‘Kënga e turpshme’ e Azem Shkrelit nën interpretimin brilant të Aurela Gaçes (VIDEO)

“Kënga e turpshme” e Azem Shkrelit është një nga poezitë e tij më të shkurtra por më kuptimplota, ku vargu të merr me dhimbjen e njeriut që bart në vete borxhin ndaj atdheut.

Kur këto vargje të një poeti të rrallë siç ishte Shkreli, bashkohen me zërin brilant të këngëtares Aurela Gaçes që dëgjohet çdo ditë e më shumë, bëjnë që vargjet të përjetohen në shumë dimensione artistike e të prekin shpirtin lehtë shpirtin e brendshëm.

KultPlus sot ju përcjellë interpretimin e Aurela Gaçe.

Sonte
Qava sonte për ty
Arbëri
Nuk më vjen turp
Pse qava
Më vjen turp pse s’munda
Të bëj tjetër
Nga turpi qava.
 / KultPlus.com

Anxhela Peristeri dhe Gjon’s Tears së bashku në audiencën e Këngës Magjike

Tashmë po zhvillohet festivali më i madh shqiptar, “Kënga Magjike 2021”, shkruan KultPlus.

Të pranishëm janë edhe dy pjesëmarrësit shqiptarë në Eurovision, Gjon’s Tears që ka përfaqësuar Zvicrën dhe Anxhela Peristeri që ka përfaqësuar Shqipërinë.

Në disa video të postuara në Instaram Story Gjon Muharremaj shihet së bashku me Anxhelën dhe Aurela Gaçen teksa pëcjellën këngët konkurruese në këtë festival./ KultPlus.com

Aurela Gaçe publikon këngën e re “Një pikë”

Këngëtarja e njohur shqiptare, Aurela Gaçe, ka publikuar këngën e saj më të re.

“Një pikë” mban titullin kjo këngë, të cilën Aurela e ka sjellë fillimisht vetëm në versionin audio për publikun e saj të gjerë, me një tekst që i këndon mallit dhe dashurisë

Ky është projekti i parë muzikor që këngëtarja nga Shqipëria sjell për vitin 2021.

Përndryshe Aurela Gaçe njihet për energjinë e saj, të cilën arrin ta shfaqë në secilën paraqitje publike që bën.

Porse sikur shumë kolegë të saj, edhe për Aurelën koha e pandemisë e ka kufizuar atë si me koncerte ashtu edhe me aktivitete tjera muzikore, por gjithsesi ajo nuk i lë në pritje adhuruesit e muzikës që i kanë qëndruar besnik gjatë karrierës. / KultPlus.com

Aurela Gaçe publikon këngën e re, ‘Një pikë’ (VIDEO)

Aurela Gaçe ka publikuar këngën e re “Një pikë”, shkruan KultPlus.

E publikuar në versionin audio lyrics, Gaçe ka sjellur një këngë dashurie për artdashësit e saj.

“Një pikë” është në kuadër të albumit të ri të Gaçes, teksa pritet të lansohet së shpejti.

Teksti i këngës së re është shkruar nga Eriona Rushiti, ndërkaq me muzikë është marrë Enis Mullaj. / KultPlus.com

‘Kënga e turpshme’ e Azem Shkrelit nën interpretimin brilant të Aurela Gaçes (VIDEO)

“Kënga e turpshme” e Azem Shkrelit është një nga poezitë e tij më të shkurtra por më kuptimplota, ku vargu të merr me dhimbjen e njeriut që bart në vete borxhin ndaj atdheut.

Kur këto vargje të një poeti të rrallë siç ishte Shkreli, bashkohen me zërin brilant të këngëtares Aurela Gaçes që dëgjohet çdo ditë e më shumë, bëjnë që vargjet të përjetohen në shumë dimensione artistike e të prekin shpirtin lehtë shpirtin e brendshëm. KultPlus sot ju përcjellë interpretimin e Aurela Gaçe.

Sonte
Qava sonte për ty
Arbëri
Nuk më vjen turp
Pse qava
Më vjen turp pse s’munda
Të bëj tjetër
Nga turpi qava.
/ KultPlus.com

Aurela Gaçe u drejtohet vajzave: Kush ka frikë nga forca, zgjuarsia, ëndrrat e tua, nuk është njeriu për ty

Aurela Gaçe është një ndër këngëtaret më të dashura për publikun shqiptar. Ajo njihet jo vetëm për zërin e saj potencial por edhe për karakterin e fortë dhe dozat e humorit.

Ajo është shumë aktive në rrjetet e saj sociale ku shpërndan shpesh momente nga jeta e përditshme dhe rutina e saj.

Në një postim të bërë së fundmi në Instagram ajo ka publikuar një video ku shihet duke bërë boks, të cilin e shoqëron dhe me një mesazh për të gjitha vajzat.

‘Ka një arsye pse më pelqen 🐅
Vajza, kush ju sulmon , ta dijë se ne nuk jemi 🐑.
Kush ka frike nga forca, zgjuarsia, mendja, endrrat e tua,thjeshte nuk eshte njeriu per ty.
Pikë! As mos u mundo ti mbushësh mendjen. “Frika” qê ndjejnë, nuk ka shërim.
Qofshin kēto edhe gra qe ju bëjnë te ndiheni më pak me veten. Po, sigurisht e fatkeqësisht,ka edhe gra që të tregojne se duhet te sillesh sic ato e mendojne, perndryshe ti je e pa vlerë per familjen e shoqerinë!
Sulmo,e vazhdo rrugën tënde!
Mos lejo te te mbyllin ne “muret e kufizuar te mendjeve te frikësuara” nga jeta e nga tē jetuarit e saj
!’, ka shkruar Gaçe në postimin e saj. / KultPlus.com

“6 muaj qëndrova në shtrat” Aurela Gaçe rrëfen ditët e vështira të karantinës

Koronavirusi ka karantinuar shumë njerëz në vendin tonë. Ndonëse disa ende nuk po e kuptojnë rrezikun që paraqet ky virus vdekjeprurës dhe dalin në rrugë. Vetëm se nuk rrinë dot mbyllur në shtëpi dhe nuk kanë durim, rrezikojnë veten e tyre dhe jetën e familjarëve të tjerë.

Ndërkohë, një mesazh sensibilizues ka shpërndarë këngëtarja, Aurela Gaçe. Ajo poston në Instagram disa foto kur ishte në “karantinë” regjim shtrati, ndërsa ishte shtatzënë me vajzën e dytë Abigail. Ajo shkruan se, që në momentin që mori vesh që ishte shtatzënë, mjekët i thanë se duhet të qëndronte në shtrat në mënyrë absolute, për hir të krijesës që po rritej brenda saj.

Për muaj të tërë ajo qëndroi në shtrat, nuk kishte mundësi të përqafonte vajzën e madhe Grace,  apo të flinte me të.

Nëse ju nuk po rrini dot disa ditë, brenda në shtëpi, duhet ta lexoni patjetër këtë mesazh të këngëtares, për të kuptuar rëndësinë e jetës.

“Mbasnekohe#Nuk kam publikuar asnjehere foto nga “ditet e karantines time ” qe zgjati 6muaj e gjysem ,gjate kohes qe prisja vajzen e dyte.

Fotoja e pare eshte gjate kohes kur numeroja javet e fundit ,teksa mundoheshim me mjeket qe te arrinim te preknim muajin e 9 . Periudha me vigona neper duar ishte 6 javore, e sigurisht as ulur nuk mund te qendroja….por ,periudha perpara ishte gjithashtu shume e veshtire. Mjeket me dhane urdher te qendroja ne shtrat ne menyre absolute qysh kur zbuluam shtatezanine . Mendojeni pak, jo 1 dite, jo nje jave, jo nje muaj. Nuk dihej sa mund te vazhdonte rreziku, keshtu qe isha e detyruar per shendetin e jeten e asaj krijese qe po rritej brenda meje. Vajza e madhe, Grace, donte te flinte me mua ,ta merrja ne krahe,te luanim sic ishim mesuar te benim cdo dite. Une sigurisht nuk mundesha dhe i flisja e i tregoja se nëse mami te ngre ne krahe, ose pa dashje ti mund te godasesh barkun nese fle me mamin, atehere do lendojme motren ose vellane “-i thosha” . Ajo mundohej te kuptonte, packa se ishte vetem 4 vjeç. Me puthte ,mua edhe barkun ,aty ku packa se nuk e shikonte, e dinte se po vinte nje jetè e re. Ishte periudhe shume e veshtire per te gjithe ne.

Ne foton e dyte, ishte momenti qe do te shkonte me gjyshen e saj ne plazh ne javet e verës, e une s’mundesha te isha me te as per ta percjelle tek dera, e as ta puthja e ta perqafoja per jave te tera….nderkohe qe mami im ishte ne sherbimin tim gjithe kohes.
Gjate kohes se rrezikut, arrita vetem per 2 muaj e pak qe te ngrihesha e te kisha aktivitet, pastaj sic e shikoni ne spital.
Ne ate kohe, as nuk postoja gje, as i tregoja keto. A merzitesha? A qaja? Sigurisht qe po, por arsyeja pse po e kaloja kete “karantinim” ishte vetem e vetem per jeten e re qe po vinte ne familjen tone. Ju sot, mund te luani brenda shtepise, te gatuani, kerceni etj etj, por ka gra, te cilat s’kane mundur edhe per 9 muaj te bejne asgjeeee nga keto, ne emër te “JETËS” .
E nderkohe qe ju vazhdoni ti perqafoni femijet, une e gjithe grupi im, as nuk mundemi t’u afrohemi femijeve tane, akoma edhe 10 dite,pasi jemi veteizoluar per shkak se kemi qene ne udhetim. Prandaj, durim o miq, ne emer te “JETËS”!”,– shkruan këngëtarja. Ekspress / KultPlus.com


Aurela Gaçe publikon ‘Veten dua gjallë’, i këndon fatit tragjik të gruas së dhunuar

Ditë më parë, këngëtarja shqiptare Aurela Gaçe, ka bërë të ditur se do të publikojë këngën e saj më të re, e cila mban titullin ‘Veten dua gjallë’, shkruan KultPlus.

Gratë e dhunuara e të keqtrajtuara në shoqërinë tonë, kanë qenë temë aktuale kohëve të fundit, duke bërë kështu që edhe kënga e Aurelës të trajtojë një temë të tillë e të dhimbshme, ku trajtohet ky fat tragjik i gruas.

Kujtojmë se ky është projekti i parë i këngëtares për këtë vit, projekti i fundit u publikua në gushtin e vitit të kaluar. / KultPlus.com

‘Më mbaj’, kënga e re nga Aurela Gaçe (VIDEO)

Ashtu siç kishte paralajmëruar, këngëtarja e mirënjohur Aurela Gaçe ka publikuar sot projektin e saj të ri.

‘Më mbaj’ titullohet kënga e punuar nga Gent Myftaraj e vetë këngëtarja, me tekst të Mumës.

Si çdo herë tjetër, edhe kësaj radhe, Aurela nuk ka dëshpëruar fansat duke përmbushur pritshmëritë me ‘Më mbaj’, projekt ky që në minutat e parë nga publikimi ka marrë komente pozitive nga ndjekësit në rrjete sociale./KultPlus.com

Genc Prelvukaj e Aurela Gaçe publikojnë “Adrenalinë” (VIDEO)

Genc Prelvukaj dhe Aurela Gaçe kanë bashkuar forcat për të sjell një hit veror me titull “Adrenalinë”, shkruan KultPlus.

Kënga është realizuar nga vetë Prelvukaj i cili gjithashtu është përkujdesur edhe për tekstin e këngës.

Ajo është incizuar në “Black Fish Studios & United Records”. Ndërsa videoklipin e ka realizuar “Black Fish Entertainment”.

Kënga ka marrë kritika të mira menjëherë pas lansimit dhe pritet të jetë një hit veror. Përndryshe të dy artistët ndara tashmë kanë rezervuar data të shumta për koncerte verore në vende të ndryshme edhe jashtë Kosovës ku do të keni rastin t’i përcjellni e t’i dëgjoni këngët e tyre me performanca të shkëlqyera gjë për të cilën edhe njihen të dy artistët në fjalë. / KultPlus.com

Edhe Aurela Gaçe i kundërpërgjigjet Bërnabiqit me një ton të acarueshëm

Këngëtarja Aurela Gaçe i është përgjigjur deklaratës së kryeministres serbe  Ana Bërnabiq, e cila i quajti shqiptarët ‘njerëz të ardhur nga mali’.

Këngëtarja ka vendosur që t’i kundërpërgjigjet Bërnabiqit përmes një thënie të Gjergj Fishtës.

‘Kur sllavët erdhën nga shpellat e Uralit, shqiptarët kishin kryer ciklin dymijë vjeçar të qytetërimit të lashtë’, ishte citati i Gjergj Fishtës, të cilin e postoi Gaçe.

 ‘Kot po i kthejmë një përgjigje kësaj. Ne fakt as duhet te merremi fare me të, po hajt, meqe na permendi, t’ia kthejmje me të vërtetën historike’, shkruan Aurela./KultPlus.com

Aurela Gaçe: Deri dje me pasul, sot nxjerrin në pah firmat e rrobave

Aurela Gaçe nuk njihet vetëm si një nga këngëtaret më të mira të skenës shqiptare. Ajo është padyshim e adhuruar nga publiku për vokalin dhe repertorin e mrekullueshëm, por edhe për sinqeritetin që ka përballë tyre.

Shpesh, Aurela zgjedh të flasë për fenomene të caktuar të përditshmërisë që na prekin të gjithëve, duke shprehur opinionin e saj pa dorashka. Edhe mbrëmjen që lamë pas, këngëtarja ka shkruar diçka që ja ka dedikuar të gjithë atyre personave që kanë maninë të tregojnë veshjet e shtrenjta ose firmë.

“Mundohem të mos i gjykoj njerëzit dhe gjej nga një justifikim për veprimet e tyre, por këta që nxjerrin akoma në pah firmat e rrobave, më duket se nuk dinë të gëzojnë plotësisht paranë që me ‘mund’ kanë mbledhur. Të mburresh akoma me emrin që ke veshur më duket kaq varfëri. Shpirtërore, sigurisht. Nejse… Do thoni ju, po mirë, ka mundësi dhe pse jo? Po, po dakort, vetëm se fakti që e tregon më bën të qesh. Mendoja se kishte rënë pak fluksi i pordhacëve bosh të këtij fshatit tonë madhështor, ku paradën e bëjnë pikërisht ata që dje mbase edhe buka u mungonte. (Kjo është pikërisht edhe arsyeja që sot tregojnë). Ka shumë të pasur që kurrë nuk u mësuam se çfarë veshin, çfarë hanë, ndoshta ngaqë ata janë bërë të pasur falë pasioneve, në kundërshtim nga këta tanët që pasion kanë lekun. (Ta gëzojnë vetëm të mos harrojnë fasulet… T’i ziejnë e ta derdhin ujin e parë, se përndryshe do ju grisen brekët nga p….)”,-e mbyll fjalën Aurela./revista who

‘Ne kemi fatin shpresë e marrëzi’ (VIDEO)

Ia vlen të kujtojmë këngët e mira shqiptare.

2 milion klikime në Youtube dhe mijëra njerëz që e dashurojnë këtë këngë, ka bërë që ajo t’i rezistojë kohës.

Kënga “Fati ynë shpresë e marrëzi” e kënduar nga Aurela Gaçe është gjithmonë një himn i mirë për veshin e atij që e dëgjon dhe e kupton.

Kënga u këndua në vitin 1997, dhe edhe pas tërë këtyre viteve ka arritur të mbetet e dashur për njerëzit, për artdashësit, për muzikantët.

Kënga asokohe u performua në Festivalin e Fundvitit në TVSH dhe përfundoi në vendin e dytë. / KultPlus.com

https://www.youtube.com/watch?v=kje0k8Ov5DU

Aurela Gaçe bën një premtim ndaj publikut

Temperaturat nuk ishin favorizuese në kryeqytet, por diva e muzikës shqiptare Aurela Gaçe ndezi skenën në sheshin “Skënderbej” duke mbajtur me qindra qytetarë në shesh, siç thotë ajo, në ajër.

Këngëtarja nga Vlora, me energji gati të mbinatyrshme, bëri atë që di të bëjë më mirë, të elektrizojë publikun me muzikën, zërin dhe performancën e saj.

Nën atmosferën e festave të nëntorit, e veshur kuq e zi, Gaçe interpretoi këngët më të suksesshme të saj ndër vite.

Pjesë e shfaqes së saj herë pas here bëhej dhe publiku përmes komunikimit që vetëm ajo di ta bëjë, teksa lëshoi edhe një premtim për ta: “Në momentin që do vë CD për ju do të thotë se do të dorëzoj mikrofonin”. /KultPlus.com

Vesa Luma, Aurela Gaçe dhe Elhaida Dani pranojnë Orën e Tiranës

Vesa Luma, Aurela Gaçe dhe Elhaida Dani kanë pranuar sot nga kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, Orën e Tiranës, shkruan KultPlus.

Dhurimi i orës së kryeqytetit të Shqipërisë, e njohur si ‘Kulla e Sahatit’ është bërë në shenjë nderimi për këngëtaret dhe karrierën e tyre të pasur muzikore. Lajmin e kanë bërë të ditur vet këngëtaret përmes rrjeteve sociale.

“Është një ndjenje e jashtëzakonshme dhe privilegj i madh, të pranoj Orën e Tiranës nga Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj. Tirana qytet ky që me rriti artistikisht dhe që me dha aq shumë dashuri! Këtë energji dhe dashuri do ta ndaj sonte, bashkë me dy artiste të mëdha e që i dua shumë, siç janë Aurela Gace dhe Elhaida Dani në Sheshin Skënderbej! Ju presim me padurim”, ka shkruar në Facebook, Vesa Luma./KultPlus.com

Aurela Gaçe do të ndezë “Natën e Bardhë” në Tiranë

E kthyer tashmë në një traditë, edhe në këtë fund nëntori “Nata e Bardhë” do të vijë me plot surpriza dhe më e zjarrtë sesa kurrë më parë.

Bashkia Tiranë ka menduar që për Festën e Çlirimit të vendit, më 29 nëntor, edhe këtë vit të organizojë një sërë aktivitetesh festive që revokojnë historinë e luftës kundër nazifashistëve, e gjithçka do të kurorëzohet me një mbrëmje fantastike në sheshin “Skënderbej”, me rastin e “Natës së Bardhë”.

E gjitha është konceptuar si një festë 24 -orëshe, ku të gjitha moshat do të kenë mundësi të gjejnë veten e tyre, për t’u mbyllur me spektaklin në sheshin “Skënderbej”, ku ngjyrave të Fshatit të Festave do t’u shtohen edhe ritmet e muzikës.

Suksesin e premton këngëtarja e njohur e muzikës së lehtë dhe asaj popullore shqiptare, Aurela Gaçe.

“A jeni gati për një festë të magjishme për Natën e Bardhë? Aurela Gaçe na pret të gjithëve te sheshi ‘Skënderbej’. Tag miqtë dhe mos mungo!”, shkruan kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, teksa njofton lajmin përmes rrjeteve sociale.

Krahas divës së muzikës shqiptare, në skenë do të ngjitet edhe Melissa Magnaneli, këngëtarja e talentuar dhe me zë të shkëlqyer që përfaqësoi Shqipërinë në festivalin ndërkombëtar “Sanremo Junior 2012”. Në skenë do të ngjiten edhe këngëtarët Krenar Seiti, Xheisara etj. Një vit më parë, Bashkia e Tiranës solli në Tiranë, me rastin e Natës së Bardhë, këngëtaren e njohur britanike Emeli Sande.

“Kënga e turpshme” e Azem Shkrelit nën interpretimin brilant të Aurela Gaçes (VIDEO)

“Kënga e turpshme” e Azem Shkrelit është një nga poezitë e tij më të shkurtra por më kuptimplota, ku vargu të merr me dhimbjen e njeriut që bart në vete borxhin ndaj atdheut.

Kur këto vargje të një poeti të rrallë siç ishte Shkreli, bashkohen me zërin brilant të këngëtares Aurela Gaçes që dëgjohet çdo ditë e më shumë, bëjnë që vargjet të përjetohen në shumë dimensione artistike e të prekin shpirtin lehtë shpirtin e brendshëm. KultPlus sot ju përcjellë interpretimin e Aurela Gaçe.

Sonte
Qava sonte për ty
Arbëri
Nuk më vjen turp
Pse qava
Më vjen turp pse s’munda
Të bëj tjetër
Nga turpi qava.

Aurela Gaçe lanson këngën “Të dua” (VIDEO)

Këngëtarja e njohur shqiptare Aurela Gaçe ka prezantuar këngën e saj më të re, shkruan KultPlus.

Kjo këngë është baladë dhe është e shoqëruar edhe me videoklip, kurse duke pasë parasysh stilin e këngëtares Aurela Gaçe, edhe kënga e re përpos që shihet të jetë e fuqishme, ka edhe një tekst mjaft të bukur.

KultPlus sjellë këtë këngë për adhuruesit e Aurela Gaçes./KultPlus.com

“Kur të gjithë më shanin në rrugë pse kisha qethur kokën”

Këngëtarja Aurela Gaçe gjithnjë është dalluar për stilin e saj të veçantë në dukje e veshje.

Ndërsa sa i përket karrierës së saj muzikore, ajo ndër vite ka tundur skena të vendeve të ndryshme me performancat e saj.

Ajo së fundmi ka publikuar një fotografi që e kujton imazhin e saj para dy dekadave. Kjo fotografi e shkrepur në vitin 1998 dhe e tregon Aurela Gaçen me kokë të qethur ndërsa lidhur me dukjen e saj në atë kohë, ajo ka treguar reagimet e trysninë e publikut lidhur me stilin e saj.

“Koha kur të gjithë më shanin në rrugë (Se s’kishte Facebook e Insta) pse kisha qethur kokën. Pse vishesha si doja, pse lyhesha si doja”. Tani mbas 20 vjetësh? Kollaj. I bën block dikujt që të shan. Po atëherë? E kisha përballë gjithë trysninë e mendjeve të ngushta … por edhe unë mangut s’ja kam lënë askujt”, ka shkruar këngëtarja Aurela Gaçe në postimin e saj./ KultPlus.com

21 vjet nga krijimi i kësaj kënge të Aurela Gaçes, publiku në këmbë duke e kënduar bashkë me të (VIDEO)

Aurela Gaçe shumë shpesh është duke u prezantuar me koncerte të ndryshme në vende të shumta të botës, dhe para një jave, një të tillë e mbajti në New York, shkruan KultPlus.

Ajo në këtë koncert duket të ketë marë një emocion të veçantë, pasi që, i gjithë publiku këndonte bashkë me të, këngën që është krijuar para 21 viteve.

“Kane kaluar 21 vjet qe kur u krijua kjo kenge e Sa here kjo gje ndodh live, per mua eshte si te jete hera e pare. Duket sikur tanime jam mesuar me ju e me dashurine qe me jepni? Diçka ta keni te qarte, nuk marr asgje e asnje per te mireqëne. Mirenjohese per kete zerin tuaj qe kendon me mua… dikur degjoja live te artisteve te huaj dhe publikun qe kendonte e thosha me vete, valle do te ndodhe kjo edhe me mua? E tani po jetoj endrren.”, ka shkruar Gace.

Fati ynë, shpresë e marrëzi

Ne të dy kurrë s’jemi ndarë
ne të dy kurrë s’kemi heshtur
ëndrra ime, një shpend i marrë
krahët hapë në re, qiellin gjenë atje
tek ti

Kur je larg të pres me mall
kur je pranë grindem me ty
jeta lojë, çfarë është vallë
duhemi të dy grindemi të dy
s’e di

Ref

Ti je si engjëll që më mbron gjithmonë
unë jam si zjarri që të djeg, ngado
ti je si djalli, që në faj më fton
ndryshe nuk bëjmë dot, jo jo (jo jo)
E kemi fatin shpresë e marrëzi
na jep një engjëll të na mbroj, o zot (o zot)
se ne në jetën tonë jemi fëmijë
ndryshe nuk bëjme dot jo jo (jo jo)

Kur je larg të pres me mall
kur je pranë grindem me ty
jeta lojë cfarë është vallë
duhemi të dy grindemi të dy
s’e di

Aurela Gaçe në Detroit me “Është Kosova, është Çamëria” (VIDEO)

Këngëtarja e njohur shqiptare AurelaGaçe shihet të ketë ndezur atmosferën në një mbrëmje në Detroit, shkruan KultPlus.

Ajo në mesin e shumë këngëve që ka interpretuar në këtë mbrëmje ka përzgjedhë edhe këngën “Xhamadani Vija-Vija”, ku Gaçe kësaj radhe ka përzgjedhë një tjetër kombinim, duke kënduar “Është Kosova, është Çamëria”.

Për më shumë shikojeni videon më poshtë./KultPlus.com

Aurela Gaçe rrëfen takimin me ikonën e skenës Vaçe Zela: Një kujtim i shtrenjtë

“Unë mund të them pa asnjë lëkundje se Vaçe Zela, si artiste e madhe, hapi një epokë të re në të kënduarin e këngës shqiptare dhe u bë nismëtare e një kulture moderne në këtë fushë”, ishte shprehur shkrimtari Dritëro Agolli për këtë artiste shqiptare, shkruan KultPlus.

Por, figurën e saj, e kujtojnë e vlerësojnë të gjithë ata që e njohën, dëgjuan e jetuan me muzikën e saj.

Vaçe Zela, e cila ka ndërruar jetë vite më parë, do të qëndrojë gjithmonë në memorien e publikut me hitet e saj të pavdekshme si ‘Rrjedh në këngë e ligjërime’, ‘Lemza’, ‘Vals i lumturisë’, ‘Moj e bukura Shqipëri’ etj.

Por, për takimin me ikonën e muzikës shqipe ka rrëfyer edhe këngëtarja Aurela Gace, e cila ka treguar rreth emocioneve që ka ndierë në ato momente.

“Një kujtim i shtrenjtë. U hutova aq shumë kur e takova . Emocionet ishin aq të forta sa nuk haja dot asnjë copë nga keku që më ofroi…. Vaçe Zela, dëgjoj zërin e saj dhe them “sa me fat jemi që e kishim një zë-shpirt-art-magji-si i saji” . Mund të ishte artiste e një kombi tjetër , por ja që është e jona. Histori. Krenari. Sigurisht nuk ishte thjesht zëri i saj që e bëri të pavdekshme. Një zë i veshur me shpirt, me zgjuarsi, me ndjenjë, me vizion të qartë në atë që thoshte e këndonte …fuqia e magjia që kishte për të të rrënqethur, ishte dhe është e njëjtë”, ka shkruar Aurela Gace në Instagram. / KultPlus.com