MAShTI: Mësimi në distancë nuk do të mbahet për shkak të efektit të ulët

Zëvendësministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Edona Maloku-Bërdyna, tha se mësimi në distancë nuk do të mbahet për shkak të efektit të ulët në mësimnxënie.

“Bazuar nga Organizatat Botërore po konstatojnë që kthimi më së miri duhet të jetë në mënyrë fizike, pasi dëmet nga pandemia janë të mëdha, dhe duhet që rikthimi të jetë i sigurt në mënyrë fizike”, tha zëvendësministrja e Arsimit në konferencë për media.

Maloku-Bërdyna, tha se janë përgatitur të gjitha masat e duhura për fillim vitin shkollor, dhe se 80% e stafit arsimor janë vaksinuar.

“Pjesa më e madhe e mësimdhënësve janë të vaksinuar, ku 80% të personelit arsimor janë vaksinuar, shifër kjo e cila po përditësohet dita-ditës. Aktiviteti mësimor para-universitar e ai parashkollor pezullohet nga data 26 shtator, dhe masa tjera që e përfshijnë ministrinë e Arsimit”, shtoi ajo. / KultPlus.com

Rekomandohet që deri në tetor të mos ketë nisje të mësimit

Situata e rënduar me pandeminë bëri që procesi mësimor të mos nis më 1 shtator.

IKSHPK po rekomandon që masat anti-covid të vazhdojnë edhe më tutje.

Një vlerësim që procesi mësimor duhet të shtyhet e ka edhe infektologu Shemsedin Dreshaj.

Ai thotë se fillimi i mësimit para tetorit paraqet rrezikshmëri të lartë infektimesh.

“Mësimi i sigurt s’mund të fillojë as para datës 1 tetor. Për shkak se nën 1 është përfshirja, nën 2 është doza e dytë dhe nën 3 është intervali dy javor që ka nevojë secili person që ka marrë dozën e dytë që të sigurojë imunitet stabil”, tha Dreshaj për RTV Dukagjini. / KultPlus.com

Jasharaj: Çdo shtyrje e vitit të ri shkollor do të sjellë probleme

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, Rrahman Jasharaj, ka kritikuar Qeverinë e Kosovës se ende nuk ka marrë ndonjë vendim nëse viti i ri shkollor do të nis më 13 shtator, ditë e hënë.

Jasharaj në një intervistë për Telegrafin, ka thënë se Qeveria duhet të merr vendimet me kohë, duke shtuar se mësimdhënësit dhe prindërit duhet të jenë të përgatitur nëse procesi mësimor do të fillojë të hënën.

Gjithashtu, ai ka bërë të ditur se në takimet e fundit që kanë pasur me MASHTI-n dhe drejtoritë e drejtorive arsimor, janë dakorduar që fillimi i vitit të ri shkollor të nis më 13 shtator.

“Nëse bazohemi në takimet e fundit që kemi pasur me MASHT, ku ishte edhe ministrja Arbërie Nagavci, dhe gjithë drejtorët e drejtorive arsimore, përfaqësuesit e prindërve dhe unë si përfaqësues i SBASHK-ut, bashkë me stafin tjetër tonin, atje të gjithë janë deklaruar se janë të përgatitur për fillimin e vitit të ri shkollor, duke e përmendur datën që është zyrtare 13 shtator, mirëpo nuk ishte takim ku do të merrej një vendim i prerë. Ajo që e kemi parë në media nga deklaratat e ministres Nagvaci lë të kuptohet se do të ketë shtyrje të reja, ngase thuhet se masat do të vazhdojnë”, theksoi ai.

Jasharaj tha se do të jetë problem nëse shtyhet viti i ri shkollor.

“Ky do të jetë problem shtesë nëse shtyhet mësimi, ngase pyetja e parë bie se si do të zëvendësohen gjithë këto ditë, ngase sot Qeveria do të dalë me një vendim të prerë, unë po e them atë që e kam obligim, punëtorët e arsimit jo vetëm tani por edhe para 1 shtatori kanë shprehur gatishmërinë të ia nisin mësimin”, pohoi ai.

Sa i përket vaksinimit të mësimdhënësve, Jasharaj bëri të ditur se mbi 90 % e punëtorëve arsimor tashmë janë vaksinuar.

“Apeli ynë për vaksinim ka dhënë rezultate, nga një numër shumë i vogël prej 7 mijë e 200 para 1 muaj e sa, tashmë kemi mbi 90 % të vaksinuar. Më 13 shator nëse fillon procesi mësimor sa i përket vaksinimit të mësimdhënësve nuk do të ketë probleme. Dua të kritikoj Qeverinë, sepse duhet të dalin në kohë dhe të tregojnë vendimet e prera, në mënyrë që edhe mësimdhënësit edhe fëmijët të jenë të përgatitur”, deklaroi ai.

Duke folur për situatën e krijuar, Jasharaj tha se nëse kalohet në mësimin online, mësimdhënësit duhet të kenë kohë të përgatiten.

“Nëse kalojnë në mësimin online, atëherë mësimdhënësit duhet të kenë afat dy tri ditë të përgatiten, sepse shumica nuk kanë laptopë, po ashtu edhe prindërit duhet të përgatiten. Ky vit shkollor është më i vështiri nga të gjithë, pasi vitin e kaluar i ka prekur të moshuarit, kurse tani është i pamëshirshëm edhe për fëmijët edhe moshat e reja. Ky është një problem shtesë, dhe unë uroj që ata që janë deklaruar se janë të gatshëm të filloj procesi mësimor, të kenë përgatitjen e duhur”, theksoi ai.

Gjatë bisedës, Jasharaj tha se janë të gatshëm edhe nëse kalohet në mësimin online, por që gjithçka varet nga IKSHPK dhe Qeveria.

“Sot duhet të merret vendimi, dhe jo në momentin e fundit. Sa na përket neve, ne jemi për fillimin e vitit të ri shkollor, jemi të gatshëm jemi të vaksinuar, por e tëra i mbetet Qeverisë”, tha mes tjerash ai.

Jasharaj tha se në këtë kohë të pandemisë, Qeveria duhet të bëjë zgjidhjen më të mirë.

“Këto dy vite ishin të vështira për ne, çdo shtyrje do të na krijojë probleme pastaj, sepse duhet zëvendësuar ditët e humbura, por qeveria duhet të bëjë zgjidhje, dhe nuk duhet të zgjas viti deri në korrik. Ndoshta do të ishte më mirë që pushimi pranveror të mos mbahet. Covidi po cakton rregulla që nuk na pëlqejnë, edhe prindërit edhe ne duhet t’i ruajmë fëmijët. Viti i ri shkollor është për fëmijë, Qeveria duhet të zgjedh mënyrën më të mirë që dija te shkojë të ta pa u dëmtuar shëndeti i tyre”, potencoi ai.

Ndryshe, ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, në takim që ka pasur me kryetarët e komunave ka propozuar që fillimi i vitit të ri shkollor të shtyhet deri më 26 shtator. / KultPlus.com

Shtyhet sërish viti i ri shkollor


Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka takuar sot përfaqësues të Asociacionit të Komunave të Kosovës, për të diskutuar për masat anti-COVID.

Drejtori i Asociacionit të Komunave të Kosovës, Sazan Ibrahimi, ka deklaruar për Express se mësimi parauniversitar është pezulluar deri më 26 shtator.

“Shkollimi parauniversitar pezullohet deri më 26 shtator”, ka deklaruar Ibrahimi.

Ndryshe, mësimi ishte paraparë të fillonte më 13 shtator./KultPlus.com

Viti i ri shkollor fillon më 13 shtator

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci bashkë me drejtorë komunalë të Arsimit janë mbledhur sot për të diskutuar rreth fillimit të vitit të ri shkollor.

Express nga burime të saja ka marrë vesh se në takim është thënë se komunat i kanë kryer të gjitha përgatitjet për vitin e ri shkollor.

Në takimin e përbashkët në mes MASHT’it, kolegjiumit të arsimit në kuadër të Asociacionit të Komunave të Kosovës, SBASHK’ut dhe Këshillit të Prindërve u dakordua që mësimi të fillojë më 13 shtator, pas rekomandimeve të Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik.

Në takim është thënë se do të jenë 4 modele të mësimdhënies, 3 nga viti i kaluar dhe modeli i 4’të do të jetë me prani fizike dhe orar të rregullt.

Vendim-marrja për secilin model të mësimit do të jetë i decentralizuar dhe do të vendoset nga Task Forcat komunale.

Udhëzuesi i përgjithshëm për organizimin e mësimit për vitin e ri shkollor do të shpërndahet në komuna./KultPlus.com

Merret vendimi, mësimi shtyhet deri më 13 shtator

Takimi mes ministrit të Shëndetësisë, Arben Vitia dhe kryetarëve të komunave ka mbaruar.

Kryetari i Asociacionit të Komunave të Kosovës,  Sazan Ibrahimi ka thënë për Express se në takim është vendosur për masat e reja kundër COVID-19.

Përveç masave të reja është caktuar që të shtyhet viti i ri shkollor deri më 13 shtator.

“Mësimi po shtyhet deri më 13 shtator. Gastronomia do të punojë deri në orën 21.30. Ndërsa do të vendoset edhe ora policore nga ora 22:00 deri në prën 05:00. 1 mijë e 16 punëtorë shëndetesore dhe inspektorë do të shtohen. Kërkesa e komunave rreth furnizimit me barna do te plotësohet, pra 92 per qind e kërkesave par furnizim do të plotësohen. Ne si Asociacion kërkuam shtimin e inspektorëve komunal që masat të zbatohen si dhe hapjen e qendrave të reja të vaksinimit, ministri tha se kjo varet prej numrit të vaksinave. Kërkesa jonë ishte edhe që të bëhet decentralizimi i rekrutimit të personelit”, ka shtuar ai./KultPlus.com

Këshilli i Prindërve të Kosovës kërkon që mësimi të fillojë më 1 shtator

Këshilli i Prindërve të Kosovës kërkon që procesi mësimor të nisë më 1 shtator me prezencë fizike në shkollë. Thotë se kërkesa për shtyrje të mësimit është bërë nga Këshilli i Prindërve të Prishtinës, i cili sipas Ymer Rashitit, kryetar, Këshilli i Prindërve të Prishtinës nuk ka legjitimitet pasi nuk është pjesë e Këshillit të Prindërve të Kosovës.

“Kjo është një manipulim dhe prapa këtij manipulimi qëndron dikush që nuk ia do të mirën arsimit. Është fatkeqësi që laje të tilla të cilat janë jo zyrtare të bëhen lajm zyrtar. Kjo duhet të hetohet sepse kjo ka shqetësuar të gjithë këshillin e prindërve në nivel të Kosovës’, tha Rashiti për RTK’në.

 “Sa për sqarim, këshilli i prindërve i Komunës së Prishtinës është vetëm një këshill komune dhe përfaqëson vetëm prindërit e asaj komune. Ndërsa Këshilli i Prindërve të Kosovës, në të cilin unë jam kryetar, përfaqësojmë të gjitha komunat e Kosovës”, shpjegoi ai.

“Këshilli i Prindërve të Prishtinës më 2019 është tërheq vullnetarisht dhe nuk është më pjesë e Këshillit të Prindërve të Prishtinës dhe ai Këshill s’mund të ketë legjitimitet’, shpjegoi Rashiti.

 “Këshilli i Prindërve të Prishtinës nuk i përfaqëson prindërit e krejt Kosovës.Jemi të vendosur që mësimi të fillojë më 1 shtator dhe nuk ka vendim tjetër nga këshilli i Prindërve të Kosovës apo nga prindërit që ne përfaqësojmë”, theksoi Rashiti.

Ndërkohë Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë e Kosovës thotë se janë të gatshëm për fillimin e vitit të ri shkollor. Ymer Ymeri nga SBASHK’u tha se s’kanë informatë zyrtare për shtyrje të fillimit të vitit të ri shkollor por se sipas tij do të respektojnë çdo vendim të institucioneve kompetente.

“Informata të sakta zyrtare nuk kemi. Kemi informata se është kërkuar nga Këshilli i Prindërve të Prishtinës dhe nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik për shkak të situatës së krijuar nga pandemia dhe rasteve të shumta të infektimeve që po paraqiten edhe sot edhe ditëve të kaluara që fillimi i vitit të ri shkollor të fillojë më 13 shtator. Nuk është e konfirmuar, nuk është vendim i marrë”, tha Ymeri për RTK’në.

“Me siguri qeveria me ndryshimin e masave të përkohshme që janë tani në fuqi me siguri pritet që të merret parasysh edhe ky qëndrim’, shtoi ai.

“Të gjitha shkollat teknikisht janë të përgatitura me përjashtim të dy a tri shkollave që në nivelin e Kosovës që janë duke u bërë disa ndërhyrje, ndërsa shkollat tjera janë gati”, theksoi Ymeri.

“Gjithashtu edhe mësimdhënësit janë gati për fillimin e vitit të ri shkollor. 82-83 për qind e mësimdhënësve janë të vaksinuar. Është një numër i madh. Mësimdhënësit janë të gatshëm me filluar edhe me 1-shtator por edhe në të gjitha variantet, qoftë në variantin me prezencë fizike, qoftë në variante të tjera, mësimdhënësit janë të përgatitur”, përfundoi Ymeri.

Sot gjatë ditës qarkulluan lajme se nisja e mësimit do të shtyhet deri më 13 shtator./KultPlus.com

Zyrtare: Vendoset data për fillimin e vitit të ri shkollor në Kosovë

Asociacioni i Komunave të Kosovës, ka njoftuar se pas takimit që kanë pasur me drejtorët komunalë dhe me ministren e Arsimit, Arëbërie Nagavci janë dakorduar se janë bërë të gjitha përgatitjet e duhura që viti i ri shkollor të fillojë me 1 shtator.

Sipas njoftimit, mësimi do të zhvillohet me prezencë fizike në shkolla dhe me orar të plotë.

“Për të diskutuar për përgatitjet që janë bërë për fillimin e vitit të ri shkollor 2021/2022, sot është mbajtur takimi i Kolegjiumit për Arsim të Asociacionit të Komunave të Kosovës me Drejtorët Komunal të Arsimit, e ku ka marrë pjesë ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci. Në këtë takim, u konkludua se janë bërë të gjitha përgatitjet nga ana e Komunave të Kosovës dhe Ministrisë në mënyrë që viti i ri shkollor të fillojë më 1 shtator me prezencë fizike në shkollë dhe me orar të plotë. Ministrja Nagavci theksoi se rekomandimet e MSh dhe IKShPK, por edhe praktikat botërore, tregojnë se mësimi këtë vit shkollor po fillon me prezencë fizike në shkollë. Ajo i informoi Drejtorët Komunalë të Arsimit për përgatitjet që janë bërë nga ana e Ministrisë për fillimin e vitit shkollor”, thuhet në njoftim.

Njoftimi i plotë:

MËSIMI FILLON ME 1 SHTATOR ME PREZENCË FIZIKE NË SHKOLLA

Për të diskutuar për përgatitjet që janë bërë për fillimin e vitit të ri shkollor 2021/2022, sot është mbajtur takimi i Kolegjiumit për Arsim të Asociacionit të Komunave të Kosovës me Drejtorët Komunal të Arsimit, e ku ka marrë pjesë ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci.

Në këtë takim, u konkludua se janë bërë të gjitha përgatitjet nga ana e Komunave të Kosovës dhe Ministrisë në mënyrë që viti i ri shkollor të fillojë më 1 shtator me prezencë fizike në shkollë dhe me orar të plotë.

Ministrja Nagavci theksoi se rekomandimet e MSh dhe IKShPK, por edhe praktikat botërore, tregojnë se mësimi këtë vit shkollor po fillon me prezencë fizike në shkollë. Ajo i informoi Drejtorët Komunalë të Arsimit për përgatitjet që janë bërë nga ana e Ministrisë për fillimin e vitit shkollor.

Ndër të tjera, Ministrja theksoi se tashmë ka filluar shpërndarja e teksteve shkollore dhe shumë shpejt DKA-të do të kenë edhe protokolet dhe Udhëzuesin e rishikuar për organizimin e mësimit në kushte të pandemisë.

Ministrja falënderoi drejtorët komunalë, por edhe të gjithë akterët e tjerë që menaxhojnë me situatën pandemike, për punën që kanë bërë deri më tani. Por, ajo theksoi nevojën e bashkëpunimit edhe më të shtuar për fillim të këtij viti shkollor, duke pasur parasysh situatën pandemike në vend.

Ministrja Nagavci, po ashtu, iu bëri thirrje edhe mësimdhënësve, nxënësve dhe prindërve, që të kujdesen maksimalisht, duke zbatuar masat e rekomanduara nga Ministria e Shëndetësisë dhe IKShPK, në mënyrë që nxënësit të mos humbin edhe mëtutje në procesin mësimor.

Drejtoti Ekzekutiv i Asosiacionit të Komunave të Kosovës, Sazan Ibrahimi dhe kryetari i Kolegjiumit për Arsim, Besim Avdimetaj theksuan se është lajm i mirë fillimi i vitit shkollor me prezencë në shkollë.

Ndërsa, Drejtorët e DKA-ve thanë se shkollat janë përgatitur për fillim të vitit shkollor, ndërsa sipas statistikave që ata paraqitën, mesatarja e personelit arsimor të vaksinuar me njërën dhe me të dy dozat e vaksinës është rreth 70 përqind deri më tani. / KultPlus.com

Udhëzimet e reja për vitin e ri shkollor

Agjencia amerikane ka rekomanduar që nxënësit të rrinë të paktën 2 metra larg njëri-tjetrit. Por, e ka bërë të qartë që shkollat duhet të kenë hapësirë të mjaftueshme për ta mundësuar distancën sociale, përcjell KultPlus.

Udhëzimet për distancë, maska dhe vaksinim nga Agjencia e çojnë vëmendjen te viti i ri shkollor.

Pas një muaji do të nisë viti shkollor në shumë shkolla dhe qendrat për parandalim dhe kontrollim të sëmundjeve të premten i kanë publikuar udhëzimet e reja për ta parandaluar përhapjen e COVID-19 në shkolla.

Udhëzimet listojnë disa strategji që shkollat duhet t’i zbatojnë për ta ruajtur sigurinë në shkolla, përfshirë bartjen e maskave, testet javore dhe distancën sociale. Mirëpo, Agjencia ka theksuar se shkollat duhet të rihapen medoemos, edhe nëse nuk i plotësojnë të gjitha kriteret.

Më poshtë janë disa prej pyetjeve më të shpeshta për udhëzimet e reja.

A mund t’i ndjekë fëmija im mësimet me orar të plotë?

Pothuajse po. Rekomandimet e reja sqarojnë se rihapja e shkollave është një përparësi dhe që shkollat ​​nuk duhet të mbesin të mbyllura vetëm sepse nuk mund t’i zbatojnë të gjitha masat e rekomanduara.

Shumë familje kanë pasur ditë të vështira me mësimin online. Sipas studimeve, pandemia ka thelluar pabarazitë në arsim, pasi nxënësit afrikano-amerikanë kanë mbetur më prapa krahasuar me ata të racës së bardhë.

 A do të duhet të bartin maska?

Varet. Sipas udhëzimeve, rekomandohet që fëmijët mbi 2 vjeç që nuk janë të vaksinuar duhet të bartin maska në ambiente të mbyllura, por thekson se nxënësit e vaksinuar nuk kanë nevojë të bartin maska në klasë.

Si t’ia bëjmë me distancën sociale?

Agjencia ka rekomanduar që nxënësit të rrinë të paktën 2 metra larg nga njëri-tjetrit. Por, e ka bërë të qartë që shkollat duhet të kenë hapësirë të mjaftueshme për ta mundësuar distancën sociale. Po qe se u mungon, duhet t’i zbatojnë masa shtesë, si maskat dhe ventilimi. Distanca duhet të zbatohet edhe me stafin dhe mësuesit e pavaksinuar.

A do të mund të vaksinohen edhe fëmijët?

Aktualisht, vetëm fëmijët mbi 12 vjeç kanë të drejtë vaksine, gjë që ndikon që një pjesë e madhe e popullsisë të jetë e pambrojtur.

“Rregulli për vaksinë është gjithmonë betejë politike”, ka thënë Dorit Reiss, profesoreshë në Universitetin e Kalifornisë, e cila ka thënë se shtetet duhet të bëjnë çmos derisa vaksinat të jenë në dispozicion për të gjithë nxënësit pa dallim moshe. Por, Shtetet e Bashkuara kanë histori të gjatë të kërkesave që nxënësit të vaksinohen për sëmundje të caktuara – nga poliomieliti deri te fruthi – dhe ekspertët besojnë se COVID-19 ka të ngjarë t’i bashkohet kësaj liste dikur.

Mirëpo, është e mundur që shkollat ​​të mund të pyesin për statusin e nxënësve më të mëdhenj në moshë që kanë të drejtë për ta marrë vaksinën. Për shembull, shkollat ​​publike të Chicagos kanë thënë se planifikojnë t’u kërkojnë familjeve t’i paraqesin informatat për vaksinën kundër COVID-19.

Sa për mësuesit, punëdhënësit zakonisht kanë të drejtë të pyesin për statusin e imunizimit dhe madje kërkojnë vaksinim për punonjësit, kanë thënë ekspertët, megjithëse kjo gjë nëpër shkolla mund të ndërlikohet nga sindikatat e mësuesve.

Sipas udhëzimeve, shkollat ​​mund të ofrojnë “përgjegjësi të modifikuara të punës” për mësuesit ose anëtarët e stafit që nuk janë vaksinuar plotësisht dhe që janë në rrezik më të lartë për COVID-19.

Kur mund të vaksinohen nxënësit e shkollave fillore?

Ndoshta në vjeshtë. Kompania “Pfizer” ka thënë se planifikon ta miratojë autorizimin emergjent për vaksinën e saj për fëmijët e moshës nga 5 deri 11 vjeç.

“Moderna” ka thënë se rezultatet nga studimi klinik me fëmijë pritet të dalin nga fundi i vitit. Kompania muajin e kaluar e ka miratuar autorizimin për përdorim të vaksinës së saj te 12 deri 17-vjeçarët.

Çfarë masash të tjera rekomandon Agjencia?

Agjencia rekomandon atë që e quan qasje “të shtresuar”, duke sugjeruar që shkollat ​​të kombinojnë strategji të shumta zbutëse për ta zvogëluar rrezikun. (Ky gjithashtu është quajtur “modeli zviceran i djathit”.) Përveç maskave, distancës dhe vaksinimit, shkollat ​​mund ta zbatojnë testimin e rregullt për koronavirus. Nxënësit dhe anëtarët e stafit që janë vaksinuar plotësisht nuk kanë nevojë të testohen ose të karantinohen, nëse kanë qenë në kontakt me dikë me COVID-19, vetëm nëse kanë simptoma. Kështu kanë bërë të ditur udhëzimet e reja. / KultPlus.com

Viti i ri shkollor në Itali fillon me këngë arbëreshe

Fëmijët arbëreshë në Molise të Italisë kanë nisur vitin e ri shkollor. Ky fillim i vitit shkollor, pas shkëputjes së gjatë për shkak të pandemisë së Covid-19 është pritur me entuzistëm nga fëmijët arbëreshë të Molises në Itali.

Në ditën e parë të shkollës, në komunën VO’ Euganeo, fëmijët kanë kënduar në Arbërisht.

Kronika e përgatitur nga Televizioni Rai ka veçuar performancën e nxënësve të Orkestrës së Institutit Deëey të San Martino in Pensilis, të cilët kënduan në gjuhën arbëreshe.

Një gjest ky që tregon se në Itali mund të ruhen dhe zhvillohen traditat dhe kulturat nga vende të ndryshme, sicc janë dhe arbëreshët në Molise të Italisë/ disporashqiptare/ KultPlus.com

Të enjten vendoset përfundimisht për fillimin e vitit të ri shkollor

Më së largu të enjten, Ministria e Arsimit do të marrë vendim përfundimtar për fillimin e vitit të ri shkollor. Vendimi pritet të merret në bazë të propozimeve që janë dhënë nga MASH-i dhe drejtoritë komunale të Arsimit.

Sipas propozimeve, më 14 shtator është paraparë të fillojnë klasat 0 deri në 6 dhe 10. Për klasat 4 dhe 5 u është lënë drejtorive komunale të vendosin se në çfarë forme do ta zhvillojnë mësimin, në shkolla apo nga distanca.

Ndërkaq, në fazën e dytë më 21 shtator, mësimin do ta fillojnë klasat 7 deri në 12 në formë të kombinuar, dy ditë në shkollë dhe tri ditë nga distanca.

Ministri Ramë Likaj ka deklaruar se në bazë të informacioneve nga terreni, shumica e shkollave i kanë bërë përgatitjet e duhura për fillimin e mësimit.

Por, disa shkolla të Prishtinës, që kanë numër të madh të nxënësve, e kanë caktuar vetë se me cilat klasë do të nisin fazën e parë të mësimit. Në shkollën “Faik Konica”, që ka afro 1.500 nxënës të hënën fillojnë në shkolla vetëm parafillorët, klasa e parë, e dytë, e tretë dhe e gjashtë.

E në shkollën “Ismail Qemali”, që ka afro 3 mijë nxënës, të hënën mësimin në shkolla e fillojnë vetëm nxënësit e klasës së parë, të dytë dhe të gjashtë, kurse të tjerët online.

Viti i ri shkollor është dashur të niste më 1 shtator, por u shty për shkak se institucionet shkollore nuk i kishin bërë përgatitjet e duhura. Koha.net / KultPlus.com

Shtyhet fillimi i vitit të ri shkollor

Fillimi i vitit të ri shkollor 2020-2021 është shtyrë për 14 shtator

Kjo për shkak të situatës së krijuar me pandeminë COVID-19 në vend.

Lajmi për shtyrjen e këtij afati për fillimin e vitit të ri shkollor u bë i ditur pas takimit të ministrit të Arsimit, Ramë Likaj, bashkë me SBASHK-un, IKSHPK-në dhe përfaqësues të MSH-së.

Përfaqësuesi i SBASHK-ut, Ymer Ymeri ka thënë se në këtë takim është vendosur që mësimi të fillojë më 14 shtator 2020 për të vazhduar pastaj sipas master planit në tri faza.

“Jemi pajtuar që të vazhdojmë takimet që nga e hënë për të diskutuar çështjet tjera teknike, në mënyrë që të gjithë të jemi më të përgatitur. Po ashtu, mendojmë se deri me 14 shtator, është periudhë e mjaftueshme për t’u përgatitur shkollat. Gjatë kësaj kohe do të shikohet të bëhet një lloj regjistri i mësimdhënësve se kush është i infektuar, kush i zëvendëson, pastaj a do të paguhen mësimdhënësit e sëmurë e çështje tjera”, tha ai. / KultPlus.com