Hapet audicioni për filmin artistik të metrazhit të gjatë “Okarina”

Është mbështetë nga Qendra Kinematografike e Kosovës, dhe tashti për këtë film artistik të metrazhit të gjatë është hapur audicioni, për të cilin po kërkohen katër aktorë, shkruan KultPlus.

Filmi “Okarina” është një dramë familjare e cila shpalos vështirësitë e emigrantëve kosovar në diasporë, dhe ky film do të realizohet me skenar të Albana Muja, regji të Alban Zogjanit e me producentë Rita Krasniqi.

Rolet që po kërkohen për këtë film janë: Vjosa 19-25 vjet, Saranda 19-25 vjet, doktoresha, 25-45 vjet dhe Eriku 40-45 vjet.

Të gjithë ata që duan të aplikojnë për këtë audicion, duhet të dërgojnë një video prezantim, CV dhe fotografi në emailin [email protected]/ KultPlus.com

“Jeta është e bukur kur jam me ty”, kori i fëmijëve “Okarina” i këndojnë barazisë (VIDEO)

Kori i fëmijëve Okarina sot ka plasuar këngën “Për ty”, që i dedikohet të gjithë fëmijëve me aftësi të veçanta dhe fëmijëve të braktisur, shkruan KultPlus.

Sot kudo në botë shënohet Dita Botërore e personave me Sindromen Down, ndërsa përmes kësaj kënge ky grup i fëmijëve përpiqet të shpërndaj dashuri në mes të gjithë fëmijëve.

Po ashtu kjo këngë ka për qëllim edhe ngritjen e vetëdijes në shoqëri që të mendohet më shumë për gjithëpërfshirjen dhe trajtimin e barabartë në aspektin social, edukativ dhe arsimor, por mbi të gjitha për dashurinë ndaj një komuniteti aq të brishtë e shumë të dashur, të sinqertë dhe të bukur.

Teksti i kësaj këngë është shkruar nga Florie Bajoku, muzika është punuar nga Elikona Hysaj Shala, orkestrimi nga Avni Krasniqi kurse regjia dhe montazhi është bërë nga Ujkan Hysaj./ KultPlus.com