“The Idol” u anulua në HBO pas një sezoniSeriali kontrovers nga krijuesi i Euphoria, Sam Levinson dhe Abel Tesfaye, i njohur më mirë si The Weeknd, nuk do të rikthehet për një sezon të dytë.

Nuk është një surprizë e madhe duke pasur parasysh pritjen kritike dhe komerciale të shfaqjes, ku luajtën Tesfaye dhe Lily-Rose Depp. Ai erdhi gjithashtu pas rixhirimeve të gjera pas largimit të regjisores Amy Seimetz, siç u zbulua nga Deadline në prill 2022, dhe një porosie të reduktuar duke e çuar numrin total të episodeve në pesë.

Disa nga aktorët përmendën mundësinë e një sezoni të dytë gjatë intervistave, megjithëse të brendshëm të emisionit thanë se krijuesit nuk hynë në procesin e prodhimit me një plan për një hark shumë-sezonal.

HBO publikoi vetëm të dhënat e shikimit për dy episodet e para. Premiera thuhet se tërhoqi një audiencë prej 913,000 në të njëjtën ditë në HBO dhe Max, ndërsa episodi i dytë ra pak në 800,000. Sipas HBO, ulja në Javën 2 erdhi nga shikimi linear, jo nga shikimi në Max – gjë që ka kuptim duke pasur parasysh se seria ka të ngjarë të synonte një demografik më të ri sesa shikuesi tipik linear televiziv. / KultPlus.com

HBO-ja donte më shumë sezone të ‘Succesion’, por jo edhe krijuesi i saj

Krijuesi i serisë Succession, Jesse Armstrong, ka vendosur t’i japë fund asaj pavarësisht që HBO-ja donte më shumë sezone.

Casey Bloys nga ky rrjet televiziv ka thënë që ata do të dëshironin të bënin më shumë sezone.

“Do të donim më shumë, mirëpo thënë përgjithësisht, kjo është ajo lloj gjëje që doni t’ia lini krijuesit”, ka thënë Bloys.

“Kur një seri shkon mirë, Jesse ndiente se atëherë është fundi i duhur”.

“Ai e dinte që ka një derë të hapur, dhe nëse e ndiente, do të bënte më shumë”./ KultPlus.com

‘Succession’ dhe ‘Squid Game’ do të përballen për çmimin kryesor në ‘Emmy’

“Succession”, seriali i HBO që flet për një mashtrues mediatik mongol dhe familjen e tij, mblodhi 25 nominime për Emmy të martën, duke përfshirë një për çmimin prestigjioz të dramës më të mirë, transmeton KultPlus.

Ai do të përballet me thrillerin e Koresë së Jugut të Netflix Inc “Squid Game”, shfaqja e parë në gjuhën jo-angleze që është nominuar për një Emmy.

“Squid Game” tregon historinë e konkurrentëve të ngecur në para, të cilët konkurrojnë për çmime, ndonjëherë me pasoja fatale.

Hiti fantastiko-shkencor i Netflix “Stranger Things” dhe “Euphoria” i HBO-së, rreth adoleshentëve që lundrojnë në seks, drogë dhe media sociale, gjithashtu u nominuan për trofeun e dramës në çmimet më të larta të televizionit.

Seriali Feel-good “Ted Lasso” do të mbrojë titullin e tij si komedia më e mirë, një nga 20 nominimet e shfaqjes. Historia e peshkut jashtë ujit nga Apple TV+ (AAPL.O) do të konkurrojë kundër “Hacks”, “Only Murders in the Building” dhe “The Marvelous Mrs. Maisel”, ndër të tjera.

Ylli i “Lasso” Hannah Waddingham, e cila fitoi çmimin Emmy për aktoren dytësore vitin e kaluar, tha se ishte e tronditur nga nominimi i saj i dytë sepse mendoi: “Kam pasur momentin tim”.

“Është një moment paksa magjik për të gjithë ne”, tha ajo për kastin e spektaklit.

“The White Lotus” i HBO-së, që flet për pushuesit dhe stafin në një resort të mrekullueshëm buzë oqeanit, siguroi 20 nominime dhe shënoi një vend në fushën e serive më të mira të kufizuara.

Fituesit e çmimeve Emmy do të shpallen më 12 shtator.

CEO i Akademisë së Televizionit, Frank Scherma tha se grupi mori një numër rekord aplikimesh këtë vit, një shenjë se prodhimi po lulëzonte pas mbylljeve gjatë pandemisë COVID-19.

Shfaqjet televizive transmetuese dominuan nominimet, duke vazhduar një trend teksa audienca dynden drejt shikimit në internet. HBO dhe HBO Max morën gjithsej 140 nominime. Netflix shënoi 105./ KultPlus.com

The Weeknd së shpejti vjen si skenarist, aktor dhe producent i një seriali televiziv

Këngëtari i njohur kanadez, The Weeknd, do të luaj, do ta bashkëshkruaj dhe do të shërbejë si producent i një seriali të ri të kanalit “HBO”.

Ylli i hitit “Save Your Tears” do të bashkëpunojë me krijuesin e hitit televiziv “Euphoria”, Sam Levinson, në realizimin e serialit të ri me titull “The Idol”.

Revista “Variety” ka raportuar se ky projekt do të fokusohet në jetën e një pop ylli e cila e fillon një romancë me pronarin enigmatik të një klubi të natës në Los Angeles, që është udhëheqës i një kulti të fshehtë.

Këngëtari 31-vjeçar, vitin e kaluar ka shkruar dhe luajtur në komedinë e animuar, “American Dad”, si dhe njëkohësisht e ka pasur një rol të vogël ku e ka portretizuar vetveten, në filmin e yllit Adam Sandler, “Uncut Gems”.

Për promovimin e albumit të fundit “After Hours”, The Weeknd emri i vërtetë i së cilit është, Abel Tesfaye, e portretizoi një personazh specifik i cili shfaqej me fasha në fytyrë dhe vishej gjithmonë me një kostum të kuq. Çdo performancë e tij në skenë apo emisione televizive, kërkonte një lloj aktrimi nga këngëtari, dhe ai e bëri vërtetë një punë të mirë.

Sidoqoftë, muajin e kaluar The Weeknd i dha fund këtij personazhi duke deklaruar se po bëhet gati për një epokë të re në karrierën e tij. / Koha.net / KultPlus.com

Publikohen pamjet e para të “Scenes from a Marriage” me Jessica Chastain dhe Oscar Isaac

HBO ka zbuluar pamjet para të xhirimeve nga “Scenes from a Marriage”, me protagonistë Oscar Isaac dhe Jessica Chastain.

Një projekt i shumë pritur nga adhuruesit e kinemasë, filmi është bazuar në një tjetër film me skenar dhe regji nga Ingmar Bergman.

Ky film i cili u shfaq si mini seri në vitin 1973 luajti Liv Ullmann dhe Erland Josephson si një çift të pasur, martesa e të cilëve përshkruhet gjatë një dekade, nga shpërbërja te pajtimi dhe kthimi bashkë përsëri.

Seriali i ri është shkruar dhe drejtuar nga Hagai Levi, i cili për herë të fundit shqyrtoi një martesë të paqëndrueshme gjatë pesë sezoneve në “The Affair”, të cilën ai e krijoi bashkë me Sarah Treem.

Projekti shënon një ribashkim për Chastain dhe Isaac, të cilët luajtën rolet kryesore në filmin e J.C. Chandor të vitit 2014 “A Most Violent Year”.

Filmi origjinali suedez i Bergman-it u kondensua nga gjashtë pjesët e tij origjinale në një film të përshtatshëm për publikun amerikan, me kohëzgjatje prej 3 orësh.

Bergman e bazoi sagën në përvojat e tij, duke përfshirë lidhjen e tij të gjatë me muzën dhe partneren Ullmann, me të cilin ishte martuar nga 1965 në 1970./ KultPlus.com

‘The Undoing’ shpallet seriali më i shikuar në HBO për vitin 2020

“The Undoing” është bërë shfaqja më e shikuar e HBO e vitit 2020.

Miniseria, me protagonistët si Hugh Grant dhe Nicole Kidman, kapërceu 12.3 milionë shikues dhe poashtu kaloi “Big Little Lies” si serialin më të popullarizuar, sipas .Variety, transmeton KultPlus.

HBO konfirmoi se 48 përqind e shikuesve thuhet se ndoqën serialin në platforma dixhitale, kurse finalet e serialit me gjashtë pjesë tërhoqën 3 milionë shikues në të gjitha platformat.

HBO Max gjithashtu raportoi një rritje prej 80 përqind nga shifrat e shikimit për finalen kundrejt episodit të mëparshëm, dhe pesë herë më shumë njerëz që shikonin që nga episodi i parë.

“The Undoing”, është një përshtatje nga romani më i shitur i vitit 2014 me të njëjtin emër nga Jean Hanff Korelitz, u shkrua dhe u prodhua nga David E. Kelley, i cili gjithashtu krijoi “Big little lies” / KultPlus.com

HBO ofron program falas për ta lehtësuar distancimin social

Para publikimit të shërbimit të transmetimit HBO Max, HBO do të mundohet të lehtësojë distancimit social duke vënë në dispozicion 500 orë program falas për një kohë të kufizuar, nën titullin #StayHomeBoxOffice.

Promovimi fillon më 3 prill dhe do të përfshijë transmetim falas të serialeve si “The Sopranos”, “The Wire” dhe “Veep”, dokumentarë të HBO-së dhe disa filma të Warner Bros.

Shumë nga filmat kanë për target fëmijët ose një audiencë familjare, të tilla si “Pokemon Detective Pikachu”, “Smallfoot” dhe “Lego Movie 2: The Second Part”.

Programimi do të jetë në dispozicion pa abonim në HBO Now dhe HBO Go.

HBO Max, ndërmarrje rrjedhëse e kompanisë, ishte planifikuar të lansohej në maj.

HBO, Warner Bros dhe CNN janë të gjitha njësi të WarnerMedia. Klan Kosova / KultPlus.com

HBO kryeson listën e fituesve të çmimeve Emmys

Rrjeti televiziv amerikan, HBO, ka fituar çmime më shumë se secili kanal tjetër në ceremoninë e ndarjes së çmimeve, Emmys, duke dërguar në shtëpi 34 trofe, përfshirë atë për dramën më të mirë për pjesën e fundit të serialit, Game of Thrones.

Ky serial, siç përcjell rel, ka fituar gjithsej 12 çmime, derisa seriali tjetër i HBO-s, Chernobyl, ka fituar 10 të tjerë.

Netflix, një tjetër kanal i suksesshëm, është pozicionuar në vendin e dytë më 27 çmime të fituara.

Në mesin e fituesve të këtij kanali ka qenë edhe filmi Black Mirror: Bandersnatch”.

Përndryshe, HBO ka dominuar në fitoren e çmimeve Emmys për vite të tëra, deri kur më 2018 ka ndarë këtë pozitë me kanalin Netflix me nga 23 çmime secili rrjet.

Përveç tyre, çmime kanë fituar edhe rrjetet tradicionale si National Geographic me tetë të tillë, kryesisht për dokumentarin, Free Solo. / KultPlus.com