Bajdenët festojnë Halloween-in, Jill bëhet si macja e tyre Willow (FOTO)

Presidenti amerikan, Joe Biden dhe zonja e parë, Jill Biden, hynë në frymën e Halloween-it teksa mirëpritën një grup fëmijësh me fat në Shtëpinë e Bardhë për mashtrim të hënën.

Ndërsa presidenti nuk kishte veshur një kostum, Dr. Biden u vesh si kafsha shtëpiake e çiftit, macja Willow, me një fustan gri, veshë maceje, një hundë dhe mustaqe dhe një bisht, transmeton klankosova.tv.

Përpara shpërndarjes së ushqimeve, Dr. Biden lexoi nga libri për fëmijë ”Ten Pumpkins Spooky on the South Lawn”.

Leximi vazhdoi me temën e mbrëmjes ”Hallo-READ!”, të cilën zonja e parë e zgjodhi si një mjet për të nxjerrë në pah përrallat dhe personazhet e famshme letrare, tregimet e fantazmave dhe atë që Shtëpia e Bardhë e përshkroi si “drithërima drithëruese e leximit”.

Pas historisë, presidenti dhe zonja e parë mirëpritën studentët e shkollave publike lokale dhe fëmijët, ku morën karamele dhe libra në dyert e Shtëpisë së Bardhë./KlanKosova/KultPlus.com

Si u bënë kungujt simbol i festës së Halloween-it

“Nata e Shtrigave” më 31 tetor, në shumicën e vendeve, festohet si Halloween. Ndërsa kisha e ka karakterizuar këtë praktikë si pagane, të rinjtë në mbarë botën po shijojnë shumë kunguj dhe maskat.

Halloween është një nga festat më të preferuara të fëmijëve dhe të rinjve, kryesisht për shkak të veshjeve dhe ëmbëlsirat që ndahen atë natë. Megjithatë, shumë veta nuk e dinë se si filloi kjo festë dhe pse është kaq popullore sot.

Fillimi i festës së Halloweenit daton që nga shekulli i pestë, kur keltët e lashtë festuan zotin e Diellit dhe zotin e Vdekjes. Më 1 nëntor, ata shënuan fillimin e vitit të ri.

Keltët besonin se atë natë të vdekurit lanë varret e tyre dhe ecnin mbi tokë, dhe për të shmangur ndeshjen me ta, krijuan një zhurmë të madhe dhe u mbuluan me maska të frikshme.

Besohet gjithashtu se të vdekurit po vinin pas ushqimit, kështu që ata mbetën në shtëpitë e tyre, duke lënë fasule ose patate dhe një qiri të ndezur.

Si u bënë kungujt simbol i festës?

Zakoni i hedhjes së kungullit për Halloween daton nga shekulli i 16-të, dhe bazohet në legjendën irlandeze të imagjinatës dhe farkëtarit me emrin Jack.

Jacku ishte një pijanec, i cili pëlqente të bënte shaka të hidhura me njerëzit, dhe pastaj e mashtroi edhe vetë djallin, transmeton ksp. Ai e tërhoqi djallin në majë të pemës dhe ngriti shpejt kryqe rreth pemës pas të cilës nuk mund të zbriste.

Ai e bëri atë të premtonte se nuk do të merrte shpirtin e tij kur të vdiste dhe vetëm atëherë e la të zbriste nga pema. Kur Jacku vdiq, djalli e mbajti premtimin dhe nuk e lejoi të shkonte në ferr. Për shkak të kësaj, Jacku u gjykua në përjetësi për t’u endur në errësirën mes qiellit dhe ferrit ndërsa mbante një bisht, pasi ishte ushqimi i tij i preferuar në jetë.

Meqenëse ishte errët dhe Jacku nuk e dinte se ku po shkonte, ai iu ankua djallit, i cili i dha atij zjarrin e ferrit. Jacku mori gacat dhe i vendosi në bisht për të ndriçuar shtegun në errësirën e përjetshme.

Në fakt, irlandezët nuk kishin kunguj dhe zakonet e gdhendjes së tyre shfaqen vetëm kur ata emigruan në Amerikë.

Në atë kohë, ata hanin patate dhe perime të tjera të ngjashme për të mbrojtur veten nga Jacku, i cili mund të endej në botën e njerëzve të zakonshëm në natën e Halloweenit.

Nata e Shtrigave u përhap nga Amerika në pjesë të tjera të botës, dhe kjo festë shënohet viteve të fundit edhe në Kosovë.

Gjithkush që dëshiron të ketë një maskë origjinale të një makthi duhet t’i kushtojë vëmendje sa vijon: Maska më e popullarizuar për gratë është një magjistare dhe burrat janë më së shumti vampirë. Ata janë të ndjekur nga një pirat, një kloun, një grua mace dhe një djall, ndërsa fëmijët maskohen si princeshë, magjistare, Spider-Man dhe pirat. / KultPlus.com

Festa e Halloween, si e kremtonin shqiptarët më parë këtë ditë

Çdo Tetor zonat më të frekuentuara të kryeqytetit, marrin një tjetër pamje. Merimanga, skelete dhe kunguj vendosen në hapësira të ndryshme, detaje që lajmërojnë ardhjen e festës së Halloween-it më 31 Tetor.

Edhe në kulturën e lashtë të shqiptarëve, sot gati e panjohur për një masë të gjerë, të parët nderonin të vdekurit. Kungulli sigurisht nuk ishte simbolikë e këtij riti, por ishte ushqimi dhe pastrimi i varreve.

“Ne gjejmë edhe në traditën shqiptare që sot është nata e të shumtëve”, tha Olsi Lelaj, kërkues shkencor, Instituti i Antropologjisë.

“Përgjithësisht këto lloj festash kanë elementin pagan”, u shpreh Ardit Bido, Drejtor i Përgjithshëm i Arkivave.

Ndërsa parada dhe maskimi frikshëm, për të cilën është i njohur Halloween, ngjason me karnavalet që janë mbajtur në Shqipëri qysh para regjimit komunist, siç ishin ato të Korçës, Shkodrës, dhe Tiranës edhe pse fare pak të njohura.

Rrënjët Halloween i ka lidhur me këtë arealin krishter”, tha Lelaj.

Kanë qenë traditat shqiptare në këtë drejtim, pavarësisht se brezi i ri normalisht është më i amerikanizuar”, u shpreh Bido.

Në zona dhe periudha të ndryshme, që lidheshin më së shumti me besimet e komuniteteve janë mbajtur ceremoni të ndryshme që ndryshe njihet si lidhja me botën e përtejme.

Por edhe pse e lashtë, vetëm tanimë kjo festë po përqafohet nga ta rinjtë, fëmijët dhe nxënësit që në këtë ditë shkojnë në shkolla të maskuar. Por shumë ka ndryshuar që nga fillesat e kësaj feste që tashmë bëhet në masë të gjerë vetëm për t’u argëtuar./Tv Klan/ KultPlus.com

Si u bënë kungujt simbol i festës së Halloweenit

“Nata e Shtrigave” më 31 tetor, në shumicën e vendeve, festohet si Halloween. Ndërsa kisha e ka karakterizuar këtë praktikë si pagane, të rinjtë në mbarë botën po shijojnë shumë kunguj dhe maskat.

Halloween është një nga festat më të preferuara të fëmijëve dhe të rinjve, kryesisht për shkak të veshjeve dhe ëmbëlsirat që ndahen atë natë. Megjithatë, shumë veta nuk e dinë se si filloi kjo festë dhe pse është kaq popullore sot.

Fillimi i festës së Halloweenit daton që nga shekulli i pestë, kur keltët e lashtë festuan zotin e Diellit dhe zotin e Vdekjes. Më 1 nëntor, ata shënuan fillimin e vitit të ri.

Keltët besonin se atë natë të vdekurit lanë varret e tyre dhe ecnin mbi tokë, dhe për të shmangur ndeshjen me ta, krijuan një zhurmë të madhe dhe u mbuluan me maska të frikshme.

Besohet gjithashtu se të vdekurit po vinin pas ushqimit, kështu që ata mbetën në shtëpitë e tyre, duke lënë fasule ose patate dhe një qiri të ndezur.

Si u bënë kungujt simbol i festës?

Zakoni i hedhjes së kungullit për Halloween daton nga shekulli i 16-të, dhe bazohet në legjendën irlandeze të imagjinatës dhe farkëtarit me emrin Jack.

Jacku ishte një pijanec, i cili pëlqente të bënte shaka të hidhura me njerëzit, dhe pastaj e mashtroi edhe vetë djallin, transmeton ksp. Ai e tërhoqi djallin në majë të pemës dhe ngriti shpejt kryqe rreth pemës pas të cilës nuk mund të zbriste.

Ai e bëri atë të premtonte se nuk do të merrte shpirtin e tij kur të vdiste dhe vetëm atëherë e la të zbriste nga pema. Kur Jacku vdiq, djalli e mbajti premtimin dhe nuk e lejoi të shkonte në ferr. Për shkak të kësaj, Jacku u gjykua në përjetësi për t’u endur në errësirën mes qiellit dhe ferrit ndërsa mbante një bisht, pasi ishte ushqimi i tij i preferuar në jetë.

Meqenëse ishte errët dhe Jacku nuk e dinte se ku po shkonte, ai iu ankua djallit, i cili i dha atij zjarrin e ferrit. Jacku mori gacat dhe i vendosi në bisht për të ndriçuar shtegun në errësirën e përjetshme.

Në fakt, irlandezët nuk kishin kunguj dhe zakonet e gdhendjes së tyre shfaqen vetëm kur ata emigruan në Amerikë.

Në atë kohë, ata hanin patate dhe perime të tjera të ngjashme për të mbrojtur veten nga Jacku, i cili mund të endej në botën e njerëzve të zakonshëm në natën e Halloweenit.

Nata e Shtrigave u përhap nga Amerika në pjesë të tjera të botës, dhe kjo festë shënohet viteve të fundit edhe në Kosovë.

Gjithkush që dëshiron të ketë një maskë origjinale të një makthi duhet t’i kushtojë vëmendje sa vijon: Maska më e popullarizuar për gratë është një magjistare dhe burrat janë më së shumti vampirë. Ata janë të ndjekur nga një pirat, një kloun, një grua mace dhe një djall, ndërsa fëmijët maskohen si princeshë, magjistare, Spider-Man dhe pirat. / KultPlus.com

Kostumet më të mira të të famshëmve për Halloween deri më tani

Ndërsa Halloween është ende disa javë larg, për disa persona festimi zgjat gjatë gjithë muajit.

Kjo ndodh veçanërisht kur je një personazh i famshëm që në mënyrë të pashpjegueshme ndjen nevojën për t’u veshur jo me një, as dy, por afërsisht pesë kostume të Halloween të hartuara në mënyrë të ndërlikuar, transmeton KultPlus.

Dhe tani që festat, premierat dhe tapetat e kuq janë përsëri duke ndodhur, ne kemi pritshmëri të mëdha për përmbledhjen e këtij viti të kostumeve të famshëm.

Më poshtë ua sjellim personazhet që morën vëmendje deri më tani:

Hayley Kiyoko

Hailey Bieber

Kourtney Kardashian

Jamie Lee Curtis

Lisa Rinna

Kathy Hilton

Dekoret më interesante dhe më të frikshme për shtëpi për Halloween (FOTO)

Gjithkush ka një mendim të ndryshëm kur bëhet fjalë për dekorimet e Halloween, por një gjë është e sigurt: të gjithë i duam!

A jeni nga ata njerëz që ripërdorin të njëjtat zbukurime çdo vit dhe besojnë se janë aq të mira sa kurrë më parë, apo doni të ‘përmirësoni’ lojën tuaj të dekorimeve?

Epo, nëse 2020 nuk do të na siguronte mjaft ide të frikshme, asgjë nuk do të bënte!

Për vitin 2020, njerëzit po e çojnë lojën e dekorimit të Halloween në një nivel krejt të ri, dhe dekorimet për këtë vit janë diçka tjetër!

Më poshtë gjeni një listë të disa prej dekorimeve më qesharake, më të rëndësishme dhe më kreative të Halloween për këtë vit. / KultPlus.com

Si u bënë kungujt simbol i festës së Halloweenit

Nata e Shtrigave më 31 tetor, në shumicën e vendeve, festohet si Halloween. Ndërsa kisha e ka karakterizuar këtë praktikë si pagane, të rinjtë në mbarë botën po shijojnë shumë kunguj dhe maskat.

Halloween është një nga festat më të preferuara të fëmijëve dhe të rinjve, kryesisht për shkak të veshjeve dhe ëmbëlsirat që ndahen atë natë. Megjithatë, shumë veta nuk e dinë se si filloi kjo festë dhe pse është kaq popullore sot.

Fillimi i festës së Halloweenit daton që nga shekulli i pestë, kur keltët e lashtë festuan zotin e Diellit dhe zotin e Vdekjes. Më 1 nëntor, ata shënuan fillimin e vitit të ri.

Keltët besonin se atë natë të vdekurit lanë varret e tyre dhe ecnin mbi tokë, dhe për të shmangur ndeshjen me ta, krijuan një zhurmë të madhe dhe u mbuluan me maska të frikshme.

Besohet gjithashtu se të vdekurit po vinin pas ushqimit, kështu që ata mbetën në shtëpitë e tyre, duke lënë fasule ose patate dhe një qiri të ndezur.

Si u bënë kungujt simbol i festës?

Zakoni i hedhjes së kungullit për Halloween daton nga shekulli i 16-të, dhe bazohet në legjendën irlandeze të imagjinatës dhe farkëtarit me emrin Jack.

Jacku ishte një pijanec, i cili pëlqente të bënte shaka të hidhura me njerëzit, dhe pastaj e mashtroi edhe vetë djallin, transmeton ksp. Ai e tërhoqi djallin në majë të pemës dhe ngriti shpejt kryqe rreth pemës pas të cilës nuk mund të zbriste.

Ai e bëri atë të premtonte se nuk do të merrte shpirtin e tij kur të vdiste dhe vetëm atëherë e la të zbriste nga pema. Kur Jacku vdiq, djalli e mbajti premtimin dhe nuk e lejoi të shkonte në ferr. Për shkak të kësaj, Jacku u gjykua në përjetësi për t’u endur në errësirën mes qiellit dhe ferrit ndërsa mbante një bisht, pasi ishte ushqimi i tij i preferuar në jetë.

Meqenëse ishte errët dhe Jacku nuk e dinte se ku po shkonte, ai iu ankua djallit, i cili i dha atij zjarrin e ferrit. Jacku mori gacat dhe i vendosi në bisht për të ndriçuar shtegun në errësirën e përjetshme.

Në fakt, irlandezët nuk kishin kunguj dhe zakonet e gdhendjes së tyre shfaqen vetëm kur ata emigruan në Amerikë.

Në atë kohë, ata hanin patate dhe perime të tjera të ngjashme për të mbrojtur veten nga Jacku, i cili mund të endej në botën e njerëzve të zakonshëm në natën e Halloweenit.

Nata e Shtrigave u përhap nga Amerika në pjesë të tjera të botës, dhe kjo festë shënohet viteve të fundit edhe në Kosovë.

Gjithkush që dëshiron të ketë një maskë origjinale të një makthi duhet t’i kushtojë vëmendje sa vijon: Maska më e popullarizuar për gratë është një magjistare dhe burrat janë më së shumti vampirë. Ata janë të ndjekur nga një pirat, një kloun, një grua mace dhe një djall, ndërsa fëmijët maskohen si princeshë, magjistare, Spider-Man dhe pirat. / KultPlus.com

Këtë Halloween, Cineplexx sjell event të veçantë me çmim biletash vetëm 3€

Edhe këtë vit, për festën e Halloween më 31 Tetor, Cineplexx organizon event të veçantë, ku do të shfaqen 3 super-filma horror me çmim special prej 3 EUR.

Cineplexx do të jetë një destinacion fantatstik për ditën e Halloween. Me një çmim special të biletave (3,00 Eur) dhe dekorime të frikshme në korridor, kinemaja do të jetë vend perfekt për fansat e filmave horror dhe festës së Halloween në përgjithësi.

Këtë event, Cineplexx ka vendosur të risjellë në shfaqje 3 filma horror, 2 prej të cilëve u shfaqën më herët gjatë vitit, ndërsa super-horrori spanjoll, 32 Malasana Street, do ta ketë premierën këtë javë.

Këta janë 3 filmat të cilët do të mund ti shihni në Cineplexx këtë Halloween:

1. 32 Malasana Street

Filmi flet për një familje e cila shpërngulet në një shtëpi të re për të jetuar ëndrrën e një qyteti të madh. Por asgjë nuk është si ata mendojnë, sepse në atë shtëpi, ëndërrat shëndërrohen në ankthe.

2. The Invisible Man

Kur ish i dashuri abuzues i Cecilias vetëvritet dhe i lë asaj të gjithë pasurinë e tij, ajo nis të dyshojë se vdekja e tij është një rreng. Ndodhi të rastësishme e vdekjeprurëse bëjnë që Cecilia të përpiqet të provojë se ajo po përndiqet nga një person që askush nuk mund ta shikojë. The Invisible Man mbetet një nga filmat më të mirë dhe më të suksesshëm horror të vitit 2020.

3.Fantasy Island

Një përshtatje e serialit të famshëm horror të viteve 70, rreth një resorti magjik në ishull. Filmi flet për një grup të rinjsh të cilët shkojnë për pushim në një resort në ishull, por pushimi i tyre shëndërrohet në një makth.

Ky event do të fillojë të shtunën, më 31 Tetor nga ora 18:00, ndërsa biletat për këtë event mund ti bleni çdo ditë prej orës 15:00 në kinema, ose përmes aplikacionit që tashmë është i lansuar dhe gjindet për shkarkim në të dy platformat, IOS dhe Android. Listën e plotë të orareve të filmave për këtë event por edhe për ditën në vijim, mund ta gjeni në faqen e Cineplexx (fjalën Cineplexx e lidhni me këtë linkun këtu: https://www.cineplexx-ks.eu/filma/programi-i-filmave/ )

Për shkak të pandemisë, Halloweeni do të duket ndryshe këtë vit

Halloweeni, që njihet si festa që tradicionalisht bashkon amerikanët për dashurinë ndaj ëmbëlsirave dhe kostumeve, do të duket ndryshe këtë vit, për shkak të pandemisë.

Përderisa familjet merren me traditat e kësaj feste, kompanitë komerciale shitëse do duhet t’i përshtaten gjendjes së krijuar. Këto janë disa nga pikat se si do të duket Halloweeni këtë vit:

Ëmbëlsirat

Pandemia e COVID-19 po bën një ndryshim në traditën e festimeve këtë vit. Është një zhgënjim për fëmijët dhe shitësit e ëmbëlsirave. Për kompanitë që shesin ëmbëlsira, si për shembull Hershey, Halloweeni është sezoni më profitabil për shitje ndërsa si pasojë e pandemisë, ka marrë një goditje të rëndë ekonomike.

Për t’i rritur shitjet dhe për t’i mbajtur klientët e interesuar, përgatitjet rreth Halloweenit përfshijnë vendosjen e paketimeve speciale, me disa dhurata, duke u përqendruar kryesisht në pako familjare dhe duke zgjatur sezonin e shitjeve.

Kompanitë që merren me shitjen e ëmbëlsirave të Halloweenit duhet të jenë optimiste për një sezon të mbarë. Kështu thotë David Steinberg, bashkëthemelues i Zeta Global, një kompani që merret me marketing. Ai për CNN ka thënë se konsumatorët vazhdojnë të blejnë ëmbëlsira sepse po i shohin si “komoditet”, derisa qëndrojnë të mbyllur në shtëpi.

Kostumet

Koleksioni “Spirit Halloween”, që njihet për numrin e madh të kostumeve, është përgatitur për festimin e Halloweenit në formë jo-tradicionale. Kompania ka ndërruar strategjinë e saj si shkak i pandemisë, duke u bërë kreative me ofrimin e mënyrave të reja të veshjes, si për shembull shitja e rrobave “online”.

“Ne parashikojmë që do të ketë klientë të shumtë dhe shitje në nivelin e vitit të kaluar”, ka thënë Erin Springer, menaxher i lartë në “Spirit Halloween”.

Ai ka shtuar se shitjet e kostumeve janë akoma në rritje, ndërsa fëmijët janë të ngazëllyer.

“Prindërit nuk duan t’i zhgënjejnë fëmijët, veçanërisht pas një viti të vështirë që kanë mësim nga shtëpia”, ka shtuar Springer.

Të blesh apo të mos blesh

Pandemia e koronavirusit ka rritur numrin e blerjeve në internet online, duke e zvogëluar kontaktin mes njerëzve, ndërsa është bërë një nga format më të përhapur gjatë vitit 2020.

Përgjatë përgatitjeve për Halloween, “Lowe”, kompania që merret me shitje, ka thënë se përpos shitjeve, kanë menduar t’u japin klientëve karamele dhe kunguj falas.

Kjo kompani thotë se synon t’i përdorë këto rrethana në favor të saj, duke i mbajtur klientët aktivë dhe të blejnë tek ta.

Kompania Party City ka përpiluar librin e lojërave për festimet virtuale, në shtëpi dhe festime me makinë. Drejtori i saj, Brad Weston, ka thënë se kompania po punon në zhvillimin virtual të saj, duke krijuar planifikime sesi të festohet Halloweeni në mënyrë virtuale, pa kontakte fizike mes njerëzve.

Sidoqoftë, pandemia e koronavirusit ka ndikuar edhe në zvogëlimin e punëtorëve dhe mbylljen e shumë dyqaneve që merren me shitjen e këtyre lloj kostumeve. Në vitin 2019, “Party City”, kishte 275 dyqane të hapura për Halloween, ndërsa gjatë këtij vitit do i ketë vetëm 25. / KultPlus.com

‘Këtë Halloween vishni fëmijët tuaj si super heronj të vërtetë’

Halloween që në Kosovë njihet si “Nata e Shtrigave” e ka filluar të marrë përmasa të mëdha, është festa më popullore në Shtetet e Bashkuara, pas Krishtlindjeve.

“Halloween” është nata mes 31 tetorit dhe 1 nëntorit që festohet kryesisht në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, por që kohëve të fundit ka filluar të përhapet me të madhe edhe në Evropë, prej nga e ka edhe burimin.

Tashmë kjo festë më tepër përngjan me karnavalet se sa me zakonet e mëhershme. Shenja dalluese e Halloween-ve është kungulli, e cila e ka prejardhjen në ShBA. Por arsyeja e përdorimit të kungullit me vrima me pamje të jashtme të frikshme dhe njëkohësisht të bukur rrjedh gjithashtu nga koha e Keltëve.

Kosova në vitet e fundit ka nisur që ta festojë këtë datë në mënyrë më të theksuar ku të rinjë e fëmijë maskohen me veshje interesante duke u munduar që të paraqesin një identitet sa më të frikshëm

Në Kosovë, kjo natë shënohet më datë 31 tetor dhe duke qenë afër kësaj date, Center for Equal Opportunities – CEO – Qendra e cila merret me barazinë gjinore dhe të drejtat e grave, ka drejtuar një mesazh drejt qytetarëve, që këtë Hallloween t’i veshin fëmijët si super heronj të vërtetë. Si shembull kanë marrë disa nga gratë më të forta në vend dhe botë. Nënë Teeza, Majlinda Zeka, Uta Ibrahimi, Greta Thunberg, Frida Kahlo, Malala Yousafzai, Margaret Thatcher, Rosa Parks janë shembull ideal për fëmijët tuaj. / KultPlus.com

Heidi Klum mbretëreshë e Halloween (FOTO)

Tashmë duket se është pranuar nga të gjithë që askush nuk e merr Halloween më seriozisht se Heidi Klum, për sa i përket kostumeve.

U bënë shumë vite tashmë që ajo i lë të gjithë gojëhapur me kostumet e sofistikuara, aq sa ka marrë titullin mbretëresha e Halloweenit.

Modelja gjermane, nënë e katër fëmijëve, e organizoi festën e parë të Halloween në vitin 2000, dhe çdo vit ka qenë më ekstravagant se tjetri, transmeotn tch. /KultPlus.com

MTV shpall Dua Lipën “Mbretëreshë të Halloweenit” për shoun “Potter Than Hell”

MTV e ka shpallur Dua Lipën “Mbretëreshë të Halloweenit” për shoun e saj të fundit “Potter Than Hell” të mbajtur në Hamburg.

“Kur ka përfunduar edhe për një vit do ta shpallim Dua Lipën mbretëreshë të Halloweenit për 2017 transmeton Koha.net”, shkruan MTV në artikullin kushtuar performancës së këngëtares shqiptare, transmeton Koha.net. Dua Lipa ka publikuar këtë performancë të saj në rrjetet sociale, të cilën mund ta shikoni më poshtë./ KultPlus.com

Era Istrefi me pamje interesante për Halloween (FOTO)

Halloween vitet e fundit po festohet shumë edhe në Shqipëri e Kosovë, ndërsa në botë kjo festë kthehet në garë midis VIP-ave për kostumin më të bukur, shkruan KultPlus.

Halloween edhe sonte ka bërë që shumë të rinj e të reja të fokusohen në atë se si do të duken dhe cili do të arrijë të ketë dukje më interesante se tjetri.

Por, si gjithmonë fokusi bie te të famshmit. Kësaj radhe është këngëtarja Era Istrefi e cila ka arritur të jetë mjaft interesante në dukjen e saj.

Ajo ka vendosur të ketë pamje të kukullave ‘Bratz’, të cilat janë mjaft të njohura për fëmijët.

Më poshtë po ju sjellim disa fotografi nga pamja e Era Istrefit. / KultPlus.com


Florent Abrashi sonte në Rockuzinë

Sonte në Rockuzinë do të performojë këngëtari i njohur i rock skenës kosovare, Florent Abrashi, shkruan KultPlus.

Abrashi, një emër jo pak i njohur në lokalet e natës kudo në Kosovë, tash e disa vite bën muzikë live dhe karakterizohet me zërin e tij prej një rokeri me një të ardhme të ndritur. Ai ka qenë pjesëmarrës dhe fitues në The Voice of Albania 2014.

Së fundmi, Abrashi ka prezantuar për publikun projektin e tij më të ri muzikor, këngën dhe klipin “Kush niset me bo sevda”. Kënga është një ripërpunim i këngës së vjetër qytetare.

Florenti dhe bendi i tij Funky Guru kanë një repertoar të gjerë të këngëve rock, dhe janë mjaft aktiv me projekte të reja në muzikë, përpos angazhimeve të shpeshta me performanca live.

Florent Abrashi dhe grupi i tij Funky Guru do të performojnë sonte live në Rockuzinë duke filluar nga ora 21:00./ KultPlus.com