‘The U.S. Sun’: Shqipëria një vend mahnitës dhe destinacioni më interesant i Europës

Edhe pse Shqipëria nuk është një destinacion shumë i njohur turistik në mesin e britanikëve, Riviera Shqiptare u ka lënë përshtypje pozitive turistëve që e vizituan këtë verë, sipas një artikulli të gazetares, Hope Brotherton të botuar në “The U.S. Sun”.

Plazhet e saj të bukura dhe çmimet e lira që ofrohen e kanë bërë atë një vend atraktiv dhe një destinacion për mijëra pushues nga e gjithë bota.

Një grup vajzash britanike përmes videove në rrjetet sociale kanë reklamuar bregdetin e paeksploruar të Evropës, i cili sipas tyre ofron pije të lira dhe madje shezllone falas.

Ato kanë postuar në rrjetin social Tik-Tok aventurën e udhëtimit mahnitës duke u surprizuar me bukuritë e Ksamilit dhe Rivierës Shqiptare.

Në mbishkrimin sipër videos shkruhej: “Ishim në një udhëtim në një resort plazhi në Shqipëri. Kemi shpenzuar 12 dollarë (9,50 £) për një shishe me vere të zonës të cilën e kemi shijuar gjatë relaksit në ujërat më të kthjellta të para ndonjëherë”.

“U relaksuam deri në perëndim të diellit dhe shijuam një drekë autentike mesdhetare për vetëm 10 dollarë (7,90 £)”, shkruajnë turistet britanike.

“Kudo që ecëm hasëm njerëz shumë miqësorë”, shkruajnë ato.

Videoja pati 600,000 shikime në platformën e medias sociale, ndërsa përdoruesit lanë komente të shumta.

Një lexues komentoi: “Kjo ka qenë përvoja ime shqiptare! Është absolutisht e nënvlerësuar, por shpresoj që të mbetet kështu”.

Një tjetër lexues shtoi: “Sapo e shtova këtë në listën time të dëshirave”, ndërsa një i tretë shkroi: “Jam shumë i interesuar të vizitoj Shqipërinë”./atsh/KultPlus.com

Sunshade umbrellas and deckchairs on the beautiful Ksamil beach, Albania.

“The Sun” sugjeron plazhet shqiptare si alternativa më fantastike për pushimet në Mesdhe

Gjiganti mediatik “The Sun” i ofron publikut britanik më të mirën e bregdetit shqiptar, duke u sugjeruar plazhet shqiptare si alternativa më fantastike për pushimet në Mesdhe.

Kryeministri Edi Rama ndau sot në rrjetet sociale artikullin e publikuar në ‘The Sun”, i cili i bën jehonë bregdetit shqiptar.

Sipas tij, “The Sun” promovon edhe lehtësinë e aksesit falë investimeve në infrastrukturë dhe së shpejti me aeroportin e Vlorës.

Ndërsa e cilëson Shqipërinë “Maldivet ekonomike të pazbuluara të Evropës”, “The Sun” e promovon atë si një pikë pushimesh që ka marrë shumë popullaritet për shkak të ofertave të lira dhe plazheve të bukura./atsh / KultPlus.com

‘The Sun’: Shqipëria vendi i ri i pushimeve verore në Evropë

Një vend i ri për pushime po rritet në popullaritet mes britanikëve, të cilët janë të mahnitur nga plazhet e tij të mrekullueshme dhe nga kostoja e lirë e jetesës, shkruan Ryan Gray për ”The Sun”.

”Vende si Spanja dhe Greqia kanë qenë ndër destinacionet e preferuara të britanikëve prej vitesh, por Shqipëria është anashkaluar prej kohësh, deri më tani.

Kërkimet për fluturime verore drejt kryeqytetit Tiranë janë rritur me rreth 77 për qind, krahasuar me vitin e kaluar dhe si destinacion Shqipëria është bërë gjithnjë e më e kërkuar gjatë muajve të fundit.

Ka disa avantazhe për të kaluar verën në Shqipëri.

Kushdo që kërkon pushime të lira, mund të befasohet këndshëm, kur i krahasohen ato me plazhet e zakonshme të verës në Mesdhe.

Mesatarisht, kostoja e jetesës në Tiranë është rreth 61 për qind më e ulët se në Londër.

Dhe në restorante dhe kafene, për krahasim, mund të merrni një litër birrë për rreth 1,5 paund.

Evan Day, nga motori i kërkimit të udhëtimeve Kayak, tha se “ka pasur një interes në rritje graduale për Shqipërinë në muajt e fundit, por tani po rritet me të vërtetë teksa po shkojmë në sezonin e verës”.

”Vendi ofron një histori të pasur dhe natyrë mbresëlënëse me male, pyje të dendur, ujëvara të bukura dhe Riviera Shqiptare ofron plazhe të gjata me det të kristaltë, kështu që ka diçka për çdo pushues. Dhe ndërkohë që vendet fqinje tërheqin shumë turistë, Shqipëria është ende relativisht e paprekur, e cila ka shumë përparësi”, thotë Day.

Një tjetër atraksion që mund të luajë një rol në tërheqjen e britanikëve është kultura ushqimore e vendit, e cila ofron një përzierje të shijeve mesdhetare dhe ballkanike.

Në fakt, Kayak e përshkruan ushqimin si një “përzierje të ushqimeve greke dhe italiane”, të cilat janë të preferuarat e mëdha mes pushuesve britanikë.

Vizitorët mund të hanë ushqime deti të freskëta ose mish të servirur me perime ose specialitete të tilla si tave kosi, byrek dhe gofte.

Riviera Shqiptare është një nga tërheqjet kryesore për vizitorët, me shtrirjen e vijës bregdetare përgjatë bregut nga Vlora në Ksamil, ku gjenden disa nga plazhet më të mira në Evropë.

Është vendi ku të gjithë vendasit shkojnë për pushimet e tyre verore me ujërat blu të kthjellët, mënyra e përsosur për t’u qetësuar në ditët me temperatura mesatare prej 27-31 gradë Celsius në korrik dhe gusht.

Shqipëria është një destinacion i mrekullueshëm për ata që pëlqejnë të rezervojnë në minutën e fundit, pasi Kayak rekomandon të rezervoni të paktën një javë më parë për të marrë një çmim nën mesataren për fluturimet.

Kostoja mesatare e një fluturimi ekonomik vajtje-ardhje nga Britania e Madhe në Tiranë gjatë verës është rreth 286 paund.

Ekziston vetëm një aeroport ndërkombëtar në Shqipëri dhe nuk ka fluturime të brendshme, kështu që vizitorët do të duhet të marrin parasysh udhëtimin me autobus, hekurudhë, taksi ose makinë me qira.

Madje, një vizitor i kohëve të fundit e përshkroi vendin si “Maldivet e Evropës” për shkak të plazheve të tij në një vizitë të fundit në Ksamil.

TikTok-erja e ashtuquajtur ”Thetravelmum” u mahnit gjithashtu nga sa lirë mundi të kalonte pushimet në vend.

Ajo tha se “kemi rezervuar një apartament qendror me dy dhoma gjumi për vetëm 190 paund për gjashtë netë. Është një bazë e shkëlqyer për të shijuar plazhet e shumta të bukura, por edhe për të eksploruar disa vende të mrekullueshme afër. Sapo kemi shpenzuar pesë paund në supermarket për të ushqyer pesë persona”.

Ky vend i panjohur pushimesh është vetëm tre orë nga Britania e Madhe./KultPlus.com

”The Sun”: Isha në Ksamil, në Maldivet e Evropës, dhe rashë në dashuri me atë vend

Një zonjë britanike ka përshkruar vizitën e saj në “Maldivet e Evropës” dhe arsyen pse ajo ra në dashuri me këtë vend, sipas gazeta e njohur britanike ”The Sun”.

”Për shumë njerëz, plazhet me rërë të bardhë dhe ujërat blu të pastër i bëjnë Maldivet një destinacion të rëndësishëm. Por, udhëtimi atje nuk është gjithmonë i lehtë.

Fluturimet janë të gjata dhe të shtrenjta, që do të thotë se njerëzit përfundojnë duke kërkuar alternativa më afër shtëpisë.

Megjithatë, një zonjë britanike dhe Tiktok-eri “The Travel Mum” zbulon se sa e lehtë është të udhëtosh diku me pamje të ngjashme, pa pasur nevojë të largohesh nga Evropa.

Në një video, ajo ka shpjeguar se si mund të shkohet në Ksamil, të cilit i referohet si “Maldivet e Evropës” dhe saktësisht se çfarë mund të presin vizitorët.

Pamjet e saj janë parë mbi një milion herë në Tiktok, ku ajo dhe familja e saj shihen duke shijuar plazhet me rërë me ujëra bruz si dhe perëndimin e diellit në ngjyrë portokalli të ndezur, nga ballkoni i hotelit.

Për më tepër, plazhi është shumë i qetë, që do të thotë se pushimet e saj dukeshin të qeta dhe relaksuese.

Njerëzit u mahnitën nga ajo që panë në video dhe thanë se do ta mendonin ta vizitonin vetë.

“Një vend që nuk e kisha menduar kurrë se do ta vizitoja. Do të shkoj të kërkoj më shumë në këtë vend”, shkroi një komentues.

“Duket një vend i mahnitshëm”, tha një tjetër.

Megjithatë, një komentues i tretë ishte i shqetësuar se sa i vështirë do të ishte udhëtimi atje.

“Si udhëtohet atje? A është e vështirë?”, tha ai.

Në një video tjetër, zonja shpjegoi se atje mbërriti shumë lehtë.

Ajo tha se “ne vazhdojmë të dëgjojmë për Maldivet e Evropës, kështu që le t’i shohim. Ka disa gjëra që duhet të bëjmë për të mbërritur deri atje dhe e para është të marrim një avion për në Korfuz”.

“Tani që jemi në Korfuz po i drejtohemi portit dhe marrim një traget për në Sarandë. Ne kemi rregulluar paraprakisht të marrim me qira një makinë, çmimi i së cilës na u ul 25%, deri në destinacionin tonë përfundimtar në Ksamil”, shton ajo.

Përveç vendpushimit dhe sa e thjeshtë ishte për të mbërritur deri atje, TikTok-erja ishte gjithashtu e kënaqur me atë se sa e përballueshme ishte gjetja e akomodimit, me vendndodhje të përshtatshme.

“Ne kemi rezervuar një apartament në qendër, me dy dhoma gjumi, për vetëm 190 paund për gjashtë netë. Është një vend i shkëlqyer për të shijuar plazhet e shumta të bukura, por edhe për të eksploruar disa vende të mrekullueshme aty pranë. Sapo shpenzuam pesë paund në supermarket për të ushqyer pesë persona”, shton ajo.

“Ne jemi absolutisht të dashuruar me Shqipërinë”, përfundon zonja britanike.

Për ata që nuk janë të interesuar të marrin një traget nga Korfuzi, ka një mënyrë edhe më të lehtë për të arritur në Ksamil nga Britania e Madhe.

Fluturimet janë më të shpejta se sa deri në ishujt Kanarie, pasi të duhen vetëm tre orë për të mbërritur atje.

Linjat direkte lidhin Shqipërinë me Londrën, Manchesterin, Birminghamin, Bristolin dhe Newcastle.

Dhe ky vend i panjohur pushimesh është vetëm tre orë larg Britanisë së Madhe./ atsh / KultPlus.com

Dua Lipa: Është koha të çlirohemi nga shtypja e mashkullit dhe të tregojmë anën tonë femërore

Kur bëhet fjalë për paraqitjet e saj në skenë dhe para kamerës, këngëtarja Dua Lipa nuk ka frikë asnjëherë të tregojë seksualitetin dhe feminilitetin e saj, transmeton KultPlus.

Tani këngëtarja e New Rules dëshiron që gratë e tjera të kenë besimin për të bërë të njëjtën gjë dhe të jenë krenare.

Britaniko-shqiptarja Dua, 27 vjeç, tha: “Si gra, ne kemi qenë të shtypura se si duhet të dukesh apo të jesh.Ne jemi shtyrë për një kohë të gjatë për të ndier vërtetë se kush jemi në të vërtetë dhe për të eksploruar anën seksuale dhe femërore të vetes.”

Dua, e cila sapo ka përfunduar një turne botëror dhe ka punuar, ndër të tjera, me Miley Cyrus, reperin Sean Paul dhe Kylie Minogue, beson se gratë për dekada nuk kanë pasur njohjen që meritojnë.

“Ne po ndërtojmë kështjellat tona, por jo domosdoshmërisht duke marrë njohjen që meritojmë.”

Megjithatë, pasi pa vëllain e saj Gjinin, 16 vjeç dhe motrën Rina, 21 vjeçe, e cila është një balerinë, modele, Dua beson se gjërat po ndryshojnë për mirë.

Ajo tha: “Brezat e rinj kanë një vështrim vërtet interesant për jetën. Mënyra se si ata mendojnë është shumë më e zhvilluar. Ndoshta është interneti ose mënyra se si ne kemi evoluar si njerëz. Është vërtet interesante dhe freskuese – dhe gjithashtu frymëzuese.”

Këngëtarja “Hotter Than Hell” ka arritur të qëndrojë e sigurt, pavarësisht se gjërat nuk shkojnë gjithmonë ashtu siç i kishte më herët në jetë.

Dua, e cila lindi në Londër në vitin 1995 nga prindër kosovarë-shqiptarë dhe u kthye për pak kohë në rajon si adoleshente, këtë javë iu dha shtetësia shqiptare për promovimin e vendit përmes muzikës dhe famës së saj.

Por tani ajo ka treguar refuzimin që pësoi si e re.

Duke treguar për herë të parë për refuzimin e një shkolle të skenës në Londër, këngëtarja tashmë fituese e çmimeve, e cila filloi të performonte në moshën pesë vjeçare, tha: “U regjistrova në një shkollë kënge dhe drame në Londër. Unë u refuzova, apelova dhe u refuzova përsëri. Isha si, ‘O Zot, pse po më ndodh kjo?’ Unë thjesht doja të këndoja. Më pëlqeu: “Unë mund të luaj violonçel, mund ta bëj këtë”. Ata ende nuk më donin. Unë thashë, “F***, ndoshta kjo nuk është për mua”.

Në moshën nëntë vjeç ajo filloi mësimet e këndimit në fundjavë në Shkollën e Teatrit Sylvia Young të Londrës – e cila gjatë viteve ka trajnuar yje, duke përfshirë aktorët Billie Piper dhe Daniel Kaluuya si dhe Spice Girl Emma Bunton.

Por Dua, e cila u rrit në West Hampstead të Londrës, me përjashtim të një kohe të shkurtër në Shqipëri, nuk u pranua në korin e shkollës në shkollën fillore Fitzjohn dhe i tha se “nuk mund të këndonte”.

Më në fund ajo gjeti famë pasi postoi këngë në YouTube, të inkurajuara nga babi Dukagjin, 53 vjeç.

Ajo këmbëngul se shijet e hershme të refuzimit e bënë atë më të fortë në planin afatgjatë.

‘DËSHTIMI ËSHTË PJESË E UDHËTIMIT’

Dua ka thënë: “Ato momente të refuzimit të shtyjnë të bësh kapërcim. Askush tjetër nuk beson në mua, kështu që unë duhet të besoj në mua dhe të vendos veten atje dhe të bëj diçka për të cilën jam vërtet, shumë e pasionuar.

“Dështimi është një pjesë e udhëtimit. Nëse ne vazhdimisht përpiqemi për përsosmëri, nuk do të arrijmë kurrë atje.”

Dua përfundoi turneun e saj botëror Future Nostalgia në kryeqytetin shqiptar, Tiranë, këtë javë pasi performoi një numër të madh 92 shfaqjesh të shitura.

Punë e vështirë, por ajo që me të vërtetë i pëlqen të bëjë kur ka kohë pushimi është të kthehet në rezidencën e saj prej 7 milionë funtesh në Londrën Perëndimore dhe të shohë miqtë.

Ajo tha: “Më pëlqen të shtrihem në divan dhe të ftoj miqtë e mi për të ngrënë darkë, për të pirë verë. Kur marr pak pushim, mendoj: “Çfarë mund të bëj? Ku mund të shkoj? Kë mund të shoh?””

Princesha e popit po rinovon shtëpinë e saj për të shfaqur një studio muzikore, pishinë, palestër dhe kinema.

Herë pas here ajo u jep fansave një paraqitje të shkurtër brenda bllokut, duke postuar foto në internet që zbulojnë një kuzhinë të mrekullueshme me plan të hapur dhe një banjë me shumë mermer.

Fashionistja gjithashtu duket se ka një dhomë të dedikuar vetëm për ruajtjen dhe shfaqjen e veshjeve të saj të famshme të përpunuara dhe shumëngjyrëshe.

Përveç një karriere të shkëlqyer në këngë, Dua sapo ka bërë debutimin e saj si aktore në filmin spiun Argylle, së bashku me një kast të listës A që përfshin Henry Cavill, Sam Rockwell, Bryan Cranston dhe Samuel L Jackson.

Ajo tha: “Ishte vërtet emocionuese. Por për mua janë hapa bebesh. Kjo është mënyra më e mirë për të zbuluar edhe veten, në vend që të hidheni në thellësi me diçka që nuk mund ta trajtoni plotësisht. Frika ime më e madhe do të ishte të merrja një rol vërtet të madh dhe të thosha, ‘Tani duhet të jem aktore dhe të ndjej të gjitha këto emocione në kamerë’.

“Aty ku nuk e kam arritur ende veten deri në atë pikë.”

Këngëtarja u përfol se kishte refuzuar Harry Styles.

Por ajo ka ndezur thashethemet për romancë kohët e fundit pasi u pa duke u puthur me drejtuesin e US Daily Show Trevor Noah, 38, në Nju Jork, pas asaj që shikuesit e përshkruan si një darkë “intime”.

Lidhja e fundit e njohur e Duas ishte me modelin amerikan Anwar Hadid, 23 vjeç, me të cilin ajo ishte në lidhje për dy vjet para se të ndaheshin dhjetorin e kaluar.

‘SINDROMI IMPOSTER’

Më në fund ata vazhduan rrugët e tyre të ndara pasi provuan gjithçka, nga bisedimet e krizës deri te pushimi.

Para Anwar-it, ajo ishte 5 vjet në lidhje me kuzhinierin britanik Isaac Carew, tani 36 vjeç.

Por ajo mendon se thyerja e zemrës mund të jetë krijimi i këngëve të shkëlqyera.

Dua, e cila ka qenë e sinqertë për jetën e saj në podcast-in e saj Dua Lipa At Your Service dhe podcast-in e saj iHeartRadio, tha: “Shumë herë frymëzohem kaq shumë nga artistë që kanë shumë vetë-dyshim ose errësirë. Unë them: “O Zot, a duhet të ndjej kaq shumë dhimbje që të jem e mirë në atë që bëj?”

“Kjo është ajo që ndonjëherë mendoj, ndonjëherë sindroma e mashtruesit mund të më bëjë më të mirën. Sidomos kur shkruaj.”

Gjithashtu e rëndësishme për të, kur punon me këngë, është të mbyllë burimet e mediave sociale.

Ajo shton për muzikën: “Ndërsa jeni duke e krijuar, argëtohuni me të. Është e frikshme vetëm kur është koha për t’u liruar dhe ju thoni: “Oh, a do ta pëlqejnë njerëzit?”

“Kështu ndihem për muzikën time. Ndërsa po e bëj, gjithçka është e mrekullueshme dhe jam në botën time, duke bërë diçka për të cilën jam krenare. Ju dëshironi të bëni diçka që nuk e keni bërë më parë dhe dëshironi të sfidoni veten, eksploroni këtë gamë të ndryshme. Mund të mbyll mediat sociale. Unë po e bëj për mua, po bëj diçka që dua.”

Babai kantautor i Duas ka marrë një rol menaxhues gjatë karrierës së saj – një marrëveshje me të cilën ajo lulëzon.

Ajo tha: “Është qesharake me prindërit, pavarësisht se sa vjeç jeni, nëse do të mund të ktheheshit përsëri me ta, ata do të ishin shumë të lumtur të të kishin. Babai im ka marrë më shumë një rol menaxhues me mua tani. Dhe unë absolutisht e dua atë. Mund të ketë momente kur është sikur, ‘Ky është babai im’. . . ’ por është gjithashtu dikush me të cilin punoj.”

Kjo punë përfshin qartë edhe përpjekjen për të ndihmuar në ndërtimin e besimit të fansave të saj të rinj adhurues. / KultPlus.com

Ed Sheeran po provon diçka të re përpos muzikës, fillon të merret me astronomi

Këngëtari britanik, Ed Sheeran, raportohet se ka shpenzuar një shumë të parave për të blerë një çantë speciale në mënyrë që të mund t’i shikojë ata çdo natë, duke filluar kështu të merret edhe me astronomi, përcjell KultPlus.

Artisti ka investuar në një kupolë observatori në kopshtin e tij të pasmë dhe e ka mbushur me pajisje moderne për hobin e tij të ri.

“Ed nuk ka shumë netë pushimi dhe do të ketë edhe më pak kur të shkojë në turne. Por kur e bën këtë, i pëlqen të jetë në gjendje të shikojë qiellin  natën. Ai i ka të gjitha pajisjet për të vëzhguar yjësitë dhe di një ose dy gjëra për të gjitha, gjë që mund të befasojë shumë njerëz”, tha një burim për tabloidin The Sun.

Ed nuk do të jetë në gjendje të përfitojë nga pajisjet e tij të reja astronomike për një kohë, pasi turneu i tij i ri fillon në Dublin pas dhjetë ditësh. /KultPlus.com

Vdiq në moshën 33 vjeçare, Tom Parker

Tom Parker, këngëtari 33-vjeçar i grupit të muzikës rok “The Wanted”, ka vdekur më 30 mars, pas luftës me kancerin në tru.

Shëndeti i këngëtarit ishte përkeqësuar shpejt në dy javët e fundit.

Parker, ishte bashkuar me shokët e grupit për turneun e tyre të fundit, më 17 mars, ndërsa gjendja e tij shëndetësore u përkeqësua pas përfundimit të këtij turneu.

“Të gjithë e vumë re se sa shpejt iu përkeqësua gjendja Tomit gjatë turneut, por ai nuk u pendua pasi me të vërtetë donte ta bënte këtë”, ka thënë një familjar i tij për “The Sun”.

Vdekja e Tomit u bë e ditur të mërkurën nga gruaja e tij Kelsey, me të cilën ai ka dy fëmijë.

“Me dhimbje në zemër ju njoftojmë se Tom vdiq paqësisht sot gjatë ditës. Ai ishte qendra e botës sonë dhe nuk mund ta imagjinojmë jetën pa buzëqeshjen dhe pa praninë e tij”, ka shkruar gruaja e tij, në Instagram.

Tom iu bashkua grupit “The Wanted” në vitin 2009. / KultPlus.com

Lista e plotë e 20 simptomave të Omicronit

Janë zbuluar 20 simptomat më të zakonshme të Omicron, ndërsa një studim i madh i COVID-19 regjistron shenjat që duhen pasur parasysh.

Simptomat më të raportuara të variantit me numër të madh të mutacioneve vijnë nga britanikët që janë goditur me këtë variant, shkruan The Sun.

Top 20 simptomat përfshijnë zërin e ngjirur, ndjesinë e marramendjes dhe të lodhjes.

20 simptomat kryesore të Omicron:

1.Dhimbja e kokës

2.Rrjedhja e hundës

3.Lodhja

4.Teshtitja

5.Dhimbje të fytit

6.Kollë e vazhdueshme

7.Zë i ngjirur

8.Të dridhura

9.Ethe

10.Ndjesia e trullosjes

11.Mjegull e trurit

12.Erë e ndryshuar

13.Dhimbje e syve

14.Dhimbje të pazakonta të muskujve

15.Vaktet e anashkaluara

16.Humbja e nuhatjes

17.Dhimbje gjoksi

18.Gjëndra të fryra

19.Ndjesi e keqe

20.Ndryshime në organizëm / KultPlus.com

“Unë jam një refugjate”, Rita Orës i vendoset pllakatë në shenjë mirënjohjeje në shkollën e saj fillore në Londër

Artistja shqiptare me famë botërore, Rita Ora, i ka bërë një vizitë shkollës së saj fillore në Londër.

Ajo është fotografuar e buzëqeshur pranë një pllakate, e cila është vendosur për nder të saj në murin e shkollës, shkruan The Sun.

Përveç emrit të saj me shkronja të mëdha, në pllakate shkruhet edhe: “Këngëtarja dhe aktorja iku nga lufta në Kosovë dhe studioi këtu pasi mbërriti në Britaninë e Madhe në vitin 1991”.

Rita e cila sot është 30 vjeçe ka një karrierë të suksesshme mbarë globale si këngëtare, aktore dhe modele.

Ajo shkrepi disa fotografi aty pranë pllakatës në shkollën fillore “St Cuthbert” në Londrën Perëndimore.

Anëtarja e jurisë së spektakleve “The Voice Australia” dhe “The Masked Singer” më pas vizitoi shkollën “Sylvia Young Theatre School”, në të cilën përfundoi shkollimin e mesëm. / KultPlus.com

“The Sun” sqaron mbiemrin e vërtetë të Rita Orës

Rita Ora është bërë një emër i famshëm falë zërit të saj të mahnitshëm – por jo shumë fansa e dinë që ajo ndryshoi mbiemrin e saj për një arsye të veçantë.

Emri i vërtetë i superyllit 30-vjeçar me famë globale është Rita Sahatçiu, shkruan mediumi britanik The Sun.

Rita ka lindur në Prishtinë, Ish-Jugosllavi (tani Kosovë), nga dy prindër me origjinë shqiptare.

Babai i yllit zbuloi se ai e ndryshoi mbiemrin në Ora pasi Sahatçiu ishte e vështirë të shqiptohej nga të huajt.

Babai i saj, Besnik Sahatçiu, raportohet se ishte pronar i një pijetoreje në Londër, ndërkohë që ka studiuar për ekonomi.

Ndërkohë, mamaja e saj Vera është një psikiatre që punon për NHS (Shërbimi i Shëndetit Kombëtar në MB) – ajo madje u thirr vitin e kaluar për të punuar në vijën e parë të frontit gjatë shpërthimit të pandemisë coronavirus.

Rita e kaloi vitin e parë të jetës së saj në një banesë të vogël në Kosovë para se prindërit e saj të iknin nga persekutimi dhe zhurmat e luftës dhe gjenocidit.

Për t’i shpëtuar kësaj, familja u shpërngul në Mbretërinë e Bashkuar kur ajo ishte një vjeçe.

Në prill të vitit 2020, Rita foli për “shpëtimin nga persekutimi” pasi familja e saj u bashkua me miliona shqiptarë të tjerë që ikën nga vendi gjatë një lufte një dekadëshe.

Shpjegimin e emrit të saj të plotë, Rita e bëri edhe vet së fundmi në një vlog për “Wired”, ku iu përgjigj pyetjeve më të shpeshta që fansat kanë kërkuar në Google.

Pyetja ishte “A është Rita Ora emri i vërtetë i saj?”, referuar faktit që shumë artistë ndërkombëtar i ndryshojnë emrat e tyre, duke vendosur një emërtim artistik, në mënyrë që fansat ta kenë më të lehtë shqiptimin e tyre.

“Është për të qeshur, secili më pyet për këtë, por vërtet është ashtu. Emri im i plotë është Rita Sahatçiu Ora”, ka thënë këngëtarja e lindur në Prishtinë.

Familja e artistes përndryshe ka prejardhje nga Peja, dhe mbiemri i tyre Sahatçiu vjen nga fakti që ishin të njohur si familje e vjetër që kultivonin zanatin e orëtarisë në Pejë – dhe kushërinjtë e Ritës në këtë qytet vazhdojnë edhe sot e kësaj dite ta bëjnë të njëjtën gjë. / KultPlus.com

Pas akuzave për “përvetësim kulturor”, The Sun shkruan për Rita Orën: Ajo është shqiptare e Kosovës

Rita Ora, sëfundi është akuzuar për ”përvetësim kulturor” pas disa imazheve ku shihet me stil flokësh afrikan, fotografi të cilat ishin realizuar në vitin 2015, mirëpo, pas këtyre akuzave, një nga mediat më të mëdha britanike, i ka kushtuar një artikull prejardhjes së Orës, shkruan KultPlus.

The Sun ka shkruar për prindërit e Rita Orës, për Kosovën e për atë se çfarë potencon Rita për vendin e saj.

Kush janë prindërit e Rita Orës?

Rita lindi më 26 nëntor të vitit 1990 nga prindërit Besnik dhe Vera Sahatçiu.

Babai i saj raportohet se ishte një pronar i pub-eve dhe më parë ka kryer studimet për ekonomi.

Ndërkohë, mamaja e saj Vera është një psikiatre që punon për NHS (Shërbimi i Shëndetit Kombëtar në Angli).

Njerëzit shpesh kanë komentuar se sa të ngjashme duken Rita dhe mamaja e saj.

Nga vjen Rita Ora?

Rita lindi në Kosovë, nga dy prindër me prejardhje shqiptare.

Ajo e kaloi vitin e parë të jetës së saj në një banesë të vogël në Kosovë para se prindërit e saj të largoheshin nga persekutimi i zhurmshëm i luftës dhe gjenocidit serb.

Kosova ishte atëherë pjesë e Jugosllavisë dhe diktatori brutal Slobodan Milosevic po fillonte shtypjen e tij ndaj shqiptarëve etnikë si familja e Ritës.

Për t’i shpëtuar kësaj, familja u largua në Mbretërinë e bashkuar kur ajo ishte në moshën një vjeçe.

Çfarë ka thënë Rita Ora për prejardhjen e saj?

Në prill të vitit 2020, Rita u tregua e hapur për temën e “luftës ndaj persekutimit”, pasi familja e saj iu bashkua miliona shqiptarëve të tjerë që shpëtuan nga vendi gjatë një lufte dekade.

Ajo gjithashtu ka thënë se e viziton Shqipërinë sa më shpejt që mundet, madje u emërua një ambasadore nderi e Kosovës në ambasadën e Londrës në vitin 2015.

Në vitin 2016, Rita pranoi gjatë një paraqitje në “Wendy Williams ‘Show” se ajo shpesh ngatërrohet nga njerëzit për shkak të ngjyrës së lëkurës së saj.

Prezantuesi i kishte thënë: “Mendova se ishe gjysmë e zezë dhe gjysmë e bardhë, apo diçka e tillë?”

Rita u përgjigj: “Të gjithë e bëjnë këtë zakonisht. Unë gjithashtu mund të jem. Por jo, unë jam shqiptare”. / KultPlus.com

The Sun shkruan për moskujdesin e Shaqirit: Shumë i kuq

Mediat angleze kanë “ngacmuar” Xherdan Shaqiri, pasi ai u kap nga paparacët në një jaht luksoz, në pushimet e tij verore në Ibiza.

Mesfushori i Liverpoolit vendosi të relaksohet në një festë, të cilën e ka shijuar në maksimum. Në një moment, Shaqiri shihet i rrethuar nga tri vajza.

Por, tabloidi britanik “The Sun”, është përkujdesur që të tallet me moskujdesin e futbollistit nga Zhegra.

The Sun shkruan se si Shaqiri ka harruar që të lyejë trupin për t’u mbrojtur nga dielli, transmeton KultPlus.

Tabloidi britanik shkruan se futbollisti shqiptar është bërë i kuq, ashtu si ngjyqrat e fanellës së Liverpoolit.

“Shumë i kuq. Shaqiri e harron kremin e rrezitjes teksa tregon se është djegur nga dielli duke pozuar në jahtin luksoz”.

Shaqiri momentalisht është në pushime, pasi me Liverpoolin u shpall kampion i Premierligës.

Ende nuk dihet nëse ai do të vazhdojë të qëndrojë te “të kuqtë”, apo do të bëhet me tjetër skuadër. / KultPlus.com

“The Sun”: Shqipëria, një Kroaci e re

Gazeta britanike “The Sun” ka botuar një artikull mbi dhjetë destinacionet më të mira në të gjithë botën për turizëm mes të cilave përmend edhe Rivierën Shqiptare.

“Nëse po kërkoni të filloni vitin me një aventurë të re, këtu janë disa sugjerime që do t’ju ndihmonin për udhëtimet tuaja,” shkruan gazeta.

Riviera Shqiptare

PSE ËSHTË E NJOHUR: Vendasit i kanë ruajtur me dinakëri për vete plazhet dhe gjiret e detit për dekada të tëra.

Por tani, Lonely Planet e ka quajtur vendin një destinacion të mirë për 2019. Mund të vini bast se është vetëm çështje kohe para se Shqipëria të bëhet një Kroaci e re.

ÇFARË PRESIN TURISTËT: “Njerëzit shpesh kanë një imazh të ashpër për Shqipërinë,” na tregon Tom.

“Prandaj, ata mbeten të befasuar kur shohin se sa idilik është ai vend”.

Në Drimadhë, vizitori ndjen shijen e parajsës shqiptare: hotelet e bukura dhe baret rreshtohen përgjatë rërës së bardhë, plazhit dhe detit si pastër si kristali.

Gjithashtu, Shqipëria në mënyrë të konsiderueshme ia kalon Greqisë dhe Italisë fqinjë kur është fjala për koston.

Vera nё Shqipёri ka temperaturat mё tё mira mbi 20°C, por edhe turmat më të mëdha për shkak të popullaritetit të saj në rritje.

Prandaj, provo tё vizitosh Shqipërinë në maj dhe shtator.

“Mundohuni të vizitoni Shqipërinë gjatë majit ose shtatorit për të shmangur turmat e mëdha për shkak të popullaritetit të saj në rritje”, përfundon “The Sun”/ata/ KultPlus.com

The Sun: Braktiseni Greqinë për Shqipërinë, është më lirë dhe po ashtu e mrekullueshme

Mund të kurseni para duke këmbyer pushimet në buzë të detit në Greqi me bregdetin Shqiptar, shkruan e përditshmja britanike “The Sun”.

“Bregdeti jonian i Shqipërisë është shumë pranë atij të Korfuzit dhe mund të arrihet lehtësisht që nga ishulli grek dhe plazhet e saj janë njësoj të mrekullueshme. Nëse dëshiron të krijosh varietet përse të mos vizitosh Shqipërinë?”, thekson gazeta në një artikull që i dedikohet destinacioneve alternativë, ndaj atyre popullore, për të kaluar pushime të mrekullueshme.

“Një avantazh i madh është fakti se është shumë më e lirë se sa fqinji, shumë i pëlqyer por i mbytur me turistë”, thuhet në këtë artikull.

“Një kriko kushton vetë 0,58 paund në Shqipëri kundrejt 1,8 paund në Korfuz, nuk po bëjmë shaka!”, përfundon “The Sun”./ ata

The Sun: Rita Ora dhe Dua Lipa në mesin e yjeve më glamuroze të mbrëmjes

E përditshmja britaneze “The Sun”, menjëherë pas natës së madhe të Brit Awards, ka publikuar një shkrim për dukjen e yjeve në tapetin e kuq. Kryetitulli i këtij lajmi është pikërisht te këngëtarja e famshme shqiptare, Rita Ora, shkruan KultPlus.

Rita Ora, në këtë shkrim vlerësohet për stilin e saj të veçantë me fustanin e bardhë që bëri që e gjithë vëmendja të kthehet tek ajo. Ndërsa, në këtë shkrim një vëmendje të veçantë i kushtohet edhe këngëtares tjetër shqiptare Dua Lipës, e cila mbrëmë u paraqit me një fustan të gjerë ngjyrë rozë.

“E shumë nominuara, Dua Lipa që në fillim tërhoqi vëmendjen në fustanin ngjyrë rozë nga tyli”, shkruhet në shkrimin e “The Sun”.

Po ashtu në ketë tekst një theks i veçantë bie tek trëndafili i bardhë, që simbolizon solidarizimin me viktimat e abuzuar seksualisht. Kampanja “Time’s up”, tashmë nënkupton një lëvizje të njohur që fillimisht u shfaq në Amerikë.

Dua Lipa, mbrëmë nga Brit Awards mori dy trofe me vete, pasi që fitoj çmimin si “Artistja më e mirë femër” dhe “Artistja debutuese”. Kurse Rita Ora dhuroi një performancë të mahnitshme të këngëve të saj të suksesshme.

Holly Willoughby, Maya Jama, Scarlett Moffatt, Aleesha Dixon, Jessie Ware përbëjnë listën e të komentuarve të tjerë në këtë shkrim. / KultPlus.com

“The Sun”, artikull të gjatë për koncertin e Rita Orës në Prishtinë

Gazeta britanike “The Sun” nuk ka lënë pa i kushtuar një artikull të gjatë këngëtares shqiptare me famë botërore, e cila të shtunën mbrëma performoi në Prishtinë.

Ardhja e Rita Orës në Kosovë dhe koncerti i mbajtur për nder të 10 vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës, ka bërë që “The Sun” ta japë një historik të shkurtër për jetën e këngëtares.

“Këngëtarja ishte ftuar të performojë në një koncert për ta shënuar 10 vjetorin e pavarësisë së shtetit ku ajo ka lindur. Ajo bashkë me familjen e saj ishin detyruar ta lëshojnë vendin për shkak të luftës, kur këngëtarja kishte më pak se një vjet. Teksa fliste para koncertit, 27 vjeçarja tha se “ka qenë një udhëtim i gjatë për të arritur deri këtu dhe mendoj se vendi im sapo ka nisur një rrugë të mrekullueshme për shtetin e vet”.Ylli që e la vendin në vitin 1991, mblodhi njerëzit në qendër të kryeqytetit, në Prishtinë ku edhe u mbajt koncerti”, shkruhet në artikull.

“The Sun” e përshkruar Ritën si shumë energjike në skenë.

“Në skenë ajo u tregua shumë energjike, duke kënduar hitet e saja, teksa të veshur kishte një kostum kuq e zi. Rita, e cila është në një lidhje me muzicientin Andrew Watt, atë ditë në Prishtinë ka takuar edhe kryeministrin Ramush Haradinaj”, thuhet në artikull.

Periudha e fundit ka qenë shumë e zënë për Ritën, meqë ylli është inkuadruar edhe në filmin Fifty Shades Of Grey, ku e luan rolin e motrës së Christian-it, e cila quhet Mia./ KultPlus.com