‘Levitating’ nga Dua Lipa është kënga që Vjosa Osmani e ka dëgjuar më së shumti këtë vit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, po i përgjigjjet pyetjeve që qytetarët i kanë bërë në kuadër të 1 vit qeverisje nga ajo, shkruan KultPlus.

Përmes rrjetit social “Instagram”, Osmani ka shtuar mundësinë e pyetjeve për gjithë qytetarët, ndërsa sot edhe është përgjigjur në disa pyetje nga më të ndryshmet, duke filluar nga falënderimet e deri te raportet me të parin e qeverisë.

Në mesin e shumë pyetjeve, e parja e shtetit është pyetur edhe për këngën që e ka dëgjuar më së shumti këtë vit, dhe përgjigjja e saj ishte e veçantë.

Hiti “Levitating” i këngëtares shqiptare, Dua Lipa është kënga që Osmani ka dëgjuar më së shumti këtë vit.

Dua Lipa e ka ripublikuar foton e Osmanit, duke përfshirë edhe këngën e saj. /KultPlus.com

Dua Lipa nuk ndalet së lulëzuari, shkruan histori në Billboard

Kënga e Dua Lipës me titull “Levitating” e regjistron një javë të 70-të në Billboard Hot 100 (në tabelën e datës 19 mars 2022), duke rishkruar rekordin për më shumë javë të shpenzuara ndonjëherë në sondazh nga një grua, përcjell KultPlus.

“Levitating” është kënga e pestë që kaloi të paktën 70 javë në Hot 100 në Billboard, që daton që nga fillimi i tabelës në gusht 1958.

“Levitating” u ngjit në numrin 2 në Hot 100 të datës 22 maj 2021 dhe, i nxitur nga jetëgjatësia e tij, mbretëroi si titulli kryesor në tabelën “Hot 100 Songs” të fundvitit 2021 të Billboard. (Ka kaluar 41 javë në top 10, më së shumti për një këngë nga një grua dhe e dyta në përgjithësi vetëm pas 57-javëve të top 10-save të “Blinding Lights.”)

“Është mirë pasi punon kaq shumë, veçanërisht nga pandemia, kur ke burime të kufizuara,” u mrekullua Lipa për Billboard kur mësoi për këngën e saj “Levitating”.

“Pra, kjo do të thotë shumë për mua. Ajo se çfarë është duke bërë kënga “Levitating” në tabelën e Billboard është absolutisht surreal. Është absolutisht magjepsëse për mua. Unë jam vërtet, vërtet, shumë mirënjohëse për të gjitha.”

“Levitating” është gjithashtu hiti më i gjatë i Hot 100 në historinë e Warner Records. /KultPlus.com

Dua Lipa: Askush nuk mund ta mohojë identitetin tim, i di jetët e humbura në Kosovë

Kritikat e vazhdueshme në rrjetet sociale rreth prejardhjes së saj, nuk e kanë penguar asnjëherë Dua Lipën që të shfaq rrënjët e saj të vërtetata dhe kësisoj të paraqitet në publik si një shqiptare nga Kosova, shkruan KultPlus.

Me zërin e saj unik, Dua Lipa, ka arritur që të bëjë njerëzit nga e gjithë bota të bien në dashuri me të dhe së fundmi ajo është paraqitur edhe si ylli i kopertinës dixhitale të revistës “Wall Street Journal”, e këta të fundit zhvilluan edhe një intervistë me yllin e muzikës pop.

Postimet e saj të hapura për pavarësinë e Kosovës, e cila mbetet një çështje e diskutueshme nëpër botë, janë përballur me kritika, ashtu si edhe deklaratat e saj pro-palestineze.

Kundërshtimi nuk e ka bërë atë të shqetësohet për adresimin e çështjeve politike. “Është një pjesë e madhe e asaj që jam,” thotë ajo. “Duke pasur parasysh prindërit e mi dhe mënyrën se si ata erdhën në Mbretërinë e Bashkuar, [situata e refugjatëve] ka qenë gjithmonë diçka që më është shumë afër zemrës.

Lipa tregon me vështirësitë të cilat ajo është përballur për shtetin e Kosovës dhe komentet e ndryshme që ka marrë gjatë rrugëtimit të saj në industrinë e muzikës.

“Kam lexuar komente nga shumë njerëz që më thonë se nuk kam shtet, nuk kam identitet, Kosova nuk ekziston. Kam jetuar në Kosovë, i di jetët që kanë humbur. Pra, që dikush të më mohojë identitetin dhe përvojën time, është e vështirë për mua të qëndroj prapa dhe të mos flas për këtë. Kështu që kjo është diçka që unë do ta bëj gjithmonë.”

Nëntorin e kaluar, ajo u nderua në Uashington, DC, nga Këshilli Atlantik, një institut kërkimor për çështjet ndërkombëtare, për angazhimin e saj për të “fuqizuar gjeneratën e ardhshme të liderëve dhe muzikantëve ballkanikë”. /KultPlus.com

‘Levitating’ nga Dua Lipa, kënga më e dëgjuar në radio për vitin 2021

Kënga ‘Levitating’ nga këngëtarja kosovare Dua Lipa është kënga më e dëgjuar në radio për vitin 2021, transmeton KultPlus.

Nga albumi i saj i titulluar Future Nostalgia, Lipa u bë një artiste kryesore në skenën e muzikës pop. Ajo publikoi hitet kryesore si “Don’t Stop Now” dhe “New Rules”. Ajo gjithashtu publikoi një video zyrtare muzikore në YouTube për publikimin e saj në vitin 2020, “Levitating”.

Si një nga këngët më të njohura në album, “Levitating” mbeti në tabelën e Billboard Hot 100 për pjesën më të madhe të vitit 2021. (Si versioni origjinal ashtu edhe versioni me transmetime të fituara nga DaBaby.)

“Levitating” thjesht duke bërë gjënë e tij në tabelën e Billboard është absolutisht surreale,” tha Lipa gjatë një interviste me Billboard’s Pop Shop Podcast./ KultPlus.com

“Levitating” e Dua Lipës kënga më e dëgjuar e vitit 2021 në ShBA

“Levitating” e Dua Lipës e mbylli vitin 2021 si kënga më e dëgjuar në ShBA. Lajmin e ka bërë të ditur vetë këngëtarja e cila në instagramin e saj ka shpërndarë twitterin e chart data: “Levitating” ishte kënga më e dëgjuar e vitit 2021 në USA, me 805 milion kërkesa”.

Muzika ishte e pashmangshme dhe dominonte valët e radios dhe platformat e transmetimit me versione të ndryshme, duke lëvizur në një numër të pabesueshëm shitjesh në vetëm 12 muaj, shkruan Forbes.

Sipas raportit të fundit të vitit 2021 të MRC Data, “Levitating” ishte kënga më e dëgjuar në ShBA.  Dokumenti e rendit atë si një këngë solo, por për shumë muaj, versioni më i popullarizuar i këngës ishte ai me reperin DaBaby. Pasi ky i fundit bëri një skandal të madh mediatik me komentet e tij homofobike në një koncert, shumë fansa u rikthyen për të dëgjuar versionin origjinal dhe solo të këngës.

“Levitating” dominon listën e këngëve më të dëgjuara dhe të shitura të vitit 2021 me më shumë se 700,000 njësi ekuivalente, duke kapur lehtësisht vendin e parë. Artistja Olivia Rodrigo renditet në të dy vendet, të dytin dhe të tretin respektivisht me “Drivers License” dhe “Good 4 U”. Kënga e parë, e cila njëherësh është edhe kënga e saj debutuese, shiti më shumë se 5.05 milionë kopje ekuivalente, duke u dalluar si e vetmja këngë tjetër që ka arritur shifrën e pesë milionë shitjeve. “Good 4 U” iu afrua arritjes së këtij pragu, duke shënuar gjithsej 4.813 milionë njësi ekuivalente.

Në krye të pesë këngëve më të dëgjuara dhe të shitura të vitit 2021 në Amerikë janë dy duete. Bashkëpunimi i The Weeknd dhe Ariana Grande, “Save Your Tears”, zë vendin e katërt me 4.786 milionë njësi ekuivalente, ndërsa “Stay” i The Kid Laroi dhe Justin Bieber vjen në vendin e pestë me 4.386 milionë shitje.

Në mënyrë mbresëlënëse, “Blinding Lights” e The Weeknd e cila ishte gjithashtu kënga e dytë më e madhe e vitit 2020 në Amerikë, këtë vit vazhdoi të ruante një pozicion në Top 10, duke u renditur e fundit me plot 3,702 milionë shitje gjatë vitit 2021.

Kjo është lista me 10 këngët më të dëgjuara dhe të shitura në ShBA në vitin 2021:

1 – Dua Lipa – “Levitating” – 5.745 million
2 – Olivia Rodrigo – “Drivers License” – 5.05 million
3 – Olivia Rodrigo – “Good 4 U” – 4.813 million
4 – The Weeknd & Ariana Grande – “Save Your Tears” – 4.786 million 5 – The Kid Laroi & Justin Bieber – “Stay” – 4.386 million
6 – Masked Wolf – “Astronaut In The Ocean” – 4.159 million
7 – Doja Cat – “Kiss Me More (ft. SZA)” – 4.146 million
8 – Lil Nas X – “Montero (Call Me By Your Name)” – 4.129 million
9 – Glass Animals – “Heat Waves” – 4.109 million
10 – The Weeknd – “Blinding Lights” – 3.702 million. / KultPlus.com

“Levitating” e Dua Lipës shpallet kënga më e mirë për vitin 2021: Kjo do të thotë bota për mua

Këngëtarja kosovare me famë botërore, Dua Lipa vijon të shënojë suksese të njëpasnjëshme në botën e muzikës.

Kënga e saj “Levitating” shpallet kënga më e mirë e vitit 2021.

Sipas renditjes së Billboard Chart, kënga “Levitating” përfshihet në kategorinë e “Hot100 Songs” për gjithë artistët, me ç’rast ajo rrëmbeu vendin e parë.

Vetë këngëtarja Dua Lipa ka ripostuar në llogarinë e saj në Instagram vlerësimin nga Billboard Chart duke falenderuar dhe fansat e saj për mbështetjen.

Levitating” është numri #1
Billboard Hot 100 kënga e vitit 2021!!! Faleminderit,
faleminderit! Duke e ndarë këtë moment me njerëzit që l
dua shumë @the_koz @sarahhudsonxx @icoffeeir
Do të thotë bota për mua
“, ka shkruar Dua e entuziazmuar. / KultPlus.com

“Levitating” e Dua Lipës thyen rekordin, plot 35 javë në Top 10 këngët më të dëgjuara

Këngëtarja kosovare me famë botërore, Dua Lipa vijon të shënojë suksese të njëpasnjëshme në botën e muzikës.

Kënga e saj “Levitating” ka thyer një rekord duke u bërë e para këngë që renditet në 10 këngët më të dëgjuara për 35 javë.

Sipas renditjes së Chart Data, kënga “Levitating” përfshihet në kategorinë e “Hot100” për artistet femra duke qëndruar në 10 vendet e para për një kohë të gjatë.

Vetë këngëtarja Dua Lipa ka ripostuar në llogarinë e saj në Instagram vlerësimin nga Chart Data duke falenderuar dhe fansat e saj për mbështetjen.

“E pabesueshme! Mirënjohëse që e kam bërë këtë këngë me disa nga njerëzit e mi të të preferuar në planet, Clearence Coffe Jr., Sara Hudson, The Coz, por kjo këngë do të ishte një asgjë pa ju djema (fansat) Ju dua, faleminderit! 35 javë në top 10 këngët më të dëgjuara”, ka shkruar Dua e entuziazmuar./KultPlus.com

‘Levitating’ e Dua Lipës, në Top 5 këngët më të dëgjuara në Amerikë

Sukseset e këngëtares shqiptare nuk kanë të ndalur.

‘Levitating’ e Dua Lipës tash e sa kohë vazhdon të mbetet ndër këngët më të dëgjuara të këngëtares, e tash së fundi, vetë këngëtarja e bëri të ditur se kjo këngë ka hyrë në Top 5-shen e këngëve më të dëgjuara në Shtetet e Bashkuara, shkruan KultPlus.

‘Levitating’ ka tre muaj që është lansuar dhe tashmë numëron mbi 100 milion klikime në Youtube.

Ndër të tjera, Lipa ka njoftuar fansat e saj përmes një postimi në rrjete sociale se është në përgatitje të këngës së saj të radhës.

Vlen të ceket se së fundi, Dua ishte në ballinën e prestigjiozes Vouge, për të cilën kishte dhënë edhe një intervistë ku kishte shpalosur edhe të kaluarën e saj dhe të familjes së saj në Kosovë. / KultPlus.com

Kënga e Dua Lipës renditet e 7-ta në Billboard

Kënga e Dua Lipës në bashkëpunim me DaBaby është vlerësuar së fundmi nga Billboard, shkruan KultPlus.

Në storyn e publikuar në Instagram, Lipa ka njoftuar artdashësit e saj se “Levitating” ka triumfuar duke u renditur e 7-ta më e dëgjuar në HOT 100 në Billboard.

Kënga “Levitating” është në kuadër të albumit muzikor “Future Nostalgia”, e cila pati suksese të njëpasnjëshme që nga publikimi në mars. / KultPlus.com

Kënga e Dua Lipës në mesin e të preferuarave të Obamës gjatë vitit

Në prag të festave të fundvitit persona me rëndësi në botë janë duke listuar librat, këngët dhe veprat e vitit, shkruan KultPlus.

Kësaj iniciative iu është bashkuar edhe ish-presidenti i Amerikës, Barack Obama.

Obama ka shpërndarë në profilin e tij në Instagram këngët e tij të preferuara për vitin 2020.

Në mesin e këngëve të shumta të cilat kanë arritur të dëgjohen në mbarë botën, zë vend edhe ylli shqiptar, Dua Lipa. Kënga “Levitating” renditet e 8-ta në top 30shen e Obamës.

“Këtu janë disa nga këngët e mia të preferuara për këtë vit. Si zakonisht, unë kisha disa konsulta të vlefshme nga mësuesja e muzikës së familjes, Sasha për të bërë bashkë gjithë këto. Shpresoj të gjeni një këngë të re për të dëgjuar”, ka shkruar Obama në mbishkrim

Viti 2020 ka qenë me përplotë suksese për Dua Lipën. / KultPlus.com