Dua Lipa dhe Dafina Zeqiri performojnë në një nga festivalet më të mëdha muzikore në Evropë

Dua Lipa dhe Dafina Zeqiri do të performojnë së bashku në festivalin muzikor “Roskilde”, përkrah këngëtarëve të njohur nga mbarë bota, shkruan KultPlus.

Zeqiri përmes një postimi në llogarinë zyrtare në “Instagram”, ka bërë të ditur edhe pjesëmarrësit që do të jenë në këtë festival, ku shihet edhe Dua Lipa dhe emra të tjerë nga industria e muzikës.

Ndihem e nderuar që do të performoj në Roskilde Festival më 2 korrik. Sigurohuni që të merrni biletat tuaja”, ka shkruar ajo.

Festivali Roskilde është një festival muzikor danez që mbahet çdo vit në jug të Roskilde. Është një nga festivalet më të mëdha të muzikës në Evropë dhe më i madhi në Nordikët.

Më poshtë janë të paraqitur edhe këngëtarët që do të marrin pjesë në këtë festival dhe datat kur ata do të performojnë. /KultPlus.com

Kënga e re e Dafina Zeqirit në bashkëpunim me Mumën renditet e 12-ta në botë

Dafina Zeqiri momentalisht është njëra nga këngëtaret më në trend.

Secila prej projekteve që ka lansuar është shndërruar në hit dhe kjo po vazhdon të dëshmohet çdo herë.

E njëjta gjë ka ndodhur edhe me bashkëpunimin e fundit me Mumën të titulluar “Dashni”.

Në vetëm dy ditë, ky projekt ka kaluar shifrën e mbi një milion klikimeve në platformën YouTube.

Madje, siç u raportua së fundmi është renditur e 12-ta në botë.

Kjo arritje u bë e ditur nga producenti i kësaj kënge, Donat Prelvukaj, i njohur si Cricket.

“Dashni” mbetet dueti i dytë i Dafinës dhe Mumës, pas atij “Pa ty” që deri më tani ka grumbulluar mbi 50 milionë klikime./ KultPlus.com

Dafina Zeqiri është dëgjuar mbi 26 milionë herë në Spotify këtë vit

Këngëtarja Dafina Zeqiri ka publikuar në llogarinë e saj në Instagram, statistikat për vitin 2021 nga Spotify.

Dhe sipas tyre, ajo është dëgjuar mbi 26 milionë herë nga rreth një milion dëgjues të ndryshëm.

Dëgjuesit, kanë qëndruar 1.2 milionë orë në këtë platformë duke dëgjuar këngët e Dafinës nga 160 shtete.

Dafina Zeqiri së fundi ka publikuar edhe albumin “Dafinë moj”, ku ka sjell shumë bashkëpunime.

Ajo është ende duke publikuar videoprojekte nga albumi. / KultPlus.com

“Vet e lype”, kënga e re e Dafina Zeqirit dhe MC Kreshës (VIDEO)

Dafina Zeqiri dhe MC Kresha kanë publikuar me videoklip këngën e lansuar ditë më parë “Vet e lype”.

Kënga është pjesa e albumit të këngëtares Zeqiri, i titulluar “Dafinë Moj”.

Producente është vetë Dafina Zeqiri, ndërsa teksti është shkruar nga dy këngëtarët dhe Elineli. / KultPlus.com

Dafina Zeqiri – jo, a man, por woman me plan!

I.

Prej muzikës në kompleksin e të qenit, shqiptar

II

Prej jazz në shqiptaren

III

Dafina Zeqiri – jo, a man, por woman me plan!

Ballsor Hoxha

Le ta marrim në konsideratë, muzikën e një prej yjeve të kulturës sonë sot. Muzikën e Dafina Zeqirit, e cila, thënë shkurt, është çdo muzikë tjetër, por edhe shqip; por që në të vërtetë është shumë më e hapur, apo më e – çarë – se muzika e Bregoviq, apo edhe shija dhe festa e “Shqiptarëve të Shqipërisë”. Është vetë muzika globale dhe aktuale sot!

Por le të nisemi nga të qenit e Zeqirit ‘a woman with a plan’ (një grua me plan!)! A mund të ketë grua shqiptare sot me plan? Jo për shkak të tyre, por për shkak të konstelacionit të ankthit tonë kolektiv, ankthit tonë njerëzorë, dhe të dinamikës së të qenit shqiptar?

Pavarësisht patriarkalizmave dhe gjendjes në mbijetesë të kolektivit/kolektiveve tona. Të jetuarit në zonën e instinkteve për të mbetur gjallë, dhe aq më shumë për të vazhduar llojin (Freud). A mund të ketë grua sot? Apo, për ta bërë këtë pyetje aq më të pabesueshme: a mund të ketë grua me plan sot? Kosovare? Pavarësisht sukseseve prej Majlindës e Blerta Bashollit, etj. Ngjanë çdo gjë kjo e thënë, prej tendenciozes mashkullore, e deri tek rrënim i shpresës dhe fuqizimit të gruas. Në të vërtetë e tëra përmbytet dhe kalon në – çarje – nga vetë konstelacionet që u cekën; asnjë njeri sot nuk ka një plan, asnjë njeri nuk mund të ketë plan, dhe asnjë njeri nuk e di udhën e saj/tij. Jo për shkak të paaftësisë sonë, por ekzakt për shkak të – çarjes – së të vërtetës sonë. E në këtë kemi Dafina Zeqirin si grua me plan!?

Një prej problemeve më të mëdha të muzikës kosovare (e edhe asaj që i shkon prapa, pra muzikës Shqipe në përgjithësi!) është problemi i të ashtuquajturave – roots – (rrënjët). Që është edhe kërkimi dhe edhe trendi i krijimit muzikor sot, në frymën dhe skemën – back to the roots -. Ajo që ndodhë zakonisht në këtë eksplorim në muzikën shqipe, është se pikërisht duke përcjellë këtë skemë, muzika shqipe përmbytet, apo krijon paradoksin e kthimit në – the roots – të Reggae muzikës!

Një problem tjetër, është ai i të menduarit rreth muzikës si kjo e Dafina Zeqirit. Duke qenë se ky shkrim është në vazhdën e shkrimeve për “The Weeping Song”, apo “Killing an Arab”; Urban FM, e Kurrizin e Prishtinës gjatë kohës së luftës në Kosovë, të gjitha fenomene apo shenja kur Dafina Zeqiri as nuk ka qenë e lindur! Dhe që muzika e saj as nuk ka të bëjë me to.

Por mbi këto probleme, dhe të gjitha të tjerat të mundshme, është problemi se kur dikush niset të – çmojë – së paku muzikë kosovare dhe atë shqiptare, del si “entuziast” thënë butë, e deri tek i shitur, apo edhe injorant, etj. Është mentaliteti ynë, shpirtngushtësia jonë ‘estetike’ në raport me ballafaqimin e shijes, zgjedhjes dhe edhe arritjes/devijimit në këto fusha. Apo, thënë ndryshe, nuk ka njeri në Kosovë që nuk ka dëgjuar për Dafina Zeqirin, por, përpos masivitetit të turistëve/gërnaçave/diasporës që e shijojnë krijimtarinë e Dafinës, të tjerët e bëjnë këtë tinëz, apo edhe duke e ndarë personalitetin e saj me muzikën e saj, dhe këtë të dytën duke e marrë show – biz klasik etj.

Problemi është pikërisht në këtë të fundit: mosnjohjen, apo edhe druajtjen nga muzika e Dafinës. Duke iu kthyer problemit të parë të renduar këtu, asaj të – kthimit në rrënjët – (skemës muzikore – back to the roots –), dhe gjithherë kthimit të muzikës shqiptare në – the roots – të Reggae, Dafina është speciale dhe tejet e veçantë. Ajo, nuk është  a business woman, vetëm. Ajo është artiste, edhe me famë botërore, por e dalë dhe pjekur profesionalisht, prej kësaj grope të mentalitetit e shpirtngushtësisë sonë. Sigurisht, deri këtu kam komprometuar çdo “intelektual”, e rreth “Intelektual”, e posaçërisht “Njohësit” e muzikës, me këtë që është thënë. Por, ta shohim këtë më ndryshe se zakonisht.

Muzikën e Dafina Zeqirit mund ta shohësh në dy perspektiva:

1. si trend e  skemë – back to the roots –

2. si (intertekst postmodernizmi) asimilim i masave muzikore, aktuale, dhe sidomos, të të shkuarës. Mishërimit të tyre në një kompozicion tërësisht origjinal. Për të cilën pak rëndësi ka nëse Dafina është teorikisht e vetëdijshme, derisa është tejet e veçantë në këtë!

Muzika e Dafinës si skemë – back to the roots – është kompozicion, rrënjësisht i vetëdijshëm për këtë teknikë dhe skemë, nëse jo teorikisht, është së paku artistikisht. Por, për dallim prej të pavetëdijshmes dhe kompozimit inferior kosovar e shqiptarë në këtë teknikë, e cila gjithherë përfundon në roots të Reggae (siç u cek më lartë), muzika dhe krijimi artistik i Dafinës shkon tutje, duke kompozuar reggae, me muzikën lindore. Por sigurisht, muzika, apo thënë saktë shprehja – root – e shqipes duke qenë edhe parësore në këtë krijimtari të saj, e deri tek eksplorim më thellë, dhe aq më shumë më i guximshëm se zakonisht në artin tonë.

Në të vërtetë, ajo që është shqipe në muzikën e Dafinës, del të jetë muzikë, si pandashmëri dhe brikolazh i masave shpirtërore ballkanase. E cila më tutje thellohet, deri në Hindu e lindore.

Në anën tjetër, muzika e Dafinës si ndërthurje e dromcave dhe masave muzikore, aktuale dhe të të shkuarës, mishërimit të tyre në një kompozicion, (si intertekst postmodern, për të cilën ndoshta Dafina nuk ka një informatë, por ka një vetëdije dhe intuitë muzikore dhe artistike.)

Por, kësaj duhet shtuar, pikërisht dhe më me rëndësi shpirtin e muzikës dhe artit të saj, vetë aftësinë për të asimiluar dhe për të manovruar artistikisht në krijimtarinë e saj. Pikërisht të kësaj teknike dhe trendi muzikorë e artistik, e që është fuqizimi i femrës; feminizmi; por aq më shumë – çarja – e shtjellës së vetëdijesuar thellë dhe prapa në femërore; në – the root – të shprehjes e të shpirtit femëror, sipas vetë artit të Dafinës. Sigurisht, me ndihmën e skemave krijuese muzikore të trendëve globale.

Këtu, nuk është më çështja e shijes, apo preferencës muzikore, është ajo që Zeqiri ndërton si qëndrim, vetëdije, shpirt e shprehje të nxjerrë dhe të aktualizuar, qoftë globalisht e në vend, si frymë femërore, dhe përpjekje origjinare femërore.

Por, për fund, cila është ajo – root – e të gjitha këtyre, apo çka është – root –  e artit të Dafinës? Është shpirti femëror, i cili të shumtën e krijimtarisë së saj është gërmim dhe – çarje – e prezentes, në vetë shprehjen shpirtërore të femrës, e cila është e nxënë nën patriarkalizëm, e të gjitha parakalimet e ideologjive, dhe të origjinares së kësaj në kulturën tonë. Nuk është gërmim dhe – çarje – në etniken, apo në të fundmen e shqiptares, shpirtit shqiptar, sidomos të femrës shqiptare, por është eksplorim në ndërthurjen dhe intertekstin artistik. Apo thënë saktë të shprehjes shpirtërore të femrës më gjerë.

Kjo – root – në krijimtarinë e Zeqirit është pikërisht ura e zërit femëror në kohë. Dhe është përpjekje për të nxjerrë masat dhe dromcat e zërit të parë femëror, shprehjet e para femërore në shpirtin dhe frymën tonë, po e përsëris, si trend dhe si kërkim artistik i saj. Dhe, megjithëse nuk është etnike, apo e pastër shqiptare, kjo shprehje është globale dhe aq më shumë kompozim dhe krijim në frymën e skemës muzikore globale – back to the roots -.

Dafina është një nga eksplorueset më të thella dhe më të guximshme të këtij shpirti, të kësaj fryme dhe të kësaj shprehjeje. Pavarësisht se e njohim veten autokton e të ‘padyshimtë’ në shpirtin tonë e kulturën tonë, në të vërtetë ne jemi krejtësisht, apo vetë muzika është krejtësisht dhe rrënjësisht frymë dhe amalgamim i shkëmbimit kulturor dhe ndër-kulturor, gjë që do të thotë se Dafina, është shumë para muzikës dhe përkufizimeve tona, si për veten e po ashtu edhe për muzikën tonë.

Dhe prej këtu, ndoshta, na duhet kohë të bluajmë, të përpijmë, dhe të shijojmë në fund, muzikën e Dafina Zeqirit, si fuqizimin i kolektiveve të shtypura e të ringjallura jashtë bërthamës së lindjes së tyre, siç është diaspora shqiptare!

Sigurisht, ky është shkrim dhe vlerësim pozitiv, pavarësisht -trap – të muzikës së saj, dhe të biznesit brenda muzikës së saj, por shumë më shumë është ngacmim i reflektimit tonë ndaj muzikës së saj, dhe aq më shumë përmes po të njëjtit të ngacmojë reflektimin për qëniesimin tonë!/KultPlus.com

Dafina Zeqiri publikon këngën e re “Karma” (VIDEO)

Dafina Zeqiri ka publikuar me videoklip këngën e saj më të re të titulluar “Karma”.

Kënga është pjesë e albumit të saj më të fundit “Dafinë moj”, i cili përmban gjithsej 14 këngë, e që disa prej tyre tashmë janë publikuar me videoklipe.

“Llafe llafe” në bashkëpunim me reperin Lyrical Son është kënga më e pëlqyer deri më tani nga ky album, duke marrë mbi 13 milionë klikime vetëm në You Tube deri më tani.

Ndërkohë, në videoklipin e këngës së publikuar të dielën, Dafina nuk paraqitet fare.

Albumi “Dafinë moj” mund të para-porositet, dhe të gjitha të ardhurat nga shitja e tij do të dhurohen për Shoqatën e Autizimt të Kosovës. / KultPlus.com

Dafina Zeqiri publikon në Spotify këngën e re ‘Karma’

Dafina Zeqiri ka kohë që ka paralajmëruar albumin e ri “Dafinë moj” që pritet të publikohet së shpejti.

Por, Dafina ka shuar kureshtjen e fansave duke lansuar një këngë të re nga ky album.

Këngëtarja ka publikuar këngën “Karma”, e cila u lansuar fillimisht në platformën Spotify, ndërsa është realizuar edhe me videoklip që pritet të vijë së shpejti.

Përmes disa fotografive në Instagram, ku Dafina shihet pranë të dashurit DJ Geek, ka njoftuar se kënga tashmë është publikuar.

“Psst… kënga ime e re Karma është publikuar…tregoi mikut”, ka shkruar Dafina në mbishkrimin e postimit.

Albumi “Dafinë moj” mund të para-porositet, dhe të gjitha të ardhurat nga shitja e tij do të dhurohen për Shoqatën e Autizimt të Kosovës. / KultPlus.com

Arilena Ara dhe Dafina Zeqiri së shpejti publikojnë ‘Thirr Policinë’

Këngëtarja nga Shkodra, Arilena Ara, që një kohë ka nisur punën për albumin e ri të quajtur “Pop Art”.

Për njërin nga projektet, ajo ka bashkuar forcat me artisten Dafina Zeqirin dhe kënga e tyre është thuajse në finalizim.

Arilena së fundmi ka ndarë një postim në rrjete sociale duke njoftuar disa detaje të tjera për bashkëpunimin “Thirr Policinë”.

“Kudo unë & ti, “Thirr Policinë në bashkëpunim me Dafina Zeqirin, videoja muzikore po vjen. Një javë deri kur të thërrasim policinë”, ka shkruar ajo.

Megjithatë, vajzat nuk kanë zbuluar një datë të saktë të lansimit të këngës së tyre të re. / KultPlus.com

Dafina Zeqiri prezanton kopertinën zyrtare të albumit të ri ‘Dafinë Moj’

Këngëtarja e njohur shqiptare, Dafina Zeqiri tash e një vit ka filluar me përgatitjet e albumit të saj më të ri, i cili mban titullin ”Dafinë Moj”, përcjell KultPlus.

Sot, Zeqiri ka ndarë për ndjekësit e saj fotografinë e kopertinës së këtij albumit, ku shihet e rrethuar me një tufë delesh duke mbajtur edhe një qingj në duar.

“Dedikuar një zonje të veçantë Melihate Zeqiri” – është e shkruar në kopertinën e albumit referuar nënës së saj.

“Zonja dhe Zotërinj. Kopertina zyrtare e albumit tim të ardhshëm”, ka shkruar Zeqiri në postimin e bërë. / KultPlus.com

Dafina Zeqiri anulon pjesëmarrjen në Korçë shkaku i Bregoviq

Dafina Zeqiri është një tjetër emër që ishte prenotuar për të kënduar në festivalin e ashtuquajtur Festa e Birrës në Korçë.

Por me të mësuar se mysafir nderi i festivalit për të kënduar në një nga netët e tij ishte artisti boshnjak me identitet serb, Goran Bregovic, Dafina e ka tërhequr pjesëmarrjen.

Këtë gjë e ka konfirmuar vet ajo së fundmi përmes një postimi të MTV Kosova të rishpërndarë në InstaStory.

Aty citohet se këngëtarja Zeqiri me të marrë vesh se Bregovic do të ngjitej në skenën e Festës së Birrës në Korç, e kishte anuluar pjesëmarrjen e saj.

Ajo ka vënë edhe një emoji pranë postimit, në të cilin shkruhet “E anuluar”.

Ndërkohë një gjest të tillë e ka bërë edhe kolegu i saj, reperi i njohur shqiptar Capital T, i cili ishte prenotuar për të bërë hapjen e festivalit në natën e parë. / KultPlus.com

Së shpejti “Llafe, llafe”, kënga e re e Dafina Zeqirit në bashkëpunim me Lyrical Son

Dafina Zeqiri do të publikojë së shpejti këngën e saj më të re e cila do të jetë pjesë e albumit “Dafinë Moj”.

Vetë këngëtarja e famshme e ka bërë të ditur lajmin për këngën më të re, të cilën do ta sjellë në bashkëpunim me reperin, Lyrical Son.

Ajo ka njoftuar se kënga do të titullohet “Llafe, llafe”, derisa videoklipi i këngës është pothuajse i kryer.

Kënga e fundit e Dafinës me videoklip ishte “Happy Birthday”, e cila u publikua tri javë më parë. / KultPlus.com

Dafina Zeqiri publikon këngë me mesazh për të luftuar depresionin (VIDEO)

“Duro” titullohet projekti më i ri i këngëtares kosovare Dafina Zeqiri. Kënga e re vjen me mesazhin për të luftuar depresionin, në një kohë të pandemisë kur qytetarët po përballen me izolime e përkeqësim të gjendjes emocionale e ekonomike.

“Duro, duro veç edhe pak. Po vijnë ditë të mira te ti”, është një nga rreshtat e këngës së saj mesazh.

Për këtë projekt, Dafina Zeqiri ka realizuar vetë muzikën, ndërsa teksti është shkruar nga reperi i njohur Elinel. “Entermedia” ka realizuar klipin ku luajnë edhe Adriana Matoshi, Lum Veseli, Ira Asllani e Drin Lumi. / KultPlus.com

Dafina Zeqiri sjell së shpejti albumin e saj më të ri

Këngëtarja e famshme, Dafina Zeqiri ka vendosur që t’ua jep një ‘adresë’ këngëve të saja të fundit, shkruan KultPlus.

Nëpërmjet një paralajmërimi në rrjete sociale, Zeqiri ka bërë të ditur se një album i ri nga ajo është në ardhje.

“Dafinë moj” mban emrin e albumit nëpërmjet të cilit do të gëzoj artdashësit e saj.

Ndër këngët e albumit, do të jenë edhe hitet e saj më të fundit: “Milion dollar”, “Zili, zili” dhe bashkëpunimi i saj me këngëtarin Yll Limani i titulluar, “Mos shko” / KultPlus.com

Reperi i njohur botëror Diddy vishet me imazhin e Dafina Zeqirit, befasohet këngëtarja

Reperi i njohur botëror, Sean Combs, i njohur me emrin artistik Diddy, njihet për sukseset e tij në industrinë e muzikës si reper, tekstshkrues, producent dhe aktor.

P. Diddy gjatë karrierës së tij ka sjell hite të padiskutueshme dhe role të mahnitshme.

Ndërsa në postimin e fundit të bërë në rrjetin social Instagram, ai është shfaqur i veshur me një triko që mban imazhin e këngëtares shqiptare Dafina Zeqiri.

Triko është krijuar për albumin e Dafina Zeqirit për tregun internacional gjatë kohës sa ajo po qëndronte në Amerikë.

Se si ka rënë triko në duart e reperit botëror nuk dihet, po ky fakt e ka lumturuar pafund Zeqirin.

Ajo ka ndarë videon ku Diddy shihet i veshur me imazhin e saj teksa ka shkruar:

“Çfarë e hëne. Diddy ka veshur një nga trikot e mia”. / KultPlus.com

Dafina Zeqiri dhe Yll Limani publikojnë këngën “Mos shko”

Ditë më parë Dafina Zeqiri dhe Ylli  Limani kishin paralajmëruar se po sillnin diçka të re për publikun. Sot ata kanë publikuar këngën ‘Mos Shko’, që morri një numër të madh të shikimeve që në minutat e para të lasnimit të saj, shkruan KultPlus.

Prodhuar nga Moneyz, për melodinë dhe muzikën u përkujdes vetë Dafina Zeqiri këngën mund ta dëgjoni duke klikuar linkun e mëposhtëm./KultPlus.com

“Bonu i sinqertë një herë në jetë, a m’don ti mu?” (VIDEO)

Dafina Zeqiri është një nga këngëtaret më të njohura të skenës muzikore në Kosovë, shkruan KultPlus.com

Një numër i madh i këngëve të realizuara nga ajo janë shëndrruar shpejt në hite të kohës.

Kënga e saj e fundit “Një herë në jetë” në bashkëpunim me Cricket, është rrugës për tu bërë hiti i saj i rradhës.

KultPlus këtu ju sjell tekstin dhe videon e kësaj kënge:

Një herë në jetë

Bonu i sinqertë një herë në jetë
A m’don ti mu?
Bonu i sinqertë një herë në jetë
A m’ki zavendsu?
Bonu i sinqertë më trego drejtë
A të ka mjaftu?
Bonu i sinqertë një herë në jetë
Me to a ke shku?

Mos e le ti, mos e le
Mos e le dashninë me u shu
Mos e le ti, mos e le
A e di sesa të du? 
Bonu i sinqertë një herë në jetë
A m’don ti mu?
Bonu i sinqertë një herë në jetë
A m’ke zavendsu?
Bonu i sinqertë më trego drejtë
A të ka mjaftu?


Bonu i sinqertë një herë në jetë
Me to a ke shku? 
Mos e le ti, mos e le
Mos e le dashninë me u shu
Mos e le ti, mos e le
A e di sesa të du?

Feministet përkrahin këngën e re të Dafinës, e konsiderojnë revoltë kundër sistemit patriarkal (VIDEO)

Dafina Zeqiri njihet për stilin e saj të veçantë dhe qasjen feministe që e bart në pothuajse secilën kangë, duke qenë kështu nëdër fytyrat publike që ka përkrahje të madhe për çështje të ndryshme që e shqetësojnë shoqërinë kosovare, shkruan KultPlus.

Sëfundi, Dafina ka publikuar këngën ‘Milion $’ që duket se është pritur shumë mirë nga fansat e saj. Dafina duket jashtëzakonisht bukur në videoklip, ku paraqitet me veshje tradicionale shqiptare, përmes të cilave përpos bukurisë së tyre, këngëtarja ka shprehur edhe revoltën kundër sistemit patriarkal.

Grupi feminist ‘Center for Equal Opportunities’, ka publikuar në Facebook, disa detaje të kësaj këngë që në shikim të parë mund edhe të mos i vërejmë.

”Mesazhi nga kjo video është se vajzat shqiptare martohen përshkak se ato ndjehen se janë të detyruara të martohen, dhe kështu nuk munden ta jetojnë jetën siç duan ato. Dafina mund të kishte zgjedhur ta bënte atë gjithashtu, por në vend të kësaj ajo zgjodhi paratë…

Ajo fshiu fotografitë e saj Instagram para se të publikonte këtë video, sepse kjo është ajo që shumica e vajzave shqiptare bëjnë para se të martohen.

Vajzat e veshura me kostum tradicional, tregon se si shoqëria pret një vajzë të sapomartuar të duket, dhe jo të avancohet në karrierë, e të fitojë para.

Në pjesën ku djepi është i mbushur me para, do të thotë se jo çdo vajzë dëshiron të ketë fëmijë, ndoshta dëshira e saj është të avancohet në profesionin e saj.

Veshja e saj në traktor tregon se ajo mundet t’i kundërvihet patriarkatit edhe nëse jeton në një vend rural (duke marr parasysh se vajzat e këtyre zonave hasin në më shumë paragjykime), dhe njëkohësisht të jetojë jetën në mënyrën e saj.

E në fund, afërimi i saj me një vajzë tjetër për t’u puthur tregon se çdo vajzë është e lirë të zgjedh se kë do të dashurojë.”, thuhet në postimin e grupit. / KultPlus.com

Vlen të ceket se Teksti i këngës është shkruar nga artisti Elinel, ndërsa për melodinë dhe muzikën është përkujdesur vetë këngëtarja.

Rita Ora: Jam krenare për gratë e forta shqiptare që përfaqësojnë trashëgiminë tonë

Këngëtarët shqiptarë me famë ndërkombëtare, kanë reaguar përmes postimeve të ndryshme duke i kërkuar kompanisë së madhe botërore ‘Apple’ që të vendos Kosovën në hartën e saj, shkruan KultPlus.

Faqja e krijuar në rrjetin social Instagram me emrin “Balkanism” ka bërë kërkesë ndaj Apple që të vendos Kosovën në hartë.

Mirëpo, Rita Ora, ka reaguar përsëri duke ftuar kështu edhe këngëtarë të tjera shqiptare që të marrin pjesë në këtë iniciativë.

Ajo përmes një statusi në llogarinë e saj në Facebook, ka ftuar Dua Lipën, Dafina Zeqirin, Era Istrefin, Bebe Rexhën e Ava Max.

Do të doja shumë që Apple të përhapte vetëdije tek masa duke e vendosur Kosovën në hartë! Shqipëria dhe Kosova kanë talente shumë të madha dhe unë jam aq krenare për të gjitha gratë e mahnitshme, të forta, të talentuara që përfaqësojnë trashëgiminë tonë. Dashuri, paqe dhe bashkim sot me Bebe Rexha Dua Lipa Era Istrefi Dafina Zeqiri Ava Max dhe shumë të tjera‘, ka shkruar Ora. / KultPlus.com

“Bonu i sinqertë një herë në jetë, a m’don ti mu?” (VIDEO)

Dafina Zeqiri është një nga këngëtaret më të njohura të skenës muzikore në Kosovë, shkruan KultPlus.com

Një numër i madh i këngëve të realizuara nga ajo janë shëndrruar shpejt në hite të kohës.

Kënga e saj e fundit “Një herë në jetë” në bashkëpunim me Cricket, është rrugës për tu bërë hiti i saj i rradhës.

KultPlus këtu ju sjell tekstin dhe videon e kësaj kënge:

Një herë në jetë

Bonu i sinqertë një herë në jetë
A m’don ti mu?
Bonu i sinqertë një herë në jetë
A m’ki zavendsu?
Bonu i sinqertë më trego drejtë
A të ka mjaftu?
Bonu i sinqertë një herë në jetë
Me to a ke shku?

Mos e le ti, mos e le
Mos e le dashninë me u shu
Mos e le ti, mos e le
A e di sesa të du? 
Bonu i sinqertë një herë në jetë
A m’don ti mu?
Bonu i sinqertë një herë në jetë
A m’ke zavendsu?
Bonu i sinqertë më trego drejtë
A të ka mjaftu?


Bonu i sinqertë një herë në jetë
Me to a ke shku? 
Mos e le ti, mos e le
Mos e le dashninë me u shu
Mos e le ti, mos e le
A e di sesa të du?

Cricket dhe Dafina Zeqiri publikojnë këngën “Njëherë në jetë” (VIDEO)

Producenti i njohur Cricket dhe këngëtarja Dafina Zeqiri sapo kanë lansuar projektin e tyre më të ri, shkruan KultPlus.

 “Një herë në jetë” mban titullin kënga, e cila është punuar në studion e “Friends Entertainment”.

Ky projekt ka kohë që është paralajmëruar dhe padyshim që fansat kanë qenë në pritje, e cila sot mori fund.

Kënga është shoqëruar me një videoklip ku Dafina shfaqet mjaft bukur teksa vallëzon nën ritmet e muzikës. / KultPlus.com

Rita Ora e mahnitur me këngën e Taynas dhe Dafina Zeqirit

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Rita Ora, është shprehur e mahnitur me projektin “Bye Bye” të sjellë në fundjavë nga dy yjet e estradës kosovare, Tayna dhe Dafina Zeqiri.

Kënga e lansuar para dy ditësh menjëherë është kthyer në hit, duke marrë rreth 2.5 milionë klikime deri tash.

“A mund të them pse ne vajzat kosovare jemi kaq mahnitëse! E dua vendlindjen! Dhe kënaqem kur shoh gra që marrin kontrollin dhe janë vetvetja e inspirojnë. Faleminderit vajza që përfaqësoni lirinë dhe po u tregoni vajzave se është në rregull të jesh e lirë dhe seksi në të njëjtën kohë”, ka shkruar Rita Ora në Instagram.

Postimin e saj e kanë rishpërndarë dy këngëtaret Tayna e Dafina Zeqiri, me këtë të dytën që ka thënë se shembulli më i mirë i suksesit është vetë Rita Ora. / Koha.net / KultPlus.com

Image

Dafina Zeqiri publikon “La Reina” (VIDEO)

Këngëtarja e njohur Dafina Zeqiri ka lansuar këngën e saj më të re në dy gjuhë, shqip dhe spanjisht.

Kënga titullohet “La Reina”, tekstin e së cilës e kanë shkruar Arijanit Palaj dhe Will Rodriguez ndërsa miksimin dhe masterizmin e ka bërë Zak Cosmos Prod.

Gjithashtu, kënga “La Reina” (“Mbretëresha”) është prodhim i Monyezit.

Dafina Zeqiri publikon këngën e re ‘Alo’ (VIDEO)


Këngëtarja Dafina Zeqiri po vazhdon të jetë tejet aktive duke publikuar projekte të reja.

Gjatë mesnatës ajo publikoi këngën e re ‘Alo’ në bashkëpunim me Dj Geek.

Në videoklip na shpaloset një storie e dashurisë e ku Dafina na vjen shumë tërheqëse.

Brenda pak orësh kënga ka arritur të grumbulloj afro 100.000 shikime./KultPlus.com

Me përkrenaren e Skënderbeut në kokë, Dafina Zeqiri uron festen e flamurit (FOTO)

Secili mundohet që në mënyrë sa më kreative të urojë festën e flamurit, por janë artistët ata të cilët gjithmonë ja dalin më mirë, shkruan KultPlus.

Kësaj radhë këngëtarja Dafina Zeqiri ka uruar festën e flamurit me disa fotografi të veçanta.

Me përkrenaren e Skënderbeut në kokë, Dafina duket tejet bukur në këto fotografi artistike të realizuara nga fotografi Arton Humolli.

Kjo nuk është hera e parë që Dafina realizon foto kaq të bukura dhe shumë artistike për festen e flamurit.

Një set mjaft të bukur fotografik e pati realizuar edhe me fotografin e njohur Fadil Berisha para disa viteve. /KultPlus.com