Albumi filmik i trilogjisë së The Lord Of The Rings votohet si më i miri (VIDEO)

Albumi filmik i trilogjisë The Lord Of The Rings është votuar albumi më i mirë filmik.

Ky album i bërë nga Howard Shore zuri vendin e parë në listën e 100 veprave muzikore filmike më të mira të përpiluara nga Classic FM.

Krijimi i Shoret mori mbi 10 mijë vota për t’u pozicionuar në vendin e parë, dhe fituesi u prezantua në këtë radio stacion nga prezantuesi Jonathan Ross./KlanKosova/KultPlus.com

“The Lord of the Rings: The Rings of Power” çmohet si “kryevepër”

Seriali i shumëpritur “The Rings of Power” ka marrë kritika pozitive nga kritikët e serialeve televizive. Shumë prej tyre vlerësojnë subjektin e tij, pamjen vizuele dhe kinematografinë.

Seriali “The Rings of Power” bazohet nga pjesë shtesë të romanit të J.R.R. Tolkien, të titulluar “The Lord of the Rings”. Ngjarjet në të ndodhin mijëra vite para atyre në serialet e romanet “The Hobbit” dhe “The Lord of the Rings”.

Ato zbulojnë tregimin që qëndron pas krijimit të unazave të pushtetit.

Kritikët mendojnë se ajo që kanë krijuar prodhuesit e këtij seriali, J.D Payne e Patrick McKay është madhështore.

Sipas tyre, atij nuk i mungon asgjë nga një kryevepër.

Në të u përfshinë një numër i madh aktorësh nga vende të ndryshme të botës.

Seriali “The Lord of the Rings: The Rings of Power” u zhvillua për shërbimin Prime Video./21Media/ KultPlus.com

Rikthehen librat e vjedhur të “The Lord of The Rings”

Një grup kopjesh të botimit të parë të librave të “The Lord of The Rings” që ishin vjedhur nga një dyqan bamirësie janë rikthyer.

St Richard’s Hospice në Worcester kishte raportuar vjedhjen në polici pasi librat u morën më 19 dhjetor.

Në një postim në mediat sociale, u tha se ata tani ishin kthyer në dyqan.

Tutje, falënderoi njerëzit për ndarjen e informacionit në lidhje me vjedhjen dhe për t’u siguruar që ata të ktheheshin.

Kopjet e “The Fellowship of the Ring”, “The Two Towers” dhe “The Return of the King” ishin mbajtur në një kabinet të mbyllur në dyqan, transmeton rtv21.tv

Dan Corns, drejtor komercial në St Richard’s, kishte thënë se kutitë e forta përmbanin tekst të botimit të parë nga viti 1954, por të gjitha u botuan në vitin 1957, ato nuk ishin shtypjet e para dhe vlerësohej se së bashku vlenin rreth 1500 funta.

St Richard’s Hospice mbështeti më shumë se 2,900 pacientë, anëtarë të familjes dhe njerëz të vdekur në Ëorcestershire me kosto funksionale prej 8.75 milion funta gjatë vitit të kaluar. / KultPlus.com

5 librat që shërbyen si frymëzim për të shkruar disa nga këngët tona të preferuara

Muzika dhe librat ndikojnë mjaft shumë në jetën tonë, por sa kanë ndikim këto dy të fundit te njëra-tjetra?

Më poshtë KultPlus ju sjell 5 librat që shërbyen si frymëzim për të shkruar disa nga këngët tona të preferuara: 

“1984”

Romani distopian nga shkrimtari George Orwell është një roman i mirënjohur që trajton tema të pushtetit, manipulimit dhe dhunës. Kjo vepër frymëzoi artistin e rokut, David Bowie. Pas përpjekjes së tij të dështuar për të krijuar një përshtatje muzikore të romanit, ai u frymëzu të shkruaj albumin e dashur ‘Diamond Dogs’. Albumi përmban këngë të titulluara “1984” dhe “Big Brother”, të dyja të lidhura drejtpërdrejt me librin.

“The Lord of the Rings”

“The Lord of the Rings” e J.R.R. Tolkien nuk është vetëm një roman dhe seri televizive e njohur, por edhe frymëzimi që qëndron pas këngës “Ramble On” të Led Zeppelin, ku përmenden disa nga termat e romanit brenda teksteve, ‘Mordor’, ‘Gollum’ dhe ‘The Evil One’.

“Romeo & Juliet”

“Romeo & Juliet” e Shekspirit, frymëzoi këngën ‘Love Story’ të Taylor Swift, këngë nga albumi ‘Fearless’. Ajo përdor të dy emrat e personazheve, Romeo dhe Juliet, në tekstet e saj dhe për fat të mirë kënga ka përfundim të lumtur!

“On The Road”

Vepra “On The Road”, e Jack Kerouac, frymëzoi albumin, ‘Teenage Dream’, nga Katy Perry, veçanërisht këngën, ‘Firework’.

“Perfume: The Story of a Murder”

“Perfume: The Story of a Murder”, ky roman fantastik historik ndjek kuptimet emocionale të aromave, përmes jetës së një jetimi në Francën gjatë shekullit të 18 -të. Nirvana ishte ajo që e përshtati këtë roman, në këngën e tyre “Scentless Apprentice”. / KultPlus.com

‘The Lord of the Rings’, seriali që pritet të thej rekordet e të gjitha kohërave

”The Lord of the Rings” pritet të thyejë rekord, si projekti më i kushtueshëm televiziv, pasi vetëm buxheti i sezonit të parë të këtij seriali filmik pritet të shkojë deri në 465 milion dollarë, përcjell KultPlus.

Kjo shumë e parave do të paguhet nga Amazon, ndërsa xhirimet do të zënë vend në Zelandën e Re dhe pritet të xhirohen pesë sezone të këtij serialit.

Producentët e serialit filmik parashikojnë se mund të thyejn edhe rekordet e shikimeve ngase priten risi dhe adrenalinë në episodat e radhës. / KultPlus.com

Vdiq aktori i “The Lord of the Rings”, Ian Holm

Aktori i njohur britanik, Ian Holm, që kishte luajtur rolin e Bilbo Baggins në filmat “The Lord of the Rings”, ka vdekur në moshën 88-vjeçare.

“Me mërzinë më të thellë mund të konfirmojmë se aktori Ian Holme ka vdekur këtë mëngjes në moshën 88-vjeçare”, ka njoftuar agjenti i tij në një njoftim për media.

Agjenti ka konfirmuar se Holm kishte sëmundjen e Parkinsonit.

Holm njihet edhe për rolin në “Alien” të vitit 1979.

Ai kishte fituar një çmim nga Akademia e Filmit në Britani e ka pasur edhe nominim në Oscar për rolin e Sam Mussabinit në filmin “Chariots of Fire” më 1982. /KultPlus.com

Yjet e “The Lord of the Rings” ribashkohen në ZOOM (VIDEO)

Kasti i “The Lord of the Rings”, janë ribashkuar të dielën në një takim përmes platformës virtuale, Zoom.

Ata janë kyçur dhe kanë komunikuar me njëri-tjetrin për gati një orë, në kuadër të serisë së bashkëbisedimeve të Josh Gad, të quajtur “Reunited Apart”.

Gjatë kohës së pandemisë, respektivisht karantinës, Gad i ka mbajtur njerëzit të zbavitur duke i bashkuar në bashkëbisedime virtuale yjet e filmave si “The Goonies”, “Back to the Future” dhe “Splash”.

Ndërkaq kësaj radhe Gad udhëhoqi bisedën mes Elijah Wood, Sean Astin, Billy Boyd, Dominic Monaghan, Orlando Bloom, Viggo Mortensen, John Rhys-Davies, Sean Bean, Liv Tyler, Andy Serkis, Hugo Weaving, Miranda Otto, Karl Urban, Sir Ian McKellen, regjisori Peter Jackson, kompozitori Howard Shore dhe bashkë-skenaristja Philippa Boyens.

“One Zoom to Rule Them All” u mbajt në përkrahje të organizatës bëmirëse që synon fundin e urisë së fëmijëve, “No Kid Hungry”.