Libri më i ri për fëmijë i dedikohet Princeshës Diana, trajton problemet e saj me të ngrënit

Përpjekjet e Princeshës Diana me një çrregullim të të ngrënit përshkruhen në një libër për fëmijë për jetën e saj.

Edicioni i fundit i serisë së librave ‘Little People, Big Dreams’ do të dalë më 7 shtator dhe do të “prezantojë lexuesit e rinj me princeshën më të dashur në botë”.

Autorja Maria Isabel Sánchez Vegara përmes kësaj sage të njohur librash për fëmijë eksploron jetën e njerëzve me ndikim, nga dizajnerët tek shkencëtarët dhe aktivistët. Vivienne Westwood, David Bowie dhe Ru Paul janë vetëm disa nga njerëzit që u shfaqën në faqet e librave të saj.

Një kopje elektronike e librit iu prezantua ‘Independent’ dhe përfshin një tregim të çrregullimit të të ngrënit të Princeshës Diana. “Edhe nëse jeta e saj dukej sikur ishte jashtë faqeve të një përrallë, ajo shpejt e kuptoi se zemra e princit i përkiste diku tjetër… Me kalimin e viteve ky trishtim u zhvillua në një çrregullim të të ngrënit të quajtur bulimia,” thotë ajo në një moment në libër.

“Sa herë që ndihej e vetmuar, ajo gjente lehtësim duke ngrënë ëmbëlsira që mund t’i gjente në kuzhinën mbretërore,” vazhdon ajo. “Por ndjenja e ëmbël e lehtësimit nuk zgjati shumë. Sapo u largua, ajo u përpoq të nxirrte të gjithë ushqimin që kishte ngrënë.”

“Iu desh kohë që të kërkonte ndihmë, të mësonte ta donte veten dhe të ndalonte së ndëshkuari trupin e saj. Por sapo e bëri, ajo u ndje më mirë se kurrë.”/KultPlus.com

11 herët kur Lady Diana ishte muza e bukurisë së verës (FOTO)

Fotografitë: Tim Graham

Prirja e saj për vijë blu mbi sy dhe hijet e krijuara nga dielli tregojnë se Diana, princesha e Uellsit e donte verën po aq sa ne të tjerët. Veshjet e saj të pushimeve u bënë ikonike, si rrobat e banjos me imazhe kafshësh ku ajo paraqitet duke u zhytur nga një jaht, meten të paharrueshme. Ajo gjithashtu vazhdon të mbetet një frymëzim për paraqitjet plot stil në një mot të nxehtë.

Flokët e theksuara në mënyrë të patëmetë, në ngjyrë të artë, ishin një nga pamjet më dashura për t’u parë në verë (dhe dimër). Ajo gjithashtu dinte t’i jepte shkëlqim dhe një pamje natyrale buzëve, vijë mbi sy në ngjyrë kafe dhe lëkurë të freskët, transmeton KultPlus.

Diana ishte modeste, por rrezatuese, me një shkëlqim nga i cili të gjithë mund të merrnim disa mësime bukurie. Më poshtë mund të shihni 11 herët kur ajo ishte muza e fundit e verës. / KultPlus.com

25 vjet nga vdekja e princeshës Diana

Princeshë Diana është një nga personazhet më të përfolura të familjes mbretërore, edhe pse sot ajo nuk jeton. Si sot 24 vjet më parë lajmi i vdekjes së saj tronditi botën. Ajo vdiq në moshën 36-vjeçare, në një aksident rrugor në Paris, së bashku me të dashurin e saj Dodi Fayed dhe shoferin e tyre.

Diana vinte nga një familje fisnike dhe kishte një pasion të jashtëzakonshëm për baletin dhe pianon dhe gjithashtu adhuronte sportin më atletik, notin.

Historia e saj me Princ Charles nisi kur ajo ishte vetëm 16 vjeç. Që në takimin e parë Charles-i ishte magjepsur nga ajo, por mosha e Dianës mbetej një problem për dashurinë e tyre. Por historia do të vazhdonte vite më vonë dhe në vitin 1981 Diana dhe Charles kurorëzuan dashurinë e tyre me një ceremoni madhështore, që u ndoq nga 750 milionë njerëz nga e gjithë bota.

Ajo jo vetën që u bë pjesë e familjes mbetërore, por hyri në zemrën e të gjithë anglezëve. Bujare, e çiltër, humane dhe e palodhur, këto fjalë e identifikojë atë. Diana nuk ishte thjesht bashkëshortja e një princ, ajo arriti të tregonte vlerat që mbarte dhe të adhurohej nga e gjithë bota. Ajo ishte gjithmonë pranë popullit të saj, në të mirë dhe në të keqe dhe sot nga anglezët quhet “Princesha e Popullit”.

Diana dhe Charles sollën në jetë dy fëmijë, William dhe Harry-n, por përralla e tyre e dashurisë mbaroi. Ajo u divorcua nga Princ Charles në vitin 1996, por sërish ajo vazhdoi t’i shërbente popullit të saj.

Jo vetëm që e adhuronin, Diana ishte e rrethuar nga shumë njerëz që e kishin zili për bukurinë, zgjuarsinë dhe jetën e saj që i ngjante një skenari të një filmi.

Ajo e jetoi jetën plot pasion, por në 23 gusht të vitit 1997 erdhi fundi i jetës së saj. Ajo u përfshi në një aksident rrugor në tunelin në rrugën Pont de l’Alma,Paris, së bashku me të dashurin e saj, miliarderi Dodi Fayed. Dodi she shoferi vdiqën menjëherë pas aksidentit, ndërsa Diana u dërgua në spital në gjendje të rëndë dhe pavarësisht përpjekjeve të mjekëve ajo nuk arriti të shpëtonte. Mjekët konfirmuan vdekjen e saj rreth orës 4 të mëngjesit, ndërsa dëshmitarët treguan se“ O zot cfarë ka ndodhur” ishte fjala e fundit e Dianës.

Trupi i saj u dërgua në Londër nga dy motrat Lady Sarah McCorquodale dhe Lady Jane Felloëesdhe Princi i Wellsit. Ajo u varros me 6 shtator 1997, një varrim që u transmetua drejtpërdrejt në shumë media ndërkombëtare, ndërsa 3 milionë njerëz ishin të pranishëm në varrimin e saj.

Vdekja e saj u shoqërua me shumë mistere, hipoteza, aludime dhe dokumentarë, por edhe sot pas 24 vitesh nuk dihet se çfarë ndodhi me saktësi atë natë në Paris. Diana sot nuk jeton, por gjithmonë do të ngelet si Princesha më e dashur në histori, si edhe një nga gratë më të vlerësuara në botë./ KultPlus.com

Harry dhe Meghan të gatshëm për donacione në fundvit, ndajnë fotografi të vajzës së tyre për herë të parë

Meghan Markle dhe Princi Harry shpërndanë foton e parë të vajzës së tyre, Lilibet “Lili” Diana, si pjesë e kartës së Krishtlindjes 2021, të publikuar gjashtë muaj pas lindjes së fëmijës së tyre të dytë, transmeton KultPlus.

Në foto, Meghan, shihet duke mbajtur Lilin në ajër ndërsa Harry, është i ulur pranë tyre me fëmijën e parë në prehër.

Harry, Meghan dhe Archie kanë veshur të gjithë xhinse në portretin familjar, i cili është realizuar gjatë verës nga fotografi Alexi Lubomirski, ndërsa Lili ka veshur një fustan të bardhë.

“Këtë vit, 2021, ne mirëpritëm vajzën tonë, Lilibet, në botë”, është mbishkrimi i kartës. “Archie na bëri një “mama” dhe një “babë”, dhe Lili na bëri një familje”.

Çifti njoftoi gjithashtu se Fondacioni i tyre Archewell do të bëjë donacione këtë sezon festash për organizata të ndryshme që “nderojnë dhe mbrojnë familjet”, duke përfshirë Team Rubicon dhe Paid Leave for All. /KultPlus.com

“Spencer”, filmi biografik për Lady D

Filmi i shumëpritur “Spencer”, një realizim i regjisorit kilian Pablo Larrain për figurën e Lady Diana-s, do të jetë premierë botërore në Festivalin e 78-të të Filmit në Venecia.

Për ta interpretuar, Kristen Stewart, një aktore që arriti famë globale falë sagës “Twilight”.

“Filmi është një zhytje në projeksionin emocional të Dianës, në një pikë kthese në jetën e saj”, tha ylli amerikan për mediet britanike.

Filmi “biopik” fokusohet në një fundjavë “fatale” në fillim të viteve 1990, kur Diana kaloi Krishtlindjen me familjen mbretërore në Sandringham dhe vendosi që martesa e saj me Princin e Uellsit kishte përfunduar, një episod i raportuar, gjithashtu, në serialin “The Crown”.

“Është një përpjekje zemërthyese për të, në mënyrë që të kthehet tek vetja, sepse Diana përpiqet të ruajë atë që mbiemri i saj, Spencer, do të thotë për të”, shtoi Stewart.

Filmi është shkruar nga Steven Knight, krijuesi i “Peaky Blinders” dhe po xhirohet në BM dhe Gjermani.

Dalja në kinema është planifikuar për vjeshtën e ardhshme, në 2022, 25 vjet pas vdekjes së Dianës.

Grupi i aktorëve përfshin Timothy Spall (“Mr. Turner”), Sally Hawkins (“The Shape of Water”) dhe Sean Harris (“Mission: Impossible”). / atsh / KultPlus.com

Marka e njohur rikthen çantën e famshme të Princeshës Diana

Ndërsa distancohej nga familja mbretërore, Diana u bë më e guximshme me zgjedhjet e saj të modës, megjithëse, siç thoshte dikur stilistja e saj Anna Harvey, ajo gjithmonë merrte përsipër zyrtaritetin rreth kodeve mbretërore të veshjes.

Diana u vesh me “Gucci”, shumë vite përpara se kjo e fundit të bëhej një brand kryesor i modës në botë. Princesha zgjodhi në vitet 80’ dhe 90’ për të udhëtuar me një çantë, e cili asokohe u quajt “çanta e Dianës”.

Pas asaj që do të kishte qenë ditëlindja e saj e 60-të javën e kaluar, Diana Princesha e Uellsit, shkoi në mendjen e shumë njerëzve që e adhuronin.

Për nder të kujtimit të princeshës, shtëpia luksoze e modës lëshoi ​​një kopje të rinovuar të aksesorit të saj të preferuar.

Për më shumë se dy dekada nga vdekja e saj, ajo mbetet një ikonë e stilit të vërtetë, aq elegante në atletikën jashtë detyrave sa në magjepsjen mbretërore të gjithë. Dhe Diana gjithashtu vazhdon të jetë sinonim i disa aksesorëve të zgjedhur me kujdes, përfshirë çantën e saj të preferuar të markës Gucci, e cila u ribotua rishtas këtë javë.

Çanta tani është riemëruar zyrtarisht “Gucci Diana”, dhe është në dispozicion që nga 6 korriku. /Prive.al / KultPlus.com

Thënie frymëzuese nga disa prej grave më të shquara të historisë

“Nëse është ide e mirë, vazhdoni bëjeni. Është shumë më e lehtë të kërkosh falje sesa të marrësh leje”.

(Grace Hopper udhëhoqi ekipin që krijoi përpiluesin e parë kompjuterik, u bashkua me Marinën gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe programoi kompjuterin Mark I)

“Nuk ka asnjë rrugë mbretërore të shtruar me lule drejt suksesit. Dhe nëse ka, unë nuk e kam gjetur, sepse nëse kam arritur diçka në jetë, e kam arritur sepse kam qenë e gatshme të punoj shumë”.

(Madam C.J. Walker shpiku një linjë të produkteve të kujdesit të flokëve për afrikano-amerikanet në vitin 1905 dhe përfundimisht u bë një nga gratë e para amerikane si milionere e bërë vetë.

“Është një gjë e çuditshme, por problemet imagjinare janë shumë më të vështira se ato reale”.

(Një reformatore sociale e përkushtuar për mirëqenien e të sëmurëve mendorë, Dorothea Dix loboi me ligjvënësit e Shteteve të Bashkuara dhe ata kanadezë, për të krijuar spitale shtetërore për të sëmurët mendorë.)

“Ndonjëherë mund të jem e gatshme të jap mësim falas, por nëse paguhem, unë kurrë nuk do të bëj punën e një burri, për më pak se paga e një burri”.

(Pasi punoi me Kryqin e Kuq Ndërkombëtar gjatë vizitës në Evropë, Clara Barton loboi për një degë amerikane kur u kthye në shtëpi. Ajo themeloi Kryqin e Kuq Amerikan në vitin 1881)

“Lavdia e çdo brezi është të krijojë precedentët e vet.”

(Përveç se është gruaja e parë që argumentoi një çështje përpara Gjykatës së Lartë, Belva Lockwood kandidoi për presidente dy herë! Në fund të fundit, ligji ndalonte vetëm gratë që të votonin, jo që të merrnin vota).

“Unë kurrë nuk dyshova se të drejtat e barabarta ishin drejtimi i duhur. Shumica e reformave, shumica e problemeve janë të komplikuara, por për mua nuk ka asgjë të komplikuar në barazinë gjinore”.

(Një udhëheqëse në shtyrjen e të drejtave të votimit të grave, Alice Paul përfundimisht formoi Partinë Kombëtare të Gruas dhe u bë një figurë kryesore në miratimin e Amendamentit të 19-të).

“Puna e sotme është historia e së nesërmes dhe ne jemi krijuesit e saj.”

(Më shumë se 59 milionë gra janë bashkuar me Girl Scoutët e Amerikës që kur Juliette Gordon Low themeloi organizatën më 12 mars 1912).

“Nëse shoqëria nuk do të pranojë zhvillimin e lirë të gruas, atëherë shoqëria duhet të rimodelohet.”

(Gruaja e parë që mbaron shkollën mjekësore në Shtetet e Bashkuara – Kolegji Mjekësor i Gjenevës në Nju Jork – Dr. Elizabeth Blackwell më vonë krijoi një shkollë mjekësore veçanërisht për gratë në vitet 1860).

“Kauza e lirisë nuk është kauza e një race apo sekti, një partie apo një klase – është kauza e njerëzimit, e të drejtës së lindur të njerëzimit”.

(Në moshën 65 vjeçare, Anna Cooper u bë gruaja e katërt afrikano-amerikane që mori doktoraturë në Histori nga Universiteti i Parisit-Sorbonne në vitin 1924).

“Optimizmi është besimi që çon drejt arritjeve.”

(Helen Keller humbi shikimin dhe dëgjimin kur ishte vetëm një vjeç. Ajo u bë personi i parë i shurdhër dhe i verbër që u diplomua në Arte).

“Gjëja më e vështirë është vendimi për të vepruar, pjesa tjetër është thjesht këmbëngulje”.

(Amelia Earhart ishte një pilote amerikane, gruaja e parë që fluturoi vetëm nëpër Oqeanin Atlantik. Në vitin 1932, ajo gjithashtu u bë personi i parë që fluturoi përtej Atlantikut dy herë. Ajo u zhduk në vitin 1937).

“Akti më i guximshëm është ende që të mendosh për veten, me zë të lartë”.

(Coco Chanel është një nga emrat më të njohur në botën e modës. Ajo ndihmoi në revolucionarizimin e modës për gratë, duke e bërë të zakonshme të vishen për komoditet dhe jo vetëm elegancë).

“Pjesa më e madhe e lumturisë apo e mjerimit tonë varet nga prirjet tona dhe jo nga rrethanat”.

(Gruaja e Xhorxh Uashingtonit, Marta, ishte Zonjë e Parë para se të ishte gjë në modë; termi “Zonjë e Parë” nuk u bë i njohur deri shumë vite pas vdekjes së saj. Ndryshe nga shumë gra të tjera në fillim të shekullit të 18-të, Marta mësoi si të lexonte dhe të shkruante).

“Jeta zvogëlohet ose zgjerohet në përpjesëtim me guximin e njeriut”.

Anaïs Nin është një tjetër autore femër që kapërceu pengesat, lindur gati një shekull pas Evans / Eliot. E rritur në Francë nga prindër me prejardhje kubane, ajo përfundimisht u zhvendos në Amerikë. Atje, ajo do të fitonte lavdërime për tregimet e saj të sinqerta dhe ditarët, duke fituar çmimin “Gruaja e Vitit” të LA Times në vitin 1976. Ajo vdiq më 14 janar 1977.

Priceshë Diana

“Nëse gjen dikë që e do vërtet në jetë, atëherë kapu fort pas asaj dashurie. Nëse je mjaftueshëm me fat dhe gjen dikë që të do, po aq sa ti e do atë, atëherë duhet ta mbrosh atë dashuri”.

“Problemi më i madh në botë në ditët e sotme, është mungesa e tolerancës. Çdokush është intolerant me të tjetrët…”.

“Unë nuk dua dhurata të shtrenjta; Nuk dua të blihem me lekë. Kam gjithçka materiale që dua, por e kam edhe nevojën për të pasur për një person që të më qëndrojë pranë, që të më bëjë të ndihem e mbrojtur dhe e sigurtë”.

“Çdokush nga ne duhet ta shprehë se sa shumë përkujdesemi për njëri-tjetrin, dhe, në të njëjtën kohë, se sa shumë përkujdesemi ne për veten tonë”.

“HIV-i nuk i bën personat të rrezikshëm për t’i pasur pranë, ndaj shtrëngoja dorën atyre dhe dhuroji një përqafim. Një Zot e di se sa shumë kanë nevojë ata për këtë gjë”.

“Njerëzit mendojnë se në fund të ditës, të kesh pranë një mashkull është arritja më e madhe. Për mendimin tim, arritja më e madhe në fund të një dite është një punë e realizuar mirë”.

“Mendoj se sëmundja më e madhe, nga e cila bota ka vuajtur dhe vazhdon të vuajë, është ndjesia e njerëzve se u mungon dashuria, ndaj unë e di se duhet të dhuroj dashuri për një minutë, për gjysmë ore, për një ditë, për një muaj etj. Ama unë e di se duhet të fal dashuri. Jam shumë e lumtur që e bëj këtë gjë. Unë dua ta bëj vazhdimisht këtë gjë”.

Isabell Allende

“Biblioteka banohet prej shpirtërave që dalin nga faqet e librave gjatë natës”

“Shkruaj atë që nuk duhet harruar”

“Sa më shumë jetoj, aq më e painformuar ndihem. Vetëm të rinjtë kanë një shpjegim për gjithçka”

“Pranoni fëmijët ashtu si pranojmë pemët – me mirënjohje, sepse janë një bekim – por mos kini pritshmëri apo dëshira. Nuk mund të presësh që pemët të ndryshojnë, ju i doni ashtu si janë”

“Nuk ka vdekje, bijë. Njerëzit vdesin vetëm kur ne i harrojmë”, më shpjegoi shkurt ime më, para se të ikte. “Nëse më kujton, unë do të jem me ty gjithmonë”

“Ne kemi vetëm atë që japim”

“Frika është e pashmangshme, këtë më duhet ta pranoj, por nuk mund ta lejoj që të më paralizojë”

“Nuk mund ta gjesh dikë, që nuk dëshiron të gjehet”

“Burri bën atë që mundet; gruaja bën atë që burri s’mundet ta bëjë”

“Fjalët nuk janë shumë të rëndësishme, kur dallon qëllimet”

“Ndoshta jemi në këtë botë për të kërkuar dashurinë, për ta gjetur dhe humbur, sërish e sërish. Me çdo dashuri, ne rilindim, dhe me çdo dashuri që merr fund, kemi një plagë të re. Unë jam e mbushur me plagë krenare”

“Ju jeni rrëfimtari i historisë tuaj, dhe ju mund të krijoni, ose jo, legjendën tuaj”

“Të shkruarit është një proces, një udhëtim në kujtesë dhe në shpirt”

“Kjo është për të qetësuar ndërgjegjen tonë, e dashur”, i shpjegoi ajo Blancas. “Por nuk i ndihmon të varfërit. Të varfërit nuk duan bamirësi; ata kanë nevojë për drejtësi” (Nga SHtëpia e shpirtrave)

“Nëse shkruaj diçka, kam frikë se do të ndodhë, dhe nëse dashuroj shumë, kam frikë se do ta humbas atë person; megjithatë, nuk mund të pushoj së shkruari, apo dashuruari…”

“Heshtje para se të lindësh; heshtje pasi vdes. Jeta është veçse zhurmë, në mes dy heshtjeve të padepërtueshme”. /bota.al/ KultPlus.com

“Telefonata e vdekjes”, zbulohet arsyeja se pse Diana ishte në Paris natën kur vdiq

‘Një reagim i ‘Tory’ kundër Princeshës Diana lidhur me fushatën e saj për minat e nxiti atë të merrte vendimin fatal për të vonuar kthimin në Britani dhe të vdiste.

Ish-shoferi dhe kujdestari i Diana, Colin Tebbutt tha se një grindje lidhur me thirrjen e saj për ndalimin e minave e bindi princeshën të qëndronte në Paris me të dashurin e saj Dodi Fayed më shumë se sa kishte planifikuar fillimisht.

Kjo vuri në lëvizje një zinxhir ngjarjesh që rezultuan në vdekjen e saj me Dodin dhe shoferin e tyre Henri Paul në një përplasje të tmerrshme në një tunel më 31 gusht të vitit 1997.

Tebbutt tha se ajo nuk do të ishte në kryeqytetin francez natën nëse nuk do të kishin ndodhur kritikat nga Tory.

36-vjeçarja pritej të mbërrinte përsëri në Londër në 28 Gusht 1997, por ajo mori një vendim të orës së 11-të për të zgjatur udhëtimin e saj me tre ditë pas polemikave mbi minat e tokës.

“Ajo nuk u kthye të enjten siç ishte planifikuar sepse Tories po e vizitonin përsëri për minat e tokës. Ajo u akuzua për përdorimin e fushatës për të rritur imazhin e saj, e cila ishte e keqe dhe e mërziti atë. Kështu që ajo na kontaktoi dhe tha se nuk i donte sherret që do ta prisnin në Mbretërinë e Bashkuar. Në vend të kësaj, ajo do të kthehej në fundjavë. Nëse ajo do të kthehej atë të enjte … mbase të gjithë do të ishim gjallë edhe sot”, tha ai.

Grindja kishte filluar janarin e kaluar kur Diana vizitoi Angolën dhe bëri thirrje për një ndalim të menjëhershëm ndërkombëtar të minave tokësore.

Tory Peter Viggers e akuzoi atë për injorimin e ‘argumenteve të sofistikuara’ dhe zhvillimin e një debati në nivelin e aktores franceze Brigitte Bardot në mbrojtje të maceve.

Grindja shpërtheu përsëri në fund të gushtit 1997 gjatë pushimeve të saj në Mesdhe me Dodi, 42 vjeç, pasi ajo dha një intervistë për një gazetë franceze. Diana u pyet për politikën e MB-së për minat tokësore, heqja e së cilës ishte ‘aq e dashur për zemrën e saj’.

Ajo thuhet se u përgjigj: “Ishte aq i pashpresë”, një referencë për Qeverinë Tory e cila humbi pushtetin në maj 1997. Ajo tha se besonte që administrata e re e Punës e Tony Blair “do të bënte punë të jashtëzakonshme”.

Tebbutt tha se kjo nxiti kritika të mëtejshme nga Tory që e bëri atë të vonojë kthimin në Britani.

Detaje të plota të bisedës së fundit të telefonit celular të Diana-s para se të vdiste zbulohen gjithashtu nga Daily Mail. Ajo ishte me mikun e saj të ngushtë, Richard Kay.

Kay tha: Ajo ishte pak e trazuar. Planet e saj kishin shkuar keq. Ajo ishte në ankth të shkonte në shtëpi për të parë djemtë e saj.

Ish-kreu i Scotland Yard zbuloi se si ai u detyrua të marrë në pyetje Princin Charles si dëshmitar mbi akuzat të një komploti për vrasje e Dianës.

Që nga gushti kur divorci i saj me Charles u finalizua, Diana, Princesha e Uellsit, nuk lejohet më ta quajë veten “Lartësia e saj Mbretërore”, duke mos qenë më anëtare e Familjes Mbretërore.

Lidhja e saj 2-vjeçare serioze dhe e ruajtur me kujdes me kirurgun e zemrës Hasnat Khan kishte përfunduar. Sado i dashur për Dianën, Khan e urrente vëmendjen në media.

Dodi Fayed, i cili ka ambicie për të qenë një manjat i Hollivudit, ishte më tolerant./TCH / KultPlus.com

Princi William kujton momentin kur mori lajmin e vdekjes së nënës

Princi William ishte vetëm 15 vjeç kur nëna e tij, Princeshë Diana, ndërroi jetë në një aksident tragjik në Paris. Së fundmi, princi ka rrëfyer momentin e vështirë kur mori vesh për ndarjen nga jeta të së ëmës.

“Skocia është burimi i shumë kujtimeve të lumtura. Por edhe më të trishtuarave. Isha në kështjellën e Balmoral kur më thanë se nëna ime ndërroi jetë. Ende i tronditur, po atë mëngjes gjeta një vend të shenjtë në shërbim në Crathie Kirk. Dhe në ditët e errëta të pikëllimit që pasuan, gjeta rehati dhe qetësi jashtë në Skoci. Si rezultat, lidhja që ndjej me Skocinë do të jetë gjithmonë e thellë”, është shprehur Princi William.

Ai ka shtuar se Skocia do të ketë gjithmonë një vend special në zemrën e tij dhe se aty ka shkuar që kur ka qenë një djalë i vogël.

Por përveç kujtimit të hidhur për nënën e tij, William ka treguar se në Skoci ka pasur edhe momentin më të bukur të jetës, njohjen me bashkëshorten e tij, Kate Middleton.

“Dhe përveç këtij kujtimi të dhimbshëm, aty kam dhe një moment shumë të lumtur. Sepse ishte këtu në Skoci, 20 vite më parë, kur u njoha për herë të parë me Catherine. Nuk ka nevojë ta them se qyteti ku takon gruan tënde të ardhshme mban një vend shumë special në zemrën tënde”, është shprehur Princi William. / Konica.al / KultPlus.com

Princi William kujton momentin kur mori lajmin e vdekjes së nënës

Princi William ishte vetëm 15 vjeç kur nëna e tij, Princeshë Diana, ndërroi jetë në një aksident tragjik në Paris. Së fundmi, princi ka rrëfyer momentin e vështirë kur mori vesh për ndarjen nga jeta të së ëmës.

“Skocia është burimi i shumë kujtimeve të lumtura. Por edhe më të trishtuarave. Isha në kështjellën e Balmoral kur më thanë se nëna ime ndërroi jetë. Ende i tronditur, po atë mëngjes gjeta një vend të shenjtë në shërbim në Crathie Kirk. Dhe në ditët e errëta të pikëllimit që pasuan, gjeta rehati dhe qetësi jashtë në Skoci. Si rezultat, lidhja që ndjej me Skocinë do të jetë gjithmonë e thellë”, është shprehur Princi William.

Ai ka shtuar se Skocia do të ketë gjithmonë një vend special në zemrën e tij dhe se aty ka shkuar që kur ka qenë një djalë i vogël.

Por përveç kujtimit të hidhur për nënën e tij, William ka treguar se në Skoci ka pasur edhe momentin më të bukur të jetës, njohjen me bashkëshorten e tij, Kate Middleton.

“Dhe përveç këtij kujtimi të dhimbshëm, aty kam dhe një moment shumë të lumtur. Sepse ishte këtu në Skoci, 20 vite më parë, kur u njoha për herë të parë me Catherine. Nuk ka nevojë ta them se qyteti ku takon gruan tënde të ardhshme mban një vend shumë special në zemrën tënde”, është shprehur Princi William. / Konica.al / KultPlus.com

Princi Harry rrëfehet rreth vdekjes së Dianas dhe varësisë nga droga

Princi britanik Harry ka thënë se nëna e tij, princesha Diana, është ndjekur deri në vdekje për lidhjen e saj me një person që nuk ishte i racës së bardhë dhe ishte frikësuar se historia e njëjtë do t’i përsëritej edhe me bashkëshorten e tij, Meghan Markle.

Duka i Sussexit këtë rrëfim e ka shpalosur në serinë e intervistave me Oprah Winfreynin për dokumentarin “The Me You Can’t See”.

Diana, princesha e Uellsit, ka vdekur në aksident trafiku në vitin 1997 përkrah producentit egjiptian Dodi al Faye, me të cilin ishte në lidhje për disa muaj.

Image

I biri i saj më i vogël ka thënë se ishin disa paralele me historinë kur ndoqi hapat e nënës dhe nisi lidhjen me një person të racës së zezë.

“Nëna deri në vdekje u ndoq derisa ishte në lidhje me dikë që nuk ishte i bardhë”, ka thënë princi Harry. “Shikoni se çfarë po ndodh tani. Dëshironi të flisni për historinë që përsëritet dhe nuk do të ndalet deri në vdekje. Kishte potencial që të humbisja një tjetër grua në jetën time. Ishte sikur lista po shkonte duke u zgjeruar. Krejt këto u krijuan nga njerëzit e njëjtë, modeli i njëjtë i biznesit dhe industria e njëjtë”, ka shtuar princi britanik, që tani jeton në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Harry ka pranuar se brenga e vetme ishte që kur nisi lidhjen me Meghanin nuk reagoi ndaj racizmit, por ka shtuar se më nuk pranon situata të tilla.

“Pendimi im i vetëm është që nuk reagova më herët gjatë lidhjes”, ka thënë Harry.

Ai gjithashtu ka ngritur akuza edhe ndaj Princit Charles, duke thënë se ai kishte pranuar se të gjithë anëtarët e familjes mbretërore duhet t’i heshtnin problemet.

“Kur ishim më të rinj unë dhe Williami, babai shpesh na thoshte se kështu më ka ndodhur mua, ashtu do të jetë edhe për ju”, ka thënë princi Harry.

“Kjo nuk ka kuptim. Për shkak se ju keni vuajtur, nuk do të thotë se edhe fëmijët tuaj duhet të vuajnë. Në fakt, duhet të ndodhë e kundërta”, ka shtuar ai. “Nëse keni vuajtur, duhet të bëni gjithçka që përvojat negative që keni përjetuar të mos i përjetojë edhe fëmija”.

Princi ka folur edhe mbi terapinë për këndellje nga ngjarjet e së kaluarës.

“Një prej mësimeve që kam marrë në jetë është se shpesh duhet të ktheheni prapa dhe të përballeni me situata të parehatshme me qëllim që të jeni në gjendje të këndelleni. Terapia më ka mësuar që të përballem me gjithçka. Për këtë shkak jam këtu tani”, ka thënë princi Harry.

Në intervistën e gjatë princi britanik ka folur edhe për pikëllimin nga vdekja e nënës; ndjenja e pashpresë që dështoi në mbrojtjen e saj dhe varësinë e tij në drogë dhe alkool për të tejkaluar pikëllimin për vdekjen e saj.

Ai foli edhe për problemet e tjera brenda pallatit mbretëror dhe për refuzimin e familjes për ta ndihmuar bashkëshorten kur ajo mendoi vetëvrasjen.

Harry ka thënë se terapia i ndihmoi që të thyente ciklin e problemeve”.

“Nëse nuk do ta bëja këtë terapi, do të humbja gruan me të cilën shihja duke kaluar pjesën e mbetur të jetës sime”, ka thënë princi Harry. /koha/ KultPlus.com

John Travolta kujton vallëzimin me princeshën Diana

John Travolta nuk do ta harrojë kurrë momentin kur ka kërcyer me princeshën Diana.

Në një moment ikonik, Diana dhe Travolta kanë kërcyer në Shtëpinë e Bardhë në vitin 1985 në një darkë e organizuar na ish-presidenti Ronald Reagan dhe zonja e parë, Nancy Reagan.

Këtë javë, aktori 67-vjeçar ka risjellë momentin e vallëzimit gjatë një interviste duke pranuar se ai nuk ishte i përgatitur për të vallëzuar me princeshën.

“Unë nuk e dija që do të ma kërkonin të vallëzoja me të. E kisha privilegjin e madh dhe nderin ta bëja dhe e mendova ‘është një arsye pse po e bëj këtë dhe unë duhet ta jap më të mirën’”, ka thënë ai. “Vallëzimi ishte shumë qejf”, ka shtuar ai.

Travolta ka thënë se kjo eksperiencë ishte si në përralla dhe do ta kujtojë shumë gjatë.

“Ne ishim në Shtëpinë e Bardhë, ishte mesnatë. Skena ishte si në ëndërr, e mora dorën e saj dhe e ftova për vallëzim”, ka thënë ai. / KultPlus.com

Letra e princit Philip drejtuar Dianës: Nuk mund ta imagjinoj dikë me logjikë të të lërë ty për Camillën

Princi Philip, i cili u nda nga jeta më 9 prill në moshën 99-vjeçare, ka pasur një marrëdhënie të veçantë me Princeshë Dianën, saqë kjo e fundit në letrat që shkëmbenin e quante “baba i dashur”.

Duka i Edinburgut është përpjekur shumë të shpëtonte martesën e Charlesit me Dianën.

Aso kohe, shtypi britanik shkruante se duke qenë se Diana kishte rrëmbyer zemrat e publikut, Charlesi ishte xheloz për këtë dhe nuk e ka ndihmuar aspak në depresionin pas lindjes dhe buliminë.

Në vend që ta ndihmonte, ai hidhej në krahët e Camillës (bashkëshortes së sotme). Nga ana tjetër, miqtë e Charlesit thoshin se Diana donte vetëm titullin mbretëror dhe se kishte një lidhje jashtëmartesore, informon abcnews.al.

Për të ndaluar këtë skandal mbretërore, Mbretëresha Elizabeth dhe Princi Philip telefonojnë çiftin duke i kërkuar të zgjidhin mosmarrëveshjet e tyre në Windsor Castle. Charlesi ishte i qetë, ndërsa princeshë Diana këmbëngulte për ndarje. Mbretëresha dhe burri i saj këshilluan çiftin të vazhdonin me një kompromis për të mirën e tyre dhe të të djemve të tyre.

Mbretëresha propozoi që të takohej përsëri të nesërmen, por Diana  preferoi të kthehej në Pallatin Kensington.  

Në këtë moment, princi Philip nisi t’i shkruante një seri letrash nuses së tij, për ta qetësuar.

Ai e qortoi për injorimin e takimit të dytë me mbretëreshën dhe përmes letrave u përpoq ta bënte të shihte gabimin e saj. Ai i shkroi hapur për “problemin Camilla”, dhe që nuk ishte kurrsesi dakord për lidhjen jashtëmartesore të djalit të tij.

Sapo mbërritën letrat e vjehrrit të saj, mbretëresha vrapoi për t’i hapur dhe për t’i lexuar me dy mikeshat e saj, Rosa Monkton, drejtoreshë në Tiffany në Londër dhe Lucia Flecca de Lima, gruaja e ambasadorit brazilian.

Lucia tha për atë periudhë: “Kur mbërritën letrat, hipëm në makinë dhe shkuam në ambasadë, u ulëm së bashku dhe lexuam çdo shkronjë”.

Në një nga letrat për nusen e tij, Duka i Edinburgut shkruante: “Nuk aprovojmë që asnjëri nga ju të ketë lidhje jashtëmartesore. Charles, në një pozicion të tillë, u tregua budalla duke rrezikuar gjithçka për Camillën. Ne kurrë nuk mund ta imagjinonim se do të të linte për të. Askush me logjikë nuk mund të të lërë ty për Camillën. Një gjë e tillë kurrë nuk ka kaluar në mendjet tona”.

Letrat e princit Philip drejtuar “Mbretëreshës së Zemrave” filluar nga qershori i vitit 1992 dhe vazhduan deri në dhjetor të atij viti. Duka i Edinburgut i shkruante nuses së tij çdo ditë dhe ajo i përgjigjej duke e quajtur atë “baba i dashur”. / KultPlus.com

Princ Charles i kishte thënë Lady Diana-s se nuk e donte, një ditë para dasmës

Një natë para dasmës përrallore, Princ Charles i deklaroi Princeshës Diana se ai nuk e dashuronte atë.

Të paktën kështu zbuloi Penny Thornton, një astrolog i Dianës, në dokumentarin e ri “The Diana Interview: Revenge of a Princess”, transmetuar të enjten në Mbretërinë e Bashkuar 25 vjet pas intervistës së saj të famshme në “Panorama” të BBC, shkruan PEOPLE, transmeton KultPlus.

“Një nga gjërat më tronditëse që Diana ndau me mua ishte se natën para dasmës, Charles i kishte thënë se ai nuk e donte”, tha Thornton. “”Unë mendoj se Charles nuk donte të hynte në dasmë me një premisë të rremë. Ai donte ta qartësonte me të dhe ishte shkatërruese për Dianën”.

“Ajo nuk donte të vazhdonte me dasmën pas atij momenti, ajo mendoi të mos merrte pjesë në dasmë”.

Gjatë intervistës së saj në vitin 1995 për BBC me reporterin Martin Bashir, Princesha Diana zbuloi se si ajo ashtu edhe Princi Charles ishin të përfshirë në afera gjatë martesës së tyre./ KultPlus.com

Aktorja australiane, Elizabeth Debicki në rolin e princeshës Diana në “The Crown”

Aktorja australiane, Elizabeth Debicki do të jetë në rolin e princeshës Diana, në dy sezonet e fundit të serisë së popullarizuar “The Crown”.

Debicki do t’u bashkohet aktorëve Jonathan Pryce dhe Imelda Staunton për dy sezonet e fundit të kësaj drame që trajton ngjarjet e lidhura me familjen mbretërore britanike dhe të cilën e transmeton Netflix, raporton BBC, transmeton KOHA.

“Është privilegj dhe nder që t’i bashkohem kësaj serie mjeshtërore, që më ka bërë për vete që nga episodi i parë”, ka shkruar Debicki në llogarinë e saj në Twitter. / KultPlus.com

Publikohet për herë të parë letra që Princeshë Diana e la për dy djemtë e saj

Një ish-shërbëtor i Princeshës Diana, së fundi ka publikuar një letër private të Princeshës që nuk është publikuar më parë, shkruan KultPlus.

“Unë i dua djemtë dhe shpresoj që farat e mbjella të rriten dhe të sjellin forcën, njohurinë dhe stabilitetin që është i nevojshëm”, thuhet në një fragment të publikuar.

Paul Burrell në postimin e tij sqaroi edhe arsyen se përse po e bënte publik mesazhin tani: “Janë fjalët e një dashurie të pakushtëzuar të një nëne dhe janë po aq të rëndësishme sot, sa ishin kur ajo i shkruajti ato mbi 24 vjet më parë.”

Vlen të ceket se së fundi familja mbretërore është përfolur shumë, pikërisht për faktin se Harry, djali i Princeshës së ndjerë, ka hequr dorë nga trashëgimia mbretërore.

Harry është shprehur se mania e paparacëve dhe mediave britanike për familjen e tij, i kujton atë që ndodhi me nënën e tij, dhe tha se ai po tërhiqet për të mbrojtur familjen. / KultPlus.com

https://www.instagram.com/p/B7yDcEVj9C-/

Lady Di, çrregullime mendore që nga fëmijëria

Princi Charles, sipas mendimit të shumë njerëzve, është fajtori kryesor për shkatërrimin e jetës së princeshës Diana. Sipas informacioneve më të reja, princesha qysh në moshën shumë të re vuajti nga një varg problemesh psikologjike.

Edhe pse gjithmonë dukej e lumtur, gjendja e saj mendore ishte larg ideales. Prapa dyerve të mbyllura dhe pa dritat e reflektorëve, Diana ishte një femër e dëshpëruar, e cila, sipas shkrimeve të fundit të tabloideve të huaja, kishte vuajtur nga një varg problemesh psikologjike që në moshë të re. Martesa me princin Charles u shkatërrua për shkak të tradhtisë së tij, por pyetja është nëse gjendja psikike e Dianës ka qenë e keqe qysh më përpara.

Ishte pikërisht tradhtia e Charles ajo që e shkaktoi shkatërrimin më të madh në jetën e Lady Di, dhe kjo u mësua kur u publikua biseda në të cilën ajo e pranoi se sa shumë e kishte goditur kjo atë, shkruan KOHA Ditore. Princesha e pranoi se ishte sëmurë nga bulimia: ‘Bulimia filloi disa javë pas fejesës sonë. Bashkëshorti im e vendosi dorën në bel dhe tha se jam trashur pak. Kjo theu diçka në mua. Fillova të mendoja për të dhe Camillën’, tha Diana në atë kohë, duke e shokuar publikun.

Image

Lidhja me Camille Parker Bowles filloi në vitin 1970, kur princi Charles dhe ajo u takuan në një ndeshje të polos. Por familja mbretërore vendosi që Camilla nuk ishte e përshtatshme për oborrin mbretëror. Charles dhe Camilla më vonë e ripërtërinë lidhjen e tyre pavarësisht faktit se ata të dy ishin të martuar.

Të gjitha këto reflektuan keq tek Diana. Menjëherë pas martesës, jeta mbretërore filloi ta ngufatë princeshën e re, dhe ajo më vonë e pranoi se për shkak të të gjithave kishte sulme paniku. ‘Nuk e kam pasur asnjë moment paqeje. Tabloidët shkruanin gjëra të tmerrshme për mua, bënin pyetje shumë personale dhe unë vetëm ecja nga një pritje në tjetrën. Nuk isha mjaft e pjekur për këtë lloj presioni publik ose për pritjet e familjes së re në të cilën kisha hyrë”, tha Diana.

Image

Përveç kësaj, jeta e vështirë e kësaj princeshe nuk filloi me martesë, por shkoi keq në fëmijëri. Prindërit e saj u shkurorëzuan kur ajo ishte vetëm 7 vjeç, dhe kjo thuhet se e kishte goditur shumë atë. Përveç kësaj, ajo u ndje e harruar dhe e pambrojtur, sepse prindërit e saj ishin të orientuar drejt vetes, Diana kishte vuajtur gjatë gjithë jetës së saj nga vetëbesimi i ulët dhe depresioni, i cili u shfaq për herë të parë në vitet e saj të adoleshencës. Meqë ishte vazhdimisht nën syrin vigjilent të publikut, Diana i fshehu problemet e saj psikike gjatë gjithë jetës së saj – gjë që vetëm sa i përkeqësoi ato./koha.net/ KultPlus.com

“Unë nuk i ndjek rregullat e sundimit… Unë drejtoj me zemër, jo me mendje”

“Unë nuk i ndjek rregullat e sundimit… Unë drejtoj me zemër, jo me mendje”

“Të gjithë duhet të vlerësohen. Çdo njëri prej nesh ka potencialin që të japë diçka në shkëmbim”

“Bëni një akt mirësie, pa pritur për shpërblim, e sigurt që një ditë dikush mund të bëjë të njëjtën gjë për ju”

“Më pëlqen të jem një shpirt i lirë. Disave nuk u pëlqen kjo, por kjo është mënyra se si unë jam”

“Dy gjëra qëndrojnë si guri: Mirësia në vështirësitë e tjetrit, kurajoja në vështirësitë tuaja”

“Secili prej nesh duhet të tregojë sa na intereson njëri-tjetri dhe gjatë këtij procesi duhet të kujdesemi për veten tonë”

“Njerëzit mendojnë se në fund të ditës një njeri është përgjigjja e vetme. Në të vërtetë, një punë që të përmbush është më e mirë për mua”

“Bëni vetëm atë që ju thotë zemra juaj”

“Jeta është thjesht një udhëtim”