Zelensky: Ne nuk ndalemi së punuari për fitore

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka vizituar qytetin port jugor të Mykolaiv në një udhëtim të rrallë jashtë kryeqytetit, Kiev, shkruan BBC.

Në një video të publikuar nga zyra e tij, ai shihet duke parë një ndërtesë banimi të dëmtuar rëndë në qytet, duke mbajtur një takim me zyrtarë rajonalë – duke përfshirë kreun e administratës rajonale të Mykolaiv, Vitaliy Kim – dhe duke dhënë çmime shtetërore.

Zyra e tij tha se ata diskutuan gjendjen e ekonomisë, rivendosjen e furnizimit me ujë dhe situatën bujqësore, transmeton KultPlus.

“Vëmendje e veçantë iu kushtua kërcënimeve nga toka dhe deti. Ne nuk ndalemi së punuari për fitore”, thuhet në deklaratë.

Vizita e tij vjen një ditë pasi një sulm rus vrau dy persona dhe plagosi 20 të tjerë në qytet.

Qyteti është shënjestruar rregullisht nga sulmet e artilerisë dhe raketave ruse, thonë zyrtarët. /KultPlus.com

‘Libër për krimet e luftës në Ukrainë’, Zelensky: Mbi 31 mijë ushtarë rusë janë vrarë deri tani

Mbi 31,000 ushtarë rusë kanë humbur jetën deri më tani në Ukrainë. Këtë e ka konfirmuar presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në Telegram.

Sipas tij, “që nga 24 shkurti, Rusia ka paguar çdo ditë rreth 300 jetë të ushtarëve të saj për një luftë krejtësisht të pakuptimtë kundër Ukrainës”.

Gjatë fjalimit të tij të përnatshëm Zelensky foli edhe për “Librin e torturuesve” që do të lançohet në Ukrainë dhe që dokumenton krimet e luftës dhe kriminelët nga ushtria ruse.

“Këto janë fakte specifike për njerëz të veçantë që janë fajtorë për krime specifike të dhunshme kundër ukrainasve. Dhe një “Libër i torturuesve” është një nga themelet e përgjegjësisë jo vetëm të autorëve të drejtpërdrejtë të krimeve të luftës, ushtarëve të ushtrisë okupatore, por edhe komandantëve të tyre. Ata që jepnin urdhra. Ata që bënë të mundur gjithçka bënë në Ukrainë. Në Bucha, në Mariupol, në të gjitha qytetet tona, në të gjitha komunitetet që kanë arritur. Krijimi i këtij sistemi ka filluar prej disa kohësh”, deklaroi Zelensky./A2CNN/ KultPlus.com

Zelensky në ditën e 100-të të agresionit rus në Ukrainë: Fitorja do të jetë e jona

Sot janë bërë 100 ditë që kur ka filluar pushtimi rus në Ukrainë dhe për këtë ditë, në Kiev, presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka shënuar 100 ditëshin përmes një videoje prekëse.

Në atë video shihet edhe kryeministri i Ukrainës dhe aleatë të tjerë që po ndihmojnë vendin kur nevojitet më së shumti.

“Forcat e armatosura të Ukrainës janë gjithashtu këtu… njerëzit e kombit tonë janë këtu. Ne po mbrojmë Ukrainën për 100 ditë tashmë. Fitorja do të jetë e jona. Lavdi Ukrainës!”, ka thënë presidenti Zelensky.

Ndiqeni videon e plotë më poshtë: /KultPlus.com

https://www.facebook.com/100007211555008/videos/5209946065759358/

Zelensky: Mbi 200 mijë fëmijë janë marrë me forcë nga Rusia, shumica ishin në jetimore

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka akuzuar Rusinë se po ndjek një “politikë të vazhdueshme kriminale të deportimit të popullit tonë” në zonat kryesisht të largëta të Rusisë.

Zelensky tha sot se më shumë se 200,000 fëmijë janë marrë deri më tani. Rusia “largon me forcë nga Ukraina si të rriturit ashtu edhe fëmijët. Ky është një nga krimet më të tmerrshme të luftës në Rusi. Në total, më shumë se 200,000 fëmijë janë marrë deri më tani. Këta janë jetimë nga jetimoret. Dhe fëmijë me prindër. Dhe fëmijë të divorcuar nga familjet e tyre”, tha Zelensky.

Sipas tij, shteti rus i shpërndan këta njerëz në territorin e tij, në rajone të largëta. “Qëllimi i kësaj politike kriminale nuk është thjesht të vjedhë njerëzit, por t’i bëjë të dëbuarit të harrojnë Ukrainën dhe të mos mund të kthehen”, shton presidenti.

Ai tha gjithashtu se deri më tani të paktën 243 fëmijë kanë humbur jetën gjatë luftës, 446 janë lënduar dhe 139 të tjerë janë të zhdukur./ KultPlus.com

Ukrainasit e përshkruajnë Zelenskyn si simbol të luftës

Ukrainasit në qytetin ku u rrit presidenti, Volodymyr Zelensky, e kanë përshkruar atë si një “simbol” të luftës së Ukrainës kundër Rusisë.

Presidenti ukrainas është bërë një fytyrë e njohur që nga fillimi i pushtimit rus, shkruan Euronews, transmeton Klankosova.tv.

Shumë ukrainas në Kryvyi Rih i thanë Euronews se ishin me fat që kishin Zelenskyy si president dhe thanë se i besonin atij për të mbrojtur vendin.

“Ne i besojmë atij. Jemi krenarë për të, ai bashkoi të gjithë botën dhe besojmë se gjithçka do të jetë mirë me ne,” tha një grua.

Një grua tjetër, Liudmila, tha se Zelenskyy luante futboll me djalin e saj dhe ishte “e guximshme dhe e thjeshtë”.

Ish-aktori dhe komediani u zgjodh president në një fitore dërrmuese në vitin 2019 dhe tani ka qenë fytyra kryesore e ukrainasve teksa mbrojnë vendin e tyre, duke këmbëngulur se ai do të qëndronte dhe do të mbronte vendin e tij ndërsa Rusia pushtoi./ KultPlus.com

Ukrainian President Volodymyr Zelensky speaks during his evening video message Saturday May 7. (Office of President of Ukraine)

Zelensky kërkon vendosjen e vizave për qytetarët rusë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky mbështeti një peticion për miratimin e kërkesës për vizë për qytetarët rusë që duan hyjnë në Ukrainë.

”Për shkak të agresionit rus, çështja e ngritur është e rëndësishme dhe urgjente”, shkroi Zelensky.

Që nga mbrëmja e djeshme, peticioni në internet ka mbledhur afro 27 000 nënshkrime.

Udhëheqësi ukrainas tha se e sheh nevojën për të forcuar kontrollin mbi hyrjen e qytetarëve rusë në territorin ukrainas.

Qeverisë së kryeministrit Denys Shmyhal i është ngarkuar përpilimi i një rregulloreje.

Në parim, ekziston një regjim pa viza midis Ukrainës dhe Rusisë.

Megjithatë, ka pasur kufizime për hyrjen ruse dhe shumë personave u ishte ndaluar hyrja në vend./ KultPlus.com

In this image from video provided by the Ukrainian Presidential Press Office, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy speaks from Kyiv, Ukraine, early Monday, March 21, 2022. (Ukrainian Presidential Press Office via AP)

Zelensky: Vetëm diplomacia i jep fund luftës

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka thënë se lufta e Rusisë në shtetin e tij mund të zgjidhet vetëm përmes diplomacisë.

Duke folur për televizionin ukrainas, ai ka sugjeruar se shteti i tij mund të dalë fitimtar në fushëbetejë – mirëpo lufta mund të ndalet “në tavolinën negociuese”.

Ai i ka bërë këto deklarata teksa Rusia ka rritur përpjekjet për të marrë kontrollin e rajonit të Donbasit, i cili gjendet në lindje të Ukrainës, duke pretenduar fitore në betejën për fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol.

Forcat ruse kanë nisur edhe ofensivë ushtarake në provicën Luhansk.

Forcat e fundit ukrainase të bllokuara në Azovstal janë dorëzuar më 20 maj, ka thënë Ministria ruse e Mbrojtjes.

Ky njoftim ka ardhur pas sulmeve shkatërruese që kanë lënë gjithë Mariupolin nën rrënoja.

Ka shqetësime se rreth 20,000 njerëz kanë vdekur në këtë qytet.

“Ambientet e fabrikës, ku kanë qenë të fshehur militantët, janë nën kontroll të plotë të forcave të armatosura ruse”, ka thënë ministria përmes një deklarate.

Në të është thënë se 531 njerëz janë dorëzuar së fundi, duke e çuar në 2,439 numrin total të mbrojtësve ukrainas që kanë dalë nga ajo fabrikë.

Ukraina nuk ka konfirmuar diçka të tillë, mirëpo presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka thënë më herët se mbrojtësit në Azovstal kanë marrë mesazh të qartë nga komanda ushtarake që mund të dalin jashtë dhe të ruajnë jetët e tyre.

Rusia po ashtu ka nisur atë që duket se është sulm i madh për të marrë kontrollin e provincës Luhansk.

“Ushtria ruse ka nisur një fushatë intensive shkatërrimi në qytezën Sievierodonetsk, numri i bombardimeve është dyfishuar, ka granatime edhe nëpër ndërtesa banimi”, ka thënë guvernatori i Luhanskut, Serhiy Hayday në kanalin e tij në Telegram.

Në orët e para të 21 majit, sirenat ajrore janë dëgjuar në një pjesë të madhe të Ukrainës, duke përfshirë kryeqytetin Kiev dhe rajonin e Odesas në jug.

Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës ka thënë se i është kundërpërgjigjur ofensivës në Sievierodonetsk.

Për Rusinë ka qenë e rëndësishme marrja e kontrollit të Mariupolit, qytet me dalje në Detin Azov, për të krijuar një korridor tokësor me Gadishullin e Krimesë, të cilin Moska e ka aneksuar më 2014, si dhe për t’iu mundësuar trupave ushtarake kalim të lehtë në betejën për të kontrolluar rajonin e Donbasit.

Zelensky ka thënë se Rusia duhet të detyrohet që të paguajë për secilën shtëpi, shkollë, spital dhe biznes të shkatërruar.

Ai u ka bërë thirrje partnerëve të Ukrainës që të konfiskojnë fondet dhe pronën ruse nën juridiksionin e tyre dhe që ato para më pas t’i përdorin për të krijuar një fond për kompensimin e atyre që janë duke vuajtur.

Rusia “do të ndjente peshën e vërtetë të secilës raketë dhe bombë që ka nisur ndaj nesh”, ka thënë Zelensky përmes një video-adresimi.

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka urdhëruar më 24 shkurt, atë që e quan “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur me sanksione të ashpra ndaj Rusisë, duke shënjestruar ekonominë e shtetit dhe oligarkët rusë./rel/ KultPlus.com

Del në ankand bluza ushtarake e Zelenskyt, shitet për 105 mijë euro

Bluza e famshme me ngjyrë ushtarake e presidentit ukrainas Zelensky është shitur për 105 mijë euro në një ankand në Londër, sipas mediave të huaja.

Shuma do të jetë pjesë e fondit për Ukrainën. Mediat ndërkombëtare publikuan apelin e kryeministrit britanik Johnson i cili i kërkoi njerëzve të shpenzonin sa më shumë para dhe e cilësoi presidentin ukrainas si  një nga liderët më të pabesueshëm të kohëve moderne.

Një tjetër objekt i vënë në ankanda ishte dhe një kanë uji në formë gjeli që iu dhurua Johnsonit gjatë takimit me Zelenskyn në Kiev. /abcnews.al/ KultPlus.com

Zelensky flet me dëshpërim: Nuk i besoj më botës

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, tha për CNN se ka humbur besimin te bota, pas asaj që po ndodh në vendin e tij.

“Nuk i besoj më botës. Pas asaj që kemi parë në Ukrainë, kam humbur besimin te disa vende dhe te disa udhëheqës. Nuk i besojmë fjalëve të tyre. Pas përshkallëzimit të luftës nga Rusia, nuk kemi besim te fqinjët tanë”, tha Zelensky, kur u pyet për frazën “Kurrë më”, që përdoret nga udhëheqësit çdo vit, në ditën e përkujtimit të Holokaustit.

Madje, Presidenti ukrainas shkoi edhe më tej, duke theksuar se nuk i beson më as dokumenteve dhe ligjeve ndërkombëtare: “Edhe dokumenteve nuk i besoj më, sepse kemi një Memorandum Budapesti, por që u vërtetua se është vetëm një copë letër, që nuk vlen fare”.

Zelensky theksoi për CNN se ai ka besim vetëm te gjërat praktike dhe te populli ukrainas: “Jemi bërë pragmatikë. Nëse ju jeni miqtë tanë, na jepni armë, na ndihmoni me para, ndaloni Rusinë. Mund ta bëni këtë nëse jeni partnerët tanë. Ne për momentin kemi besim vetëm te vetja, te populli ynë, te ushtria jonë”./ KultPlus.com

Zelensky: Ukraina nuk do të heqë dorë nga territori i saj për t’i dhënë fund luftës me Rusinë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka deklaruar se Ukraina nuk është e gatshme të heqë dorë nga territori në pjesën lindore të vendit për t’i dhënë fund luftës me Rusinë.

Ai gjithashtu njoftoi se ushtria e Ukrainës është e përgatitur të luftojë ushtrinë e Moskës në rajonin e Donbasit në një betejë që ai thotë se mund të ndikojë në rrjedhën e gjithë luftës.

Zelensky shtoi se vendi i tij nuk ka asnjë garanci se Rusia nuk do të përpiqet përsëri të pushtojë Kievin nëse është në gjendje të pushtojë Donbasin.

“Kjo është arsyeja pse është shumë e rëndësishme për ne që të mos i lejojmë ata, të qëndrojnë në këmbë, sepse kjo betejë … mund të ndikojë në rrjedhën e të gjithë luftës. Sepse nuk i besoj ushtrisë ruse dhe udhëheqjes ruse,” vazhdoi ai. “Kjo është arsyeja pse ne e kuptojmë se fakti që ne i luftuam ata dhe ata u larguan, dhe ata po iknin nga Kievi — nga veriu, nga Chernihiv dhe nga ai drejtim — nuk do të thotë nëse ata janë në gjendje të kapin Donbas, ata nuk do të shkojnë më tej drejt Kievit”, ka thënë Zelensky. /KultPlus.com

m

Biden: Populli amerikan do të vazhdojë të qëndrojë me popullin e guximshëm ukrainas

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka njoftuar për ndarjen e 800 milionë dollarësh në armë, municione dhe ndihmë të tjera të sigurisë për Ukrainën, përcjell KultPlus.

Ndërsa Rusia përgatitet të intensifikojë sulmin e saj në rajonin e Donbasit, Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë t’i ofrojnë Ukrainës aftësitë për t’u mbrojtur.

“Kjo paketë e re ndihme do të përmbajë shumë nga sistemet shumë efektive të armëve që kemi ofruar tashmë dhe aftësi të reja të përshtatura për sulmin më të gjerë që presim që Rusia të nisë në Ukrainën lindore. Këto aftësi të reja përfshijnë sisteme artilerie, raunde artilerie dhe transportues të blinduar të personelit. Kam miratuar edhe transferimin e helikopterëve shtesë. Përveç kësaj, ne vazhdojmë të lehtësojmë transferimin e aftësive të rëndësishme nga aleatët dhe partnerët tanë në mbarë botën”, ka thënë Biden.

I pari i ShBA-së ka njoftuar se populli amerikan do të vazhdojë të qëndrojë me popullin e guximshëm ukrainas në luftën e tyre për liri. /KultPlus.com

Zelensky: 938 institucione arsimore dhe pothuajse 300 spitale të shkatërruara në Ukrainë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, i është drejtuar Parlamentit të Koresë së Jugut, ndërsa vazhdon thirrjen e tij për ndihmë ndërkombëtare.

Ai tha se forcat ruse kishin shkatërruar 938 institucione arsimore dhe pothuajse treqind spitale që nga fillimi i luftës në Ukrainë më 24 shkurt.

Zelenskyy tha gjithashtu se trupat e Kremlinit kishin shkatërruar ‘me vetëdije’ zonat e banuara dhe qytetet me tanket dhe artilerinë e tyre.

“Tani kemi vetëm rrënoja në vend të qyteteve normale paqësore. Ne nuk mund të numërojmë as numrin e vdekjeve”, tha ai.

Udhëheqësi ukrainas tha se ekipet e urgjencës në veri të vendit po vazhdonin të pastronin rrënojat pas bombardimeve ruse, por një pjesë e rajonit ishte ende një fushëbetejë aktive.

Ai vazhdoi duke thënë se pushtuesit rusë kishin dërguar mijëra ushtarë dhe një numër kolosal pajisjesh në vend, në një përpjekje për të përgatitur sulme të reja.

Duke trajtuar situatën e rëndë në Mariupol, Zelensky tha se qyteti i rrethuar kishte mbetur i bllokuar që nga 1 marsi, me autokolona ushqimore të paaftë për të hyrë. / Klan Kosova / KultPlus.com

In this image from video provided by the Ukrainian Presidential Press Office, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy speaks from Kyiv, Ukraine, early Monday, March 21, 2022. (Ukrainian Presidential Press Office via AP)

Johnson befason të gjithë, viziton Kievin dhe ulet të diskutojë me Zelenskyn

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson ka zhvilluar bisedime në Kiev me presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky, përcjell KultPlus.

Vizita e zotit Johnson në Kiev nuk u njoftua paraprakisht dhe treguesi i parë se ai ishte në qytet erdhi kur fotografia e takimit të tij me Presidentin Zelensky është postuar në Twitter nga ambasada e Ukrainës në Londër.

“Ata do të diskutojnë mbështetjen afatgjatë të Mbretërisë së Bashkuar për Ukrainën dhe kryeministri do të përcaktojë një paketë të re ndihme financiare dhe ushtarake”, bëhet e ditur nga MB.

Andriy Sybiha, nënkryetari i zyrës së presidentit ukrainas, tha: “Britania e Bashkuar është lider në mbështetjen e mbrojtjes për Ukrainën. Lider në koalicionin kundër luftës. Lider në sanksionet kundër agresorit rus.”

Johnson është lideri i fundit perëndimor që udhëton në kryeqytetin ukrainas për bisedime me presidentin e vendit.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell bënë vizita të dy të premten dhe kancelari austriak Karl Nehammer më herët të shtunën. /KultPlus.com

BE-ja gati të dërgojë hetues për krimet e luftës në Ukrainë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka reaguar përmes një postimi në Twitter në faqen e saj, ku thotë se BE-ja është e gatshme të dërgojë ekipe të përbashkëta hetimore në Ukrainë për të dokumentuar krimet e raportuara të luftës.

Postimi i saj vjen pas bisedës telefonike me presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky, , për “vrasjen mizore të civilëve në Bucha dhe gjetkë në Ukrainë”.

Ekipet do të jenë në koordinim me prokurorin e përgjithshëm të Ukrainës, me mbështetjen e agjencisë evropiane të policisë Europol dhe agjencisë së drejtësisë penale Eurojust. Imazhet tronditëse të trupave të civilëve në rrugët e Bucha, pranë kryeqytetit të Ukrainës, Kiev, kanë çuar në një shpërthim të dënimit ndërkombëtar të Rusisë.

“Unë fola me Presidentin Zelenskyy për vrasjen mizore të civilëve në Bucha dhe gjetkë në Ukrainë. BE-ja është e gatshme të dërgojë ekipe të përbashkëta hetimore për të dokumentuar krimet e luftës në koordinim me Prokurorin e Përgjithshëm të Ukrainës. Europol dhe Eurojust do të mbështesin po ashtu,”- shkruan Ursula von der Leyen në postimin e saj në Twitter. / KultPlus.com

Zelensky në ceremoninë e çmimeve Grammy: Kam një ëndërr për qytetarët e Ukrainës

Në ceremoninë e çmimeve ‘Grammy’, pati një paraqitje speciale edhe presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky me një dedikim emocional për viktimat e pushtimit rus në vendin që ai udhëheq, shkruan KultPlus.

Paraqitja speciale e Zelensky për këtë ceremoni u bë përmes një video që ishte inçizuar më herët, ku ai vlerësoi lart edhe rolin e muzikës.

“Lufta nuk na lë të zgjedhim se kush do të mbijetojë dhe kush do të qëndrojë në heshtje të përjetshme”, vazhdoi ai. “Muzikantët tanë veshin veshje të blinduara në vend të smokingëve. Ata u këndojnë të plagosurve në spitale, madje edhe atyre që nuk i dëgjojnë. Por muzika do të depërtojë gjithsesi”, ka thënë ai.

Zelenskiy lavdëroi bashkatdhetarët e tij duke thënë: “Ne mbrojmë lirinë tonë. Të jetojmë. Të dashurojmë. Të tingëllojmë. Në tokën tonë, ne po luftojmë Rusinë që sjell heshtjen e tmerrshme me bombat e saj. Heshtja e vdekur. Mbushni heshtjen me muzikën tuaj! Mbushni atë sot për të treguar historinë tonë”.

Ai iu kërkoi shikuesve të “Grammy Awards” që të mbështesin publikisht Ukrainën: “Unë kam një ëndërr që ata të jetojnë”, tha ai për popullin ukrainas. “Dhe të lirë. Të lirë si ju në skenën e Grammyt”.

Një paraqitje speciale pati edhe Dua Lipa së bashku me këngëtaren Megan Thee Stallion. /KultPlus.com

Zelensky për bisedimet e paqes: Për momentin vetëm fjalë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka dhënë një përditësim mbi bisedimet e paqes midis Kievit dhe Moskës, përcjell KultPlus.

Presidenti deklaroi se se bisedat po vazhdojnë, por “për momentin ka vetëm fjalë, asgjë konkrete”.

Zelensky gjithashtu tha se trupat ukrainase po përgatiten për bombardime të reja nga Rusia në rajonin e Donbasit.

Ukraina propozoi një plan që nuk do të shihte baza ushtarake të huaja në territorin e saj, si dhe një fund të ambicieve të saj të aleancës ushtarake.

Është paralajmëruar edhe një referendum i mundshëm nga Ukraina. /KultPlus.com

Videoja virale ‘kur Putin duartrokiste Zelenskyn’ është e rreme

Një video ka qarkulluar në rrjete sociale ku Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, shihet duke performuar përpara presidentit aktual të Rusisë, Vladimir Putin, është e rreme, përcjell KultPlus.

Në ditët e sotme është bërë shumë e lehtë, e madje edhe si lloj trendi që videot të editohen dhe realisht të paraqitet në publik diçka që nuk është e vërtetë.

Në kohën kur nëpër botë po ndodhin gjëra të jashtëzakonshme, siç është pushtimi rus në Ukrainë, videot e rreme janë shpërndarë në sasi të madhe.

Rasti i tillë është edhe kjo më poshtë:

KVN është një shfaqje televizive humoristike ruse (dhe dikur sovjetike) dhe një konkurs ndërkombëtar ku ekipet (zakonisht të përbëra nga studentë të kolegjit) konkurrojnë duke u dhënë përgjigje qesharake pyetjeve dhe duke treguar skica të përgatitura përpara një publiku.

Në videon më lart thuhet se në “KVN” ka qenë dikur edhe Zelensky dhe ka bërë një shaka me Putinin, i cili në atë kohë nuk ishte president i Rusisë. Ky i fundit madje edhe proklamohet sikrse e duartroket humorin e tij.

Mirëpo, kjo video është e rreme, me një kërkim të thjesht në internet shihet se kjo video është modifikuar apo edituar. /KultPlus.com

Më poshtë, video origjinale:

Zelensky: Nga Mariupol nuk ka mbetur asgjë përveç rrënojave

Presidenti i Ukrainës ka thënë se nuk ka mbetur asgjë nga Mariupol pasi Kievi i bëri thirrje Moskës që të lejojë civilët të evakuojnë qytetin port jugor të rrethuar.

“Nuk ka mbetur asgjë atje. Vetëm rrënoja,” tha Volodymyr Zelensky në një fjalim video në parlamentin italian.

Mariupol, një objektiv kryesor strategjik për Moskën, ka duruar javë të tëra të bombardimeve ruse.

Zyrtarët thonë se banorët kanë mbetur pa ushqim, ilaçe, energji elektrike apo ujë të rrjedhshëm.

Ndërsa Zelensky po fliste, këshilli i Mariupolit tha se forcat ruse kishin hedhur dy bomba të mëdha në qytet, por nuk dha detaje për viktimat apo dëmet.

“Edhe një herë është e qartë se pushtuesit nuk janë të interesuar për qytetin e Mariupolit. Ata duan ta rrafshojnë atë me tokë dhe ta bëjnë një tokë të vdekur”, tha këshilli.

Rusia mohon të ketë shënjestëruar civilët.

Më herët, zëvendëskryeministrja e vendit, Iryna Vereshchuk, përsëriti thirrjet për një korridor humanitar për të lejuar largimin e civilëve.

Më vonë, ajo tha se të paktën 100,000 njerëz donin të largoheshin, por nuk ishin në gjendje. / KultPlus.com

Dizajneri çek bën ‘jastëkët Zelensky’ për të ndihmuar Ukrainën

Një stilist çek ka shpikur një mënyrë të re për të mbledhur para për ukrainasit që vuajnë nga lufta në vendin e tyre – duke bërë jastëkë që mbajnë portretin e presidentit të tyre, Volodymyr Zelensky, i cili thotë se është bërë një simbol seksi për disa.

Zelensky, i lodhur, i parruar por sfidues në bluzën e tij të gjelbër, është bërë fytyra e rezistencës së Ukrainës ndaj pushtimit të Rusisë, duke mbledhur bashkatdhetarët e tij nga bunkeri i tij në Kiev në transmetimet e përditshme në mediat sociale.

“Shumë njerëz e shohin atë si një lloj simboli seksi, kështu që më lindi ideja për të bërë një jastëk që do të dukej sikur ai është në të vërtetë në shtratin e tyre,” tha stilisti Tomas Brinek për Reuters.

Brinek, i cili drejton një kanal satirik në Instagram të quajtur TMBK, i cili ka më shumë se 540,000 ndjekës dhe zakonisht tall me politikanët, tha se edicioni i tij i kufizuar i jastëkëve të punuar me dorë ka tërhequr më shumë se 2,000 porosi dhe ka mbledhur rreth 420,000 kurora (18,900 dollarë) për një bamirësi. Ukrainas të prekur nga lufta./ KulPlus.com

“Ky është shansi i vetëm për Rusinë”, Zelensky bën thirrje për bisedime të paqes

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, të shtunën ka bërë thirrje për paqe kuptimplotë dhe bisedime të sigurisë “pa vonesa” me Moskën.

Ai tha se ky është shansi i vetëm për Rusinë që të zvogëlojë dëmin për gabimin e saj në pushtimin e Ukrainës.

“Ky është shansi i vetëm për Rusinë për të zvogëluar dëmin nga gabimi i saj”, tha Zelensky në një video të postuar në rrjetet sociale.

“Është koha të takohemi, është koha të bisedojmë, është koha të rivendosur integritetin territorial dhe drejtësinë për Ukrainën. Përndryshe, humbjet e Rusisë do të jenë të tilla që do t’iu duhen breza për t’u rikuperuar”, shtoi ai./ KultPlus.com

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy gestures while speaking to the media during a news conference in Kyiv, Ukraine, Friday, Nov. 26, 2021. (Ukrainian Presidential Press Office via AP)

Filmi ‘Servant of the People’ me protagonist Volodymyr Zelenskyn rikthehet sërish në Netflix

“Servant of the People”, seriali satirik që nisi karrierën politike të presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, është sërish i disponueshëm për t’u parë në ShBA në Netflix.

Transmetuesi, që fillimisht e kishte serialin nga viti 2017 deri në 2021, thotë se filmi është rikthyer sërish që nga dita e sotme (e mërkurë).

“Servant of the People” ndjek një mësues (Zelensky), i cili papritur bëhet president pasi një zhurmë kundër korrupsionit bëhet virale në rrjetet sociale.

Shfaqja u zhvillua për tre sezone dhe përfundoi kur Volodymyr vendosi të kandidojë për president të Ukrainës në vitin 2019 nën flamurin e një partie të re politike, e quajtur gjithashtu “Servant of the People”.

Zelensky, i cili ka planifikuar të mbajë një fjalim në një sesion të përbashkët të Kongresit të mërkurën, ka qenë në qendër të vëmendjes së botës që kur Rusia pushtoi Ukrainën disa javë më parë.

Grupi televiziv suedez, Eccho Rights, ka licencuar shfaqjen në të gjithë botën, me Channel 4 të Mbretërisë së Bashkuar, MBC në Lindjen e Mesme, ANT 1 në Greqi dhe PRO TV midis blerësve.

“Seriali është një komedi, por edhe një dokument i rëndësishëm se nga vjen Zelensky”, tha partneri menaxhues i Eccho, Nicola Soderlund në një deklaratë duke njoftuar se shfaqja është sërish në treg.

“Presidenti i tij imagjinar është një njeri normal, i cili rritet në rolin e tij si një udhëheqës heroik dhe i adhuruar. Ndërsa skenari i botës reale me të cilin përballet Zelensky dhe populli ukrainas është shumë më i zymtë dhe i tmerrshëm sesa komedia e serialit, ka paralele të dukshme me situatën e botës reale dhe Servant of the People është një pjesë magjepsëse, e rëndësishme dhe historike televizive”./ KultPlus.com

Zelensky paraqet video pikëlluese nga lufta përpara Kongresit Amerikan: Mbylleni qiellin në Ukrainë (VIDEO)

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka lëshuar një video emocionuese përpara Kongresit Amerikan, ku jepen pamje se si Ukraina ishte në kohë paqeje dhe se si duket tani kur po pushtohet nga Rusia, shkruan KultPlus.

Kongresi Amerikan e priti me duartrokitje paraqitjen e Zelenskyt në një ekran gjigant, derisa ai po vazhdon të qëndrojë me gjithë familjen e tij në shtetin të cilin e udhëheq.

Sot janë shënuar 21 ditë nga fillimi i luftës në Ukrainë, ndërsa Zelensky ka paraqitur një video emocionuese në të cilën kërkohet mbyllja e qiellit në Ukrainë.

Si pjesë e fjalimit të tij në Kongresin Amerikan, Presidenti Volodymyr Zelensky ka lëshuar një video emocionuese që mbulon pamjet nga Ukraina në kohë paqeje me pamjet e tre javëve të fundit.

NATO ka refuzuar të zbatojë një zonë ndalim-fluturimi, duke thënë se kjo mund ta tërheqë aleancën ushtarake në një luftë të drejtpërdrejtë me Rusinë.

Me një violinë që luan në sfond, pamjet përfshijnë tekstin: ‘Kjo është një vrasje’.

Videoja pikëlluese lëshohet nga minuta 20:20. /KultPlus.com

Zelensky, nënave ruse: Mos i dërgoni fëmijët tuaj në luftë

Presidenti ukrainas, Vlodymyr Zelensky, u ka bërë thirrje nënave ruse të premten që të mos dërgojnë fëmijët e tyre në fushëbetejë dhe të jenë të vëmendshme për vendndodhjen e tyre.

Zelensky u ka thënë atyre përmes një video-adresimi: Mos i dërgoni fëmijët tuaj në luftë në një shtet të huaj”.

Ai ka thënë që të mos besohen premtimet se fëmijët do të dërgohen diku për stërvitje, apo në kushte joluftarake, dhe që të veprojnë menjëherë nëse ka dyshime se do të nisen drejt Ukrainës.

Ky adresim vjen pasi Rusia ka pranuar të mërkurën, për herë të parë, prezencën e rekrutëve në mesin e forcave të saj në Ukrainë – shumica prej të cilëve nuk kanë qenë të trajtuar për luftë – dhe se disa prej tyre janë zënë.

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy gestures while speaking to the media during a news conference in Kyiv, Ukraine, Friday, Nov. 26, 2021. (Ukrainian Presidential Press Office via AP)

Zelensky i drejtohet botës pas sulmit rus në spital: Keni fuqi, por po e humbni njerëzoren

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka publikuar pamje nga spitali i maternitetit që para pak orësh u bombardua nga rusët.

Duke e quajtur këtë sulm mizor, Zelensky tha se njerëzit janë nën rrënoja.

“Goditje e drejtpërdrejtë e trupave ruse në maternitet. Njerëzit, fëmijët janë nën rrënojat. Mizori! Edhe sa kohë do të jetë bota bashkëpunëtore që injoron terrorin? Mbylleni hapësirën ajrore tani! Ndaloni vrasjet! Ju keni fuqi, por ju duket se po humbni njerëzoren”, ka shkruar Zelensky.

Ndërkaq, pamjet e shkatërrimit të spitalit i ka publikuar edhe kreu i administratës ushtarake rajonale, Pavlo Kyrylenko.

Ai shkroi se Rusia ka kaluar kufirin e njerëzorës.

“Mos e quani veten qenie njerëzore”, shtoi ai. / KultPlus.com