Dokumentari ‘Hope’ shpërblehet me dy çmime në Festivalin e Filmit në Indi

Dokumentari ”Hope” i realizuar nga Vjosa Abazi, është shpërblyer me dy çmime mujore në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit ”Tagore” që mbahet në Indi, përcjell KultPlus.

Filmi është shpallur fitues i çmimeve Documentary film dhe Film On Woman.

Dokumentari i cili premierën e kishte në DokuFest-in e viti të kaluar, shpalos historinë e katër grave që i lidhin histori të ndryshme por një fat i përbashkët. Heroina që ndonëse të goditura si mos më keq nga fatkeqësia, mbajnë të freskëta rrëfimet e tyre. Nuk është historia e njëjtë ajo që i bashkon, por është shpresa që i mban të gjalla, ju jep kurajo dhe forcë për të vazhduar më tutje.

Dokumentari “Hope” sjellë rrëfimet dhe përditshmërinë e këtyre katër grave, Hajries, Ferdonijes, Valintinës e Makfiretes, i bënë të gjalla dhe njëherë historitë që nuk duhet të kalohen në heshtje. / KultPlus.com

Dokumentari ‘Hope’ fiton çmim në ‘Amsterdam World International Film Festival’

Dokumentari ‘Hope’ i realizuar nga Vjosa Abazi, ka fituar çmimin ‘Best Cast’ në Amsterdam World International Film Festival, shkruan KultPlus.

Dokumentari i cili premierën e kishte në DokuFest-in e këtij viti, shpalos historinë e katër grave që i lidhin histori të ndryshme por një fat i përbashkët. Heroina që ndonëse të goditura si mos më keq nga fatkeqësia, mbajnë të freskëta rrëfimet e tyre. Nuk është historia e njëjtë ajo që i bashkon, por është shpresa që i mban të gjalla, ju jep kurajo dhe forcë për të vazhduar më tutje.

Dokumentari “Hope” sjellë rrëfimet dhe përditshmërinë e këtyre katër grave, Hajries, Ferdonijes, Valintinës e Makfiretes, i bënë të gjalla dhe njëherë historitë që nuk duhet të kalohen në heshtje. / KultPlus.com

Dokumentari ‘Hope’, pjesë e finales në Festivalin e Flimit në Sllovaki

Dokumentari ‘Hope’ i realizuar nga Vjosa Abazi, ka arritur të hyjë në mesin e finalistëve në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit ‘Golden Beggar’, festival ky i cili zë vend në Sllovaki, shkruan KultPlus.

Dokumëntari i cili premierën e kishte në DokuFest-in e këtij viti, shpalos historinë e katër grave që i lidhin histori të ndryshme por një fat i përbashkët. Heroina që ndonëse të goditura si mos më keq nga fatkeqësia, mbajnë të freskëta rrëfimet e tyre. Nuk është historia e njëjtë ajo që i bashkon, por është shpresa që i mban të gjalla, ju jep kurajo dhe forcë për të vazhduar më tutje.

Dokumentari “Hope” sjellë rrëfimet dhe përditshmërinë e këtyre katër grave, Hajries, Ferdonijes, Valintinës e Makfiretes, i bënë të gjalla dhe njëherë historitë që nuk duhet të kalohen në heshtje. / KultPlus.com

Historia e fëmijës që e quanin “shtrigan” (FOTO)

Danezja Anja Ringgren Loven e cila shpëtoi një djalë të vogël i cili ishte larguar nga komuniteti i tij në Nigeri, ka treguar se ai është në gjendje të mirë shëndetësore. Ajo po ashtu ka treguar se ai tani po tregon rezultate të mira në shkollë si dhe është pajisur me aparat për dëgjimin që i mundësojnë të dëgjojë më mirë, shkruan KultPlus.

Anja Ringgren Loven u bë e njohur përmes rrjeteve sociale kur u pa duke i ofruar një shishe me ujë, djalit të cilin më pas i vendosi emrin Hope (Shpresë). Hope ishte gjykuar dhe titulluar nga familja e tij si “Magjistar” apo “Shtrigan”. Mirëpo në fakt ai kishte vetëm disa probleme shëndetësore duke përfshirë këtu sëmundjen hypospadias.

Afrika është një vend i njohur në të cilin akoma shumë njerëz besojnë në magji të zezë, magjistar, shtriga, shpirtra e të tjerë. Këto besëtytni dhe paragjykimet kanë shkaktuar edhe vdekjen e disa njerëzve si dhe largimin e fëmijëve apo anëtarëve të tjerë nga familja. Sipas disa raportimeve varfëria dhe mungesa e edukimit janë arsyeja kryesore.

https://www.modernghana.com/news/852097/poverty-and-illiteracy-are-causes-to-witch-accusation-in-afr.html

Zonja Loven dhe bashkëshorti i saj, David Emmanuel Umem, drejtojnë një jetimore, Fondacionin për Arsimin dhe Zhvillimin e Ndihmave të Fëmijëve Afrikan (ACAEDF), në Nigerinë juglindore për fëmijët që janë braktisur nga familjet e tyre si rezultat i besimeve paragjykuese./ KultPlus.com

Vigan Nuza hapë në Gjilan ekspozitën “Hope”

Gjilani do të jetë nikoqir i Ekspozitës së Fotografisë “Hope”, me autor Vigan Nuza. Këtë e bëri të ditur organizatori i këtij eventi kulturor, Qëndrim Kqiku.

Sipas tij, më 9 nëntor, në Galerinë e Qytetit në Gjilan, me fillim nga ora 19:00, do të hapet Ekspozita e Fotografisë “Hope”, me autor Vigan Nuza.

Falë angazhimit të menaxherit të këtij projekti, Qëndrim Kqikut, adhuruesit e fotografisë mund të marrin pjesë në këtë ekspozitë, që do të hapet më 9 nëntor dhe do të qëndrojë e hapur për 2 ditë me radhë.

“Ekspozita në fjalë, e një autori të dëshmuar si Vigan Nuza, ka për temë shpresën për liberalizimin e vizave, që do të paraqitet para publikut artdashës përmes 20 fotografive klasike bardhë e zi”, ka thënë Kqiku.

Sipas tij, shpresa e liberalizimit të vizave është shpresë e çdo qytetari kosovar, por gjithsesi edhe atij gjilanas. Ai ka ftuar të gjithë, të vizitojnë këtë ekspozitë./ KultPlus.com