Fustanet e princeshës Diana shiten për 1.5 milionë dollarë

Tre fustane të princeshës së ndjerë Diana janë shitur për më shumë se 1 milion dollarë në ankandin e mbajtur në Los Angeles.

Fustani i kuq Bruce Oldfield, të cilin Diana e kishte veshur në Londër për premierën e filmit “Hot Shots” në vitin 1991, është shitur për 571 mijë dollarë.

Ky fustan pritej të kapte shifrën nga 200 mijë në 400 mijë dollarë.

Fustani tjetër bardhezi i Catherine Walker të cilin Diana e kishte veshur në një gala mbrëmje në Toronto në vitin 1991 është shitur për 571 mijë dollarë, ndërkaq fustani i tjetër në të zi dhe gjelbër është shitur për 508 mijë dollarë.

Sipas organizatorëve të ankandit, tre fustanet e Dianës nuk janë parë në publik për më shumë se 30 vjet. / KultPlus.com

26 vjet nga vdekja e princeshës Diana

Princeshë Diana është një nga personazhet më të përfolura të familjes mbretërore, edhe pse sot ajo nuk jeton. Si sot 26 vjet më parë lajmi i vdekjes së saj tronditi botën. Ajo vdiq në moshën 36-vjeçare, në një aksident rrugor në Paris, së bashku me të dashurin e saj Dodi Fayed dhe shoferin e tyre.

Diana vinte nga një familje fisnike dhe kishte një pasion të jashtëzakonshëm për baletin dhe pianon dhe gjithashtu adhuronte sportin më atletik, notin.

Historia e saj me Princ Charles nisi kur ajo ishte vetëm 16 vjeç. Që në takimin e parë Charles-i ishte magjepsur nga ajo, por mosha e Dianës mbetej një problem për dashurinë e tyre. Por historia do të vazhdonte vite më vonë dhe në vitin 1981 Diana dhe Charles kurorëzuan dashurinë e tyre me një ceremoni madhështore, që u ndoq nga 750 milionë njerëz nga e gjithë bota.

Ajo jo vetën që u bë pjesë e familjes mbetërore, por hyri në zemrën e të gjithë anglezëve. Bujare, e çiltër, humane dhe e palodhur, këto fjalë e identifikojë atë. Diana nuk ishte thjesht bashkëshortja e një princ, ajo arriti të tregonte vlerat që mbarte dhe të adhurohej nga e gjithë bota. Ajo ishte gjithmonë pranë popullit të saj, në të mirë dhe në të keqe dhe sot nga anglezët quhet “Princesha e Popullit”.

Diana dhe Charles sollën në jetë dy fëmijë, William dhe Harry-n, por përralla e tyre e dashurisë mbaroi. Ajo u divorcua nga Princ Charles në vitin 1996, por sërish ajo vazhdoi t’i shërbente popullit të saj.

Jo vetëm që e adhuronin, Diana ishte e rrethuar nga shumë njerëz që e kishin zili për bukurinë, zgjuarsinë dhe jetën e saj që i ngjante një skenari të një filmi.

Ajo e jetoi jetën plot pasion, por në 23 gusht të vitit 1997 erdhi fundi i jetës së saj. Ajo u përfshi në një aksident rrugor në tunelin në rrugën Pont de l’Alma,Paris, së bashku me të dashurin e saj, miliarderi Dodi Fayed. Dodi she shoferi vdiqën menjëherë pas aksidentit, ndërsa Diana u dërgua në spital në gjendje të rëndë dhe pavarësisht përpjekjeve të mjekëve ajo nuk arriti të shpëtonte. Mjekët konfirmuan vdekjen e saj rreth orës 4 të mëngjesit, ndërsa dëshmitarët treguan se“ O zot cfarë ka ndodhur” ishte fjala e fundit e Dianës.

Trupi i saj u dërgua në Londër nga dy motrat Lady Sarah McCorquodale dhe Lady Jane Felloëesdhe Princi i Wellsit. Ajo u varros me 6 shtator 1997, një varrim që u transmetua drejtpërdrejt në shumë media ndërkombëtare, ndërsa 3 milionë njerëz ishin të pranishëm në varrimin e saj.

Vdekja e saj u shoqërua me shumë mistere, hipoteza, aludime dhe dokumentarë, por edhe sot pas 24 vitesh nuk dihet se çfarë ndodhi me saktësi atë natë në Paris. Diana sot nuk jeton, por gjithmonë do të ngelet si Princesha më e dashur në histori, si edhe një nga gratë më të vlerësuara në botë./ KultPlus.com

Triko e kuqe me dele e Princeshës Diana del në shitje së shpejti, mesazhi është domethënës

Triko e kuqe e Princeshës Diana, mbi të cilin spikat një dele e zezë në tufë, do të ofrohet në ankandin online të “Sotheby’s” në shtator të këtij viti.

Kjo veshje, të cilën Princesha Diana e veshi për herë të parë në qershor 1981, pak pasi u fejua me Princin Charles në atë kohë, pritet të shitet për rreth 80,000 dollarë, ose rreth 71,000 euro.

Kur e fejuara nëntëmbëdhjetë vjeçare e mbretit të sotëm të Britanisë së Madhe u shfaq në një ndeshje polo me atë pulovër, shumë media e interpretuan zgjedhjen e saj të modës si një mesazh se ajo ndihej si një “dele e zezë” në familjen mbretërore.

Edhe atëherë ajo konsiderohej si një ikonë stili, zgjedhjet e modës së së cilës ndikuan në trendet botërore, për këtë arsye kompania e vogël e stilistëve Sally Moore dhe Joanna Osborne “Warm & Wonderful”, e cila prodhoi pulovrën, u bë e famshme brenda natës.

Është interesant fakti se disa javë pas ndeshjes së polo, dizajnerët kanë marrë një letër zyrtare nga Buckingham Palace ku thuhej se Diana e kishte dëmtuar aksidentalisht trikon, duke kërkuar që të riparohej ose të bëhej një e re. Një triko e re u thur dhe Diana u fotografua e veshur me xhinse të bardha dhe një hark të zi rreth qafës në një ngjarje në 1983.

“Sotheby’s” ka konfirmuar se letrat që morën Moore dhe Osborne do të përfshihen në ankand së bashku me “delen e zezë”.

Moore dhe Osborne gjetën trikon e parë në papafingo këtë vit dhe vendosën ta nxjerrin në ankand. Meqë ra fjala, “Warm & Wonderful” ende prodhon versionin e pambukut në ngjyrën “Diana red”, dhe triko kushton 220 euro.

Ankandi do të hapet më 31 gusht dhe do të zgjasë deri më 14 shtator./KultPlus.com

Dalin në ankand letrat me momentet e vështira të princeshës Diana

Letrat e princeshës së ndjerë Diana që zbulojnë pikëllimin e saj për divorcin nga Charles kanë dalë në ankand në Britaninë e Madhe dhe ofrojnë detaje të reja për një nga momentet më të vështira dhe më traumatike të Lady D.

Madje, letrat shkojnë deri aty sa thotë: “Po kaloj një moment shumë të vështirë dhe presioni është i lartë dhe vjen nga të gjitha anët”.

”Ndonjëherë është shumë e vështirë të mbaj kokën lart dhe sot jam në gjunjë dhe thjesht uroj që ky divorc të kalojë sa më shpejt. Nëse do ta kisha ditur një vit më parë se çfarë do të përjetoja gjatë këtij divorci, nuk do të kisha pranuar kurrë”, shkruhet në letrat e Lady D.

Diana flet gjithashtu, në një letër të vitit 1996, për besimin e saj se familja mbretërore po përgjonte telefonin e saj. Letrat ishin dërguar midis viteve 1995 dhe 1996.

Ankandi është planifikuar për 16 shkurt nga ”Lay’s Auctioneers” dhe letrat vlerësohen në një total prej 90 000 paund.

Të ardhurat do të shkojnë për bamirësi për shoqatat e sponsorizuara nga Diana kur ajo ishte gjallë. / KultPlus.com

Shitet në ankand fustani i Princeshës Diana për çmimin “marramendës”

Princesha Diana u nda nga jeta në gusht të vitit 1997. Sot, 26 vjet pas vdekjes së saj, fustani i saj legjendar prej kadifeje ngjyrë vjollce u shit në një ankand Sotheby në Nju Jork për 500 mijë dollarë.

Edhe pse vlerësimi fillestar ishte se do të kushtonte 100,000 £, çmimi me të cilin ishte blerë ishte rekord. Princesha Diana veshi fustanin e purpurt prej kadifeje në vitin 1991 dhe në një set fotografik për Vanity Fair në 1997.

Fustani është një krijim pa rripa nga Victor Edelstein dhe u shfaq në koleksionin e vjeshtës të stilistit në vitin 1989. Kinsley Schofield, themeluesi i faqes së internetit todifordaily.com, e quajti atë një “mundësi të rrallë” për adhuruesit e modës mbretërore.

“Po bëhet gjithnjë e më e vështirë për koleksionistët e pavarur që të blejnë pjesë nga veshjet e Dianës, kështu që ky është një zbulim i mrekullueshëm”, tha ai disa javë më parë./abcnews.al/ KultPlus.com

Kim Kardashian blen varësen në formë kryqi të Princeshës Diana për 180 mijë euro

Ajo po vazhdon të krijojë marrëdhënie të afërta me familjen mbretërore britanike.

Kim Kardashian së fundmi bleu gjerdanin ikonik të kryqit me ametist dhe diamant të Princeshës Diana në një ankand të Sotheby’s për 180 mijë euro.

Sipas një njoftimi për media nga Sotheby’s, pati konkurrentë të shumtë për të blerë këtë perlë të së ndjerës, por në fund u përzgjodh një nga familja Kardashian.

“Ne jemi të kënaqur që kjo pjesë ka gjetur një jetë të re në duart e një emri tjetër të famshëm global”, ndau në një deklaratë Kristian Spofforth, kreu i bizhuterive në Sotheby’s në Londër.

I quajtur Kryqi i Attallah-ut, ishte vënë nga Princesha e ndjerë e Uellsit në një gala bamirësie të vitit 1987 në Londër.

Ajo e kishte kombinuar me një fustan kadifeje të zi të përzier me të vjollcë nga Catherine Walker.

Princesha Diana në vitin 1987

“Kryqi ka një peshë totale diamanti prej afërsisht 5.25 karat dhe ka përmasa afërsisht 136 x 95 mm”.

“Kuptohet se kryqi është mbajtur vetëm nga princesha dhe pas vdekjes së saj, ai nuk është parë më kurrë në publik deri më tani”, thuhet më tej.

Kryqi është i mbuluar me ametistë me prerje katrore dhe i theksuar nga diamante me prerje rrethore

“Megjithëse ametisti përfaqëson tradicionalisht privilegjin e familjes mbretërore, zgjedhja e Dianas për të vënë varësen me një zinxhir jashtëzakonisht të gjatë përfshin aftësinë e saj për të ekspozuar koleksionin e bizhuterive mbretërore në një mënyrë unike, pa frikë të shkojë kundër traditës dhe të ndryshojë pjesët luksoze”. / KultPlus.com

11 herët kur Lady Diana ishte muza e bukurisë së verës (FOTO)

Fotografitë: Tim Graham

Prirja e saj për vijë blu mbi sy dhe hijet e krijuara nga dielli tregojnë se Diana, princesha e Uellsit e donte verën po aq sa ne të tjerët. Veshjet e saj të pushimeve u bënë ikonike, si rrobat e banjos me imazhe kafshësh ku ajo paraqitet duke u zhytur nga një jaht, meten të paharrueshme. Ajo gjithashtu vazhdon të mbetet një frymëzim për paraqitjet plot stil në një mot të nxehtë.

Flokët e theksuara në mënyrë të patëmetë, në ngjyrë të artë, ishin një nga pamjet më dashura për t’u parë në verë (dhe dimër). Ajo gjithashtu dinte t’i jepte shkëlqim dhe një pamje natyrale buzëve, vijë mbi sy në ngjyrë kafe dhe lëkurë të freskët, transmeton KultPlus.

Diana ishte modeste, por rrezatuese, me një shkëlqim nga i cili të gjithë mund të merrnim disa mësime bukurie. Më poshtë mund të shihni 11 herët kur ajo ishte muza e fundit e verës. / KultPlus.com

25 vjet nga vdekja e princeshës Diana

Princeshë Diana është një nga personazhet më të përfolura të familjes mbretërore, edhe pse sot ajo nuk jeton. Si sot 24 vjet më parë lajmi i vdekjes së saj tronditi botën. Ajo vdiq në moshën 36-vjeçare, në një aksident rrugor në Paris, së bashku me të dashurin e saj Dodi Fayed dhe shoferin e tyre.

Diana vinte nga një familje fisnike dhe kishte një pasion të jashtëzakonshëm për baletin dhe pianon dhe gjithashtu adhuronte sportin më atletik, notin.

Historia e saj me Princ Charles nisi kur ajo ishte vetëm 16 vjeç. Që në takimin e parë Charles-i ishte magjepsur nga ajo, por mosha e Dianës mbetej një problem për dashurinë e tyre. Por historia do të vazhdonte vite më vonë dhe në vitin 1981 Diana dhe Charles kurorëzuan dashurinë e tyre me një ceremoni madhështore, që u ndoq nga 750 milionë njerëz nga e gjithë bota.

Ajo jo vetën që u bë pjesë e familjes mbetërore, por hyri në zemrën e të gjithë anglezëve. Bujare, e çiltër, humane dhe e palodhur, këto fjalë e identifikojë atë. Diana nuk ishte thjesht bashkëshortja e një princ, ajo arriti të tregonte vlerat që mbarte dhe të adhurohej nga e gjithë bota. Ajo ishte gjithmonë pranë popullit të saj, në të mirë dhe në të keqe dhe sot nga anglezët quhet “Princesha e Popullit”.

Diana dhe Charles sollën në jetë dy fëmijë, William dhe Harry-n, por përralla e tyre e dashurisë mbaroi. Ajo u divorcua nga Princ Charles në vitin 1996, por sërish ajo vazhdoi t’i shërbente popullit të saj.

Jo vetëm që e adhuronin, Diana ishte e rrethuar nga shumë njerëz që e kishin zili për bukurinë, zgjuarsinë dhe jetën e saj që i ngjante një skenari të një filmi.

Ajo e jetoi jetën plot pasion, por në 23 gusht të vitit 1997 erdhi fundi i jetës së saj. Ajo u përfshi në një aksident rrugor në tunelin në rrugën Pont de l’Alma,Paris, së bashku me të dashurin e saj, miliarderi Dodi Fayed. Dodi she shoferi vdiqën menjëherë pas aksidentit, ndërsa Diana u dërgua në spital në gjendje të rëndë dhe pavarësisht përpjekjeve të mjekëve ajo nuk arriti të shpëtonte. Mjekët konfirmuan vdekjen e saj rreth orës 4 të mëngjesit, ndërsa dëshmitarët treguan se“ O zot cfarë ka ndodhur” ishte fjala e fundit e Dianës.

Trupi i saj u dërgua në Londër nga dy motrat Lady Sarah McCorquodale dhe Lady Jane Felloëesdhe Princi i Wellsit. Ajo u varros me 6 shtator 1997, një varrim që u transmetua drejtpërdrejt në shumë media ndërkombëtare, ndërsa 3 milionë njerëz ishin të pranishëm në varrimin e saj.

Vdekja e saj u shoqërua me shumë mistere, hipoteza, aludime dhe dokumentarë, por edhe sot pas 24 vitesh nuk dihet se çfarë ndodhi me saktësi atë natë në Paris. Diana sot nuk jeton, por gjithmonë do të ngelet si Princesha më e dashur në histori, si edhe një nga gratë më të vlerësuara në botë./ KultPlus.com

Publikohet traileri i dokumentarit të Princeshës Diana, dalin në dritë zbulime misterioze

Princesha Diana do të sillet në jetë në një dokumentar të HBO, të titulluar ” The Princess “, i cili tregon jetën e saj nga martesa me Princin Charles deri në vdekjen e saj në moshën 36-vjeçare në 1997.

Traileri është publikuar dhe hapet me pamje nga intervista famëkeqe e Dianës dhe Crolo në vitin 1981. Duke folur për Dianën në klip, Charles kujton ” çfarë 16-vjeçareje tërheqëse ishte ajo “, ndërsa theksohet profili i lartë i Princeshës së Uellsit, me një gazetar për të thënë: “Princesha ishte gjëja më e mirë që i ka ndodhur monarkisë për shekuj “.

Marrëdhënia e trazuar e Dianës me median është fokusi i dokumentarit. “Dokumentari thellohet në jetën e Dianës, nën shkëlqimin e vazhdueshëm dhe shpesh ndërhyrës të qendrave të vëmendjes së medias ,” sipas HBO dhe thekson se ” filmi shpaloset sikur të ishte në të tashmen, duke i lejuar shikuesit të përjetojnë kultin, por edhe intensivin. shqyrtimi i çdo lëvizjeje të Dianës dhe gjykimi i karakterit të saj”.

Traileri përfshin gjithashtu pamjet e princit të ri William dhe Princit Harry si djem të rinj dhe pamjet e funeralit të nënës së tyre. “The Princess” do të shfaqet premierë më 13 gusht në HBO./abcnews.al/ KultPlus.com

Historia që fshihet pas prerjes legjendare të flokëve të Princeshë Dianës

Ndërsa Kate Middleton dhe Meghan Markle ripërcaktuan “flokët blu” me bojën e tyre të gjatë dhe të drejtë, në vitet ’90, Princesha Diana ishte e famshme për prerjen e saj të shkurtër të flokëve. Modeli i saj i flokëve në formë katrore mund të jetë ende një ëndërr për të gjithë, por pamja e saj shumë e shkurtër ishte ajo që e bëri atë të dallohej.

Në episodin e fundit të serialit të Vogue në YouTube,  Vogue Visionaries, Sam McKnight, stilisti personal i Princeshës së Uellsit, flet për mënyrën sesi vendosi t’i vinte asaj një paruke me kurorën e saj për një kopertinë reviste në vitin 1990.

Pas përfundimit të sesionit fotografik, Princesha e pyeti McKnight: “Çfarë do të bënit me flokët e mi nëse do të të thoja të bëje çfarë të duash?” Parukierieri u përgjigj: “Do t’i prisja të gjitha dhe do ta bëja përsëri nga e para” , thotë ai në video.

Atëherë Diana u përgjigj: “Epo, pse nuk i pret tani?”. Parukieri o njohur foli edhe për marrëdhënien e ngushtë që u krijua mes tyre pas këtij prerje flokësh. “Nuk e dija që me një vendim të momentit do të bënim histori në fushën e bukurisë”.

“Ishin fillimet e viteve ’90 dhe në atë kohë punoja në shumë sfilata dhe kopertina, ku shumica e modeleve kishin flokë të shkurtër. Ishte koha kur modelet e shumtë të viteve 80 u bënë më androgjene dhe chic”.

Shikoni intervistën e plotë me Sam McKnight:

Portreti i Princeshës Diana shitet në ankand më shumë se 200 mijë dollarë

Një portret i Princeshës Diana është shitur për më shumë se 200 mijë Dollarë.

Kjo pikturë ishte një studim i fytyrës së Dianës, e cila ishte përdorur për një portret të plotë dhe është vepra e rrallë e Nelson Shanks.

Ndërsa tregon princeshën me një “shprehje të menduar” të përfshirë në portretin e saj të plotë, fustani i i gjelbër më vonë u ndryshua në një bluzë të bardhë për projektin e fundit, më të madh, sipas shtëpisë së ankandeve “Sotheby”.

Diana, Shanks dhe gruaja e tij Leona u bënë miq të ngushtë. Në një letër të vitit 1994 drejtuar çiftit, Diana shkruante: “Më mungoni ti dhe Leona në Londër, pasi ardhja në studio ishte një strehë e sigurt, kaq plot mbështetje dhe dashuri”. Tre vjet pas dërgimit të asaj letre, Diana vdiq në një aksident automobilistik në Paris në moshën 36-vjeçare.

Shanks u ngarkua të krijonte një portret të plotë të Princeshës së ndjerë të Uellsit në fund të viteve ’90, e cila kërkonte disa seanca personalisht ku princesha u ul për më shumë se 35 orë. / KultPlus.com

Intervista famëkeqe e Princeshës Diana mund të shfaqet në sezonin e pestë të ‘The Crown’

Sezoni i pestë i serialit të suksesshëm të Netflix ” The Crown” thuhet se do të shfaqë një episod të tërë që paraqet intervistën famëkeqe të Princeshës Diana me gazetarin Martin Bashir në programin “Panorama” të BBC-së.

Netflix ka shpenzuar miliona për episodin, sipas tabloidit në Mbretërinë e Bashkuar The Sun, duke cituar një burim të brendshëm që gjithashtu tha: “Për shkrimtarët, martesa e stuhishme midis Charles dhe Di çoi në daljen e saj në Panorama dhe pasojat e këtij vendimi. Ata po bëjnë një investim të madh në këtë”.

Polemikat rreth intervistës së “Panorama” shpërthyen në fillim të këtij viti kur një hetim i pavarur nga Lord Dyson zbuloi se BBC ‘nuk i përmbushi standardet e larta të integritetit dhe transparencës, të cilat janë shenjë dalluese e tij’. Hetimi zbuloi gjithashtu se Bashir falsifikonte dokumente për të marrë intervistën. Ai kërkoi falje, por pohoi se ishte ‘krenar’ për intervistën.

BBC i kërkoi falje bashkëshortit të Dianës, Charles, Princit të Uellsit, djemve të saj William dhe Harry, dukës së Kembrixhit dhe Sussex-it dhe vëllait të saj, Earl Spencer.

Princi William kishte thënë në atë kohë, “Ky program ‘Panorama’ nuk ka legjitimitet dhe nuk duhet të transmetohet më kurrë. Ai krijoi në mënyrë efektive një tregim të rremë i cili, për më shumë se një çerek shekulli, është komercializuar nga BBC dhe të tjerët”.

Princi Harry dhe Meghan Markle në anën tjetër kanë një marrëveshje shumëvjeçare me Netflix ku çifti do të realizojë dokumentarë, filma artistikë, shfaqje televizive me skenar dhe seri për fëmijë.

Sezoni i pestë i “The Crown” do të transmetohet në nëntor të vitit 2022, me Elizabeth Debicki (“Tenet”) që luan Princeshën Diana./KultPlus.com

Ekspertët mbretërorë kritikojnë filmin biografik të Princeshës Diana

Ekspertët mbretërorë kanë kritikuar filmin e ri “Spencer” me protagoniste aktoren Kristen Stewart duke thënë se i heq princeshës së ndjerë Diana “respektin dhe dinjitetin” e saj dhe është “pa i pajustifikueshëm”.

Skenat në shfaqjen e filmit biografik të princeshës Diana – e cila vdiq në një aksident automobilistik në moshën 36 –vjeçare, portretizojnë princeshën duke shpërthyer në lot para djalit të saj Princit William kur lufton me çrregullimin e saj të ngrënies dhe dëmtimin e vetvetes, shkruan DailyMail.

Në skenat veçanërisht shqetësuese nga filmi i ri, Diana e trishtuar fantazon të hidhet poshtë shkallëve dhe të mbytet me një gjerdan me margaritarë të dhuruar nga burri Princi Charles.

Pjesë të tjera të filmit detajojnë buliminë e saj teksa vjell dhe madje përjeton halucinacione për vdekjen e saj.

Ingrid Seward, kryeredaktore e Revistës “Majesty”, tha për The Sun: “Është vërtet mizore ta portretizosh kështu. Është krejtësisht e panevojshme”.

“William dhe Harry do të zemërohen shumë dhe do të lëndohen për këtë. Ata do ta kenë të tmerrshme që nëna e tyre po portretizohet në një film kaq të madh në këtë mënyrë”, tha ajo.

Biografja dhe ekspertja mbretërore Penny Junor u pajtua dhe tha: “Është pa nevojë ky film. William i shkretë është gjithçka që mund të them, dhe le ta lëmë Dianën me një copë respekti dhe dinjiteti”.

“Unë e di që William ishte atje kur ajo ishte e pakënaqur, por më duket se filmi është në fakt i pasaktë”, shtoi ajo.

Në një skenë tjetër William shihet duke iu lutur nënës së tij të zbresë për darkë pasi ajo mbyllet në dhomën e saj, duke vuajtur./KultPlus.com

Kuptimet e fshehura të bizhuterive mbretërore

Zbuloni disa nga detajet që nuk i kishit menduar më parë.

Kur bëhet fjalë për modën mbretërore, zgjedhja e aksesorëve nuk është kurrë e rastësishme. Çantat, vathët dhe gjerdanët jo vetëm që përputhen me veshjet e familjes mbretërore, por ato shpesh janë të me shumë rëndësi.

Nga Princesha Diana e cila mbante një gjerdan në kokë e deri te Princesha Beatrice e cila u dërgoi një mesazh adoleshentëve me çantën e saj , bota e aksesorëve mbretërorë është plot me kuptime të fshehura.

Kurora që mbajti Princeshë Diana gjatë ceremonisë martesore nuk ishte një dhuratë nga familja mbretërore, por në fakt ishte trashëgimia e saj familjare.

Ajo mbante diamante që  i përkisnin familjes Spencer për gati një shekull dhe ishte bërë nga disa bizhuteri që ranë në duart e familjes së Dianës në periudha të ndryshme të historisë.

Pas ceremonisë martesore, Diana vendosi kurorën Spencer në disa raste, dhe pas vdekjes së saj në 1997, ajo iu kthye familjes së Dianës, ku mbetet edhe sot e kësaj dite.

Në vitin 2018, mbesa e Dianës, Celia McCorquodale, vuri këtë kurore Spencer në ceremoninë e saj të dasmës.

Ashtu si Princesha Diana, në ditën e saj të dasmës, Kate Middleton veshi diçka nga familja e saj. Vathët e dasmës së Kate ishin një dhuratë nga prindërit.

Një palë vathë diamanti në formën e gjetheve të lisit me diamante të varur në qendër. Pse lisat? Dizajni i vathëve nënkupton stemën e familjes Middleton.

Princesha Diana ishte një rebele e vërtetë kur bëhej fjalë për modën, dhe shumë nga zgjedhjet e saj të veshjeve ishin të guximshme për një princeshë.

Në 1985 Diana theu rregullat mbretërore të veshjes kur vuri gjerdanin e trashëgimisë së familjes mbretërore si një rreth në kokë për një ngjarje në Melburn, Australi.

Ende nuk është e qartë nëse ajo lëvizje e Dianës ishte në të vërtetë e qëllimshme. Ekziston një teori që, nga nxitimi, Diana u përpoq të vishte atë nga koka, dhe kur ajo iu ngjit në ballë ajo vendosi ta linte atë në atë mënyrë. / KultPlus.com

Princesha Diana po planifikonte një karrierë në Hollywood dhe të zhvendosej në Malibu pak para se të vdiste

Princesha Diana donte të transferohej në Kaliforni dhe të bënte filma pas kamerës-një ngjashmëri e mrekullueshme me dëshirat e nuses së saj Meghan, ka zbuluar së fundmi një burim për DailyMail.

Stewart Pearce, i cili po thyen heshtjen e tij për planet e princeshës për herë të parë në 24 vjetorin e vdekjes së saj, tha se Diana planifikoi të merrte djemtë William dhe Harry në ShBA ndërsa romanca e saj lulëzonte me Dodi Fayed.

Stewart i cili u miqësua me princeshën në vitet para vdekjes së saj thotë se Diana po zhvillonte një karrierë në Hollywood, por nuk ishte e interesuar të bëhej aktore.

Ndërsa Kevin Costner i kërkoi asaj një vazhdim të mundshëm të filmit të tij të vitit 1992, “The Bodyguard”, ambiciet e saj ishin pas kamerave.

Pearce tha se Princesha e Uellsit, e cila vdiq në një aksident fatal me veturë të dielën e 31 gushtit 1997, kishte në plan një zhvendosje në Malibu, Kaliforni, si çelës për të punuar në karrierën e saj në televizion.

Por ai hodhi poshtë spekulimet se shoqja e tij e ngushtë ishte ose shtatzënë ose po planifikonte të martohej me regjisorin Fayed.

Pearce, 68 vjeç, mësoi për planet e Dianës gjatë viteve të tij si trajner privat i zërimit, punë të cilën e filloi në vitin 1995.

Trajneri, i cili kaloi kohë me nënën e dy fëmijëve vetëm disa ditë para vdekjes së saj, në moshën 36-vjeçare, në një aksident me veturë me shpejtësi të madhe në një tunel parisian, zbuloi: “Kishte një numër projektesh të mëdha që po krijonin në vetëdijen e saj përmes ofertave që i ishin ofruar asaj”.

“Por një nga mundësitë kryesore që ajo donte të krijonte, ishte të fillonte zhvillimin e dokumentarëve për tri interesa bamirësie që më pas do të asimiloheshin në fotografitë kryesore të filmit”, tha ai. “Ajo po planifikonte të kalonte shumë kohë në Hollywood”, thekson miku i saj.

“Çështja ishte se Diana me të vërtetë kishte filluar të eksploronte fuqinë e saj krijuese”, shtoi ai.

Pearce shtoi se Diana po konsultohej me regjisorët dhe agjentët kryesorë të Hollywoodit për ambiciet e saj për të bërë filma.

“Çdo gjë që ajo bëri ishte nënshkruar me autografin e përsosmërisë, që do të thotë se ajo u konsultua me njerëzit e duhur”, tha ai.

“Bëhej fjalë për shkallën më të lartë të opinioneve që mund të mbaheshin për menaxhimin më të madh të projektit”.

“Kështu që unë e di se këdo që ajo punësoi ose punoi në lidhje me të do të kishte qenë një standard i shkëlqyeshëm duke lëvizur drejt mundësisë së një statusi fitues të çmimeve. Nuk ka dyshim. Ajo ishte e mbushur me veprimin e bashkë-krijimtarisë”.

Nuk ishte vetëm fama mbretërore e Dianës, e cila e bëri atë një përshtatje natyrale për botën e arteve dhe Hollywoodin.

“Industritë krijuese bazohen në komunikimin e hapur”, tha Pearce. Dhe ajo ishte një komunikuese e aftë.

“Një nga gjërat që ajo ishte në gjendje të bënte ishte të ishte menjëherë e arritshme nga diçka që ajo do të thoshte. Natyrisht reputacioni i saj i parapriu asaj. Ajo e bëri lëvizjen e parë gjithmonë. Do të ishte një prekje e butë për mënyrën se si personi dukej apo ishte veshur”, thekson ai.

“I dua këpucët e tua. Ku i ke marrë ato?”, për shembull ishte një nga frazat e modestisë që e afronte Dianën deri edhe me njerëzit më të thjeshtë.

“Këto prekje të menjëhershme, të cilat ajo i aplikoi, janë kaq joshëse dhe magjepsëse duke u shprehur përmes pafajësisë dhe argëtimit me sytë e saj të ndritshëm blu. Njerëzit u ndjenë menjëherë të dashur nga ajo”.

Komunikimi ishte gjithmonë plotësisht i hapur. Ajo e kishte shumë të lehtë të krijonte kontakte me artistët kryesorë.

Pearce shtoi se Diana kishte krijuar një miqësi të ngushtë me prodhuesin e respektuar të filmit britanik “Lord”, fitues të çmimit ‘Oscar’, David Puttnam, filmat e të cilit përfshijnë edhe: “The Killing Fields”, “Midnight Express” dhe “Memphis Belle”.

“Puttnam e ndihmoi atë të bënte kontakte kryesore të Hollywoodit. Por jeta e princeshës u ndërpre tragjikisht para se të takohej me ta”, tha Pearce.

“David po e këshillonte atë për një numër njerëzish me të cilët do të kontaktonte në vjeshtën e vitit 1997, por për fat të keq nuk i bëri ato takime”, tha ai për DailyMail.

Në mesin e viteve ’90, fituesja e ‘Oscar’, Costner iu drejtua Dianës, përmes kunatës së saj Sarah Ferguson, për të luajtur në vazhdimin e “The Bodyguard” me Whitney Houston.

Costner zbuloi se ai kishte një telefonatë me Dianën në lidhje me projektin, gjatë së cilës ajo pyeti nëse do të kishte një “skenë puthjesh”.

Sidoqoftë Pearce është e bindur se të bëhesh një zonjë kryesore nuk ishte kurrë në mendjen e saj.

“Jo, jo jo Kjo është diçka për të cilën Diana nuk ishte e interesuar, aspak”, tha ai për DailyMail. “Ju mund ta shihni sa i theksuar jam”, shtoi ai.

“Edhe pse ajo ishte një adhuruese dhe entuziastë e madhe për artet e shfaqjes, veçanërisht vallëzimin, [aktrimi] nuk ishte diçka që ajo e pa si trajektoren e saj të re krijuese”.

“Unë e mbaj mend atë duke folur për tekat e idesë së mrekullueshme të Kevin duke dalë përpara duke thënë se ne do të donim të bënim një film për ju”, shtoi ai.

Zbulimet rreth ambicieve të Dianës në Hollywood vijnë në 24 vjetorin e vdekjes së saj nga një aksident me makinë në Paris, gushtin e vitit 1997.

Pearce tha se para vdekjes së saj, Diana po shkonte në Los Angeles me Dodi Fayed.

Fayed, i cili ishte regjisor i “Chariots of Fire” inkurajoi të dashurën e tij të re të gjente zërin e saj në dokumentarë.

“Diana ishte ajo që ishte – Diana. Duket pak e turbullt, por ajo që dua të them është sharmi, buzëqeshja e saj dhe mënyra se si njerëzit e respektuan atë, që unë mendoj se do të kishte qenë një përfundim i paracaktuar se ajo do të kishte gjetur pika të lehta aksesi në kompanitë kryesore të prodhimit në të gjithë bregun perëndimor”, tha Pearce.

“Unë nuk e di se sa serioz ishte Dodi në përmbushjen e praktikës së tij si producent. Këto ishin vetëm mundësitë që diskutoheshin”.

“Nuk e di me kë po fliste. Por ajo më pyeti: ‘A mendoni se kjo është një ide e mirë, dhe foli për dokumentarë dhe për tiparet kryesore të filmit”.

I pyetur nëse puna e saj do të ishte e vlefshme për çmime si ‘Oscar’ apo ‘Emmy’, ai tha: “Jam i sigurt se do të kishte qenë shumë e lehtë për të që të arrinte arritje”.

Pearce pohon se Diana e divorcuar ishte në mes të një romance me Dodin, sesa një grua e vendosur për t’u martuar dhe krijuar një familje të re.

“Nuk ishte në mendjen e Dianës kur e pashë për herë të fundit, një javë para se ajo të shkonte për t’iu bashkuar Dodit në jaht, për të ikur në horizont me të”.

“Ajo në të vërtetë po kalonte një kohë të mrekullueshme, por brenda saj nuk kishte asnjë qëllim të martohej. Ajo me siguri nuk ishte shtatzënë. Kjo ishte një mundësi e mrekullueshme për të eksploruar jetën sibaritike, të luksit dhe kënaqësisë së pastër, sepse kjo është ajo që i ofrohej asaj. Ajo ndihej shumë e sigurt”.

Ata po shijonin trupat e njëri-tjetrit. “Zotëria i paepur”, ishte mënyra si e përshkroi Diana.

“Ai ishte gjithnjë mirësjellës, i sjellshëm, jo i zymtë por i sjellshëm. Kishte një butësi, brishtësi dhe cenueshmëri që ajo gëzonte aq shumë”.

Diana u bë e afërt me Pearce kur nën konfidencialitet të rreptë ai ndihmoi në përsosjen e zërit, gatishmërisë dhe shprehjes së saj nga viti 1995 deri në vdekjen e saj.

Në librin e tij, “Diana The Voice of Change”, Pearce shkroi sesi dyshja e rafinuan zërin e saj teknikisht, duke përdorur ushtrime mendore për të përmirësuar besimin, pavarësinë dhe vendosmërinë e saj.

Pearce tha se ai po planifikon të shkruajë më shumë për miken dhe nxënësen e tij.

“Unë tashmë kam filluar të shkruaj librin tjetër, i cili do të bazohet në trashëgiminë e Dianës. Pra, përsëri, vrulli me të vërtetë po ecën përpara. Unë jam absolutisht i emocionuar. Mendoj se është vërtet e mahnitshme që njerëzit e kanë gjetur të dobishëm kontributin tim modest”, tha ai./KultPlus.com

Rrëfehet gazetari që kishte arritur ndër të parët pas aksidentit fatal të Princeshës Diana në Paris

Një ish-gazetar i cili raportoi nga Parisi natën kur vdiq Princesha Diana pohoi se atij i duhej të ‘deshifronte’ lajmin për gjendjen e Princeshës së Uellsit të ndjerë nga autoritetet franceze.

Nëna e ndjerë e Princit William dhe Harry vdiq më 31 gusht 1997 në moshën 36 vjeçare, dhe pikërisht sot (e martë) shënohet 24 vjetori nga aksidenti fatal i saj në Paris, shkruan DailyMail.

Por sipas ish-korrespondentit të Parisit, Kevin Connolly, i cili ishte një nga gazetarët e parë në vendngjarje, ndjenja e vërtetë që Diana kishte vdekur erdhi “mjaft ngadalë”.

“Ne po dëgjonim me shumë kujdes autoritetet franceze dhe po përpiqeshim të deshifronim atë që ata po na thoshin”, tha ai, duke folur për The Express. “Policia ishte shumë e kujdesshme në lidhje me artikujt që publikoheshin”, shtoi ai.

Fjala fillestare nga burimet e policisë dhe spitalit ishte “po, është Princesha e Uellsit, po, ajo është plagosur”, por nuk kishte kuptim në orët e hershme të mëngjesit të mendoje se ndoshta ishte plagosur për vdekje.

Duke reflektuar, gazetari beson se autoritetet franceze ishin “tmerruar” kur kishin të bënin me një tragjedi kaq të madhe.

“Ata ishin të vetëdijshëm për shkallën globale të asaj që do të ishte reagimi – ata ishin të vetëdijshëm për intensitetin global të interesit”, shtoi ai.

Vetëm shtatë vjet pas aksidentit, Sir John Stevens, komisarit të policisë Metropolitane, iu kërkua të hetonte rrethanat.

Këto përfshinin pyetjet – a ishte Diana shtatzënë në kohën e vdekjes së saj? A ka ardhur në të vërtetë mostra e gjakut që i atribuohet Henri Paul prej tij? Dhe a kishte ndonjë justifikim të vlefshëm për eliminimin e një veture të bardhë ‘Fiat Uno’ nga përfshirja në përplasje?

Connolly pohoi se si lajmet për vdekjen tragjike të Princeshës Diana u filtruan vetëm në Paris përmes gazetarëve në fluturimin e Sekretarit të Jashtëm Robin Cook në Filipine.

Duke e përshkruar atë si një mbrëmje ‘mjaft të mbushur’ dhe ‘të kujdesshme’, ai kujtoi: “Nata është një turbullirë deri në atë moment kur u desh të shkonim në një ndërprerje speciale të programit dhe të thoja se Princesha e Uellsit ka vdekur”.

“Ai moment i vetëm është ndoshta ai që mbaj mend më së miri nga e gjithë jeta ime e gjatë në transmetim”, kujtoi gazetari.

Një statujë e Dianës, Princeshës së Uellsit do të hapet posaçërisht për dashamirësit për të shënuar përvjetorin e parë të vdekjes së saj që kur u zbulua memoriali i shumëpritur.

Për shkak të pandemisë, Pallati Kensington dhe kopshtet e tij po funksionojnë me ditë të reduktuara të hapjes dhe zakonisht janë të arritshme për publikun nga e mërkura deri të dielën.

Por Pallatet Historike Mbretërore (HRP) thanë se ishin bërë aranzhime të veçanta për të lejuar vizitorët të shikonin statujën, ku qëndron nga ora 3 pasdite deri në 5 pasdite të martën.

Statuja u zbulua nga Duka i Kembrixhit, Princi William dhe Duka i Sussex-it, Princi Harry së bashku – pavarësisht marrëdhënies së tyre të trazuar – në një ceremoni muajin e kaluar në atë që do të kishte qenë 60-vjetori i lindjes së nënës së tyre (nëse ajo do të ishte gjallë).

Një zëdhënës i HRP tha: “Ne e pranojmë se do të ketë interes për të parë statujën atë ditë”.

“Kështu që ne do të sigurojmë qasje në kopsht, ne do ta hapim atë, falas, për kalimtarët ose këdo që dëshiron të ndalet dhe të shijojë një moment pranë statujës të martën, veçanërisht për përvjetorin”, tha zëdhënësi.

Hyrja në Cradle Walk do të jetë falas dhe nuk ka nevojë të rezervohet, por dashamirësit nuk do të jenë në gjendje të lënë lule në bazën e statujës dhe as t’i afrohen asaj./KultPlus.com

Publikohet fotografia promovuese e filmit për jetën e princeshës Diana, ‘Spencer’

Foto: Neon/Collider

Është publikuar fotografia promovuese e filmit “Spencer” për jetën e princeshës Diana. Rolin kryesor e luan Kristen Steëart, kurse premiera pritet të jepet në Festivalin e Filmit në Venecia më 3 shtator.

Filmi ka të bëjë me një fundjavë që Diana e kaloi në Sandringham gjatë pushimeve të fundvitit 1991. Atëherë ajo mori vendimin për t’u shkurorëzuar nga Princi Charles.

“Dhjetor 1991: Martesa e Princit dhe Princeshës së Uellsit ka kohë që ka filluar të prishet. Edhe pse ka zëra për afera dhe divorc, paqja duhet të mbretërojë gjatë pushimeve.

“Ushqimi, pirja dhe gjuetia. Diana e di që së shpejti gjithçka do të ndryshojë “, shkruan në përmbledhje.

Protagonistja shfaqet duke qarë në fotografi dhe ka të veshur një fustan të bardhë që të kujton disi atë që kishte veshur Diana.

Filmi “Spencer” është realizuar me regji të Pablo Larrain, ndërsa skenarin e ka shkruar Steven Knight. Muzika është bërë nga Jonny Greenëood i grupit “Radiohead”. /KultPlus.com

Zbulohen detaje të reja nga takimi sekret mes Princeshë Dianës dhe John F. Kennedy


Në vitin 1995, princeshë Diana dhe John F. Kenedy Jr. u takuan fshehurazi në një hotel në New York.

Thuhet se ata kaluan 1 orë e gjysmë së bashku, pasi ia dolën të hynin në hotel duke i shpëtuar syrit të paparacëve.

Së fundmi, “People” i është rikthyer këtij takimi dhe shkruan se qëllimi i tij ishte se J.F.K., Jr. donte që Diana të pozonte për kopertinën e revistës së tij politike, “George”.

Diana u shpreh e gatshme që të dëgjonte kërkesën e tij, por për ta bërë këtë duhet të uleshin të flisnin. Duhej një plan i detajuar për një takim në një suitë në hotelin “Carlyle” në Upper East Side.

Ata hynë nga dera e përparme dhe takimi zgjati një orë e gjysmë, por nuk pati rezultat. Lady D në fakt nuk pozoi asnjëherë për revistën George.

Megjithatë ai takim ka mbetur thellë në memorie dhe stafi i J.F.K. Jr. e kujton edhe sot.

“E mbaj mend që më tha: Ajo është vërtet e gjatë! Ai më tha edhe se ajo ishte shumë e ndrojtur.

Ai ishte i befasuar se sa e duruar ishte ajo. Unë mendoj se ata të dy ishin takuar me Nënë Terezën, kështu që ata folën gjatë për të. Dhe ai i tha se ishte shumë e bukur”, thotë asistentja e tij në atë kohë, RoseMarie Terenzio.

Ndërkohë, Matt Berman, ish-drejtori krijues i George, e kujton Lady D. kështu:

“Ajo kishte këmbë të mrekullueshme”./KultPlus.com

Një pjesë e tortës së dasmës së Princit Charles dhe Princeshës Diana po shitet në ankand

Një pjesë e tortës së dasmës së Princit Charles dhe Princeshës Diana po shitet në ankand.

Çifti mbretëror u martua 40 vjet më parë dhe një pjesë e tortës së tyre me pesë nivele pritet të shitet për 500 paund kur një koleksionist do ta hedhë në ankand muajin tjetër në Dominic Winter, transmeton KultPlus.

Chris Albury, eksperti i kujtimeve mbretërore të ankandit, tha: “Është një kujtim kurioz dhe unik”.

“Unë nuk do t’ia rekomandoja dikujt ta hajë, por pas 40 vjetësh është qartë se ajo është e destinuar të zgjasë.”

Kjo pjesë është zbukuruar me një stemë mbretërore të kuqe, blu dhe ari.

Ajo iu dha Moyra Smith, një prej stafit të nënës së mbretëreshës në Clarence House, pas ceremonisë në vitin 1981, dhe është ruajtur në film ngjitës brenda një kuti torte.

Torta qëndroi në familjen e Moyra deri në vitin 2008 para se të merrej nga koleksionisti i cili tani po e nxjerr në shitje./ KultPlus.com

@Shutterstock

Marka e njohur rikthen çantën e famshme të Princeshës Diana

Ndërsa distancohej nga familja mbretërore, Diana u bë më e guximshme me zgjedhjet e saj të modës, megjithëse, siç thoshte dikur stilistja e saj Anna Harvey, ajo gjithmonë merrte përsipër zyrtaritetin rreth kodeve mbretërore të veshjes.

Diana u vesh me “Gucci”, shumë vite përpara se kjo e fundit të bëhej një brand kryesor i modës në botë. Princesha zgjodhi në vitet 80’ dhe 90’ për të udhëtuar me një çantë, e cili asokohe u quajt “çanta e Dianës”.

Pas asaj që do të kishte qenë ditëlindja e saj e 60-të javën e kaluar, Diana Princesha e Uellsit, shkoi në mendjen e shumë njerëzve që e adhuronin.

Për nder të kujtimit të princeshës, shtëpia luksoze e modës lëshoi ​​një kopje të rinovuar të aksesorit të saj të preferuar.

Për më shumë se dy dekada nga vdekja e saj, ajo mbetet një ikonë e stilit të vërtetë, aq elegante në atletikën jashtë detyrave sa në magjepsjen mbretërore të gjithë. Dhe Diana gjithashtu vazhdon të jetë sinonim i disa aksesorëve të zgjedhur me kujdes, përfshirë çantën e saj të preferuar të markës Gucci, e cila u ribotua rishtas këtë javë.

Çanta tani është riemëruar zyrtarisht “Gucci Diana”, dhe është në dispozicion që nga 6 korriku. /Prive.al / KultPlus.com

Sonte publikohet dokumentari rreth Princeshës Diana

Një seri e dokumentarëve në lidhje me jetën e Lady Dianas dhe ndikimin që ka pasur ajo në shekullin e 20-të, do të nisin të publikohen të enjten në ITV.

Dokumentari do të përmbajë tri episode, ku secili do të bazohet në epoka të ndryshme të jetës së Dianas, ndërkohë që në episodin e parë që do të publikohet sonte, fokusi do të jetë në takimin e saj me Princin Charles dhe bashkimin me Familjen Mbretërore.

Sipas dokumentarit, Diana ishte magjepsur me Charlesin ndonëse nuk e njihte shumë mirë dhe vetëm pas disa takimeve, ata edhe ishin fejuar dhe ajo ishte shpërngulur në Pallatin Kensignton. Mirëpo, me kalimin e kohës, një prej femrave më të famshme në botë, kishte filluar të kishte dyshime se Charlesi kishte lidhje me Camilla Parker Bowles, e cila tani edhe është bashkëshortja e Princit, shkruan Express.co.uk, transmeton Koha.net. Kështu, Diana kishte filluar të ndihej e palumtur dhe po mendonte të linte gjithçka mbrapa, vetëm dy ditë para se të martohej me Charles.

Princi Charles dhe bashkëshortja aktuale Camilla Parker Bowles/Foto: AP

Dokumentari thekson se ishin motrat e saj, Lady Sarah McCorquodale dhe Jane, ato të cilat i kishin folur duke i thënë se tashmë ishte shumë vonë që të kthehej mbrapa.

Duke folur për televizionin italian Tv2000, ekspertja Elena Mora, sqaron se Diana e kishte kuptuar që nuk donte të martohej dhe se po planifikonte t’i jepte fund edhe fejesës.

“Të gjithë e dinë se Diana dëshironte të ikte vetëm dy ditë para ditës së dasmës dhe të shpëtonte. Mirëpo motrat i thanë: e dashur, fytyra jote është tashmë në të gjithë filxhanët dhe peshqirët e Pallatit. Është pak vonë”, ka rrëfyer Mora.

Siç thuhet, edhe Princi i Walesit ishte i pajtimit që t’i jepte fund rrugës për në martesë me Dianan dhe po synonte të merrte mbështetjen e shoqërisë me një letër që babai i tij, Princi Philip i kishte shkruar, ku kinse ai e kishte obliguar atë që të martohej me Dianan.

“Edhe Charlesi dëshironte të shpëtonte”, ka shpjeguar Mora.

Vetëm dy ditë para ditës së dasmës, ai u kishte treguar shokëve të tij një letër në të cilën babai në fakt e urdhëronte që për nder të vajzës dhe për mbrojtje të familjes, të martohej me të.

“Dhe ai e kishte përdorur këtë si një alibi për të thënë se ishte i detyruar të martohej. Kjo nuk ishte në rregull, ai ishte princ, një zotëri 30-vjeçar. Nuk duhej të pajtohej me martesën që nuk e donte”, ka vazhduar Mora.

Pavarësisht dyshimeve nga të dyja palët, megjithatë martesa u zhvillua në sytë e miliona njerëzve anë e mbanë botës dhe bëri bujë të madhe.

Dasma e Princit Charles me Lady Diana/Foto: AP

Episodi i parë i dokumentarit për Dianan tregon se si ajo kishte pësuar depresion pas lindjes së fëmijës së parë, Princit William në këtë martesë.

Nga viti 1986, Charles kishte rifilluar lidhjen e tij me Camillan, gjë që e shtyu Dianan të largohej edhe më shumë, dhe nganjëherë madje, edhe të hidhej në krahët e meshkujve të tjerë, siç ishte rasti me instruktorin e saj të kalërimit James Hewitt.

Ndërkohë, në vitin 1992, lidhja mes Dianas dhe Charlesit ishte thyer në mënyrë të pakthyeshme gjë që kishte çuar në një marrëveshje dypalëshe që të ndaheshin. Divorci i tyre u finalizua në vitin 1996, dhe vetëm një vit më vonë, Diana kishte vdekur tragjikisht, në një aksident komunikacioni në Paris.

Ajo ka lënë pas dy fëmijë, Princin William dhe Princin Harry. Ata të dy tashmë janë të martuar. William ka tre fëmijë ndërkaq Harry dy. / Koha.net / KultPlus.com

Princi William dhe Princi Harry në përurimin e shtatores së nënës së tyre, Diana, muajin e kaluar/Foto: AP
Foto: AP

Thënie frymëzuese nga disa prej grave më të shquara të historisë

“Nëse është ide e mirë, vazhdoni bëjeni. Është shumë më e lehtë të kërkosh falje sesa të marrësh leje”.

(Grace Hopper udhëhoqi ekipin që krijoi përpiluesin e parë kompjuterik, u bashkua me Marinën gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe programoi kompjuterin Mark I)

“Nuk ka asnjë rrugë mbretërore të shtruar me lule drejt suksesit. Dhe nëse ka, unë nuk e kam gjetur, sepse nëse kam arritur diçka në jetë, e kam arritur sepse kam qenë e gatshme të punoj shumë”.

(Madam C.J. Walker shpiku një linjë të produkteve të kujdesit të flokëve për afrikano-amerikanet në vitin 1905 dhe përfundimisht u bë një nga gratë e para amerikane si milionere e bërë vetë.

“Është një gjë e çuditshme, por problemet imagjinare janë shumë më të vështira se ato reale”.

(Një reformatore sociale e përkushtuar për mirëqenien e të sëmurëve mendorë, Dorothea Dix loboi me ligjvënësit e Shteteve të Bashkuara dhe ata kanadezë, për të krijuar spitale shtetërore për të sëmurët mendorë.)

“Ndonjëherë mund të jem e gatshme të jap mësim falas, por nëse paguhem, unë kurrë nuk do të bëj punën e një burri, për më pak se paga e një burri”.

(Pasi punoi me Kryqin e Kuq Ndërkombëtar gjatë vizitës në Evropë, Clara Barton loboi për një degë amerikane kur u kthye në shtëpi. Ajo themeloi Kryqin e Kuq Amerikan në vitin 1881)

“Lavdia e çdo brezi është të krijojë precedentët e vet.”

(Përveç se është gruaja e parë që argumentoi një çështje përpara Gjykatës së Lartë, Belva Lockwood kandidoi për presidente dy herë! Në fund të fundit, ligji ndalonte vetëm gratë që të votonin, jo që të merrnin vota).

“Unë kurrë nuk dyshova se të drejtat e barabarta ishin drejtimi i duhur. Shumica e reformave, shumica e problemeve janë të komplikuara, por për mua nuk ka asgjë të komplikuar në barazinë gjinore”.

(Një udhëheqëse në shtyrjen e të drejtave të votimit të grave, Alice Paul përfundimisht formoi Partinë Kombëtare të Gruas dhe u bë një figurë kryesore në miratimin e Amendamentit të 19-të).

“Puna e sotme është historia e së nesërmes dhe ne jemi krijuesit e saj.”

(Më shumë se 59 milionë gra janë bashkuar me Girl Scoutët e Amerikës që kur Juliette Gordon Low themeloi organizatën më 12 mars 1912).

“Nëse shoqëria nuk do të pranojë zhvillimin e lirë të gruas, atëherë shoqëria duhet të rimodelohet.”

(Gruaja e parë që mbaron shkollën mjekësore në Shtetet e Bashkuara – Kolegji Mjekësor i Gjenevës në Nju Jork – Dr. Elizabeth Blackwell më vonë krijoi një shkollë mjekësore veçanërisht për gratë në vitet 1860).

“Kauza e lirisë nuk është kauza e një race apo sekti, një partie apo një klase – është kauza e njerëzimit, e të drejtës së lindur të njerëzimit”.

(Në moshën 65 vjeçare, Anna Cooper u bë gruaja e katërt afrikano-amerikane që mori doktoraturë në Histori nga Universiteti i Parisit-Sorbonne në vitin 1924).

“Optimizmi është besimi që çon drejt arritjeve.”

(Helen Keller humbi shikimin dhe dëgjimin kur ishte vetëm një vjeç. Ajo u bë personi i parë i shurdhër dhe i verbër që u diplomua në Arte).

“Gjëja më e vështirë është vendimi për të vepruar, pjesa tjetër është thjesht këmbëngulje”.

(Amelia Earhart ishte një pilote amerikane, gruaja e parë që fluturoi vetëm nëpër Oqeanin Atlantik. Në vitin 1932, ajo gjithashtu u bë personi i parë që fluturoi përtej Atlantikut dy herë. Ajo u zhduk në vitin 1937).

“Akti më i guximshëm është ende që të mendosh për veten, me zë të lartë”.

(Coco Chanel është një nga emrat më të njohur në botën e modës. Ajo ndihmoi në revolucionarizimin e modës për gratë, duke e bërë të zakonshme të vishen për komoditet dhe jo vetëm elegancë).

“Pjesa më e madhe e lumturisë apo e mjerimit tonë varet nga prirjet tona dhe jo nga rrethanat”.

(Gruaja e Xhorxh Uashingtonit, Marta, ishte Zonjë e Parë para se të ishte gjë në modë; termi “Zonjë e Parë” nuk u bë i njohur deri shumë vite pas vdekjes së saj. Ndryshe nga shumë gra të tjera në fillim të shekullit të 18-të, Marta mësoi si të lexonte dhe të shkruante).

“Jeta zvogëlohet ose zgjerohet në përpjesëtim me guximin e njeriut”.

Anaïs Nin është një tjetër autore femër që kapërceu pengesat, lindur gati një shekull pas Evans / Eliot. E rritur në Francë nga prindër me prejardhje kubane, ajo përfundimisht u zhvendos në Amerikë. Atje, ajo do të fitonte lavdërime për tregimet e saj të sinqerta dhe ditarët, duke fituar çmimin “Gruaja e Vitit” të LA Times në vitin 1976. Ajo vdiq më 14 janar 1977.

Priceshë Diana

“Nëse gjen dikë që e do vërtet në jetë, atëherë kapu fort pas asaj dashurie. Nëse je mjaftueshëm me fat dhe gjen dikë që të do, po aq sa ti e do atë, atëherë duhet ta mbrosh atë dashuri”.

“Problemi më i madh në botë në ditët e sotme, është mungesa e tolerancës. Çdokush është intolerant me të tjetrët…”.

“Unë nuk dua dhurata të shtrenjta; Nuk dua të blihem me lekë. Kam gjithçka materiale që dua, por e kam edhe nevojën për të pasur për një person që të më qëndrojë pranë, që të më bëjë të ndihem e mbrojtur dhe e sigurtë”.

“Çdokush nga ne duhet ta shprehë se sa shumë përkujdesemi për njëri-tjetrin, dhe, në të njëjtën kohë, se sa shumë përkujdesemi ne për veten tonë”.

“HIV-i nuk i bën personat të rrezikshëm për t’i pasur pranë, ndaj shtrëngoja dorën atyre dhe dhuroji një përqafim. Një Zot e di se sa shumë kanë nevojë ata për këtë gjë”.

“Njerëzit mendojnë se në fund të ditës, të kesh pranë një mashkull është arritja më e madhe. Për mendimin tim, arritja më e madhe në fund të një dite është një punë e realizuar mirë”.

“Mendoj se sëmundja më e madhe, nga e cila bota ka vuajtur dhe vazhdon të vuajë, është ndjesia e njerëzve se u mungon dashuria, ndaj unë e di se duhet të dhuroj dashuri për një minutë, për gjysmë ore, për një ditë, për një muaj etj. Ama unë e di se duhet të fal dashuri. Jam shumë e lumtur që e bëj këtë gjë. Unë dua ta bëj vazhdimisht këtë gjë”.

Isabell Allende

“Biblioteka banohet prej shpirtërave që dalin nga faqet e librave gjatë natës”

“Shkruaj atë që nuk duhet harruar”

“Sa më shumë jetoj, aq më e painformuar ndihem. Vetëm të rinjtë kanë një shpjegim për gjithçka”

“Pranoni fëmijët ashtu si pranojmë pemët – me mirënjohje, sepse janë një bekim – por mos kini pritshmëri apo dëshira. Nuk mund të presësh që pemët të ndryshojnë, ju i doni ashtu si janë”

“Nuk ka vdekje, bijë. Njerëzit vdesin vetëm kur ne i harrojmë”, më shpjegoi shkurt ime më, para se të ikte. “Nëse më kujton, unë do të jem me ty gjithmonë”

“Ne kemi vetëm atë që japim”

“Frika është e pashmangshme, këtë më duhet ta pranoj, por nuk mund ta lejoj që të më paralizojë”

“Nuk mund ta gjesh dikë, që nuk dëshiron të gjehet”

“Burri bën atë që mundet; gruaja bën atë që burri s’mundet ta bëjë”

“Fjalët nuk janë shumë të rëndësishme, kur dallon qëllimet”

“Ndoshta jemi në këtë botë për të kërkuar dashurinë, për ta gjetur dhe humbur, sërish e sërish. Me çdo dashuri, ne rilindim, dhe me çdo dashuri që merr fund, kemi një plagë të re. Unë jam e mbushur me plagë krenare”

“Ju jeni rrëfimtari i historisë tuaj, dhe ju mund të krijoni, ose jo, legjendën tuaj”

“Të shkruarit është një proces, një udhëtim në kujtesë dhe në shpirt”

“Kjo është për të qetësuar ndërgjegjen tonë, e dashur”, i shpjegoi ajo Blancas. “Por nuk i ndihmon të varfërit. Të varfërit nuk duan bamirësi; ata kanë nevojë për drejtësi” (Nga SHtëpia e shpirtrave)

“Nëse shkruaj diçka, kam frikë se do të ndodhë, dhe nëse dashuroj shumë, kam frikë se do ta humbas atë person; megjithatë, nuk mund të pushoj së shkruari, apo dashuruari…”

“Heshtje para se të lindësh; heshtje pasi vdes. Jeta është veçse zhurmë, në mes dy heshtjeve të padepërtueshme”. /bota.al/ KultPlus.com

Fustani i martesës së princeshës Diana në ekspozitën mbretërore

Një ekspozitë e modës mbretërore është hapur në Pallatin Kensington, ku është shfaqur pas 25 vitesh edhe një nga veshjet më ikonike të Princeshës Diana.

Bëhet fjalë për fustanin e nusërisë, të veshur ditën e martesës së Lady Diana Spencer me Princi Charles më 29 korrik 1981. Ai u vendos në ekspozitë në ish shtëpinë e saj në Londër.

Ekspozita u pagëzua “Royal Style in the Making. Me këtë fustan të cilin e disajnuan David e Elizabeth Emanuel, me material prej tetë metrash, Diana vulosi imazhin e saj në fronin britanik.

Claudia Acott Williams është kuratore e ekspozitës në pallatin Kensington. Ajo ka thënë se ky është fustani që po tërheqë më së shumti vëmendje në ekspozitë.

Për fustanin e nusërisë të princeshës së ndjerë Diana, Emanuel ka thënë se është e vështirë të besohet se ky fustan u krijua para 40 vitesh, sepse i duket sikur e ka punuar dje.

Emanuel ka treguar se kur Diana ka shkuar në studion e tij për ta provuar fustanin, çdo gjë i ka shkuar lehtë, se i kishte premtuar se fustani do të ishte përrallor.

Kuratorja e ekspozitës, Claudia Acott Williams shpreson se ky fustan do tu pëlqejë vizitorëve dhe të nxisë kureshtjen e tyre për ta parë atë.

Në ekspozitën “Royal Style in the Making” u ekspozuan edhe disa skica, fotografi dhe fustane të disajnuara për tri gjenerata të grave mbretëroe, përfshirë këtu atë të princeshës Margaret. Ekspozita do të qëndrojë e hapur deri më 2 janar të vitit të ardhshëm. /21Media / KultPlus.com

Fustani i nusërisë i princeshës Diana në ekspozitë pas 25 vitesh

Fustani i nusërisë i Princeshës Diana rishfaqet pas 25 vitesh.

Veshja ikonike prej mëndafshi, e shenjuar në imagjinatën kolektive të viteve 1980, u dhurua nga fëmijët e Lady D, Princat William dhe Harry, për të qenë pjesë e një ekspozite të re, e vendosur në Pallatin Kensington, restaurimi i të cilit përfundoi së fundmi, raportoi media britanike.

“Royal Style in Making” (Krijimi i stilit mbretëror) është titulli i ekspozitës që do të përurohet më 3 qershor, qëllimi i së cilës është pikërisht të eksplorojë marrëdhëniet e ngushta dhe intime që krijohen midis një krijuesi të modës dhe një prej klientëve të tij, që është anëtar i familjes mbretërore.

Në këtë sfond, disa nga krijimet më domethënëse do të ekspozohen për të gjetur një rrugë që mund të kulmojë vetëm me veshjen e dasmës së Dianës, me joshjen e saj dhe historinë e saj, të krijuar nga David dhe Elizabeth Emanuel, për ditën e martesës së Lady Diana Spencer me Princi Charles më 29 korrik 1981./atsh/ KultPlus.com