i Kinës, Pekin
Muzeu Metropolitan i Artit, New York

Muzeu i Vatikanit, Vatikan

Tate Modern, Londër
Muzeu britanik, Londër

Galeria Kombëtare, Londër

Muzeu i Historisë, Londër
Muzeu amerikan i Historisë, New York

Muzeu Kombëtar i Historisë, Washington

Muzeu Kombëtar i Ajrit dhe Hapësirës, Washington

Muzeu i Kinës për Shkencë dhe Tekonologji, Pekin

Galeria Nacionale e Artit, Washington

Zhejiang Museum, Kinë
Hermitage Museum, Rusi

sinjali.com/KultPlus.com

10 mijë vizitorë gjatë muajit maj në muzetë e Beratit

Fluks vizitorësh në sezonin turistik, në ambientet e muzeut Ikonografik Onufri dhe Etnografik, Berat. Të dhënat tregojnë se numri i vizitorëve është më i lartë për vitin 2019 krahasuar me sezonin turistik të një viti më parë.

Të dy muzetë kane qenë destinacioni i preferuar në paketën turistike, për individë dhe grupe vizitorësh shqiptare e të huaj.

Për periudhën maj 2019 numërohen rreth 10 615 vizitorë, 1 731 ose 20% vizitorë më shumë se e njëjta periudhe e vitit 2018, duke realizuar 1 336 420 lekë, pra 232 720 ose 21% lekë më shumë se e njëjta periudhe e vitit 2018.

Ndërsa për periudhën janar- maj 2019 numërohen 20 668 vizitorë, 5 005 ose 32% vizitorë më shumë se e njëjta periudhë e vitit 2019, duke realizuar 2 677 860 lekë pra 615 580 ose 30% lekë më shumë se e njëjta periudhe e vitit 2018.

Turistët e huaj që kanë vizituar muzetë e Beratit janë nga gjermanë, anglezë, sllovakë, italianë, holandezë, amerikanë dhe spanjollë. /atsh / KultPlus.com

Muzetë e Shqipërisë, falas e të hapur deri në mesnatë për vizitorët

Muzetë e Shqipërisë sot do jenë të hapura për publikun gjatë ditës e deri në mesnatë, ku vizitorë do kenë mundësi të shijojnë një rrugëtim mes historisë dhe artit falas.

Me rastin e 18 majit, Ditës Ndërkombëtare të Muzeve, muzetë, parqet arkeologjike dhe drejtoritë rajonale të vendit janë mobilizuar për të ofruar një buqetë të gjerë ngjarjesh për publikun, nga nxënësit e shkollave e deri te qytetarët artdashës.

Muzetë janë të shumtë në Shqipëri, ku vlen të përmenden Muzeun e Ikonografisë “Onufri” dhe Muzeun Etnografik në Berat, muzetë arkeologjikë në Durrës, Tiranë, Korçë, Muzeun e armëve dhe atë Etnografik në Gjirokastër, Muzeu Etnografik në Sarandë, Muzeu Historik Kombëtar në Tiranë etj.

Tashmë këto muze çdo vit e më shumë po mirëpresin vizitorë të huaj dhe vendas. /atsh/KultPlus.com