Meghan si redaktore e “Vogue” interviston Michelle Obaman

Meghan Markle e cila në maj e lindi fëmijën e saj të parë, për editorialin e shtatorit bashkëpunoi për shtatë muaj me kryeredaktorin e “Vogue” britanik, Edward Enninful.

Ish-aktorja tha se në numrin zakonisht më të lexuar të shtatorit të “Vogue”, kërkoi ta përqendrojë vëmendjen e publikut në vlerat, çështjet dhe njerëzit të cilët bëjnë ndryshim në botën e sotme, në femrat e angazhuara në promovimin e fuqizimit të femrave, në promovimin e shëndetit mendor, dhe në çështjet raciale dhe ato mjedisore.

Në revistën, e cila del në shitje më 2 gusht, do të publikohet intervista e Meghan dhe ish-zonjës së parë të Shteteve të Bashkuara, Michelle Obama (55 vjeç), si dhe intervista e bashkëshortit të saj Harry me Dr. Jane Goodall (85 vjeç), etnologen dhe primatologen e njohur botërore.

Në kopertinën e revistës do të shfaqen 15 femra inspiruese, mes të cilave janë modelja dhe aktivistja Adowo Aboaha (27), kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern (39), aktorja dhe zëdhënësja e të drejtave të femrave, Salma Hayek (52), aktivistja adoleshente e cila paralajmëron për ndryshimet klimatike, Greta Thunberg (16), dhe më pas aktoret Gemma Chan (36), Laverne Cox (47) dhe Jane Fonda (81), si dhe boksierja Ramla Ali.

Meghan do ta prezantojë edhe shkrimtaren Chimamanda Ngozi Adichie (41), balerinën kryesore të baletit mbretëror Francesca Hayward (21), dhe modelen dhe ish-refugjaten Adut Akech (19).

“Shpresoj që përmes përzgjedhjes së larmishme të femrave në kopertinë do ta ndieni forcën e komunitetit dhe mbështetjen e tyre në gjërat për të cilat mendoj se është e nevojshme të flitet dhe se ato do t’ju frymëzojnë ashtu siç më kanë frymëzuar edhe mua”, – tha Meghan.

Redaktori Edward Enninful u sqaroi lexuesve se pse Meghan nuk shfaqet në kopertinë.

“Që nga fillimi folëm për kopertinën dhe nëse ajo duhet të jetë në mesin e femrave të zgjedhura. Në fund, ajo vendosi se nuk dëshiron ta tërheqë vëmendjen tek vetja sepse do të ishte ‘tepër imponuese’ dhe vendosi të përqendrohet në femrat të cilat edhe vetë i adhuron”, – tha Enninful.

Meghan është anëtarja e parë e familjes mbretërore e cila bashkëpunon me mediat. Konsiderohet se anëtarët dhe anëtaret e familjes mbretërore nuk kanë të drejtë të përfshihen në shoqëri në këtë mënyrë sepse rolet e tyre janë simbolike dhe, në përputhje me rregullat, duhet të merren vetëm me punë humanitare.

Dukesha e Cambridgeit u shfaq në kopertinën e revistës në qershor të vitit 2016, princesha Diana gjatë jetës së saj i zbukuroi kopertinat e tri botimeve të “Vogue” britanike, ndërsa princesha Ana tri herë, në 1971 dhe dy herë në vitin 1973. /KultPlus.com

Biblioteka e Kongresit siguron numrin e parë të gazetës Taraboshi

Drejtori i Sektorit për Evropën në Bibliotekën e Kongresit shprehet entuziast për titullin e ri që iu shtua kohët e fundit katalogut të letrave evropiane: “Gazeta dëshmon rrënjët. Kur ke dokumente të tilla fillestare të ndezin kuriozitet më të madh për të mësuar më shumë për atë periudhë”.

Biblioteka e Kongresit Amerikan ka në katalogun e saj disa nga gazetat më të hershme në shqip, nisma të komuniteteve emigrante, mes tyre edhe komunitetit shqiptaro-amerikan:

“Këtu në Shtetet e Bashkuara, Bostoni kishte një ndër gazetat më të hershme në shqip”. “Gazeta Kombi në Boston filloi në vitin 1906”.

Disa nga numrat e parë të këtyre gazetave ruhen në mikrofilm në arkivat e bibliotekës, dëshmi e fillesave të gazetarisë shqiptare në troje të huaja. Ato janë të hershme, por nuk botoheshin rregullisht dhe jo çdo ditë.

“Taraboshi është gazeta e parë e përditshme shqiptare, e botuar brenda Shqipërisë. Kopja që kemi doli më 26 shtator 1913”.

Botuar në Shkodër dhe pagëzuar me emrin e malit që shtrihet në këmbët e Liqenit të Shkodrës, Taraboshi ishte më tepër se një gazetë lokale e përditshme. Ajo ishte dëshmitare e kohërave të mbarsura me ndryshime historike.

Në numrin e parë publicisti parashtron misionin e gazetës: “Gazeta hapet në faqe të parë me një vështrim të përgjithshëm mbi ngjarjet në Shqipëri. Flet për grupime që ndoshta nuk janë krejt dashamirëse ndaj Taraboshit. Flet për ata që e kanë përqafuar pavarësinë e Shqipërisë. Por edhe për të tjerë jashtë Shqipërisë, si për shembull serbët, që nuk e duan ekzistencën e Shqipërisë. Faqja e parë u bën thirrje lexuesve të mos shpërqendrohen duke u marrë me konfliktet e brendshme mes grupimeve brenda Shqipërisë. ‘Ndoshta nuk jemi dakord me qëndrimet e njëri-tjetrit, por të gjithë i duam të mirën Shqipërisë’”.

“Interesante është se artikulli që hap gazetën vazhdon në faqen e dytë në italisht. Në fund të faqes së parë ka një artikull për serbët dhe të këqijat që ata kanë bërë”.

Harris shpjegon se ky është një dokument me rëndësi për pasurimin e katalogut të letrave shqipe: “Mund të lexosh në libër diçka që ka shkruar një autor për këtë gazetë. Por është krejt ndryshe kur sheh me sytë e tu dokumentin origjinal. Kushdo që bën studime për këtë periudhë do të shohë dokumentet origjinale dhe prej aty frymëzohet për të kërkuar në pista të tjera”.

Ai shpjegon se biblioteka është vazhdimisht në kërkim të materialeve me vlerë akademike e kërkimore nga trojet shqiptare dhe për Shqipërinë e vende të tjera të Ballkanit. Procesi i identifikimit të materialeve që meritojnë të përfshihen në arkivat e bibliotekës është rigoroz, bazuar në standarde të larta dhe shoqërohet me një kosto të konsiderueshme.

“Na vijnë njerëz nga vende të tjera për të studiuar për vendin e tyre, pasi këtu gjen materiale që ndoshta nuk i gjejnë dot në vendin e tyre”.

Për të përmbushur këtë mision gjatë vitit të fundit fiskal Bibliotekës së Kongresit iu akordua një fond prej afro 700 milionë dollarësh. Por vlera e këtij institucioni mbetet e pallogaritshme si për Kongresin, për amerikanët, por edhe për mbarë njerëzimin.

Michelle Obama këshilla gruas

Michelle Obama nuk është vetëm bashkëshortja e ish-presidentit amerikan Barack Obama. Ajo është një avokate shumë e suksesshme, por njëkohësisht edhe një oratore mjaft e mirë, që është vënë re edhe gjatë daljeve të saj në publik.

Ndaj, nuk është e rrallë të lexosh në komentet e fjalimeve të saj në “YouTube”, fjalitë: “Nëse do të garoje për presidente, vota ime do të ishte për ty”.

Disa prej thënieve të saj më të spikatura, mbase kanë për t’ju mbetur gjatë në mendje, apo pse jo, kanë për të qenë një motiv për ditën tuaj.

“Suksesi nuk ka të bëjë aspak me sasinë e lekëve që fiton, por me ndryshimin që ti bën në jetën e të tjerëve”.

“Ti duhet të shkosh në shkollë. Ti duhet të shkosh në kolegj. Ti duhet të diplomohesh patjetër, sepse nëse ka diçka që njerëzit nuk mund ta marrin dot prej teje, është edukimi yt. Më beso që ia vlen çdo investim për edukimin tënd”.

“Le ta pranojmë tashmë. Meshkujt e fortë, ata që ia vlejnë t’i kesh idhuj, nuk e ulin një femër për t’u ndier vetë të pushtetshëm. Njerëzit që janë vërtetë të fortë, i ndihmojnë të tjerët të rriten bashkë me ta”.

“Suksesi nuk ka të bëjë aspak me sasinë e lekëve që fiton, por me ndryshimin që ti bën në jetën e të tjerëve”.

“Ti duhet të shkosh në shkollë. Ti duhet të shkosh në kolegj. Ti duhet të diplomohesh patjetër, sepse nëse ka diçka që njerëzit nuk mund ta marrin dot prej teje, është edukimi yt. Më beso që ia vlen çdo investim për edukimin tënd”.

“Le ta pranojmë tashmë. Meshkujt e fortë, ata që ia vlejnë t’i kesh idhuj, nuk e ulin një femër për t’u ndier vetë të pushtetshëm. Njerëzit që janë vërtetë të fortë, i ndihmojnë të tjerët të rriten bashkë me ta”.

“Nuk ke pse ndryshon, për të qenë e rëndësishme. Ti je e rëndësishme ashtu siç je, pa ndryshuar gjë nga vetja”.

“Gjej dhe rri me njerëz që të bëjnë të ndihesh mirë”.

“Unë nuk i lija orët e mësimit. Më pëlqente shumë të merrja nota maksimale. Më pëlqente të isha e zgjuar. Mendoj se të jesh e zgjuar, është gjëja më e bukur në botë”.

‘A nuk ke bërë gjithçka që të duash të tjerë’

– Gustave Flaubert

“Ty të dua si kurrë nuk kam dashur e si nuk do të dua më. Ti je dhe do të mbetesh e vetmja, e pakrahasueshme me asgjë tjetër. Eshtë diçka e pleksur dhe e thellë, diçka që më mban nga të gjitha anët, që kënaq të gjitha orekset e mia dhe përkëdhel sedrën time.

Realiteti yt gati zhduket. Përse sa herë mendoj për ty, të shoh me kostume të tjera, të ndryshme nga të tuat? Mendimi se ti je dashnorja ime më vjen rrallë, apo ti nuk formulohesh tek unë nga kjo. Kundroj fytyrën tënde të ndriçuar nga gëzimi, teksa lexoj vargjet e tua duke të admiruar.

Atëherë ajo ka një shprehje të shkëlqyer ideali, krenarie dhe mallëngjimi. Nëse mendoj për ty kur jam në shtrat, një krah i mbledhur, lakuriq, një kaçurrel i ngritur pak më lart se tjetri, duke parë tavanin. – Më duket se ti mund të plakesh duke u shëmtuar, por asgjë nuk do të dyve dhe të pavarur nga ne.

A nuk kam bërë gjithçka për të të lënë? A nuk ke bërë gjithçka që të duash të tjerë? Jemi kthyer prapë te njëri-tjetri, pasi jemi bërë për njëri-tjetrin. Të dua me gjithë zemër. Do doja të të dashuroja më shumë derisa të të bëja të lumtur, sesa të bëj edhe të vuash!

Unë dua të të shoh në përmbushjen e të gjitha dëshirave të tua”.

Çfarë ka ndodhur më 30 korrik?

1729 – Themelohet Baltimore, Maryland. Qyteti është emëruar pas irlandezit Cecilius Calvert, i njohur si Lord Baltimore (1605-1675), themelues i kolonisë dhe provincës Maryland. Baltimore është një anglicizëm i emrit irlandez ‘Baile – Ti Mhoir’, që do të thotë “fshat i madh ose me shtëpi të madhe”, emri i pronës së familjes Calvert në Qarkun Longford, Irlandë.

1818 – Lindi Emily Bronte, autore angleze dhe poete. Fillimisht romani Wuthering Heights, që ajo shkroi, u la në heshtje nga kritika. Vetëm pas vdekjes më 1848, libri tërhoqi vemendje dhe fitoi emër si kryevepër letrare.

1863 – Lindi Henry Ford, biznesmen amerikan, themelues i Ford Motor Company (v. 1947). Një prej industrialistëve më të njohur amerikanë, Henry Ford revolucionarizoi mënyrën e prodhimit në seri të automobilave.

1926 – Ambasadorët e fuqive të mëdha në Konferencën e Parisit ratifikojnë protokollin e Firencës (1925) mbi përcaktimin përfundimtar të kufijve të Shqipërisë. Pakti u nënshkrua nga Franca, Britania, Rusia, Italia, Japonia; krahas tyre Shqipëria, Greqia e Jugosllavia, dhe u regjistrua zyrtarisht në Lidhjen e Kombeve – Kështu, çështja e kufijve u mbyll përfundimisht, por ratifikimet vazhduan të shkaktonin tensione midis Shqipërisë dhe fqinjëve të saj.

1956 – Një rezolutë e përbashkët e Kongresit të SHBA, nënshkruhet nga presidenti Dwight D. Eisenhower, që autorizon moton kombëtare “In God We Trust”

1971 – Programi Apollo: Anija Apollo 15 zbret në Hënë modulin Falcon për eksplorim (automjeti i parë Rover në Hënë). Ekuipazhi i anijes Apollo 15 përbëhej nga atronautët David Skot, Alfred Uorden dhe Xhejms Irvin. Ata u nisën nga Toka në korrik 1971 dhe zbritën në Hënë në zonën e quajtur Hadley Rille afër Maleve Apenine, në veriperëndim të vendin ku ishte ulur Apolli 11. Astronautët e Apollo 15 u kthyen pa problem në Tokë. Shkencëtarët u befasuan nga gurët që ata sollën me vete. Njërin prej tyre, shkencëtarët e quajtën Guri i Gjenezës, sepse besohet të ketë një moshë prej 4 miliardë vjetësh. Sipas shkencëtarëve, ky gur ishte krijuar kur Hëna kishte qënë në moshën e saj më të herëshme. Gjithashtu, dheu që astronautët sollën nga Hëna përmbante copa kristali në ngjyrë portokalli. Shkencëtarët thonë se ky kristal ishte rezultat i materialeve të krijuara në një thellësi prej 300 kilometrash nën sipërfaqen e Hënës.

1975 – Jimmy Hoffa, udhëheqës sindikalist amerikan, zhduket nga parkingu i një restoranti në Bloomfield Hills, Michigan, në periferi të Detroit. Ai kurrë nuk është parë apo dëgjuar përsëri, dhe do të shpallej ligjërisht i vdekur në këtë datë në vitin 1982.

1980 – Knesseti ose parlamenti izraelit miratoi Ligjin për Jeruzalemin kryeqytet, i cili shkaktoi reagim të fuqishëm proteste nga komuniteti botëror. Për shembull, Rezoluta e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, miratuar me 14 vota për dhe vetëm 1 abstenim (Shtetet e Bashkuara), deklaroi menjëherë se ligji ishte i pavlefshme dhe duhet të anulohet”. Kjo rezolutë u bëri thirrje vendeve anëtare për të tërhequr misionet e tyre diplomatike nga qyteti.

2012 – Një dështim i rrjetit të energjisë në Indi lë pa rrymë elektrike rreth 360 milion njerëz.

Fotografitë që frymëzuan Esad Mekulin të shkruante poezinë e famshme ‘Sharrëxhiu’

Ishte viti 1953 dhe shqiptarë iknin në emigrim në Beograd të Serbisë. Siç thuhej, kjo bukë e emigrimit ishte e lyer “me gjak”.

Këta shqiptarë kanë frymëzuar poetin e madh shqiptar Esad Mekulin të shkruajë poezinë “Sharrëxhiu”. Këto janë disa fotografi reale nga ajo kohë.

Poezia e Esad Mekulit për emigrantët ekonomik shqiptarë në Beograd:

“Xhepat e sharrëxhiut janë shumë të ngushta për duart e ënjtura të tij”.

Ai kur e sheh sharrëxhiun me sëpatën e rrasur në shokë, e bishti i saj ka dalë prapa, dyshon se mos vallë për këtë na quajtën njerëz me bishta?

“O vëlla me sharrë në krah”

Do të shoh prapë me duar të mërdhime nën sqetull

Me sharrën e stërlashtë mbi krah dhe sëpatën e mprehtë të rrasun në shokë

Në fytyrën tënde lexoj: Kam fjetur në podrumin e lagshtë, unë i trembëdhjeti

Dhe kam hëngër në kusinë e bakrit, të sjellun prej vendlindjes

Prej vendlindjes, fasulen e hollë të vendlindjes unë i trembëdhjeti.

-Pse unë kënaqem me pak prej këtyre duarve të mërdhime, Atje mbas 77 bjeshkëve, 7 gojë presin…/ KultPlus.com

Ekspozitë në Korçë, kushtuar katedrales Notre Dame

Fotografi Roland Tasho, në qytetin e Korçës i ka kushtuar ekspozitë fotografike katedrales Notre Dame të Parisit.

Katedralja e Notre-Dame u përfshi nga zjarri që shkaktoi dëme të konsiderueshme në çatinë dhe që shkatërroi majën e strukturës. Godina gotike rrezikoi shkatërrimin më 15. Fatmirësisht, kullat binjake të kambanave dhe pjesë të tjera të saj, përfshirë thesaret artistike, shpëtuan.

Joe Biden: Letër vetes

I dashtun Joe,

Ti je veç dymbëdhjetë vjeç. Belbëzimi yt asht ligështues. Ai të turpëron e zullumqarët janë t’egër. Por ndëgjoje nanën kur thotë: “Trimëria jeton në çdo zemër – e jotja asht e zjarrtë dhe e pastër.” Ndëgjoje babën kur thotë: “Joey, kur të rrëzohesh, çohu, çohu.” E nëse ndëgjon ki me e zotnu trimërinë me kapërcy belbëzimin e me ju kundërvu zullumqarëve. Ki me mësu prej babës, që e zhvendosi familjen për t’kërku punë, se puna asht shumë ma shumë se rroga, asht dinjitet; asht respekt. Për këtë arsye ki me e ndëgju zanin e zemrës e me i shërby komunitetit, shtetit e vendit.

S’ki me kanë tolerant ndaj shpërdorimin të pushtetit e kjo ka me t’ba me e ngrit zanin për të drejtat civile. Ti ke ndëgju, prandaj ki me e jetu nji jetë plotësisht në përputhje me mësimet e nanës, babës dhe besimit tand. Ki me e thanë ata që e mendon dhe me mendu at që e thu. Udhëheqja me fuqinë e modelit ka me të definu, e nji ditë, ki me e gjet veten tu ndërtu marrëdhanie me Papën Jesuit që mishëron këtë të vërtetë universale. Por herët ki me mësu në jetë – edhe më vonë – që realiteti gjen mënyra me ndërhy. Nji ditë je në krye të botës, veç për me u rrëzu me shpejtësinë e dritës nga nji humbje marramendëse e fatkeqësi që lenë gropë të madhe e të zezë në zemër, që ta lëkund besimin në shpirt e të lenë me nji mllef që shkon përtej tërbimit. Ky asht momenti kur duhesh me gërmu thellë thellë e me jetu me mësimin e nanës –se nga çdo gja e tmerrshme që të ndodh, diçka e mirë ka me dal, nëse kërkon mjaftushëm. Ka me të majt gjallë besimi dhe guximi.

Ki me u beku më dashuri që ka me të dhanë temel të thellë sa edhe vet besimi. Lidhjen tande të fortë me fëmijët e nipat ki me pasë shëlbesë. Falë familjes së rranjosun në dashuri e besnikëri të pakusht, falë dhembshurisë së miqve dhe të huajve – ki me u çu n’kambë, edhe ki me vazhdu e me kontribu tutje. Ki me kuptu që ka pafund njerëz që kanë vujt në mënyrë të barabartë ose ma shumë, por që kanë pasë ma pak mbështetje dhe shumë ma pak arsye me u çu n’kambë. Por ata e bajnë, ata çohen. Ata vazhdojnë tutje. Njajtë duhesh edhe ti me vazhdu.

Ki me mësu çka do me thanë me kanë amerikan. Nuk ka “dorëzim” në Amerikë. Me kanë aty për familjen dhe miqtë; me i shërby vendit tand; me ndërtu marrëdhanie të sinqerta edhe me njerëz me të cilët nuk pajtohesh në plotëni – kjo asht Amerika. E gatitun me njerëz të thjeshtë, si ti, por të aftë për të ba gjana të jashtëzakonshme. Dhe nji ditë kur te mbarojsh shkollën e drejtësisë ki me vendos me u ba mbrojtës i të drejtave të popullit.

Në mes të nji lufte epike për të drejtat civile, ki me ecë rrugëve të anës lindore të Wilmingtonit, pjesa ma e madhe e të cilit asht djegë deri n’tokë, pasi që heronjtë e tu të vrahen. Katërdhjetë vjet ma vonë, ki me ndejt mbi nji platformë treni të Wilmingtonit me pamje nga ana lindore. Wilmingtoni dhe kombi nuk kanë me kanë ma në flakë por në pritje të nji gurgullime të re shprese. Ki me e prit një djalë me ngjyrë, të frymëzum prej andrrës së nji Mbreti, që vjen prej Filadelfisë me t’marrë në nji udhëtim 200 kilometërsh për në Washington ku ai ka me u betu si kryetar e ti si nënkryetar i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Bashkë, ju keni me vërtetu që ndryshimi asht i vështirë, por i nevojshëm; përparimi nuk asht kurrë i lehtë por gjithmonë i mundshëm; dhe gjanat bahen ma të mira gjatë rrugëtimit tuej drejt një bashkimi ma të përsosun. Kjo asht historia e rrugëtimit të Amerikës. Dhe besove apo jo, ngaqë e ke ndëgju nanën dhe babën, ti ki me ndihmu në krijimin e kësaj historie.

Vazhdo me besu, Joey

Joe Biden ishte senator i Shteteve të Bashkuara për tridhjetë e gjashtë vjet para se të bëhej nënkryetari i 47-të i Shteteve të Bashkuara, pranë Presidentit Barack Obama.

Marrë prej librit 
Note to Self: Inspiring Words From Inspiring People
By Gayle King

Përktheu: Vlora Konushevci

May 8, 2018/ KultPlus.com

Disa nga poezitë e pa publikuara të Bekim Lumit

Sot bëhet një vit prej kur u nda nga jeta regjisori Bekim Lumi. Lumi do të mbetet gjithmonë në mendjet tona si regjisori më inovativ në vendin tonë, njeriu i vlerave të larta, dhe një prej profesorëve më të përkushtuar të Fakultetit të Arteve.

Sot në përkujtim të tij, po sjellim disa poezi pak të lexuara të regjisorit Bekim Lumi.

engjëlli blu

shi

i mërzitshmi i tejdukshmi i pangjyrshmi i lagshti i ujti i pikshmi

i qullti

shi

bashkë me pik’zat e tij t’pasqyrta

befshëm

si me ‘i film bardh e zi alla çhaplin

skaj udhe

‘i engjëll blu

e pikon

i mvrejtun i trembun i drojtun i ambël i këputun

si ‘i çarrok i braktisun

në shkallët e mermerta i mbledhun krruspull

me sytë e ullinjtë turbullue nga andrrat e l’byrta

me kufje n’vesh

thue ti “stairvay to heaven music” të Led Zeppelin-ëve

asht duke e ndigjue

me duer që i dridhen

me ‘i çigare ndër gishta

me ‘i za të mekun

e ‘i shkrepëse pa zjarm

n’trishtim ma t’zi se korbi i Edgar Allan Poe-së

mugullon

tevona

si n’përrallat e Vllazënve Grimm

dy brina të vogla mbi krye i dalin

po ai edhe ma tutje

engjëll blu asht

deri sa ‘i rr’fe e sertë njerëzore

dreqnisht e rrok

e flatrat e vetullat e qepallat me gërshanë mbasi ia këput’

si delmen në krye e qeth e qeth e qeth e qeth

e njerëzon

e përtokëson

e përçudnon

e tevona

me ‘i bar striptease koketash

engjëllorin blu

e syrgjynon

e unë

kambë e krye i shastisun

me sy të hakërruem

kah qiella vazhdoj me kqyrë

ku pa pra

i mërzitshmi i tejdukshmi i pangjyrshmi i lagshti i ujti i pikshmi

i qullti

shi

pikon

ku je

engjëll blu

engjëll blu

engjëll blu

engjëll blu

© bekim lumi

P.S. Kjo poezi duhet me u lexue duke e ndigjue “Stairvay to Heaven Musiç” te Led Zeppelin-ëve.

  1. Deleujk

Mbramë

Populli im pa ‘i andërr të

çuditshme

iu ba sikur ujku

bashkë me kimen e harroi edhe

zakonin

mbasi lypi ndjesë për t’shkuemet e t’harruemet

shpalli martesë me Delen Rude

shtatë ditë e shtat netë u çanë tupanat

xurlat u shkyen shtatë ditë e shtatë netë

tevona

në lëkurën e dashit që e pat

hangër vjet

u shtrinë e banë seks

deleujk

tri pika gjaku t’virgjinës Rude

skuqen mbi postoqie ogiçi

thonë se gjaku i prishë andrrat

Atëherë popullit tim i duel

gjumi

populli im I çuditshëm

sheh andrra

të çuditshme

3.Sytë e Ledy Evropës

Sa herë në teatrot e perëndimit

Vritet Dunkani

Grimin e syve të Evropës

E përshkllinë loti

Ledy Makbeth laj duert

Ledy Evropa laj sytë

Të mjerat

Hala nuk e dinë

Se në Ballkan asht nji teatër

Me emrin Kosovë

Ku buzë e sy t’i grimcojnë

Me plumb e kërbaç

Ledy Makbeth laj duert

Ledy Evropë laj shpirtin

mëkatet, ndërgjegjen

Njolla grimi në duert e Ledy Makbethit

Njolla gjaku në sytë e Ledy Evropës

4.Vdekja e aktorit

Si zakonisht

Në aktin e fundit të tragjedisë

Mbasi ka palue në arkë

Kostume palaçosh, gaztorësh

Mbretërish, kalorësish…

Nga Arka e Pandorës

Nxjerr Kostumin e Qefintë

Dhe me të mbështillet

Çdo gja ashtë e përçaktuar

(si zakonisht në tragjedi)

Ai luan rolin e përcaktuar

Gojëkëqinjtë thonë se vdiq

Unë nuk e besoj

Edhe kjo vdekje e tij  është vetëm njëra

Nga ato vdekjet e tij të shumta skenike

Ai vetëm bën punën e tij

Dhe pas kësaj  është

Në pritje të rolit të ri

(24.12.’96)

  1. Përmbytja

Kur Hyji

Shpalli Lajmin e Përmbytjes

Në arkën e Noes u futën të gjithë

Gilgameshi u fut në barkën e Utnapishtimit

Si mëkatar e notar i keq që jam

Në detin e syve tu

Sall unë

U mbyta

6.Dorasit e luleve

Me thikë jo
As me revole
Me dorë
Vrasin
Dorasit e luleve

  1. çadrat e urrejtjes

kur shiu u shfaq dashni

çadrat e urrejtjes i hapin njerëzit

me barin me lulet me  dheun

çon ateherë dashni shiu

  1. Ora e prishun

Troku i tik-takeve

u mbyt diku në pellgun e hiçit

fluturim mbi krahët e thyem të një zogu

koha trishtueshëm u var mbi akrepa

Don Kishotët mund t’i shfarosin të gjitha orët

dhe mullinjtë e erës

koha galopon edhe pa akrepa

  1. Të gjitha

Lugët

Pjatat

Diagnozat mjekësore

Dashnoret

Numrin e këpuçëve

Lutjet që I drejtoj Hyjit

Djathin që ha

Kualitetin e spermës

Poezitë e pashkrueme dhe të shkrueme

Sapunin me të cilin lahem

Grupin e gjakut

Gjatësinë e penisit

Librat që lexoj

Pagën mujore

Ndihmat sociale

Kohën e seksit

Sasinë e krypës ne shurrë

Zhgandrrat

Andrrat

Gjatësinë e gishtit të vogël të kambës së djathtë

Trashësinë e gishtit të unazës

Miqtë

Bindjet politike

Preferencat estetike

Numrin e kimeve…etj.,etj.,etj.

Fije për fije

Numër për numër

Të gjitha m’i njohin

M’i dinë të gjitha

Provincialistat dhe policët

Por  ata

Hala nuk e dinë se mbramë

(me nderë me thanë )

Unë i rrova koqet

                             23.09.’97

  1. Me dashtë kur nuk duhet

me ia durue

fjalët e tepërta

llomotitjet vend e pavend

idetë lidhje e palidhje

çmenduninë mbas futbollit

maninë mbas shahut

parapëlqimet politike

komentet për serialet turke

mërdhezjen e çehres nga rakia

tymin e çigares

thojt’ e papremë të kambëve

kërrhamën e gjumit

frymjen e hundëve në sofër

erën e çorapeve të palame

erën e kepës e të hudrës

erën e trupit në shtrat

erën e gojës gjatë puthjes

façebook maninë

lezetin e hallvës

shoping dresimin e përditshëm

mungesën e talentit për me këndue

mburrjet e përditshme

shprehinë për me rrejtë shpesh

krejt këto me ia durue

kjo don me thanë

me e dashtë dikend shumë

kur me e dashtë

nuk duhet

11.Emnin tem

emnin tem

ndoj’ udhe

e as udhëkryqi

mos ia vnoni

sepse aty

nga prishja e semaforave

a nderkryemja

e ndoj’ shoferi te hazdisun

ndoj’ carroku

grue shtatzanë

apo cifti pleqsh

fryma mund t’i prehet

as ndoj’ sheshi

ku politikanët turmat mendsh

me fjalimet e tyne

mund t’i tredhin

as ndoj’ teatri

ku prej çaraveshjes

publiku

me gojë te shkyeme

‘Njeriut që qesh’ të Viktor Hygosë

i ngjan

Carlos Cruz-Diez, artisti i misterit të ngjyrave

Carlos Cruz-Diez, artisti i njohur nga Venezuela, i cili me veprat mbresëlënëse dhe shumështresore ka ndryshuar konceptin për dritën dhe ngjyrat duke ndihmuar në perceptimin e asaj që u bë e njohur si Arti Kinetik dhe Op-Arti, ka vdekur në moshën 95-vjeçare.

“Dashuria jote, gëzimi yt, mësimet e tua dhe ngjyrat do të mbesin gjithmonë në zemrat tona”, është thënë në një njoftim të familjes në faqen e fondacionit të artit “Cruz-Diez”. Aty është bërë e ditur se ceremonia e varrimit do të jetë private dhe nuk janë dhënë detaje për shkaqet e vdekjes, të shtunën.

Cruz-Diez mori famë ndërkombëtarisht në vitin 1965 kur paraqiti artin e tij në ekspozitën “The Responsive Eye” të kuruar nga William Seitz në Muzeun e Artit Modern në New York. Ekspozita krijoi një furi mediatike në atë kohë, pasi që publiku u mahnit nga efektet marramendëse dhe sfiduese të artit abstrakt që ekspozohej. Aty do të ekspozoheshin veprat e artistëve nga Amerika dhe Evropa. Cruz-Diez ishte paraqitur me “Physichromie Number 116” e realizuar me vija plastike të ngjyrosa me temperë në një sipërfaqe kartoni. Vepra e tij ishte në mesin e një numri të vogël të artistëve nga Amerika Latine. Shumë kritikë të artit e përçmuan ekspozitën.

“Pikturimi është i mërzitshëm për mua. Kështu që fillova të bëj diçka tjetër. Ajo që kam tentuar që të bëj është një lidhje dialektike në mes të shikuesit dhe veprës. Kur je përballë një vepre të Rembrandt, atëherë t’i sheh atë që ai ka krijuar. Me artin të cilin krijoj unë ju shihni një situatë, një çast e që ndryshon sepse drita vazhdimisht ndryshon”, kishte thënë Cruz-Diez në vitin 2010 në një për “ARTnews”. /KultPlus.com

Pas disa muajsh në qendër rehabilitimi, duket ndryshe aktori i “Game of Thrones”

Pak muaj më parë pas përfundimit të serialit “Game of Thrones” një ndër aktorët protagonist të këtij seriali, Kit Harington pati probleme me ankthin dhe me varësinë ndaj alkoolit.

Për disa muaj aktori i njohur për rolin “Jon Snow” qëndroi për muaj më radhë në një qendër rehabilitimi.

Duket se tashmë Kit e ka marrë veten plotësisht. Ai është fotografuar në Londër duke ngrënë drekë me një mikun e tij, ndërkohë si pije gjatë drekës kishte vetëm ujin.

Ai është fotografuar në formë dhe mjaft, i qetë, i qeshur duke biseduar me mikun e tij. /KultPlus.com

Parqet arkeologjike të Shqipërisë me mbi 130 mijë vizitorë për 6 muaj

Parqet arkeologjike të Shqipërisë kanë zgjuar interesin e turistëve të huaj dhe vendas gjatë gjashtëmujorit të parë të këtij viti. Sipas statistikave që kanë nxjerrë institucionet e vendit, këto parqe në Shqipëri kanë pritur 130.785 vizitorë gjatë periudhës janar-qershor 2019.

“Janë 10 mijë vizitorë më shumë se një vit më parë”, ka raportuar të hënën Agjencia Telegrafike e Lajmeve. Shqipëria ka një sërë lokalitetesh arkeologjike, si Butrinti, Apolonia, Oriku, Amantia e të tjera. Atraksione janë edhe kalatë, si ajo e Gjirokastrës, Lëkurësit në Sarandë, Kalaja e Krujës, Beratit, Elbasanit, kalaja e Petrelës në Tiranë, ajo e Ali Pashës në Tepelenë, kalaja e Rozafës në Shkodër e të tjera.

Autoritetet shqiptare ka kohë që promovojnë projekte që fuqizojnë turizmin kulturor. Në fund të muajit maj, në kuadër të hapjes së sezonit turistik veror në Shqipëri dhe në zbatim të politikave të Ministrisë së Kulturës për promovimin e vlerave të kulturës, artit dhe trashëgimisë kulturore, Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare në Vlorë kishte nisur një fushatë për rinovimin e tabelave informuese nëpër monumente. “Një moment i rëndësishëm për Vlorën, që nuk do të njihet vetëm për bregdetin e saj, por edhe për Qendrën Historike”, kishte thënë ministrja e Kulturës e Shqipërisë, Elva Margariti. /KultPlus.com

Ylli i Hollywoodit John Travolta, ndryshon stilin për filmin e ri

Aktori John Travolta, duket i panjohshëm në rolin e ri në filmin ‘The Fanatic’. Shumë adhurues të aktorit hollivudian në shikim të parë derisa e shikuan trailerin nuk e kuptuan se bëhej fjalë për të.

Në filmin e ardhshëm, Travolta e luan Moose, adhuruesin më të madh të yllit të filmave fanta-shkencor Hunter Dunbar, të cilin e luan Devon Sawa. Ai është i obsesionuar me të deri në atë masë sa që është i gatshëm të bëjë gjithçka për ta marrë autografin e tij.

Kur më në fund e merr adresën dhe i shfaqet Hunterit përpara derës, reagimi i nevrikosur i idolit të tij e nxitë në të një dëshirë për hakmarrje, pastaj gjërat fillojnë të marrin tone gjithnjë e më të errëta…

“Hej, nuk mund të shfaqesh ashtu papritmas në pronën time private! Dëgjo, plako, nuk di si më ke gjetur, por nuk dua të të shoh kurrë më në këtë pronë”, – e kërcënoi Hunter adhuruesin e çmendur, pa e ditur se çfarë do t’i ndodhte pas kësaj.

Këto ditë është publikuar traileri i filmit, ndërsa në kinematë amerikane filmi mbërrin në fund të gushtit. /KultPlus.com

Martin Scorsese bën bashkë Robert De Niron dhe Leonardo DiCaprion

Pas bashkimit të dy aktorëve të njohur të Hollywoodit Brad Pitt dhe Leonardo Di Caprio, një tjetër bashkëpunim mjaft interesant pritet të realizohet.

Mësohet se regjisori Martin Scorsese do të realizojë një film të ri ku dëshiron të jenë pjesë aktorët e tij të preferuar.

“Killers of the Flower Moon” është prodhimi i ri i regjisorit, i cili do të ketë pjesë të kastit Robert De Niron dhe Leonardo DiCaprion, që do të kenë rolet kryesore, duke bërë bashkë në këtë mënyrë dy emra mjaft të njohur të Hollywoodit .

Pritet që xhirimet e këtij prodhimi kinematografik të nisin në fund të verës.

Subjekti i filmit “Killers of the Flower Moon” do të ketë në qendër të tij një seri vrasjesh misterioze që kanë ndodhur në vitet 20 në Osage, zonë që ka popullsi indiane. Një agjent i korruptuar i FBI-së do të nisë të hetojnë në lidhje më këto krime. /KultPlus.com

Katarsis

Poezi nga Rexhep Beqiri

Aty mes hijeve të pluhurosura,
në zhurmën e trafikut modern,
nëpër dëshirat e paprekura, të virgjëra,
të vjetra sa tashmë të kthyera në kufomë.
Aty ku shkelim në hijet e njëri-tjetrit pamëshirë,
gjenden edhe shërbëtorët që lakmojnë
pasurinë e djajve.
Nuk i vë faj,
njollat e ndërgjegjes së shoqërisë,
janë të tilla, ngaqë nuk dinë ndryshe.

Sa për mua, unë me dëshirë do t’i shërbeja,
ndoshta diku një plaku që t’i mbathë këpucët,
e reja,
këpucë që sigurisht do të jetojnë
më gjatë se ai vet.

Ose do të doja të përfundoja si shërbëtor
në faltore të boshatisura, të harruara
edhe nga vetë prijësit fetarë.
Aty do të lutesha në ndonjë gjuhë të re
që s’e kuptojnë të tjerët.
Pas lutjeve do të doja të dëgjoja një gjethe
nga vjeshta e viteve të kaluara,
kur shkelet nga një këmbë fëmiu
që sapo ka nisur të ecë.

Ndoshta do provoja të përfundoj ndryshe,
diku pranë një lumi, përballë ndonjë spitali psikiatrik
i braktisur duke masturbuar me gjuhën jashtë, si vet djalli.
I përqafuar nga ndjenjë gëzimi
për monedhën e fundit qe ia dhashë prostitutës së parë,
në shenjë dhurate
për sinqeritetin që kishte.

Pse jo, me kënaqësi,
ballëlartë do të pranoja,
të përcëllohem nga dielli përvëlues i shkretëtirave,
ku s’ka shkelë këmbë njeriu prej vitesh,
aty diku pranë një skeleti njeriu,
dhe pranë një deveje të ngordhur nga etja.

Mund t’i ushqeja sytë,
kur t’i shohë perëndimin dhe lindjen,
kur përplasen si detra mallkimi.
E unë të bredhja rrugëve si rebel i manipuluar,
qyteteve metropolitane.

Kënaqësi do të ndjeja,
sikur edhe të përfundoja
shurdhmemec i habitur para portave përrallore,
të pallateve të kristalta.
S’ka gjë si përfundojmë,
përfundimi është i njëjtë për të gjithë!

Por, vetëm s’do mundem edhe njëherë të dëgjoj
dhe të shoh një baba, para derës së mishtores
duke thënë: edhe sot s’kam nesër do bëj,
do bëj, atë që s’bëhet nesër.

Sonte hapet Qendra Kulturore – KultPlus Caffe Gallery

Sonte, me mbarimin e koncertit të Erza Muqollit në Amfiteatrin e Bibliotekës Universitare në Prishtinë, të gjithë të pranishmit janë të ftuar edhe në hapjen e KultPlus Caffé Gallery – Qendrës më të re Kulturore në Prishtinë.

KultPlus duke qenë gazeta më e madhe dhe më e lexuar e formatit të tillë kulturor kudo ku ka shqiptarë, e pa të nevojshme krijimin e një hapësire që do të shërbejë edhe si qendër kulturore dhe hapësirë për artistët dhe ata që e duan artin.

Me fillim prej orës 21:15, pas koncertit, të gjithë do të mund të shijojnë momente në këtë Qendër Kulturore, në hapësirat fantastike të saj.

Hapësira do të shërbejë si vendtakim për artistët, për promovim librash, për ekspozita, për organizim panelesh, për performanca artistike dhe për çdo organizim tjetër që do të ngrisë nevojën e debatit të mirëfilltë kulturor.

Në këtë hapësirë të gjithë do të mund të takojnë edhe Erza Muqollin – e cila do të nënshkruajë autografe pas koncertit të saj, me 30 korrik, sonte!

Njëkohësisht, natën e hapjes do të kemi edhe koktej rasti ndërsa artistja Shqipe Kamberi do t’i ekspozojë punët e saj artistike.

Adresa e saktë e KultPlus Caffé Gallery është: Rruga Isa Boletini Soliteri 3/2-1 Prishtinë.

Për informata kontaktoni në 049 119600 dhe 049 137250.

Hardh Fest sivjet vjen me risi

Me sloganin, “Një gotë për mot”, do të mbahet edhe këtë vit festa e vjeljes së rrushit, Hardh Fest. Luma, përgjegjëse për marrëdhënie me publikun, ka treguar të rejat e këtij edicioni.

“Kemi prerjen e kalaveshit të rrushit, kemi demonstrimin e rrushit. Sivjet e kemi fushatën për sensibilizimin për fibrozën cistike, ka edhe HardhCamp, aktivitete për fëmijë””, tha Luma.

Gardalin Shtavica, drejtor artistik ka treguar se kush do të performojë gjatë këtyre tri ditëve në Hardh Fest.

“Përveç që bëhet promovimi i verës së rrushit do të ketë edhe muzikë, me 16, 17, 18 gusht. Do të dëgjoni muzikë shumë të mirë. Përveç rock grupeve do të ketë edhe dj, ku këtë vit të gjitha do të jenë femra, Jehona, Ana Malo”, tha ai.

Në këtë festival do të performojë edhe Ronnie Romero, i cili do të jetë edhe kryesori i këtij festivali.

Nora Boshnjaku, përfaqësuese e komunës së Rahovecit ka treguar se për këtë vit komuna ka ndarë 15 mijë euro, të cilat janë siguruar në kuadër të kodit për subvencione në bujqësi.

“15 mijë euro kemi ndarë për këtë festival, në kuadër të subvencioneve për bujqësi. Me vendim të kryetarit të komunës është formuar edhe këshilli organizativ. Ne jemi të gatshëm për fillimin e këtij festivali”, tha Boshnjaku. /KultPlus.com

Fjalimi i mrekullueshëm i Kamysë në ceremoninë e pranimit të Çmimit “Nobel”

Fjalimi i Albert Kamy gjatë pranimit të Çmimit “Nobel” në godinën e Bashkisë në Stokholm më 10 dhjetor 1957, ishte thjeshtë i mrekullueshëm.

Me këtë nderim me të cilin Akademia juaj më ka nderuar me aq bujari, mirënjohja ime ka qenë e thellë, veçanërisht kur marr parasysh shkallën me të cilën ky shpërblim ka tejkaluar meritat e mia personale.
Çdo njeri, dhe për arsyet më të forta, çdo artist, dëshiron që të njihet. Kështu edhe unë. Por nuk kam qenë në gjendje të mësoj vendimin tuaj pa e krahasuar me jehonën e asaj çfarë jam në të vërtetë.

Një burrë i ri, i pasur vetëm me dyshimet e tij dhe punën akoma në progres, i mësuar me të jetuarit në vetminë e punës apo në tërheqjet e miqësisë: si mund të mos e ndjejë ai një lloj paniku kur dëgjon dekretin që e transporton atë papritmas, vetëm dhe i reduktuar në vetvete, drejt qendrës së një drite të ndezur?

Dhe me çfarë ndjenjash do ta pranonte ai këtë nder në një kohë kur shkrimtarë të tjerë në Evropë, ndër ta më të mëdhenjtë, dënohen në heshtje, dhe madje në një kohë kur vendi i lindjes së tij po përjeton një mjerim të pafundmë?

E ndjeva shokim dhe tronditje të brendshme. Me qëllim që të rifitoja paqen që kam pasur, shkurt, për t’u marrë me një pasuri shumë bujare.

Dhe meqë nuk mund të jetoj në të thjesht duke qëndruar në peshën e arritjes sime, nuk kam gjetur asgjë që të më mbështesë, por atë që më ka mbështetur gjatë gjithë jetës sime, madje në rrethanat më të kundërta: ideja që kam unë për artin tim dhe rolin e shkrimtarit.

Me lini vetëm që t’ju them, me një frymë mirënjohjeje dhe miqësie, sa më thjeshtë të mundem, se cila është ideja e kësaj.

Për veten time, unë nuk mund të jetoj pa artin tim. Por nuk e kam vënë kurrë sipër gjithçkaje ,nëse, nga ana tjetër, kam nevojë për të, është sepse ai nuk mund të ndahet nga vetja ime, dhe më lejon të jetoj, kështu siç jam, në të njëjtin nivel.

Është një mjet që nxit numrin më të madh të njerëzve duke u ofruar atyre një foto të privilegjuar të kënaqësive dhe vuajtjeve të zakonshme.

E detyron artistin që ta mbledhë veten; e nënshtron atë me të vërtetën më të përulur dhe universale. Dhe shpesh ai që ka zgjedhur fatin e artistit sepse e ndjeu se ishte ndryshe shpejt kupton se ai nuk mundet të mbajë as artin dhe as diferencën e tij vetëm nëse e pranon se është si të tjerët.

Artisti e fton veten tek të tjerët, në mes të bukurisë të cilën nuk mundet që ta arrijë pa to, ai nuk mundet ta largojë veten prej tyre. Kjo është arsyeja pse artistët e vërtetë nuk gënjejnë asgjë: janë të detyruar të kuptojnë në vend që të gjykojnë.

Dhe nëse duhet të mbajnë anë në këtë botë, ata mbase mund të mbajnë anë vetëm nga shoqëria në të cilën, sipas fjalëve të mëdha të Nietzsches, jo gjykuesi por krijuesi do të udhëheqë, sido që të jetë, një punëtor apo intelektual.

Në të njëjtën mënyrë, roli i shkrimtarit nuk është i lirë nga detyrat e vështira. Me përkufizim ai nuk mundet ta vendose veten sot në shërbim të atyre që bëjnë histori; ai është në shërbim të atyre që e vuajnë atë. Përndryshe, ai do të jetë i vetëm dhe i veçuar nga arti i tij. Jo të gjitha ushtritë e tiranisë me milionat e ushtarëve do ta lirojnë atë nga izolimi, madje dhe veçanërisht nëse ai bie në hap me ta.

Por qetësia e një të burgosuri të panjohur, i braktisur për poshtërime nga ana tjetër e botës, mjafton për ta nxjerrë shkrimtarin nga burgu i tij, së paku kurdo, në mes të privilegjeve të lirisë, ai ia del jo që ajo qetësi të mos harrohet, dhe ta transmetojë atë me qëllim që t’i japë frymë nëpërmjet veprave të artit të tij.

Askush prej nesh nuk është aq i përsosur për një detyrë të tillë. Por në të gjitha rrethanat e jetës, në errësirë apo famë të përkohshme, i hedhur në pranga të tiranisë apo për një kohë i lirë për t’u shprehur, shkrimtari mundet të fitojë zemrat e komunitetit të gjallë të cilat do ta justifikojnë atë, me kushtin e vetëm që ai do të pranojë deri në skaje të aftësisë së tij dy detyrat që përbëjnë madhështinë e artizanatit të tij: shërbimi ndaj të vërtetës dhe shërbimi ndaj lirisë.

Sepse detyra e tij është të bashkojë numrin e madh të mundshëm të njerëzve, arti i tij nuk duhet të komprometojë me gënjeshtra dhe servilizëm të cilat, kurdo që të zotërojnë, edukojnë vetminë.
Sidoqë të jetë dobësia jonë personale, fisnikëria e punës sonë gjithmonë do të rrënjoset në dy angazhime, të vështira për t’u përballuar: refuzimi për të gënjyer për diçka që di dikush dhe rezistenca ndaj presioni.

Për më shumë se 20 vite të një historie të çmendur, i humbur pa shpresë sikur të gjithë njerëzit e brezit tim në grindjet e kohës, jam mbështetur nga një gjë: nga ndjenja e fshehur se të shkruash sot ishte një nder sepse ky aktivitet ishte një përkushtim – dhe një përkushtim jo vetëm për të shkruar.
Specifikisht, në pamje të fuqive të mia dhe gjendjes së qenies time, ishte një angazhim për t’u mbajtur, bashkë me të gjithë ata që po përjetonin të njëjtën histori, mizorinë dhe shpresën që ndanim.
Këta njerëz, që lindën në fillimin e viteve të Luftës së Parë Botërore, të cilët ishin njëzetë kur Hitleri erdhi në fuqi dhe gjyqet e para revolucionare po fillonin, të cilët atëherë u ballafaquan me përfundimin e arsimimit të tyre me Luftën Civile Spanjolle, Luftën e Dytë Botërore, botën e kampeve të përqendruara, një Evropë torturash dhe burgjesh – këta njerëz duhet të mbajnë sot djemtë e tyre dhe të krijonin veprat e tyre në një botë të kërcënuar nga shkatërrimet nukleare.

Askush, mendoj, nuk mund t’u kërkojë që të jenë optimistë. Dhe madje mendoj se duhet të kuptojmë – pa pushuar së luftuari- gabimin e atyre të cilët në një teprim të dëshpëruar kanë pohuar të drejtën e tyre për të çnderuar dhe kanë nxituar në një epokë nihiliste. Por fakti mbetet se shumica prej nesh, në vendin tim dhe në Evropë, e kanë refuzuar nihilizmin dhe kanë marrë pjesë në një kërkim për legjitimitet.

Ata duhej të krijonin për veten e tyre një art të të jetuarit në kohët e një katastrofe me qëllim që të lindin për herë të dytë dhe të luftojnë hapur kundër instinktit të vdekjes në punë dhe në historinë tonë.

Ndjenjat dyfishe të secilit brez kërkuan që të reformojnë botën. E imja e di që nuk do ta reformojë, por puna e saj mund të jetë edhe më e madhe. Ajo konsiston në parandalimin e shkatërrimit të botës nga vetë ajo.

Trashëgimtar i një historie të korruptuar, në të cilën janë përzier revolucionet e rëna, teknologjia e çmendur, perënditë e vdekura dhe teknologjitë e konsumuara, ku fuqitë mediokër që mund të shkatërrojnë të gjithën ende nuk dinë si ta bindin, ku inteligjenca është përulur të bëhet shërbëtor i urrejtjes dhe shtypjes, kësaj gjenerate duke filluar nga mohimet e veta, i është dashur të ristabilizojë, brenda dhe jashtë, pak nga ajo e cila përbën dinjitetin e jetës dhe vdekjes.

Në një botë të kërcënuar nga shpërbërja, në të cilën hetuesit tanë të mëdhenj rrezikojnë të krijojnë përgjithmonë mbretërinë e vdekjes, në një racë të çmendur kundër orës, sigurojnë ndër kombe një paqe e cila nuk është skllavëruese, ripajtohen ndaj punës dhe kulturës së re, dhe të ribëjnë me të gjithë njerëzimin Arkën e Besëlidhjes.

Nuk është e sigurt se ky brez do të jetë gjithmonë në gjendje të përmbushë këtë detyrë të pamasë, por tashmë ai po rritet në çdo vend të botës për të dyfishuar sfidën e të vërtetës, lirisë dhe, nëse është e nevojshme, e di se si të vdesë për të, pa urrejtje. Kurdo që të gjendet, meriton të përshëndetet dhe të inkurajohen, veçanërisht aty ku po sakrifikon vetveten.

Në çdo event, disa nga miratimi juaj i plotë, është ndaj këtij brezi të cilin duhet të dua ta pasoj me nderin të cilin ju sapo ma dhatë.

Në të njëjtën kohë, pasi të përvijohet fisnikëria dhe artizanati i shkrimtarit, duhet t’i jap vendin e duhur. Ai nuk ka pretendime të tjera përveç atyre të cilat ndan me shokët e tij në ushtri: të pambrojtur, por kokëfortë, të padrejtë, por të pasionuar për drejtësi, duke bërë punën e tij pa turp apo krenari për të gjithë, duke mos dashur për t’u ndarë ndërmjet dhimbjes dhe së bukurës, dhe së fundmi të përkushtuar për të nxjerrë nga ekzistenca e tij e dyfishtë krijimet që ai përpiqet tmerrësisht t’i ngrejë në lëvizjen shkatërruese të historisë. Kush mbi të gjitha këto mund të presë nga ai zgjidhje konkrete dhe morale të larta?

E vërteta është e mistershme, e pakapshme, gjithmonë për t’u pushtuar.

Liria është e rrezikshme, aq e vështirë për të jetuar me të ashtu siç është ajo e gëzuar. Ne duhet të marshojmë drejt këtyre qëllimeve, me dhimbje por me vendosmëri, e sigurt përpara dështimeve tona për një rrugë kaq të gjatë.

Çfarë shkrimtari do të dëshironte që tani e tutje, me ndërgjegje të mirë, të guxonte të ngrinte veten si një predikues i virtytit? Për veten time, duhet të theksoj edhe një herë se unë nuk jam nga ky lloj. Nuk kam qenë kurrë i aftë që të braktis dritën, kënaqësinë e qenies, dhe lirinë në të cilën jam rritur.
Por edhe pse kjo nostalgji shpreh shumë nga gabimet dhe fajet e mija, padyshim më ka ndihmuar në të kuptuarit më mirë të punës sime. Akoma po më ndihmon për të mbështetur pa e vënë në dyshim të gjithë ato njerëz të heshtur të cilët e durojnë jetën e krijuar për ta në botë vetëm nëpërmjet kujtesës se rikthimit dhe lumturisë falas.

Kështu i reduktuar në atë që unë jam vërtetë, ndaj kufizimeve dhe borxheve dhe po ashtu ndaj besimit tim, ndihem më i lirë, në përfundim, për të komentuar shkallën dhe bujarinë e nderit që më keni dhënë, më i lirë gjithashtu që t’ju them se do ta pranoj atë si një homazh për të gjithë ata të cilët, duke ndarë të njëjtën luftë, nuk kanë marrë asnjë privilegj, por në të kundërt e kanë njohur mjerimin dhe përndjekjen.

Më mbetet që t’ju falënderoj nga thellësia e zemrës sime dhe ta bëj para jush publike, si një shenjë personale të mirënjohjes sime, premtimin e njëjtë dhe të lashtë të besnikërisë të cilin çdo artist i vërtetë ia përsërit vetes në heshtje çdo ditë.

Para fjalimit, B. Karlgren, anëtar i Akademisë Mbretërore të Shkencave, iu drejtua shkrimtarit francez:

Z. Kamy…

– Si student i historisë dhe i letërsisë, unë ju drejtohem juve fillimisht. Unë nuk kam ambicien dhe guximin për të shqiptuar gjykim mbi karakterin apo rëndësinë e punës suaj – kritikë më kompetent se unë kanë hedhur dritë të mjaftueshme mbi të. Por më lejoni t’ju siguroj që ne marrim kënaqësi të thellë nga faktin se po dëshmojmë dhënien e nëntë të një çmimi Nobel në Letërsi për një Francez.

Veçanërisht në kohën tonë, me tendencën e saj për të drejtuar vëmendje intelektuale, admirim dhe imitim ndaj atyre kombeve që kanë –nga virtyti i burimeve të tyre materiale të panumërta – të bëhet protagoniste, megjithatë, mbetet në Suedi dhe gjetkë, një elitë mjaft e madhe që nuk fal, por gjithnjë është e ndërgjegjshme për faktin se në kulturën perëndimore fryma franceze për shekuj ka luajtur një rol mbizotërues dhe kryesues dhe vazhdon ta bëjë këtë.

Në shkrimet tuaja ne gjejmë në një shkallë të lartë manifestimin e qartësisë dhe dritës, depërtimit dhe hollësisë, artit të paimitueshëm të pandarë në gjuhën tuaj letrare, të cilën secili prej nesh e admiron dhe dëshiron ngrohtësisht. Ne ju përshëndesim si një përfaqësues i vërtetë i atij frymëzimi të mrekullueshëm francez. »

Marrë nga Leksionet e Nobelit, Letërsi 1901-1967, redaktor Horst Frenz, Kombania Botuese Elsivier, Amsterdam, 1969. /KultPlus.com

Këngëtarja bullgare në “Guinness”, vlerësohet për zërin më të lartë

Këngëtarja bullgare Smilyana Zaharieva nga qyteti jugor i Plovdivid, gëzon rekordin zyrtar “Guinness” për një nga zërat më të fuqishëm në planet. Ajo lëshon tinguj që mund të qëndrojnë të shtrirë në mënyrë perfekte dhe të jenë aq të lartë sa të kumbojnë sa një koncert i zhurmshëm roku apo orkestër simfonike.

“Kur pash monitorin të tregonte 113.8 decibelë, edhe unë vet u shtanga”, u shpreh këngëtarja për momentin që u pasua nga marrja e certifikatës së rekordit zyrtar “Guinness”. Më tej, Zaharieva tha se tani e tutje do të eksplorojë efektet kurative të tingullit për të ndihmuar njerëzit dhe për të gjetur një mesazh për të përçuar.

Mësuesja irlandeze Annalisa Flanagan, mban rekordin botëror të ulërimës më të fuqishme, me 121 decibelë. Por, deri më tani, nuk ka patur asnjë rekord përsa i takon këndimit. /KultPlus.com

Dua Lipa mezi pret të kthehet në Kosovë

Këngëtarja shqiptare me famë botërore Dua Lipa do rikthehet në Kosovë për festivalin Sunny Hill.

Ylli i muzikës pop me anë të postimeve në rrjetet sociale nuk ngurron të tregojë se mezi po pret të kthehet në atdhe.

“Një javë derisa të kthehem në atdhe”, shkroi ajo.

Dua do jetë e pranishme në Sunny Hill por vetëm për të mbështetur babain e saj, Dukagjin Lipa që është organizator i festivalit. Por këngëtarja nuk do këndojë në festival.

Ylli botëror Miley Cyrus do jetë e pranishme në festival, së bashku me Dj Calvin Harris dhe reperin me famë botërore Gashi në datat 2, 3 dhe 4 gusht. /KultPlus.com

Buxhovi: Marrëveshja me Beogradin si pikënisje duhet të ketë njohjen reciproke shtetërore

Profesori dhe historiani i njohur në Kosovë, Jusuf Buxhovi, në një intervistë ekskluzive për agjencinë e lajmeve Ibna flet për normalizimin e raporteve mes Kosovës dhe Serbisë, rolin e faktorit ndërkombëtarë në këtë drejtim si dhe rolin e partive politike në këtë shtet.

Në këtë intervistë Buxhovi thekson se, Marrëveshja me Beogradin si pikënisje duhet të ketë njohjen reciproke shtetërore. Ai kundërshton idetë për ndarje që mund ta cenojnë sovranitetin e Republikës së Kosovës dhe të hapin kutinë e pandorës në rajonin e Ballkanit. Kur flet për partitë politike ai thekson se, dekriminalizimi i tyre mund të arrihet vetëm përmes Gjykatës Speciale.

IBNA: A ka gjasa në ardhmen e afërtë të arrihet pajtimi mes shqiptarëve dhe Serbëve?

Duhet bërë dallimi midis pajtimit historik midis shqiptarëve dhe serbëve me atë midis shtetit të Kosovës dhe të Serbisë si shtet. Ky “ngatërrim” i qëllimshëm ka prodhuar mjegull politike në relacionet Beograd-Tiranë-Prishtinë, që zu të përdoret për interesa të Beogadit dhe të Tiranës, ngaqë ajo hapi pështjet e “Shqipërisë së Madhe” në njërën anë dhe “Serbisë së Madhe” në tjetrën anë, si “receta” për zgjidhjen e problemeve rajonale, që për kurban duhet ta ketë shtetin e Kosovës, të arriturën më të madhe të shqiptarizmit në këtë shekull. Që të ndalet ky pazar dhe, mbi të gjitha, që të mos lejohet hapja e kutisë së pandorës në Ballkan, fokusimi politik duhet të përqendrohet te normalizii i marrëdhënieve shtetërore Kosovë-Serbi si parakusht i normalizuimit të raporteve të mëtutjeshme si shtete të barabarta. Çdo bisedë tjetër, jashtë kësaj formule, është e paparanueshme, e dëmshme, dhe çon ujë në hambarin e Beogradit!

IBNA: Cili do jetë i europianëve dhe ShBA-ve në këtë drejtim?

SHBA-të dhe Europianët, që janë edhe “kumbarë” të shtetit të Kosovës si interes gjeopolitik dhe gjeostratigjik i tyre, nuk mund të dalin jashë kontekstit të realitetit shtetëror, meqë kjo krizën ballkanike e kthen te pika zero, ku implikohet Rusia dhe faktorët tjerë, të cilët SHBA-ja dhe NATO-tashmë i ka nxjerrë nga loja. Se është kështu, pra kërkohet formula e shtetit të Kosovës dhe njohjes reciproke me Serbinë, këtë tashmë e tregoi edhe Uashingtoni, edhe Gjermania me Britaninë e Madhe si vende drejtuese të BE-së. SHBA-ja, madje, ishte ndër të parat, që ua ndali udhën manipulimeve të Thaçit dhe Vuçiqit gjoja se “marrëveshja” kishte bekimin amerikan, kur presidenti Trump theksoi sovranitetin shtetëtëror të Kosovës si pikënisje e çfardo marrëveshjeje midis Kosovës dhe Serbisë.

IBNA: A mund të involvohet edhe Shqipëria në arritjen e një marrëveshje finale mes Kosovës dhe Serbisë?

Shqipëria nuk mund të involvohet në marrëveshje mbi konceptin e Ramës, që shteti i Kosovës të sakrifikohet në emër të “bashkimti” me Shqipërinë, që disa komuna t’i bashkohen Shqipërisë e të tjerat Serbisë. Po e ritheksoj edhe një herë: Tirana duhet të mbështesë sovranitetin shtetëror të Kosovës, pa u përzi në pazaret me Beogradin. Tirana zyrtare duhet ta dijë se formula e bashkimit kombëtar, që po përdoret me folklorizëm, duhet të zëvendësohet me unionin e mundshëm të dy shteteve shqiptare në Ballkan, si shprehje e vullnetit demokratik të të dy shteteve dhe në përputhje me interesat e BE-së, SHBA-ve dhe NATO-s dhe assesi ndryshe.

IBNA: Si i vlerësoni rolin e partive shqiptare në Kosovë ? Cili është rezultati i tyre gjatë mandateve qeverisëse?

Partitë politike në Kosovë,nga shpallja e pavarësisë e deri sot, nuk e kanë pasë parasysh rrumbullaksimin e procesit të shtetndërtimit, por intresat personale të grupeve të caktuara brenda tyre, Partitë politike në Kosovë, me ndonjë përjashtim të vogël, janë parti despotike, feude të ndërtuara mbi baza kriminale,që pushtetin e kanë kthyer në mjet për vjeljen e shtetit. Kjo po shihet edhe me cirkun e fundit politik, të mbështetur mbi skenarët mashtrimtarë që zgjedhjet e ardhshme të shfrytëzohen për riciklimin e strukturave të njëjta poltike, që për fat të keq, erdhën në pushtet me metoda kriminale dhe për këtë patën edhe përkrahjen e një pjese të mirë të faktorit ndërkombëtar, që për interesa të veta (përfitime të mëdha matieriale), edhe më tutje ruan partneritetin me strukurat kriminale.

IBNA: A kemi alternative serioze opozitare në Kosovë?

Problemi më i madh është se në Kosovë, partitë politike të lidhura me krimin e organizuar, që janë kthyer në zhvatës të shtetit, nuk kanë alternativë. LDK dhe VV, ndonëse në opozitë, edhe më tutje, ruajnë feude kriminale brenda për brenda që kanë ndikim të madh dhe nuk lejojnë ndonjë zgjidhje radikale, siç deklarojnë disa nga liderët e tyre. E vetmja zgjidhje është që faktori ndërkombëtar (SHBA-ja dhe BE-ja) të ndikojnë krijimin e një qeverie teknike me mandat 2 deri 4 vjeçar, të ketë veting gjyqësor, e mbi të gjitha të krijohet një kod i ri zgjedhor, që parandalon që në garat zgjedhore të futen kriminelet dhe gjithë ata që vazhdojnë të kenë punë me gjykatat. Në këtë drejtim, rol të rëndësishëm, për t’u dekriminalizuar skena politike, duhet të ketë Gjykata Speciale me nxjerrjen para drejtësisë të dyshuarve për krime, e që drejtojnë skenën politike. /KultPlus.com

Rrëfimi i Ani Kokobobos për takimin me Kadarenë

Studiuesja edhe përkthyesja Ani Kokobobo, rikthehet në Shqipëri pas një dekade. E ftuar nga Qendra e Studimeve të Letërsisë Shqipe “Kadare” dhe Instituti “Pashko”, ajo rrëfen ndër të tjera kontaktin e saj të parë me letërsinë ruse, por edhe punën që ka bërë si përkthyese e eseve të Ismail Kadaresë.

“I kam lexuar veprat e Kadaresë në Amerikë, në gjuhën shqipe, sepse kanë qenë pjesë e studimeve të mia në universitet. Përkthimi i parë që kam bërë ka qenë ‘Ikja e Shtërgut’, për Lasgush Poradecin, edhe për fundin e tij. Për këtë kam komunikuar me agjentët e Kadaresë”, tregon Ani Kokobobo.

Ajo ndalet edhe tek studimi i saj mbi veprat e Ismail Kadaresë, duke e parë se cilat janë dimensionet e figurave botërore, që shkrimtari shqiptar ka përdorur në veprat e tij. Sipas saj, “Dantja i pashmangshëm”, “Eskili, ky humbës i madh” dhe “Hamleti, princ i vështirë”, kanë bërë që letërsia e tij të tejkalojë kufijtë.

“Unë jam larguar në moshën 14-vjeçare nga Shqipëria, por gjuha e tij është shumë e pasur”, tregon ndër të tjera studiuesja.

Teksa e vlerëson penën e Kadaresë për gjuhën e pasur, ajo e thekson se është krenari që “Pallati i ëndrrave” është shkruar nga një shkrimtar shqiptar.

“Për mua libri i preferuar është ‘Pallati i ëndrrave’. Ai libër ka vlerë për të gjithë botën, për të gjitha fenomenet botërore, por shihja se si vendimet për zhdukjen e një njeriu mund të merreshin, si në një ëndërr, kjo më kthehet mua tek Shqipëria komuniste”, thotë përkthyesja.

Vepra e Kadaresë për të është shumë e ndërlikuar, por është një vepër arti e vërtetë. Prandaj, takimi i studiueses me origjinë shqiptare me Kadarenë në Tiranë, ku diskutoi për literaturën botërore dhe veprat e tij, ishte një emocion i madh

“Ishte shumë interesante që të diskutoja me të për literaturën, dhe nga kjo pikëpamje ishte nder shumë i veçantë që unë të ulesha e të diskutoja me një nga autorët më të mëdhenj të literaturës botërore”, shprehet ajo.

Ani Kokobobo është larguar nga Shqipëria në moshën 14-vjeçare. Pas studimeve të larta punon si pedagoge e gjuhëve sllave edhe e letërsisë ruse në Universitetin e Kansas në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. /KultPlus.com

Një vit nga vdekja e regjisorit Bekim Lumi

Me rastin e njëvjetorit të shkuarjes në amshim të regjisorit të mirënjohur, profesorit universitar, Bekim Lumi, organizohet manifestim përkujtues me moton “Unë besoj në teatër”.

Regjisor i shfaqjeve më të mira në teatrin kosovar në dy dekadat e fundit.

Ky është një prej konstatimeve që ishte bërë për Bekim Lumin në ditën e 30-të të korrikut të vitit të kaluar, kur ai vdiq. Por gjatë jetës së tij prej artisti, Lumi nuk është njohur vetëm si regjisor. Midis të tjerash ai ishte edhe studiues. Kjo pjesë tjetër e anës së tij prej intelektuali do të shpaloset edhe në një vjetorin e vdekjes së Lumit.

Me moton “Unë besoj në teatër” që është një prej fjalive të tij, Lumi do të kujtohet mbrëmjen e sotme në Teatrin Kombëtar të Kosovës. Me rastin e shënimit të përvjetorit, pos disa pikave artistike që do të jepen në kujtim të Lumit, do të bëhet edhe përurimi i veprës studimore të tij me titull “Shekspiri dhe Kanuni i Lekë Dukagjinit”. /KultPlus.com

Alegoria filozofike e simbolikës në karikaturë

Në katër abstragime shumë interesante karikaturisti i njohur ka përcjellë katër ide, shikuar gjithnjë me simbolika tejet intriguese. Karikaturisti Arben Meksi synon gjithnjë të përplaset me arritjet më të mira të kohës në disiplinën e vet kurse me realizimet e veta t’i japë shumë qytetari karikaturës shqiptare. Pa e veçuar nga rrafshi kombëtar, shpesh ai mundohet të përcjellë ide përmes vizatimit të qartë. Ka pasur një ngritje dhe një evolucion të shikimit të situatës së përgjithshme sociale të vendit, por karikaturisti ka synuar gjithmonë që mendimin e tij ta përfshijë në arritjet më të njohura dhe sfidat e kohës ku jetojmë.

Interesante është se në një nga punët e fundit sesi duke u nisur nga një element arkitektonik, ai ka zbërthyer një nga simbolikat që lidhet me pushtetet, të cilat ai i vizaton si statuetat shtatzana. Përmes ironisë natyrale, ai përcjell krizën e madhe ku është në kohën tonë Drejtësia dhe çfarë pritet që të vijë prej saj.
Ka një kuptim akoma më interesant figurina aspak mbresëlënëse që ai ka zgjedhur për podiumin e vet dhe në vend të shenjave flakëhedhëse apo të tjera, si aksesorë, ai përdor një shpend që i ka depozituar një vezë. Tek e fundit sot idhujt tanë janë thjesht për të depozituar gjëra, sepse asgjë nuk përcjellin më asnjë mesazh për publikun e çoroditur. Veza fle si muskul i munguar i idhujve që neve nuk i besojmë aspak.

Syrin vëzhgues e zgjidh me një personazh që largohet bashkë me përgjimin. Tek e fundit nuk është fare e nevojshme në këtë kohë kur të gjithë përgjojnë, ndaj autori e lë vendin e tij të përgjimit fare të lirë.
Dhe një ironi më e bukur është ajo që njeriu mundohet edhe me hijen e tij të largohet nga qerthulli i pamundur.
E veçanta e punëve të Meksit është se mund të abstragohet me të gjitha mundësitë dhe njohuritë që një njeri synon ndërsa e bukur është se këto punë, që ai i prodhon sipas një stili shumë të mirënjohur, i japin një klas të këndshëm karikaturës sonë të sotme, duke e mbajtur atë fije të vogël flake ende të pashuar të kësaj gjinie, megjithë sfidën e indiferencës së përgjithshme dhe një publiku që nuk e respekton. Kjo i bën këto punë dhe të tjerat, që do sjellim në numrat e ardhshëm të respektuara por edhe shumë të këndshme. /KultPlus.com