Nesër në TKK mbahet leximi skenik i dramës “Era” së autores Albana Muja

Nesër në skenën e vogël të Teatrit Kombëtar të Kosovës do të mbahet leximi skenik i dramës “Era” së autores Albana Muja, përcjell KultPlus.

Me fillim nga ora 14:00, “Erën” do ta lexojnë aktorët si: Fatlume Bunjaku, Labinot Lajçi, Mirsad Ferati dhe Ekrem Sopi.

“Era” është njëra nga fitueset e vitit të kaluar në “Konkursin për Dramë Origjinale Shqipe Katarina Josipi”.

Ky event është mbështetur nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve. / KultPlus.com

Shfaqja kamertale “Pronë e lanun mbas dore” mbërtheu publikun me një performancë fantastike

Në Teatrin e Fakultetit të Arteve është dhënë premiera e shfaqjes kamertale “Pronë e lanun mbas dore” nën regjinë e Iliriana Arifit dhe me performancën e aktoreve Fatlume Bunjaku dhe Fiona Gllavica, shkruan KultPlus.

Në thelb të dramës një aktshe, janë dy vajzat Vili dhe Toma rreth së cilave vërtitet e gjithë ngjarja. Ato janë të vendosura në një hekurudhë të trenit, ku takohen rastësisht dhe miqësohen. Vili që luhet nga Fatlume Bunjaku, është vajzë e çuditshme. Ajo i rrëfen të kaluarën Tomës që e luan Fiona Glavica, lumturinë që dikur kishte në familje dhe zbrazëtinë e madhe që e ka kapluar atë nga vdekja e së motrës Elvirës. Motra e saj Elvira, kish qenë dikur atraksion i burrave, ajo kish flirtuar me disa të tillë, Albertin, Inspektorin dhe tani ndodhej në pushimin e të vdekurve, në varr.

Në bisedë e sipër, ato zbulojnë se kishin pasur mësuese të njëjtë por që të dyja e kanë ndërprerë mësimin prej kohësh dhe tani vërtiten pa ndonjë qëllim të caktuar. Krejt çka do Vili, është t’i ngjaj së motrës dhe të ketë edhe ajo dashuriçka me burrat, të cilët thotë se ka aftësi t’i mahnisë. Përmes një dialogu të çiltër, dhe një performance fantastike, aktoret Bunjaku dhe Gllavica kanë arritur t’i jetësojnë karakteret e veprës dhe ta mbajnë të mbërthyer publikun e pranishëm. Kah fundi, ato përqafojnë njëra-tjetrën duke shikuar qiellin e zbardhur dhe duke pritur trenin, zhurma e të cilit ndihet në sfond, që lajmëron ardhjen e tij.

Këto personazhe janë të skalitura aq bukur nga dramaturgu i famshëm amerikan Tennessee Williams, i cili ka fituar shumë çmime të rëndësishme, mes tyre edhe Çmimin për Letërsi nga Universiteti St. Louis, derisa në vitin 1979 (katër vjet para vdekjes) ai u fut në The American Theater Hall of Fame.

Aktoret Fatlume Bunjaku dhe Fjolla Gllavinca, u shprehën të entuziazmuara për shfaqjen të cilën e konsiderojnë si sukses të tyre dhe me interesimin e publikut të pranishëm në skenën e Teatrit të Fakultetit të Arteve.

Shfaqja u përkrah nga Minstria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. /Bujar Meholli / KultPlus.com

Fatlume Bunjaku: Roli i Emës erdhi në momentin e duhur

Me skenar dhe regji të Ardit Sadikut “Mali i harrum”, është filmi i cili sapo ka përfunduar xhirimet në Shqipëri, shkruan KultPlus.

Aktorët që kanë zbritur deri në Theth për ti dhënë formë këtij filmi të metrazhit të gjatë janë në përbërje të: Xhevat Qorraj, Fatlume Bunjaku, Agron Shala, Kastriot Shehi, Merita Gjyriqi, Agron Disdari, Igballe Qena… Dhe pikërisht këta aktorë nga Kosova dhe Shqipëria, nëpërmjet karaktereve të tyre, të cilët, nga regjisori Ardit Sadiku janë përzgjedhë me qëllim të jetësimit të skenarit sa më mirë, pasi që, skenari ishte shkruar në dialektin geg, dhe sipas regjisorit Sadiku, piwrkisht pwr kwtw fakt, aktorët e këtij filmi vijnë nga Veriu i Shqipërisë dhe Kosova.

Sadiku ka shpjeguar se në këtë film bëhet fjalë për një të moshuar në pension, që e gjen vetën jashtë shtëpisë së tij nga djali tij i papunë. “Pasi e humbë pronën mbështetet te vajza edhe te dhëndri. Ata udhëtojnë në Alpe, ku e ka dhëndrri një shtëpi, në një përpjekje që të gjejë paqe dhe për të pushuar pak nga problemet, por ja që as aty nuk gjejnë dot paqë, sepse ndodhin shumë të papritura”, ka shpjeguar mbi temën e këtij filmi regjisori Ardit Sadiku, të cilit i është përshtatur mjaftë mirë edhe ambienti i fshatit Theth.

Mirëpo, në këtë film që ka për bazë një temë sociale, aktorja kosovare Fatlume Bunjaku, duket ta ketë pas rolin më të rëndësishëm në karrierën e saj, pasi që është filmi i parë që i është besuar një rol kaq i madh, ai i Emës.

Bunjaku e cila tashmë ka dëshmuar vetën në disa role të rëndësishme në teatër dhe në filma të shkurtë, këtë rol e konsideron tejet të vecantë, pasi që, sipas saj, roli i Emës ka arritë të ngjallë përjetimin e rolit, qysh në leximin e parë të skenarit.

“Gjërat dhe emocionet që perjeton Ema në film, unë personalisht nuk i kam përjetuar deri më tani në jetën reale, dhe kjo ndoshta ka qenë e bukura, sepse më është dhënë mundësia të gjurmoj, të zbuloj e të mësoj shumë se deri ku mund të shkoj një femër apo dhe vetë qenia njerzore”, ka thënë Bunjaku.
Duke e vlerësuar temën e filmit, rolin e saj, mesazhin që bartë dhe krejt përkushtimin maskimal të ekipit, ajo është shprehur të jetë optimiste për këtë projekt.

Pavarësisht se konsiderohet të jetë roli më i madh i saj, Bunjaku ka thënë për KultPlus se ajo cdo rol që merr i jep mundësi që të piqet edhe më shumë si aktore.

“Mirëpo, roli i Emës mendoj që erdhi në momentin e duhur, dhe nëse kam bërë punë të mirë në këtë projekt, shpresoj që të më hapë dyert edhe për projekte tjera filmike”, ka thënë Bunjaku, e cila ka vlerësuar përvojën që ka marë nga kolegët e tjerë në film, sidomos nga Xhevat Qorraj, i cili edhe e bartë rolin e babait të saj në këtë film.

Kurse regjisori Ardit Sadiku krejt në fund ka thënë se ky projekt ka pasë sfidat e veta, pothuajse si cdo projekt tjetër filmik. Kurse për temën që ka përzgjedhë për këtë film, Sadiku ka thënë se është fokusuar në një rrëfim social, pasi që, i bëjnë përshtypje njerëzit dhe problemet e tyre, sikurse edhe pamundësia e tyre për të marrë vendime, pasiguria ekonomike…Regjisori Sadiku jeton në Los Angeles kurse ky film është iniciativë e tij private./KultPlus.com