Vepra e Banskyt shitet me çmim rekord

Një pikturë në vaj, e artistit misterioz britanik Banksy, një parodi e një kryevepre të Claude Monet, u shit në një ankand në londër të mërkurën për afro 10 milionë dollarë amerikanë.

E ky është çmimi i dytë më i lartë i paguar në një ankand për një vepër të artistit misterioz, transmeton TCH.

Vepra në vaj, “Show me the monet”, një risjellje moderne e klasikes së Monet, “The Water Lily Pond”, u shit për 9.8 milionë dollarë në shtëpinë e ankandeve Sotheby’s, pas një beteje ofertash.

Sotheby tha se ishin pesë koleksionues të vendosur për ta shtënë në dorë veprën që i luftuan me njëri tjetrin duke e çuar çmimin përfundimtar përtej atij të parashikuar.

Shitja vjen një vit pasi një pikturë e Banksyt, që paraqiste parlamentin britanik që në vend të deputetëve kishte shimpanze, theu rekordin e artistit të rrugës duke kapur një vlerë prej afro 13 milionë dollarësh. Asokohe, vepra e 2009, ndezi një betejë 13 minutëshe mes 10 ofertuesve të ndryshëm. / KultPlus.com

Banksy humbet logon e famshme “Hedhësi i luleve”

Artisti britanik, Banksy ka humbur të drejtën e logos dalluese të grafitit të tij të famshëm “Hedhësi i luleve”, sepse anonimiteti i tij do të thotë se ai nuk mund të identifikohet zyrtarisht si autor i tij.

Ky gjykim nga Zyra e Pronës Intelektuale të Bashkimit Europian (EUIPO), me qendër në Spanjë, ka të bëjë me një nga veprat më të famshme të Banksy-t, që u shfaq në një mur në Jeruzalem në vitin 2005.

“Është e qartë se kur Banksy paraqiti kërkesën në BE për logon, ai nuk kishte ndërmend ta përdorte veprën për të tregtuar mallra ose për të ofruar shërbime”, tha EUIPO, në vendimin e tij.

“Problemi i paraqitur nga të drejtat e Banksy-t mbi veprën “Hedhësi i luleve” është i qartë: mbrojtja e të drejtave të tij të pronësisë intelektuale do të kërkonte që ai të humbiste anonimitetin e tij, gjë që do të dëmtonte karakterin e tij, prandaj ai nuk mund të identifikohet si pronari i qartë i punëve të tilla”, specifikon teksti, transmeton KultPlus.

Vepra përfaqëson një protestues të maskuar, që bëhet gati të hedhë një tufë lulesh. / KultPlus.com

Artisti Basnky financon një anije për të shpëtuar refugjatët që po tentojnë të ikin në Evropë

Artisti Banksy ka ndihmuar për financimin e një misioni sekret për të shpëtuar refugjatët që po tentojnë të hyjnë në Evropë përmes Afrikës Veriore.

Një raport nga Guardian ka treguar se artisti enigmatik nga Bristol ka financuar një jaht gjigand me ngjyrë pink të ndezur, i cili tashmë ka shpëtuar 89 njerëz.

Anija është nisur në mënyrë sekrete në mision më 18 gusht nga Burriana, në Spanjë, ku ka vazhduar për detin Mediterranean, një grup refugjatësh kanë kërkuar azil. Shumica e tyre që ishin në rrezik për jetë u shpëtuan, përfshirë këtu katër fëmijë, raporton Guardian, transmeton KultPlus.

Anija është emëruar sipas feministes franceze Louise Michel, ka një ekipë me aktivistë që vijnë nga Evropa, të cilët edhe më parë kanë marrë pjesë në operacione të ngjajshme.

Pia Klemp, një aktiviste gjermane e drejtave të njeriut dhe kapitene e anijes, ka qenë e involvuar në disa misione të tilla dhe e cila ka shpëtuar shumë jetëra në det përgjatë vitesh, ka treguar për Guardian, për marrëveshjen e Banksy-t për projektin.

Në mes të viteve 2016 dhe 2018 ajo ka komanduar dy anije shpëtuese në Mediterranean, të cilat shpëtuan 14.000 emigrant nga mbytja dhe puna e saj ka marrë vëmendjen e artistit.

Ajo kishte marrë një email, të cilin në fillim e kishte menduar si shaka, në të cilën asaj i shkruante Banksy.

“Përshëndetje Pia, kam lexuar për ty nëpër gazeta. Ti tingëllon shumë ‘cool’. Unë jam një artist nga Anglia dhe kam bërë disa punime për krizën e migrimit. Natyrisht, nuk mund të mbajë paratë nga këto punime. A mund të i përdorësh për të blerë ndonjë anije? Të lutem më njofto, Banksy”.

Klemp tregoi që Banksy e mbështeti financiarisht këtë projekt, pa u përzier në operacione. Ajo tha se planët për kërkim të mëtutjeshëm dhe operacione të shpëtimit, do të vazhdojnë në bredetine lebanez, prej ku janë dërguar emigrantët dhe refugjatët e kampeve të Libya.

Anija është duke tentuar të gjejë një vend në të cilin pasagjerët mund të zbarkojnë. / KultPlus.com

Banksy dhuron piktura për të mbledhur fonde për një spital në Betlehem

Banksy ka dhuruar një seri pikturash në një ankand të radhës bamirësie që do të mbledhë para për një spital në Betlehem, Palestinë.

Piktura trepjesëshe, e titulluar “Mediterranean sea view 2017”, vlerësohet se do të shitet midis 800,000 deri 1.2 milion funte, raporton “DazedDigital”, transmeton KultPlus.

E punuar në vitin 2017, vepra me pamje nga deti Mesdhe 2017 paraqet jelekët dhe gomat e shpëtimit në një peizazh të stilit të shekullit XIX duke krijuar skena të errëta, ironike që komentojnë krizën e refugjatëve.

Vepra e artit u krijua fillimisht për hotelin “Walled Off” të Banksyt në Bregun Perëndimor – i njohur si hoteli me “pamjen më të keqe në botë” – ku ka qenë e shfaqur për tri vitet e fundit, së bashku me disa prej veprave të tjera artistike politike të Banksyt, të shoqëruara me muzikën e “Massive Attack”.

Të gjitha të ardhurat nga pikturat e vajit, kur të dalin në ankand në “Sotheby’s” më 28 korrik, do të shkojnë drejt ndërtimit të një njësie të re, një ndërtese të re dhe për blerjen e pajisjeve për rehabilitimin e fëmijëve për BASR (Bethlehem Arab Society for Rehabilitation).

Në muajt e fundit, Banksy ka dhuruar gjithashtu një pikturë në një spital në Southampton, duke i bërë homazhe personelit mjekësor në mes pandemisë me koronavirusin. / KultPlus.com

Fshihet vepra ndërgjegjësuese e artistit Bansky

Vepra e fundit e artistit Banksy në një tren në Londër, është fshirë nga punonjësit.

Vepra e sipërmendur përmbante mesazhe për koronavirusin.

Me anë të saj ai kërkonte të ndërgjegjësonte njerëzit që të mbanin maska dhe doreza, për tu mbrojtur kështu nga virusi.

Agjencia e Transportit që fshiu veprën u shpreh se e vlerëson punën e artistit, por e fton të bëjë art në një vend më të përshtatshëm. / KultPlus.com

Banksy “pushton” metronë e Londrës me grafite për koronavirusin

Artisti i njohur i grafiteve, Banksy, në veprën e tij të fundit ka trajtuar temën e koronavirusit.

Ai është parë të ketë bërë grafitë në metronë e Londrës me mesazhe rreth përdorimit të maskës në këtë kohë pandemie, transmeton KOHA.

Artisti enigmatik ka postuar një video në llogarinë e tij në Instagram ku shihet duke pikturuar “minjtë e tij të famshëm” duke teshtitë me tërë fuqinë brenda trenit.

Në llogarinë e tij në Instagram ai ka shkruar, “If you don’t mask you don’t get (Nëse nuk maskoheni nuk e kuptoni)”.

Ai gjithashtu e bën të qartë se beson se secili që nuk bart maskë po rrezikon të shpërndajë koronavirusin, në një video të shkurtë që përfundon me mesazhin, “I get locked down – but I get up again (mbyllem – por ngitem sërish)”. /KultPlus.com