YouTube rendit 10 më të paguarit e 2020

Nga Jeffree Star te Ryan Kaji, janë “YouTube Stars” që regjistrojnë të ardhura marramendëse?

Këtu është Top 10 sipas Forbes, shkruan vanityfair.it.

Nëse ka dikush që ndër qëllimet e mira për vitin e ardhshëm ka menduar të bëjë një përpjekje për t’u bërë një Youtuber i suksesshëm, ka shumë të ngjarë që ata të kenë bërë një zgjedhje të duhur dhe fitimprurëse.

Në fakt, pas zgjedhjes së videove më të njohura të vitit 2020 të botuara drejtpërdrejt nga Google, është Forbes.com kanë hartuar renditjen e të famshmëve më të njohur dhe më të paguar në YouTube duke theksuar disa të ardhura marramendëse.

Për shembull, në vend të parë është një djalë 9-vjeçar, Ryan Kaji, i cili me 41.7 milionë abonentë ka gjeneruar 29.5 milionë dollarë, rreth 24 milionë euro me videot e tij.

Mr. Beats , në pozicionin e dytë, i cili me 3 miliardë shikime ka arritur mbi 19 milionë euro fitime ose, David Dobrik në vendin e dhjetë – me të ardhura të vlerësuara prej afërsisht 12.7 milionë euro dhe 18 milionë abonentë në kanalin e tij.

Sipas burimit, të ardhurat totale të “YouTube Stars” të pranishëm në renditje do të kishin gjeneruar të ardhura të vlerësuara prej mbi 211 milion dollarë, duke regjistruar një rritje prej 30% krahasuar me 2019, ndoshta të motivuar nga urgjenca globale që na detyroi të qëndrojmë në shtëpi.

Ja lista e më të shikuarve në YouTube:

1) Ryan Kaji
2) Mr. Beast (Jimmy Donaldson)
3) Dude Perfect
4) Rhett and Link
5) Markiplier (Mark Fischbach)
6) Preston Arsement
7) Nastya (Anastasia Radzinskaya)
8) Blippi (Stevin John)
9) David Dobrik
10) Jeffree Star./ ata/ KultPlus.com

Personi më i paguar në YouTube për 2020 është një 9 vjeçar

Ryan Kaji, nga Teksasi është një djalë 9 vjeç dhe është ai që kryeson në listën e personave më të paguar të YouTube për vitin 2020, sipas një liste të publikuar nga “Forbesi”.

 Ai ka arritur të fitonte plot 29.5 milionë dollarë këtë vit. Kanali i tij në YouTube, i quajtur “Ryan World” ka rreth 41.7 milionë subscribers.

“Ai është i famshëm për të ashtuquajturat video unboxing, në të cilat bën revew për lodra të ndryshme. I vogli ka një linjë me lodra, çanta shpine, pastë dhëmbësh, etj- në Target, Amazon dhe Walmart nga të cilat fitoi 200 milionë dollarë vitin e fundit”, shkruan “Forbes”-i.

Me 12.2 miliardë shikime, kanali i tij është i famshëm për reviewt e videove dhe lodrave, çpaketimet e tyre, si edhe eksperimentet shkencore DIY. Sakaq, nuk mungojnë as videot edukative për fëmijët se si të lajnë dhëmbët dhe gjëra të tjera nga historia dhe gjeografia./ KultPlus.com

Facebook, Twitter dhe Youtube fshijnë videon “e mjekëve që bënë pretendime të rreme rreth koronavirusit”

Një video ku paraqitej një grup mjekësh që bënin pretendime të rreme dhe të dyshimta në lidhje me koronavirusin u hoq nga Facebook, Twitter dhe YouTube pasi gjatë ditës së hënë u bë virale në internet.

Videoja, e publikuar nga media e krahut të djathtë “Breitbart News”, shfaqte një grup njerëzish të veshur me rroba të bardha të laboratorësh duke e quajtur veten “America’s Frontline Doctors” që po inskenonte një konferencë shtypi përpara Gjykatës Supreme të SHBA-së në Uashington, DC, shkruan CNN, transmeton KultPlus.

Presidenti Trump shpërndau versione të shumta të videos me 84 milion ndjekësit e tij në Twitter të hënën mbrëma, përkundër pretendimeve të dyshimta që kundërshtojnë ekspertët e vetë administratës së tij të shëndetit publik.

Zëdhënësit e Shtëpisë së Bardhë nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për koment, shkruan më tutje CNN.

Gjatë konferencës për shtyp, një folës i cili e identifikon veten si mjek, bën një numër pretendimesh të dyshimta, duke përfshirë faktin që “nuk ju duhen maska” për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, dhe se studimet e fundit që tregojnë hydroxychloroquine është joefektive për trajtimin e COVID-19 janë “shkencë e rreme” e sponsorizuar nga “kompani të rreme farmaceutike”.

“Ky virus ka një kurë, quhet hidroksilkolina, zinku dhe Zithromax”, pretendon gruaja. “Ju nuk keni nevojë për maska, ka një kurë.”

Pretendimet bien ndesh me studime të shumta mbi ilaçin kundër malarisë dhe këshillat e zyrtarëve të shëndetit publik për të parandaluar përhapjen e virusit.

Një studim zbuloi se as hidroksilklorina vetëm dhe as hidroksilkorina e bashku me azitromicinwn  nuk u duk se ndikuan në gjendjen e pacientëve në shenjën 15-ditore. Për më tepër, ritmet e pazakonta të zemrës dhe nivelet e ngritura të enzimës në mëlçi ishin më të shpeshta tek pacientët që merrnin vetëm hidroksilklorinë ose me azitromicinë.

Videoja shpejt u bë virale në Facebook, duke u bërë një nga postimet me performancat më të larta në platformë me më shumë se 14 milionë shikime para se të largohej të hënën në mbrëmje për promovimin e dezinformatave.

Ajo gjithashtu u shpërnda afro 600,000 herë, sipas Crowdtangle, një firmë analitike e të dhënave në pronësi të Facebook.

Twitter ka punuar për të fshirë videon vonë të hënën në mbrëmje pasi Trump ndau versionet e videos që grumbulluan qindra mijëra shikime.

Videoja u hoq gjithashtu nga YouTube, ku ishte parë më shumë se 40,000 herë. Përdoruesit që po përpiqeshin të hynin në video të hënën vonë u përshëndetën me një mesazh që thoshte se ishte hequr për “shkelje të Udhëzimeve të Komunitetit të YouTube”.

Deri ditën e hënën, virusi ka shkaktuar gati 150,000 vdekje në SHBA, sipas Universitetit Johns Hopkins, dhe është në rrugën e duhur për t’u bërë një shkak kryesor i vdekjeve në vend./ KultPlus.com

Kur fëmijët duhet të kenë telefon, këshilloi drejtorja e YouTube dhe Bill Gates

Një nga problemet më të mëdha sot është përdorimi i telefonave mobil nga fëmijët, duke luajtur lojëra të ndryshme dhe duke ndjekur video.

Organizata botërore për shëndetësi (OBSH) ka këshilluar prindërit që të kenë kujdes me edukimin e fëmijëve, duke i kthyer lojërat tradicionale për fëmijët.

Biznesmeni Bill Gates i ka lejuar fëmijët e tyre të përdorin telefonin vetëm kur kanë mbushur 14 vjet, edhe pse fëmijët e tjerë veç më kishin mobilë. Gjithashtu ai e ka ndaluar përdorimin e tyre natën.

Suzan Vojcicki, drejtorja e YouTube-s i ka caktuar disa rregulla për pesë fëmijët e saj se si të përdorin teknologjinë. Ajo i ka lejuar fëmijët e tyre të përdorin telefon vetëm atëherë kur kanë dal vetë më nga shtëpia, duke përdorur transportin publik, diku në moshën 11 vjeçare.

Gjithashtu, gjatë udhëtimeve atyre ju është ndaluar përdorimi i telefonit, me qëllim që të shfrytëzojnë sa më shumë kohën me familjen.

Sipas saj, këto rregulla duhet të vlejnë edhe për të moshuarit, që mos e përdorin telefonin derisa janë me shoqëri.

Sipas Shoqatës amerikane për pediatri, fëmijët çdo ditë kalojnë mesatarisht shtatë orë në ditë për përdorimin e telefonit./portalb.mk/KultPlus.com

“I’m A Mess” me 45 milionë klikime për vetëm një muaj

Këngëtarja shqiptare tashmë me famë ndërkombëtare, Bebe Rexha ka një muaj që ka publikuar albumin e saj më të ri me titull “Expectations”, shkruan KultPlus.

Në kuadër të këtij albumi që përmban shumë këngë, këngëtarja e hitit “Meant to Be”, ka publikuar edhe këngën me titull “I’m A Mess”.

Siç duket kjo është një nga këngët më të dëgjuara të albumit, pasi që vetëm një muaj nga publikimi i një videoje me tekst, ka arritur të mbledhë plot 45 milionë dëgjues në kanalin ‘YouTube”.

Këtë e ka bërë të ditur vet këngëtarja Rexha, e cila ka falënderuar të gjithë fansat. /KultPlus.com

Shakira mbetet këngëtarja më e suksesshme në Youtube

Viti 2017 ka qenë viti i sukseseve për shumë këngëtarë në mbarë botën, hitet e të cilëve kanë pushtuar top listat muzikore.

Por duket se artistja që ka arritur më shumë sukses është Shakira, e cila ka lënë pas me klikime në Youtube koleget e saj.

Ka qenë vetë këngëtarja e cila nëpërmjet një postimi në Instagram e ka bërë me dije këtë duke shprehur emocionet e saj:

“Çfarë mënyre e mirë për ta filluar vitin e ri, duke e ditur se e gjithë kjo vjen nga mbështetja e jashtëzakonshme që më keni dhënë! Ju dua kaq shumë”.

Kujtojmë se dy këngët e publikuara nga këngëtarja përgjatë vitit 2017, “Me Enamore” dhe “Perro Fiel”, kanë arritur shifra rekord klikimesh në Youtube. / KultPlus.com