Osmani: Thyerja e kufirit me Shqipërinë në Koshare 22 vjet më parë, ishte kambana e lirisë

Sot janë bërë 22 vite prej kur ka filluar Beteja e Koshares, e cila qëllimin kryesor e kishte për ta thyer kufirin mes Kosovës dhe Shqipërisë, ku edhe thyerja e tij u arrit më 9 prill të vitit 1999, duke shënuar edhe fitoren më të fortë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), përballë forcave serbe.

Ky 22 vjetor i Betejës së Koshares i bëri bashkë tre krerët institucionalë. Presidentja Vjosa Osmani, kryeparlamentari Galuk Konjufca dhe kryeministri Albin Kurti vendosën kurora lulesh dhe bënë homazhe te kompleksi Memorial “Dëshmorët e Koshares”. Të tre vlerësuan rëndësinë e kësaj beteje për çlirimin e vendit dhe thanë që themelet e shtetësisë burojnë edhe në këtë vend.

E para e shtetit, Vjosa Osmani tha se është borxh i institucioneve që sakrificën sublime të dëshmorëve ta shndërrojnë në forcim të shtetit.

Më poshtë po ju sjellim publikimin e plotë të Osmanit:

Thyerja e kufirit me Shqipërinë në Koshare nga Brigada 138, nën udhëheqjen e Agim Ramadanit e Sali Çekajt, 22 vjet më parë ishte kambana e lirisë.

Nga 9 prilli i vitit 1999 e deri më 10 qershor, në këtë vend si askund tjetër, trimat e kësaj Brigade, i dhanë goditjen përfundimtare regjimit gjenocidal serb, i cili në këtë datë shënoi kapitullimin.

Në këtë ditë nuk u hoq vetëm një gur kufiri, por u hoq edhe një pengesë emocionale ndërmjet motrave e vëllezërve në Kosovë e Shqipëri.

Liria mori kuptim kur trimat e Brigadës 138, e vulosën përfundimisht lirinë tonë, shtruan bazament të fortë për të ardhmen, shtetin dhe kujtesën historike.

Kësisoj Kosharja u shdërrua dhe vazhdon të jetë pelegrinazh lirie.

Aty u bashkuan trimëria me mendjen, sakrifica me idealin dhe përjetësia me lirinë!

Sot, përkulemi me dinjitet para varreve të këtyre trimave, të cilët mbrojtën dinjitetin, ekzistencën dhe trashëgiminë tonë!

Testamentin e tyre për shtetin do ta përmbushim çdo ditë, me përkushtim maksimal, për të ardhmen e brezave!

Nuk ka më gurë ndërmjet nesh, por ka veç rrugë, ka integrim, ka bashkëpunim ndërvëllazëror dhe kultivim të shpirtit liridashës!

Lavdi dhe kujtim i përhershëm për të gjithë ata që ranë për lirinë tonë! / KultPlus.com

Snajperisti i Koshares, Michael Spath me fjalë prekëse në 13 vjetorin e pavarësisë

Michael Spath ka shërbyer vullnetar si snajperist në luftën e Kosovës në Koshare.

Në rrjetet sociale si në Facebook etj, Spath ka shkruar shpeshherë për luftën e UÇK-së, për shokët e tij luftës, për porositë e atyre që e shajnë luftën përmes komenteve të tyre.

Ai ka shkruar sot për 17 Shkurtin, Ditën e Pavarësisë së Kosovës, duke u uruar të gjithëve këtë ditë dhe duke theksuar meritat e UÇK-së për çlirimin e pastaj edhe pavarësimin e Kosovës.

Postimi i plotë i tij:

Ne shkruajmë sot, më 17 Shkurt 2021.

Sot e 13 vjet më parë Kosova u bë e pavarur dhe e njohur nga bota.

Ne nuk do të ishim këtu sot po të mos kishin qenë trimat e asaj kohe, trimat e UÇK-së. Një ushtri vullnetare, e cila mbrohej kundër një fuqie superiore në mënyrë që të shpëtonim dhe mbronim mijëra civilë të pafajshëm. Luftonim që një Sebrenicë tjetër të mos përsëritej kurrë më.

Me ndihmën e NATO-s, ne mundëm armikun për të ndërtuar një komb të madh.

Ne ndaluam gjakderdhjen në Ballkan për 10 vjet dhe mbajtëm paqen për 21 vjet. Kjo është gjithashtu unike, sot duhet t’u themi faleminderit veteranëve dhe familjeve të tyre që dhanë gjithçka që ne sot të mund ta nderojmë këtë ditë.

Kjo ditë u përket të rënëve tanë, invalidëve tanë dhe të gjithë ushtarëve që e kanë bërë të mundur këtë liri, dhe familjeve të tyre…. Mos harroni kurrë pse jemi këtu sot në një republikë të madhe të quajtur Kosovë ….KOSOVA E PARAPërjetësisht me respekt dhe nder!

Mike Spath/ KultPlus.com

Wir schreiben heute den 17 Februar 2021, heute vor 13Jahren wurde Kosovo Unabhängig und anerkannt von der Welt. Wir…

Posted by Mike Spath on Wednesday, February 17, 2021

Për shkak të koronavirusit nuk mbahet manifestimi i përvitshëm në Koshare

Sivjet nuk do të mbahet manifestimi i përvitshëm në Koshare më 9 prill, për nderë të thyrjes së kufirit shqiparo-shqiptarë.

Kështu ka bërë të ditur ish Ministri i Mbrojtjes Rrustem Berisha.

Kjo për shkak të situatës emergjente të krijuar si pasojë e koronavirusit, pandemi kjo që po merr jetë njerëzish.

“Kjo është situata më serioze që nga përfundimi i luftës, prandaj apeloj te ju që t’i respektoni masat nga institucionet përgjegjëse të shtetit tonë për parandalimin dhe luftimin e kësaj
pandemie. Si rrjedhojë e kësaj situate, këtë vit nuk do të organizohen manifestimet “Ditët e Shqipes” në kujtim dhe nderim të Betejës së Koshares”.

“Heronjtë e Koshares këtë 9 prill do t’i nderojmë me respekt dhe pijetet nëpër shtëpite tona duke kujtuar heroizmin dhe sakrificën e tyre për lirinë e Kosovës. Ne, bashkëluftëtarët e tyre, do t’i kujtojmë ngjarjet e luftës dhe do t’ia urojmë njëri-tjetritfitoren nga shtëpitë tona”.

Ai theksoi se roli i Brigadës 138 “Agim Ramadani” dhe i Betejës së Koshares ka qenë dhe mbetet çdoherë unifikues.