Osmani kërkon mbështetje nga Japonia në arsim, shtim të numrit të bursave për studentët kosovarë

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Omani ka pritur në takim të ngarkuarin me punë në ambasadën e Japonisë në Kosovë, Keisuke Yamanaka.

Në takim është biseduar për marrëdhëniet dypalëshe, bashkëpunimin në sferën e politikës së jashtme, menaxhimin e pandemisë dhe mundësitë e thellimit të bashkëpunimit të mëtejmë në fusha të tjera.

Presidentja Osmani ka falënderuar Yamanaka për mbështetjen e deritashme japoneze, duke kërkuar vazhdimin e përkrahjes në procesin e anëtarësimit të Kosovës në organizata ndërkombëtare.

Japonia ka prezencë të vazhdueshme nëpërmjet projekteve në Kosovë, ndaj Presidentja ka kërkuar mbështetje në fushën e arsimit, respektivisht në shtimin e numrit të bursave për studentët kosovarë që duan të studiojnë në Japoni.

Më tej, Presidentja ka potencuar mundësitë që ofron Kosova për investimet japoneze dhe në këtë kontekst ka përmendur moshën e re të popullsisë dhe fuqinë  punëtore të kualifikuar. Sipas saj, Kosova ka potencial të zhvillojë bashkëpunim me Japoninë në sferën e ekonomisë, shkëmbimit tregtar, shëndetësisë, arsimit, kulturës, si dhe sfera të tjera të interesit të dyanshëm.

Ndërkaq Yamanaka ka shfaqur gatishmërinë e shtetit të tij për të vazhduar mbështetjen ndaj Kosovës dhe ka përmendur organizatën japoneze JICA, e cila sipas tij vazhdon të  implementojë projekte në Kosovë.

Teksa është biseduar për menaxhimin e pandemisë, Yamnaka ka bërë të ditur se shteti i tij do të vazhdojë ta mbështesë Kosovën në sferën e shëndetësisë, duke paralajmëruar dhënien e donacioneve për institucionet shëndetësore. /KultPlus.com

Personi më i vjetër në botë feston ditëlindjen e 119-të

Personi më i vjetër në botë ka festuar ditëlindjen e saj të 119-të në Japoni, duke thënë se është e vendosur të zgjasë rekordin edhe me një vit.

Kane Tanaka, e cila ka dobësi për pijet e gazuara dhe çokollatën, shënoi momentin historik të dielën me stafin në shtëpinë e të moshuarve ku ajo jeton në Japoni.

Libri i Rekordeve Guinness njohu statusin e Tanakës në mars 2019, kur ajo ishte 116 vjeç; dhe ajo veçse po vazhdon që të shkruajë histori në këtë libër.

E lindur në vitin 1903 – viti kur vëllezërit Wright bënë fluturimin e tyre të parë me motor dhe u mbajt Tour de France i parë – Tanaka ka jetuar gjatë pesë mbretërimeve perandorake japoneze dhe ka vendosur synimet e saj në arritjen e ditëlindjes së saj të 120-të, citoi agjencia e lajmeve Kyodo anëtarët e familjes si duke thënë. /KultPlus.com

Japonia do të heqë gjendjen e jashtëzakonshme të Covid-19 në fund të shtatorit

Në Japoni, gjendja e jashtëzakonshme Covid-19 do të hiqet për  të gjitha rajonet në fund të shtatorit.

Kryeministri Yoshihide Suga tha se ai diskutoi masat me ministrat përkatës dhe se do të kërkojë pikëpamjet e një paneli qeveritar këshilltarësh.

Sipas agjencisë së lajmeve Reuters varianti infektiv Delta ndezi një valë të pestë të Covid në Japoni që i çoi infeksionet në nivele rekord muajin e kaluar.

Për të parandaluar mbingarkesën e spitaleve, qeveria japoneze zgjati kufizimet në përpjekje për të frenuar rastet e infektuara.

Edhe kur të përfundojë gjendja e jashtëzakonshme, autoritetet po konsiderojnë mbajtjen e disa masave në vend, nga frika e rritjes së infeksioneve nëse vendi hapet plotësisht.

Disa nga masat e marra kanë të bëjnë me oraret e kufizuara për restorantet, kafenetë dhe klubet e natës. Autoritet japoneze i kanë nxitur qytetarët  të punojnë nga shtëpia sa më shumë që të jetë e mundur dhe të shmangin udhëtimet./KultPlus.com

Qyteti ku bie më shumë borë se kudo tjetër në botë

Qyteti Aomori, në veri të Japonisë, është vendi ku bien më shumë reshje dëbore në botë.

Sipas portalit “Lugares de nieve”, në këtë qytet me gati 300 000 banorë bien mesatarisht 8 metra borë në vit, shumica midis janarit dhe shkurtit.

Zona të tjera të Japonisë, veçanërisht ishulli verior i Hokkaido, regjistrojnë sasi reshjesh dëbore edhe më të larta, me deri në 15 metra borë në vit, por jo në qytet.

Sasia e borës që bie në këto zona i ka bërë ato që të jenë nga më të përgatiturit për të përballuar efektet e saj. Në fakt, ata arrijnë të ruajnë linjat e tyre hekurudhore falë një sistemi që çon ujë të ngrohtë në shinat e trenit.

Japonia është vendi i dytë me më shumë resorte skish në botë. Në total, arkipelagu japonez ka më shumë se 500 vende për të ushtruar këtë sport.

Nuk është për t’u habitur që Japonia ka pritur dy herë Lojërat Olimpike Dimërore. / KultPlus.com

Lulet e qershisë, një simbol i Japonisë

Miliona turistë vizitojnë çdo vit Japoninë për të parë lulëzimin e qershive. Por, tradita e soditjes së luleve aty ka një traditë shekullore. Pren Domgjoni, po i shijon vetë këto pamje dhe na ka dërguar këtë shkrim.

Prej shekujsh lulëzimi i qershisë është një moment mjaft i rëndësishëm për japonezët. Në fillim ky moment konsiderohej se sillte lajmin e ardhjes së kohës për mbjelljen e orizit. Njerëzit besonin se brenda kësaj peme ekziston një “Kami” (Zot) dhe filluan t’i ofrojnë lutje. Më vonë kjo ceremoni u shoqërua me sake (pija tradicionale japoneze e bërë nga orizi).

Nga kumbulla te qershia

Historia e soditjes së luleve në Japoni ka filluar me lulet e kumbullës, dhe në periudhën e Heianit rreth viteve 794 të erës sonë kjo traditë u shndërrua në soditjen e luleve të qershisë. Perandori Saga ishte ai i cili organizoi festën e parë me ushqime, muzikë, shkrim poezish, të frymëzuar nga lulet në Oborrin e Perandorit në Kioto (Kyoto).

Gjatë Periudhës së Edo-s (1603-1868) në tërë Japoninë u mbollën shumë qershi. Gjatë kësaj periudhe kjo kulturë shënoi përhapje më të madhe. Në fillim organizimi i festës për lulëzimin e qershisë bëhej për aristokracinë dhe aty mblidheshin edhe njerëzit e artit, kurse më vonë kjo traditë mori përmasa të tjera dhe filloi të festohej edhe nga njerëzit e thjeshtë.

Një nga pikat më popullore për soditjen e luleve të qershisë gjatë periudhës së Edo-s ishte Parku Ueno. Përmasa më të gjëra kjo kulturë mori gjatë shekullit XIX. Edhe tani në kohën moderne parku Ueno është një ndër pikat kryesore për vizitorët vendas dhe të huaj. Me miliona vetë e vizitojnë këtë park çdo stinë të pranverës për të soditur lulëzimin e qershive.

Jo vetëm gjatë periudhës së perandorit Edo, por edhe sot parku Ueno është një nga pikat më popullore për soditjen e luleve të qershisë

Ndikimi i luleve të qershisë në traditë, kulturë dhe art

Motivet me lulet e qershisë hasen kudo. Lulja e qershisë zë vend të rëndësishëm në kulturë, art, letërsi, poezi, veshje tradicionale dhe moderne etj. Edhe në kohët moderne dizajnime dhe dekorime me lule qershie shihen kudo, murale në shtëpitë tradicionale japoneze, kapakët e librave, mbështjellëset e fletoreve, e lapsave, të enëve të kuzhine, shkopinjve për ngrënie. Po ashtu edhe në veshjet moderne lulet e qershisë dhe ngjyrat e lules së qershisë janë të pranishme, sidomos te veshjet e femrave.

Qershitë dhe peizazhi

Kultivimi i kulturës së soditjes së qershive ka ndikuar shumë në pasurimin dhe zbukurimin e peizazhit në Japoni. Qershitë janë të pranishme kudo, në brigjet e lumenjve, përgjatë rrugëve, rrugicave, në parqe, kopshte. Në pranverë peizazhi merr një hije me ngjyrë rozë të lehtë që nga larg i ngjan një pikture me një peizazh të përkryer.

Edhe përfundimi i lulëzimit është i mrekullueshëm sepse rënia e petaleve të luleve të qershisë të jep ndjenjën e rënies së borës. Lumenjtë, përrenjtë, ujërat dhe rrugicat nën qershi, mbushen me petalet e luleve dhe marrin një pamje marramendëse ngjyrë rozë të lehtë.

Soditja e luleve të qershisë sot

Sot njerëzit nuk festojnë njëlloj si dikur, pra në mënyrë tradicionale, mirëpo lulet e qershisë mbeten të lidhura ngushtë me historinë kulturën dhe identitetin. Edhe sot gjatë kohës së lulëzimit të qershive organizohen festivale, turne, apo aktivitete të tjera. Lulëzimi i qershisë i bën njerëzit të dalin jashtë dhe të mblidhen me familje e miq. Ata shtrojnë një çarçaf dhe hanë e pinë; shumë shkojnë për të bërë fotografi dhe shijuar bukurinë që ofrojnë lulet e qershisë.

Simbolika e luleve të qershisë

Lulëzimi i qershisë është i përkohshëm, nuk zgjat shumë dhe lulet e qershisë janë delikate. Prandaj te japonezët ato simbolizojnë delikatesën, bukurinë kalimtare dhe fisnikërinë e jetës njerëzore. Por ato simbolizojnë gjithashtu edhe miqësinë dhe aleancën.

Në vitin 1912, kryetari i Bashkisë së Tokios i dhuroi Uashingtonit 3000 fidanë qershie të cilat janë mbjellë në Uashington D.C. Tani, qershitë si pemë dekorative në parqe dhe kopshte, janë përhapur nëpër botë si në: Shtetet e Bashkuara, Kanada, Brazili, Gjermani, Turqi, Spanjë, Britani, Australi dhe më gjerë.

Edhe në Bonn në Gjermani vijnë mjaft turistë për të soditur lulet e qershive

Rëndësia e trashëgimisë kulturore dhe natyrore për zhvillimin e turizmit

Lulëzimi i qershisë zë një vend të rëndësishëm në medie, TV, rrjete sociale, madje edhe parashikohet se kur do të jetë koha e lulëzimit të qershisë sipas zonave të ndryshme në Japoni. Meqenëse koha e lulëzimit të qershive ndryshon nga viti në vit, kjo prognozë u ndihmon turistëve të planifikojnë udhëtimin për të shijuar lulëzimin e qershive.

Lulet e qershive përveç se shndërrojnë pothuajse tërë vendin në një peizazh të mrekullueshëm në fillimin e stinës së pranverës, i kanë bërë vendet dhe qytetet gjithashtu më tërheqëse për vizitorët vendorë dhe Japoninë më tërheqëse për turistët e huaj. Trashëgimia dhe tradita e soditjes së luleve të qershisë dhe organizimi i festivaleve në Japoni joshin vizitorë anekënd globit.

Industria e turizmit lulëzon me lulëzimin e qershive. Vlerësohet që çdo vit Japoninë e vizitojnë rreth 63 milionë turistë për të parë lulëzimin e qershive. Shuma që këta turistë shpenzojnë, vlerësohet të shkojë rreth 2.7 miliardë dollarë amerikan. Ruajtja e trashëgimisë kulturore dhe natyrore dhe shfrytëzimi i drejtë i saj është një aset shumë me rëndësi për vendet që duan të përfitojnë nga turizmi. Ndër ato vende mund të jenë dhe Shqipëria apo Kosova, duke i kushtuar më tepër kujdes mbrojtjes së trashëgimisë kulturore, historike, shpirtërore dhe natyrës e peizazhit./ cbc.al / KultPlus.com

Japonia, disa nga gjërat që mund t’i shihni vetëm në këtë vend të çudirave (FOTO)

Japonia është një nga vendet më të veçanta në botë.

Ajo ka një kulturë të veçantë që i kushton vëmendje detajeve që e dallojnë nga vendet e tjera, transmeton KultPlus.

Këtu janë 17 shembujt që rrallë shihen në vendet e tjera të botës.

Në Japoni, ka restorante që shërbejnë vetëm ushqime të konservuara

Mund të ndodhë që pantofla të veçanta të presin kur të shkoni në tualet

Në shkallët lëvizëse, japonezët gjithmonë qëndrojnë majtas

Lënia e çadrave para dyqaneve është e zakonshme. Nuk ka asnjë mënyrë që dikush do t’i vjedhë

Kalimet diagonale të këmbësorëve janë normale në Tokio.

Në Japoni ka “letër higjienike të telefonit celular”. Telefonat celularë mund të mbajnë më shumë baktere sesa tasat e tualetit

Krejtësisht normale është të hasësh një shalqi në formë kubi

Në Japoni, ka 1 kioskë të tillë për çdo 25 banorë

Në bankomate shpesh do të gjeni një vend për të lënë një kafe ose ndonjë pije tjetër

Stafi i aeroportit gjithmonë përshëndet aeroplanin që niset

Disa tualete publike kanë një ekran që tregon vendet e lira të punës

Shumica e tualeteve publike kanë një vend për të vendosur foshnjat

Në Japoni, shpesh do të shihni kroje tualeti që kursejnë ujë si kjo

Kapakët e kanalizimeve shpesh janë në të vërtetë një vepër arti

Japonia është jashtëzakonisht e pastër, shumë vëmendje i kushtohet kësaj

Në rrugët e qytetit të Shimabaras mund të shihni kanalet me peshqit legjendar Koi

Fëmijët shpesh qëndrojnë për të pastruar korridoret e shkollës pas mësimit

“Super Mario World” hapet në Japoni

Një park dedikuar të famshmit të Nintendos, Super Mario World, është hapur në Japoni pas afër një viti që kur ishte planifikuar.

Super Nintendo World e cila kushton rreth 0.5 miliardë dollarë për t’u ndërtuar, supozohej të hapej verën e kaluar por është shtyrë për shkak të pandemisë me koronavirus.

Tani mund ta vizitojnë vetëm japonezët për shkak të ndalimeve të udhëtimit, shkruan BBC.

Në park do të lejohen më pak vizitorë, në mënyrë që të respektohet distanca sociale dhe ata duhet të mbajnë maska. / KultPlus.com

Japonia kërkon turistë, ua paguan gjysmën e pushimeve

Janë të shumta vendet që ka kaluar piku i epidemisë së COVID-19, po mendojnë seriozisht për muajt verorë që po afrojnë, në tentativën për ta shpëtuar sadopak sezonin turistik, edhe pse tashmë të cunguar.

Japonia është një nga vendet që ka kaluar tashmë valën e pandemisë me “vetëm”  16.500 të prekur dhe 783 viktima. Vendi aziatik sapo ka dalë nga gjendja e emergjencës, dhe mendon të hapë sezonin veror në fillim të korrikut.

Për të tërhequr turistë nga e gjithë bota, Japonia ka planifikuar një paketë ndihmash për sektorin me rreth 10.5 miliardë euro.

Një nga propozimet më interesante për turistët që do të munden të arrijnë shtetin ishullor këtë verë do të jetë fushata e uljeve të çmimeve, që sipas agjencive të turizmit do të përgjysmojnë kostot e udhëtimit dhe ndenjjes në atë vend. Një në tre net në hotel do të jetë falas, ashtu si pjesa më e madhe e muzeve dhe parqeve, dhe pjesë e kostove të transportit hekurudhor, më i shpejti dhe komodi.

Për fatlumët, kjo periudhë mund të jetë një periudhë e papërsëritshme për të shijuar pa fluksin e zakonshëm dhe me kosto të përballueshme bukuritë e një vendi unik. / KultPlus.com

Japonia një hap përpara me teknologji, krijon trena që mund të “lehin”

Hekurudhat shumë efikasë të Japonisë janë gjithnjë një hap përpara: është e vështirë në fakt, të gjesh një vend ku trenat janë më teknologjikë dhe më efikas.

Kohët e fundit, megjithatë, janë drerët që kanë krijuar probleme për vagonët e përpiktë japonezë, shkruhet në faqen satirike italiane”fuoriditesta.it.

Kështu, një grup studiuesish nga Instituti i Kërkimeve Teknike të Hekurudhave në Tokio u përpoq të zhvillonte teknologji të reja për të trembur kafshët dhe për t’i mbajtur ata larg nga gjurmët.

Sistemi i dizajnuar do të lejojë që lokomotiva të lëshojë tinguj si ato të lehjeve të qenve dhe zhurma të tjera që duhet të lejojnë që kafshët të mbahen larg. Sado e pazakontë dhe qesharake siç mund të duket, testet në disa trena kanë treguar një ulje prej 45% të qasjes së drerave.

Testet përfshin një imitim 20 sekondash të lehjes së qenve me qëllim largimin e tyre nga shinat. Përkundër përpikmërisë së njohur të trenave japonezë, vonesat dhe pezullimet në zonat malore për shkak të përplasjeve me kafshët nuk janë të rralla. /KultPlus.com

Për hir të dashurisë princesha japoneze heq dorë nga froni

Është gjithçka gati për martesën e 28-vjeçares Ayako, vajza e tretë e kushëririt të perandorit Akihito të Japonisë, princit Takamado i ndarë nga jeta në vitin 2002 dhe i bashkëshortes së tij Hisako.

E reja për hir të dashurisë do të heqë dorë nga froni.

I fejuari i Ayako, 32-vjeçari Kei Moriya, është një punonjës i një shoqërie dërgesash dhe jetim nga i ati.

Pavarësisht diferencës së theksuar mes shtresave, dy të rinjtë duken tejet të dashuruar, qysh nga takimi i parë.

Në fillim të këtij viti Kei i kishte propozuar për martesë të resë, por ju desh që të priste deri në muajin prill për të marrë një “po” si përgjigje prej Ayako.
Ceremonia martesore e tyre do të mbahet në orën 11.30 të kësaj të hëne, në Meiji Jingu, në qendër të Tokios, ku do të paraprijë një ceremoni falënderimi ndaj perandorit Akihito dhe bashkëshortes së tij Michiko

Si dhuratë për martesën mbesa e perandorit do të marrë një bonus prej 107 milionë yen, ose rreth 840 mijë euro. Nga 19 pjesëtarët e familjes mbretërore, 14 janë femra, dhe shtatë prej tyre janë beqare dhe nën 40 vjeçe.

Ndërkohë perandori 84-vjeçar, ka lajmëruar se do të bëjë dorëzimin e fronit më 30 prill, ndaj djalit të tij të madh, princit të kurorës Naruhito.
Bashkë me Ayako, janë tre princeshat që kanë hequr dorë nga froni, për të ndjekur dashurinë e tyre, shkruan noa.al.

Fatin e Ayako, pritet ta ketë edhe Mako, vajza e djalit të madh të perandorit dhe ndër më të njohurat e pallatit mbretëror, e cila me zgjedhjen e saj ka vendosur të martohet m një nëpunës të thjeshtë, duke hequr dorë nga rangu./ KultPlus.com

Japanese Princess Ayako, right, dressed in traditional ceremonial robe, and groom Kei Moriya, left, speak to the reporters after their wedding ceremony at Meiji Shrine in Tokyo, Monday, Oct. 29, 2018. Japan’s Princess Ayako, the daughter of the emperor’s cousin, has married Moriya, a commoner in a ritual-filled ceremony at Tokyo’s Meiji Shrine.(Kyodo News via AP)

Kosova dhe Japonia me marrëveshje për rritjen e potencialit të turizmit

“Republika e Kosovës është e përkushtuar që të zgjerojë raportet me partnerët strategjik” Ushtruesja e detyrës së ministres së Tregtisë dhe Industrisë, Arbëreshë Krasniqi ka nënshkruar marrëveshje me Agjencinë Japoneze të Turizmit, për lehtësimin e zhvillimit ekonomik dhe për rritjen e potencialit të turizmit në të dy vendet.

Krasniqi tha se Republika e Kosovës është e përkushtuar që të zgjerojë raportet me partnerët strategjik, siç është Japonia, prandaj dhe është iniciuar dhe finalizuar nënshkrimi i marrëveshjes me Agjencinë Japoneze e Turizmit.

“Kjo marrëveshje do të ketë impakt shumë pozitiv për shtetin e Kosovës dhe njëkohësisht hap mundësi të reja për të dyja vendet, sidomos në fushën e turizmit. Po ashtu kjo marrëveshje është një eksperiencë e re për Republikën e Kosovës sepse do të ketë shkëmbime të materialeve të ndryshme dhe përvojave në turizëm dhe do të lehtësojë komunikimin në mes të dyja vendeve”, ka theksuar Krasniqi.

Sipas një komunikate të MTI-së, po ashtu Republika e Kosovës është duke u prezantuar në panairin e turizmit në Japoni nga Agjencia për Promovimin e Ndërmarrjeve të Vogla dhe të Mesme, KIESA, në kuadër të MTI-së, panair ky që synohet të promovohet turizmi i Kosovës dhe potencialin që e ofron Kosova. Në këtë panair po marrin pjesë dy kompani të Kosovës që janë përzgjedhur nga KIESA.

Ushtruesja e Detyrës së ministres së Tregtisë dhe Industrisë, Arbëreshë Krasniqi tha se panairi është mundësi e mirë për t’iu treguar investitorëve Japonez për mundësitë që ofron Kosova në fushën e turizmit dhe investimeve. “Jemi të interesuar qa ta thellojmë bashkëpunimin ekonomik, dhe jemi të interesuar që të kemi rritje të turistëve nga Japonia në Kosovë”, tha Krasniqi./ KultPlus.com

Shqipëri-Japoni, bashkëpunim në fusha të ndryshme kulturore e humanitare

Shqipëria dhe Japonia po bashkëpunojnë në fusha të ndryshme kulturore dhe humanitare.

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Tokio, përveç takimeve institucionale me ministritë dhe ente të rëndësishme të autoriteteve japoneze, ka në fokus të veçantë promovimin e traditave dhe kulturës shqiptare.

Për këtë arsye, ambasadori i Shqipërisë në Japoni, Gjergj Teneqexhiu priti në zyrën e tij Shuji Kogi, Sekretar i Përgjithshëm i EU Japan Fest një organizatë joqeveritare, e cila merret me koordinimin e aktiviteteve kulturore ndërkombëtare.

Gjatë këtij takimi u diskutua për mundësinë e bashkëpunimit në fusha të ndryshme kulturore dhe humanitare mes dy vendeve.