Polonia hap për herë të parë konsullatë në Kosovë

Shteti i Polonisë, për herë të parë ka hapur konsullatë në Kosovë.

Lajmin e ka bërë të ditur, ministria e Punëve të Jashtme në Poloni, nga e cila është thënë se Qeveria e Polonisë dhe ajo e Kosovës kanë lidhur marrëveshje në formë të shkëmbimit të notave për vendosjen e marrëdhënieve konsullore, më 8 nëntor të 2022.

“Marrëveshja zbaton Rezolutën nr. 184/2022 të Këshillit të Ministrave të datës 5 shtator 2022 për vendosjen e marrëdhënieve konsullore ndërmjet Republikës së Polonisë dhe Republikës së Kosovës”, thuhet në komunikatë.

Tutje, është sqaruar se përmes kësaj marrëveshje do të shtohet edhe mbrojtja konsullare në Kosovë.

“Marrëveshja e arritur sot do t’u mundësojë qytetarëve polakë të kenë një nivel optimal të mbrojtjes konsullore në territorin e Republikës së Kosovës”.

Nga Polonia, është theksuar se vazhdon t’i mbështesë të gjitha integrimet evropiane të të gjitha vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe të jap kontributin e saj në sigurimin e stabilitetit dhe sigurisë në rajon.

“Përfshirë përmes kontingjentit ushtarak polak si pjesë e KFOR-it dhe misionit policor të EULEX-it në Kosovë, në të cilin kemi qenë kontribuuesi më i madh për shumë vite”. / KultPlus.com

Biden viziton refugjatët ukrainas: Nuk keni nevojë të flisni të njëjtën gjuhë për të ndjerë emocionet në sytë e tyre

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, sot ka vizituar refugjatët ukrainas në Poloni, shkruan KultPlus.

Ai aty ka thënë se nuk është e nevojshme të flitet gjuha e njëjtë, për të ndjerë emocionet në sytë e tyre.

“Vizitova refugjatët ukrainas që kanë ikur në Poloni këtë pasdite. Ju nuk keni nevojë të flisni të njëjtën gjuhë për të ndjerë emocionet në sytë e tyre. Dua të falënderoj mikun tim Chef José Andrés, ekipin e tij dhe njerëzit e Varshavës që hapën zemrat për të ndihmuar”, ka shkruar Biden në fotografinë e bashkangjitur ku shihet duke e mbajtur një fëmijë ukrainas. /KultPlus.com

Polonia rikuperon mbi 500 vepra arti të humbura gjatë Luftës së Dytë Botërore

Që nga viti 2015, Polonia ka rimarrë mbi 500 vepra arti të humbura gjatë Luftës Botërore në territorin e Polonisë së sotme, deklaroi një zyrtar i Muzeut të Kulturës dhe Trashëgimisë Kombëtare.

“Mbi 80 procedura kthimi janë duke u zhvilluar në 11 vende të botës”, tha Tomasz Sliwinski, në një konferencë për veprat e artit të humbura gjatë Luftës së Dytë Botërore.

“Çdo vit, ne arrijmë të gjejmë disa vepra arti”, vazhdoi ai, duke shtuar se procedurat e kthimit ishin shumë të gjata dhe “mund të zgjasin disa javë, 12 apo më shumë vjet”.

Sipas vlerësimeve, Polonia humbi mbi gjysmë milion vepra arti gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Mbi 60 000 prej tyre janë identifikuar dhe përfshirë në Regjistrin e Artit të Grabitur të Ministrisë së Kulturës dhe Trashëgimisë Kombëtare.

Polonia ka mbledhur të dhëna për veprat e grabitura dhe të humbura që nga fillimi i viteve 1990./ /ervo/KultPlus.com

Zbulohet varri masiv në ‘Luginën e Vdekjes’ nga Lufta e Dytë Botërore

Një varr masiv, i konsideruar si një nga provat më të rëndësishme të krimeve naziste në Poloni gjatë Luftës së Dytë Botërore është zbuluar së fundmi në zonën e njohur si “Lugina e Vdekjes”.

Në këtë zbulim në rrethinat e qytetit verior të Chojce u gjetën mbetjet e dhjetëra njerëzve të ekzekutuar nga nazistët gjatë luftës, transmeton KultPlus.

Ekspertët mendojë se aty ndodhen trupat e më shumë se 500 personave dhe se ata janë pjesë e krimeve të ashtuquajtura Pomeriane.

Numri ekzakt i njerëzve të vrarë është i panjohur, por mendohet se trupat e Adolf Hitlerit vranë 35 mijë njerëz në rajon në fillim të luftës në vitin 1939.

Në varr u gjetën dhe shumë sende me vlerë që iu përkisnin personave të vrarë. / KultPlus.com

BE-ja nis procedura ligjore kundër Hungarisë e Polonisë shkaku i LBGT-së

Komisioni Evropian ka thënë se ka filluar masa ligjore kundër Hungarisë dhe Polonisë për atë që e ka cilësuar si diskriminim kundër komuniteteve LGBT në këto dy shtete të BE-së.

Organi ekzekutiv i Bashkimit Evropian tha të enjten se masat e tij kundër Hungarisë janë të lidhura me ligjin e ri, që ua ndalon shkollave përdorimin e materialeve që shihen si promovim i homoseksualitetit. Ky ligj është kundërshtuar ashpër nga BE-ja, por Hungaria dukej e vendosur për të mos hequr dorë dhe e miratoi atë ditë më parë.

Masat kundër Polonisë lidhen me vendimin e disa rajoneve dhe komunave për ta shpallur veten “zona të lira nga ideologjia LGBT” dhe me dështimin e autoriteteve për të reaguar ndaj hetimeve në këtë çështje, shkruan Free Europe, transmeton Gazeta Express.

“Komisioni është duke filluar procedura për shkelje kundër Hungarisë dhe Polonisë në lidhje me barazinë dhe mbrojtjen e të drejtave themelore”, thuhet në njoftimin e këtij institucioni.

“Dy shtetet anëtare tani kanë dy muaj për t’iu përgjigjur argumenteve të ngritura nga Komisioni. Në të kundërtën, Komisioni mund të vendosë që t’iu dërgojë atyre një opinion të arsyetuar dhe në një hap të ardhshëm t’i drejtojë ato në Gjykatën e Drejtësisë të Bashkimit Evropian”, shtohet më tej.

Në Hungari, qeveria nacionaliste e kryeministrit Viktor Orban ka sjellë policika sociale më radikale si pjesë e asaj që e cilëson si mbrojtje të vlerave tradicionale të krishtera nga liberalizmi perëndimor.

Në Poloni, gati 100 autoritete lokale kanë miratuar rezoluta që e kundërshtojnë atë që e quajnë “ideologji LGBT”. Aktivistët për mbrojtjen e këtij komuniteti thonë se këto zona kanë nxitur dhunë dhe kanë kontribuuar në shëndetin e dobët mendor të pjesëtarëve të rinj në moshë të komunitetit LGBT. / Express / KultPlus.com

Polonia kërkon të blejë shtëpinë e Marie Curie-t

Qeveria polake ka në plan të blejë shtëpinë verore të nobelistes polake Marie Curie, e cila është për shitje në periferi të Parisit, Saint-Remy-les-Chevreuse.

“Ky vend është pjesë e historisë polake”, shkroi të hënën në Twitter, kryeministri Mateusz Morawiecki, transmeton KultPlus.

Ideja e blerjes së shtëpisë lindi kur prona u vendos në shitje për një çmim prej 790 000 eurosh (959 000 dollarë).

”Prona ka gjithashtu nevojë për rinovime të cilat do të kushtonin rreth 200 000 euro”, sipas gazetës ”Le Parisien”.

Marie Sklodowska-Curie dhe bashkëshorti Pierre e përdorën pronën si një rezidencë verore midis 1904 dhe 1906, por e braktisën atë menjëherë pasi Pierre vdiq në një aksident automobilistik.

”Nëse shtëpia blihet nga qeveria polake, ajo do të shërbejë si një muze kulturor dhe do të tregojë arritjet shkencore të Sklodowska-Curie”, theksoi zëdhënësi i qeverisë polake Piotr Mueller.

Maria Sklodowska-Curie u lind në Varshavë në 1867 dhe filloi studimet në Sorbonne në Paris në 1891. Ajo më vonë u bë një qytetare e natyralizuar franceze.

Ajo u bë gruaja e parë që fitoi një çmim Nobel, duke ndarë nderin e vitit 1903 në fizikë me Pierre dhe Henri Becquerel për punën e tyre pioniere për radioaktivitetin.

Ajo mori çmim Nobel në Kimi edhe në 1911 për zbulimin e dy elementeve: radium dhe polonium, ky i fundit u emërua pas vendit të tij të lindjes.

Sklodowska-Curie ishte personi i parë dhe mbetet e vetmja grua që ka fituar çmimin Nobel dy herë. /atsh/ KultPlus.com

Filmi nga Polonia, filmi më i mirë në TIFF-ODA

Pas një jave plot filma, debate për filma dhe muzikë, mbrëmë mbaroi TIFF Oda film festival në Tetovë, i cili u përmbyll me filmin “Rregulla Arti”.

Drejtori i këtij festivali, Sabedin Selmani thotë se organizimi shkoi shumë mirë dhe se ky festival u mirëprit tejmase nga adhuruesit e filmit.

“Organizimi ishte shumë i mirë, dhe gjithashtu kësaj radhe kishim edhe shumë vizitorë. Kësaj radhe edhe mbylljen e kishim speciale, pasi që filloj jazzfesti. Gjithçka ishte në nivelin e duhur dhe jemi shumë të kënaqur me këtë realizim që u bë”, tha për Portalb.mk, Selmani.
Ja çmimet që u ndanë në këtë festival:

Kategoria – WIN PANORAMA ( Filmat e shkurtër në konkurrim)

Përbërja e jurisë:
1.MEVLAN Shanaj
2.BURBUQE BERISHA
3.LLAZAR SEKULOVSKI

Filmi më i mirë
I’ve got you – Poloni

Regjia më e mirë
Approachhing- Republika Ceke

Montazhi më i mirë
Fight for death-Maqedoni

Kinematografia më e mirë
Bon appétit-Shqiperi

Filmi më i mirë i Animuar
Ethnophobia-Shqiperi-Greqi

Çmimi i publikut
Toka-Maqedoni

Kategoria: Student panorama

Filmat Studentor në konkurrim:

Dokumentari më i mirë studentor
Studants – FDU- Maqedoni

Filmi më i mirë Studentor
First Kiss-Fiofa

Çmim nderi
Man with the will of steel-Bosnja dhe Hercegovina

Ndryshe, ky festival u hap me festivalin “Hunting Flies” drejtuar nga Izer Aliu, film i prodhuar nga prodhimi norvegjez dhe i realizuar në Maqedoni. Qëllimi i këtij festivali është qasja e të gjithë artistëve të filmave me qëllim të rritjes së ndërgjegjësimit të qytetarëve, shkëmbimit të ideve, prezantimit të veprave kulturore, etj.

Brenda kësaj jave të festivalit janë shfaqur filma nga vende dhe artistë të ndryshëm.
Ndërkohë, pas mbarimit të festivalit të filmit, pas 3 viteve rikthehet në Tetovë manifestimi JazzFest Tetova./ KultPlus.com