Pullë postare për punonjësit shëndetësor që kanë humbur jetën nga Covid-19

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka prezantuar pullën postare, dedikuar personelit shëndetësor që kanë humbur jetën gjatë ballafaqimit me Covidin-19.

Në prezantimin e saj ministri në detyrë i Shëndetësisë Armend Zemaj, tha se mundi dhe sakrifica e bërë nga personeli shëndetësor janë munduar t’i vlerësojnë përmes kësaj pulle postare, transmeton KultPlus.

Ai ka shtuar më tej kërkesën e tij që të mos mbingarkohen institucionet shëndetësore.

Ndërsa përfaqësuesi nga Posta e Kosovës, ka thënë se personeli shëndetësor e meriton emrin heronj. Pulla postare mban emrin” “Heronjtë mantelbardhë”,

Gjithashtu, mirënjohjet u janë akorduar mjekëve dhe infermierëve që ishin prezentë. Mbi 30 punëtorë shëndetësorë në Kosovë kanë vdekur në krye të detyrës gjatë pandemisë. / KultPlus.com

Osmani fton qytetarët të bëhen pjesë e fushatës për Ditën e Pastrimit të Botës: Shëndeti ynë është i lidhur me natyrën (VIDEO)

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, përmes një video-mesazhi ka ftuar qytetarët e Kosovës të vetdijësohen në lidhje me kujdesin ndaj natyrës, shkruan KultPlus.

Sot shënohet Dita e Pastrimit të Botës dhe e para e kuvendit të Kosovës ka apeluar për mos konsumimin e duhanit, duke ruajtur kështu jo vetëm shëndetin tonë por edhe të natyrës.

‘Pandemia na e ka bërë të qartë që shëndeti ynë është drejtpërdrejt i lidhur me shëndetin e natyrës’, thekson Osmani.

Mesazhi i Kryetares së Kuvendit të Kosovës për organizimin e Ditës së Pastrimit të Botës 2020!

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës Znj. Vjosa R. Osmani fton qytetarët që të bëhen pjesë e fushatës për Ditën e Pastrimit të Botës 2020.#tapastrojmekosoven#worldcleanupday

Gepostet von Let's Do It Kosova am Samstag, 19. September 2020

Australia nxori nga qarkullimi maskat kirurgjikale

Australia ka hequr nga qarkullimi 286 maska, pasi sipas autoriteteve vendase, nuk të mbrojnë mjaftueshëm nga përhapja e koronavirusit.

The Guardian raporton se mes tyre është edhe maska kirurgjikale. Ekspertët shëndetësore shprehen se kjo lloj maske nuk e parandalon në mënyrë të sigurt infeksionin.

Si pjesë e një rishikimi pas shqetësimeve të popullatës shumë maska ​​nuk plotësojnë standardet dhe nëse përdoren në mjediset mjekësore, mund të rrisin përhapjen e sëmundjes.

Ekspertët shprehen se maskat kirurgjikale me përdorim të vetëm nuk kanë ofruar prova të mjaftueshme për parandalimin e përhapjes së virusit.

Gjithashtu thuhet se përdorimi i vazhdueshëm i këtyre maskave të veçanta kirurgjikale mund të rrisë rrezikun e përhapjes së infeksioneve (përfshirë COVID-19) midis individëve. / KultPlus.com

Izolimi mund të ketë ndryshuar personalitetin tuaj

Personaliteti njerëzor krijohet prej përvojave dhe marrëdhënieve tona sociale, prandaj edhe izolimi në të cilën gjendemi, për shkak të së cilit ne nuk takohemi me miq, familjarë dhe kolegë do të ketë ndikimin e tij në ne.

Përvoja e izolimit për shkak të pandemisë te secili është përjetuar ndryshe prej personit tjetër, raporton BBC, përcjellë KultPlus.

Disa njerëzve u është dashur të mbyllen në vetmi absolute për javë a muaj të tërë, e të tjerëve u është dashur të mbyllen në një hapësirë me familjarë apo me njerëz me të cilët nuk kanë marrëdhënie të mira. Disa e kanë përdorur izolimin për të u relaksuar dhe për të pushuar prej punës e për të marrë më shumë kohë për veten.

Edhepse është menduar që personaliteti ka një limit deri kur mund të ndryshohet, hulumtimet e fundit kanë treguar që disa tipare personaliteti nuk janë fikse, e se ato do të vazhdojnë evoluimin gjatë gjithë jetës. Sipas këtij këndvështrimi, izolimi mund të ketë lënë gjurmët e veta tek secili prej nesh, natyrisht në mënyra të ndryshme.

Te njerëzit që janë në lidhje të shëndetshme, me partnerë mbështetës, periudha e izolimit mund të ketë qenë një mundësi për tu afruar më shumë me njëri tjetrin, për të u rritur emocionalisht.

Ndërkohë njerëzit në lidhje të vështira, të palumtura, të cilët kanë mbetur të izoluar me partnerin e tyre apo me familjarë toksik, izolimi mund të ketë përfunduar me pasoja traumatike. Shumë persona në lidhje apo martesë kanë përfunduar marrëdhënien e tyre në këtë kohë.

“Ndoshta personat më të prekur prej kësaj gjendje kanë qenë ata me probleme emocionale apo çrregullime të shëndetit mental. Personat që vuajnë nga ankthi, depresioni, çrregullimi bipolar apo OCD kanë qenë prej kategorive të rrezikuara në këtë kohë,” shpjegon Rebecca Shiner, psikologe klinike në Universitetin Colgate. / KultPlus.com

Në Prizren nuk respektohen masat kundër Covid-19, restorantet e stërmbushura gjatë mbrëmjes (VIDEO)

Duket sikur situata pandemike në disa qytete të Kosovës ka dalur jashtë kontrolle, pasiqë qytetarë të papërgjegjshëm nuk i kanë përfillur masat kundër pandemisë, shkruan KultPlus.

Edhe pse sot është ditë feste, krerët e instituconeve vazhdimisht kanë bërë thirrje që në këtë ditë të evitohet kontakti me të afërmit, mesa duke qytetarët e Prizrenit nuk e kanë marrur parasysh këtë kërkesë edhe pse në këtë qytet numri i të infektuarëve është në rritje.

Në Qendrën Tregtare Abi Çarshia, qytetarët nga Prizreni kanë vërshuar vendin, shihen restorantet e vërshuara nga njerëzit të cilët nuk respektojnë aspak masat kundët Covid19. / KultPlus.com

Ministrja belge e shëndetësisë bëhet hit në internet për shkak të maskës

Ministrja belge e Shëndetësisë, Maggie De Block, ka tërhequr vëmendjen në rrjetet sociale me maskën që ajo e kishte bartur në fytyrë në Parlament.

De Block ka publikuar në Twitter fotografinë ku shihet me maskën që e kishte shtypur fytyrën e saj, dhe kishte shkruar se “të hyrat e kësaj maske do t’i jap për bamirësi”.

Kujtojmë që në Belgjikë nga java e kaluar është bërë e obligueshme bartja e maskave në ambient të mbyllura, përfshirë marketet, kinematë dhe muzetë.

Ndërkaq dje është raportuar se Belgjika nuk ka regjistruar raste të vdekjeve nga coronavirusi brenda 24 orëve. Numri i përgjithshëm i viktimave në këtë vend ka shkuar deri më tani në 9.787.

Belgjika renditet në vendin e 12-të në botë për numrin e viktimave. / KultPlus.com

Kosova e para në Evropë për raste të reja me COVID-19 në dy javët e fundit

Në dy javët e fundit në Kosovë ka pasur një rritje të madhe të numrit të të infektuarve me COVID-19. Një gjë e tillë reflektohet edhe në tabelën e ESI (The European Stability Initiative) të cilën e kanë krijuar me të dhënat e marra nga European Center for Dissease Prevention and Control.

Bazuar në të dhënat e  dy javëve të fundit, Kosova është e para në Evropë sa i përket mesatares së rasteve të reja të infektimit me COVID-19 për 100 mijë banor.

Sipas kësaj përllogaritje Kosova për 100 mijë banorë ka 124 raste të reja me COVID-19.

Në vendin e dytë renditet Mali i Zi me 123 raste të reja, i ndjekur nga Luksemburgu me 100 raste.

Maqedonia e Veriut renditet në pozitën e katërt me 94 raste, e ndjekur nga Suedia me 76.

Ndërkohë marrë përgjithësi Ballkanin Perëndimor si rajon, për 100 mijë banorë, raste të reja janë 73.

Si pasojë e rritjes së madhe të infektimeve me COVID-19, Kosova ka vendosur që të bëjë obligative bartjen e maskës, derisa është në shqyrtim e sipër edhe mundësia e shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme.

Gjithashtu janë vendosur edhe kufizime të lëvizjes nga 21:00 deri në 05:00 të mëngjesit dhe orar i veçantë i lëvizjes për personat mbi 65 vjeç. / KultPlus.com

Emmanuel Macron: Do të duhet të jetojmë me virusin

Presidenti francez Emmanuel Macron tha të martën se francezët nuk do të jenë në gjendje të bëjnë udhëtime në vende të huaja këtë verë, madje edhe udhëtimet brenda Evropës mund të duhet të jenë të kufizuara, në mënyrë që të zvogëlojnë rrezikun e rigjallërimit të epidemisë së koronavirusit.

“Është shumë shpejt të themi nëse mund të bëjmë pushime. Ajo që mund të them është se do të kufizojmë udhëtimet kryesore ndërkombëtare, madje edhe gjatë pushimeve të verës. Ne do ta shoim më qartë situatën në fillim të qershorit”, u tha Macron gazetarëve gjatë një vizite në një shkollë jashtë Parisit.

Franca ka vendosur të përfundojë bllokimin në 11 maj, njerëzit do të lejohen të lëvizin deri në 100 kilometra rreth vendbanimit të tyre, pa një formë lejemarrjeje. Lëvizja përtej 100 km do të ketë nevojë për leje.

“Kujdes edhe në zonat e gjelbëra”

Macron bëri thirrje për kujdes dhe “pragmatizëm” në lidhje me udhëtimin jashtë zonës 100 kilometra, për të shmangur përshpejtimin e përhapjes së virusit në zona ku  infeksioni është në nivele më të ulta. Në një intervistë me stacionet televizive franceze TF1 dhe France 2, Macron u bëri thirrje banorëve të zonave të gjelbëra që të bëjnë kujdes, duke ruajtur distancën sociale. “Le të jemi shumë të qartë: Ne e dimë se si funksionon virusi dhe për cilët persona ai është shumë i rrezikshëm,” tha presidenti francez. “Për dikë që është i dobët dhe i moshuar, edhe zona e gjelbër është shumë e rrezikshme”.

“Jeta ekonomike duhet të rifillojë”

Të dielën, më shumë se 300 kryetarë bashkish, përfshirë edhe kryetaren e Parisit Anne Hidalgo, i shkruajtën një letër të hapur Macronit, duke i kërkuar atij të vonojë kthimet në shkolla, duke thënë se atyre u duhet më shumë kohë për riorganizimin e klasave dhe rutinave të përditshme. Por qeveria ka mbrojtur kryeministrin Philippe duke pohuar se, “jeta ekonomike duhet të rifillojë në mënyrë të domosdoshme dhe të shpejtë”.

Macron të martën i bëri jehonë nevojës për masat lehtësuese. “Unë e kuptoj shumë mirë ngurrimin e mësuesve, gjërat do të ndodhin me qetësi, me dialog, sepse askush nuk e di se sa kohë do të duhet të jetojmë me virusin. Ne nuk mund të vazhdojmë të themi për muaj me rradhë se vendi nuk po jeton më”.

“Do të duhet të jetojmë me virusin”, tha Macron. “Ne duhej ta vendosnim këtë bllokim të paparë dhe tani ka ardhur koha të fillojmë një fazë të re, ku duhet të vazhdojmë të trajtojmë epideminë, duke mbajtur ende jetën e një kombi të lirë”. /bbc/ KultPlus.com

Kur Prishtina hesht (FOTO)

Kanë mbetur edhe pak ditë që Prishtinës t’i hiqet karantina, duke vazhduar kështu me rregulla të reja, shkruan KultPlus.

Prishtina e shumë qytete tjera të karantinuar, kanë mbetur me një pamje të dhimbshme edhe pse të bukur në qetësinë e saj.

Fotografi Kushtrim Ternava ka realizuar disa fotografi të qytetit të Prishtinës, gjatë kësaj kohe të pandemisë. / KultPlus.com

Gruaja që zbuloi koronavirusin e parë, ishte vajza e një shoferi skocez autobusi

Gruaja që zbuloi koronavirusin e parë njerëzor ishte vajza e një shoferi autobusi skocez, e cila la shkollën në moshën 16-vjeçe.

BBC shkruan se ajo quhet June Almeida e cila vazhdoi të bëhej një pioniere e imazheve të viruseve, puna e të cilës është rikthyer përsëri në fokus gjatë kësaj pandemie aktuale.

Covid-19 është një sëmundje e re por ajo është shkaktuar nga një coronavirus i tipit i identifikuar së pari nga Dr. Almeida në vitin 1964 në laboratorin e saj në Spitalin St. Thomas në Londër.

Sipas BBC, virologia lindi në June Hart në vitin 1930 dhe u rrit në një banesë pranë parkut Alexandra në veri-lindje të Glasgow.

Ajo la shkollën me pak arsim zyrtar, por mori një punë si teknike laboratori në histopatologji në Glasgow Royal Infirmary.

Më vonë ajo u transferua në Londër për të vazhduar më tej karrierën e saj dhe në vitin 1954 u martua me Enriques Almeida, një artist venezuelas.

Çifti dhe vajza e tyre e re u transferuan në Toronto në Kanada dhe, sipas shkrimtarit mjekësor George Winter, ishte Instituti i Kancerit në Ontario që Dr Almeida zhvilloi aftësitë e saj të shkëlqyera me një mikroskop elektronik.

Ajo filloi një metodë e cila vizualizoi më mirë viruset duke përdorur antitrupa për t’i grumbulluar ata.

Z. Winter i tha Drivetime në BBC Radio Skoci se talentet e saj u njohën në Mbretërinë e Bashkuar dhe ajo ishte joshur përsëri në vitin 1964 për të punuar në Shkollën Mjekësore Spitalore St. Thomas në Londër, të njëjtin spital që trajtoi kryeministrin Boris Johnson kur vuante nga Covid-19.

Pas kthimit të saj, ajo filloi të bashkëpunonte me Dr. David Tyrrell, i cili po drejtonte kërkimet në njësinë e zakonshme për ftohjet në Salisbury në Wiltshire.

Winter thotë se Dr. Tyrrell kishte studiuar “larjet e hundës” nga vullnetarët dhe ekipi i tij kishte zbuluar se ata ishin në gjendje të rritnin disa viruse të zakonshëm të shoqëruara nga të ftohtit, por jo të gjithë.

Një mostër në veçanti, që cili u bë e njohur si B814, ishte nga “larja e hundës” e një nxënësi në një shkollë me konvikt në Surrey, në vitin 1960.

Ata zbuluan se ata ishin në gjendje të transmetonin simptoma të zakonshme të ftohjes tek vullnetarët, por ata nuk ishin në gjendje ta rritnin atë në kulturën rutinore të qelizave.

Sidoqoftë, studimet vullnetare demonstruan rritjen e saj në kulturat e organeve dhe Dr. Tyrrell pyeti veten nëse mund të shihej nga një mikroskop elektronik.

Ata dërguan mostra te June Almeida e cila pa grimcat e virusit në ekzemplarë, të cilat ajo i përshkroi si viruse të gripit, por jo saktësisht të njëjta.

Ajo e identifikoi atë që u bë i njohur si coronavirusi i parë njerëzor.

Coronaviruset janë një grup i viruseve që kanë një pamje si kurorë (korona) kur shikohen nën mikroskop.

Winter thotë se Dr Almeida në të vërtetë kishte parë grimca si kjo më parë ndërsa hetonte hepatitin e miut dhe bronkitin infektiv të pulave.

Sidoqoftë, ai thotë se letra e saj për një revistë të rishikuar nga shkencëtarët tjerë u refuzua “sepse gjykuesit thanë se imazhet që ajo prodhoi ishin thjesht fotografi të këqija të grimcave të virusit të gripit”.

Zbulimi i ri nga B814 u shkrua në Gazetën Mjekësore Britanike në vitin 1965 dhe fotografitë e para të asaj që ajo kishte parë u botuan në Journal of General Virology dy vjet më vonë.

Sipas Winter, ishte Dr. Tyrrell dhe Dr. Almeida, së bashku me profesor Tony Waterson, njeriu përgjegjës në St. Thomas, të cilët e quajtën atë coronavirus për shkak të kurorës që e rrethon atë në imazhin viral, transmeton Panorama shkrimin.

Dr. Almeida më vonë punoi në Shkollën Mjekësore Postdiplomike në Londër, ku asaj iu dha një doktoratë.

Ajo e mbaroi karrierën në Institutin Wellcome, ku u emërua në disa patenta në fushën e imazheve të virusit.

Pas largimit nga Wellcome, Dr. Almeida u bë një mësuese e joga-s, por u kthye përsëri në virologji në një rol këshillues në fund të viteve 1980, kur ajo ndihmoi për të bërë fotografi të reja të virusit HIV.

June Almeida vdiq në vitin 2007, në moshën 77 vjeçe.

Tani 13 vjet pas vdekjes së saj, ajo më në fund po merr “njohjen që meriton” si një pioniere, puna e së cilës përshpejtoi të kuptuarit e virusit që aktualisht po përhapet në të gjithë botën. / KultPlus.com