Magjia e festave në Cyrih, nga duart e fotografit shqiptar Mentor Bajrami (FOTO)

Një numër i konsiderueshëm i mërgimtarëve në botë po tregohen të suksesshëm në shumë fusha të ndryshme, duke treguar pasqyrim të denjtë dhe rezultate të mira. Pjesë e këtij numri pa dyshim është edhe Mentor Bajrami që, përveç aktrimit, po shquhet edhe si fotograf, shkruan albinfo.ch.

Artisti dhe mjeshtri i fotografisë, Mentor Bajrami, ka realizuar disa fotografi të bukura nga kënde të ndryshme të Cyrihut.

Nga pamjet e ofruara mund të shihni magjinë e këtij qyteti, ku duket se e gjithë qetësia dhe ngjyrat më të bukura janë shkrirë në një vend të vetëm për festat e fundvitit.

Duhet theksuar se Mentori jeton dhe vepron në Zvicër. Ai është larguar nga Kosova gjatë luftës së fundit dhe është bërë një aktor në “Opernhaus” të Cyrihut.

Gjithashtu ai ka përfunduar shkollën e aktrimit në European Film Actor School EFAS në Cyrih, dhe jo rastësisht ishte pjesë e veprës operistike“Opernhaus”.

Kujtojmë se Mentori, para kësaj, kishte luajtur në shumë shfaqje dhe reklama gjatë studimeve. Po ashtu, prishtinasi kishte bërë video satirike në Youtube, të cilat i sollën krejt rastësisht famë të papritur në Zvicër. /Albinfo.ch / KultPlus.com

Hapet shkolla shqipe në Cyrih

Vatrat e arsimit dhe kulturës shqiptare janë duke u përhapur kudo në Zvicër, pasi që puna aktiviteti dhe përkushtimi i mësuesve, prindërve e fëmijëve shqiptarë është duke dhënë rezultate të shkëlqyera.

Kjo, gjithnjë duke pasur pikënisjen e mbështetjen dhe organizimin e mirëfilltë që po bën  dr. Vaxhid Sejdiu në kuadër të Shkollave Shqipe në Zvicër, të cilën janë duke e përkrahur edhe Ambasada  e Republikës së Shqipërisë, Ambasada e Republikës së Kosovës në Zvicër, si dhe institucionet arsimore.

Kështu pasi u hapën shumë shkolla, kohët e fundit, si në Regensdorf, në Shkollën “Rüttihof” të qytetit të Cyrihut, po ashtu siç u çel shkolla në Otewil am See, edhe në Egg të Cyrihut, më 22 shtator 2020 u hap shkolla shqipe për nxënësit shqiptarë.  Mësimi mbahet ditëve të marta nga ora 16:00 deri në orën 18:00 dhe në këtë pikë shkollore punon mësuesja Albulenë Jusufi.

Natyrisht, gëzimi vihej re që në sytë, fytyrat e gjestet e nxënësve dhe prindërve që i kishin sjellë këta fëmijë në shkollën shqipe.

Kështu sukseset jo vetëm nuk na kanë munguar, por edhe zgjerimi e mbarëvajtja e shkollave shqipe ka ecur e po ecën në një udhëtim të mbarë dhe një aktivitet i këtillë do të vazhdoj me intensitet edhe në javët në vazhdim. /albinfo/ KultPlus.com

Me zhurmë tenxheresh nga ballkonet demonstrohet për 1 Majin në Cyrih

Me fishkëllima, instrumente me frymë, me tenxhere e tigane, njerëzit demonstruan nga shtëpitë, gjegjësisht ballkonet e tyre, duke kërkuar për paga më të mira.

Jo vetëm në Prishtinë protestohet ose demonstrohet me zhurmë lugësh e tenxheresh nga ballkonet. Kjo ndodhi sot edhe në Cyrih, shkruan albinfo.ch.

Në mëngjesin e të premtes pati shumë zhurmë në qarkun 4 të Cyrihut, të njohur si lagje ku mbizotërojnë të majtit: PS dhe Partia e Gjelbër. Me fishkëllima, instrumente me frymë, me tenxhere e tigane, njerëzit demonstruan nga shtëpitë, gjegjësisht ballkonet e tyre, duke kërkuar për paga më të mira, njofton srf.ch.

Sindikatat e kantonit të Cyrihut kanë organizuar këtë demonstrim të llojit të veçantë, duke iu përshtatur kushteve të lëvizjes së kufizuar të shkaktuar nga masat kundër koronavirusit.

Ndonëse në numër të vogël, disa demonstrues janë parë edhe në Helvetiaplatz për të demonstruar, ku fillojnë tradicionalisht aktivitetet e 1 majit në Cyrih. Në kushte normale, në këtë dhe sheshe jerë të qytetitv grumbullohen mbi dhjetë mijë demonstrues.

Grupe të vogla duke qëndruar në një distancë, kanë tundur flamuj të kuq ose kanë rrahur këmbanat. E gjithë kjo është bërë nën vëzhgimin e afërt të policisë. /KultPlus.com

Sonte në Cyrih shfaqet filmi “Nëntori i ftohtë”

Sonte, në kuadrin e ciklit të filmave shqiptarë dhe mbi Shqipërinë “Albanien im Film” që ka filluar më 16 shkurt, shfaqet filmi nga Kosova, “Nëntori i ftohtë”. Ky film që është bashkëprodhim në mes të Kosovës, Shqipërisë dhe Maqedonisë, është shfaqur në shumë festivale botërore, me një sukses të konsiderueshëm.

Tematika e filmit “Nëntori i ftohtë” është një ngjarje që zhvillohet në fillim të viteve 90-të, në kohën kur Serbia kishte shkelur autonominë e Kosovës, kishte shpërndarë parlamentin dhe mbyllur Televizionin Publik të Kosovës.

Gjatë kësaj kohe, personazhi i filmit Fadili i cili punon si arkivist i duhet të zgjedh në mes dy opsioneve.

Filmi “Nëntor i Ftohtë” është mbështetur nga Qendra Kinematografike e Kosovës dhe Qendra Kombëtare Kinematografike e Shqipërisë.

Në rolet kryesor paraqiten aktorët: Kushtrim Hoxha, Fatmir Spahiu Bufi l, Adriana Matoshi, Emir Hadzihafizbegoviq, Gordana Boban, May-Linda Kosumovic dhe Lum Veseli. Skenarin e kanë shkruar Arian Krasniqi e Ismet Sijarina. Drejtor Fotografie: Sevdije Kastrati. Montazher: Vladimir Pavlovski; muzika: Jericho; producent: Fatmir Spahiu. Regjia: Ismet Sijarina.

Filmdashësit e Cyrihut dhe Zvicrës janë të njohur me këtë film, shkruan albinfo.ch. Ai, në festivalin e Filmit “Zürich Film Festival” të vitit 2018 pati fituar çmimin e publikut.

Filmi shfaqet sonte në kinemanë Film Podium Zürich, me fillim në orën 20.45. Po kështu këtë film mund ta shohim edhe më 9 mars (20.45) dhe 13 mars (18.15).Adresaa, Nüschelerstrasse 11, 8001 Zürich. Albinfo.ch / KultPlus.com

Fillon mësimi në gjuhën shqipe edhe në Rüti të Cyrihut

Në vazhdën e përpjekjeve për hapjen e shkollave shqipe kudo ku janë shqiptarët, këtë javë u ngrit lart flamuri i shkollës shqipe edhe në Rüti të Kantonit të Cyrihut, ku dhjetëra nxënës filluan mësimin në gjuhën shqipe.

Grupi i parë i nxënësve të shkollës shqipe në Rüti të Cyrihut

Gjatë javës së kaluar listës së gjatë të shkollave shqipe iu shtua edhe pika shkollore në Rüti të Kantonit të Cyrihut, ku dhjetëra nxënës ishin pjesë e orëve mësimore në gjuhën shqipe. Nuk ka gëzim më të madh kur i sheh dhjetëra prindër, të cilët mundohen që sa më parë të fillojë mësimi në gjuhën shqipe. Në mesin e shumë prindërve, të cilët u angazhuan gjatë këtyre javëve vlen të përmendet znj. Hidajete Islamaj, e cila në këtë rrugëtim ka dhënë një kontribut mjaft të çmuar. Dhe fare thjesht në këtë ditë të bukur nëntori,  dhjetëra nxënës të buzëqeshur me libra në duar filluan përpjekjet e tyre për ta mësuar sa më mirë gjuhën e të parëve të tyre.

Disa prej nxënësve të shkollës shqipe, të cilët ishin prezent në hapjen e shkollës shqipe në Rüti, të Cyrihut

Angazhimi i tyre gjatë orëve mësimore është tepër motivues se këta fëmijë, edhe pse të moshave të ndryshme shumë shpejt do t`i përforcojnë njohuritë  e tyre në gjuhën amtare. Dhe, si zakonisht ky numër i madh i nxënësve filloi me dy grupe mësimi:  grupi i parë që përshinë nxënësit  e klasës së parë deri në klasën e tretë dhe grupi i dytë nga klasa e katërt deri në klasën e gjashtë. Por, vetëm në javën e dytë vëmë re se edhe kjo nuk mjafton. Në bazë të interesimit të prindërve dhe fëmijëve të tyre  shumë shpejt do të bëhet edhe grupi i tretë i nxënësve të shkollë shqipe.

A ka gëzim më të madh se kur i sheh këta fëmijë, si Elinën, Anikun, Aurorën, Leonën, Diartin, Erinën, Beratin, Lerzën, Enesin, Elsën, Erjonin, Albën, Berinën, Leon, Diartin, Sarën, Engjullin, Elonin, Sarën, Arianin, Samiun, Aulonin, Aminën, Fatjanën, Lirakun dhe shumë të tjerë, të cilët me një dëshirë të madhe janë pjesë e mësimit në gjuhën shqipe.

Grupi i dytë i nxënësve të shkollë shqipe në Rüti të Kantonit të Cyrihut

Dhe fare në fund vlen të përmendet se edhe pse viti shkollor 2019/20 që moti ka filluar përpjekjet e Ambasadës Shqiptare në Bernë dhe të  disa mësuesve si Mimoza Dako, Qefsere Sejdiu, Albulena Jusufi, Nora Macula, Ardian Shaqiri, Teuta Myrtaj dhe Vaxhid Sejdiu dëshmuan dhe dëshmojnë se ky rrugëtim nuk kanë të ndalur. Gjatë këtyre tre muajve ishim dëshmitarë të hapjes së më se 23 pikave shkollore të kantonit të Cyrihut me 349 nxënës si dhe disa pikave shkollore në kantonet e tjera, të cilat shumë shpejt do të prezantohen në faqet e medieve tona. Albinfo / KultPlus.com

Adem Dermaku paraqiti punimet e tij me titull “Xhaka, Shaqiri dhe Lichtsteiner” në Cyrih

Mbrëmë në Kunst Salon Wolfensberger në Cyrih, është hapur ekspozita kolektive me titull “Lajmet nga vitet e fundit 1902-2018”, shkruan KultPlus.

Në këtë ekspozitë përpos artistëve të tjetër të huaj, është paraqitur edhe artisti kosovar Adem Dermaku, me tri punime. Ai për KultPlus, shpalosi punimet e tij me titull “Xhaka, Shaqiri dhe Lichtsteiner”.

“Punimet e zgjedhura në këtë ekspozitë janë prej vitit 1902-2018, në mediume të ndryshme të grafikës. Unë jam prezantuar me tri punime me titull “Xhaka, Shaqiri dhe Lichtsteiner”, ku në një mënyrë të thjeshtë simbolike, ironike kam paraqitur emocionet të cilat na i kanë dhuruar këta futbollistë në ndeshjen Zvicër – Serbi”, ka thënë Dermaku për KultPlus.

Secili nga punimet e artistit Adem Dermaku, ka numrin e lojtarit që mbanë në fanellë ndërsa janë punime unikate.

Kjo ekspozitë do të qëndrojë e hapur deri më 30 gusht në Kunst Salon Wolfensberger të Cyrih-ut./ KultPlus.com

“Guralumi” dhe Fatjeta Barbullushi, 3 koncerte me xhaz shqiptar në Cyrih

Fatjeta Barbullushi krahas maestros Gjon Guralumit në piano, do të prezantohen me këngë xhazi të kënduara në gjuhën shqipe, frënge, italiane, gjermane dhe retromane.

Më 28 nëntor, pikërisht në ditën e Festës së Flamurit, në Cyrih do të mbajë një koncert këngëtarja e njohur nga Shqipëria, tashmë me qëndrim në Zvicër, Fatjeta Barbullushi me grupin e njohur “Guralumi”. Kështu, Barbullushi krahas maestros Gjon Guralumit në piano, do të prezantohen me këngë xhazi të kënduara në gjuhën shqipe, frënge, italiane, gjermane dhe retromane.

Në përgjithësi, “Guralumi” njihet për kultivimin e këngëve nga repertori shqiptar, i përpunuar në stil xhazi. Në koncertet e pritshme në Cyrih, grupi së bashku me këngëtaren Barbullushi vjen me albumin “Lule bore”, të frymëzuar ga simbolika e lules së njohur nga vendlindja, shkruan albinfo.ch. Grupi e gjen motivin në ngjyrat unike të tonit të zërit të këngëtares që kombinohet shumë mirë me tingujt e pianos të Gjon Guralumit. Guralumi,

Koncertet zhvillohen në kuadrin e programit “Transkulturelle Jazzpoesie” (Poezi transkulturoree e xhazit) që është pjesë e një projekti më të gjerë. Mbrapa gjithë kësaj qëndron shoqata “Secondos Thetarefestival”, në krye të së cilës është Gjyle Julie Krasniqi.

Siç tregon Krasniqi për albinfo.ch, Projekti “Camp 1” që u dedikohet takimeve teatrore me laikë (amatorë), ka një kohëzgjatje të gjerë, nga 1 marsi 2017 deri më 1 mars 2019. Ai është mbështetur nga Zyra Federale për Kulturë e Zvicrës, institucione të ndryshme qytetesh, fondacione dhe persona privatë.

Në kuadrin e projektit do të debatohet dhe hulumtohet lidhur me temën e migrimit, gjithnjë duke pasur në sfond teatrin dhe kulturën.

“Ne konstatojmë se po jetojmë në një shoqëri postmigrante dhe transkulturore, pasi që lëvizje migrimi ka pasur gjithmonë. Kjo është arsyeja që ne e vendosim projektin në hapësirën e një kampi. Ne e kuptojmë këtë si një fushë të hapur, në të cilën janë të mundura takimet dhe këmbimi i përvojave në mes të krijuesve amatorë të teatrit nga kultura të ndryshme”, thuhet në konceptin e projektit, shkruan albinfo.ch. Dhe përfundimisht, duke qenë se popullata me prejardhje të huaj nuk ndihet e prezantuar sa duhet në skenën teatrore dhe kulturore të Zvicrës në përgjithësi, “Cam 1” është një platformë e mirëseardhur që i ofrohet kësaj popullate.

Koncertet do të mbahen më 28, 29 dhe 30 nëntor, gjithnjë me fillim në orën 20./ KultPlus.com

Krahu i këmishës së personit të zhdukur prezantohet përmes veprës së artistit kosovar në Cyrih

Artisti kosovar i artit pamor, është prezantuar me punën e tij në një ekspozitë kolektive në Cyrih, shkruan KultPlus.

Ekspozita ku është zgjedhur të marrë pjesë artisti Adem Dermaku, është koleksioni i Kantonit të Cyrihut 1944 – 2017.

Kjo ekspozitë kolektive e cila është hapur mbrëmë në Museum Haus Konstruktiv Zürich, ekziston qysh nga vitet 1900 dhe posedon vepra të artit nga artistët e gjithë botës. Në vitin 2016 Adem Dermaku u bë pjesë e këtij Fondacioni me 3 vepra.

Organizatore e kësaj ekspozite është Susann Kulli, kuratore AnnaVetsch – historiane e artit në bashkëpunim me kuratoren e fondacionit Kathrin Frauenfelder Konceepti.

Kuratorja thotë se kjo ekspozitë është nxjerrë nga një udhëzues kronologjik dhe mediativ. Koleksioni prej vitit 1944- 2017 ka zgjedhë 61 artistë me nga një punë.

“Për mua si artistë ka një rëndësi të madhe ky prezantim. Unë paraqitem me një punim të titulluar “Pa titull”, ku shihet një copë e krahut të këmishës të një personi të zhdukur”, ka thënë artisti për KultPlus.

Ekspozita e cila është hapur mbrëmë, do të qëndrojë e hapur deri më datë 23 tetor në Museum Haus Konstruktiv Zürich. / KultPlus.com