“DoMore” fushata më e re kundër racizmit në Australi

Hugh Jackman dhe Margot Robbie janë në mesin e të famshmëve të shpallur ambasadorë të fushatës së re kundër racizmit, “DoMore”, e cila u lansua të mërkurën në Australi.

Sipas një komunikate për media, kampanja “DoMore” shërben si thirrje për të vepruar dhe që të gjithë australianët të jenë aleat në luftën kundër racizmit, transmeton Koha.

Videoja me titull “#DoMore to challenge rasicm” e publikuar së fundmi online, përfshinë mesazhe personale nga ambasadorët e kësaj fushate të tillë si: ylli i basketbollit Ben Simmons, aktorët Miranda Tapsell dhe Samara Weaving, ikona e tenisit Nick Kyrgios dhe të tjerë. Përmes saj, ata i adresohen në përgjithësi komunitetit australian.

Qëllimi i “DoMore” është që të shtohen diskutimet rreth racizmit në vend dhe ndikimin negativ që ky fenomen e sjellë në shoqëri. Po ashtu synim i tyre është inkurajimi i ndryshimeve pozitive përmes debateve dhe bashkëbisedimeve.

Video të reja do të publikohen çdo javë në uebfaqen e “DoMore”, përfshirë këtu intervista të cilët I dokumentojnë eksperiencat personale të australianëve nga prejardhje të ndryshme. Këto tregime synojnë të nxisin pjesëmarrje aktive të popullatës në emër të luftës ndaj racizmit. / KultPlus.com

Tre miliardë kafshë të vrara apo të zhvendosura nga zjarret në 2019-2020 në Australi

Rreth tre miliardë kafshë janë vrarë apo zhvendosur nga zjarret e pazakonta që përfshinë pyjet e Australisë në vitet 2019-2020, sipas një studimi të publikuar sot që flet për një prej katastrofave më të rënda të historisë moderne për faunën.

Ky studim i kryer nga disa universitete australiane thekson se 143 milionë gjitarë janë prekur nga kjo krizë, si dhe 2,46 miliardë zvarranikë, 180 milionë zogj dhe 51 milionë bretkosa. 

Kjo nuk është shifra e kafshëve të vrara, por perspektivat për ato që iu kanë shpëtuar flakëve janë shumë të tmerrshme, për shkak të mungesës së ushqimit, pemëve dhe mbrojtjes përballë grabitqarëve të tyre”, theksoi Chris Dickman, një prej autorëve.

Këto zjarre, të cilat ktheheshin çdo vit në fund të dimrit, por që ishin shumë aktiv për disa muaj në 2019-2020, shkatërruan 115 000 kilometra katrorë, ​​një zonë tre herë më të madhe se Holanda, duke shkaktuar edhe vdekjen e 30 personave.

Një studim i mëparshëm në janar vlerësoi numrin e kafshëve të vrara në zonat më të prekura në shtetet e Viktorias dhe Uellsit të Ri Jugor në një miliard.

“Studimi i publikuar është i pari që merr parasysh të gjitha zonat që janë djegur në Australi”, sipas Lily van Eeden nga Universiteti i Sidneit./ atsh/ KultPlus.com

Liqeni ngjyrë rozë, një nga mrekullitë australiane (FOTO)

Liqeni Rozë është një liqen me ujë të njelmët në rajonin Goldfields-Esperance të Australisë Perëndimore, njofton KultPlus.

Edhe pse historikisht uji në liqen ishte dukshëm rozë, që nga viti 2017 nuk kishte qenë rozë. Përqendrimi i kripës është jetik për ngjyrën rozë të Pink Lake, dhe Pink Lake mund të kthehet përsëri në të trëndafili pasi ndryshojnë kushtet.

Shtrihet rreth 3 kilometra në perëndim të Esperance dhe kufizohet në lindje me Autostradën e Bregut Jugor.

Dinamika se pse një liqen kthehet në rozë është mjaft komplekse. Ndryshimet e jashtme dhe kushtet e motit mund të ndikojnë në ngjyrën e liqenit.

Esperance’s Pink Lake ka humbur ngjyrën e tij rozë për shkak të ndryshimeve të kripës së shkaktuar nga aktiviteti njerëzor. / KultPlus.com

Nderohet vogëlushi që e humbi babain në zjarret që kanë kapluar Australinë

Djali i një zjarrfikësi vullnetar në Australi, është nderuar në emër të babait të tij i cili vdiq gjatë zjarreve të mëdha që kapluan Australinë, transmeton KultPlus.

Në fotografinë e postuar në rrjetet sociale, 1 vjeçari shihet me biberonin e tij në uniformën e zjarrfikësve, derisa merrte një medalje.

Babai i tij, Geoffry Keaton, 32 vjeç vdiq më 19 dhjetor pasi një pemë goditi kamionin e tij, duke bërë që ai të vdiste. Me të ishte edhe kolegu i tij 35 vjeçar, i cili vdiq gjithashtu.

Një fotografi tjetër tregonte djaloshin duke vendosur një mbishkrim në arkivolin e babait të tij, në të cilin kishte shkruar: ”Babi të dua nga këtu e gjer në hënë, dhe mbrapa.” Edhe kryeministri australian ishte pjesë e funeralit, bashkë me dhjetëra zjarrfikës që i dhanë lamtumirën bashkëpuntorit të tyre.

Keaton ishte një nga 3 zjarrfikësit e vrarë gjatë javëve të fundit, derisa zjarret kanë shkatërruar brigjet lindore të Australisëjë.  Dhjetëra njerëz kanë mbetur të vdekur, e mijëra shtëpi janë shkatërruar. Ndërsa kryeministri australian ka thënë se këto zjarre pritet të vazhdojnë edhe më tej./gazetametro.net/ KultPlus.com

Rita elegante, yll i mbrëmjes në Australi

Këngëtarja Rita Ora, ka qenë një prej emrave më të njohur që mori pjesë në ndarjen e çmimeve muzikore “Aria Awards” në Sidney të Australisë.

28-vjeçarja shkëlqeu me elegancën e saj gjatë parakalimit në tepihun e kuq të një prej netëve më të rëndësishme në industrinë muzikore të Australisë.

Gjatë ceremonisë ajo performoi disa prej këngëve që ka realizuar së fundmi./ KultPlus.com

Restoranti i pazakontë australian, me tavolinat e mbuluara me bari

Vizitorët e një restoranti në Melburn të Australisë, kanë mbetur të hutuar me tavolinat e tarracës, që ishin të mbuluara me bari.

Megjithëse shtresat që kishin dhe përfund, nuk do të mbetnin gjatë mbi ato hapësira, ato qëndruan gjatë nëpër llogaritë e rrjeteve sociale, transmeton Telegrafi.

Shumë njerëz u shprehën të habitur me pronarët e këtij restoranti të çuditshëm australian, pse zgjodhi këtë formë dekorimi.

“Pak bukë, si dhe anash një copë bari” si dhe “po që se dua të ha mbi bari, do të shkoja në park” ishin dy prej komenteve të shumta.

Në anën tjetër, shumë njerëz pyetën për nivelin e higjienës, si dhe nëse qëndrojnë gotat si duhet në atë hapësira.

Kohë më parë, janë bërë virle mënyrat e pazakonta të shërbimeve. Kuzhinierët gjenin forma të ndryshme, duke për të mos përdorur pjatat e zakonshme.