Tirana International Film Festival hap thirrjen për aplikim

Tirana International Film Festival ka hapur thirrjen për aplikim në konkursin ku do të përzgjidhen pjesëmarrësit e TIFF 2023. Afati i aplikimit përfundon në 23 maj 2023.

Konkursi për skenarin ka të bëjë me dorëzimin e skenarëve origjinalë për filma të shkurtër, fiksion apo të animuar, si dhe forma të tjera skenarësh të shkurtër të të gjitha zhanreve (maksimumi 20 faqe), përmes platformës online FilmFreeway.

Ky konkurs nuk synon të gjykojë skenarin më të mirë, por siguron vlerësimin nga partnerët e festivalit, producentë e distributorë të skenarit më të mirë që mund të prodhohet prej tyre. Gjithashtu, shton së tepërmi mundësitë për distribucion të suksesshëm në festivalet më të njohura ndërkombëtare të filmave të shkurtër.

Partnerët e TIFF do të vlerësojnë skenarët fitues me çmimin e distribucionit të “MAILUKI Films” dhe me mundësinë e nënshkrimit të një kontrate prodhimi apo distribucioni.

Nga 84 skenarët e aplikuar në Screenplay ContesTIFF 2022 fituesit ishin: “P” i Stelios Koupetoris nga Greqia dhe “In Your Hands” i Carlo Liberatore  nga Italia.

PREMIERE Film Award shkoi për “Among the Living” i Joe Zalias nga Mbretëria e Bashkuar.

Fituesit e Screenplay ContesTIFF 2023 do të shpallen në ceremoninë e ndarjes së çmimeve të TIFF-it në datën 29 shtator 2023.

TIFF ndan çmimet, dy kineaste shqiptare mes fituesve

Ka përfunduar edicioni i 20-të i Tirana International Film Festival, me mbrëmjen-gala në Kinema Millennium, ku janë ndarë çmimet për kineastët dhe filmat më të mirë, pjesëmarrës në këtë festival.

Filmi më i mirë i mirë i festivalit është shpallur filmi polak “Illusion” nga Marta Minrowicz, duke fituar cmimin “Bufi i artë”. “Bufin e argjendtë” e ka fituar “The Den” nga regjisorja Beatrice Baldacci, film Italian (90’).

Regjisori më i mirë u vlerësua Vaclac Kadrnka, për filmin “Saving one who was dead”. Filmi i Kadrnka ishte bashkëprodhim mes Republikës Çeke, Sllovakisë dhe Francës.

Me çmimin  “Skenari më I mirë” juria vlerësoi Ellie Foumbi, për skenarin e filmit “Our father, the devil”, film amerikano-francez i vitit 2021.

Mes shumë të përzgjedhurve të tjerë, të këtij festivali, do të veçojmë dy artistë, të vetmet shqiptare që morën cmime në TIFF 2022. Ato janë Keti Stamo, në kategorinë BEST Made in ALBANIAn, me filmin “Sons of Cain” (Bijtë e Kainit), si dhe Flaka Kokolli, nga Kosova, e cila u vlerësua me Best Short Film in Albanian, për filmin “Shpija”./ KultPlus.com

Fenomeni i gjakmarrjes në TIFF vjen nëpërmjet regjisores sllovene, Marija Zidar

Pasditja e TIFF-it nisi me “Reconciliation” nga Marija Zidar. Një dokumentar, bashkëprodhim mes Sllovenisë, Serbisë, Malit të Zi e Kosovës, që tregon historinë e një vajze 18-vjeçare e cila vritet në një histori gjakmarrjeje në malësinë shqiptare. Babai i saj i pikëlluar vihet nën presionin e një prifti dhe një shoqate, që jo vetëm ta falë vrasësin, por edhe të pajtohet me të, siç e kërkon Kanuni. Dokumentari është një rrëfim prekës dhe i thellë, i një shoqërie patriarkale të kapur midis të kaluarës dhe një të tashmeje të pasigurt.

Pas “Reconciliation”, në Liceun Artistik, është shfaqur “Purgatory ’90” nga Ismet Sijarina, edhe ky film dokumentar, por që konkuron në kategorinë “MADE In ALBANIAn”. Ismet Sijarina është regjisor, skenarist si edhe profesor në Universitetin e Prishtinës.

Ndërsa në kategorinë PerspecTIFF, ishte radha e një filmi thriller, “Our father, our devil” nga Ellie Foumbi. Filmi, një bashkëprodhim amerikano-francez tregon historinë e një refugjateje afrikane, ekzistenca e paqtë e të cilës tronditet nga hyrja në skenë e një prifti katolik, që rezulton të jetë edhe vrasësi i prindërve të saj.

Filmat e shkurtër që nisën të shfaqen pas orës 21, në Millennium, ishin të kategorisë LIVE ACTION dhe do të mund të kualifikohen për Oscars dhe European Film Awards./atsh/ KultPlus.com

Larmi zhanresh në Millennium dhe Liceun Artistik në ditën e katërt të TIFF

Dita e katërt e TIFF ka nisur me filmin me metrazh të gjatë të regjisorit rus, Aleksandr Khant.

“In Limbo” (103’) është një dramë e cila rrëfen historinë e dy adoleshentëve 15-vjeçarë, Sashës dhe Denit, të cilët bëjnë seks për herë të parë. Kur prindërit e Sashës zbulojnë se ajo ka humbur virgjërinë, shpërthen ferri.

Deni e Sasha largohen së bashku, në shenjë proteste ndaj prindërve e kundër shoqërisë në tërësi. Por liria e papritur iu bie në kokë. Filmi është prodhim i vitit 2021 dhe është vlerësuar në disa festivale europiane, ndërsa në festivalin ndërkombëtar të filmit në Varshavë fitoi çmimin Young Fipresci Award.

Njëkohësisht në Kinema Millennium, vazhduan shfaqjet e filmave për fëmijë edhe në Liceun Artistik “Jordan Misja”, 9 filma të animuar dhe më pas, për fëmijë më të rritur, mbi 11-vjeç u shfaqën 3 filma fiction, të seksionit PANORAMA.

Ora 12:00 shënoi nisjen e projeksioneve të filmave të shkurtër ballkanikë. Gjithsej shtatë filma fiction, nga Turqia, Maqedonia e Verit, Greqia e Serbia.

Pas tyre nisi projeksioni i “Blue Moon”i regjisores Alina Grigore, nga Rumania. Filmi i përket seksionit Perspec TIFF.

Pasdite priten të shfaqen një listë e gjatë filmash të zhanreve të ndryshme, mes të cilëve “Bijtë e Kainit” nga Keti Stamo, film dokumentar, i realizuar mes Francës, Shqipërisë e Italisë./atsh/ KultPlus.com

Shfaqet në TIFF premiera botërore e filmit “Winter Fireflies” nga Artur Gorishti

Pasditja e sotme në “Tirana International Film Festival” nisi me një film të kategorisë PerspecTIFF, “Brothers” nga regjisori kazak, Darkhan Tulegenov.

Më pas në Kinema Millennium u shfaqën 12 filma të shkurtër, të animuar, fituesi i të cilëve, do të kualifikohet për konkurim në Oscars dhe European Film Awards.

Pas filmave të animuar të cilët u shfaqën paraditen e ditës së tretë të festivalit, në Liceun Artistik “Jordan Misja”, rreth orës 17, nisi programi i filmave të kategorisë “PARADE”, mbi çështje të komunitetit LGBTQ. Nga ky seksion i festivalit u projektuan 4 filma fiksion dhe një dokumentar, të gjithë të metrazhit të shkurtër.

Filmi që tërhoqi më shumë vëmendjen, në ditën e tretë të TIFF, ishte “Winter Fireflies”, i aktorit dhe regjisorit Artur Gorishti. Filmi i metrazhit të gjatë, prej 149 minutash, dhe prodhim i këtij viti, sjell aktorë si Birçe Hasko, Luli Bitri, vetë regjisorin Gorishti, si dhe Arben e Florist Bajgora. Pjesa më e madhe e kastit, ishin të pranishëm në sallën e Kinema Millennium, ku falënderuan bashkëpunëtorët dhe bashkëbiseduan me spektatorët.

Filmi rrëfen historinë e një plaku i cili sjell ngjarje nga e kaluara për të pastruar ndërgjegjen e tij, duke i kërkuar falje vetes dhe njerëzve që ka lënduar. Për “Winter Fireflies” (Xixellonjat e dimrit) kjo ishte premiera botërore.

Përveç regjisë e aktrimit, Artur Gorishti vjen edhe si skenarist i filmit, ndërsa muzika është shkruar nga Fatrin Krajka./atsh/ KultPlus.com

Nesër nis edicioni i 20-të i ‘Tirana International Film Festival’

Nesër nis rrugëtimin edicioni i 20-të i Tirana International Film Festival, i cili do të mbahet deri në datën 30 shtator. Ky edicion jubilar do të zhvillohet në kinema Millenium, Liceu Artistik “Jordan Misja”, Open Air Cinema Millenium si dhe online për ndjekësit e shumtë në Shqipëri dhe në botë, që nuk mund të frekuentojnë sallat dhe të udhëtojnë në Shqipëri.

Ceremonia e hapjes do të organizohet në bashkëpunim me ambasadën italiane dhe Institutin Italian të Kulturës, në ora 18:00, në kinema Millenium. Pas fjalës së rastit të ambasadorit italian e drejtorit të TIFF, programi do të vazhdojë në ora 19:00 me filmin e hapjes nga regjisori i njohur botërisht Giuseppe Tornatore, që i dedikohet Grande Maestro, Ennio Morricone, film dokumentar i shfaqur vjet në Venecia.

Pas filmit, pjesëmarrësit në ceremoninë hapëse, do të mund të ndjekin muzikë live nga Elton Deda & the band.

Tirana International Film Festival (TIFF) këtë shtator vjen si një histori suksesi, që nisi në 2003 dhe tashmë mund të quhet si një nga eventet kulturore më të rëndësishme të rajonit. Për herë të parë, festivali do të ketë “Official Partner”, Agjencinë Telegrafike Shqiptare (ATSH).

Festivalin do ta nderojë edhe prezenca e Gerardo Prat, anëtar i bordit të Hollywood Foreign Press Association, që organizon e akordon çdo vit çmimet Golden Globes. TIFF përveç atributit si Oscar® & European Film Awards qualifying, është që prej vitit 2013 pjesë e 110 festivaleve më të rëndësishme në botë, që ndiqen me vëmendje të posaçme online, por edhe fizikisht nga HFPA./ atsh / KultPlus.com

Me një program tradicional i kushtohet vëmendje e posaçme fëmijëve në TIFF

Në këtë edicion të TIFF, një vëmendje të posaçme i është kushtuar programit tradicional për fëmijë, KIDs, i ndarë në dy programe për moshat nga 5-10 vjeç dhe nga 11-15 vjeç.

Ky program i pasur e i larmishëm nga të gjitha zhanret do shfaqet çdo ditë me tre programe 1-orëshe, nga ora 10-13:00, te salla e re e shfaqjeve “Tonin Harapi”, pranë Liceut Artistik. Është parashikuar që edhe fëmijët do të votojnë për filmin më të mirë sipas tyre të programit KIDs 2022.

Ky program është mundësuar nga bashkëpunimi i ngushtë me bashkinë Tiranë, Agjencinë e Industrisë Kreative dhe Ministrinë e Arsimit.

Programi KIDs i përshtatshëm për fëmijë deri në moshën 10-vjeçare, përmban 20 filma animacion. Filmat janë të metrazhit të shkurtër në mënyrë që të kenë vëmendjen e fëmijëve. Gjeografia e këtyre 20 produksioneve është e larmishme, ka filma nga vende të ndryshme të Europës por edhe nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Kanadaja, Hong-Kongu e vende të tjera të Lindjes së Largët.

Ndërsa programi për fëmijë mbi 11 vjeç përmban 9 filma artistikë të metrazhit të shkurtër. Ai nis me një film që vjen nga Irani dhe vijon me filma nga Kanadaja, Izraeli, Franca etj.

Për këta filma por edhe për të tjerë, të përfshirë në seksionin “Panorama” do të ketë një juri të veçantë, e përbërë nga partnerët zyrtarë të TIFF 2022, si Jonid Jorgji nga Bashkia Tiranë, Irena Prici nga Ministria e Kulturës, Arben Lami nga QKK dhe Jona Hasija nga TOP Channel. /atsh/ KultPlus.com

‘TIFF’ do të hapë siparin me filmin dokumentar për Ennio Morricone-n

Tirana International Film Festival (TIFF) do të nisë me “Ennio”, një film dokumentar i regjisorit Giuseppe Tornatore, kushtuar Ennio Morricones, kompozitorit legjendar të kinematografisë botërore.

“Ennio” është portreti i plotë i kompozitorit më të dashur e më prodhimtar, të shekullit të 20-të, i vlerësuar gjithashtu edhe nga kritika e fitues i dy çmimeve Oscar. Ennio Morricone vjen në 156 minuta, me kompleksitetin e tij, si autori i mbi 500 kolonave zanore, të paharrueshme. Dokumentari i prezantuar në 2021, vjen në TIFF si një premierë kombëtare dhe rrëfen përmes një interviste të gjatë të Tornatores me Maestron, dëshmitë e artistëve dhe regjisorëve, si Bertolucci, Montaldo, Bellocchio, Argento, Taviani, Verdone, Barry Levinson, Roland Joffè, Oliver Stone e Quentin Tarantino.

Tornatore ka sjellë skena fiction por edhe imazhe arkivore. Dokumentari “Ennio” është gjithashtu një hetim që synon të zbulojë atë që dihet pak për Morricone. Ashtu si pasioni i tij për shahun, i cili ndoshta ka lidhje misterioze me muzikën e tij. Por edhe origjina e vërtetë e disa prej intuitave të tij muzikore, siç ndodh për klithmën e kojotës, që sugjeron temën e “The good, the ugly, the bad” apo ajo e përplasjes ritmike të duarve në disa kanaçe nga protestues në rrugët e Romës, të cilën e shfrytëzoi për të sjellë temën e bukur të “Sosenga Pereira”. Një aftësi për shpikje që konfirmohet nga dëshira e vazhdueshme për eksperimentim./ KultPlus.com

TIFF me edicionin e tij të 20-të

Tirana International Film Festival (TIFF) këtë shtator vjen me edicionin e tij të 20-të, si një histori suksesi, që nisi në 2003 dhe tashmë mund të quhet si një nga eventet kulturore më të rëndësishme të Ballkanit dhe Europës.

Festivali, i cili do të zhvillohet nga 24 deri në 30 shtator, për herë të parë do të ketë “Official Partner”, Agjencinë Telegrafike Shqiptare.

Organizatorët krenohen që Tirana International Film Festival është përzgjedhur ndër 29 festivalet më të mira europiane, përkrahë simotrave të Venecias, Kanës, Lokarnos e Berlinit, për të kandiduar filma në “European Film Academy Awards”. Të frymëzuar nga ky vlerësim maksimal, organizatorët shprehen se kanë dhënë maksimumin që edhe edicioni i 20-të të jetë i suksesshëm. Një tjetër arritje e këtij festivali është fakti se Akademia “Oscar” ka TIFF, si një nga festivalet zyrtare me atributin e nominimit për “Oscar” për Çmimin e filmit të shkurtër.

Tiff vjen në këtë edicion me një numër rekord aplikimesh, program të pasur dhe premiera.

Komisioni Ndërkombëtar Përzgjedhës sugjeron më shumë se 100 filma të cilët do të garojnë në kategoritë: Feature (të gjitha zhanret), EYE on TIFF, Film Aksion I shkurtër, Animacion, Film dokumentar (të të gjitha gjatësive), filma studentore, Video Art & Eksperimental, Filma Ballkanike & Film shqip.

Përveç filmave që garojnë për çmimet TIFF, organizatorët I kanë kushtuar një hapësirë të veçantë programeve speciale dhe projektimeve jashtë gare, që kane lidhje me tematika me ndjeshmëri të lartë sociale, të përmbledhura në seksionin “Panorama”.

Ky edicion, sipas themeluesit e drejtorit të TIFF, Agron Domi, do të ketë një vëmendje të veçantë ndaj fëmijëve, të cilët do të mund të ndjekin filmat e përzgjedhur, të ndara në 2 nën-kategori sipas moshave; KIDs Program -10 dhe KIDs Program +11, filmat e të cilave do të projektohen pranë Liceut Artistik./ KultPlus.com

TIFF përzgjidhet si një nga 29 festivalet më të mira evropiane të filmit

Tirana International Film Festival është përzgjedhur si një nga 29 festivalet më të mira evropiane të filmit, përfshirë Berlinin, Cannes, Venecian, Locarno, dhe të tjerë, për të nominuar Filmin më të mirë të shkurtër evropian për çmimet EFA.

Pas kualifikimit për çmimin e Akademisë Oscars në 2018, kjo është gjëja më e mirë që mund t’i ndodhë TIFF në vitin e 20-të si edhe një çmim i merituar për përpjekjen e jashtëzakonshme të bërë gjatë gjithë këtyre viteve sfiduese por të suksesshme.

Shqipëria po tenton të integrohet në Europë këto 30 vite, ndërsa TIFF ka përfunduar detyrën e saj.

Faleminderit Akademisë Evropiane të Filmit, për njohjen tuaj të veçantë, si dhe të gjithë ata që ndihmuan që ky të jetë një sukses./atsh/ KultPlus.com

Publikohet lista e filmave fitues në ‘Tirana International Film Festival’

“Identifying Features” nga Fernanda Valadez u shpall fitues i eventit “Tirana International Film Festival” që u mbajt për rreth një javë në Tiranë, një film jashtëzakonisht i fuqishëm, i cili portretizon një realitet të ashpër e mizor të kohëve tona i cili nxjerr në pah për herë të parë një regjisore femër.

Ndërkohë çmimin “Regjisori më i mirë” e fitoi filmi “A Fish Swimming Upside Down” nga Eliza Petkova (Gjermani), ndërsa çmimin “Skenari më i Mirë” e fitoi “The Exam” nga Shawkat Amin Korki (Gjermani).

Filmi më i mirë shqiptar u shpall “Disco Funeral” nga Benart Laze, ndërsa u ndanë dhe mjaft çmime të tjera në kategori të ndryshme.

Artdashësit kryeqytetas dhe jo vetëm ndoqën me interes 110 filmat e shfaqur në programet speciale.

Festivali u mbyll me premierën kombëtare të filmit ‘Looking for Venera’ nga Norika Sefa, fitues i Tiger Award në Rotterdam International Film Festival 2021 dhe Winner Award for Promoting Gender Equality në Sarajevo FF 2021.

Edicioni i 19-të ka shënuar një numër rekord aplikimesh prej 2950 filma nga 118 vende të botës edhe për faktin se TIFF është Oscar qualifying dhe është një mundësi e madhe për ta të nominohen për Academy Awards.

Nga 40 vende të Evropës 1706 filma, nga 11 vende të Amerikës se Veriut 558 filma, nga 8 vende të Amerikës se Jugut 66 filma, nga 38 vende të Azisë 530 filma, nga 17 vende të Afrikës 34 filma dhe nga 4 vende të Australisë dhe Oqeanisë 56 filma.

Rreth 40 regjisorë dhe producentë prezantuan filmat e tyre në Tiranë . 112 filma ishion në competition në të gjitha kategoritë dhe zhanret kinematografike, si Feature (all genres), EYE on TIFF (debut feature film competition), Short, Live Action, Animation, Student, që janë Oscar qualifying, Documentary (all lengths), Video Art & Experimental, Balkan shorts dhe In Albanian films.

Këtë vit TIFF kishte 4 juri ndërkombëtare, të cilat dhanë çmimet me prezencën e personaliteteve fitues të shumë çmimeve ndërkombëtare, si: Mohamed Siam (Francë) dhe Basil Khalil (Palestinë), producente dhe regjisore, si dhe të dy anëtarëve të “Academy of Motion Picture Arts and Sciences” SHBA, të cilët kanë të drejtën të vendosin për çmimet Oscar, Bogdan Muresanu (Rumani), fitues “European Film Award 2020”.

Në juri ishin edhe Giovanni Robbiano (Itali), Sandra Kaëar (Jordani), Simeon Ventsislavov (Bullgari), Alessandra Pastore (Itali), Nazl? Eda Noyan (Turqi), Maria Di Razza (Itali), Predrag Bambic (Serbi), Ismet Sijarina (Kosovë), Jean Paul Pauwels (Belgjikë), Barbara Gasser (Austri), Jen Alvares (USA), Sehad Cekic (Mal i Zi), Ben Apolloni (Maqedonia e Veriut), dhe Erenik Beqiri, Blerina Hankollari, Anila Varfi nga Shqipëria.

Gjatë ditëve të festivalit u mbajt edhe programi special “FOCUS 2021” në bashkëpunim me “Danish Film Institute”, ku u shfaqën filma, u zhvilluan debate dhe tryeza të rrumbullakta.

Duke pasur parasysh rregullat e pandemisë ky edicion pati shfaqje të kufizuara në kinema si dhe online për ndjekësit në Shqipëri dhe në botë.

Çmimet e “Tirana International Film Festival”:

Filmi më i mirë
Identifying Features nga Fernanda Valadez (Meksikë)
Regjisori më i mirë
A Fish Swimming Upside Down nga Eliza Petkova (Gjermani)
Skenari më i mirë
The Exam nga Shawkat Amin Korki (Gjermani)
BEST EYE ON TIFF
Botox nga Kaveh Mazaheri (Iran, Canada)
Filmi më i mirë i shkurtër
Menarca nga Lillah Halla (Brazil)
Filmi më i mirë i shkurtër Aksion
Titan nga Valéry Carnoy (Belgjikë)
Filmi më i mirë i shkurtër animacion
Heart of Gold nga Simon Filliot (Francë)
Filmi më i mirë nga studentë
Fall of the Ibis King nga Mikai Geronimo, Josh O’Caoimh (Irlandë)
Dokumentari më i mirë
A Rifle and a Bag nga Cristina Haneș, Arya Rothe, Isabella Rinaldi (Indi, Rumani, Itali, Katar)
Dokumentari i shkurtër më i mirë
Scars nga Alex Anna (Kanada)
SPECIAL MENTION SHORT DOCUMENTARY
164880 nga Maria Falileeva, Alexandra Matveeva (Rusi)
Filmi më i mirë shqiptar
Disco Funeral nga Benart Laze (Shqipëri)
Filmi më i mirë i shkurtër nga Ballkani
The Criminals nga Serhat Karaaslan (Turqi, Francë, Rumani)
Video më e mirë Art&Eksperimentale
Passage Ann Oren (Gjermani)
Filmi më i mirë i shkurtër debutues “Ron Holloway”
House of Memory nga Sofía Rosales Arreola | Mexico | 2020 | 13′. /atsh/ KultPlus.com

“Tirana International Film Festival” nis me filmin “Zgjoi”, 110 filma në programet speciale

Edicioni i 19 i “Tirana International Film Festival” është hapur me filmin “Zgjoi” nga Blerta Basholli, fitues i tre çmimeve në “Sundance Film Festival 2021”, festivalin më të rëndësishëm në SHBA.

Ky event i cili nisi mbrëmjen e djeshme me pjesëmarrjen e protagonistëve të këtij festivali si dhe shumë të ftuar jo vetëm nga kinematografia, por edhe politika  në Kinema “Millenium”, do të mbahet deri më 30 shtator 2021.

Ky edicion ka shënuar një numër rekord aplikimesh prej 2950 filma nga 118 vende të botës edhe për faktin se TIFF është Oscar qualifying dhe është një mundësi e madhe për ta të nominohen për Academy Awards.

Nga 40 vende të Evropës 1706 filma, nga 11 vende të Amerikës se Veriut 558 filma, nga 8 vende të Amerikës se Jugut 66 filma, nga 38 vende të Azisë 530 filma, nga 17 vende të Afrikës 34 filma dhe nga 4 vende të Australisë dhe Oqeanisë 56 filma.

Rreth 40 regjisorë dhe producentë, do të prezantojnë filmat e tyre në Tiranë . Sipas programit, janë 112 filma në competition në të gjitha kategoritë dhe zhanret kinematografike, si Feature (all genres), EYE on TIFF (debut feature film competition), Short, Live Action, Animation, Student, që janë Oscar qualifying, Documentary (all lengths), Video Art & Experimental, Balkan shorts dhe In Albanian films.

TIFF këtë vit do të ketë 4 juri ndërkombëtare, që do të vendosin për çmimet me prezencën e personaliteteve fitues të shumë çmimeve ndërkombëtare, si: Mohamed Siam (Francë) dhe Basil Khalil (Palestinë), producente dhe regjisore, si dhe të dy anëtarëve të “Academy of Motion Picture Arts and Sciences” SHBA, të cilët kanë të drejtën të vendosin për çmimet Oscar, Bogdan Muresanu (Rumani), fitues “European Film Award 2020”. Do të jenë gjithashtu në juri Giovanni Robbiano (Itali), Sandra Kaëar (Jordani), Simeon Ventsislavov (Bullgari), Alessandra Pastore (Itali), Nazl? Eda Noyan (Turqi), Maria Di Razza (Itali), Predrag Bambic (Serbi), Ismet Sijarina (Kosovë), Jean Paul Pauwels (Belgjikë), Barbara Gasser (Austri), Jen Alvares (USA), Sehad Cekic (Mal i Zi), Ben Apolloni (Maqedonia e Veriut), dhe Erenik Beqiri, Blerina Hankollari, Anila Varfi nga Shqipëria.

“FOCUS 2021” do të jetë një program special në bashkëpunim me “Danish Film Institute” me filma, debate dhe tryeza të rrumbullakta i quajtur “UN/DOGMATIC – Kinemaja Daneze” me 5 filma nga regjisorët më të famshëm e të vlerësuar sot në botë si Lars Von Trier dhe Thomas Vinterberg, ndërsa programi “Panorama” ka disa seksione me filmat.

Duke pasur parasysh rregullat e pandemisë ky do të jete një edicion me shfaqje të kufizuara në kinema si dhe online për ndjekësit në Shqipëri dhe në botë.

Festivali do të mbyllet me premierën kombëtare të filmit ‘Looking for Venera’ nga Norika Sefa, fitues i Tiger Award në Rotterdam International Film Festival 2021 dhe Winner Award for Promoting Gender Equality në Sarajevo FF 2021. / atsh / KultPlus.com

Edicioni i 19-të i “Tirana International Film Festival”, 112 filma në konkurrim

Në edicionin e 19-të i “Tirana International Film Festival Oscar qualifying” do të mbahet nga data 24-30 shtator në Tiranë, do të shfaqen 112 filma në garë  në të gjitha kategoritë dhe zhanret kinematografike, ndërsa 110 filma jashtë kompeticionit me programet speciale.

Duke patur parasysh rregullat profilaktike të pandemisë ky do të jetë një edicion me shfaqje të kufizuara në kinema si dhe online për ndjekësit e shumtë në Shqipëri dhe në botë, që nuk mund të frekuentojnë sallat dhe nuk mund të udhëtojnë lirisht në Shqipëri.

Ky edicion shënoi një numër rekord aplikimesh prej 2950 filma nga 118 vende të botës edhe për faktin se TIFF është Oscar qualifying dhe është një mundësi e madhe për ta të nominohen për Academy Aëards.

Nga 40 vende te Europes 1706 filma, nga 11 vende të Amerikës së Veriut 558 filma, nga 8 vende të Amerikës së Jugut 66 filma, nga 38 vende të Azisë 530 filma, nga 17 vende të Afrikës 34 filma dhe nga 4 vende të Australise dhe Oqeanisë 56 filma.
Nga 2950 filma 705 janë studentë dhe 930 debutantë, që edhe ata të rinj që sapo kanë hyrë në botën e industrisë së filmit e shikojnë Tiranën si destinacion të karrierë sëtyre të suksesshme.

2950 filmat janë realizuar nga femra 1191 filma dhe 1704 nga meshkuj.

Ky edicion do të hapet me premierën kombëtare të filmit “Hive” (Zgjoi) nga Blerta Basholli, fitues i Grand Jury Prize, Directing Award dhe Audience Award në Sundance, festivalin më të rëndësishëm në SHBA dhe do të mbyllet me premierwn kombëtare të filmit “Looking for Venera” nga Norika Sefa, fitues i Tiger Award në Rotterdam International Film Festival 2021 dhe Winner Award for Promoting Gender Equality në Sarajevo FF 2021.

Do të jenë 4 juri ndërkombëtare që do të vendosin për çmimet e TIFF 2021 me prezencen e personaliteteve fitues të shumë çmimeve ndërkombetare, si: Mohamed Siam (France) dhe Basil Khalil (Palestinë), producente dhe regjisore, si dhe të dy anëtarë të Academy of Motion Picture Arts and Sciences USA, të cilët kanë të drejtën të vendosin për çmimet Oscar, Bogdan Mureșanu (Romania), fitues European Film Award 2020,

Në festival do të jenë gjithashtu në juri Giovanni Robbiano (Italy), Sandra Kawar (Jordan), Simeon Ventsislavov (Bulgaria), Alessandra Pastore (Italy), Nazlı Eda Noyan (Turkey), Maria Di Razza (Italy), Predrag Bambić (Serbia), Ismet Sijarina (Kosovo), Jean Paul Pauwels (Belgium), Barbara Gasser (Austria), Jen Alvares (USA), Sehad Cekic (Montenegro), Ben Apolloni (North Macedonia), dhe Erenik Beqiri, Blerina Hankollari, Anila Varfi nga Shqipëria.

Për të prezantuar filmat e tyre në Tiranë do të vijnë rreth 30-40 regjisorë dhe producentë, që kanë konfirmuar deri tani ardhjen në festival. Do të shfaqen 112 filma në competition në të gjitha kategoritë dhe zhanret kinematografike, si Feature (all genres), EYE on TIFF (debut feature film competition), Short, Live Action, Animation, Student, qe jane Oscar qualifying, Documentary (all lengths), Video Art & Experimental, Balkan shorts dhe In Albanian films. / KultPlus.com

Tirana International Film Festival hapet me filmim ‘Liqeni im’ të Gjergj Xhuvanit

Filmi ‘Liqeni im’ i Gjergj Xhuvanit shënoj ceremoninë e hapjes së Tirana International Film Festival në Ansamblin e Kryeqytetit Shqiptar.

Këtë e ka bërë të ditur, Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti nëpërmjet një postimi në Facebook.

Ajo ka shkruar se ceremonia e hapjes të këtij festivali ishte ajo çka duhej për ta larguar sadopak mendjen nga pandemia dhe pë të shijuar magjinë e filmit në një kompani të hapur.

KultPlus ju sjellë më poshtë postimin e saj të plotë:

Filmi “Liqeni im” i Gjergj Xhuvanit na mblodhi në Amfiteatrin e Tiranës, për të nisur një maratonë të bukur të filmit.

Një homazh për artistin, që na la pas një pasuri të tërë filmike  dhe mesazhin e dashurisë për artin, për jetën.

Ceremonia e hapjes së Tirana International Film Festival ishte ajo çka na duhej pë t’iu larguar sado pak me mendje pandemisë e për të shijuar sërish magjinë e filmit në një kinema të hapur. Amfiteatri do të jetë i hapur çdo pasdite për të shfaqur filma të rinj e emocionues./ KultPlus.com

https://www.facebook.com/MargaritiElva/photos/pcb.2733247710252157/2733246906918904/?type=3&theater

Tirana International Film Festival gati për edicionin e 16-të

Tirana International Film Festival është eventi më i rëndësishëm kinematografik që zhvillohet në Shqipëri jo vetëm për nga vjetërsia dhe eksperienca, por edhe për numrin e madh të aplikimeve, aftësinë selektive të filmave, programit të pasur, zbulimeve interesante dhe premierave të filmave më të rëndësishëm në tregun kinematografik sot në botë.

Për këto arsye Tirana International Film Festival pas aplikimit u kualifikua si festival nga Academy of Art and Sciences USA me të drejtën që fituesi i Best Short Live Action/Animation të renditet në listën nga ku do të dalin fituesit e Oscar® për këto kategori. Ky vlerësim e rendit TIFF midis 94 festivaleve më prestigjioze të planetit si: Cannes, Berlin, Venice, Locarno, Sundance, Tribeca, etj. duke i dhënë kështu një shans të madh filmave të prodhuar në Shqipëri, Kosovë, rajon e jo vetëm, të konkurrojnë për këtë çmim të madh.

Ky lajm tërhoqi vëmendjen e regjisorëve dhe producentëve gjë që solli një rritje të ndjeshme të aplikimeve këtë vit në një numër rekord prej 3700 filmash. Komiteti ndërkombëtar i seleksionit të aplikimeve ka sugjeruar 128 filma në competition në kategoritë: Feature, EYE on TIFF (debut feature film competition), Short Live Action, Animation, Student dhe Video Art & Experimental, Documentary, Balkan dhe In Albanian competition. Kliko për Official Competition.

Gjithashtu TIFF ofron edhe këtë edicion një program të pasur special me 127 filma. Për t’u përmendur janë Special Screenings, premiera të siguruara nga distributorët tanë partnerë, që po qarkullojnë pikërisht tani në kinematë e Evropës e të botës si: Don’t Worry, He Won’t Get Far on Foot by Gus Van Sant, Suspiria by Luca Guadagnino, The House That Jack Built by Lars von Trier. Autorë të tillë fitues të çmimeve më të rëndësishme botërore i bëjnë nder TIFF-it dhe e rrisin në mënyrë të ndjeshme kualitetin dhe reputacionin e tij ndërkombëtar. Ekskluzivisht në TIFF do të keni mundësi të ndiqni po ashtu edhe 10 filmat e shkurtër të nominuar në Oscar® 2018.

FOCUS i TIFF këtë vit do të jetë përkujtimi i 50 vjetorit të ngjarjeve të vitit 1968, që ndryshuan botën, por jo ëndrrën për një botë më të mirë e më të drejtë. Prandaj dhe FOR ANOTHER DREAM, ky program me ligjërata dhe filma të asaj epoke, do të vinë për publikun e interesuar në KINO bar çdo mbrëmje nga ora 19:00 me një program të pasur të kuruar nga Federico Rossin, Arbër Zaimi dhe Edon Qesari.

Në vazhdim të nismës së vitit të shkuar TIFF do të ofrojë KIDs program ekskluziv për fëmijët çdo ditë në Teatrin e Kukullave nga ora 10:30, si një investim afatgjatë për të rritur e edukuar audiencat e ardhshme të kinemasë me filmin artistik nëpëmjet projekteve të fituara në Creative Europe për shpërndarjen dhe promovimin e filmave europianë.

Seksioni PANORAMA do të ketë programe të tilla si: GENERATIONs, NEW WORLD, DIVERGENT MINDs, PARADE, REFLECTING ALBANIA dhe DOC+ që përfshijnë në kinema jo vetëm cilësinë artistike, por edhe temat e mprehta sociale e politike.

KLiko për Programin Ditor të TIFF 2018 në Kinema Millenium, Teatri Kombëtar Eksperimental, Teatri i Kukullave dhe KINO bar.

Përveç programit të ngjeshur me filma, mysafirëve dhe të gjithë të akredituarve në TIFF do të kenë mundësi të shijojnë Happy Hours nga VENA, drink & food, çdo ditë ora 19:00 në terracën e kinema Millenium. KINO bar do të jetë vendi më cool i TIFF by Night, ku çdo natë pas programit FOR ANOTHER DREAM do të ofrohen pije speciale lokale e origjinale.KultPlus.com