26 vite nga publikimi i albumit të grupit muzikor Metallica

Ishte 18 nëntori i vitit 1997 kur rok grupi i njohur, Metallica i gëzuan dashamirët e muzikës së tyre, nëpërmjet publikimit të albumit ‘’Reload’’, shkruan KultPlus.

Ky album i përbërë prej 13 këngësh do të ishte vazhdimi i albumit të tyre paraprak, ‘’Load’’. Këto krijime të reja artistike do të priteshin tejet mirë nga publiku. ‘’Reload’’ debutoi në numrin një në billboard  e shumëta dhe arriti të shitej me 436,000 kopje që në javën e parë.

Rok grupi muzikor dha 3 muaj mund pa ndërprerë, në mënyrë që albumi të dilte edhe më mirë sesa që ishte planifikuar nga ta.  Ideja

Reload u regjistrua në ‘The Plant’, një studio me pllaka druri në Sausalito, California. Sesioni u prodhua nga Bob Rock, i cili gjithashtu prodhoi dy albumet e mëparshme të Metallica. Vepra artistike e albumit tregon një foto nga Andres Serrano.

Disa nga këngët të cilët e përbëjnë këtë album janë: ‘’Fuel’’, ‘’The memory remains’’, ‘’Devil’s dance’’, ‘’The Unforgiven II’’ dhe shumë të tjera që vazhdojnë edhe sot të dëgjohen tejet shumë. /KultPlus.com

Metallica, Nirvana, Guns’n’Roses dhe viti që ndryshoi Rock-un

Nëse rroku i viteve ’90 kishte një vit-flamur, ai ishte 1991. Viti kishte nisur me Operation Desert Storm në Irak dhe Luftën e Parë të Gjirit, por një “bombardim” jo më pak i rëndësishëm ndodhi disa muaj më vonë. Brenda vetëm 7 javëve, nga mesi i gushtit deri në fillim të tetorit, një seri albumesh dolën në treg, të cilët do të bëheshin jo vetëm më të shiturit e atij viti, por edhe do i jepnin formë dekadës së ardhshme.

Ata ishin “Black Album” i Metallica, “Nevermind” i Nirvana, “Use Your Illusion I” i Guns’n’Roses, “Ten” i Pearl Jam dhe “Blood Sugar Sex Magic”, i Red Hot Chilli Peppers. Të gjithë bashkë, sollën një epokë të re në historinë e rock-ut, të ngjashme me epokën e artë të viteve shtatëdhjetë.

Në fakt, gjërat kishin nevojë për një shkundje të fortë. Hard Rock-u i modës së vjetër po kapej fort pas “karrikes” së vet. Grupet e preferuar të të ashtuquajturve baby boomers, si Van Halen, Bryan Adams, Ozzy Osbourne dhe Scorpions ishin në të gjithë klasifikimet. “Extreme”, një grup funk rock-u nga Bostoni bëri bujë me baladën akustike “More than words”, ndërkohë që grupi nga New Jersey, Skid Row u ngjitën në vendin e parë me albumin e tyre të dytë, “Slave to the Grind”.

Kënga më e dëgjuar e vitit ishte “Bohemian Rhapsody” e Queen. Ishte realizuar në 1976, por ishte rikthyer në skenë pas vdekjes së Freddie Mercury. Dukej sikur, sa më shumë që gjërat ndryshonin, aq më shumë ato mbeteshin njësoj. Por, shumë shpejt një përmbysje do të ndodhte në shumë fronte.

Metallica dhe sidomos Guns’n’Roses ishin tashmë grupe që kishin sjellë hit-e të mëdha, dhe prapa tyre kishin kompani diskografike me peshë. Askush nuk u befasua prej suksesit të tyre. Po kështu, The Red Hot Chilli Peppers, kishin ndërtuar një bazë fansash që në mesin e dekadës paraardhëse, pasi kishin lënë pas varësinë nga droga dhe vdekjen e ish kitaristit, Hillel Slovak.

Por, ajo që po ziente në të vërtetë ishte skena e muzikës Grunge. Pearl Jam, Soundgarden dhe grupi nga Chicago, The Smashing Pumpkins, ishin në pararojë të kësaj lëvizjeje të re. E megjithatë, ishte albumi i dytë i një grupi me tre 20 e ca vjeçarë sarkastikë, që e futi në të vërtetë në hartë muzikën grunge dhe qytetin e Seattle.

Pak njerëz do kishin vënë bast që Nirvana do të bëheshin një prej grupeve më të mira të dekadës, edhe pasi ata kaluan tek kompania diskografike DGC Records. Por kënga e tyre e parë, një hit i mbushur me sarkazmë i quajtur “Smells like teen spirit”, u ngjit menjëherë në majat e hiteve të MTV dhe radiove. Albumi ku ajo bënte pjesë, Nevermind u ngjit dhe ai në majë të renditjeve të të gjithë botës, pas daljes në 24 shtator 1991.

Eshtë e kollajtë të harrosh sot, se shumë gjëra kishin ndodhur në të dy skajet e muzikës. Muzika alternative po futej në radarë me inaugurimin e festivalit të Lollapalooza në korrik, i cili shumë shpejt u bë një histori suksesi befasuese. Kjo edhe falë një serie grupesh si Jane’s Addiction, Siouxsie and the Banshees, Living Colour, Ice-T et.

Gjëra interesante po ndodhnin edhe në skajet e muzikës metal, nga heronjtë brazilianë Sepultura me albumin e tyre Arise deri tek disa të pakënaqur norvegjezë që digjnin kisiha dhe që hodhën themelet e skenës së black metal.

Por të gjitha këto nuk ishin asgjë, në krahasim me shkundjen e madhe që ndodhi në ato shtatë javë të lavdishme në fundin e verës dhe fillimin e vjeshtës. Në fund të vitit, Metallica ua kishin kaluar në shitje albumesh, por Nirvana ishin bërë flamuri përreth të cilit një brez i ri muzikantësh dhe fansash po mblidheshin me shpejtësi. Ndryshimi kishte ardhur, dhe fiks në momentin e duhur. / bota.al/ KultPlus.com

24 vite nga publikimi i albumit të grupit muzikor Metallica

Ishte 18 nëntori i vitit 1997 kur rok grupi i njohur, Metallica i gëzuan dashamirët e muzikës së tyre, nëpërmjet publikimit të albumit ‘’Reload’’, shkruan KultPlus.

Ky album i përbërë prej 13 këngësh do të ishte vazhdimi i albumit të tyre paraprak, ‘’Load’’. Këto krijime të reja artistike do të priteshin tejet mirë nga publiku. ‘’Reload’’ debutoi në numrin një në billboard  e shumëta dhe arriti të shitej me 436,000 kopje që në javën e parë.

Rok grupi muzikor dha 3 muaj mund pa ndërprerë, në mënyrë që albumi të dilte edhe më mirë sesa që ishte planifikuar nga ta.  

Reload u regjistrua në ‘The Plant’, një studio me pllaka druri në Sausalito, California. Sesioni u prodhua nga Bob Rock, i cili gjithashtu prodhoi dy albumet e mëparshme të Metallica. Vepra artistike e albumit tregon një foto nga Andres Serrano.

Disa nga këngët të cilët e përbëjnë këtë album janë: ‘’Fuel’’, ‘’The memory remains’’, ‘’Devil’s dance’’, ‘’The Unforgiven II’’ dhe shumë të tjera që vazhdojnë edhe sot të dëgjohen tejet shumë. / KultPlus.com

“Nothing Else Matters”, kënga e parë e ‘Metallica’ që kapërcen 1 miliard shikime në YouTube

“Nothing Else Matters” është videoklipi i parë i grupit Metallica që kapërcen 1 miliard shikime në YouTube.

Kënga, që është pjesë e albumit “Black Album”, i vitit 1991, është postuar në YouTube në tetor të vitit 2009.

Kjo këngë është nga të paktat këngë e zhanrit heavy-metal që ka kaluar 1 miliard klikime. Këtë shifër e kanë arritur edhe “November Rain” e Guns N Roses, “In the End” e Linkin Park, “Chop Suey” e System of a Down dhe “It’s My Life” e Bon Jovit.

Në rreth 4 dekada jetë, Metallica ka shitur 125 milionë albume në të gjithë botën dhe është grupi me më së shumti koncerte në histori. / KultPlus.com

Photo by Fin Costello/Redferns

Elton John paralajmëron bashkëpunimin e pazakontë me grupin “Metallica”

Elton John e ka paralajmëruar një bashkëpunim të pazakontë me grupin “Metallica”, kjo pasi kantautori i njohur britanik i ka bashkuar forcat me bendin ikonik të muzikës metal gjatë karantinës së shkaktuar nga koronavirusi.

Ende nuk dihet nëse ata do ta realizojnë ndonjë këngë të re, por Elton John së fundmi foli shkurtimisht për bashkëpunimin në fjalë duke thënë: “Sapo kam realizuar një projekt me grupin ‘Metallica’. Kemi punuar gjatë periudhës së karantinës. Gjatë kësaj kohë po ashtu kam punuar edhe me grupin ‘Gorillaz’ dhe muzikantë të tjerë me të cilët kemi realizuar këngë shumë të mira. Pra jam fokusuar në projekte më ndryshe nga ato të zakonshmet për mua. Të gjithë të interesuarit për të punuar me mua, do t’ua jap emailin tim ku mund të më shkruani dhe mund të planifikojmë diçka bashkë, në rregull?”.

Derisa John nuk zbuloi shumë rreth këtij bashkëpunimi, këngëtarja Miley Cyrus pak kohë më parë kishte treguar se albumi i saj i ardhshëm me këngë “cover’ të grupit Metallica, do ta përfshinin edhe Elton Johnin duke interpretuar në piano në versionin e saj të ri të hitit “Nothing Else Matters”.

“E kam realizuar një cover të hitit të ‘Nothing Else Matters’ nga ‘Metallica’, pjesë e së cilit është edhe Elton John duke interpretuar në piano. Pra në këtë projekt i kam përfshirë disa artistë të mëdhenj si Yo-Yo Ma dhe Chad Smith, dhe jam shumë e emocionuar për këtë bashkëpunim. Dua të them, ta krijosh një këngë e cila e përfshinë Elton Johnin, grupin ‘Metallica’ dhe mua… më pëlqen shumë kur përbërësit nuk përshtaten me njëri-tjetrin. Pra ky duket një kombinim që nuk do t’i kujtohej dikujt tjetër për ta realizuar, dhe që të dal kënga sa më e mirë të duhet patjetër të punosh me një producent sikur Andrew Watt, i cili do ta ndërmerrte një rrezik të tillë”, citohet të ketë thënë Miley Cyrus.

Bateristi i bendit legjendar “Metallica”, Lars Ulrich, kohë më parë e kishte ndarë në rrjetet sociale një fotografi ku shihet bashkë me Elton Johnin, duke u shoqëruar në prapaskenat e koncertit të yllit të hitit “Rocketman”, në Los Angeles.

Në lajme të tjera, para një jave u bë i ditur lajmi se Dua Lipa dhe Neil Patrick Harris do t’iu bashkohen Sir Elton Johnit dhe bashkëshortit të tij, David Furnish, në ndejën e përvitshme “Elton John AIDS Foundation” që tradicionalisht organizohet pak para ceremonisë “Oscar”.

Ylli i hitit “Levitating” do të performoj në këtë ngjarje e cila mbahet më 25 prill në formatin virtual, dhe e cila do të prezantohet nga aktori 47-vjeçar Neil Patrick Harris, dhe emra të tjerë të showbizit të cilët edhe nuk janë bërë publik.

“Është një nderë i madh të jem pjesë e një prej ndejave më ikonike para ceremonisë ‘Oscar’, dhe jam shumë krenare ta mbështes fondacionin ‘Elton John AIDS Foundation’ dhe të ndihmoj në trajtimin e stigmës që ekziston rreth HIV-it, pasi kemi nevojë për ta ndërtuar një botë më të mirë dhe më pranuese për të gjithë. Dhe ta ndajë skenën me Elton Johnin do të jetë një ëndërr e shndërruar në realitet për mua,” citohet të ketë thënë Dua Lipa, në prononcimin e saj për publikun.

Për herë të parë në historinë e kësaj ngjarjeje, përkrahësit e fondacionit janë ftuar ta ndjekin këtë ndejë të famshme që zë vend para ceremonisë së shpërblimeve prestigjioze “Oscar”, në formë virtuale. / KultPlus.com

23 vite nga publikimi i albumit të grupit muzikor Metallica

Ishte 18 nëntori i vitit 1997 kur rok grupi i njohur, Metallica i gëzuan dashamirët e muzikës së tyre, nëpërmjet publikimit të albumit ‘’Reload’’, shkruan KultPlus.

Ky album i përbërë prej 13 këngësh do të ishte vazhdimi i albumit të tyre paraprak, ‘’Load’’. Këto krijime të reja artistike do të priteshin tejet mirë nga publiku. ‘’Reload’’ debutoi në numrin një në billboard  e shumëta dhe arriti të shitej me 436,000 kopje që në javën e parë.

Rok grupi muzikor dha 3 muaj mund pa ndërprerë, në mënyrë që albumi të dilte edhe më mirë sesa që ishte planifikuar nga ta.  Ideja

Reload u regjistrua në ‘The Plant’, një studio me pllaka druri në Sausalito, California. Sesioni u prodhua nga Bob Rock, i cili gjithashtu prodhoi dy albumet e mëparshme të Metallica. Vepra artistike e albumit tregon një foto nga Andres Serrano.

Disa nga këngët të cilët e përbëjnë këtë album janë: ‘’Fuel’’, ‘’The memory remains’’, ‘’Devil’s dance’’, ‘’The Unforgiven II’’ dhe shumë të tjera që vazhdojnë edhe sot të dëgjohen tejet shumë. /KultPlus.com

“Metallica” i ka lansuar dy këngë nga albumi dhe filmi i ardhshëm koncertal “S&M2” (VIDEO)

Grupi i njohur i muzikës, “Metallica”, e ka konfirmuar lajmin se do të lansojnë muzikë të re gjatë ditës së sotme, si pjesë e albumit dhe filmit koncertal të ardhshëm, “S&M2”, dhe i cili përmban performanca live të bendit.

Vokalisti James Hetfield dhe bateristi Lars Ulrich, i kanë njoftuar fansat përmes Instagramit, që të mërkurën më 14 korrik do ta lansojnë materialin e ri muzikor.

“Tung, jemi grupi ‘Metallica’. Ju ftojmë të na bashkoheni të mërkurën, për ta dëgjuar muzikën tonë të re nga albumi dhe filmi koncertal ‘S&M2’. Ju mirëpresim,” ka deklaruar dyshja përmes mesazhit të tyre.

“S&M2”, që është vazhdim i albumit live të bendit të vitit 1999, është incizuar brenda dy netëve në shtator të vitit të kaluar së bashku me Simfoninë e San Franciscos, si dhe kishte për qëllim ta shënojë përvjetorin e 20-të të albumit shumë të suksesshëm të grupit, “S&M”.

Me këtë rast është realizuar dhe një film koncertal i cili u transmetua vetëm një herë nëpër kinematë botërore, në tetor të vitit 2019, transmeton Koha.

Një trailer i filmit koncertal u lansua para pak orësh në platformën YouTube, së bashku me dy performanca në versionin live të hiteve, “All Within My Hands” dhe “Nothing Else Matters”. Ndërsa filmi dhe albumi në tërësi, planifikohen të publikohen gjatë muajit gusht.

Metallica i bashkohet luftës ndaj Covid-19, dhuron 350 mijë dollarë

Fondacioni bamirës i rok grupit Metallica “All Within My Hands”, vazhdon të japë kontributin e saj në kohëra të krizave, shkruan LoudWire.

Derisa bota është duke u ballafaquar me pandeminë Covid-19, Metallica ka konfirmuar se ka dhënë donacion 350 mijë dollarë për katër organizata për të luftuar koronavirusin, transmeton KOHA.

“Derisa përhapja e koronavirusit po vazhdon, njerëzit më të rrezikuar në komunitetet tona kanë nevojë më shumë se kurrë për ndihmën tonë”, ka deklaruar grupi, teksa ka konfirmuar se fondacionet që pranuan këtë ndihmë financiare janë Feeding America, Direct Relief, Crew Nation, dhe USBG National Charity Foundation.

Grupi edhe më parë ka pasur bashkëpunim me Feeding America.

Derisa Direct Relief u është përgjigjur krizave në 22 vende, duke siguruar më shumë se 40 tonë pajisje mbrojtëse personale për punonjësit e kujdesit shëndetësorë që janë në vijën frontale. Koha.net / KultPlus.com

“Metallica” i ka anuluar performancat në dy festivale

Bendi i njohur i muzikës “Metallica”, ka bërë të ditur se i ka anuluar pjesëmarrjet në dy festivale të rëndësishme muzikore, të cilat ishin planifikuar për në fund të këtij viti, me qëllim që ta mbështesin shërimin e vokalistit të grupit, James Hetfield, nga vartësia prej drogës dhe alkoolit.

Këngëtari i njohur ishte regjistruar në një qendër rehabilituese në shtator të 2019-s, kjo pasi po përballej me vartësinë nga droga dhe alkooli. Ballafaqimi i Hetfieldit me këtë problem ishte detajuar edhe në të kaluarën, në dokumentarin e vitit 2004, “Some Kind of Monster”.

Dhe kështu është bërë e ditur se “Metallica”, më nuk do të performojë në festivalin “Columbus’ Sonic Temple” i cili mbahet në muajin maj, dhe festivalin “Louisville’s Louder Than Life” i planifikuar për muajin shtator. Në këto ngjarje, bendi do të zëvendësohet nga grupet “Red Hot Chili Peppers” dhe “Tool”, transmeton Koha.net.

Ndërkaq, pjesëmarrja e grupit “Metallica” në ngjarjet tjera si, “Epicenter”, “Welcome To Rockville” dhe “Aftershock”, do të shkojë sipas planit.

James Hetfield i ka informuar adhuruesit rreth rrugëtimit të deritanishëm, duke thënë se terapia po shkon shumë mirë dhe është optimist për atë që e pret në të ardhmen.

Javën e kaluar, Hetfield e shënoi paraqitjen e parë në publik që nga hyrja në rehabilitim. Muzikanti i njohur morri pjesë në një ngjarje përkujtimore për yllin e ndjerë, Eddie Money, i cili vdiq në shtator të vitit 2019. / KultPlus.com

Koncerti komemorativ i Metallica “S&M2” do të shfaqet nëpër kinema

Me siguri jeni në mesin e atyre që nuk i kanë blerë biletat për koncertet e ardhshme jubilare të Metallicas “S&M2” në San Francisko. Në fakt, koncerti i parë që e feston albumin simfonik live të vitit 1999 “S&M” është shitur krejtësisht aq shpejt saqë disa fansa dyshuan se ishin përfshirë botët online.

Tani grupi ka njoftuar se ky koncert përkujtimor do të shfaqet më 9 tetor në rreth 3000 kinema në të gjithë globin. Lista e kinemave pjesëmarrëse nuk është konfirmuar ende, por biletat thuhet se do të dalin në shitje nga 7 gushti. Ndërkohë, Metallica e ka krijuar një sajt të dedikuar për më shumë informacione.

Ata do të performojnë përsëri me Orkestrën Simfonike të San Franciscos, këtë herë nën drejtimin e dirigjentit Michael Tilson. Por Metallica nuk po e rikrijon thjesht S&M. shkruan KOHA Ditore. Ata gjithashtu do të kryejnë interpretime të azhurnuara simfonike të këngëve më të fundit, gjatë një koncerti që gjithashtu e shënon hapjen madhështore të Chase Center në Mission Bay.

Interesimi i Metallicas për t’i gërshetuar këngët e tyre me orkestër buronte, pjesërisht, nga dashuria e bateristit Lars Ulrich për koncertin e Deep Purple të vitit 1969 Concerto for Group and Orchestra. Performancat e tyre origjinale me Simfoninë e San Franciskos u realizuan nga Michael Kamen, i cili njihet për bashkëpunimin me Pink Floyd.

Koncerti i dytë “S&M2” zhvillohet më 8 shtator, dy ditë pas të parit. Metallica mbanë një varg koncertesh evropiane nga tani deri atëherë; më pas ata do të mbajnë koncerte në Australi dhe Zelandën e Re. / KultPlus.com

Metallica dhuron 100 mijë euro për t’i ndihmuar kalifornianët pas dëmeve të shkaktuara nga zjarri

Me anë të fondacionit “All Within My Hands”, grupi “Metallica” ka dhuruar një shumë prej 100 mijë eurosh për të ndihmuar në sanimin e dëmeve të shkaktuara nga zjarri në Kaliforni.

Rokerët i kanë inkurajuar fansat e tyre që të angazhohen për t’i ndihmuar njerëzit e prekur nga kjo fatkeqësi.

Robert Trujillo, Kirk Hammett, Lars Ulrich, James Hetfield, Metallica (Foto: Mauricio Santana/Getty Images/Guliver)

“Fatkeqësisht, shoqëria kaliforniane sërish po kalon nëpër zjarre të mëdha që tashmë janë të njohur në pjesët veriore dhe lindore të shtetit”.

“Për këtë arsye do të dhurojmë një shumë të caktuar parash që t’u ndihmojmë sa më herët që është e mundur për zgjidhjen e problemeve të shkaktuar nga ky zjarr”, shkruan në njoftimin e bendit.

Ata kanë thënë më tej se duan që sa më shumë njerëz të aktivizohen dhe të përpiqen t’u ndihmojnë atyre që i kanë humbur shtëpitë e tyre, por edhe zjarrfikësve të cilët vazhdimisht shuajnë zjarre.

“Dhuroni para, veshmbathje, ushqim ose diçka të ngjashme. Dilni vullnetar ose lëreni dikë që të flejë te ju. Çdo gjë sado e paktë, mund të ndihmojë”, thonë nga grupi.

Kujtojmë që nga zjarret deri më tani kanë humbur jetën mbi 60 njerëz, ndërsa sipas të CNN, numri i të zhdukurve ka shkuar mbi 600. /KultPlus.com