Forbes publikon renditjen e grave më të fuqishme në botë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi në renditjen vjetore të prestigjiozes “Forbes”.

Politikania gjermane, e cila ka mbajtur këtë post që nga viti 2019, u rendit para presidentes së Bankës Qendrore Evropiane, Christine Lagarde, zëvendëspresidentes së SHBA-ve, Kamala Harris, dhe kryeministres italiane, Giorgia Meloni, e cila u rendit e katërta.

Në vendin e pestë ishte Taylor Swift, e cila u ngjit nga vendi i 79-të vitin e kaluar dhe përfundoi shumë përpara këngëtares, Beyonce, në vendin e 36-të, ndërsa Rihanna ishte e 76-ta.

Ish-prezantuesja e talk show-t, e kthyer në pronare të medias, Oprah Winfrey, doli e 31-ta.

Lista e Forbes sa i takon 100 grave më të fuqishme në botë zbulon një pamje komplekse të fuqisë femërore.

Lista e këtij viti nxjerr në pah një grup dinamik të liderëve nga sfera të ndryshme ndikimi, duke shfaqur si të sapoardhurat novatore ashtu edhe figura të njohura, të gjitha duke shënuar hapa të rëndësishëm në ndikimin global të grave.

Por kjo listë, ndërsa thekson përparimet e grave, shtron pyetje kritike për gjendjen e pushtetit të tyre.

Pse një ikonë kulturore si Taylor Swift renditet mes pesë kandidateve më të mira, krah për krah me gratë që udhëheqin politikisht në skenën botërore?

Dhe pse kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni, qëndron si gruaja e vetme sot që drejton një ekonomi të G20?

Më e rëndësishmja, ngritja dramatike e Taylor Swift nga 79 në 5 mishëron një arketip të ri ndikimi, duke sinjalizuar një zhvendosje nga fuqia tradicionale politike dhe e korporatave, dhe që i kapërcen shumë kufijtë tradicionalë të argëtimit.

Ndikimi i saj ekonomik këtë vit është tronditës: vetëm turneu i Swift Eras raportohet të ketë sjellë një rekord prej 850 milionë dollarësh dhe vlerësohet se ka rritur ekonominë e SHBA-ve me mbi 5 miliardë dollarë.

Strategjitë e saj novatore të biznesit kanë ripërcaktuar normat e industrisë.

Megjithatë, ndikimi më i thellë i Swift qëndron në aftësinë e saj për të ndikuar në rrymat kulturore dhe sociale të kohës sonë, veçanërisht në mesin e një audiencë të re.

Ajo simbolizon një epokë të re të pushtetit, duke ndikuar në njerëzit dhe kulturën e pavarur nga çdo vend apo kompani.

Ngjitja e Swift-it gjithashtu thekson një hendek të rëndësishëm në peizazhin e fuqisë së grave – sferën e politikës dhe politikës.

Ndërkaq lista me katër gratë në pozicionet e para, përfaqëson një shembull të grave me ndikim në hapësirat historikisht të dominuara nga burrat dhe janë thelbësore në formësimin e politikave ekonomike dhe kornizave legjislative.

Por kemi një mungesë të theksuar të grave në rolet kryesore politike, e cila është në kontrast të fortë me vitet e mëparshme.

Një dekadë më parë, pesë gra ishin nga vendet udhëheqëse në 25 ekonomitë kryesore globale, por sot, ky numër është zvogëluar në vetëm një.

Vetëm 13 nga 193 shtetet anëtare të Kombeve të Bashkuara sot udhëhiqen nga kryetare qeverish.

Pavarësisht nga një rritje pozitive në përfaqësimin e grave në nivele të ndryshme të sferave politike dhe politike, rënia e numrit të grave që mbajnë role kryesore politike është veçanërisht e dukshme gjatë kësaj kohe krize globale.

Kjo rënie komplikohet më tej nga natyra e pasigurt e pushtetit politik: në listën e këtij viti, pesë udhëheqës kryesorë, përfshirë Ursula von der Leyen dhe Kamala Harris, përballen me sfida të rizgjedhjes, ndërsa të tjerë si Tsai Ing-wen (30) dhe Zuzana Čaputová ( 80) po i afrohen fundit të afateve të tyre.

Për më tepër, Jacinda Ardern e Zelandës së Re, Sanna Marin e Finlandës dhe Nicola Sturgeon e Skocisë të gjithë u larguan nga pozicionet e tyre në fillim të këtij viti.

Fuqia femërore sot qëndron në një udhëkryq kyç të karakterizuar nga kontrast i fortë dhe premtime të parealizuara.

Çelësi i progresit qëndron në një ekuilibër të fuqisë së fortë dhe të butë, duke zhbllokuar potencialin e plotë të lidershipit të grave.

Kjo nevojë nuk ka qenë kurrë më evidente, as më urgjente.

Është një nevojë që duhet t’i kushtojmë vëmendje për të krijuar një botë më elastike dhe më të drejtë. / KultPlus.com

“Forbes” publikon listën e më të pasurve, kush zë vendin e parë

“Forbes” ka publikuar listën e personave më të pasur në botë, të cilët sipas saj gjithashtu kanë një ndikim shumë të madh në ekonomi. Lista që përfshin në total 2640 persona udhëhiqet nga CEO i Teslës, Elon Musk.

Musk është personi më i pasur në botë, një pozicion që ai e mbajti edhe për pjesën më të madhe të vitit 2022.

Më poshtë janë 10 njerëzit më të pasur në botë që nga 1 shtatori 2023, sipas Forbes, të cilët janë të gjithë burra.

Elon Musk – Pasuria: 248,8 miliardë $ -Mosha: 52 vjeç – Burimi: Tesla, SpaceX – Shteti: SHBA

Bernard Arnault – Pasuria: 208 miliardë $ – Mosha: 74 vjeç – Burimi: LVMH – Shteti: Francë

Jeff Bezos – Pasuria: 160,9 miliardë $ – Mosha: 59 vjeç – Burimi: Amazon. Shteti: SHBA

Larry Ellison – Pasuria: 152,3 miliardë $ – Mosha: 79 vjeç – Burimi: Oracle – Shteti: SHBA

Warren Buffett – Pasuria: 121,1 miliardë $ – Mosha: 93 vjeç – Burimi: Berkshire Hathaway – Shteti: SHBA

Bill Gates – Pasuria: 115,1 miliardë $ – Mosha: 67 vjeç – Burimi: Microsoft – Shteti: SHBA

Larry Page – Pasuria: 114,6 miliardë $ – Mosha: 50 vjeç – Burimi: Google – Shteti: SHBA

Sergey Brin – 108,8 miliardë $ – Mosha: 50 vjeç – Burimi: Google – Shteti: SHBA

Mark Zuckerberg – Pasuria: 105,2 miliardë $ – Mosha: 39 vjeç -Burimi: Facebook – Shteti: SHBA

Steve Ballmer – Pasuria: 101 miliardë $ – Mosha: 67 vjeç – Burimi: Microsoft – Shteti: SHBA. / KultPlus.com

Miliarderet e famshme që kryesojnë në listën e Forbes

Lista e cila dikur kryesohej nga Kylie Jenner, sot ka një tjetër emër të njohur në krye. Rihanna është miliarderia “self made” më e re në moshë në Amerikë sipas Forbes.

Këngëtarja dhe biznesmenja nga Barbados është në vendin e 21-të në listë, me një pasuri neto prej 1.4 miliardë dollarësh.

Ajo ndiqet nga ylli televiziv Kim Kardashian e cila renditet në vendin e 14-të. Ylli i “The Kardashians” numëron një pasuri neto prej 1.8 miliardë dollarësh.

Forbes
A55f1163 D46f 4aeb Bc61 F2a67d23815f

Në vitin 2018, Kylie Jenne emërua miliarderja më e re e revistës.  Megjithatë, pas një rillogaritje u zbulua se pasuria e saj neto ishte 900 milionë dollarë në vend të 1 miliard dollarëve, edhe asaj iu hoq titulli. Tani, Jenner ka një pasuri prej 600 milionë dollarësh dhe zë vendin e 41-të.

Ju kujtojmë që e renditur e 21-ta në listen Forbes, Rihanna është e vetmja miliardere në listë nën moshën 40-vjeçare. Pronarja “Fenty Beauty” më herët është shprehur në lidhje me pasurinë e saj, ku ka treguar se e gjitha kjo nuk është vetëm për vete, por edhe për njerëzit që kanë nevojë.

“Paratë e mia nuk janë për mua; gjithmonë mendoj se unë mund të ndihmoj dikë tjetër. Bota vërtet mund të të bëjë të besosh se gjërat e gabuara janë prioritet, dhe kjo të bën të humbasësh thelbin e jetës, çfarë do të thotë të jesh gjallë”, tha ajo për T Magazine.

Një nga përpjekjet e saj filantropike është Fondacioni Clara Lionel, i cili synon të mbështesë dhe financojë iniciativa novatore për edukimin dhe qëndrueshmërinë ndaj klimës, duke përfshirë mbledhjen e 60 milionë dollarëve për gratë dhe fëmijët e prekur nga HIV/AIDS përmes shitjeve nga linja e saj e buzëkuqëve me Mac Cosmetics. / Konica.al / KultPlus.com

Forbes: Kosova, një shembull se si profesionistët e rinj mund ta transformojnë industrinë e teknologjisë

Revista prestigjioze Forbes i ka kushtuar një shkrim zhvillimit të hovshëm teknologjik në Kosovë, ku e ka cilësuar transformimin e teknologjisë si diçka të jashtëzakonshme.

Më poshtë është shkrimi i plotë i përkthyer pa ndërhyrje:

Kosova ka kohë që njihet për mikpritjen e saj, frymën properëndimore dhe jetën e lulëzuar të natës. Megjithatë, një gjë që zakonisht harrohet është shkalla e përparimit që ka bërë në 20 vitet e fundit dhe sasia e talentit, veçanërisht në teknologji, që prodhon.

Fontana e Rinisë së Kosovës

Kosova jo vetëm që është vendi më i ri në Evropë, pasi ka shpallur pavarësinë e saj në shkurt të vitit 2008, por është gjithashtu një vend i dominuar tërësisht nga të rinjtë e saj. Me një moshë mesatare 26 vjeç, ajo ka popullsinë më të re nga të gjitha vendet evropiane, ku mosha mesatare është afër 40 vjeç.

Të jesh një vend rinor sigurisht që ka përfitimet e veta. Në epokën digjitale, të kesh një popullsi të re të jep një avantazh të konsiderueshëm; ndërsa fuqia punëtore e vendeve tuaja konkurrente plaket dhe ngadalësohet, popullsia juaj është në vitet e saj të mira të punës.

Megjithatë, deri vonë, të qenit i ri në Kosovë nënkuptonte të ngecesh mes një fluksi ekonomik dhe politik dhe, në të njëjtën kohë, të ndiheshe i izoluar pas një muri vizash. Kjo gjendje e pasigurisë krijoi urgjencë për popullin e Kosovës për të krijuar vende të reja pune cilësore që sigurojnë shfrytëzimin e mirë të talenteve të të rinjve.

Talent shumëdimensional

Natyrisht, këto janë vështirësi që çdo vend në zhvillim duhet të mësojë t’i përballojë në mënyrën e vet. Për Kosovën, rinia e saj po dëshmohet se është zgjidhja. Vështirësitë me të cilat ballafaqohen të rinjtë kosovarë duket se po krijojnë një gjeneratë të ndërmarrësve që u është dashur të ndërtojnë një vend të ri nga themelet. Këto vështirësi kanë rezultuar në një vendosmëri të pakrahasueshme për të promovuar vlerën e tyre në një shkallë globale.

Kjo ka të ngjarë të jetë një nga arsyet pse Kosova, me një popullsi prej 1.8 milionë banorësh, gjeneron një numër të madh të talenteve të klasit botëror (përfshirë medalistët e artë olimpike si Majlinda Kelmendi dhe të famshëm si Dua Lipa dhe Rita Ora) për frymë në tërësi. Kam vërejtur gjithashtu se edukimi i IT-së në Kosovë fillon që në moshë të re, me fëmijë deri në shtatë vjeç që marrin pjesë në kampe për robotikë, kodim dhe Intelegjencë Artificiale, duke u dhënë atyre një fillim të mirë të karrierës së tyre në TI.

Gjendja e Sektorit Kosovar të TIK-ut

Interneti nuk ka kufij; ju nuk keni nevojë për vizë për të hyrë në të, dhe vetëm një kompjuter dhe disa njohuri lehtësisht të arritshme mund t’ju gjejnë një punë. Kjo është ndoshta një nga arsyet pse Kosova ka shkallën më të lartë të përdoruesve të internetit në rajon, me 93% të popullsisë që kanë qasje në internet. Kjo ka lejuar që sektori i TIK-ut të ngrihet si flakë. Sipas PwC, numri i përgjithshëm i kompanive të regjistruara në sektorin e TIK-ut në Kosovë është 982. Vetëm në vitin 2019 janë regjistruar 621 kompani të reja.

Dhe raporti i PwC thekson se sektori i TIK-ut në Kosovë ka dy përparësi të rëndësishme: qasjen në inkubatorë dhe përshpejtues dhe disponueshmërinë e hapësirës së punës të përballueshme. Ekosistemi ekzistues i TIK-ut në Kosovë është i gjerë, me laboratorë të shumtë, qendra inovative dhe hapësira pune (ICK, ITP, etj.) që u ofrojnë startup-eve mentorim, financim, inkubacion, trajnim dhe hapësira bashkëpunimi. Ky është një inkurajim i jashtëzakonshëm për startup-et, sepse u jep atyre një fillim, duke u mundësuar atyre të fokusohen në projektin e tyre dhe të mos shqetësohen për çështjet teknike.

Ajo që është vërtet e jashtëzakonshme në lidhje me këto startup është se ato ndonjëherë udhëhiqen nga sipërmarrës më të rinj se 20 vjeç, të cilët vijnë me një ide dhe angazhohen për të. Ata kanë një gatishmëri për të ndërmarrë rreziqe sipërmarrëse për të zgjidhur problemet dhe një aftësi të veçantë jo vetëm për të inovuar, por edhe për të përfituar nga risitë e të tjerëve.

Mësime nga Industria Teknologjike e Kosovës

Për sa kohë që ka njerëz me kreativitet, do të ketë gjithmonë risi. I takon çdo vendi dhe bizneseve të tij që t’i pajisin të rinjtë e tij me mjetet dhe burimet e duhura për t’i kthyer idetë e tyre në realitet. Nëse po përpiqeni të nxisni inovacionin, merrni parasysh ofrimin e aksesit më të madh në mjetet e duhura, fondet dhe grantet për qendrat e inovacionit, në mënyrë që të shtyni idetë përpara dhe të fuqizoni novatorët e rinj. Një ekosistem mbështetës është një domosdoshmëri për një industri të suksesshme të TIK-ut. Kosova është një shembull i shkëlqyer për këtë, pasi këto fonde dhe qendra inovative mund të marrin pjesën më të madhe të kredisë për sektorin e lulëzuar të TIK-ut në Kosovë.

Mendoj se mund të mësosh shumë nga të rinjtë e përkushtuar në vende si Kosova, Estonia apo Izraeli dhe vullneti i tyre për të kapërcyer pengesat dhe për të krijuar një të ardhme më të mirë për vendet e tyre. Me vendosmërinë e tyre, ata dëshmojnë se të qenit nga një vend i vogël nuk është domosdoshmërisht një disavantazh. Në përvojën time, të jetuarit në afërsi të njëri-tjetrit stimulon bashkëpunimin dhe konkurrencën, të cilat të dyja mund të prodhojnë një popullatë novatorësh dhe të suksesshëm. / KultPlus.com

Kosova në top 10 shtetet e botës për ndarjen e shpërblimeve për sportistët që arrijnë suksese në Lojërat Olimpike

“Sipas një hulumtimi të publikuar nga revista e njohur botërore, Forbes, shteti ynë ndodhet në vendin e dhjetë me 123 mijë dollarë (110 mijë euro) shpërblim për medaljen e artë olimpike.

100 mijë euro ndahen nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ndërsa 10 mijë nga Komiteti Olimpik i Kosovës”, ka njoftuar Ministria për Kulturë, Rini dhe Sporte./ KultPlus.com

“Levitating” e Dua Lipës kënga më e dëgjuar e vitit 2021 në ShBA

“Levitating” e Dua Lipës e mbylli vitin 2021 si kënga më e dëgjuar në ShBA. Lajmin e ka bërë të ditur vetë këngëtarja e cila në instagramin e saj ka shpërndarë twitterin e chart data: “Levitating” ishte kënga më e dëgjuar e vitit 2021 në USA, me 805 milion kërkesa”.

Muzika ishte e pashmangshme dhe dominonte valët e radios dhe platformat e transmetimit me versione të ndryshme, duke lëvizur në një numër të pabesueshëm shitjesh në vetëm 12 muaj, shkruan Forbes.

Sipas raportit të fundit të vitit 2021 të MRC Data, “Levitating” ishte kënga më e dëgjuar në ShBA.  Dokumenti e rendit atë si një këngë solo, por për shumë muaj, versioni më i popullarizuar i këngës ishte ai me reperin DaBaby. Pasi ky i fundit bëri një skandal të madh mediatik me komentet e tij homofobike në një koncert, shumë fansa u rikthyen për të dëgjuar versionin origjinal dhe solo të këngës.

“Levitating” dominon listën e këngëve më të dëgjuara dhe të shitura të vitit 2021 me më shumë se 700,000 njësi ekuivalente, duke kapur lehtësisht vendin e parë. Artistja Olivia Rodrigo renditet në të dy vendet, të dytin dhe të tretin respektivisht me “Drivers License” dhe “Good 4 U”. Kënga e parë, e cila njëherësh është edhe kënga e saj debutuese, shiti më shumë se 5.05 milionë kopje ekuivalente, duke u dalluar si e vetmja këngë tjetër që ka arritur shifrën e pesë milionë shitjeve. “Good 4 U” iu afrua arritjes së këtij pragu, duke shënuar gjithsej 4.813 milionë njësi ekuivalente.

Në krye të pesë këngëve më të dëgjuara dhe të shitura të vitit 2021 në Amerikë janë dy duete. Bashkëpunimi i The Weeknd dhe Ariana Grande, “Save Your Tears”, zë vendin e katërt me 4.786 milionë njësi ekuivalente, ndërsa “Stay” i The Kid Laroi dhe Justin Bieber vjen në vendin e pestë me 4.386 milionë shitje.

Në mënyrë mbresëlënëse, “Blinding Lights” e The Weeknd e cila ishte gjithashtu kënga e dytë më e madhe e vitit 2020 në Amerikë, këtë vit vazhdoi të ruante një pozicion në Top 10, duke u renditur e fundit me plot 3,702 milionë shitje gjatë vitit 2021.

Kjo është lista me 10 këngët më të dëgjuara dhe të shitura në ShBA në vitin 2021:

1 – Dua Lipa – “Levitating” – 5.745 million
2 – Olivia Rodrigo – “Drivers License” – 5.05 million
3 – Olivia Rodrigo – “Good 4 U” – 4.813 million
4 – The Weeknd & Ariana Grande – “Save Your Tears” – 4.786 million 5 – The Kid Laroi & Justin Bieber – “Stay” – 4.386 million
6 – Masked Wolf – “Astronaut In The Ocean” – 4.159 million
7 – Doja Cat – “Kiss Me More (ft. SZA)” – 4.146 million
8 – Lil Nas X – “Montero (Call Me By Your Name)” – 4.129 million
9 – Glass Animals – “Heat Waves” – 4.109 million
10 – The Weeknd – “Blinding Lights” – 3.702 million. / KultPlus.com

Valbona në listën e pesë vendeve më të bukura të Ballkanit sipas ‘Forbes’

Revista e njohur “Forbes” i ka kushtuar një shkrim 5 vendeve më të bukura të Ballkanit ku ndër të tjera flitet dhe për Valbonën. Natyra dhe terreni malor i Valbonës krahasohet me Zvicrën në këtë shkrim.

“Majat e larta që shihen nuk janë në Zvicër apo në Austri, ky  vargmal është në fakt pjesë e Bjeshkëve të Nemuna, një formacion që quhet Alpet Shqiptare. Nuk mungojnë fshatrat idilike për t’u eksploruar në të gjithë Luginën e Valbonës, duke filluar nga Dragobi në Valbonë, por ky park ikonik është shtëpia e shumë më tepër sesa thjesht njerëzve. Biodiversiteti i pasur i gadishullit të Ballkanit Perëndimor shfaqet plotësisht këtu, me arinj të murrmë, dhi të egra dhe rrëqebull.”

Ndër të tjera. atraksione turistike në listë përmenden Parku Kombëtar i Unës ndodhet në Bosnjë-Hercegovinë, Parku Kombëtar i Tarës. i cili ndodhet në jugperëndim të Beogradit, Parku Kombëtar Pirin njihet në veçanti për pishën e Baikushevit, një pishë boshnjake afërsisht 1300 vjeçare që njihet si pema më e vjetër halore që ekziston në Bullgari dhe Liqenit i Kerkinit, i krijuar në vitin 1932 nga bllokimi i një lumi, njihet si zona me mbi 300 lloje shpendësh në Greqi./oranews/KultPlus.com

Forbes: Këto janë 22 vendet më të mira për të udhëtuar gjatë vitit 2022

Teksa po i afrohemi fundit të vitit, padyshim se shumë njerëz nisin të bëjnë listën e vendeve që planifikojnë të vizitojnë gjatë vitit 2022.

Forbes ka publikuar një sondazh agjentët e “Ovation Travel Group”, e ku vetëm dy nga destinacionet kryesore janë në Shtetet e Bashkuara.

Vendet tjera janë kryesisht vende të largëta për të cilat udhëtarët amerikanë mund të mos kenë dëgjuar kurrë.

Paul Metselaar, drejtori i Ovation Travel Group, thotë se lista e 22 vendeve më të mira për të udhëtuar në vitin 2022 pasqyron një dëshirë historike për të kaluar kufijtë dhe për të pasur një përvojë të re.

“Ne po shohim nivele të larta të kërkesës së ndrydhur për udhëtime ndërkombëtare,” thotë ai. “Sigurisht më së shumti që nga viti 2019”.

Më poshtë mund të gjeni 22 vendet më të mira për të udhëtuar në vitin 2022, sipas listës së Ovation të destinacioneve kryesore të përpiluar për Forbes.

1. Taormina, Itali

2. Londër

3. Santa Fe, New Mexico

4. Dubai

5. Anguilla

6. Lubjanë, Slloveni

7. Ishujt Faroe

8. Ischia, Itali

9. Banff, Kanada

10. Ishujt Galapagos

11. Majorca, Spanjë

12. Porto, Portugali

13. Bodrum, Turqi

14. Seychelles

15. Lugina Napa, Kaliforni.

16. Quito, Ekuador

17. San Sebastian, Spanjë

18. Jukatan, Meksikë

19. Bregu i Granitit Rozë, Francë

20. Namibia

21. Chefchaouen, Marok

22. Paro, Butan./KultPlus.com

Getty Images

Shqiptarja Anaida Deti me profil suksesi në ballinën e revistës ‘Forbes’

Revista “Forbes” ofroi një pasqyrë se si të ndërtoni dhe ta rrisni një biznes si një sipërmarrëse; me shqiptaren Anaida Deti

Duhet ditur se çdo biznes fillon i vogël para se të rritet në diçka më të madhe. Kur po ndërtoni një biznes, doni të filloni të mendoni se si do ta shkallëzoni atë në të ardhmen, në mënyrë që të vendosni bazën për një rrugë drejt rritjes së suksesit, transmeton KultPlus.

Ajo është themeluese dhe Drejtore Ekzekutive e DentalX, një grua fituese e çmimeve që zotëronte dhe operonte praktikë dentare në Kanada.

Vlen të theksohet se ajo emigroi në Kanada nga Shqipëria, duke u bërë profil suksesi. Me punën e palodhshme, përkushtimin, vendosmërinë dhe mbështetjen e familjes së saj, Deti mundi të hapë klinikën e saj dentare dhe të arrijë shume suksese në këtë fushë.

DentalX është unik në atë që është në pronësi të një higjenisti dentar, sesa një dentist, që është vetëm një nga gjërat që e përcakton atë përveç bizneseve të tjera. / KultPlus.com

Vetëm vendi i pestë për Bill Gates në listën e më të pasurve

Bill Gates, themeluesi i Microsoft, renditet i pesti tashmë, pas shefit ekzekutiv dhe themeluesit të Facebook, Mark Zuckerberg, në listën e njerëzve më të pasur në botë, sipas ”Forbes”.

Divorci i Bill dhe Melinda Gates dhe ndarja e pronave më pas është arsyeja kryesore e kësaj rënieje në renditje.

Gates ka qenë një nga miliarderët më të mëdhenj që nga viti 1987 dhe kjo është hera e parë që ai është nën vendin e tretë që kur ”Forbes” filloi listimin.

Kompania e investimeve e Gates, “Cascade Investment LLC” (CAS), transferoi aksione me vlerë 2,4 miliardë dollarë te Melinda duke e çuar vlerën e saj neto në 5,6 miliardë dollarë.

Divorci i kushtoi Billit 3,2 miliardë dollarë.

Bill Gates aktualisht vlen 129,6 miliardë dollarë, ndërsa Zuckerberg 132 miliardë.

Bill dhe Melinda vendosën të ndaheshin pasi ish-shefi i Microsoft u zbulua se ishte mik me Jeffrey Epstein.

Gates ishte gjithashtu nën hetim për një lidhje tjetër të mundshme me një punonjëse të Microsoft, në vitin 2000.

Gates i është referuar miqësisë së tij me Epstein si një gabim i madh.

Megjithatë, Bill dhe Melinda do të punojnë së bashku në fondacionin e tyre ”Bill dhe Melinda Gates”, fondacioni më i madh bamirës në botë, për aq kohë sa kjo e fundit ndihet mirë me punën me ish-bashkëshortit. / KultPlus.com

Rihanna zyrtarisht një miliardere

Pasuria neto e yllit të muzikës  pop Rihanna vlerësohet në 1.7 miliardë dollarë, duke e bërë atë muzikanten më të pasur në botë, por muzika nuk është burimi kryesor i pasurisë së saj, tha të mërkurën revista Forbes,transmeton KultPlus.

Këngëtarja e lindur në Barbados, emri i së cilës është Robyn Fenty, merr rreth 1.4 miliardë dollarë nga 50% e aksioneve të saj në linjën e kozmetikës Fenty Beauty.

Pjesa tjetër e pasurisë së Rihannës vjen nga aksionet e saj në kompaninë e veshjeve të brendshme Savage x Fenty dhe të ardhurat e saj si këngëtare dhe aktore, tha revista.

Këngëtarja e hiteve “Umbrella”dhe “Love the Way You Lie” rënditet pas Oprah në mesin e grave më pasura në botë, shkruan Forbes./KultPlus.com

Revista “Forbes” i kushton një artikull insektit të veçantë të zbuluar në Kosovë

Forbes – medium global, i fokusuar në lajmet rreth biznesit, teknologjisë dhe shkencës, i ka kushtuar një artikull punës së profesor Halil B. Ibrahimi, i cili, përmes aktivitetit të tij shkencor, ka zbuluar një lloj të ri të insektit, të quajtur Potamophylax coronavirus.

Entomologjia ka një suvenir të përhershëm të pandemisë COVID-19 në formën e një insekti të zbuluar së fundmi në Kosovë. Potamophylax coronavirus është në mënyrë të çuditshme – një insekt fluturues i ngjashëm me tenjën, vezët dhe larvat e të cilit lulëzojnë në lumenj dhe liqene, shkruan fillimisht revista amerikane, Forbes.

Një ekip studiuesish të udhëhequr nga profesori, Halil Ibrahimi i Universitetit të Prishtinës gjetën ekzemplarët e parë të njohur pranë një përroi në Parkun Kombëtar Bjeshkët e Nemuna të Kosovës disa vjet më parë, por ata e gjetën veten duke analizuar dhe përshkruar speciet e reja gjatë pandemisë.

Emri është gjithashtu një aluzion i hollë për atë që Ibrahimi dhe kolegët e quajnë “një pandemi tjetër e heshtur që ndodh në organizmat e ujërave të ëmbla në lumenjtë e Kosovës”, ku ndotja dhe hidrocentralet kanë kërcënuar ujërat. Caddisflies janë veçanërisht të ndjeshme ndaj ndotjes, dhe larvat e tyre një pjesë e rëndësishme e zinxhirëve ushqimorë ujorë.

Caddisflies e rritur kryesisht hanë alga, edhe pse disa ushqehen me insekte të tjera. Larvat e tyre sigurojnë një burim të rëndësishëm ushqimi për peshqit dhe për insektet e tjera ujore. Të rriturit jetojnë vetëm për rreth një muaj.

Rezulton se Ballkani perëndimor, përfshirë Kosovën, janë një pikë e nxehtë për biodiversitetin e insekteve të ujërave të ëmbla. Shkencëtarët që studiojnë zonën kanë gjetur disa specie të reja insektesh në lumenjtë dhe përrenjtë e saj në vitet e fundit, dhe shumica e tyre, si virusi P. coronavirus, jetojnë në zonat e tyre të vogla.

Kjo mënyrë e jetës i vë speciet si P. coronavirus veçanërisht në rrezik të lartë të zhdukjes. Vrisni të gjithë personat në një shtrirje të një përroi afër Lumbardhit të Deçanit dhe ju keni vrarë një specie të tërë që nuk jeton askund tjetër./diasporashqiptare/ KultPlus.com

Forbes: Conor McGregor sportisti më i paguar në botë në 2020

Ylli i Mixed Martial Arts (MMA), Conor McGregor ishte sportisti më i paguar në botë në vitin 2020, me rreth 180 milionë dollarë të ardhura (rreth 149 milion euro), kryesisht nga aktivitetet e tij të biznesit, sipas revistës Forbes.

Sipas Forbes, McGregor ishte një nga katër atletët që fitoi më shumë se 100 milionë dollarë në 2020.

Lionel Messi vjen në vendin e dytë në listë me 130 milionë dollarë të ardhura (rreth 107 milionë euro), i ndjekur nga Cristiano Ronaldo (120 milion dollarë, rreth 99 milionë euro).

Qendërmbrojtësi amerikan i Dallas Cowboys, Dak Prescott përmbyll katërshen e parë, me të ardhura 107,5 milionë (89 milion euro), përpara yllit të Lakers LeBron James (96,5 milionë dollarë, rreth 79 milion euro) dhe brazilianit të  PSG-së, Neymar (95 milionë dollarë, 78 milionë euro)./ atsh / KultPlus.com

Angela Merkel shpallet gruaja më e fuqishme në botë

Revista amerikane, Forbes, ka bërë të ditur emrat e grave më të fuqishme në botë për vitin 2020, teksa ka theksuar se ndikimi ekonomik dhe shoqëror i pandemisë së koronavirusit ka prekur në mënyrë joproporcionale gratë.

Në krye të listës këtë vit është kancelarja gjermane, Angela Merkel, e pasuar nga presidentja e Bankës Qendrore Evropiane, Christine Lagarde.

Përveç tyre, në pesë pozitat e para renditen edhe nën-presidentja e zgjedhur amerikane, Kamala Harris, presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe filantropja amerikane, Melinda Gates.

“Lideret e listës së 100 grave më të pushtetshme në botë e revistës Forbes, luajnë rol tejet të rëndësishëm në të përcaktuarit e asaj se si do të duket bota pas pandemisë. Fuqia e tyre kalon përtej fushave ekonomike dhe politike, për të transformuar industrinë dhe për të zgjidhur çështjet më urgjente shoqërore. Fuqia e tyre për të na çuar përpara, nuk ka qenë kurrë më e nevojshme”, është thënë në deklaratën e revistës që ka renditur emrat.

Nga pozita e pestë dhe në dhjetë, Forbes ka përmendur këta emra, Mary Barra, Nancy Pelosi Ana Patricia Bioton, Abigail Johnson dhe Gail Bourdreaux. / KultPlus.com

Forbes: Kanye West, reperi i dytë që bëhet miliarder

Pas rishikimit të financave të tij sipas kërkesës, Forbes thotë se Kanye West tani zyrtarisht është miliarder.

Një raport i ri nga revista amerikane vlerësoi se ylli i hip-hopit ka pasur prej 1.3 miliardë dollarësh, transmeton KultPlus.

E sipas Forbes kjo pasuri kryesisht vjen falë linjës së atleteve “Yeezy”, që kap vlerën e 1.26 miliardë dollarëve.

E me këtë rast Kanye West bëhet vetëm reperi i dytë që bëhet miliarder, pas Jay-Z.

Përkundër që është njëri nga reperët me më së shumti shitje në 20 vitet e fundit, fitimet nga muzika janë vogla krahasuar me ato nga atletet.

Labeli i tij “Good Music”, dhe të drejtat diskografike kapin vlerën e 90 milionë eurove, sipas Forbes.

Kurse pjesa tjetër e pasurisë së tij janë: 81 milionë dollarë në prona dhe 21 milionë në tokë. Kurse ekipi i reperit ka listuar 17 milionë euro kesh, dhe 35 milionë në aksione.

E përkundër këtyre vlerësimeve Kanye West ka thënë se është nënvlerësuar pasuria e tij, duke e vlerësuar në 3.3 miliardë dollarë. / KultPlus.com

Shqiptari Gezim Gashi, nga një refugjat tashmë me ligjëratë në Universitetin prestigjioz “Harvard”

Jeta Zymberi

Duket sikur jeta e vështirë prej një refugjati është shndërruar në forcë për shumë shqiptarë që gjatë kohës së luftës në Kosovë morën rrugën në vende të ndryshme të botës për të pasur një jetë më të sigurt, shkruan KultPlus.

Shumë nga këta persona sot gëzojnë një jetë me plot suksese e madje disa edhe me një famë të madhe botërore, çka ka bërë që shqiptarët të ndihen krenarë me këta emra.

Një ndër ta është edhe djali nga Kosova, Gezim Gashi. Ai është shqiptari i parë në botë që ka hapur shkollë të artit në Amerikë. Ai është një prej emrave më të njohur shqiptar në botën e artit në Suedi dhe emër i suksesshëm në industrinë e muzikës në Los Angeles.

Por, degëzimet e suksesit për të po shtohen çdo ditë e më shumë.

Përderisa të gjithë e ëndërrojnë shkollimin në Universitetin më prestigjioz në botë “Harvard”, Gashi është ftuar për të ligjëruar para studentëve nga gjithë bota. Kjo padyshim që është një arritje e madhe për të duke pasur parasysh se si është rritur dhe sa shumë është ushqyer me ëndrra që sot po i bëhen realitet.

“Kjo është e pabesueshme për mua. Momente të tilla më kujtojnë mënyrën se si jam rritur. Kam qenë një refugjat gjatë luftës në Kosovë me ëndrra të mëdha. Bashkë me familjen time u shpërngulëm në Alvesta të Suedisë dhe tash më duhet të ndaj historinë time në universitetin më prestigjioz në botë, në “Harvard”, është shprehur Gëzim Gashi për KultPlus.

Gashi për dy vitet e fundit ka zhvilluar markën për shkolla dhe kompani të tjera në Suedi dhe Evropë dhe përmes punës së tij ka marr fokusin e Forbes dhe Huffington Post.

“Ndihem shumë krenar të ndaj historinë time dhe të njihem për atë që unë bëj për gjeneratën e re. Jam krenar që jam shqiptar dhe fakti që i bëj njerëzit e mi krenarë është shumë e rëndësishme për mua. Mezi po pres të marr pjesë në Harvard dhe të ligjëroj para studentëve nga e gjithë bota”, ka thënë Gashi.

Ligjërata nga Gëzim Gashi do të mbahet më datë 9 mars 2020, në Universitetin e Harvardit.  /KultPlus.com

Forbes publikon listën e artistëve më të paguar të vitit 2019

Forbes ka zbuluar listën e saj vjetore të artistëve më të paguar.

Qysh nga momenti famëkeq i Taylor Swift dhe Kanye West në MTV Video Music Awards një dekadë më parë, ata tash po kërkojnë titullin e artistit/es më të paguar. Këtë vit, Swift fiton.

Duke marrë fronin këtë vit, Taylor Swift fitoi 185 milionë dollarë falë një marrëveshje të re rekordesh, miratimesh dhe përfundimit të turneut të saj më të fundit. Ajo kërcen nga vendi numër gjashtë i vitit të kaluar dhe është në krye të listës për herë të dytë në pesë vjet. Pas Swift është Kanye West në vendin e dytë, duke fituar 150 milionë dollarë për shkak të rritjes së shitjeve të atleteve të tij “Yeezy”.

Ed Sheeran dhe The Eagles bien përkatësisht në vendin e tretë dhe të katërt, duke fituar 110 milionë dollarë dhe 100 milionë dollarë, për shkak të një koncerti të jashtëzakonshëm.

Në vendin numër gjashtë është Elton John, duke mbledhur 84 milionë dollarë gjatë turneut të tij të lamtumirës.

Dhjetë artistët më të paguar sipas Forbes për vitin 2019:

1. Taylor Swift (185 milionë dollarë)

2. Kanye West (150 milionë dollarë)

3. Ed Sheeran (110 milionë dollarë)

4. The Eagles (100 milionë dollarë)

5. Elton John (84 milionë dollarë)

6. Jay Z (81 milionë dollarë)

7. Beyonce (81 milionë dollarë)

8. Drake (75 milionë dollarë)

9. Diddy (70 milionë dollarë)

10. Metallica (68. 5 milionë dollarë). / KultPlus.com

Shqipëria destinacion i 2020-ës, prestigjiozja “Fodors”: Vendi mesdhetar më tërheqës

Guida prestigjioze e udhëtimeve në botë, “Fodors”, e ka renditur Shqipërinë në listën e vendeve mesdhetare më tërheqëse për vitin 2020.

Kjo guidë ka publikuar dy lista, atë të vendeve ku nuk duhet shkuar dhe atë të vendeve ku duhet shkuar në 2020-ën. Shqipëria është listuar në vendet që duhet të shkuar, e madje cilësohet si vendi mesdhetar më tërheqës për 2020-n.

Shqipëria renditet nga prestigjiozja “Fodors” e dyta në listën e destinacioneve që duhet të vizitohen për vitin 2020 pas ishullit të Sicilisë, duke lënë pas Athinën, Bukureshtin, Ishujt Faroe, Andaluzinë në Spanjë dhe Britaninë.

“Liqenet e saj malore, pyjet magjepsëse dhe kultura e pasur e bëjnë këtë vend jo shumë të populluar bregdetar destinacionin më të nxehtë mesdhetar për vitin 2020”, kështu e nis shkrimin për Shqipërinë “Fodors”.

“E vendosur përgjatë deteve Adriatik dhe Jonit, Shqipëria ka një pozicion mahnitës në Mesdhe. Malet në veri janë shtëpi për disa nga liqenet më të bukur në Europë, përfshirë liqenin ngjyrësmerald të Komanit dhe liqenin e kristaltë të Ohrit, ndërsa vija bregdetare është e rrethuar nga plazhet me rërë të bardhë që mbeten freskuese dhe gjatë sezonit të pikut turistik dhe në brendësi të vendit gjenden qytete të vogla të tipit mesdhetar, si Gjirokastra që është shpallur si zonë e trashëgimisë botërore”, shkruan prestigjiozja e udhëtimeve në botë, “Fodors”.

“Pushimi i kafes në Shqipëri zgjat me orë dhe ndodh gjatë të gjitha orëve të ditës, ku kafenetë mbushen me shokë e kolegë të cilët e shijojnë kafen në stilin turk “avash-avash””, mbyllet shkrimi për vendin tonë. /atsh / KultPlus.com

Gezim Gashi i ftuar në darkën e prestigjiozes “Forbes” dedikuar Quincy Jones

Revista prestigjioze amerikane “Forbes” ka mbajtur mbrëmjen speciale vjetore ku të ftuar kishte njerëz të rëndësishëm në biznesin botëror, shkruan KultPlus.

Kjo mbrëmje ju dedikua në veçanti producentit më të njohur në botë, Quincy Jones, si njeriu me më së shumti Grammy Awards në histori.

Në këtë mbrëmje ishte ftuar edhe shqiptari Gezim Gashi, pasi ai është bërë shqiptari i parë që ka hapur shkollë të artit në Amerikë.

Madje këtë vit Gashi ishte në Kosovë, ku bashkë me Dua Lipën u shfaqën në konferencën zyrtare të Festivalit “Sunny Hill” ku edhe njoftuan për bashkëpunimin mes tyre.

Aty u deklarua se Sunny Hill Foundation në bashkëpunim me Oaks Christian School dhe Institute of Arts and Innovation, përfaqësuar nga Gëzim Gashi, në vitin 2020 do të dërgojnë tre të rinj nga Kosova për në Amerikë, si pjesë e Quincy Jones Production dhe Institute of Arts and Innovation.

Gashi për dy vitet e fundit ka zhvilluar markën për shkolla dhe kompani të tjera në Suedi dhe Evropë dhe përmes punës së tij ka marr fokusin e Forbes dhe Huffington Post. Gashi po studion aktualisht Ndërmarrësin në Shkollën e Biznesit të Harvardit. / KultPlus.com

Ja cila është aktorja më e paguar në Hollywood

Ka spostuar në renditje Emma Stone, e cila e zotëronte bindshëm postin e vendit të parë, si aktorja më e paguar për vitin 2017-të.

Këtë herë, është Scarlett Johansson që sipas revistës prestigjioze Forbes, renditet e para në top listën e aktoreve më të paguara për 12 muajt e fundit.Ylli i “The Avengers”, i rrëmbeu vendin e parë Emës, e cila e fitoi postin për shkak të performancës së saj si aktore protagoniste në filmin “La La Land”, me të cilin fitoi edhe një çmim Oscar.

Revista Forbes, llogarit fitimet e aktores për periudhën 1 qershor 2017-të deri më 1 qershor të këtij viti. Johansson doli në krye të listës, me fitime që kapin shifrën e afro 40.5 milionë dollarë në 12 muajt e fundit.Angelina Jolie e ndjek Johansson-in në vendin e dytë në listën e Forbes, duke arritur fitime që kapin shifrën e 28 milionë dollarëve , kjo referuar rolit të fundit të aktores së famshme në “Maleficent 2”, ndërsa e treta është Jennifer Aniston me 19.5 milionë dollarë.

George Clooney, më i pasuri i showbiz-it sipas ”Forbes”

George Clooney di si të bëjë histori në botën e “showbiz”-it dhe të mbetet sërish në krye. 57-vjeçari është renditur nga revista “Forbes” si aktori me fitimet më të mëdha brenda një viti.

Për periudhën qershor 2017-qershor 2018, aktori Clooney ka fituar plot 239 milionë dollarë, jo vetëm nga puna e tij si aktor, por edhe nga kompania e tij e tekilës, në të cilën është bashkë-themelues.

Gjithsesi, në listën e prestigjozes amerikane ai renditet në vend të dytë, pas boksierit Floyd Mayweather me 285 milionë dollarë fitime përgjatë një viti. Vetëm nga ndeshja e gushtit të shkuar kundër Conor McGregor, pasuria e tij u shtua me më shumë se 200 milionë dollarë.

“Forbes” ka publikuar listën me 100 personazhet me më shumë fitime të këtij viti, ku në 10 më të pasurit, pas Mayweather dhe Clooney renditet 20-vjeçarja Kylie Jenner, e cila ka shtuar pasurinë e saj brenda vitit me 166.5 milionë dollarë.

Më tej lista vijon me U2, Coldplay dhe Ed Sheeran, të cilët kanë siguruar miliona dollar nga albumet dhe koncertet. Ndër 10 më pasuruarit e 12 muajve të fundit janë edhe yjet e futbollit botëror, Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo, që i kanë shtuar fitimet e tyre me 111 dhe 108 milionë dollarë.

Lista e 100 personazheve më të paguar të botës së “showbiz”-it hartohet nga “Forbes” pas një skanimi të pasurisë së tyre në periudhën 1 qershor 2017 deri më 1 qershor 2018. Nga 100 personazhe VIP, vetëm 15 janë femra.

Për këta yje, kjo është një epokë e artë, pasi të gjithë bashkë kanë arritur fitime 6.3 miliardë dollarë, një rritje me 22% nga një vit më parë.

Pas Clooney, aktori tjetër në 10 më të pasurit është Dwayne Johnson, me fitime 124 milionë dollarë, duke mbetur një nga më të kërkuarit e Hollivudit, kryesisht për filmat aksion./ata

Bebe Rexha: Jam shqiptare, andaj përfshiva daullet në album

The Forbes ka publikuar një intervistë të realizuar me këngëtaren Bebe Rexha e cila ka diskutuar më shumë për albumin e saj “Expectations” dhe jetën e saj duke nxjerr në pah edhe detaje që kanë të bëjnë më prejardhjen e saj shqiptare, përcjellë KultPlus.

Më të filluar intervistën këngëtarja është shprehur e lumtur që ka arritur të publikojë albumin si dhe ka diskutuar për muzikën dhe për admirimin që ka ndaj këngëtares Pink dhe Beyonce, duke mos harruar edhe nënën e saj.

“Kur shikoni dikë si Pink apo Beyonce, ka diçka ndryshe në mënyrën sesi ato e vënë në pah muzikën dhe artin e tyre. Ka diçka më të thellë që e ndjen”, është shprehur ajo.

Tutje ajo ka treguar se radhitja e këngëve në album në një mënyrën është e sinkronizuar edhe më kohën kur ato këngë janë shkruar.

“Unë isha në këtë botën e muzikës pop/rock dhe pastaj fillova ta bëjë këngën “I’m A Mess” pastaj “2 Souls On Fire” dhe këngën “Shining Star” dhe mendova se sado që e dua muzikën pop/rock, unë mbetem një vajzë nga Neë York-u dhe më pëlqen muzika ritmike dhe kultura. Unë jam edhe shqiptare dhe ne kemi ato daullet dhe më është dashur të përfshijë edhe ato. Kjo ka ardhur natyrshëm mirëpo ishin definitivisht tri këngët e para që ndihmuan në ndërtimin e tingullit të këtij albumi”, ka treguar ajo.

Tutje këngëtarja ka biseduar për mbështetjen e saj të cilën po ua ofron, grave që janë në industrinë e muzikës dhe për lidhjen e saj më nënë, Bukurije Rexha. E pyetur se kush është personi që e mbanë ‘ me këmbë në tokë’ ajo është përgjigjur se ai person është nëna e saj. Ajo ka treguar sesi ajo shpesh herë kur e qorton i flet edhe në gjuhën shqipe.

“Isha nervoze kur dëshirova që ta nxjerrë këngën “I’m A Mess” sepse kur për herë të parë e shkrova atë këngë isha në një vend të errët dhe nëna ime e dëgjoi atë. I dhimbsem kur më sheh duke shkruar këngë të tilla. Ajo ka dëshirë që të më sheh të lumtur dhe urren të më shoh të shqetësuar dhe në atë gjendje. Kështu që isha shumë nervoze që ta publikoj këtë këngë”, u shpreh ajo.

Këngëtarja ka publikuar albumin “Expecations” dhe tashmë ka lajmëruar se do të realizojë videoklipin e këngës së saj “I’m A Mess”./KultPlus.com